Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Premii, festivaluri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 13 Oct 2004, 21:43   #21
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
inca trei
1 exils 2/5
nostalgie, intorcerea la origini (altele decat alea genitale, in mod surprinzator pt francezi)
ceva fals....
nu pot localiza, da filmarea e prea national-gografic style, cateva imagini parca luate din vreo retrospectiva cartier-bresson....
exorcizarea prin muzica...hm parca prea intensa pt un film destul de slabut
2 sansa 5/5
nu e un film e ceva mai mult...
hipnotic, excelent filmat....
impecabil
m-am scufundat 2 ore in "filmu" asta
cea mai puternica (dpdv emottional) experienta avuta in vreo sala de cinema, peste kill bill 1&2
poate si pentru ca emotia era de alt gen
in primele 20 de minute imi epuizasem toate superlativele din vocabular....
iubesc filmu asta pentru cum este, pentru ce nu este si pentru cum ar putea fi citit...
3 l`esquive 3/5
cam plikticos...
in fine e scris si filmat de un arab, deci e "capodopera in limitele genului" dar
e preaaaaaa lung
EXCELENT JUCAT
idei bune
teatrul lui marivaux inconjurat de ceva (viata interpretilor)ce se indreapta vertiginos spre un blod&thunder tragedy cat se poate de shakespearian
foarte axat pe critica sociala
am descoperit un nou val in cinematografie
vizeaza traducerea (subtitlurile) si e de factura avangardist0-absurda
cred ca romanii l-au inventat
2 fete merg dintr-un bloc la a;tul, vreo 40 de metri si citim
"am venit cu o avioneta"!!!!!!!!
in urletele a trei fete citim
"tarfa face pe fufa!"
si, ca si cand nu ar fi fost destul de psihedelic, intre 25 de injuraturi si replica "toatul e gata"
SENZATIONAL
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Oct 2004, 08:40   #22
ctoma
Senior
 
ctoma
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 88
Exils - un film cu unele elemente de originalitate , cu destule ingrediente pentru a avea succes de public (multa muzica si dansuri exotice, erotism etc) dar de aici pana la premiul de regie la Cannes e din punctul meu de vedere o cale lunga. Pot sa inteleg insa de ce i-a placut lui Tarantino , cred ca e un film pe gustul lui si oricum juriul condus cu "pricepere" de el a demonstrat anul asta ca orice e posibil .

P.S. De altfel dupa ce am vazut filmul asta , ma gandesc ca o posibila explicatie pentru palmaresul de anul asta de la Cannes e ca membrii juriului au intrat si ei in transa dupa dansul interminabil din final.
ctoma is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Oct 2004, 12:06   #23
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
vaz k korben revine & insista cu filmu cu janis!
nu l-am vazut dar critica franceza - aproape la unison - l-a declarat o timpenie colosala
& eu am mai mare incredere in critica franceza decit in gustul lui korben...
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Oct 2004, 23:48   #24
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Pai bine Leo, scopul existentei tale cinemagiste a devenit acela de a-i smulde pene din coadita lui Korben? Uh Lucky , u're breaking my heart
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Oct 2004, 11:11   #25
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by Mala Portugal:
Pai bine Leo, scopul existentei tale cinemagiste a devenit acela de a-i smulde pene din coadita lui Korben? Uh Lucky , u're breaking my heart

dar ARE korben coada? - acesta-i intrebarea (cu pene cu tot)...
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Oct 2004, 00:55   #26
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
vazui in ultima zi a festivalului, la spartul targului:

Notre Musique (Godard). cam nasol fara titrare in romana dar am recunoscut atmosfera specifica lui Godard. imagini foarte frumoase la sfarsit. multe comentarii filosofice. cu siguranta film de revazut (sper ca data viitoare si cu traducere)

Haute Tension (8/10 vazut la HM, 7 altfel). excelent! e primul horror francez pe care-l vad si unul dintre cele mai bune. nu ca ar fi original (reuneste mai multe idei din filmele horror de succes clasice, intre care si Texas Chainsaw Massacre la faza cu drujba) dar elementele tehnice sunt impecabile: sunetul, montajul, efectele speciale. la Mall am savurat din plin sunetul Dolby foarte reusit. cam jumatate din public a parasit treptat sala, probabil nerezistand ororilor (topoare in piept, in cap, gaturi despicate tasnind sange ca fantanile arteziane). singura chestie care m-a deranjat a fost ceea ce a vrut sa fie un "twist" de sfarsit: ca tipa si criminalul erau aceeasi persoana. nu m-a impresionat deloc ideea (parca luata cu lopata din Fight Club sau Identity), neavand justificare dramatica aici; era mult mai realist si mai credibil daca lasau ca la inceput. au complicat scenariul inutil.
ce m-a socat si mai mult a fost cand am vazut creditele de final: aproape intreaga echipa erau nume romanesti, intre care: producator executiv Andrei Boncea (!), efecte speciale Adrian Popescu (sper sa mai auzim de el). ii felicit!
mersi inca odata lui Korben pentru tichet.
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Oct 2004, 11:43   #27
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
@leonard
cu placere
permite`mi sa te felicit pt alegerea facuta
@als
1 detest comediile, poate de asta imi plac unele care nu sunt apreciate de fanii genului
2 nu obisnuiesc sa citesc critica franceza inainte de a vedea filmu francez respectiv si nici inainte de a scrie pe forum
3 si oricum nu cred ca parerea mea trebuie sa coincida sau sa fie copy-paste din vrun premiere, studio, cahiers du cinema sau cine live
4 da, mi-a placut si invaziile pe care colegii tai francofoni l-au creditat cu maxim 2/5
si inca-mi mai place
5 cat dsp janis&john, nu am avut timpu sa lecturez opiniile critice, dar zik ca mi-a placut pentru
1 secventa de deschidere (pe pamant sunt miliarde de oameni, unii vor sa faca bani, altii vor sa faca si mai multi bani, unii s-au decis sa nu mai joace la loto, altii sa castige potu la loto... totul pe un montaj alert si misto)
2 cel mai bun rol al lui lambert ever
3 sosia lui lennon e impuscata cu relica exacta a pistolului cu care a fost impuscat lennon
4 suburbia "daca vrei sa faci cumparaturi te asteapta supermarketu, daca vrei sa te plimbi te duci in parc, daca vrei sa mori te asteapta cimitirul...toatul fara sa iesi din cartier"
5 discutia despre engleza, care fiind cea mai vorbita limba trebuie sa fie si limba pe care o vorbesc mortii
6 si multe alte chestii...
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Oct 2004, 11:52   #28
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
nu mai tin minte aunde am ramas cu relatarile, dar, ca rezumat
1apres-vous 2/5
2janis&john 4/5
3 moi, cesar...5/5
4 travail d`arabe 2/5
5 vodka lemon 5/5
6 tirana...2/5
7 sansa 5/5
8 l`esquive 3/5
9 les choristes 5/5 (zau ca parca e un desen animat clasic disney, cand totule ok si nici raul nu prea rau, cu oameni filmati)
10 haute tension 4/5
11 tiresia 3/5
12 anatomie de l`enfer 1/5
13 wild side 3/5
14 29 palms 1/5
15 notre musique 5/5 (artefact bizar si hieroglific (pe alocuri), da are o imagine-ce si cum e filmat- wow; nu am certitudinea ca grila mea de lectura e corecta dar mi-a placut)
16 exils 2/5 (bine filmat...in rest nada)
17 il est plus facile... 5/5
18 freres 3/5
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Oct 2004, 13:22   #29
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by Leonard:
producator executiv Andrei Boncea (!),

si acum intelegi de ce filmul a rulat in heavy rotation in cinematografele patriei.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Oct 2004, 21:57   #30
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
deci s-au sters sau nu posturi d`aici????
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Oct 2004, 22:14   #31
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Originally Posted by cherryblossom:

mda, ce sa zic... Federica vrea sa se elibereze de "povara" averii ei, vrea sa fie libera si se simte oarecum vinovata pentru ca mosteneste o gramada de bani fara sa fi facut nimic pentru asta... in plus, e nemultumita de viata ei, de familie, de prietenul ei, de amant, etc... ce nu mi-a placut mie la Federica este faptul ca ea doar isi exprima nemultumirea, nu-i convin niste lucruri, stramba din nas, dar nu face nimic sa indrepte lucrurile....
A draq beizadea, la canal cu ea :lol:
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Oct 2004, 21:40   #32
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
Originally Posted by Mala Portugal:
Originally Posted by cherryblossom:

mda, ce sa zic... Federica vrea sa se elibereze de "povara" averii ei, vrea sa fie libera si se simte oarecum vinovata pentru ca mosteneste o gramada de bani fara sa fi facut nimic pentru asta... in plus, e nemultumita de viata ei, de familie, de prietenul ei, de amant, etc... ce nu mi-a placut mie la Federica este faptul ca ea doar isi exprima nemultumirea, nu-i convin niste lucruri, stramba din nas, dar nu face nimic sa indrepte lucrurile....
A draq beizadea, la canal cu ea :lol:

pai asa ziceam si eu... ma ajuti? :lol:
__________________
cherryblossom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:36.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells