Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Iconoclast

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 01 Apr 2004, 12:24   #1
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Jim Jarmusch - The Way of the Fucking Samurai Jack

Jarmusch asta are parul ca al meu cind imi creste. Bagati aici pareri despre filmele lui.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Apr 2004, 15:27   #2
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Chiar am vazut "Dead Man" cu Depp acuma trei zile si, sincer sa fiu, m-am cam plictisit. Nu as spune ca nu avea pic de farmec filmul, dar nu am reusit sa-l gust de fel. Dar in acelasi timp e adevarat ca sunt cam mofturos cand vine vorba de mancare. Nu doresc sa trag concluzii dupa un singur film, dar din punctul meu de vedere a fost un prim contact ratat.
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Apr 2004, 22:50   #3
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
ce pacat - singurul film de jarmusch pe care l-am vazut a fost si (probabil, sper) cel mai bun - 'ghost dog', un extraordinar omagiu adresat cinematografiei despre mafioti din anii '70-'80; si zic da, omagiu, totusi jarmusch se dovedeste incredibil de original si inventiv. o mica bijuterie cinematografica a cinema-ului independent. mai spune, ambra, ce alte filme mai are jarmusch, pt ca m-as arata dornic sa le procur de pe unde apuc...
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Apr 2004, 00:44   #4
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Da, fir-ar! Am vazut si eu Ghost Dog. Chiar de mai multe ori si de mai multe ori impresionant a fost.
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Apr 2004, 10:31   #5
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by notorious:
o mica bijuterie cinematografica a cinema-ului independent. mai spune, ambra, ce alte filme mai are jarmusch, pt ca m-as arata dornic sa le procur de pe unde apuc...

te-am vazut ca tot mentionezi 'cinema independent' in legatura cu jarmusch; care ar fi coordonatele acestui cinema? Mai incearca de jarmusch 'Stranger Than Paradise' , 'Mystery Train' 'Night on Earth'. Eu vazusem 'Ghost Dog ' mai demult, cind inca nu prea staim de Tarantino, si l-am redescoperit (so to speak) pe Jarmusch zilele astea, si vreau sa zic ca mi se pare un adersar foarte serios al lui Tarantino: amindoi parodici pe alocuri, amindoi culti in materie de filme vechi, ambii jonglind cu mai multe povesti intr-un singur film; diferenta e ca Jarmusch pare mai citit, iar Tarantino mai violent.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Apr 2004, 12:55   #6
Serghei
Guru
 
Serghei
 
Join Date: Nov 2003
Location: Cotton Club
Posts: 623
Naspa cu filmele astea care nu sunt mainstream,foarte greu se gasesc.Eu am vazut doar Ghost Dog.Are niste idei bune(negru citind Hagakure :lol: ),mai bun la partea tehnica decat tarantino,mai putina adrenalina(nu neaparat in sens negativ).Are potential omu,numai sa nu ramana cu potentialul.

A scos anul trecut un dvd cu mai multe short-uri "Coffee and Ciggarettes" super misto,da de unde pula mea sa-l faci rost.

Eu personal il astept pe Tom Tykwer,tipul care a facut Lola Run.Din cate am citit a mai facut niste filme,da cine dracu le are?Am vazut ca a compus un cantec de pe coloana sonora la Matrix Revolutions :lol:
Serghei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Apr 2004, 09:14   #7
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
tom tykwer a colaborat si la muzica de pe 'lola rennt', pen'ca zicea ca nici nu isi inchipuie sa sune altfel decit o avea el in cap. e un topic pe forumul asta unde vorbeam eu cu ALS despre 'the princess and the warrior', un alt film al lui tykwer, care pare mai lucrat ca 'run lola run', tot complicat, parca mai bine filmat, da' tot lola mi-a placut mai mult.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Apr 2004, 21:35   #8
tocumarian
Senior
 
tocumarian
 
Join Date: Dec 2003
Location: Bucuresti
Posts: 88
Send a message via Yahoo to tocumarian
Am auzit si eu de la cineva de "Coffee and Ciggarettes" si ca sunt cica foarte foarte misto dar vorba lui Serghei " de unde p*** mea sa faci rost de ele"

Dar nu se stie niciodata!!!
__________________
"Whose motorcycle is this?
It's a chopper, baby.
Whose chopper is this?
Zed's.
Who's Zed?
Zed's dead, baby, Zed's dead."
tocumarian is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Apr 2004, 21:40   #9
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Quote:
Mai incearca de jarmusch 'Stranger Than Paradise' , 'Mystery Train' 'Night on Earth'.

multumesc, ambra... le-am gasit pe toate trei. dar deocamdata ma delectez cu lars von trier - 'europa', 'the element of crime', 'breaking the waves', 'idiotern'.

jarmusch inca mai face cinema veritee, in timp ce tarantino are mereu o latura comerciala (iti dai seama de asta numai uitandu-te pe lista actorilor) iar 'kill bill' este ultima gaselnita in acest sens... intre cei doi exista asemanari de stil, dar oricum, deci, se si deosebesc prin destule lucruri...
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2004, 12:59   #10
EgoN
Guru
 
EgoN
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 740
jarmusch e punk, tarantino nu. jarmusch e carl perkins, white stripes (cu care va face urmatorul coffee and cigarettes), tom waits (down by the law), bukowski (last night of the earth poems), iggy pop...
da, de acord cu ambra, jarmusch pare mai citit (pe langa cultura americana, veti descoperi ca omu a mai citit un shakespeare,un dante, un flaubert) si mai poetic decat tarantino, cadre lungi care rup continuu ritmul, pe cand tarantino e mereu bagat in priza.
__________________
I smile and I sip my opium tea.
EgoN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2004, 02:16   #11
nortis
Junior
 
nortis
 
Join Date: Jan 2004
Location: Timisoara
Posts: 70
Ce parere aveti despre Down By Law? Eu l/am vazut recent si m/a cam dezamagit (mai bine spus deceptionat-ma asteptam la mult mai mult).
nortis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2004, 22:44   #12
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Originally Posted by nortis:
Ce parere aveti despre Down By Law? Eu l/am vazut recent si m/a cam dezamagit (mai bine spus deceptionat-ma asteptam la mult mai mult).
Dezamagita de Down by Law ? Pas de tout.
Cred ca merita vazut pentru felul in care Jarmusch scoate filmicul dintr-un minim de resurse ( cam ca LVT in Dogville), pentru umorul inteligent,
fiindca e sensibil si uman - ca doar de asta s-a inventat Benigni , pentru Tom Waits-ul ciufut de pe ecran & again pentru acelasi TW de pe coloana sonora. Aaa si pentru gagurile cu engleza lui Roberto
La Ghost Dog in schimb, n-am gasit mare lucru de vazut. Mi-a placut negrul cu inghetata si cam atat. Whitaker ca samurani negru si supraponeral mi se pare jalnic. Si in general m-a iritat incercarea asta de a transforma filmul intr-un soi de urban legend, la capitolul asta 'In America' a lui Sheridan sau 'The Virgin Siucides' fiind mai pe gustul meu.
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2004, 19:21   #13
Dan Gerose
Guru
 
Dan Gerose
 
Join Date: Sep 2003
Location: Timisoara
Posts: 704
Parerea mea

Eu, care il iubesc pe Jarmusch, imi permit sa nu fiu de acord. Ambele filme au o atmosfera extraordinara. Down by Law e plin de umor, iar scenariul e superb. La fel si Ghost Dog. Iar ideea cu samuraiul negru si supraponderal tine mai mult de transferul de concepte intre culturi diferite. Ironia cu care trateaza lumea mafiei si atmosfera stranie creata de atitudinea unui negru supraponderal in peisajul american mi s-au parut extraordinare.
Dan Gerose is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2004, 20:30   #14
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Ghost Dog mi se pare unul dintre cele mai grele (read heavy in tha game) filme vazute vreodata.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2004, 22:10   #15
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Re: Parerea mea

Originally Posted by Dan Gerose:
Iar ideea cu samuraiul negru si supraponderal tine mai mult de transferul de concepte intre culturi diferite.
Deah, ca Tom Cruise in Ultimul samurai :sick:
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Sep 2004, 23:18   #16
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
E chiar jenanta comparatia cu ultimul samurai. Nici sa-i scoti ochii lui Jarmusch nu putea sa faca asa un kitsch.
In alta ordine de idei, am zarit adineauri Coffee and Cigarettes si il accept ca fiind un film al "culturii" pe care o reprezinta tigara si cafa bruna. Jarmusch jongleaza cu oameni si nuante intr-un stil caracteristic si atragator.
De obzervat aluzia la "Ghost Dog" in film. Sa-mi spuneti unde :happy:
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Aug 2005, 15:48   #17
EgoN
Guru
 
EgoN
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 740
check http://www.brokenflowersmovie.com/home.html
pt. muzica, integrala, din ultimul sau film!
__________________
I smile and I sip my opium tea.
EgoN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Aug 2005, 17:17   #18
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Daca e facut de Focus (aceeasi casa de productie ca "Eternal Sunshine of the Spotless Mind) si mai joaca si Bill Murray clar o sa-mi placa...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Aug 2005, 07:40   #19
punkeestoo
Novice
 
punkeestoo
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 15
Eu zic ca forrest whitaker (oare asa se scrie?) e destul de convingator ca si samurai negru si supraponderal (nu a zis nimeni ca samuraii ar tb sa fie silfidoidali) si eu zic ca se misca chiar decent in scenele de lupta, mai ales in alea cand se antreneaza pe bloc (precum linda copilariei mele). Spre deosebire de tom cruise neverosimilu - care dupa 3 luni de stat cu japonezii aia macelarea cu dezinvoltura si fara sa transpire personaje care se presupune ca se antrenasera toata viata lor in artele alea de lupta. Ploiae de ninja - coafura rezista ...
Iar in "down by law" mi se pare mortal monologul lui benigni despre cum crestea ma-sa iepuri si ii omora dandu-le la cap. Cica a fost improvizatie. Si cica ma-sa lu benigni chiar crestea iepuri.
punkeestoo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Sep 2005, 13:25   #20
solidox
Senior
 
solidox
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 84
Cam ciudatel. Nu pt ca filmele sint ciudate, ci pt ca reuseste sa faca filme care imi plac foarte mult, si filme care mi se par de-a dreptul stupide.

Coffee & Cigarettes Frumos
Night on Earth FOARTE frumos

Dead man - imagine dragutza, dar subtire ca film ...
Mystery Train - mi-am pierdut o ora din viata degeaba
Down by law inca nu am apucat sa ma ut la el desi ilam de citeva luni ...
solidox is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 04:44.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells