Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Closed Thread
 
Thread Tools Search this Thread
Old 03 Jun 2005, 19:34   #2441
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
layer cake ii zice si e venit in premiera. al treilea film vazut la cinema (dupa agents secrets si second hand), in under a week, demn de bagat pula in el. yeah, i'm on a hot streak. continut tipic. gangsteri, droguri, injuraturi, violenta destul de restrained (fata de alte exemplare), daniel craig infect dand viata unui personaj ce ar trebui sa fie "destept" (dupa cum il lauda toti din jurul lui) dar e retard, subiect plictisitor cat cuprinde.
monolog de inceput despre o evolutie a dealingului in u.k. cu o scena ce aminteste (sort of) de norton plimbandu-se prin casa mobilata stil ikea in fight club; in rest amuzant nu e, filmat misto nu e, palpitant nu e, dialoguri witty nu "e", muzica nu e (da deloc). plus faptul ca bucata de sienna miller apare prea putin. tragand linie, ce e? cam nimic really. 5/10
__________________
Is that you John Wayne? Is this me?
Longshot is offline   sendpm.gif
Old 03 Jun 2005, 21:24   #2442
Denis_stelistu
Guru
 
Denis_stelistu
 
Join Date: Apr 2005
Location: In jedi
Posts: 500
Kontroll 8,5/10 Un film destul de bun pentru un film unguresc.E aproape de cei de la Hollywood.
Filmul incepe cu un om care povesteste ceva despre film si regizor.Dar oricum:thriller si suspans.Merita vazut.
P.S.Cred ca numai puteau de picioare,dupa atata fugit dupa unu si de altcineva.
__________________
The force be with you!
Denis_stelistu is offline   sendpm.gif
Old 03 Jun 2005, 21:26   #2443
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Kontroll - 7/10: la un an dupa TIFF si Cannes, il vad si eu pe HBO... Mi s-a parut ca, pe alocuri, se pierde, dar este bine gandit, regizat si pus cap la cap. In plus, nimic nu e mai amuzant decat o gasca de unguri care se cearta... :lol:
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   sendpm.gif
Old 04 Jun 2005, 07:23   #2444
Denis_stelistu
Guru
 
Denis_stelistu
 
Join Date: Apr 2005
Location: In jedi
Posts: 500
The Hangman 7/10Un thriller puternic cu doi actori,uneori mari,alteori de kkt.Stii jocul Spanzuratoarea,asta e tot filmul,dar in realitate,nu altfel.
__________________
The force be with you!
Denis_stelistu is offline   sendpm.gif
Old 04 Jun 2005, 07:53   #2445
WraIth
WitchKing of Angmar
 
WraIth
 
Join Date: Feb 2004
Location: little redneck town
Posts: 1,275
Send a message via Yahoo to WraIth
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events -7,5/10 a series of unfortunate events intr-o lume cu totul bizara....
__________________
High life inseamna sa stai o viatza high
WraIth is offline   sendpm.gif
Old 04 Jun 2005, 10:34   #2446
Sm�agol-Gollum
The One and Only Gollum
 
Sm�agol-Gollum
 
Join Date: Feb 2004
Location: On the edge of WILDERLAND
Posts: 2,258
Lock,stock and 2 smoking barrels 7/10 fain cum se intrepartund toate povestile..ceea ce m-a deranjat putin a fost sfarsitul te lasa in ceata total

Dead birds 4.5/10 "there are worst things than death" un horror nu prea reusit avand foarte putine momente in care reuseste sa te sperie cu adevarat
__________________
Nice Hobbitses! We's likes them.....yessssssss
Sm�agol-Gollum is offline   sendpm.gif
Old 04 Jun 2005, 16:52   #2447
Denis_stelistu
Guru
 
Denis_stelistu
 
Join Date: Apr 2005
Location: In jedi
Posts: 500
Second Hand 7/10 Vreo 5 violuri,4 date de Mihai Calin,cam smecher in film,nu stie ce e iubirea.victima alexandra Dinu in toate violurile.Nu e de mirare ca au ales foarte bine ratingul:I.C.14.Prea multe bataii,consumuri de droguri,violuri si injuraturi.
sfarsitul e putin slabut cu bataia incasata de calin de la vreo 6 oameni,si in loc sa planga,rade ca prostu.
Alexandra Dinu a vomitat odata in film cu fisu in burta.Dar oricum,nu ma asteptam la o gramada de violuri si dialoguri.
__________________
The force be with you!
Denis_stelistu is offline   sendpm.gif
Old 04 Jun 2005, 19:21   #2448
Denis_stelistu
Guru
 
Denis_stelistu
 
Join Date: Apr 2005
Location: In jedi
Posts: 500
Tooth(zana maseluta) 0/10 Nici n-ar fi trebuit sa-mi irosesc timpul pe filmul asta de kkt. :huh: :huh: :sick: :huh: :sick: :sick:
__________________
The force be with you!
Denis_stelistu is offline   sendpm.gif
Old 04 Jun 2005, 22:23   #2449
eminescu
Novice
 
eminescu
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1
second hand

singurul lucru care mi-a placut la second hand este imaginea...dan alexandru se respecta!
in rest,filmul chiar mi se pare de mana a doua!povestea slabutza,nici macar sustinuta pina in final...final care e si el slabutz rau.povestea mi se pare mult prea explicita,cu toate monologurile care dubleaza actiunea...iar calin-patetic si alexandra dinu...nu are sens sa comentez pt ca nici macar nu e actrita,e clar ca motivelebpt care a luat-o pita in film sunt de ordin publicitar.
eminescu is offline   sendpm.gif
Old 05 Jun 2005, 07:02   #2450
catalinpetrescu
Junior
 
catalinpetrescu
 
Join Date: Nov 2002
Location: Coruscant
Posts: 67
Send a message via ICQ to catalinpetrescu
Ultimul film vazut: Gangs off New York 2002

Ca de obicei Martin nu dezamageste.
Excelente costume, coregrafie, muzica, documentatie(actiunea coincide cu revolta imigrantilor din 1836).
8/10
"America was born in the streets"


Off-topic: Ma dispera, intr-o maniera enervanta, competitia de pe prezentul topic, pe criteriul cine a vazut cele mai psihedelice filme nordice. Un snobism si o nevoie dea epata patologica a unora dintre voi. Am subscris de cativa ani la Cinemagia dar m-am rezumat doar la a citi nu si comenta, various repys and posts.
But now f*** all that gay like, nordic movies.
M*** la toti pseudo intelectualo-cinefilo-critic de arta ratati.
Mutlumesc
__________________
"Guns blazing"
catalinpetrescu is offline   sendpm.gif
Old 05 Jun 2005, 10:39   #2451
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by catalinpetrescu:
Off-topic: Ma dispera, intr-o maniera enervanta, competitia de pe prezentul topic, pe criteriul cine a vazut cele mai psihedelice filme nordice. Un snobism si o nevoie dea epata patologica a unora dintre voi. Am subscris de cativa ani la Cinemagia dar m-am rezumat doar la a citi nu si comenta, various repys and posts.
But now f*** all that gay like, nordic movies.
M*** la toti pseudo intelectualo-cinefilo-critic de arta ratati.
Mutlumesc
Mutlumesc si tie... Sunt curios cum o sa evolueze chestia asta... :hmm:
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   sendpm.gif
Old 05 Jun 2005, 11:01   #2452
Denis_stelistu
Guru
 
Denis_stelistu
 
Join Date: Apr 2005
Location: In jedi
Posts: 500
Hell's Kitchen 7,5/10 La fel cu second hand:droguri si violuri.Dar mai povesteste despre un om iesit din inchisoare care devine cel boxer la categoria mijlocie.
__________________
The force be with you!
Denis_stelistu is offline   sendpm.gif
Old 05 Jun 2005, 12:58   #2453
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Originally Posted by catalinpetrescu:
Ultimul film vazut: Gangs off New York 2002

Ca de obicei Martin nu dezamageste.
Excelente costume, coregrafie, muzica, documentatie(actiunea coincide cu revolta imigrantilor din 1836).
8/10
"America was born in the streets"


Off-topic: Ma dispera, intr-o maniera enervanta, competitia de pe prezentul topic, pe criteriul cine a vazut cele mai psihedelice filme nordice. Un snobism si o nevoie dea epata patologica a unora dintre voi. Am subscris de cativa ani la Cinemagia dar m-am rezumat doar la a citi nu si comenta, various repys and posts.
But now f*** all that gay like, nordic movies.
M*** la toti pseudo intelectualo-cinefilo-critic de arta ratati.
Mutlumesc

Off-topic o sa dam cu x-u'-n tine data viitoare.
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   sendpm.gif
Old 05 Jun 2005, 21:16   #2454
Sm�agol-Gollum
The One and Only Gollum
 
Sm�agol-Gollum
 
Join Date: Feb 2004
Location: On the edge of WILDERLAND
Posts: 2,258
Der untergang 9/10 superb filmul...bruno ganz l-a interpretat excelent pe hitler, in special felul in care vorbea...sublim! imaginea excelenta,sunetul excelent,fanatismul nazist dus la extrem..ce mai... si toate astea fara sa fie un film american! au dat lovitura nemtii cu filmul asta! singurul lucru care nu mi-a pacut a fost felul in care actiona otrava aia..sa fim seriosi..nu cred ca avea cum sa te omoare asa de rapid!! o pui pe limba si in 2 secunde esti most!
__________________
Nice Hobbitses! We's likes them.....yessssssss
Sm�agol-Gollum is offline   sendpm.gif
Old 05 Jun 2005, 23:35   #2455
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
One Hour Photo. un film despre singuratatea unui om, care o viata intreaga a avut posibilitatea sa intre in vietiile personale a tuturor oameniilor care fac poze, sa-i inteleaga, si chiar sa-i iubeasca.
povestea este cu adevarat frumoasa, si actorul principal este genial: Robin Williams. idea de a arata singuratatea unui om care developeaza poze, si care de fapt stie cele mai intime detalii din viata oameniilor din jurul lui, este buna, si chiar foarte reusit aratata in film pana un punct. protagonistul este nu numai un personaj, ci devine si narrator,ceea ce face tot filmul sa fie vazut dintr-un punct subiectiv de vedere. partea care m-a surprins, este ca narratiunea povestitorului, nu este despre viata lui, despre singuratatea lui, ci despre imaginea din poza, ce inseamna ea de fapt, dece se face, si pune niste intrebari interessante, ba chiar fascinante.
filmul are ca tema principala viata omului asta, care este singur, care nu are prieteni sau familie; pe scurt, nu are identitate. munca lui in laboratorul de developat este viata lui, aici exista, si aici indeplineste o functie care ii da o oarecare satisfactie. ca se ataseaza de o familie, si ca devine intr-un fel obsedat de ei, suna ca un klischeu, insa la inceputul filmului, dragostea asta, nevoia asta pentru o 'normalitate', este aratata foarte frumos, nu ca un obsedat sentimental, ci ca o persoana care are nevoie de afectiune.
insa... este un film american, si asta strica toata jucaria. la mijlocul filmului, povestea se transforma intr-un thriller, protagonistul descoperind ca barbatul din familia pe care el o iubeste, are o amanta. ca este dat afara din laborator este numai un bonus, care trebuie sa arate disperarea. si de aici, de o data, dragul de Robin Williams devine un stalker, care urmareste familia, si incearca sa-l omoare pe sot, pentru ca a stricat fericirea din viata aia, pe care protagonistul si-ar fi dorit-o de fapt.
pacat ca se prosteste in felul asta filmul, pentru ca ideia chiar era buna. daca filmul ar fi european, ar fi fost lucrata mult mai adanc, pe plan psihologic, uman si poate chiar si sexual. partiile care raman insa frumoase in filmul asta asa cum este el, sunt cele in care naratorul povesteste despre poze, despre ce inseamna sa faci poze, si care sunt pozele importante, si care nu. multe scene sunt foarte frumos legate de monologul asta, si merg incredibil de bine cu stilul filmului, asa cum a fost el la inceput. ruptura aia de thriller este un jeg, si dupa mine strica tot filmul. bine ca sfarsitul iarasi mai salveaza ceva din el. ultimiile poze, cele de pe masa, sunt foarte puternice, si daca inca iti mai rasuna vocea lu' Robin Williams in ureche, din monolog, atunci o sa descopri ce inseamna sa faci poze.
un film cu o tema de exceptie, lucrata bine si constiincios, insa care pierde enorm de mult prin klischeele hollywoodiene de doi bani, care cer suspans, actiune, politie, impuscaturi. bleah. dar in rest, actoriceste, regizorial, ca imagine, si montaj, foarte bine.
6,9/10
Nae is offline   sendpm.gif
Old 06 Jun 2005, 17:42   #2456
Sm�agol-Gollum
The One and Only Gollum
 
Sm�agol-Gollum
 
Join Date: Feb 2004
Location: On the edge of WILDERLAND
Posts: 2,258
Man-thing 0/10 superb de prost!! cred ca sunteti de acord cu mine cand spun ca este un jeg total...nimic nu este bun la filmul asta..in special povestea de dragoste...c'mon..give me a break!!
__________________
Nice Hobbitses! We's likes them.....yessssssss
Sm�agol-Gollum is offline   sendpm.gif
Old 06 Jun 2005, 18:53   #2457
Lady_Skar
El Chewbaccabra
 
Lady_Skar
 
Join Date: Sep 2002
Location: it looks like a room but i'm not sure.
Posts: 996
Send a message via Yahoo to Lady_Skar
Sub soarele Toscanei

Ieri seara ma simteam absolut oribil,, eram deprimata si filmul asta chiar m-a facut sa ma simt mai bine.
Marcello... daaaaaaaamn.

Edit:
Anouncer's voice:
Welcome Diana, to 1k city.
__________________
Tis better to be brief then tedious.
Lady_Skar is offline   sendpm.gif
Old 06 Jun 2005, 19:08   #2458
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
well, intrucat nu am mai putut ajunge la cluj after all, am decis sa-mi inec amarul mergand la cinema si inchiriindu-mi dvduri...Prin urmare am vazut Being Julia care mi s-a parut cam fara substanta si m-a cam dezamagit avand in vedere actorii care joaca in el...am vazut un pic de forta in final, dar de departe insuficienta ca sa ridice tot filmul la o conditie acceptabila...

nu acelasi lucru il pot spune despre Butterfly Effect, la care sfarsitul mi s-a parut bestial...pur si simplu nu mi-a venit sa cred...oricum e interesanta si ideea, si e si bine facut (partea de mijloc e un pic cam moale fata de restul), mi s-a parut bine jucat (copilul Tommy e foarte scary), si te pune si pe ganduri...ma obisnuisem sa vad filme in care mi se arata ca viata fara noi ar fi fost mult mai trista...

am mai vazut si Terminalul...merge bine intr-o zi de duminica, dar nu e cine stie ce...oricum e bine ca nu se termina chiar totul cu bine... Tom Hanks e simpatic ca si problemele cu care se confrunta...

si am mai vazut si To kil a King, l-a care m-a atras distributia...mi-a placut cum a fost recreata atmosfera din Anglia sec XVII...povestea e cam liniara din punctul de vedere al gradarii atentiei si suspansului, cu alte cuvinte e cam plictisitor lipsindu-i atat intriga cat si punctul culminant...
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   sendpm.gif
Old 06 Jun 2005, 19:26   #2459
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
Originally Posted by Lady_Skar:
Welcome Diana, to 1k city.

Wonder womaaaaan!!!

On-topic:

Interstella 5555 - de data asta am inlocuit Discovery-ul cu Human After All. Experiment totalmente esuat. A iesit o bulibaseala enorma. Note to self: "Lasa dracu' soundtrack-ul original."
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   sendpm.gif
Old 06 Jun 2005, 19:51   #2460
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
Thelma and Louise -- ce film misto. Feminist, ce-i drept e drept, dar f misto, as putea sa ma uit la el de zece ori la rand. accentele faine. brad pitt delicios. si toata atmosfera de america profunda bine prinsa, with its lows and highs. sau mai bine zis charms in loc de highs. keitel :love: as always.

Donnie Darko -- bun film, interesanta poveste, dar nu prea iese din niste clisee in felul in care prezinta viata unor liceeni americani, give me a break cu lectiile alea de literatura ale lui drew barrymore, sau cu profesorul de fizica care explica mari mistere din univers si aiurea. se mai si pica in misticisme cam ieftine. adolescentii cam falsi si cam batrani. in fine, filmul e totusi bun.
europe_east is offline   sendpm.gif
Closed Thread


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 10:59.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells