Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Closed Thread
 
Thread Tools Search this Thread
Old 26 Jul 2005, 20:33   #2841
Sm�agol-Gollum
The One and Only Gollum
 
Sm�agol-Gollum
 
Join Date: Feb 2004
Location: On the edge of WILDERLAND
Posts: 2,258
Radio 7/10 un lucru extrem de ciudat...mie mi s-a parut ca cuba gooding jr a jucat excelent in film dar am descoperit acuma ca a fost nominalizat la razzie..wtf...
__________________
Nice Hobbitses! We's likes them.....yessssssss
Sm�agol-Gollum is offline   sendpm.gif
Old 26 Jul 2005, 23:05   #2842
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by Sméagol-Gollum:
Radio 7/10 un lucru extrem de ciudat...mie mi s-a parut ca cuba gooding jr a jucat excelent in film dar am descoperit acuma ca a fost nominalizat la razzie..wtf...

si tu te identifici cu aia de dau premiile razzie?!
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   sendpm.gif
Old 27 Jul 2005, 08:48   #2843
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by BeNnY:
Cum adica "desi povestea este similara"? In Be Cool e povestea din Get Shorty copy/paste numai ca muzica in loc de film. Si oricum Get Shorty a fost primul.
datele problemei sunt schimbate doar un pic ... muzica in loc de film ... si cateva personaje in +
camatar #1 Jim Gandolfini = cascador in film, camatar The Rock #2 = cantaret
Harvey Keitel / Dennis Farina
Rene Russo / Uma Thurman
Delroy Lindo / Cedric The Entertainer
Danny De Vito back ptr sequel
stratul adipos e acelasi, la suprafata clustra e usor diferita ...

P.S. Writing credits:
Elmore Leonard (novel)
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   sendpm.gif
Old 27 Jul 2005, 14:55   #2844
ogto
Gandhi's Big Gun
 
ogto
 
Join Date: Feb 2004
Location: oslo?
Posts: 1,371
stardust memories - destul de fun. underrated woody a.

longest yard - se ia prea in serios. prea putin umor, filmul nu e fun. secventele din meci sunt filmate bine si mi-au pastrat interesul ocazional. Plus soundtrack-ul e misto uneori (exceptand muzica de negri).
__________________
wack your head against the keyboard NOW for tomorrow's winning lottery numbers
ogto is offline   sendpm.gif
Old 27 Jul 2005, 15:04   #2845
Sm�agol-Gollum
The One and Only Gollum
 
Sm�agol-Gollum
 
Join Date: Feb 2004
Location: On the edge of WILDERLAND
Posts: 2,258
The iron giant 6/10 cand am inceput sa il vad ma gandeam ca o sa fie prea pt copii mici si ca nu o sa-mi placa, dar dupa un timp am fost captivat de film si nici nu am stiut cand s-a terminat...am fost surprins cand am vazut ca vocea robotului era a lui vin diesel :lol:
__________________
Nice Hobbitses! We's likes them.....yessssssss
Sm�agol-Gollum is offline   sendpm.gif
Old 27 Jul 2005, 15:24   #2846
obvious
Guru
 
obvious
 
Join Date: Sep 2004
Location: KINOTHERAPEut.
Posts: 654
pillow book-9.9/10.am zis.pentru tot.traiasca graficienii, scenografia ca arta, decadenta, sexualitatea si istoria. 8)

ivanovo detstvo-7/10 kolea burlyayev e insa foarte bun.

happy together-aici e mult de vorbit. 8.5/10 exteriorizarea prin imagine si diverse saturari e fascinanta doar pana la un punct. laitmotivul simplut.raportul de forte in balans constant foarte bun insa.
__________________
today you listen to jazz, tomorrow you betray your country.
obvious is offline   sendpm.gif
Old 27 Jul 2005, 16:51   #2847
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Falling Down - 9/10 - enervant de deprimant dar are un punct forte care ii ofera autenticitate: Michael Douglas. Filmul/ personajul imi da impresia ca a devenit deja un american icon. Daca nu e asa il consider eu ... mizerabil si frustrant.

The Other side of the bed sau El otro lado de la cama - 7/10 - un muzical dragut, relaxant cu Paz Vega
( :love si Natalia Werberke, dar povestea lasa de dorit si devine plata si prea ridicola.
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   sendpm.gif
Old 27 Jul 2005, 20:24   #2848
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
In fiecare zi dumnezeu ne saruta pe gura 1/5
Ecranizare dupa nuvela omonima de ioan carmazan…
Care are 2 parti; fiecare incepand la modul
“curtea unei puscarii; curtea este plina de puscariasi; in centru o cruce imensa pe care este rastingnit un tanar blond, palid; puscariasii tac si privesc speriati; se aude “christos a inviat din morti” si toti izbusnesc in urale. Privita de sus, pare o scena ireala. Plutesc gaste (vezi tarkovski).”
Si partea2: “fiecare moare cum poate, da cel mai bine e sa mori cu p##a in mana”
Si asa e si filmul
Mizerabil, mizerabilist, mizer, cu cadre si pretentii “vezi tarkovski”
Se incerca, totusi o oarecare coerenta a nartiunii; din pacate si asta e tot in detrimental filmului care din cand in cand mai atenteaza la (si esueaza lamentabil) supra-realism magic balcanic;
inca un cd irosit
el Segundo nombre 2/5
cel mai remarcabil lucru: muzica lui Mikel Salas;
in rest, o poveste despre un tata sinucigas si fiica socata care incearca sa afle de ce si-a zburat tatiku creierii.
Dar mormantul este profanat si hoitul parintelui dispare
si reapare infipt in niste tepuse si legat cu sarma ghimapata, minunate imagini, mai ales ca sunt si niste sobolanei care se plimba pe hoit
un preot ii explica fetei cum sta treaba cu o secta “copii lui Avraam”’
mama (aflata la ospiciu) isi taie gatul cu o brosa pe care fiica o primise de la adevartul si pe jumatate desfiguratul ei tata
si unul dintre putinele finaluri “deznadajduite” care pica bine
the last horror movie 3/5
intersectare intre blair witch project (tot ce vedeti e real, feeling de documentar dsp un psihopat) si the ring (o caseta video pe care daca o vezi mori, doar ca de data asta din cauze cat se poate de ne-supranaturale)
pe scurt, peste un film numit “the last horror movie” un tip inregistreaza cum omoara omeni
ideea nu e rea, exista ceva suspans bine gradat…
dar la capitolele stil (si implicit) credibiltate filmul sta prost de tot
absolut senzationale sunt monologurile ucigasului (si problemele pe care le pun) in fata camerei
“poate omor oameni pt ca am vazut multe filme violente in copilarie… atunci n-ar fi normal ca toti cei care au vazut texas chainsaw massacre sa dea fuga sa-si cumpere carlige de macelarie?”
“daca nu ati vrea sa vedeti oameni ucisi de ce v-ati uita la filmul asta? De ce nu v-ati oprit pana acum?”
“the advantage of being a psycopath? U don’t have to take any shit from people”
cateva executii convingatare (un tip ars de viu, un cuplu injunghiat)
si cateva ucideri execrabil realizate artistic ( doua crime cu ciocane)
ca bonus cannibalism, ceva filmari de nunti si un twist pe care l-am spoil-at deja
house of wax 1953 2/5nici pe departe capodopera subtila la care ma asteptam
sincer mia displacut la fel de mult ca remakeul
doar ca are un atu pe care il foloseste din plin: Vincent price
si gsus fu Cking krist, nu moare nimeni
ba pardon, mor un afacerist si o tarfoleta…
thumb up pt incendiul din muzeul statuilor de ceara (care are loc in primele 10 minute)
si pt Igor
thumbz down pt protagonista care chelalaie vai mortii ei e iritanta si isi baga nasul unde nui fierbe oala(“I`ve seen better acting from extras in godzilla movies” cum zice calkulon in Futurama)
party monster (documentarul) 5/5wow..….
Adevarul e ca realitatea e mai deraiata decat filmul…
Filmul a luat mai mult partea cu “party”
“monstrul” este documentariat din documentar
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   sendpm.gif
Old 27 Jul 2005, 20:56   #2849
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Originally Posted by KORBEN:
Plutesc gaste (vezi tarkovski).”

Mizerabil, mizerabilist, mizer, cu cadre si pretentii “vezi tarkovski”

D'acord, am regasit si eu mult tarkovski & kusturica - gaste si mierse plutitoare. Iar partea trista e ca, ultimul film al lui Draghin e chiar mai prost decat asta.
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   sendpm.gif
Old 27 Jul 2005, 23:37   #2850
ogto
Gandhi's Big Gun
 
ogto
 
Join Date: Feb 2004
Location: oslo?
Posts: 1,371
Batman Returns - one of burton's best si cel mai bun Batman. Michael k. e foarte ok ca un comic bookish batman, Pfeiffer si DeVito sunt bestiali. Gotham-ul arata cum trebuie (stilizat and all), este macabru cam cat trebuie, muzica si atmosfera impecabila si cel mai mult apreciez ca screen-timeul este impartit egal intre cei 3 personaje. Nu batman e personajul principal ci toti sunt, numai ca filmul se cheama batman deoarece el e the good guy. Plus: amuzant ca nici unul din personaje n-au puteri supranaturale adevarate (sunt doar mai ciudati si merg des la sala).
Kudos Burton pentru unul dintre cele mai bune bd movies.
__________________
wack your head against the keyboard NOW for tomorrow's winning lottery numbers
ogto is offline   sendpm.gif
Old 28 Jul 2005, 00:53   #2851
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Nici nu încape discutie. Ierarhia Batmenilor este:

I. "Batman Returns"
II. "Batman"

III. "Batman Forever"
IV. "Batman & Robin"

..............................

__. "Batman Begins"
(dupä ce-l väd; deocamdatä, din comentarii, îl "simt" undeva prin jurul lui "Forever", putin mai sus sau mai jos).
Pitbull is offline   sendpm.gif
Old 28 Jul 2005, 09:42   #2852
Lady_Skar
El Chewbaccabra
 
Lady_Skar
 
Join Date: Sep 2002
Location: it looks like a room but i'm not sure.
Posts: 996
Send a message via Yahoo to Lady_Skar
Batman Forever a fost regizat de Joel Schumacher for crying out loud! Si in care univers al iq-urilor scazute l-ati auzi pe Batman zicand:
"It's the car right? Chicks dig the car."

:shock: :shock: :shock:

Back on topic:

Fantastic Four - MEH! E un film de vara fara suflet. Am vrut si eu sa vad pe astia 4 indivizi ca se comporta ca o familie, exact asa cum e in comics, dar n-ai sa vezi asa ceva. Filmul nu prea are plot, dar totusi este fun pe alocuri, efecte speciale foarte marfa (si asta o spun desi l-am vazut acasa) si un personaj negativ neinteresant.
6/10
__________________
Tis better to be brief then tedious.
Lady_Skar is offline   sendpm.gif
Old 28 Jul 2005, 15:19   #2853
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
a dat domnul sa vad si eu (inregistrat pe video, piratat de pe tvr 1 joia trecuta, noaptea) ultima piesa care-mi lipsea de la coeni, the man who wasn't there. bucuros ca de obicei sa regasesc omagiile (de data aceasta, la noir-urile lui billy wilder, ca de exemplu personajul episodic pe care il cheama dietrichson, la fel ca pe sotul pacatos ucis de fred macmurray in 'double indemnity') si pastisele fratilor coen (prin sentimentul acela de dezolare care te cuprinde pe masura ce te atasezi mai puternic de personaje mi-a adus aminte vag de finalul lui 'the third man' al lui carol reid), impletit cu umorul tipic marca 'coen bros.', sec, negru si cinic (vezi personajul francezului de culoare). desi parca de data asta putin altfel: desigur, aceeasi satira sociala din seria 'blood simple'/'raising arizona'/'fargo' (mai ales), dar deosebita in sensul ca, daca precedentele scaneaza mai degraba niste 'average americans' care ajung sa se degradeze intocmai prin dorinta de a-si depasi statutul social (prin santaje, rapiri s.a.m.d.), aici avem un 'loser' (un billy bob thornton excelent, cvasiinexpresiv) care pierde literalmente totul.

intr-un fel, filmul e, probabil, cel mai aproape de vorba lui woody allen - 'daca filmele mele fac pe cineva mai nefericit decat era inainte, atunci inseamna ca am reusit'. in rest, abunda absurdul situatiilor (thornton este arestat si executat pt o crima pe care nu a comis-o, desi cu putin timp inainte scapase ca prin minune de cea comisa de el) si secventele suprarealiste (aparitia fantomatica nocturna a nevestei raposatului sef, sau a extraterestrilor la inchisoare... si, de ce nu, executia din final !).

despre muzica si imagine - no comment ! my second favourite from the coen bros.

9+ / 10

p.s.: dar de ce era color ??
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   sendpm.gif
Old 28 Jul 2005, 22:38   #2854
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
East of Eden - 8.5/10: pe DVD... super... o scurta impresie aici.

Mar adentro - 9/10: am scris si la "Acum pe ecrane"... daca ar fi sa iau premierele de anul acesta, este undeva in varf deocamdata, eventual la concurenta cu "Noi albinoi", "Masinistul", "Closer", "Diarios de motocicleta", "The Life and Death of Peter Sellers" si - scuze! - "War of the Worlds".
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   sendpm.gif
Old 29 Jul 2005, 12:05   #2855
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Mar adentro....one of my favourites

Italiencele...asta nu
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   sendpm.gif
Old 29 Jul 2005, 14:09   #2856
Sm�agol-Gollum
The One and Only Gollum
 
Sm�agol-Gollum
 
Join Date: Feb 2004
Location: On the edge of WILDERLAND
Posts: 2,258
Mar adentro 8.5/10 f impresionant filmul, la fel si coloana sonora....dar vad ca multe persoane s-au uitat la filmul asta in ultimul timp...o fi din cauza caldurii?! :?
__________________
Nice Hobbitses! We's likes them.....yessssssss
Sm�agol-Gollum is offline   sendpm.gif
Old 29 Jul 2005, 15:02   #2857
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
phenomena este o noua gaselnita in domeniul horror-ului cinic marca dario argento. ceea ce e cu adevarat surprinzator insa este ca, recicland tot ce putea din 'suspiria' (un scary movie inca ok), argento reuseste totusi sa creeze un horror prost (tradus in sg termen cu putinta): dumb, cheesy, pointless. un sincer ole totusi pt donald pleasence, jennifer connelly care ramane 4evr h.o.t. si coloana sonora.

ca sa nu las totusi impresia ca as avea ceva cu filele de groaza, la care am strambat din nas in ultima vreme, vreau, totusi, sa-mi exprim :love: pt cele cateva horror-uri japoneze racolate de la defunctul nightwane: 'audition', 'ab-normal beauty' dar, mai ales, singurul film horror perfect pe care l-am vazut pana acum (desi este doar un short, din 'three extremes' a lui takashi miike): 'box'. :love: :love: :love:
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   sendpm.gif
Old 29 Jul 2005, 17:24   #2858
ogto
Gandhi's Big Gun
 
ogto
 
Join Date: Feb 2004
Location: oslo?
Posts: 1,371
primul cd din Rules of Attraction - foarte foarte misto. Gen 'hai sa luam all the teen idols care sunt cuminti si 'picture perfect' si sa-i punem sa se fute (si sa-i futem)". Surprinzator e ca actorii chiar joaca si joaca bine. Cel mai tare este Van Der Beek care are o fata de psycho si o privire de neinlocuit, das davson cunt ist gud, si mai e foarte tare Ian Somerhalder as the gay guy. Daca nu era gay si o lua pe coaja ocazional putea fi the coolest guy around. Misto filmarile 'backwards' si splitscreen-urile (ce inseamna un splitscreen bun... wow). Sa vedem si cd-ul doi.
__________________
wack your head against the keyboard NOW for tomorrow's winning lottery numbers
ogto is offline   sendpm.gif
Old 30 Jul 2005, 04:38   #2859
ogto
Gandhi's Big Gun
 
ogto
 
Join Date: Feb 2004
Location: oslo?
Posts: 1,371
K-PAX - un film banal care se foloseste de niste trucuri simple pentru a spune niste chestii sentimentale si profunde despre sufletul omenesc. Kevin S. joaca foarte misto as always, n-as avea probleme sa cred ca era de K-pax sau venus sau w/e. Jeff B. e ok dar no oscar, joaca destul cat sa cred ca e un psihiatru care nu site ce sa creada si tine la pacient. Filmul are cateva puncte interesante si momente, cele mai bune fiind alea in care te intrebi care e de fapt adevarul despre PROT (kevin) in film si speri sa nu fie ceva previzibil si trist. Puteau sa scoata un final mai bun, nu ca acesta ar fi prost dar lasa loc pentru interpretare si tot felul de chestii profunde (adica 'predictable bullshit'). Nu e un film prost, dar nu e nici reusit.

Get Shorty - nu e misto cand o comedie are tot ce trebuie si totul iese perfect? Get Shorty e un landmark, this is the way it has to be done. no bullshit doar o poveste misto cu mult umor si niste actori buni. Tot meritul este a cartii si a actorilor. Am ras, nu am fost insultat de chestii labaroase gen family movie american care promoveaza 'pace universala' si 'dragoste frateasca'. It's bliss, pure entertainment and nothing else. E trist ca de la astfel de fel s-a ajuns la Be Cool (jeg sinistru) si Guess Who (jeg rasist) sau Longest Yard (jeg refacut). Nu tin minte cand am fost ultima oara la cinema si am vazut o comedie cu adevarat buna (probabil in perioada dintre Evolution, Big Trouble si American Splendor). Hollywood is in deep shit. Sper ca nu si-a pierdut complet capacitatea de a scoate comedii bune sau macar decente. Probabil ca Asia va deveni principala resursa de comedii bune and stuff (Kung-fu hustle e un inceput promitator). Note: cea mai tare faza din film este cea in care vezi de unde vine numele filmului (dialogul dintre Travolta si Rene de la rasarit).
__________________
wack your head against the keyboard NOW for tomorrow's winning lottery numbers
ogto is offline   sendpm.gif
Old 30 Jul 2005, 19:10   #2860
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by ogto:
Tot meritul este a cartii si a actorilor.

al cartii si al actorilor.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   sendpm.gif
Closed Thread


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 18:45.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells