Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 14 Nov 2010, 13:27   #81
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by redmen:
Cineva mi`a spus mai demult ca lui ii place sa se uite la filme romanesti "pentru ca sunt cu multe injuraturi".
cred ca acea persoana nu intelegea injuraturile neaose din filmele americane, ca sa-si dea seama de cate sunt acolo pe "metru patrat"(de pelicula).
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Nov 2010, 20:32   #82
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Vazut Boogie.Nu m`a impresionat absolut deloc.Poate ar fi iesit mai bine daca ar fi fost un scurt/mediu metraj.Sonorizare proasta,imagine proasta,tremurat de camera,poveste neinteresanta.Singura chestie care mi`a placut a fost faza cu paunii si referirea in discutia celor 3 despre cei 2 prieteni ai lor,Baciu si Radulescu.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Nov 2010, 20:48   #83
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Originally Posted by rvn:
desi nu este un film cu ritm alert si actiune, "Medalia de onoare"se incadreaza la categoria "bijuterii".pacat ca publicul romanesc nu distinge cantitatea de calitate. pacat ca ne invadeaza mintea si ochii noua generatie, a filmelor incropite din desene animate sofisticate si refuzam sa acceptam ce-i al nostru, ce ne-ar emotiona si ne-ar face sa intelegem de ce filmul romanesc e apreciat de straini si hulit in tara lui.

Ti se pare tie ca producem filme asa de bune?

Dintre filmele aparute de dupa '90 (si vazute de mine), doar Filantropica iese in evidenta.

Filmul romanesc apare ca varianta mai lunga a unei stiri de la ora 5. Stirile de la ora 5 au mega-audienta. De ce s-ar mai duce lumea sa le vada la cinema, cand le poate vedea si la tv?
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Nov 2010, 21:09   #84
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by rvn:
pacat ca publicul romanesc nu distinge cantitatea de calitate. pacat ca ne invadeaza mintea si ochii noua generatie, a filmelor incropite din desene animate sofisticate si refuzam sa acceptam ce-i al nostru, ce ne-ar emotiona si ne-ar face sa intelegem de ce filmul romanesc e apreciat de straini si hulit in tara lui.
Räspunsul a venit de la sine.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Nov 2010, 21:12   #85
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by danonino:
Ti se pare tie ca producem filme asa de bune?
Dintre filmele aparute de dupa '90 (si vazute de mine), doar Filantropica iese in evidenta.

hai sa-ti spun ceva, danone:
pana acum catva timp aveam niste prejudecati care constau in refuzul total de a mai vedea vreun film romanesc facut dupa 89, prejudecati fara sens, dar care puteau fi explicate prin suprasaturatia din anii comunismului.
cineva m-a convins ca nu e asa cum credeam eu.
acum incerc eu, acelasi lucru cu tine si anume sa te conving ca in Romania se fac SI FILME BUNE, nu se fac filme care se indentifica cu stirile de la ora 5. acelea sunt glumitele de sambata si duminica seara, de la tv.
de la "Filantropica" incoace s-au facut multe filme romanesti care merita vazute si apreciate si e pacat sa vorbim despre ele daca macar nu facem un efort sa mergem in sala de cinema sa le vedem , sa capatam o oarecare dimensiune a stadiului in care ne aflam ca evolutie a cinematorafiei dupa anii grei de comunism, pe care sunt convinsa ca n-ai apucat sa-i suporti, macar din punctul asta de vedere.
n-o sa insir aici vreun titlu. sunt amintite peste tot la sectiunea asta.
retine, danone: judeci pripit si mi-ar placea sa cred ca nu din cauza ignorantei.
p.s."Medalia de onoare" e un film uimitor, din toate punctele de vedere. ca sa-ti schimbi parerea gresita pe care o ai, te poti "vindeca" vizionandu-l. si apoi, ia-o in ordine descrescatoare pana la filmul lui Nae Caranfil. n-ai sa regreti, te-asigur.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Nov 2010, 22:08   #86
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Eu nu ma referea la Moartea domnului Lazarescu, la filmele de gen, cu drame propulsate si tinute pe ecran de stirile de la ora 5.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Nov 2010, 22:19   #87
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
tot n-ai avea dreptate.
filmul romanesc actual nu e unul de consum.nu este digerabil.
de-aia exista discrepanta intre premiile obtinute la festivaluri si numarul de spectatori care platesc biletul ca sa-l vada.
despre asta ar trebui sa discutam, cum sa facem filme bune dar in acelasi timp si cu succes la marea masa a publicului...
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Nov 2010, 22:24   #88
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Poa` sa scoata un regizor roman un film dupa reteta hollywoodiana,cu actiune,umor,drama efecte si tot ar fi in zadar.Criticii l`ar desfiinta total pe motiv ca romanii trebuie sa faca numai filme de arta,iar publicul roman s`ar uita la afis putin si ar zice "alt film romanesc de cacat,bag pula ma duc sa vad ce e nou pe filelist".
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Nov 2010, 22:37   #89
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by redmen:
Poa` sa scoata un regizor roman un film dupa reteta hollywoodiana
si de ce trebuie sa folosim retete straine, mai ales de-alea hollywoodiene?
sarmalele si micii nu pot fi facute de americani ca sa aiba gustul din Romania, noi de ce sa incercam inutil sa vindem hot-dog la fiecare colt de strada?
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Nov 2010, 22:37   #90
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by redmen:
Poa` sa scoata un regizor roman un film dupa reteta hollywoodiana,cu actiune,umor,drama efecte si tot ar fi in zadar.Criticii l`ar desfiinta total pe motiv ca romanii trebuie sa faca numai filme de arta,iar publicul roman s`ar uita la afis putin si ar zice "alt film romanesc de cacat,bag pula ma duc sa vad ce e nou pe filelist".

As zice ca "Filantropica" e un film facut in stil american. Nu cu actiune si efecte ce-i drept...
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Nov 2010, 22:44   #91
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Regret, Liviule - dar nici nu poate fi vorba.
E rafinament de tip european clar. Stilul american e cu totul altfel.
Probabil i l-ai atribuit datoritä dinamismului si vivacitätii.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Nov 2010, 22:49   #92
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Ce? Ti se pare foarte folosit stilul ala? Nu stiu foarte multe filme americane care sa il fii folosit

Mie imi aduce cu cel folosit in Lord of War, desi nu e chiar omniscient Ovidiu.

Are mai putina importanta provenienta stilului. El isi face treaba in Filantropica, mentine atentia, spectatorul e acaparat de film, stabileste mai usor legatura cu personajul, creand empatie, cel ce vizioneaza devine acaparat de film.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Nov 2010, 22:49   #93
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
cred c-ar fi o greseala sa incepem sa imitam filmele de consum americane.
ar iesi o tocanita romaneasca amestecata cu un Big Mac, de toata rusinea.
ar rade si curcile de noi, ne-am pierde identitatea( in materie de produs filme), ceea ce ar fi extrem de nasol.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Nov 2010, 22:59   #94
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by Pitbull:
Regret, Liviule - dar nici nu poate fi vorba.
E rafinament de tip european clar. Stilul american e cu totul altfel.
Probabil i l-ai atribuit datoritä dinamismului si vivacitätii.

Adevarul e ca a trecut ceva timp de cand l-am vazut si a fost o singura vizionare, dar atunci cand l-am vazut ma ducea cu gandul mereu la filmele americane, dar cand zic american nu ma refer nicidecum la stilul de dupa 90. Nu era din cauza dinamismului si a vivacitatii, dar poate ma insel eu...

Originally Posted by danonino:
Ce? Ti se pare foarte folosit stilul ala? Nu stiu foarte multe filme americane care sa il fii folosit

Nu mi-e clar cui te adresezi. Mai ales in prima parte.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Nov 2010, 23:02   #95
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Noi nu avem o identitate in cinematografie,cum nu avem identitate in multe alte lucruri.Este un defect al romanilor.Si oricum singurul meu criteriu este simplu : filme bune si filme proaste.Restul e o mare aberatie.

@Pitbull si Liviu : Poate nu o fi construit Filantropica pe modelul american dar e un film care l`as vedea luat si facut remake de studiourile americane,si care s`ar bucura de ceva succes.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Nov 2010, 23:05   #96
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Uite, un exemplu elocvent - vechi, ce-i drept...
Cele trei filme ale serialului cu "...ardelenii".
Tentatia de a imita stilul western (în primul rând american - dar si spaghetti sau german) era inevitabilä. Totusi, Pita si Veroiu (care atunci erau la apogeul carierei - în sens bun) au stiut s-o evite: în fiecare dintre cele trei filme, unele elemente de stil western consacrat erau preluate discret si reformulate - nu într-un stil românesc, acesta nefiind deloc definit, ci în stilurile lor personale. De-aia au si fost atât de reusite cele trei filme (în ordine descrescätoare, zic eu: "Profetul...", "Artista...", "Petrolul...").
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Nov 2010, 08:47   #97
Lelouche
Veteran
 
Lelouche
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 150
Apropo de filmele bune romanesti. Aseara am fost la NCRR si am vazut - Ilustrate cu flori de camp.Au prezentat Mihai Fulger, Andrei Blaier si operatorul filmului. Sala a fost plina de tineri,iar domnul Blaier a fermecat cu blindetea domniei sale.
Filmul, o hilaro-drama m-a fascinat de la inceput pina la sfirsit. Din fericire cred ca este un film ce va rezista in timp, nu neaparat prin subiectul propus (desi a fost o tema importanta la vremea respectiva - '74) cit prin imagine si muzica. Mi-a placut enorm. Am simtit ca am cistigat o bucatica de suflet romanesc.
Blaier m-a incintat prin felul de a fi al domniei sale. Oricum, am avut o seara minunata.
Lelouche is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Nov 2010, 08:56   #98
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
ce-mi plac sezatorile! gherghef sau goblen n-ati lucrat?
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Nov 2010, 09:22   #99
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Eu îmi amintesc o searä întru totul similarä din iarna lui 1976-77, la cineclubul Ecran Util, din Amzei (deasupra teatrului): erau începuturile amicitiei mele cu Blaier, un tip într-adevär cuceritor. Iar filmul e pe departe cel mai bun al lui. De remarcat cä, desi adoptä (în mod inconturnabil) pozitia oficialä anti-avort, nu e tezist, ci de o umanitate foaerte obiecvtivä.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Nov 2010, 09:24   #100
Lelouche
Veteran
 
Lelouche
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 150
rvn,parca nu ne bagam daca nu vedeam..............amu' stiu eu ce sa zic? sa te bag in seama, sa nuuu..........am o dilema...............
Lelouche is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 00:51.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells