Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Closed Thread
 
Thread Tools Search this Thread
Old 30 Aug 2005, 00:26   #3001
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
are Kubrick niste vorbe foarte acide despre "sensibilitatea de buldozer", ubicua, uneori cu numele schimbat...
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   sendpm.gif
Old 30 Aug 2005, 00:33   #3002
fitzcarraldo
Junior
 
fitzcarraldo
 
Join Date: Aug 2005
Location: Amazon
Posts: 55
Originally Posted by herbert:
"sensibilitatea de buldozer"
Kubrick e un regizor mare, E.W.S e un cacat cu pretentii, buldozerul te face terci.
__________________
7 zile ma gandesc la 6 dusmani, am 5 datori cu de 4 ori atatia bani ....
fitzcarraldo is offline   sendpm.gif
Old 30 Aug 2005, 01:06   #3003
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Originally Posted by fitzcarraldo:
Originally Posted by herbert:
"sensibilitatea de buldozer"
Kubrick e un regizor mare, E.W.S e un c**** cu pretentii, buldozerul te face terci.

cred ca trebuie introdusa si eliminarea de pe forum pe criterii estetice, nu numai pt vulgaritati si marsavii jegoase cum s-a procedat - pe buna dreptate - in cazul lui nume fara stea. acest nocturn "fitzcarraldo" e un prim pretendent. sa afirmi ca Stanley Kubrick a facut un film de c**** e o vulgaritate cu reverberatii de Buftea.
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   sendpm.gif
Old 30 Aug 2005, 06:43   #3004
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Samurai Reusrection - 7/10 - continuare la seria anime cu Jubei - merge vazut la plictiseala - nu chiar nemaipomenit dar bunicel.

Wedding Crashers - 9/10 - VINCE VAUGHN - ca doar el a facut tot filmul si la fazele lui am ras cel mai mult. N-am mai ras de ceva vreme in asa hal la o comedie ...
Ma asteptam la mai mult de la Walken dar in schimb a inceput sa-mi placa de Rachel McAdams - kindah cute!

Ae Fond Kiss -8.10 - film bun, poate prea bun ca am ajuns sa judec aspru acele probleme inter-rasiale care domina tot filmul. Au fost momente in care inevitabilul nu a intarziat dar finalul a fost neasteptat de fericit.
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   sendpm.gif
Old 30 Aug 2005, 07:45   #3005
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by herbert:
Originally Posted by fitzcarraldo:
Originally Posted by herbert:
"sensibilitatea de buldozer"
Kubrick e un regizor mare, E.W.S e un c**** cu pretentii, buldozerul te face terci.

cred ca trebuie introdusa si eliminarea de pe forum pe criterii estetice, nu numai pt vulgaritati si marsavii jegoase cum s-a procedat - pe buna dreptate - in cazul lui nume fara stea. acest nocturn "fitzcarraldo" e un prim pretendent. sa afirmi ca Stanley Kubrick a facut un film de c**** e o vulgaritate cu reverberatii de Buftea.

omul are o parere...mai bine l-ai intreba de ce crede ca EWS e de cacat decat sa te afunzi in conotatii ofensive...EWS este, totusi, cel mai slab film semnat Kubrick...si da, nici mie nu-mi place modul in care vorbeste fitzcarraldo despre EWS...si ce-i cu asta?...S.K. e si regizorul meu preferat, dar asta nu inseamna ca trebuie sa ma afectez daca cineva vorbeste urat despre el, nu? despre Spielberg de ex. imi voi permite sa folosesc cuvinte mai urate uneori pentru ca a devenit un bashit....
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   sendpm.gif
Old 30 Aug 2005, 08:41   #3006
fitzcarraldo
Junior
 
fitzcarraldo
 
Join Date: Aug 2005
Location: Amazon
Posts: 55
Originally Posted by Cinemania:
omul are o parere...mai bine l-ai intreba de ce crede ca EWS e de c**** decat sa te afunzi in conotatii ofensive...
Asa e el, are naturelul mai simtitor.

Originally Posted by Cinemania:
EWS este, totusi, cel mai slab film semnat Kubrick....
Si asta o spune um om cu un asemea avatar.


Humpert, mai ai de invatat multe de la colegii tai forumisti.
__________________
7 zile ma gandesc la 6 dusmani, am 5 datori cu de 4 ori atatia bani ....
fitzcarraldo is offline   sendpm.gif
Old 30 Aug 2005, 08:49   #3007
Rumpelstintzkin
Junior
 
Rumpelstintzkin
 
Join Date: Aug 2005
Location: Bucuresti
Posts: 59
Originally Posted by herbert:
Originally Posted by Rumpelstintzkin:
Inca nu l-am citit fiindca nu am prea avut vreme, si fiindca va aparea imediat filmul. Sigur vei zice poate: cartea bate filmul sau filmul nu-i ca si cartea; dar mi-am facut o idee despre ce e vorba din cauza nenumaratelor controverse aparute in presa si TV; am intrat prin librarii si am rasfoit cateva pagini, desi nu am cumparat cartea; dupa film voi citi insa celelalte carti aparute care deja sunt in librarii , un fel de replici la acest cod/film/carte. Dar sunt curios de film si de cum apare Hanks.

stai, frate, ca incurci planurile narative...
1. "Codul lui da Vinci" nu are nimic cu filmul lui Kubrick, "Eyes Wide Shut", doar, asa cum remarcam, ritualul acela narco-psihedelic-teatral cu masti din film este pomenit si de Dan Brown in cartea sa. Filmul lui Kubrick, care ti-a placut mult, este o adaptare dupa "Traumnovelle" a scriitorului vienez Arthur Schnitzler.
2. Citeste cartea lui Brown inainte de aparitia filmului (va fi prin primavara lui 2006). N-o sa regreti. Eu am citit-o intr-o zi si un capat de noapte, atat e de captivanta, incat n-am baut, n-am mancat si n-am facut dragoste... tu ai grija de trup si mergi pe un regim mai relaxat.

Nici eu nu am spus ca ar avea cartea ceva cu filmul ti-am spus doar ca inca nu am citit cartea. Mersi oricum pt. ca m-ai pus in tema in privinta ritualului; cartea am sa o citesc cand o sa am timp; in privinta cititului fara a manca / bea sau a face amor am trecut si prin asa ceva cand aveam de dat examene. Sa stii ca e mai bine in felul asta fiindca se zice ca daca nu mananci inveti mai bine, sau parcurgi mai bine; oxigenul ducandu-se inspre creier si nu spre stomac (dupa ce mananci apare acea nevoie de "siesta" care e exact urmarea acestei chestii), dar sa nu faci dragoste... oricat de captivanta ar fi cartea... totusi...
Rumpelstintzkin is offline   sendpm.gif
Old 30 Aug 2005, 09:00   #3008
Rumpelstintzkin
Junior
 
Rumpelstintzkin
 
Join Date: Aug 2005
Location: Bucuresti
Posts: 59
Originally Posted by Pitbull:
Care obisnuiti sä cititi pe computer si vreti "Da Vinci Code" în original, Acrobat Reader, dati un m.p. cu adresa de e-mail si v-o trimit.

Ok Pitbull daca o ai m-ar interesa si pe mine . Era mai de mult un site www.cartionline.com dar care in timp s-a desfiintat fiindca mai toata lumea incarca si descarca carti scrise in acrobat/word, etc si s-au prins si astia .... iti trimit un mp.
Rumpelstintzkin is offline   sendpm.gif
Old 30 Aug 2005, 09:47   #3009
Serghei
Guru
 
Serghei
 
Join Date: Nov 2003
Location: Cotton Club
Posts: 623
Kubrick a fost mereu individul care a mers cu un pas mai in fata decat restul cineastilor,a real iconoclast.EWS nu numai ca nu aduce nimic nou dar sunt o duzina de filme facute in anii '90 care trateaza tema sexualitatii mult mai bine.Daca i-ai vazut filmele observi ca ii lipseste sfidarea Lolitei,sarcasmul nevrotic din Dr.Strangelove,agresivitatea Portocalei,puterea de fascinatie a Odiseii,stilul din Barry Lindon.Kubrick imbatranise.
Serghei is offline   sendpm.gif
Old 30 Aug 2005, 10:56   #3010
fitzcarraldo
Junior
 
fitzcarraldo
 
Join Date: Aug 2005
Location: Amazon
Posts: 55
Originally Posted by Serghei:
Kubrick a fost mereu individul care a mers cu un pas mai in fata decat restul cineastilor,a real iconoclast.EWS nu numai ca nu aduce nimic nou dar sunt o duzina de filme facute in anii '90 care trateaza tema sexualitatii mult mai bine.Daca i-ai vazut filmele observi ca ii lipseste sfidarea Lolitei,sarcasmul nevrotic din Dr.Strangelove,agresivitatea Portocalei,puterea de fascinatie a Odiseii,stilul din Barry Lindon.Kubrick imbatranise.

Corect ! A iesit sifonat din chestia asta, dar nu mai conta. De morti numai de bine.
__________________
7 zile ma gandesc la 6 dusmani, am 5 datori cu de 4 ori atatia bani ....
fitzcarraldo is offline   sendpm.gif
Old 30 Aug 2005, 11:57   #3011
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
What the fu ck. Aveti 3 topicuri despre kubrick si aici vorbiti despre el? Stop it.
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   sendpm.gif
Old 30 Aug 2005, 12:37   #3012
EgoN
Guru
 
EgoN
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 740
sa revenim la tema topicului, cele mai recente filme (re)vizionate:
1. Anul trecut la Marienbad - 10/10. impecabil stilistic.
2. Annie Hall - 9,5/10. frumos, ironic, dar lipsit de lookul "manhattanului" (10/10)
3. Birth-ul lui Glazer 9/10. elegant si clasic. ma asteptam la mai multa indrazneala vizuala , dar merita toata atentia pt. constructia psihologiilor.
4. Drifting Clouds lui Kaurismaki 7/10 - acelasi cool, dar e lipsit de ritm, pacat.
5. Pieces of April - 8/10. curat, simplut, emotionant pe alocuri, eficient.
6. Cateva zile din viata lui Oblomov - 8/10. mai misto cartea, mult, mult mai misto.
__________________
I smile and I sip my opium tea.
EgoN is offline   sendpm.gif
Old 30 Aug 2005, 14:43   #3013
Rumpelstintzkin
Junior
 
Rumpelstintzkin
 
Join Date: Aug 2005
Location: Bucuresti
Posts: 59
Panic Room 9/10 Tensionant pana la sfarsit; si parca prea mare reclama la o anumita companie de tel. mobile.
Rumpelstintzkin is offline   sendpm.gif
Old 30 Aug 2005, 16:47   #3014
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
A Clockwork Orange - 8.50/10 a deeply distrubing and genial film...daca asta e cel mai bun Kubrick cam imi dau seama ce fel de om e...e un fel de om care gaseste arta in nuditate violenta si chiar violentza...conotatii sexuale la fiecare scena...daca nu la personaje atunci cu siguranta in arta din acea camera (tablouri si sculpturi)...huliganul psihopat a fost jucat absolut perfect de un Malcolm McDowell tanar...si totusi filmul a avut un aer absolut ciudat...parca era intr-un univers paralel...cu locuri asemanatoare, dar cu imbracaminte absolut ridicole...interesant si limbajul (pur englez cu arhaismele lor specifice)...

dar totusi am o intrebare...de ce filmul se cheama A Clockwork Orange...care e Clockwork-ul si ce e portocaliu? sau na...aveti voi o definite clara...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   sendpm.gif
Old 30 Aug 2005, 18:28   #3015
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Calauza - 9.5/10: incombinatie cu romanul... excelent!

Jesus Christ Superstar - 9.5/10: cu comentariu audio de Norman Jewinson si Ted Neely... the ultimate experience


@M0n0: despre "A Clockwork Orange" ti-am raspuns pe un topic de la Clasic.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   sendpm.gif
Old 31 Aug 2005, 01:07   #3016
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Mean Streets

Stiam eu de ce imi place Scorsese: (small time) crooks, dialoguri, actiune, personaje, simt al dramatismului, violenta si, din cind in cind, cite ceva religios. Man knows how to tell a story.
Ambra Blu is offline   sendpm.gif
Old 31 Aug 2005, 03:48   #3017
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Originally Posted by Ambra Blu:
Mean Streets

Stiam eu de ce imi place Scorsese: (small time) crooks, dialoguri, actiune, personaje, simt al dramatismului, violenta si, din cind in cind, cite ceva religios. Man knows how to tell a story.

e noapte, mi-e trist ca romanii Pavel si Hanescu am pierdut lamentabil la US Open in fata unor necunoscuti... beau bere, plang ca personajele din cartile lui Houellebecq si jur sa nu mai privesc asemenea confruntari sportive penibile si de... umilire nationala.
norocul meu este ca pe Cinemagia gasesc aceasta bijuterie semnata de Ambra Blu, care mi se pare - cu o mica si neinsemnata redactare - cel mai reusit text "creat" de Ambra in ultimul timp. mai am putere doar sa trimit un gand bun catre acest individ orgolios, veninos si foarte nesigur in formulari, convingator insa in atacuri vulgare si marlanii.
ai o nota buna de la mine, piciule!
daca mai produci vreo doua la fel, primesti 100 de Euro pentru pateuri si guma de mestecat, sa mirosi frumos.
sper ca n-am facut prea multe greseli. gata, am adormit...
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   sendpm.gif
Old 31 Aug 2005, 09:14   #3018
Rumpelstintzkin
Junior
 
Rumpelstintzkin
 
Join Date: Aug 2005
Location: Bucuresti
Posts: 59
The Silence of the Lambs (1991); oricat de vechi ar fi nu te poti satura de rolurile in care joaca Hopkins; aici pervers, melancolic, rece si inteligent; mai da cate o mana de ajutor in desfasurarea anchetei lui Clarice; si o Jodie Foster destul de tanara inca pe atunci, S.O.T. Lambs fiind unul din filmele ce au consacrat-o.
Rumpelstintzkin is offline   sendpm.gif
Old 31 Aug 2005, 11:24   #3019
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
mai fitzcarraldo, fantoma habauca a lui NUME FARA STEA, de ce te insinuezi tu in realtia mea cu Ambra - o relatie curata si de durata, plina de respect profesional & virtual, tonifiata de ironii s. cl.? care-i treaba ta? pe cine esti gelos? nu-i frumos sa te intruzionezi asa! ce, iar incepi sa ataci persoanele cumsecade de pe acest forum? potoleste-te, baiete!
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   sendpm.gif
Old 31 Aug 2005, 12:00   #3020
st3fan
Guru
 
st3fan
 
Join Date: Jul 2005
Location: Bucuresti
Posts: 574
Send a message via Yahoo to st3fan
L'enquete Corse Alain Berbérian 5/10
Oare cand vor intelege regizorii si scenaristii europeni ca nu este in avantajul filmului sa se foloseasca de trucuri hollywood-iene, gen "Bond...James Bond".Christian Clavier si Jean Reno in rolurile principale, doi grei intr-o comedie ratata.Trecand peste exagerari, peste micile actiuni imposibile in real life, psete parodierile fara sare si piper, gen modul in care este conceputa luarea de ostatici din filmele de peste ocean, trecand peste
toate si multe altele, filmul nu ramane aproape cu nimic.Pana si finalul e intr-un fel trist, vedem un barbat foarte, mult prea amabil, tinut sub papuc de nevasta si fratele acesteia...Un film frantuzesc slab...
st3fan is offline   sendpm.gif
Closed Thread


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 15:54.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells