Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Horror

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 29 Aug 2007, 17:57   #1
florryinn
Guru
 
florryinn
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 312
Vacancy (2007)

Regizor : Nimród Antal
Cu : Luke Wilson, Kate Beckinsale
Un film care nu aduce nimic nou, un fel de amestecatura intre Identity,Saw si banuiesc ca multe altele.
Este povestea unui cuplu care este nevoit sa innopteze la un motel;nu mai dureaza mult pana cei doi realizeaza ca sunt in pericol si incearca din rasputeri sa scape.Vor reusi, nu vor reusi ? Ramane de vazut.
Deja-vu...dar este totusi unul dintre putinele productii ale genului horror/thriller recent aparute care merita un pic de atentie (mai ales de catre impatimitii genului). Asta pentru ca este bine jucat, bine montat (montajul fiind extrem de alert in unele momente, momente in care era necesar) si bine regizat - de catre un regizor maghiar care a mai facut si destul de apreciatul Kontroll (2003).

[/b]
florryinn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Aug 2007, 18:19   #2
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Dintre filmele care dezbat tema snuff cel mai reusit pe care l-am vazut a fost Tesis. Chiar si 8 mm e destul de ok, insa Vacancy mi s-a parut cam slabutz. In special finalul m-a enervat, with the resurrection and all...
(De ce naiba adora americanii astia in halul asta happyend-urile?)
A inceput bine, la fel ca 1408, insa a intrat in clisee cit ai zice snuff.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Aug 2007, 18:30   #3
florryinn
Guru
 
florryinn
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 312
Finalul a fost extrem de penibil intr-adevar, dar am trecut peste asta; mie mi s-a parut destul de antrenant si captivant, atunci cand l-am vazut; nu stiu...poate ca am ajuns sa apreciez astfel de filme destul de slabutze pentru ca pur si simplu, in materie de horror, daca vrei sa vezi ceva original si bine facut trebuie sa sari cronologic inapoi
din n in n ani.
florryinn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Aug 2007, 14:37   #4
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Intr-adevar nu se mai face horror cum se facea pe vremuri, dar exista si exceptii - vezi 28 WEEKS LATER, lansat recent. Drept sa spun am intrat cu inima strinsa la film, ma gindeam ca daca nu mai e Danny Boyle la cirma nu prea am la ce sa ma astept, dar mi s-a parut excelent. Probabil horror-ul anului.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Aug 2007, 14:51   #5
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Astept cu nerabdare Halloween-ul lui Zombie. ;)
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Aug 2007, 17:59   #6
florryinn
Guru
 
florryinn
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 312
Eu sunt curios cum este "The Nines", film ce ruleaza de-abia acum in SUA; am vazut trailer-ul si pare confuz dar interesant.
Noul "Halloween" nu prea m-a impreesionat dar din pacate nu pot sa fac o comparatie cu filmele trecute (din serie) deoarece nu prea le-am vazut. Insa din ce am apucat sa vizionez (din serie), mi se pare ca cel nou este mai sangeros, cu mai putin suspans (de multe ori banuiesti ce se intampla si cand ataca Miky), insa ,din fericire, are cam aceeasi atmosfera (aici incluzand si muzica care e asemanatoare (sau chiar identitica,poate)).
E totusi un film binisor facut, care merita o vizionare.
I will say no more
florryinn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Nov 2009, 12:10   #7
claudiu-daniel-lugoj
Senior
 
claudiu-daniel-lugoj
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 117
claudiu-daniel

Vacancy este unul din cele mai reusite filme horror mie unul mia placut mult,vorbesc de prima parte a acestui film ca cea dea doua e penibila.Da Vacancy din 2007 este unul foarte bun.
claudiu-daniel-lugoj is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Nov 2009, 08:32   #8
marcusARCUS
Guru
 
marcusARCUS
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 948
Vacancy e OK.Adica te sperie un pic dar nu e cine stie ce...E cam crappy.
__________________
In the event that you find some certain sequences or ideas confusing,please bare in mind,that this is your fault,not ours.You will need to see the picture again and again,until you understand everything.Turn.
marcusARCUS is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:22.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells