Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 17 Sep 2004, 00:07   #41
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Originally Posted by ricutza:
bine, pe de-o parte lipsa publicului la filmele romanesti, e motivata si de subiectele pe care acestea le au...daca sunt in oras si vreau sa ma simt bine, sa ma relaxez si sa merg la un film, ma indoiesc ca voi opta pentru ceva ce se numeste "Dulcea sauna a mortii"
Pai titlul nu suna rau, adica e melodic, daca il iei la gandit , pica, daca vezi filmul, vrei sa-l uiti cu titlu cu tot
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Sep 2004, 00:43   #42
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
raspunzand la un alt subiect, mi-a mai venit o idee de motiv pentru care romanii nu se duc la filme...e si din cauza actorilor...
sigur, daca e un film cu Dinica, ma mai duc sa zicem chiar nestiind prea multe despre subiect (desi a avut si el destule rateuri)...dar in afara de el, nu cred ca mai gasesc vreun alt actor...de actrite nici nu mai vorbesc...ma gandeam la o groaza de filme cu Nicole Kidman sau Julia Roberts, de Jeremy Irons si John Malkovich nici nu mai vorbesc, la care pur si simplu m-am dus pentru ca le aparea numele pe generic...nu stiam regizor, nu stiam subiect, nu stiam nimic...m-am dus doar pentru actor...logic, am continuat s ama duc orbeste, la filme in care ei joaca tocmai pentru ca nici nu m-au dezamagit de prea multe ori...
la noi e absolut tragic acest capitol...sunt promovate numai persoane antipatice...nici macar la telenovele nu putem sa alegem niste actori care sa poata fi cat de cat placuti...au pus-o pe Corina Danila in rolul principal!...pai cum arata ea si cum arata Thalia sau Natalia Oreiro sau mai stiu eu ce alta actrita...
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Sep 2004, 01:53   #43
Jay
The Space Cowboy
 
Jay
 
Join Date: Mar 2004
Location: Interstella
Posts: 1,663
Send a message via Yahoo to Jay
Daca tot ai adus problema aici... Mai Domnule Papadopol care se vrea un actor bun... ce dracu faci? Nu mai poti de bani? Ajungi sa mananci merdenele? Si noi la fel... Telenovele, ce 'la mea faci? Mai mult de telenovele nu ne duce capul.. Iar despre Corina am un singur gand... dieeeee
__________________
"I'm gonna kill you untill you die from it"
Jay is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Sep 2004, 02:05   #44
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
de la Papadopol nu mai am demult nici o pretentie...a fost o mare dezamagire pentru mine din momentul in care a inceput sa apara in filmuletele facute de postul Acasa...
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Sep 2004, 11:55   #45
Bulumulu
Prophet GT Series v1.07
 
Bulumulu
 
Join Date: Sep 2004
Location: purple, satin halls
Posts: 1,126
Send a message via MSN to Bulumulu Send a message via Yahoo to Bulumulu
interesant de remarcat ca mai cunoscutii actori RO vin din lumea teatrului... si asta o mare diferenta intre ro si de exemplu... occidentul, unde nu stiu sa se intample ca asa multi din teatru sa joace in film, si sa aiba succes
n-as putea zice daca e de bine sau de rau...

dar ca sa raman la topika, ducem lipsa cumva de adevarati actori de cinema?? adica de actori care fac filmul romanesc iubit?
__________________
pray NOW!
Bulumulu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Sep 2004, 12:31   #46
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Itzi zic io' de ce ducem lipsa: de o mentalitate noua. Ce implica asta ? O noua generatzie. Sa ne lase in pace "fosilele vii" ale cinematografiei ro. shi sa ii lase pe ashtia "micii" (cum le zic ei) sa ishi faca treaba. Peste tot in lume tineretul este luat in calcul k aduc cate ceva nou in "meserie". Dar la noi .... e k la noi. Noi avem potentzial dar nu shi initziativa.

Luatzi Azucena k exemplu ... ala e film de realizat? Mai ales la situatzia cinematografiei in ro. se mai face asemenea penalitate de film ? Shi a mai fost prezentat shi in avantpremiera la Hollywood! :lol:
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Sep 2004, 13:45   #47
Bulumulu
Prophet GT Series v1.07
 
Bulumulu
 
Join Date: Sep 2004
Location: purple, satin halls
Posts: 1,126
Send a message via MSN to Bulumulu Send a message via Yahoo to Bulumulu
Originally Posted by Gaandalf:
Itzi zic io' de ce ducem lipsa: de o mentalitate noua. Ce implica asta ?

... un brainwash ca la mama acasa :w00t:
__________________
pray NOW!
Bulumulu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Sep 2004, 13:47   #48
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by Bulumulu:
... un brainwash ca la mama acasa :w00t:
In situatzia asta ar merge totul k pe roate. Exact k in episoadele alea cu x-men knd vroiau sa inlocuiasca marii lideri ai lumii cu robotzi ... :lol:
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Sep 2004, 13:53   #49
Bulumulu
Prophet GT Series v1.07
 
Bulumulu
 
Join Date: Sep 2004
Location: purple, satin halls
Posts: 1,126
Send a message via MSN to Bulumulu Send a message via Yahoo to Bulumulu
@Gandaalf

acum pe bune... ai perfecta dreptate

Originally Posted by Gaandalf:
Noi avem potentzial dar nu shi initziativa.

dar si institutia filmului romanesc este organizata in asa fel incat sa le permita fosilelor sa-si pastreze/consolideze pozitiile, nelasandu-i pe astia de la ''grupa mica'' sa se afirme.. noroc cu filmele de diploma...

iar azucena chiar mi s-a parut (la cat de penibil e) o crunta bataie de joc
__________________
pray NOW!
Bulumulu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Sep 2004, 13:59   #50
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Vorba lui ArsDeViu despre Azucena ... dk se chinuia shi el putzin cu o camera mai "bashtana" facea super film. Fete dezbracate shi o mica cascadorie cu "super efecte CGI" (rasturnarea Daciei) ... shi ai super film de prezentata la Holyywood!
Tare curios sunt cum a ajuns filmul ala akolo ? Cine i-a dat voie sa proiecteze banalitatea aia de film? Vreun paznic de pe akolo kre avea chef de "una mica".

Shi deci mai speram la filme de animatzie shi o cat de cat viitoare dezvoltare a cinematografiei ro. Iar ajung la vorba altcuiva de data asta american: Nigga Please!
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Sep 2004, 14:08   #51
Bulumulu
Prophet GT Series v1.07
 
Bulumulu
 
Join Date: Sep 2004
Location: purple, satin halls
Posts: 1,126
Send a message via MSN to Bulumulu Send a message via Yahoo to Bulumulu
Originally Posted by Gaandalf:
Tare curios sunt cum a ajuns filmul ala akolo ? Cine i-a dat voie sa proiecteze banalitatea aia de film?

http://www.clipa.com/index657.html
le-o fi placut la consulat
__________________
pray NOW!
Bulumulu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Sep 2004, 14:17   #52
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by Bulumulu:
le-o fi placut la consulat

:lol:
La consulatul ala colcaie cu pervershi. Poate k vor sa vada shi ei minunatziie Luciei ... oh! pardon, Romaniei!
La vizionare incepuse sa picure shi catziva (i mean women) s-au ridicat sa plece, restul a ramas lipit de scaunul ala mucegait de 20 de ani.
Se auzeau comentarii: "Stam mah, stam ?" "Da mah, cum sa nu stam!"
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Sep 2004, 14:23   #53
Bulumulu
Prophet GT Series v1.07
 
Bulumulu
 
Join Date: Sep 2004
Location: purple, satin halls
Posts: 1,126
Send a message via MSN to Bulumulu Send a message via Yahoo to Bulumulu
asa da priza la public.. luati aminte!! :lol:
__________________
pray NOW!
Bulumulu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Sep 2004, 16:55   #54
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
deci am mai invatat ceva.. filme cu frumuseti dezgolite si special effects, prind bine... pana ca si la hollywood :oops:

dar hai din nou sa fiim seriosi... ne aflam intr-un mic cerc vicios de unde nu iesim. si bine, poate ca un brainwash ca la carte cum zicea bulumulu ar fi folositor, daca cum sa-l faci si pe asta, cand generatia tanara iese din atf deja cu capul facut varza de la profi, si devin la fel. cum zicea coco, se unesc intr-o haita si astia, si manaca tot ce le iese in cale, bagandu-si picioarele in calitatea care iese din productie...

si mai zicea cineva, ca a iesit la un moment dat o serie de filme bune care dadeau senzatia ca RO o sa iasa din mizerie (marfa si banii, occeident... etc.), dar ca dupa asta iara au venit tot felul de tampenii.. dece? pentru ca 3 regizori nu pot face filme non-stop... asa ca iarasi au venit mosii cu filmele lor, si publicul din nou s-a indepartat de filmul romanesc...
Nae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Sep 2004, 00:07   #55
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
in concluzie, o solutie ca sa iesim din cercul vicios, ar putea fi ca cei trei regizori talentati, sa impartaseasca din experienta lor si sa incerce sa predea la UNATC...stiam ca Nae Caranfil chiar a avut cursuri acolo, nu stiu insa daca le mai are....astfel ma gandesc ca existe sanse mai mari ca din UNATC sa iasa regizori si artisti mai apropiati de noua generatie (si deci de noile cerinte ale publicului), decat de cea veche
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Sep 2004, 00:26   #56
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
Originally Posted by ricutza:
in concluzie, o solutie ca sa iesim din cercul vicios, ar putea fi ca cei trei regizori talentati, sa impartaseasca din experienta lor si sa incerce sa predea la UNATC...stiam ca Nae Caranfil chiar a avut cursuri acolo, nu stiu insa daca le mai are....astfel ma gandesc ca existe sanse mai mari ca din UNATC sa iasa regizori si artisti mai apropiati de noua generatie (si deci de noile cerinte ale publicului), decat de cea veche

hmmm... un prof sa schimbe totul... trebuie sa spun ca esti tare optimista. dar gandeste-te si tu rizicutzo ca el nu vrea neaparat sa faca asta. mai bine ar face filme pana cand nu mai poate, si apoi devine prof... nu cred ca un regizor bun s-ar reduce sa devina numai prof. poate doar in caz de urgenta finianciara maxima.
si gandeste-te, ca pe an ies 13 regizori de la unatc, si sunt 4 ani... un prof?
Nae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Sep 2004, 00:51   #57
Bulumulu
Prophet GT Series v1.07
 
Bulumulu
 
Join Date: Sep 2004
Location: purple, satin halls
Posts: 1,126
Send a message via MSN to Bulumulu Send a message via Yahoo to Bulumulu
@ricutza
pentru a fi profesor la universitate nu este de ajuns sa fii pe val.
ce sa predea? cum sa faca film? ce experienta sa impartaseasca?
sa faca workshopuri ok... dar nu sa-si asume responsabilitatea pentru viitori cineasti.. 4 ani... la ''batrantetze'' 4 ani nu mai sunt ce sunt aceeasi 4 ani la tinerete, cand vrei sa te duci colo si colo, vrei vacanta etc..
deci solutia ar fi workshopuri
__________________
pray NOW!
Bulumulu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Sep 2004, 12:38   #58
leeloo
Novice
 
leeloo
 
Join Date: Apr 2004
Location: drowning by numbers.
Posts: 16
uoooof.
hai sa incepem cu inceputul.
sunt extrem de putini actori care constientizeaza unde e ruptura intre actorie de teatru si actorie de film. si foarte multi (experienta isi spune cuvantul, cunoscut-am cateva specimene din alea de 'nuuuurse, have this kid removed') care sunt incredibil de mandri de ce fac ei acolo in facultatea aia a lor. in sensul ca se complac si isi adora cabotinaria si ciocareala, si cand ies biiine indoctrinati la bibilica aia care oricum nu era tocmai de expus nici inainte pe plaiurile artei se trezesc ca vor sa faca film. din fericire existe totusi selectie naturala, si oamenii aia mai departe de filmele lu colegu din anu 3 nu prea ajng.
dar ma intorc la ce vroiam sa spun. atata vreme cat tinerii care intra in unatc nu vor sa invete actorie de film si nici nu inteleg cum exact functioneaza cinematografia, sa il aduci pe caranfil sa predea e un fel de mica blasfemie.plus ca una e sa lucrezi cu actorul tau pe platou pe o situatie data, si cu totul altceva e sa ai o clasa de douazeci de mici pseudo artisti care descopera.
actorie de film este instinctuala, ai dimensiunea asta sau nu. de fapt, cum ar arata o scoala de actorie de film??nu vi se pare oarecum irealizabil?pentru ca actorul ar trebui sa invete mai mult regie de film acolo. nu ar exista, evident, ore de dictie si rahaturi din astea, miscarea ar fi minimalista..ar trebui ca actorul sa invete acolo obiectivele si jocul in functie de acestea.
anybody agree?
__________________
and those with no homes to go to, please dig yourselves holes.
"here's a knocking indeed! if a man were porter of Hell gate, he should have lot to do turning the key".
leeloo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Sep 2004, 13:35   #59
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Nu mai sunt de acord cu nimic ... dupa ce am auzit k sunt shi tineri cineashti ... kre ies (scuzatzi-mi franceza) cu bashini in cap shi indoctrinatzi orbeshte de cei mai "vechi" shi "prafuitzi" in meserie ... m-am deprimat total. Adik degeaba se zbat unii din generatzia asta tanara dk pe de alta parte vin altzii kre baga betze in roate colegilor lor.
Este chiar frustrant shi enervant.
Asha ceva o sa vezi numai in natziunea asta de cacao. Traim intr-o societate inca post-decembrista kre se imparte in mai mule categorii. Una dintre ele contzine oamenii kre vor sa le fie doar lor bine shi la kkt cu restul ... . Nici nu shtiu de ce ma mira. Acum chiar era timpul sa inflorim shi noi in cinematografie dar mai bine ii tragem tzapa lu' colegu' shi ne iese noua (lor) ceva.
Pana akum nu shtiam k e chiar asha shi sursele mele ma informau k este un conflict intre tineri shi batrani dar m-am inshelat shi acum chiar scarbit! :sick:
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Sep 2004, 14:46   #60
Bulumulu
Prophet GT Series v1.07
 
Bulumulu
 
Join Date: Sep 2004
Location: purple, satin halls
Posts: 1,126
Send a message via MSN to Bulumulu Send a message via Yahoo to Bulumulu
asha e bre cu invidioshii.. sa moare si capra vecinului.
nasty state of mind ... revin la ce-am scris mai sus... un brainwash deluxe edition all inclusive ne-ar trebui pt a ne destepta si pt a trage totzi intr-o directie, impreuna
__________________
pray NOW!
Bulumulu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 15:12.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells