Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 02 Jun 2013, 13:35   #3161
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Dupa luni bune si dupa ce se uitau toti chioras la mine , am scapat de lana argonautilor. M-am tuns
Eram vineri pe scaunul frizeritei si tanti incepuse sa ma epileze . In frizerie era o plasma la care rula cu sonorul la maxim o emisiune de pe Kanal D sau Antena 1. Cand au inceput aia in emisinue sa inceapa obisnuitele barfe despre vedetele noatre ( A. Marin , Gabriela Cristea si alte exemplare ) toata lumea din frizerie era ochi si urechi . Chiar si frizerita mea mai mult era cu ochii pe televizor ,insa cu un briciul intro mana . Ma uitam si eu dar nu la tebelizor ci la mainile frizeritei care ma prelucra . Nu am totusi decat doua urechi si inca mai am nevoie de ele. Totul s-a terminat insa cu bine si am iesit din frizerie mai informat , mai frumos ( ) si cu chef de viata . Dupa ce am scapat intreg si ca sa sarbatoresc ''salvarea mea'' , am inceput sa sparg niste bani si mi-am cumparat o inghetata . De 2 lei .

Last edited by bremen1980 : 02 Jun 2013 at 13:38.
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jun 2013, 10:39   #3162
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
aia de pe facebook care :

-poze cu sticle de cola, care au pe eticheta diverse mesaje de impartit cola.
-cand ploua... hop status cum ca ploua
-persoanele care ma invita la jocuri ( am zeci de joculete blocate si am bifat sa nu mai primesc de la anumiti useri , dar parca se inmultesc )
-aia de distribuie poze de pe 9gag, mesajul tradus in romana.
-aia de intra rar si cand intra distribuie toate vechiturile de acum 2-3 saptamani
-nu mai suport poza aia cu duffy duck, cu mesaju ala : " la dracu e luni "
-te taguiesc in calendaru lor , sau care iau diverse poze animate si taguiesc persoanele acolo.
-adauga persoane necunoscute ( am cam 25 de useri care au dat friend request si nu stiu cine sunt )
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jun 2013, 11:02   #3163
MikkaelWolfganger
Guru
 
MikkaelWolfganger
 
Join Date: Aug 2011
Location: Shivering Isles
Posts: 507
Zi ca te enerveaza facebook-ul in general .Pe mine ma enerveaza campania de la coca-cola.Nu stiu de ce, dar toata chestia asta cu numele pe mine ma dispera in ultimul hal.E penibil sa stai o jumate de ora la Mega Image sa cauti o sticla care sa aiba pe eticheta numele Costel.Plus ca se ajunge la conflict de interese cand sunt 2 Costei si doar o cola personalizata.
MikkaelWolfganger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jun 2013, 11:12   #3164
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Originally Posted by MikkaelWolfganger:
Zi ca te enerveaza facebook-ul in general .Pe mine ma enerveaza campania de la coca-cola.Nu stiu de ce, dar toata chestia asta cu numele pe mine ma dispera in ultimul hal.E penibil sa stai o jumate de ora la Mega Image sa cauti o sticla care sa aiba pe eticheta numele Costel.Plus ca se ajunge la conflict de interese cand sunt 2 Costei si doar o cola personalizata.
Stai sa vezi ce spume faceau niste angajati din Carrefour care aranjau sticlele .Nu gaseau unele nume iar din altele aveau prea multe
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jun 2013, 11:12   #3165
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
nu ma enerveaza facebookul. ma enerveaza anumiti utilizatori.
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2013, 18:17   #3166
reivan
Veteran
 
reivan
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 311
un nene destept a spus despre facebook ca " este un mare gay parade in care toata lumea cerseste , intr-un mod mai mult sau mai putin strident , atentie.
reivan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2013, 19:26   #3167
MikkaelWolfganger
Guru
 
MikkaelWolfganger
 
Join Date: Aug 2011
Location: Shivering Isles
Posts: 507
Ca ne place sau nu, facebook-ul este principalul mod de comunicare pe internet si este foarte util atat pentru partea de entertainment, cat si pentru partea de munca, scoala etc.Mie la facultate,spre exemplu, profesorii imi transmit prin facebook majoritatea informatiilor,notelor,plus ca printr-o singura apasare de add mi se inlesneste foarte mult comunicarea cu ei.Oricum grupurile si chat-ul facebook au luat de mult timp locul yahoo groups si yahoo mess.
MikkaelWolfganger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2013, 22:26   #3168
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by MikkaelWolfganger:
Mie la facultate,spre exemplu, profesorii imi transmit prin facebook majoritatea informatiilor,notelor
oups! pana si carnetele de student au cazut in desuetitudine din cauza domnului facebuk?
ce ti-e si cu profesorimea moderna,dom'le! in curand se vor desfasura si cursurile tot pe vestitul site de socializare. dar de ce sa se mai deplaseze oamenii in salile de cursuri? pot lucra de acasa, stand in sezlongul din balcon.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2013, 22:31   #3169
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
si cand te gandesti ca aveam specimene turbate la facultate, care nu te primeau la examen fara blestematul de carnetel.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2013, 22:38   #3170
MikkaelWolfganger
Guru
 
MikkaelWolfganger
 
Join Date: Aug 2011
Location: Shivering Isles
Posts: 507
Originally Posted by rvn:
ce ti-e si cu profesorimea moderna,dom'le!

Ai fi surprinsa sa vezi ca nu numai cei mai tineri dintre profesori procedeaza asa .Oricum este destul in regula.Te scuteste de o caruta de alergatura, mai ales in zilele cand ai programate examenele unele dupa altele.Plus ca daca exista vreo problema in ceea ce priveste nota sau orice altceva nu trebuie sa stai sa alergi dupa profesor(cum am facut eu azi, dar asta e alta poveste), ci poti pur si simplu sa ii dai un amarat de mesaj, sa ii zici care e problema si totul se poate rezolva rapid si fara stres inutil.

Later edit:

Originally Posted by rvn:
si cand te gandesti ca aveam specimene turbate la facultate, care nu te primeau la examen fara blestematul de carnetel.

Tehnologia a evoluat, specimenele au ramas aceleasi!

Last edited by MikkaelWolfganger : 06 Jun 2013 at 22:43.
MikkaelWolfganger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2013, 07:13   #3171
ghost90
Guru
 
ghost90
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,190
Originally Posted by MikkaelWolfganger:
Mie la facultate,spre exemplu, profesorii imi transmit prin facebook majoritatea informatiilor,notelor,plus ca printr-o singura apasare de add mi se inlesneste foarte mult comunicarea cu ei.


Si daca io nu am feisbuc, nu imi mai aflu nota sa inteleg.Sau incep sa sun colegi sau profesori in fiecare zi sa vad daca am trecut sau nu.Mie imi place ca treburile sa se faca old school, cu note afisate la catedra si cu carnetul de student la tine la orice examen.

Last edited by ghost90 : 07 Jun 2013 at 08:11.
ghost90 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2013, 09:51   #3172
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
sincer sa fiu, faza cu notele si examenele pe facebook nu am mai auzit-o.
pe vremea mea, aveam un grup pe yahoo.
dar deh... netu a evoluat se pare
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2013, 12:30   #3173
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by iiii:
sincer sa fiu, faza cu notele si examenele pe facebook nu am mai auzit-o.
sa ne imaginam cum ar fi sa ne cunoastem profesorii numai la petrecerea de absolvire.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2013, 13:25   #3174
MikkaelWolfganger
Guru
 
MikkaelWolfganger
 
Join Date: Aug 2011
Location: Shivering Isles
Posts: 507
Evident ca lucrurile se desfasoara si old school.Notele se afiseaza si la facultate,dar e bine ca te scutesc pe tine de alergatura suplimentara.

Last edited by MikkaelWolfganger : 07 Jun 2013 at 23:20.
MikkaelWolfganger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2013, 21:54   #3175
reivan
Veteran
 
reivan
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 311
Inteligenta manipulare , fa-l pe om sa stea `reacu acas` sa nu se mai deplaseze sa faca rost de mancare , note , bani. Lumea evolueaza pe dos.
reivan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2013, 23:35   #3176
MikkaelWolfganger
Guru
 
MikkaelWolfganger
 
Join Date: Aug 2011
Location: Shivering Isles
Posts: 507
Aia era!Ma manipuleaza sa nu ma duc sa imi iau notele .In curand o sa ma manipuleze sa nu ma mai duc nici pe la seminarii (la cursuri deja au reusit).Sunt un produs al sistemului! .


Chiar nu inteleg ce atata soc si jale.Parca ar fi apocalipsa educatiei in Romania.Sa fim seriosi, nu dam online examenele(nu ca ar fi o idee rea).Aflam doar niste amarate de note in timpi mai rapizi.Pana la urma tot trebuie sa te duci la facultate, poate nu la cursuri, dar seminariile cu siguranta nu trebuie sa le ratezi, daca mai vrei sa stai si la anu' pe acolo.
MikkaelWolfganger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jun 2013, 11:55   #3177
reivan
Veteran
 
reivan
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 311
Eu nu ma refeream neaparat la note , spuneam si eu asa. Tot progresul tehnologic il aduce pe om la regres. Poate o sa ajungem sa nu mai gandim , gasim noi un aparat cu "i" in fata care sa faca asta pt noi.
reivan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jun 2013, 16:39   #3178
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
reivan, o veche zicală spune că cererea creează oferta, deşi e jumătate de adevăr acolo. cererea e rareori spontană, e creată ea însăşi pentru o ofertă deja existentă sau în curs de producţie. dar pînă să ajungem în vremurile post-apocaliptice ale i-thinker-ului, poţi exersa, ca să consolidezi anumite nevoi bune

Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jun 2013, 20:54   #3179
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by Malombra:
cererea e rareori spontană, e creată ea însăşi pentru o ofertă deja existentă sau în curs de producţie.
Adorno?

Glumesc (dar e adevarat; chiar am citit recent ceva cvasi-identic iesit de sub penitza tipului acum juma de secol)
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jun 2013, 20:59   #3180
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Uite, despre asta era vorba, mai exact: Industria culturii se deosebește în mod radical de așa ceva. În toate sectoarele sale sînt fabricate, mai mult sau mai puțin programatic, produse croite pentru consumul de masă, care determină, în mare măsură, acest consum.

De aici: http://idea.ro/revista/?q=ro/node/40&articol=310

Mersi, Charles. Mi-am adus aminte de el recent si l-am printat afara si l-am "studiat" temeinic, ca anul trecut nu intelesesem nimic din el, si mi se pare de-a dreptul chilly cum si-a conservat actualitatea.
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 22:27.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells