Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 14 Jun 2010, 13:36   #2501
FreakDoll
Guru
 
FreakDoll
 
Join Date: Jun 2009
Location: Craiova
Posts: 1,059
Originally Posted by buticut:
Am revazut Se7en... si tot nu ma convinge Brad Pitt in ultimele minute ale filmului, cand ar fi trebuit sa se ridice la inaltime. "Oh God noooo! What's in the booooooox?" - pure overacting, aproape ca a stricat filmul din punctul meu de vedere. In afara de asta, un film solid care isi face timp sa explice motivele din spatele actiunilor criminalului, alegand inteligent sa nu ii ofere prea mult screen time. In afara de asta, ridica si problema indiferentei cu care societatea se confrunta zi de zi, in care unei femei pe punctul de a fi violata i se acorda atentie doar daca striga "Incendiu!" si nu "Ajutor!".

Oh da, am uitat sa mentionez, Freeman is gold in this one!

Am văzut și eu Se7en aseară și am aceeași senzație . Freeman oricum e unul dintre actorii mei preferați, Pitt jucase și el ok și filmul era de nota 10, dar finalul a stricat tot .Mi'a displăcut total Mă așteptam la mult mai mult
FreakDoll is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jun 2010, 13:48   #2502
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Cam la ce te asteptai?
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jun 2010, 14:04   #2503
FreakDoll
Guru
 
FreakDoll
 
Join Date: Jun 2009
Location: Craiova
Posts: 1,059
Aveam așteptări mai mari din moment ce, pănă atunci, filmul fusese ireproșabil . Nu am zis asta în sensul că îmi făcusem eu nu știu ce scenarii în cap, fiindcă ideea era să te surprindă și să te impresioneze până în ultimul moment . Ție ți'a placut sau ce ?
Deși, pe la jumătatea filmului, m'am gândit că în final se va lega de nevasta lui . Da' poate era mai bine să fi fost ea în rulotă cu burta spintecată și încă trăind .Nu știu .Altceva .Dacă tot despicăm firul în patru nu mi se mai pare un film ireproșabil nici până la momentul ăla .Probabil doar impresionant : toate crimele alea, modul în care erau săvârsite, detaliile .Mda, e posibil să'ți ia ochii și să uiți de restul .
FreakDoll is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jun 2010, 14:31   #2504
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Mie mi s-a parut un final ok, as zice "de bun simt" dar nu vreau sa fortez nota. "Cu burta spintecata si inca traind" era over-the-top si nu s-ar fi potrivit cu restul.
N-am perceput overacting in cazul lui Pitt, e mai degraba reactia unui om aflat in pragul nebuniei.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jun 2010, 14:53   #2505
fresie
Pasărea Phoenix
 
fresie
 
Join Date: May 2010
Posts: 2,371
To grandmother's house we go (1992) - 7 / 10
fresie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jun 2010, 14:53   #2506
FreakDoll
Guru
 
FreakDoll
 
Join Date: Jun 2009
Location: Craiova
Posts: 1,059
Maybe, fiecare percepe în felul său .
FreakDoll is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jun 2010, 16:09   #2507
gropitse
Guru
 
gropitse
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 333
Zodiac, 13 Conversations About One Thing, revăzut Good Night and Good Luck.

"you're right, dear Brutus, the fault is not in our stars, the fault is in us"
" the man is the most dangeous animal".
gropitse is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jun 2010, 16:12   #2508
JohnnyAddams
Junior
 
JohnnyAddams
 
Join Date: Mar 2010
Location: Bucharest
Posts: 74
Secret Window (2004) - 8/10
JohnnyAddams is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jun 2010, 20:31   #2509
marius93
Veteran
 
marius93
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 153
Lemony Sniket's (2004)
marius93 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jun 2010, 21:26   #2510
fresie
Pasărea Phoenix
 
fresie
 
Join Date: May 2010
Posts: 2,371
Devil's Pond (2003) - 7 / 10
fresie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jun 2010, 01:02   #2511
SoX
Miserupist
 
SoX
 
Join Date: Nov 2009
Location: Miserupia
Posts: 1,366
Butch Cassidy and the Sundance Kid, un western brici. 9/10
__________________
Prefer sa degust un film de post decat unul facut de oaie si apreciat de un prost!
SoX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jun 2010, 10:48   #2512
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
''The Warriors ''-1979-regizat de Walter Hill.La o intrunire a marilor bande din New York este asasinat Sirius ,un guru al infractorilor care dorea sa-i uneasca pe toti sub conducerea sa.
Banda ''The Warriors'' este invinuita de aceasta crima si trebuie sa supravietuiasca pina cind cei 8 membri se intorc inapoi in birlogul lor din Coney Island .Drumul lor spre casa devine epic (o referinta de la inceputul filmului trimite la Anabasis-ul lui Xenofon -istorie aventuroasa a intoarcerii acasa a grecilor mercenari angrenati in luptele din Persia ).Toti se intorc impotriva lor si vor sa-i lichideze.Avem scene de bataie ,bite de baseball ,sticle incendiare ,lanturi ,cutite si tot ce trebuie pentru o atmosfera linistita .
Filmul apare in acelasi an cu Mad Max si exista ceva asemanari intre cele doua filme :o societate cazuta in prada bandelor de infractori ,peisaje dezolante ,violenta prezenta peste tot.
Muzica este si ea de foarte buna calitate si se muleaza perfect pe film.
9/10

In rolul unui membru al bandei razboinicilor il avem pe James Remar (tatal lui Dexter )

http://www.youtube.com/watch?v=0SKdyp0hY6E


bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jun 2010, 12:00   #2513
keisha_sn2
Senior
 
keisha_sn2
 
Join Date: May 2010
Posts: 76
Originally Posted by miercuri:
Originally Posted by keisha_sn2:
sunt foarte sigura ca e o pisica nemuritoare si nu un iepure nemuritor.....Bine,desi seamana cu un iepure
oricum,iepure,pisica,catel,purcel nemuritor mie imi place personajul Scamper din Igor si gata


His Igor (John Cusack) has the hunchback of an assistant but the heart of an inventor. And the most evil scientist of all, Dr. Schadenfreude (voice of Eddie Izzard) cannot invent anything at all and relies on tricks and spying to steal the inventions of others. Igor, with the help of two assistants he invented, the immortal cat-like Scamper (voice of Steve Buscemi) and a brain in a jar named Brain (voice of Sean Hayes), invents a bride-of-Frankensteinish monster (voice of Molly Shannon). But she, too, turns out not to fit into the role she has been assigned.


Miercuri,poti sa aduci si o carte de animale,si sa imi demonstrezi ca e iepure(desi eu zic ca e pisica cu aspect de iepure na )dar chiar n-are rost.Imi place pur si simplu personajul si dupa cum am mai zis,poate sa fie si un lemur,sarpe,porc sau gaina sau un iepure mutant,sau un extraterestru;tot imi place Scamper.THE END.


Camera 1408 (9/10).Un film reusit si captivant,iar despre John Cusack nu pot spune decat bravo!

Last edited by keisha_sn2 : 15 Jun 2010 at 12:09.
keisha_sn2 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jun 2010, 13:46   #2514
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Well, ok, e o discutie stupida oricum. Nu cred ca te pot convinge, daca tu chiar vrei sa crezi ca-i pisica, but just poining it out:
Quote:
His inventions include "Scamper" (Buscemi), a re-animated rabbit with immortality
http://en.wikipedia.org/wiki/Igor_(film)
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jun 2010, 14:00   #2515
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Youth in revolt. 7/10
Killers. 4/10
__________________
Always look on the bright side of life!
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jun 2010, 15:25   #2516
shmekerila
Junior
 
shmekerila
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 66
Thumbs up

The blind side 8/10
De mult am planuit sa vad filmul si n-am avut ocazia. A aparut in sfarsit ocazia duminica si Thank God nu m-a dezamagit (asa cum se intampla de multe ori cu evenimentele mult prea mult asteptate). O Sandra de Oscar!
shmekerila is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jun 2010, 18:37   #2517
keisha_sn2
Senior
 
keisha_sn2
 
Join Date: May 2010
Posts: 76
Originally Posted by miercuri:
Well, ok, e o discutie stupida oricum. Nu cred ca te pot convinge, daca tu chiar vrei sa crezi ca-i pisica, but just poining it out:
Quote:
His inventions include "Scamper" (Buscemi), a re-animated rabbit with immortality
http://en.wikipedia.org/wiki/Igor_(film)


bla bla bla :-@ ok
keisha_sn2 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jun 2010, 21:56   #2518
fresie
Pasărea Phoenix
 
fresie
 
Join Date: May 2010
Posts: 2,371
Half Light (2006) - 7 / 10
fresie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jun 2010, 22:25   #2519
keisha_sn2
Senior
 
keisha_sn2
 
Join Date: May 2010
Posts: 76
Killers(8/10)
Un film destul de reusit,chiar mi-a placut,a avut unele faze foarte amuzante
Dar mi s-a parut cam penibil si chiar aiurea ca mai toata lumea,inclusiv prietenii si postasul incerca sa il omoare pe Spencer,prea exagerat.Ma asteptam la un moment dat sa vina si un cersetor care sa vrea sa-l omoare.
Cred ca s-a pus mult accent pe trupul lui Ashton(nu ca m-as plange..).Oricum,nu imi pare rau de banii dati la cinema si asta e un mare avantaj

keisha_sn2 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jun 2010, 22:53   #2520
Jumperr
Senior
 
Jumperr
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 82
Yought in revolt - 10/10 fara cuvinte,super film,,,daca ar mai exista ca si acesta....
Jumperr is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:35.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells