Go Back   Cinemagia Forum > S.F.ilm: dincolo de realitate

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 09 Aug 2004, 09:43   #1
Demona
your Worst Nightmare
 
Demona
 
Join Date: Oct 2001
Location: Hell
Posts: 1,776
I, Robot

Dragutz film. Nu se poate comenta. Pacat de Will Smith, ale careui aere sunt asha de evidente, deja shi in stilul in care joaca, ca numai te enervezi cand il vezi cum umbla. Pe mine m-a enervat doar faptul ca a asortat haine de piele cu pantofi sport. Robotzii sunt realizatzi frumos shi totushi sfarshitul e cat de cat imprevizibil, cine la vazut shtie. Filmul duce din pacate lipsa re "replici celebre". Toushi, una ramane: "Oh, I'm sorry... I'm just allergic to bull shit!" Shi bine a zis... Will, you're full of bull shit! Pacat, ai stricat filmu`... Dar asta e doar "umila" mea parere. Shi damn, eram fana Willie - Freakin` Prince of Bel Air...
__________________
"People say I'm a freak, dark, weird, sick and twisted person, but I actually have the heart of a young girl - in a jar, on my desk..."
Demona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Aug 2004, 10:52   #2
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
SPOILERS

Eu inca sunt fan Fresh Prince. Deshi finalul spre deosebire de ce ai spus tu mi s-a parut atat de clisheu shi de previzibil incat ma lua durerea de cap knd vedeam ca tot amana marea elucidare a cazului. Finalul a fost demascat inca de la inceput knd "VIKI" a avut o mica dereglarea la rularea camerei video care filmase asasinarea profesorului.
2 faze de scandal cu Sonny(cea de pe coridor a fost SpiderMan2 - on the train reloaded), 2 faze de descindere in masa a robotzilor shi GATA filmul.
I mean ... i-au facut 1000 de ani promovare shi m-am trezit plictisit la finalul filmului.

Lumea lui Asimov a fost oarecat bine interpretata shi bine realizata. Totushi din cauza acestui "oarecat" Asimov se rasuceshte in mormant akum dupa ce au scos ashtia filmul I,Robot shi clar nici macar 1/2 din maiestria lui nu a putut fi superficial reprodusa in acest film. Fragmente scurte pe alocuri dar nu de ajuns.

EFX: In ziua de azi shtiu sa ma ashtept la cate ceva nou de mai peste tot. Efecte bune shi incredibil realizate mai ales dupa ce am vazut cum l-au realizat pe Sonny aici va putetzi forma o parere. Aici includ 2 scene care au atins apoegeul efectelor minutzios realizate: Will knd coboara pe lanterna aia uriasha shi bataia dintre Sonny shi alt robot pe coridorul acela.

La majoritatea filmelor in care Will s-a prezentata am avut parte de multe fze comice dar aici mai putzin, intr-adevar faza cu alergic 2 bullshit a fost buna dar in rest n-am prea avut la ce rade... shi sa fim serioshi: "Ah! Hell No!" shi "Somehow i told you so doesn't quite say it!" - are sooo not meant to be funny!

Cel mai tampit lucru pe care l-am auzit in tot filmul a fost planul profesorului de a o omori pe VIKI: l-a pus pe Sonny sa il "sinucida" ca Spooner sa investigeze cazul shi sa ajunga la concluzia ca robotzii o vor lua razna din cauza lui VIKI... wh00t a load of Sci-Fi crap!

Nota 5,50 din 10! 50 de sutimi mai dau la car chase: "You are experiencing a car accident."
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Aug 2004, 15:08   #3
Lady_Skar
El Chewbaccabra
 
Lady_Skar
 
Join Date: Sep 2002
Location: it looks like a room but i'm not sure.
Posts: 996
Send a message via Yahoo to Lady_Skar
Here I go...

Some spoilers

Mi-a placut. Si recunosc ca filmul abunda de Will Smith-isme care nu prea isi au locul in aceasta lume a viitorului care chiar daca este doar inspirata de Asimov ar trebui sa-i respecte seriozitatea cat de cat. He did look good naked, however. Cel mai mult ma enerveaza motivul pentru care el era suparat pe roboti. Acela este, without a doubt, the dumbest possible reason to hate a robot.

Mi-a placut de Sonny. Povestea lui mi s-a parut cea mai interesanta din tot filmul si as vrea sa se fi pus mai mult accent pe el si nu pe instrumentul box office numit Will Smith. Sonny had a lot of potential. Adevarul este ca nu mi-am dat seama chiar de la inceput cum avea sa evolueze plot-ul asa cum a facut-o Gaandalf. Pe la jumatatea filmului mi-am dat seama ca daca era vorba de oameni ei nu ar fi folosit asa "in vazul lumii" robotii pentru a-l elimina pe Spooner. De aceea trebuia sa fie altceva, si anume Viki care numai prin roboti putea sa ajunga la el. Anyway, pana la urma toate s-au legat binishor: moartea doctorului, Sonny si paranoia lui Viki.

De ce robotii rai aveau luminita aia rosie... as fi preferat sa nu o aiba. Asa s-a dus tot suspansul.

Efectele speciale, bataile, exploziile all that stuff au fost chiar superbe si motivul principal pentru care vreau sa vad din nou filmul la CINEMA de data asta.

Ii dau... cam 8, 5 din 10. 50 sutimi pentru that darn cat.
__________________
Tis better to be brief then tedious.
Lady_Skar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Aug 2004, 06:56   #4
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by Lady_Skar:
Adevarul este ca nu mi-am dat seama chiar de la inceput cum avea sa evolueze plot-ul asa cum a facut-o Gaandalf.
Check this out: era atat de evident k V.I.K.I o va lua razna in cat dadea pe afara tot filmul. Robertson nu avea nici un motiv intemeiat sa foloseasca fortza sa preia controlul orashului. He Was A Business Man. Ashtia de obicei cauta profit. Nu avea nici un sens.

Ganditzi-va la Universal Soldier 2 ... aceleashi date ale problemei cu personaje shi locatzii diferite. Sa mai zic ceva de Matrix - am mai spus-o de 3 ori pana akuma. Navras de pe soundtrackul la Revolutions era in 1ul teaser I,Robot. Soooo obvious!
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Aug 2004, 00:37   #5
Sm�agol-Gollum
The One and Only Gollum
 
Sm�agol-Gollum
 
Join Date: Feb 2004
Location: On the edge of WILDERLAND
Posts: 2,258
poate vorbesc doar pt mine, but that movie really kicked ass!! lucrusi si faze care mi-au placut:
1.masina
2.lupta dintre sonny shi ceilalti NS5
3.finalul
4.a couple other things
__________________
Nice Hobbitses! We's likes them.....yessssssss
Sm�agol-Gollum is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Aug 2004, 01:49   #6
iepurilah
Guru
 
iepurilah
 
Join Date: Oct 2003
Location: pe scaun...
Posts: 413
Send a message via Yahoo to iepurilah
Vazut si eu filmul....frumusel..
intr-adevar...faza cu sinucisul etc e cam aiurea...dar in fine..per total..mi-a placut
__________________
Skill is successfully walking a tightrope over Niagara Falls. Intelligence is not trying.
http://www.contentking.info/itsanimated
iepurilah is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Aug 2004, 05:53   #7
raven88
Senior
 
raven88
 
Join Date: Jul 2002
Location: Bangkok
Posts: 138
Originally Posted by Sméagol-Gollum:
poate vorbesc doar pt mine, but that movie really kicked ass!! lucrusi si faze care mi-au placut:
1.masina
2.lupta dintre sonny shi ceilalti NS5
3.finalul
4.a couple other things

mda, subscriu si eu... mie mi s-a pus pata pe hands-free bluetooth and i just had to get one
__________________
In the shadows of future passed
The magician longs to see
One chants out between two worlds:
Fire walk with me!
raven88 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Aug 2004, 15:38   #8
iepurilah
Guru
 
iepurilah
 
Join Date: Oct 2003
Location: pe scaun...
Posts: 413
Send a message via Yahoo to iepurilah
Originally Posted by Sméagol-Gollum:
1.masina

http://www.audi.com/com/en/company/n...p?News=1654549

www.audi.com/irobot
__________________
Skill is successfully walking a tightrope over Niagara Falls. Intelligence is not trying.
http://www.contentking.info/itsanimated
iepurilah is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Aug 2004, 00:44   #9
Sm�agol-Gollum
The One and Only Gollum
 
Sm�agol-Gollum
 
Join Date: Feb 2004
Location: On the edge of WILDERLAND
Posts: 2,258
Originally Posted by iepurilah:
Originally Posted by Sméagol-Gollum:
1.masina

http://www.audi.com/com/en/company/n...p?News=1654549

www.audi.com/irobot

vreau si eu o masina de asta!!!
__________________
Nice Hobbitses! We's likes them.....yessssssss
Sm�agol-Gollum is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Sep 2004, 10:41   #10
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Asa ma asteptam ca filmul asta sa fie o tampenie de zile mari... Adica, in primul rand, e o ecranizare dupa Asimov facuta de americanii specializati in Philip K. Dick... Apoi, in trailere vedeai mai mult efecte speciale si replici aiurea + o vedeta de calibru, asa ca mi s-a facut sila de un alt film care mizeaza pe aceste trei elemenete (ca si "Spider-Man 2" sau "The Day After Tomorow")... Totusi, m-a intrigat o adaptare dupa Asimov si acesta este principalul motiv pentru care m-am dus la "I, Robot" (ar mai fi Will Smith, Alex Proyas si James Cromwell, pe care nu-l mai vazusem de ceva timp).

Cele doua lucruri care mi-au placut la "I, Robot" sunt efectele speciale si modul in care a fost filmat. Primele m-au luat prin surprindere si ma refer doar la design-ul robotilor si al cladirilor, scenelor de actiune etc. Din ce-am vazut anul acesta, par cele mai reusite efecte speciale. Si, bineinteles, cu accent pe Sonny si mobilitatea robotilor.

Cat despre modul cum este filmat, in primul rand notez rotirile acelea ale camerei in jurul punctului de interes care arata super si fac din "Matrix" mic copil... Ei, mai degraba deschizator de drumuri, dar whatever... Apoi, overall, filmul a fost foarte bine filmat. Cadre frumoase, miscari reusite, atat cele fine (saritura lui Sonny din camera doctorului) cat si cele
"senzationale" (de unde sa incep?). As nota scena mea preferata cu demolarea casei doctorului (superb realizata fuga personajului prin casa in demolare).

Apoi, ar ma fi cateva aspecte: montajul scenei de deschidere cu succesiunea unghiurilor de filmare (foarte frumos...), atmosfera filmului (chiar daca nu e chiar asa cum mi-am imaginat-o citindu-l pe Asimov) si, evident, Will Smith care, desi nu se poate mandri cu unul dintre cele mai reusite roluri, e un factor bun de entertainment (desi daca ma gandesc mai bine, actorul in general ar trebui sa fie ceva mai mult de atat...)

Pacat ca Asimov se rasuceste acum in mormant (oarecum frustrat pentru ca se putea si mai bine de atat), pacat de povestea cu metafore facile despre diferenta (acum, ca ma gandesc mai bine, rolul lui Will Smith e cam politically incorrect pentru un negru, cu prejudecatile pe care personaul le are la inceput s.a.), pacat de final (ultimele cateva cadre)... Noroc cu povestea politista (pe care nu m-am chiunuit sa o descifrez) - - -

Si, bineinteles, la fel cum in "Bicentennial Man" sunt paralele cu mitul lui Pygmalion, aici sunt paralele cu povestea lui Frankenstein. Ciudat cum aceeasi carte poate inspira doua tipuri de viziune asupra robotilor diametral opuse...

---------------------

Originally Posted by Gaandalf:
Cel mai tampit lucru pe care l-am auzit in tot filmul a fost planul profesorului de a o omori pe VIKI: l-a pus pe Sonny sa il "sinucida" ca Spooner sa investigeze cazul shi sa ajunga la concluzia ca robotzii o vor lua razna din cauza lui VIKI... wh00t a load of Sci-Fi crap!
Sunt de acord, dar - pe undeva - are un inteles gandirea tipului si sunt filme mai bune cu scapari de logica mai mari...


Daca ar fi sa-i dau o nota: 7/10 (pentru ca e un film-spectacol, un pic peste filmele de actiunea obisnuita si, in ceea ce ma priveste, mult peste alte rude cu efecte speciale en-gros si eventual si cu super-eroi din vara aceasta)
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Sep 2004, 11:00   #11
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
In principiu sunt de acord cu MinRep. Filmul a fost pe asteptarile mele. Noroc ca au fost cateva replici mai rasarite p-acolo, d'alde "I'm allergic to bullshit".
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Sep 2004, 11:08   #12
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Philip K Dick are cateva povestioare destul de bune .. dar dupa PayCheck care a fost distrus de marele bennifer ... baietzii au trecut akum la Asimov cu I,Robot shi monsieur Spielberg la H.G. Wells cu The War Of the Worlds.

Adevar graieshti knd spui k Asimov se rasuceshte in mormant, shi are tot dreptul sa o faca ca aceshti nemernici au distrus viziunea lui cu un film de 2 lei in care au vomat 3 efecte speciale shi nu au surprins mai deloc lumea sa. Cand am vizionat filmul am avut mari ashteptari ... sa sesizez amprenta lui peste tot in film. De unde? "I am alergic to bullshit", cool car, 3 man on robot & robot Vs robot fights shi c'est fini! Credits. :sick:

Este asha mare pacat k unii oameni au shansa sa faca ceva maretz din unele filme, din ecranizarea unor cartzi shi strica totul. Este trist shi revoltator. Akum stau sa ashtept the War Of The Worlds inca 2 ani sa mai vad un sefe autentic.
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Sep 2004, 17:26   #13
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by Gaandalf:
Philip K Dick are cateva povestioare destul de bune .. dar dupa PayCheck care a fost distrus de marele bennifer ... baietzii au trecut akum la Asimov cu I,Robot shi monsieur Spielberg la H.G. Wells cu The War Of the Worlds.
mda... Hollywood sucks... asa mi-e frica de "War Of The Worlds"-ul lui Spielberg. Ma tem sa nu-l transforme intr-o prostie monumentala din dorinta de a impresiona... Dar am totusi incredere in tipu' asta! Sper sa nu ma dezamageasca (ar fi cam prima oara...)


-----


Cat despre "atmosfera Asimov" - ai dreptate: lipseste! Desi scena de deschidere (mai intunecata, cu ventilatorul invartindu-se incet) e foarte apropiata de viziunea mea asupra unei lumi Asimov. In rest... varza! Dar am incercat sa nu judec filmul prea mult punandu-l in legatura cu cartea...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Sep 2004, 07:00   #14
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by MinRep:
mda... Hollywood sucks... asa mi-e frica de "War Of The Worlds"-ul lui Spielberg. Ma tem sa nu-l transforme intr-o prostie monumentala din dorinta de a impresiona... Dar am totusi incredere in tipu' asta! Sper sa nu ma dezamageasca (ar fi cam prima oara...)
Ma crezi k prima data knd am auzit k se va ecraniza The War Of The Worlds m-am gandit : "Don't fuck this one up!" shi apoi mi-am adus aminte k era Spielberg. Lui nu-i prea sta in fire sa-shi bata joc asha de filme. Am vazut Realizarea la Indiana Jones: The Temple Of Doom (poate k nu este un ex. tocmai potrivit) dar am vazut k nu ishi bate joc de munca pe care o are ... asha cum fac majoritatea boilor la Hollywood (vezi Pau Anderson & his AvP).

Originally Posted by MinRep:
Dar am incercat sa nu judec filmul prea mult punandu-l in legatura cu cartea...
Sincer sa fiu acum ... nici macar nu m-am gandit la aceasta varianta. De cum am auzit de film imediat l-am raportat la Asimov. M-a mai deranjat cat de cat teaser-ul kre aparuse la un moment dat shi avea pe fundal melodia NAVRAS de pe soundtrack-ul de la Revolutions - parca ne spunea pe fatza: Uitatzi-va la Animatrix: The 2nd Renaissance Part I & II . Poate k il citisem pe Isaac shi aveam ashteptari prea mari. Dar asha potzi sa zici : "Uite bah frate, blockbuster bun de vara!" N-a fost sa fie ...
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Sep 2004, 21:42   #15
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by Gaandalf:
Sincer sa fiu acum ... nici macar nu m-am gandit la aceasta varianta. De cum am auzit de film imediat l-am raportat la Asimov. [...] Poate k il citisem pe Isaac shi aveam ashteptari prea mari. Dar asha potzi sa zici : "Uite bah frate, blockbuster bun de vara!" N-a fost sa fie ...
Mie mi-a intrecut asteptarile, pentru ca ma asteptam sa "termine" opera omului. Ei bine, cam asta au facut, dar i-au dar filmului un aer nu aparte, nu original, dar atractiv, pastrand o poveste "dupa" Asimov, care trimite aluzii mai mult la opera acestuia (faza cu Legea 0, de ex.)


-------------------------------------


In alta ordine de idei... Ce problema are asa-zisul Box-Office romanesc? Cum a scos "Harry Potter 3" mai mult in primul week-end de cat "I, Robot" si "Spider-Man 2"? Ce naiba!
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Sep 2004, 07:30   #16
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Numai varul meu a vazut la Cinema HP3 de vreo 6 ori ... Itzi dai seama ce inseamna asta? Din 10 oameni doar 2 au auzit de Asimov. I,Robot sau HP3 ?
Choice isn't that hard after all is it ?
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Sep 2004, 07:49   #17
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Pai da, dar totusi: Will Smith, efecte speciale, roboti... So fi saturat lumea si de astea! Sau merge bine download-ul...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Sep 2004, 08:27   #18
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by MinRep:
Pai da, dar totusi: Will Smith, efecte speciale, roboti... So fi saturat lumea si de astea! Sau merge bine download-ul...
Download-ul ? E cel mai la moda ... credeam ca shtii deja asta. Am nishte prieteni care n-au mai fost la cinema de ani de zile. Virushi kre toata ziua asta fac. "it don't seem right!"
Unul din motive este faptul k la noi ajung filmele asha greu. Shi ishi cam baga picioarele, are unu' Dolby Surround... iese o versiune mai buna la I,Robot shi: "hai baietzi sa vedem!"
Ash fi ipocrit sa zic k nu procedez shi eu asha dar eu merg saptamanal de cel putzin 2 ori la cinema. O fac de pe la 4-5 ani.
E Romania! Nu ai la ce sa te ashteptzi. Varul meu mi-a zis k in New York ... biletul la cinema s-a facut 10 USD. Aveau shi romanii o tentativa dintr-asta... dar dk chiar o sa se intample o sa se pishe spectatorul roman pe I,Robot, King Arthur shi AvP. Romanul e zgarcit k n-are bani.
Shi iar intervine ce ai zis tu: DOWNLOAD-ul!
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Sep 2004, 09:41   #19
seether
Junior
 
seether
 
Join Date: Jul 2003
Location: Undernet
Posts: 30
Dupa ce am citit aici pe forum, m-am dus la "I, Robot" deja convinsa ca e o porcarie. Si cam asha a si fost

Poate fiindca e stresant Will Smith cu muschii lui cu tot...
Poate din cauza la toate reclamele care nu au cum sa NU iti sara in ochi... Well, first of all, Converse - All star 2004. Daca faceau reclama acu 2 ani knd nu avea nimenea, mai mergea. :sleep: Pe urma ar mai fi reclama la Audi [atzi vazut alte masini in film?...], la JVC, la etc etc etc...

Indeed, robotii sunt facuti marfa. Macar pentru ei duceti-va sa vedeti filmul. Momentan o sa incerc sa fac rost de carte. Sunt doar curioasa kte lucruri au in comun cartea/filmul [except the title].

P.S.: Chiar sunt PREA multe chestii/replici previzibile.
seether is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Sep 2004, 12:05   #20
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by Gaandalf:
Download-ul ? E cel mai la moda ... credeam ca shtii deja asta. Am nishte prieteni care n-au mai fost la cinema de ani de zile. Virushi kre toata ziua asta fac. "it don't seem right!"
Mda... Urasc realitatea asta! Macar eu downloadez filme vechi sau care nu ajung la noi (gen "Y Tu Mama Tambien")...


Originally Posted by seether:
Momentan o sa incerc sa fac rost de carte. Sunt doar curioasa kte lucruri au in comun cartea/filmul [except the title].
Cartea e o colectie de nuvele. Am citit-o acum 5 ani, deci nu-mi mai amintesc bine unele detalii. Din cate stiu (dar nu sunt sigur), filmul se inspira din doua dintre ele. In comun sunt robotii, povestea politista (unul dintre trademark-urile lui Asimov), si cele trei legi (plus trimiterea subtila la cea de-a patra lege...)
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 10:05.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells