Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 09 Nov 2007, 15:46   #181
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
niciun "gata,ontopic".
ce-i cu discriminarea asta? pitbull are voie sa scrie fucking si io nu!
consider ca e discriminare si doresc o rezolvare din partea administratorilor!
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Nov 2007, 16:01   #182
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
pai vad ca ai scris "fucking"; daca la acest cuvant softul pune cand stelute, cand lasa necorectata treaba, inseamna ca ne aflam in fata unei dileme de proportii: softul a discriminat! dap
o sa consult un avocat sa intreb cum ar putea fi rezolvat un astfel de caz
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Nov 2007, 16:09   #183
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
la mine se vede fucking, dar la pitbull se vede normal, fiecare litera: fucking

ASTA E DISCRIMINAREA!!!!!!1@!!
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Nov 2007, 16:23   #184
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Eu nu înteleg de ce vä certati. :sleep:
Aveti la dispozitie trei mesaje de cäciulä (sau patru, dacä purtati ciupilicä) ca sä transati problema. Dacä nici atunci n-ati rezolvat-o, dau split si trimit la Condicä.

* * *

Oare Carol Desideriu Corfanta ce mai face?

Apropo, voi stiti cum scria în 1985 pe cartea lui de vizitä?

Carol Desideriu Corfanta
Regizor de film, teatru, circ, cabaret, spectacole pe gheatä, pe iarbä, în aer, pe apä, sub apä, si alte manifestatiuni artistice.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Nov 2007, 16:43   #185
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
Originally Posted by Pitbull:

Oare Carol Desideriu Corfanta ce mai face?

Apropo, voi stiti cum scria în 1985 pe cartea lui de vizitä?

Carol Desideriu Corfanta
Regizor de film, teatru, circ, cabaret, spectacole pe gheatä, pe iarbä, în aer, pe apä, sub apä, si alte manifestatiuni artistice.

tare! sigur n-o fi uitat ceva?
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Nov 2007, 16:52   #186
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
supastar, asa e mai bine?
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Nov 2007, 17:43   #187
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Gloria:
Originally Posted by Pitbull:

Oare Carol Desideriu Corfanta ce mai face?

Apropo, voi stiti cum scria în 1985 pe cartea lui de vizitä?

Carol Desideriu Corfanta
Regizor de film, teatru, circ, cabaret, spectacole pe gheatä, pe iarbä, în aer, pe apä, sub apä, si alte manifestatiuni artistice.

tare! sigur n-o fi uitat ceva?
Ba sigur UITASE vreo douä, pentru cä-n editia din 1999, când a jucat Collins într-un filmulet de-ale lui, scria:

Carol Desideriu Corfanta
Regizor de film, teatru, circ, cabaret, spectacole pe gheatä, pe iarbä, în aer, pe apä, sub apä, pe stradä, în parcuri, în vis, în somn, în suflet, si alte manifestatiuni artistice.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Nov 2007, 22:30   #188
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
Originally Posted by StefanDo:
supastar, asa e mai bine?

DA! DA! toti diferiti, toti egali!
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Nov 2007, 20:00   #189
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
asta ar putea figura si la o rubrik gen 'succese romaneshti peste hotare':

http://www.romanialibera.ro/a112273/...mitulescu.html

dar am pus-o aici

ps tot acolo, dspr deskiderea fest d film ro la londra, cu frears & mungiu superstars... dar eu am vbit inaintea lor 8)
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jan 2008, 12:01   #190
Coshava
Veteran
 
Coshava
 
Join Date: May 2006
Posts: 259
Ce chestie - ieri seara ma gindeam tocmai la filmul asta ( in contextul mai larg al unei discutii cu nevasta-mea despre ceea ce numeste ea "misoginismul filmului romanesc" ( si acceptarea sa cu placere zice ea de catre actrite s.a.m.d. ) :oops: ) si acuma imi picara ochii pe ce scrisese Pitbull acum un secol :

Originally Posted by Pitbull:
{...}si mai ales "O luminä la etajul zece" (titlu initial: "Pletele ei ca razele soarelui" - Ha!) care începea foarte bine (Irina Petrescu, fostä detinutä politic reabilitatä, iese din puscärie si se chinuie sä se reintegreze în lume - frumos construit, adevärat, täios, sensibil)

Chiar la faza asta ma gindeam si eu - prima parte a filmului, chiar facuta sub Ceausescu, reuseste sa comunice fazele astea muult mai bine decit multe alte filme post-revolutionare facute in libertate, lipsa de cenzura s.a.m.d. :sick:
Dar din ce spui despre biografia dinsei devine explicabil pe undeva de ce ...

Quote:
{...} si-n jumätatea a doua cädea într-o proslävire soioasä a Iepocii de Aur (uite ce minunat, cum sub Tovaräsunicolaeceausescu se face dreptate!).

Discutabil. Foarte, foarte discutabil as zice. :?
Filmul se termina de fapt cu o secventa/concluzie dupa mine tragica - si ea realizata stop cadru pe ultima secventa : dupa ce afla ca fostul ei iubit, actualmente casatorit va fi tata ( deci nu mai sunt sanse sa fie impreuna cu el ), Irina iese in parc si, de disperare, incepe sa sarute un copil din multime. Mai degraba mi s-a parut ca asta arata limitele "dreptatii" facute prin reabilitarea de care pomenesti pentru ca, in plan personal, "reintegrarea" esueaza ... timpul pierdut nu mai poate fi recuperat/acoperit ... si asta e cu atita mai dur cu cit lumea in jur se bucura, se construiesc blocuri noi s.a.m.d. :shock:

Pe undeva nici nu cred ca e deloc exclus ca majoritatea fostilor detinuti politici eliberati in '64 sa fi simtit exact asa ceva in primii ani a lui Ceausescu cind cit de cit unele chestii mergeau bine - si, habar nu am daca complet voluntar sau prin vreo tresarire inconstienta de valoare si finete artistica, mi se pare ca filmul asta a reusit una din cele mai bune suprinderi a realitatii pe tema asta ...

In fine - l-am vazut ultima data cam demultisor si s-ar putea sa fi omis unele detalii esentiale de "preaslavire a Epocii de Aur" dar ca idee.
Coshava is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jan 2008, 12:09   #191
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
E posibil si ce spui tu, dacä sau sä mä gândesc... Drept e cä eu l-am väzut una datä, atunci când era cald... si gata.

Da' apropo - uite ce zice si Nea Dumi:
http://mirceadumitrescu.trei.ro/celumevesela.htm
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jan 2008, 12:44   #192
Coshava
Veteran
 
Coshava
 
Join Date: May 2006
Posts: 259


Cronica aia ma face sa ma bucur ca nu am auzit la vremea sa de filmul cu pricina si nici nu am avut deci vreo tentativa macar sa-l vizionez.
Coshava is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jan 2008, 17:49   #193
Pashpix
Guru
 
Pashpix
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 559
Geo SAIZESCU...
Pashpix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jan 2008, 17:54   #194
Pashpix
Guru
 
Pashpix
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 559
VA ERA DOR DE EL? :-)

Fascinantul Geo Saizescu
Scris de Mirela Neagoe (cotidianul ARGESUL)

Duminica, 20 Ianuarie 2008

S-a lãsat puþin aºteptat... ªi nu a intrat bulversat, nedumerit, cu umbrela agãþatã de braþ... Nici mãcar nu s-a prãpãdit de râs. Apropiaþii spun cã regele comediei cinematografice româneºti nu râde cu gura, ci cu sufletul, cu gândul, cu inima. La tripla sa lansare de carte, gãzduitã ieri de Biblioteca Judeþeanã, sala a fost arhiplinã cu tineri de ieri ºi de azi.

Publicul a trecut de la râs la plâns, fiindcã maestrul a povestit întâmplãri hazlii din viaþa sa ºi a condimentat atmosfera destinsã cu reproºuri la adresa românilor care par cã nu-ºi mai iubesc/cunosc rãdãcinile ºi uitã de unde au plecat. Regizor, actor, scenograf, scriitor ºi dascãl, artistul îºi iubeºte publicul pentru care creeazã cel puþin la fel de mult pe cât îºi iubeºte þara, despre care vorbeºte cu mult patos. Geo Saizescu a fost prezentat pe rând de regizorul Alecu Croitoru, actorul Emil Hosu, criticul Eugen Atanasiu ºi scriitorul Nicolae Dragoº. Cum se întâmplã între prieteni, i-a întrerupt de mai multe ori, ca sã puncteze alte ºi alte întâmplãri din viaþa sa, „întâmplãri dramatice sau comice care au devenit sãmânþã de film ºi de literaturã“.

Alecule, fã regia!

...O astfel de intrare i-a fãcut prietenului sãu, Alecu Croitoru. Fiindcã îi ºtia meteahna, cum cã este în stare sã grãiascã o zi ºi-o noapte fãrã sã oboseascã, i-a zis cu subînþeles: „Alecule, eu nu pot sã spun cã sunt genial. Aºa cã, vorbeºte tu despre mine!“

Discursul lui Alecu a fost unul cu haz. Presãrat cu frânturi de întâmplãri trãite alãturi de Geo Saizescu. Cei doi s-au cunoscut la un examen, în anul 1953, când „oamenii serioºi, cu minte deschisã, erau recrutaþi pentru a deveni regizori, actori ºi operatori de film”. Saizescu era „un tip slab, sfrijit ºi speriat“, iar Alecu, „unul blond, cu ochi albaºtri de broscoi“... Astea au fost primele impresii ale unuia despre celãlalt. A urmat, apoi, prima lor amintire. În timpul examenului, Alecu a tras cu ochiul în lucrarea a lui Saizescu ºi când a citit expresia „Hãis-cea“ i-a venit inima la loc ºi a rostit: „Uite, mã, al dracu’, ãsta-i tot þãran...“ „De acolo vine Geo Saizescu!“, a încheiat apoteotic regizorul Alecu Croitoru.

Prietenul meu, Geo

Actorul Emil Hosu l-a cunoscut pe Geo Saizescu în urmã cu aproape 40 de ani. Maestrul i-a schimbat destinul artistic atunci când l-a distribuit în filmul de televiziune „Ciuta“. „Geo este cel care m-a lansat în rândul actorilor cunoscuþi. El m-a fãcut actor de dramã ºi actor de comedie. Datoritã lui am putut juca alãturi de monºtrii sacri ai teatrului ºi filmului românesc. Geo Saizescu este un pilon în viaþa mea. Este prietenul meu. Au fost momente sublime ºi trãiri unice pe care i le datorez“, a spus actorul (arãtos ºi la cei 66 de ani ai sãi).

Emile, vei juca (iar) rolul principal

Geo Saizescu a vrut sã aibã ultimul cuvânt în discursul neconvenþional al prietenului sãu, Emil Hosu. I-a adus aminte de anii tinereþii: era sã cadã de pe scenã atunci când l-a anunþat, la sfârºitul unui spectacol, cã va juca rolul principal în filmul „Sosesc pãsãrile cãlãtoare“. În loc sã-l lase sã savureze aceastã amintire, Geo Saizescu n-a avut de lucru ºi i-a dat - hodoronc-tronc - o altã veste ºocantã: „Emile, þine-te bine cã vei juca rolul principal în filmul cu distribuþie internaþionalã «Iubire elenã», alãturi de Maia Morgenstern!“

Ministrul lui Pãcalã

* Criticul Eugen Atanasiu a temperat un pic atmosfera încinsã de micile povestioare ºi a prezentat ca la... carte cele trei volume lansate în cadrul manifestãrii „ªvejk”, „Istoria dramaticã a unui film comic... Pãcalã”, Astã-searã dansãm cu... Bachus”. * A urmat scriitorul Nicolae Dragoº, care a afirmat cã Geo Saizescu este, fãrã doar ºi poate, regele comediei cinematografice româneºti. * Din public, actorul piteºtean Ion Focºa a salutat prezenþa la Piteºti a celor cinci oameni de culturã. * Fascinat de personalitatea ºi naþionalismul maestrului Geo Saizescu, preºedintele Consiliului Judeþean, Constantin Nicolescu, a stat pânã la sfârºitul manifestãrii (douã ore) * Prin felul lui de a fi, Geo Saizescu i-a redus la tãcere chiar ºi pe liceenii din ultimele rânduri, cu cercei în urechi, în barbã ºi în nas, care tot ºuºoteau: „De de la ce liceu or fi ãºtia, cã par tocilari?“ * „Mamã, ce mai pozeazã!“ * „Nenea ãla o fi ministru?“

În semn de recunoaºtere ºi de preþuire a activitãþii sale, maestrul Geo Saizescu a primit trei Diplome de Excelenþã, din partea Consiliului Judeþean, Asociaþia culturalã „D.G. Kiriac“ ºi Biblioteca Judeþeanã.
---------------------------------------------------------------------------------
"Din tristeþe iese umorul..."

"Unii se intreabã: Mai e nevoie de Pãcalã? ªi eu le zic: Mai e nevoie sã respirãm? «Pãcalã» este un respiro al nostru, al tuturor. Suntem puternici. Cel care rãde e puternic!", ne-a spus celebrul regizor, scenarist, actor ºi decan al Facultãþii de Arte a Universitãþii "Hyperion", Geo Saizescu.
«Pãcalã» a fost o preocupare veche, personajul m-a obsedat incã din copilãrie, din scrierile unor autori care s-au preocupat de acesta ºi lumea lui, dar ºi din poveºtile din familie, din lumea satului meu, in care fiecare om avea o poreclã. A fost o pregãtire in timp, dar, dacã nu aveam interpretul potrivit pentru acest tip care trebuia sã reprezinte chintesenþa inteligenþei ºi umorului naþional, nu m-aº fi apucat de acest proiect. Nu este bine sã te apuci sã creezi un mare personaj dacã nu il ai pe cel care poate sã intruchipeze eroul respectiv. Eu l-am avut incã din studenþie, l-am observat, l-am cultivat pe Sebastian Papaiani.

Am fost un poftitor de public. Am vrut sã fiu un om al publicului, ºi publicul sã mã recunoascã. M-a recunoscut ºi m-a incurajat in momentele mele de indoialã sufleteascã. Cine iºi inchipuie cã aceia care fac comedie danseazã, merg pe roze, ºi toatã lumea ii aplaudã ºi-i pupã... e o falsã impresie.

Geo Saizescu regizor, scenarist, actor, prof. univ. dr
Pashpix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 May 2008, 17:03   #195
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Dragäää! :w00t:
Nu ti-am sters mesajul cu Mungiu si ministrii la Cannes - l-am mutat unde-i e locul: la "Premii, festivaluri"! Aici e off-topic!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 May 2008, 17:23   #196
Pashpix
Guru
 
Pashpix
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 559
am crezut ca l-o fi sters careva din greseala
Pashpix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 May 2008, 16:18   #197
Pashpix
Guru
 
Pashpix
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 559
Exista dragoste de film!

Cristi Puiu este un nume care nu are nevoie de nici o prezentare speciala. Am sa amintesc, totusi, faptul ca a debutat in 2001 cu filmul "Marfa si banii", a continuat in 2004 cu un scurt metraj "Un cartus de Kent si un pachet de cafea", iar in 2005 a realizat un film pe care toata lumea il cunoaste "Moartea domnului Lazarescu". Este deasemenea si scenarist, iar filmele sale au dobandit atat de numeroase premii incat spatiul nu imi permite sa le amintesc si oricum nu cred ca ar fi prea incantat. Premiile reprezinta doar o intamplare, poate un mijloc, scopul sau insa este filmul.

- Avem o cinematografie in Romania?

- Avem o cinematografie in Romania, asta este evident, si am avut-o intotdeauna. Cum arata ea este o alta discutie. Lucrul care ma mira pe mine cel mai tare este ca in toti acesti ani, cineastii s-au intrecut unul pe altul in tampenie si lipsa de talent. S-au facut foarte multe filme total lipsite de continut si pe acest fond, de lipsa de continut, de filme proaste, au avut loc cateva accidente fericite, care sunt filmele pe care le stim cu totii. Fie ca vorbim de regizorul Liviu Ciulei (Padurea spanzuratilor), Lucian Pintilie, sau Stere Gulea sau Tatos, sau Daneliuc, sau Mircea Muresan ( Rascoala), Gopo,etc. Toate filmele acestea , toti regizorii acestia, toate produsele astea audio-vizuale, care sunt filmele pe care le-au facut, au aparut ca accidente si asta este marea mirare. Cum de in rusia sovietica s-a facut cinema, facandu-se in acelasi timp film de propaganda si in ro s-a facut film de propaganda dar nu s-a facut cinema? Acum la intrbarea: Daca avem o cinematografie in adevaratul sens al cuvantului?, e o lunga discutie pentru ca eu nu stiu care este adevaratul sens al cuvantului... Exista oameni care tin tot felul de discursuri care mie mi se par cel putin bizare, vorbesc despre industrie cinematografica si alte lucruri de genul asta si nu ezita sa se compare cu Hollywood- ul... Cred ca avem o cinematografie care schioapata, inca de cand a facut ochi. Motivele pentru care schioapata s-au schimbat intre timp, dar cred ca avem o cinematografie si lucrul cel mai important si poate singurul lucru pe care il putem spune, sau pe care suntem indreptatiti sa-l spunem, este ca exista dragoste de film. Exista oameni tineri care vor sa faca film, sunt indragostiti de cinema. Nu stiu ce inseamna acuma si cum va arata cinematografia internationala in 10,20,30 de ani poate ca ne-am trezit putin cam tarziu, poate ca in curand vom vorbi de cinema tridimensional sau mai stiu eu cum va arata cinematografia viitorului, in 50 de ani . Cred ca avem o cinematografie si lucrul cel mai important si poate singurul pe care il putem spune ar fi ca exista dragoste de film. Exista oameni tineri care vor sa faca film, sunt indragostiti de cinema.

- Putem vorbi despre o “tanara generatie” de cineasti romani?

- Da! Putem vorbi asa, daca vrem sa vorbim despre valuri si alte formule de acest gen, dar pe mine ma supara etichetele... Vorbim despre generatie? Adica ce? Ce vrea sa zica asta? “Decreteii face filme!” Oamenii din generatia mea sau mai mari ori mai mici decat mine..`66, `67, cam pe acolo suntem, apoi se face un salt...Porumboiu cred ca este `75`, Mitulescu tot pe acolo...Ma rog! Cam asta putem vorbi despre o generatie. Irelevant, mi se pare. Adica leatu` `67, `68, ca la armata... Hai, baieti!

- Presa foloseste mult ideea asta...

- Presa nu are rime, presa cauta rime si acestea sunt cele mai simple. Cum este mai simplu? Trebuie sa-i bagam pe toti intr-o galeata, nu? Este nationala de trante, nationala de lupte libere...Cam asa, nu? Noi suntem nationala de cinema. Ne gandim asa in formule... Avem si o echipa de fotbal glorioasa. O sa-i batem pe italieni si pe francezi si pe olandezi si ne calificam in finala. Daca se intampla chestia asta, miracolul asta, atunci cinematograful se va intoarce de unde a venit, adica cumva, undeva in subsol...undeva unde nu va mai tine prima pagina . Cam asa stau lucrurile. In momentul in care apare cate un succes, indiferent de domeniu, oamenii isi atintesc privirile asupra lui si isi ascut creioanele. Cam asa se intampla, nu? In momentul cand apare cate o reusita importanta suntem atenti, facem ocii mari, scriem articole, cautam formule speciale.
Pashpix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2008, 00:56   #198
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Despre Daneliuc:
Dincolo de un amänunt, douä, fatä de care I beg to differ, o analizä incisivä, profundä, la obiect si excelent scrisä - cum ne-a si obisnuit, onorabilu'...
http://agenda.liternet.ro/articol/70...-Daneliuc.html
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jun 2008, 15:02   #199
Pashpix
Guru
 
Pashpix
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 559
MUNGIU, ACUZAT DE FURT!!

Cristian Mungiu, regizorul care a câºtigat un Palme d’Or pentru lungmetraj românesc, a fost dat în judecatã de Cornel Constantiniu ºi Angela Similea pentru cã, deºi în film au fost folosite douã piese din repertoriul lor, nu au încasat drepturi de autor.

Angela Similea a recunoscut cã existã un contract încheiat între ea ºi regizorul filmului, însã cã acesta prevede folosirea vocii numai pentru filmul de cinematograf, nu ºi pentru varianta comercializatã pe DVD.

Pe de altã parte, regizorul susþine cã firma sa a preluat drepturile de difuzare a celor douã piese de la textierul Eugen Rotaru, care garantase prin contract cã deþine aceste drepturi. Primul termen din proces a fost marþi, iar peste douã sãptâmâni va avea loc o nouã înfãþiºare la tribunal.
Pashpix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jun 2008, 09:52   #200
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
am vazut ieri, intamplator, emisiunea "cadru turnat" a lui laurentiu damian, pe tvr cultural.
in emisiune a fost prezentat un scurtmetraj de absolvire a iatc, facut de mircea veroiu si numit "cercul".
foarte interesant...
nu stiam ca silvia kerim ii fusese sotie...silvia kerim e din husi, orasul meu natal ...
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 14:50.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells