Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Closed Thread
 
Thread Tools Search this Thread
Old 17 Jun 2005, 17:28   #2561
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Haute Tension - 10/10 - another serial killer movie ? No! THE best serial killer movie i've seen since se7en. Bloody, brilliant, hard, original, french, and a most impressive kick off topic sequence.
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   sendpm.gif
Old 17 Jun 2005, 21:19   #2562
Sm�agol-Gollum
The One and Only Gollum
 
Sm�agol-Gollum
 
Join Date: Feb 2004
Location: On the edge of WILDERLAND
Posts: 2,258
Princess Mononoke 9/10 excelent filmul...de fapt desenul...nu am mai vazut de mult un film de asemenea grandoare. nici nu am simtit cum au trecut cele 2 ore si ceva...cele mai de belea erau creaturile alea pe nume Kodama(parca asa se numeau)..stiti voi..alea mici si verzi de faceau chchchchchc
__________________
Nice Hobbitses! We's likes them.....yessssssss
Sm�agol-Gollum is offline   sendpm.gif
Old 17 Jun 2005, 21:32   #2563
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Originally Posted by Sméagol-Gollum:
..alea mici si verzi de faceau chchchchchc

Ala roz cu probleme la plamani?

Undo - gen tot Platige studios (Cathedral, Fallen Art), mai scurt si mai slab vizual. Restul ok, dar neremarcabil. http://lila.platige.com/~marcin/ - cu click pe movie se poate si downloada filmul
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   sendpm.gif
Old 17 Jun 2005, 21:55   #2564
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
robots a fost dragut, insa doar atat, insa pretentiile i-au cam daunat (uitati-va numai la distributie !). universul robotilor este tot ce conteaza, pt ca e facut cu atata placere, talent si inventivitate incat dupa ce iesi din sala de cinema, esti suficient de dezorientat ca sa te poti intreba pe ce lume esti. in rest, glumele sunt unele mai bune altele mai dubioase... verificati si voi.

7/10
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   sendpm.gif
Old 18 Jun 2005, 21:12   #2565
Denis_stelistu
Guru
 
Denis_stelistu
 
Join Date: Apr 2005
Location: In jedi
Posts: 500
Freaky Friday 5/10 O Lindsay Lohan batrana si o Jamie Lee Curtis tanara la comportamente.Mark Harmon era un star prin anii 80.
Good Bye,Lenin 8,5/10 Un film despre dragoste.Nise copii isi protejeaza mama fara tata :huh: .Destul de bun.
Hero of the Federation 1/10 a doua oara,mi-am dat seama de film.
O stupizenie luata din mai multe filme celebre.
Wes Craven presents:They 6/10 In primul rand,Wes Craven nu face nimic in film,si amintiri din trecut.Bineinteles nasparlete.
__________________
The force be with you!
Denis_stelistu is offline   sendpm.gif
Old 19 Jun 2005, 01:44   #2566
Sm�agol-Gollum
The One and Only Gollum
 
Sm�agol-Gollum
 
Join Date: Feb 2004
Location: On the edge of WILDERLAND
Posts: 2,258
Assault on precinct 13 4/10 nu stiu cum sa spun da parca nu prea avea treaba cu realitatea filmul asta...adica toate exploziile si toate focurile alea de arme nu au fost auzite de absolut nimeni?...si exact dupa ce pleaca lawrence fishburne vine cavaleria...a, da..tot la sfarsit..dupa ce il raneste pe ethan, doar fata il ajuta sa mearga.nici un doctor nu e prin preajma, iar cand ajunge la ambulanta, iar ioc doctori. pai in realitate omul ala murea de vreo 3 ori..
__________________
Nice Hobbitses! We's likes them.....yessssssss
Sm�agol-Gollum is offline   sendpm.gif
Old 19 Jun 2005, 12:44   #2567
West
Senior
 
West
 
Join Date: Jun 2004
Location: IASI
Posts: 136
Send a message via Yahoo to West
Good-bye, Lenin! - 7/10. Chiar merita vizionat.

The Jacket - 5/10.
__________________
"Somewhere over the rainbow
Skies are blue
And the dreams that you dare to dream
Really do come true..."
West is offline   sendpm.gif
Old 19 Jun 2005, 13:15   #2568
Sm�agol-Gollum
The One and Only Gollum
 
Sm�agol-Gollum
 
Join Date: Feb 2004
Location: On the edge of WILDERLAND
Posts: 2,258
Blow 7/10 pana la urma mi-a fost mila de george..toti l-au lucrat pe la spate..pana si sotia lui...auzi, dupa ce ca il baga la inchisoare, sta 3 ani, ii mai ia si fiica si ii si cere bani...partea cea mai faina a fost ca filmul s-a inspirat dintr-un caz real.
__________________
Nice Hobbitses! We's likes them.....yessssssss
Sm�agol-Gollum is offline   sendpm.gif
Old 19 Jun 2005, 14:02   #2569
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Originally Posted by Sméagol-Gollum:
Blow 7/10 .
Glumesti nu ?
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   sendpm.gif
Old 19 Jun 2005, 15:34   #2570
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
Kaze no tani no Naushika - N-am putut sa nu ma uit a 5 oara la filmul asta. Divin, da-l in spanac. 10/10

Tenkû no shiro Rapyuta - si asta-i divin, da-l in ciuperci. 10/10

Tonari No Totoro - once in a while ma uit la filmul asta. cred ca l-am vazut de vreo 10 ori or smth. 10/10

Hotaru No Haka - si p-asta il revad on a regular basis. nu pot fara el. 10/10
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   sendpm.gif
Old 19 Jun 2005, 16:19   #2571
Sm�agol-Gollum
The One and Only Gollum
 
Sm�agol-Gollum
 
Join Date: Feb 2004
Location: On the edge of WILDERLAND
Posts: 2,258
Originally Posted by nume:
Originally Posted by Sméagol-Gollum:
Blow 7/10 .
Glumesti nu ?

but why not?...mi-a placut ca a fost inspirat dintr-un caz real si astfel a avut un sad ending...daca nu ar fi fost real pun pariu ca protaginistul ar fi ramas cu vreo 60 mil in banca, s-ar fi impacat cu sotia lui si ar fi trait fericiti pana la adanci batraneti. si in plus am marit punctajul pt penelope cruz


Pit fighter -10/10 Jesus christ! la inceput vroiam sa ii dau un 4-5 dar cand am vazut sfarsitul pur si simplu mi s-a facut rau... :w00t: sa va spun si de ce: deci baiatu nostru (pe langa faptul ca incasa pumni de parca ar fi fost un sac de box si tot nu avea nimic) statea ca shmekerul in mijlocul unei piete cu o katana langa el, cu un pistol la brau si cu o intreaga armata a unui mafiot in jurul lui...asa..si dupa ce stau aia frumos de vorba, "eroul" scoate pistolul, omoara bossi + vreo 50 de oameni, toate astea stand in mijlocul pietei si tipand ca un descreierat! si daca asta nu e de ajuns, tipu cica "se ascunde" dupa un stalp care era jumate cat el! a,da..mai pe la sfarsitul luptei pune el mana pe katana si incepe sa ii cioparteasca pe aia de parca ar face sushi. toata treaba asta cu sabia a facut-o doar mergand cativa pasi, pt ca desteptii aia de "bad boys" cu arme in loc sa stea la 50 de m distanta, ei veneau spre el. deci aia cu arma veneau spre ala cu sabia! now that's just facked up! :sick:
__________________
Nice Hobbitses! We's likes them.....yessssssss
Sm�agol-Gollum is offline   sendpm.gif
Old 20 Jun 2005, 13:38   #2572
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
High Tension - 9/10 High quality horror, de vazut...parca am mai vazut un film de genu asta...but I can't put my finger on it...

School of Rock - 8/10 foarte misto poveste...originala (partial) ... si acesta e un film de vazut...din cate stiu eu Jack Black a compus melodiile din acest film (cele cantate de copii)...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   sendpm.gif
Old 20 Jun 2005, 19:18   #2573
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
hitchhiker's guide to the galaxy 8.5/10
first things first : nu mi-a placut miniseria din '81. nu neaparat pt ca arata cheap (pt ca si asta arata cam la fel, dar oricum filmul nu e about fancy cgi) ci pentru ca nu-mi placusera personajele. erau conturate slab, aratau rau, replicile nu sunau bine, feeling zero. nu stiu, ceva n-a mers. inceputul lung-metrajul-ului, cel putin primele 10 minute (minus cantecul delfinilor care nu mi-a placut) e aproape copiat shot-by-shot si replica cu replica. chiar si the sets arata la fel. dupa aia, se accelereaza putin. logic, acolo erau aprox. trei ore. dar aici, somehow, te prinde. nu stiu daca tocmai pt ca nu mai e asa de lung sau daca e datorita actorilor (way cooler - medalie de aur pt rockwell si deschanel) sau personajului marvin (thumbs up fata de laba de robot din 81), dar o face si razi, si razi, si razi. pana mai spre final cand o da in bashini si coteste spre tamp. hence rateaza ratingul de "classic". dar ramane "highly recommended".
__________________
Is that you John Wayne? Is this me?
Longshot is offline   sendpm.gif
Old 20 Jun 2005, 21:22   #2574
nookie
Senior
 
nookie
 
Join Date: Feb 2004
Location: any place
Posts: 104
Send a message via Yahoo to nookie
This girl's life merita makr pt Juliette Marquis care este very Xrated (try this: http://www.imdb.com/name/nm1402839/)
__________________
But I, being poor, have only my dreams. I have spread my dreams under your feet. Tread softly because you tread on my dreams.
nookie is offline   sendpm.gif
Old 22 Jun 2005, 04:44   #2575
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
The Power of Lies. un film despre destinul unor frati, care, dupa ce-au fost despartiti de minciuni si intrigi, se reintalnesc, si reusesc sa se impace. un film de George Hichenhopper (sau asa ceva), dupa un scenariu de Orson Welles.
tehnic, filmul etse impecabil. regizorul a avut grije sa construiasca povetsea in asa fel, incat sa poata folosii cadrele pe care le folosea si Welles, dand astfel filmului un flare neobisnuit. la imaginea asta bine conturata, expresiva si justificata se mai adauga si cateva aluzi la citizen kane, scene de dialog, poze de-a lu' Welles in planu' 2, sau cuvantul Rosebut scris pe cate-ceva de lemn.
desi filmul este facut in 1999, scenariu este de o actualitate cutremuratoare, si de o umanitate cum numai Welles stie s-o descrie. incepand de la miciile minciuni din campaniile electorale in america, filmul se construieste incet, creste distantandu-se de minciunile publice, si intra in viata privata si ascunsa a unor frati. protagonistul, cel care avea si campania electorala (hmmm, sound a bit like citizen kane), nu este de fapt cine zice ca este, ci a furat identitatea fratelui sau, care din cauza asta a trebuit sa plece in vietnam, de unde nu s-a intors. desi fratele reapare in timpul filmului, intrebarea de identitate a celor doi frati ramane misterioasa pana la final.
pe plan psihologic, scenariul este scris in asa fel, incat sa nu-ti dai seama daca protagonistul chiar este cine zice ca este, pana la momentul cand apare un nume: Raymond Romero. ca Rosebud-ul din citizen kane, numele asta ramane un mister, insa la jumatatea filmului se descopera ca este numele fratelui protagonistului. cu ajutorul unor personaje bine conturate (de exemplu sotia protagonistului, care desi este puterea dominanta in casnicie si campanie electorala, este si intruchiparea tristetei absolute pe care o cara protagonistul cu el) povestea intra in flash-back-uri (mda, cam oldskool) bune, care ii arate pe cei doi frati, sau numai pe unu singur, in asa fel incat sa nu-ti poti da seama care e care... astfel, fetele si numele raman doua chestii separate, care se unesc numai in ultimile scene, adica atunci cand fratii isi stau fata in fata.
sigur ca diferentele de personalitate au o importanta grava, fiind totusi o tema classica: doi frati. calitatile luate de la tatal lor sunt putere, eroism, imaginate, perseverenta si openmindness-ness, insa sunt impartite intre cei doi frati. aceasta diferenta intre cei doi ii face sa se desparta la un moment dat, si il face pe protagonist sa zica despre fratele si sotia lui ca nu-i iubeste: "what I hate, is love. [...] I hate it because I need to recieve it. I hate it, because it hurts". povestea nu se bazeaza pe aspectul sentimental al dramei si astfel reuseste sa nu devina siropos sau lacrimogen, desi, la final, o singura propozitie a spus totul: sotia il intreaba pe protagonist: "Do I know you?"
cu propozitia asta simpla, filmul reuseste sa acopere toata tema pe care si-a ales-o: minciuna. aratand fenomenul asta uman din toate punctele de vedere, Welles reuseste sa arate ca viziunea lui despre om a fost corecta, si ca timpul n-o schimba: omul minte ca sa aiba putere.
desi scenariul este scris impecabil, imaginea n-are gresi, si toate Welles-hint-urile din film sunt misto, regizorul nu reuseste sa aleaga povestea intre Hollywood si Welles. aici filmul pierde considerabil, pentru ca numai din cand in cand el reuseste sa surprinda printr-o secventa superba, pe care apoi o inneaca intr-un conformism hollywoodian. 8,75/10
Nae is offline   sendpm.gif
Old 23 Jun 2005, 07:05   #2576
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
tulit-o dupa examen la carciuma unde m-am torpilat nitel, dupa care am bagat vro doua filme.
no. 1. a lot like love 6/10 - com. rom. cum stiu "ei" sa faca, cand penibil, cand mai tragi un ranjet. de asteptat pe hbo. la inceput poate parea mai slick si da impresia ca nu e chiar ca restul da' isi "revine" pana la urma. n-am rezistat la ultimele 10 minute pt ca incepea intr-o alta sala interpreter si am iesit sa iau bilet.
so,
no. 2. interpreter 7/10 - nimic special. fost exact cum ma asteptam. prestatii nicole si sean ok,(desi pollack l-a pus pe penn sa boceasca cam mult), faze mai cheesy asa (numele alora citite la sfarsit, obiceiurile ku etc), clisee dar si ceva bucati bine lucrate cu ritm, vana sau cum vreti sa-i ziceti (scena cu autobuzul si goana dupa asasin din final, cel putin pana cand ... ah, well, nu dau spoilere)
__________________
Is that you John Wayne? Is this me?
Longshot is offline   sendpm.gif
Old 23 Jun 2005, 11:59   #2577
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
pana pe martea viitoare nu prea am timp sa vad filme, dar ma mai relaxez seara cu cate un concert; ultimul, Homecoming, A-Ha (Oslo, 2001). baietii suna corect live, piesele-s bine gandite, nu erau printre favoritii mei (nici acum nu is neaparat), dar urmaring concertul cu textul in engleza pe ecran, am vazut ca nu-s chiar fara rost versurile lor.
extrauri faine, clipul piesei Velvet e tare misto.
si piesele extrase dintr-un concert umanitar, cantate intr-un fel de unplugged fara sa fie unplugged deloc de fapt. :?
gionloc is offline   sendpm.gif
Old 23 Jun 2005, 12:23   #2578
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
All Fall Down - 4/10: daca tot mi-am petrecut ultimele seri pe TCM, m-am gandit sa-l incerc si pe asta... Dupa distributie, parea promitator, dar s-a transformat intr-un ghiveci intre "Rebel Without A Cause" si "Splendor in the Grass", fara nici un gust... Remarcabil doar rolul facut de Angela Lansbury.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   sendpm.gif
Old 23 Jun 2005, 15:58   #2579
crissis
Veteran
 
crissis
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 201
Faustrecht der Freiheit (1975) ... aka Fox and His Friends
unul din cele mai personale filme ale lui fassbinder, poate de aceea a si jucat in rolul principal, un gay proletar care cistiga ceva parale la loterie si este tradus apoi de prietenul mai sofisticat.
crissis is offline   sendpm.gif
Old 23 Jun 2005, 17:13   #2580
Denis_stelistu
Guru
 
Denis_stelistu
 
Join Date: Apr 2005
Location: In jedi
Posts: 500
Cast away 8/10 Un film bun,despre cum se descurca omul cu lucururi de pe insula.Sfarsitul a fost slabut.
Scream 3:8/10 Un horror bun de vazut,cu suspans si thriller maxim.Mai ales ca cu criminalul se schimba treaba,mai mult tipete decat actiune,am ras bine.
Deep Impact 7/10 Credeam ca vad alt film,dar oricum a fost trist.Valurile erau marfa,dar iubirea invinge tot.
Maria 2/10 un kkt de film,drama cu violuri si copiii multi.
Shangai Noon 7,9/10 Am ras cu pofta,mai ales ca Jackie Chan si Owen Wilson fac un cuplu perfect de actiune si comedie.Mai bun decat anteriorul.
Mai ales ca inamicul avea 12 ani :lol: :huh: si stia cum sa se bata,chiar mai bine decat toti.
Peacemaker 6/10 Un fel de Interpreter fara Sean Penn si FBI,CIAsi asasinate.Nicole Kidman :love: a jucat cel mai bine dintre toti,dar si Marcel Iures.George Clooney :sick:
What's the worst that could happen 7/10 Din cauza unui inel,se bat aia de numai pot,mai ales Lawrence pe DeVito.
__________________
The force be with you!
Denis_stelistu is offline   sendpm.gif
Closed Thread


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 18:05.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells