Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 09 Nov 2010, 15:16   #61
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Reciteste cu atentie mesajul - sigur ai sä te prinzi.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Nov 2010, 15:44   #62
Lelouche
Veteran
 
Lelouche
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 150
in vino veritas?
Lelouche is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Nov 2010, 15:49   #63
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Huh?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Nov 2010, 17:12   #64
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
@ omudindulap si Lelouche

Nu cred ca tine neaparat de bun simt.Sunt convins ca daca s`ar vinde popcorn in incinta unui teatru ar fi la fel.Daca cinematografele nu impun anumite reguli degeaba se plange lumea.A inceput filmul,usile se inchid si nu mai ai voie sa intri.Nu e mare filozofie.Dar cinematografele nu se pot lipsi de banii pe care ii aduce un client (sau mai multi) care intarzie.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Nov 2010, 17:53   #65
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Cu popcorn-ul poti veni si de-acasa. La teatru nu numai ca nu se mananca, dar, cu mici exceptii, nu se vorbeste. Se rade, se plange, se ofteaza, dar nu pe langa subiect. E vorba de o anumita tinuta care s-a impus si mentinut de-a lungul timpului.E cutumiar. E valabil pentru orice spatiu in care se inspira/expira arta. Arta impune respect.
Aa, la Twilight sau la Harry Potter, la filmele comerciale (so called popcorn movies), se rage, se fac gratare, insa la Cinemateca sunt convins ca situatia e cu totul alta. Evident, si aici pot exista intrusi, dar per total cred ca atmosfera e una de FILM.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Nov 2010, 22:17   #66
Lelouche
Veteran
 
Lelouche
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 150
Sarind cumva de la una la alta, as vrea sa amintesc si chiar sa apreciez aparitia de ceva vreme pe esplanada (era sa zic esafodul) editoriala a Film Menu. Acu', ca multi m-or improsca sau nu, asta conteaza prea putin. Eu apreciez eforturile lor depuse in slujba cinematografiei pe plaiurile mioritice. Altceva de gen, oricum nu prea avem.
Numai si daca stau sa ma gindesc ca suedezii au o biata foaie (volanta si care apare numai in format electronic) publicata de Swedish Film Institute si tot putem spune ca stam mai bine; desi in domeniul cinematografiei si a puterii de producere si promovare a filmelor suedezii stau mult mai bine.
Am amintit de Film Menu fiindca dupa parerea mea, si astfel se contribuie la educarea cinematografica a "maselor". E important as zice.

P.S. Dar poate ca ma abat de la subiect sau poate chiar bat campii. Rog sa fiti ingaduitori si sa ma corectati unde gresesc.
Parerea mea.
Lelouche is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Nov 2010, 22:24   #67
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Film Menu e o revistä OK.
Nu mai zi "pärerea mea".
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Nov 2010, 08:48   #68
Lelouche
Veteran
 
Lelouche
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 150
Pina la urma, ca sa revin la unele nelamuriri de-ale mele, Le Concert il includem ori ba in meandrele cinematografiei romanesti?
Lelouche is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Nov 2010, 13:37   #69
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
lelouche,
cred ca ai deviat de la tema initiala.
aici vorbim despre succesul la publicul larg,nu la cel care citeste revistele de cinema, ca deja acela se incadreaza la alta categorie...
nu stiu in ce masura pot influenta conditiile din cinematografe, dorinta publicului de a merge la vizionarea unui film romanesc.personal, as zice ca foarte putin, toeretic asa ar trebui.
in nici un caz nu este asta cauza declinului popularitatii acestuia, ci faptul ca romanii pur si simplu refuza sa mai ia contact cu cinema-ul autohton, conform ideii ca tot ce vine din afara e bun si ca ce se face in Romania este prost.
gresit. ieri, se discuta despre "Medalia de onoare", daca va avea succes la public sau nu.
eu nu cred ca aparitia lui Ion Iliescu pe afis va avea vreo influenta prea mare pentru a atrage spectatorii la film si chiar daca ar fi asa, multi vor refuza sa-l vada, asa cum se intampla cu majoritatea filmelor din 'noul val".
desi nu este un film cu ritm alert si actiune, "Medalia de onoare"se incadreaza la categoria "bijuterii".pacat ca publicul romanesc nu distinge cantitatea de calitate. pacat ca ne invadeaza mintea si ochii noua generatie, a filmelor incropite din desene animate sofisticate si refuzam sa acceptam ce-i al nostru, ce ne-ar emotiona si ne-ar face sa intelegem de ce filmul romanesc e apreciat de straini si hulit in tara lui.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Nov 2010, 13:41   #70
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
nu mai zice
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Nov 2010, 13:43   #71
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by StefanDo:
nu mai zice
mi s-a ridicat bann-ul sau nu?
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Nov 2010, 13:52   #72
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
era pentru pit
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Nov 2010, 13:56   #73
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
subtil si.. inofensiv.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Nov 2010, 14:02   #74
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
n-ai inteles
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Nov 2010, 14:19   #75
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Cu chin, cu vai, am înteles eu - desi a trebuit sä scormonesc.
Ideea ar fi urmätoarea:
Nu mai zice nu mai zice färä citat cu nu mai zi, când au trecut douä mesaje si-o zi de când am zis nu mai zi în loc de a zice nu mai zice.
(Wow, din asta fac exercitiu de vorbire, la actorie!)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Nov 2010, 23:24   #76
Lelouche
Veteran
 
Lelouche
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 150
ok rvn am inteles mesajul tau. in cazul asta, cind o sa am timp o sa initiez un topic care va face referire tot la cinematografia romaneasca, numai ca o sa ma opresc asupra modului si conditiilor de receptare proprii vizionarii unui film, cu trimiteri dese la filmul romanesc.
Lelouche is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Nov 2010, 20:08   #77
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
esti liber sa faci ce doresti.suntem intr-o tara libera.
dar, lelouche, discutia va fi ca si aici:invartire in jurul propriei cozi, asa ca..mai bine ramai pe pozitie si daca mai ai ceva de spus, poti spune foarte bine si aicea.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Nov 2010, 21:23   #78
Lelouche
Veteran
 
Lelouche
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 150
Si tot legat de subiectul cinematografie romaneasca, propun spre lectura (si poate reamintire), urmatorul articol : Dan Nutu
Ideea de a posta articolul de mai sus mi-a venit dupa ce am citit ALS
Lelouche is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Nov 2010, 21:48   #79
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Dan Nutu a fost "copilul teribil" al cinema-ului romanesc in anii lui de glorie.
uite, filmele cu el au ramas si unii le urmaresc cu placere si astazi. si tot cu placere isi amintesc si de el.sunt curioasa: peste 20-30 de ani, de care filme romanesti isi va mai aminti publicul?tot de astea?si de care ACTORI?????
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Nov 2010, 12:43   #80
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Vazut aseara "Marti,dupa Craciun".Baga in film niscai injuraturi,niste nuduri,o glumita doua despre McDonalds si Iglesias si ai succes la public.Nu o sa inteleg niciodata ce e asa de ras daca cineva injura intr`un film,sau daca vezi o pula intr`un film,si cum asta este un criteriu sa spui ca ti`a placut un film.Probabil se trage de pe vremea comunismului cand sexul era un subiect tabu.

L.E. Cineva mi`a spus mai demult ca lui ii place sa se uite la filme romanesti "pentru ca sunt cu multe injuraturi".
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)

Last edited by redmen : 14 Nov 2010 at 12:46.
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:22.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells