Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Closed Thread
 
Thread Tools Search this Thread
Old 06 Aug 2004, 13:05   #1
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
Cel mai bun film nicolaescu

Avind in vedere ca sergiu' al nostru nu e prea simpatizat in aceasta parte a netului,ma intreb si io ca prostu'(metaforic vorbind,binen'tzeles)care e cel mai bun film al domniei sale(aproape la fel de indelungata ca si a lu' stefan cel mare)?Sau exista macar asa ceva?
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   sendpm.gif
Old 06 Aug 2004, 14:55   #2
Leonard Pyron
Guru
 
Leonard Pyron
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 444
Probabil, MIHAI VITEZA facut dracu stie cand...
Leonard Pyron is offline   sendpm.gif
Old 06 Aug 2004, 18:34   #3
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
cel mai bun film al lui Sergiu Nicolaescu este cel pe care nu l-a facut si nu-l va face niciodata...
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   sendpm.gif
Old 06 Aug 2004, 18:38   #4
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Mihai Viteazu e cel mai misto.
Ambra Blu is offline   sendpm.gif
Old 06 Aug 2004, 22:22   #5
Bobby_X
Novice
 
Bobby_X
 
Join Date: Apr 2004
Location: Constanta
Posts: 21
da, clar, Mihai Viteazu, in rest numai penalitati
Bobby_X is offline   sendpm.gif
Old 07 Aug 2004, 17:02   #6
EgoN
Guru
 
EgoN
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 740
'filmul care nu s-a facut, nu se face si nici nu se va face", asta e cel mai misto film a lui sergiulica. (herbert's point of view)
__________________
I smile and I sip my opium tea.
EgoN is offline   sendpm.gif
Old 07 Aug 2004, 17:26   #7
iepurilah
Guru
 
iepurilah
 
Join Date: Oct 2003
Location: pe scaun...
Posts: 413
Send a message via Yahoo to iepurilah
Aici scrie ca "Sergiulica" Is rated as the best battle-scenes director in the world: statistics show he uses 70-80 meters of useful shots when the average (for other directors) is 12-15 meters.

Mihai Viteazu cel mai bun film al lui
__________________
Skill is successfully walking a tightrope over Niagara Falls. Intelligence is not trying.
http://www.contentking.info/itsanimated
iepurilah is offline   sendpm.gif
Old 09 Aug 2004, 10:24   #8
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
sergiul e un sorin cerin al cinematografului...
nu stiti care sorin cerin?
ala care a umplut webul de cronici mirobolante la unicul sau roman, unde (s)e compara(t) cu dante, dostoievski etc

oricum, daca e sa alegem - at gunpoint - un film mai acatarii semnat s.n., ala ar fi (logic) mihai viteazu/michel le brave/michael the brave - ca tot fuse (& se duse) pe plan international...
in rest - atunci i-am condamnat pe toti (spectatorii) la moarte :sick:
Alex Leo Serban is offline   sendpm.gif
Old 09 Aug 2004, 11:07   #9
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Clar Mihai Viteazul o sa scrie totzi, ca totzi au auzit de film.
Mie : Ultimul cartush, Cu mainile curate, Un comisar acuza, Duelul shi Nea Marin miliardar.

Brings back lots of memories! Like BD in alerta, la munte la mare ... you know!
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   sendpm.gif
Old 10 Aug 2004, 16:17   #10
Jay
The Space Cowboy
 
Jay
 
Join Date: Mar 2004
Location: Interstella
Posts: 1,663
Send a message via Yahoo to Jay
Mihai Viteazu .. e clar cel mai tare... in rest... vrajeala
Dar am si eu o intrebare putin mai serioasa! Daca nu eram in comunism credeti ca Sergio al nostru facea filme mai bune????
__________________
"I'm gonna kill you untill you die from it"
Jay is offline   sendpm.gif
Old 11 Aug 2004, 14:13   #11
Bogie
Guru
 
Bogie
 
Join Date: Dec 2002
Posts: 630
Eu consider "Cu mainile curate" cel mai bun film al sau. E de o falsitate perfecta.
__________________
My, my, my. Such a lot of guns around town and so few brains!
Bogie is offline   sendpm.gif
Old 11 Aug 2004, 20:29   #12
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
daca e sa zic si io de ce am inceput topicu asta,atunci :
vorba lui ALeSe :Atunci i-am condamnat pe toti la moarte.L-am vazut si am fost placut impresionat in anumite puncte cheie,si zik k daca Sejone isi facea un punct de plecare din acest film si o trajea vreme indelungata pe acesta scara,alta faina s-ar fi macinat la moara...
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   sendpm.gif
Old 12 Aug 2004, 23:06   #13
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
cred ca exista o grava eroare de formulare a topicului
"cel mai bun" implica faptul ca ar fi nu numai unu, dar si alte creatii nicolaesciene bune...
zau asa
ar trebui scris cam in genul
numiti un film supotrabil de sn
rspekt
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   sendpm.gif
Old 20 Aug 2004, 23:23   #14
Vladica
Novice
 
Vladica
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 21
"Mihai Viteazul" ar fi o alegere buna dar mie imi place mai mult "Nemuritorii" ; de ce ? coloana sonora (semnata Phoenix) , Amza Pellea (de neinlocuit) si faptul ca spre deosbire de mare majoritate a filmelor lui Nicolaescu, acesta are un scenariu care nu e pe deplin o ineptie propagandistica (ar fi fost misto totusi daca nu juca el rolul principal...e stresant cand incearca s'o faca pe duru (spre deosebire de Amza in "Mihai Viteazul"))
Vladica is offline   sendpm.gif
Old 24 Aug 2004, 02:32   #15
RECVIEM
Novice
 
RECVIEM
 
Join Date: Aug 2004
Location: bucuresti
Posts: 16
Send a message via Yahoo to RECVIEM
vai cat imi place aiiici!! mmm hmm... Da si eu din cate filme am vazut de domnul Nicolaescu(cu greu) cel care mi s-a parut cel mai reusit este Mihai Viteazul care trebuia sa fie produs de... la D' am uitat d c mare studiou holywood-ian si...ooops nu s-a intamplat, comunistii astia in fine faza e ca... eu sincer cred k daca nu eram sub comunism domnul N nu mai ajungea sa faca filme, sau oricum nu-i mai erau tolerate de public, public ce ar fi avut mult mai multe optiuni, nu stiu dak romanesti sau nu dar oricum mai multe. desi nici la peste 10 ani de la caderea regimului nu pot spune ca cinematografia romaneasca da pe dinafara de filme buuune, adik...cateva incercari au fost dar... sa fim seriosi :huh:
__________________
DOH!!!
RECVIEM is offline   sendpm.gif
Old 26 Sep 2004, 13:24   #16
m3lku
Junior
 
m3lku
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 64
sergiu sux

filmele lui sergiu nicolaescu sunt cele mai PROASTE filme romanesti! O rusine pt cinematografia romaneasca si asa destul de firava. Nici nu te poti uita pana la sfarsit. Scenarii patetice, replici penibile, joc al actorilor varza. N-au nici o farama de substrat artistic in ele. Din punctul de vedere al artei cinematografice - regie zero. Singurul lucru care merita apreciat este profesionalismul cu care lucreaza.

Iar cel mai bun film al sau (singurul bun) este "Si atunci i-am condamnat pe toti la moarte!"
m3lku is offline   sendpm.gif
Old 27 Sep 2004, 07:51   #17
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Topicul se numeshte: Cel mai bun film nicolaescu ... In nici un caz Orient Express.

Atzi vazut imagini de la premiera cu Dinica shi Sergiu ? Dinica era drogat dupa felul cum vorbea iar Sergiu parca era Cameron la lansarea Titanicului ...
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   sendpm.gif
Old 27 Sep 2004, 10:59   #18
CIPRYX
Veteran
 
CIPRYX
 
Join Date: May 2003
Posts: 209
Send a message via Yahoo to CIPRYX
Dar a vazut cineva Dacii?Eu nu l-am vazut insa am inteles ca e un film misto.
__________________
Om sunt si nimic din ceea ce este omenesc nu-mi este strain.
CIPRYX is offline   sendpm.gif
Old 02 Oct 2004, 23:34   #19
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Filmul "Dacii" al lui Sergiu Nicolaescu mi s-a parut foarte slab, in special comparandu-l cu un film din aceeasi perioada si pe aceeasi tema:"Columna"...

cel mai bun film al lui Sergiu Nicolaescu mi se pare si mie, tot "Mihai Viteazul"...mi s-a parut suportabil si Nemuritorii dar in principal datorita coloanei sonore....
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   sendpm.gif
Old 10 Oct 2004, 21:12   #20
Blue
Veteran
 
Blue
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 179
Hmm

Sergiu Nicolaescu a fost unic pentru cinematografia romaneasca. El a avut curaj in primul rand. Ca actor pot spune ca a fost destul de slab ca sa nu zic si mai rau. Insa el a fost singurul care a avut curaj sa faca filme cu aer occidental in tara la noi. Unele din filmele sale pot rivaliza cu filmele politiste frantuzesti de prin anii 60 - 70. Suntem subiectivi si ori cadem intr-o parte ori in cealalta. Insa nu poate fi criticat in nici un fel Sergiu Nicolaescu. Este foarte simplu acum in zilele de astazi sa aducem reprosuri lui Sergiu, dar daca ne gandim in ce conditii a lucrat, caci comunismul iti permitea foarte putine si aici reamintesc faptul ca filmul Reconstituirea a rulat foarte putin si a fost un film extrem de popular si de vizionat, mi-a povestit tata cum stateau oamenii de la 3 dimineata sa prinda rand la bilete. Singurul repros pe care il pot aduce lui Sergiu Nicolaescu este acela ca s-a distribuit in prea multe roluri din filmele sale. Iar el nu are talent ca actor. Deci in concluzie parerea mea este ca Sergiu Nicolaescu a adus un aer proaspat cinematografiei romanesti sufocata prea mult de comediile deja traditionale , dramele de la sate si filmele patriotice iar greselile sale din filme pot fi cu usurinta blamate in ziua de astazi insa eu cred ca ar trebui sterse cu buretele.
Mihai Viteazul - unul din cele mai grozave filme romanesti as zice( a fost si propus pentru nominalizarea la oscar)
Blue is offline   sendpm.gif
Closed Thread


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:49.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells