Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Closed Thread
 
Thread Tools Search this Thread
Old 30 Jul 2005, 20:18   #2861
ogto
Gandhi's Big Gun
 
ogto
 
Join Date: Feb 2004
Location: oslo?
Posts: 1,371
din pacate site-ul n-are spell checker incorporat si n-aveam chef sa bag textul in word pt o verificare. in the mean time, ma bucur ca te intereseaza asa de mult mesajele mele incat sa le studiezi cu atentie si dupaia sa ma atentionezi in caz de greseli gramaticale. how thoughtful.
__________________
wack your head against the keyboard NOW for tomorrow's winning lottery numbers
ogto is offline   sendpm.gif
Old 30 Jul 2005, 20:44   #2862
blade4k
Novice
 
blade4k
 
Join Date: Jul 2005
Location: behind you
Posts: 3
Send a message via MSN to blade4k Send a message via Yahoo to blade4k
Guess who - comedie f bine realizata .. reuseste sa se distantzeze de un "socru de cosmar".Ashton Kutcher si Bernie Mac fac un cuplu super haios.
Concluzie merita vizionat dak aveti chef de o comedie buna.
__________________
lover of a certain "drug"
blade4k is offline   sendpm.gif
Old 31 Jul 2005, 17:05   #2863
ogto
Gandhi's Big Gun
 
ogto
 
Join Date: Feb 2004
Location: oslo?
Posts: 1,371
Harry Potter 3: poa - best harry potter to date, mi-a placut enorm. Primele doua erau infantile (cartile) si cam imbecile. Al treilea film da tonul pentru urmatoarele carti in care incep sa moara oamenii. Cuaron ads his own touch to the movies, propria viziune si tot e fidel cartii care e misto. Actorii cresc si aparent cresc mai repede decat cresc personajele in carte dar fiecare reuseste sa joace macar decent dar cu siguranta dupa ce vor termina seria hp nu o sa mai joace in nimic altceva. asa serie te marcheaza pe viata and you can't escape it. Scene misto: scena cu trenul, zoomout-ul din camera lui harry cand astia scot sunete de animale si vedem dementorii, scena cu un dementor care trece pe langa o floare si aceea ingheata instantaneu, tot meciul de coi-ditch. Kudos Cuaron ca a scos hp din cacatul in care era si imi pare rau ca nu regizeaza si urmatoarele filme. p.s. gambon nu este exact potrivit pt. dumbledore, e prea rece si distant.

Office Space - o comedie de exceptie. Tot filmul figurile actorilor fac toti banii. un scenariu genial si o executie impecabila. cand vezi scena cu introdusul virusului si cea cu razbunarea pe fax intelegi cu ce film ai de-a face. O parodie remarcabila a lumii management-ului, demna de Dilbert. Ron L rules.

Galaxy quest - este cam a 6-a oara cand vad acest film si m-am uitat la el cu placere. nu exsta om care sa nu gaseasca ceva misto la acest film (cu exceptia celor care trateaza star trek ca biblia si nu-si permit sa rada de el sub nici o forma). Dovada ce poate sa faca un scenariu bun fara sa fie de nici un fel agresiv fata de ce isi bate joc, mult umor si multa caldura fata de personaje. Rickman si Tony S au cele mai misto momente si replici in film dar si ceilalti au cate o sclipire ocazionala. As da niste exemple scurte dar nu pot ca sunt prea multe si nu-mi vine nimic in minte. Iar e interesant ca filmul arata foarte bine pt o comedie, nu sunt momente in care te gandesti: ce machiaj plasticos sau ce nava lucioasa, scrie pe ea matchbox, iar asta e un lucru foarte placut (exista exceptia tentaculelor extraterestrilor care arata in mod intentionat mai lame and slimey). De ce nu mai fac filme ca asta? (sau ca oricare altul)
__________________
wack your head against the keyboard NOW for tomorrow's winning lottery numbers
ogto is offline   sendpm.gif
Old 31 Jul 2005, 19:39   #2864
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Guess Who - 7/10 nu l-am vazut pe cel din '67 dar as crede ca e mai bun decat asta...anyway, Ashton si Bernie fac o echipa grozava in filmul asta...si merita vazut, daca nu pentru film at least for this two goofballs...
Banlieue 13 - 7/10 "if you were looking for a thrilling, fast paced roller-coaster, that's what you will find." intorsatura de evenimente grozava in ultimul sfert de ora, neasteptat ...scene de bataie grozave, scenariu excelent si atletism de te da pa spate...

later edit:
The Longest Yard - 7/10 sau mai bine zis Mean Machine in americana...merge pentru fazele de joc si pentru glume...faza e ca nu prea am ras, poate eram obosit...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   sendpm.gif
Old 31 Jul 2005, 22:56   #2865
st3fan
Guru
 
st3fan
 
Join Date: Jul 2005
Location: Bucuresti
Posts: 574
Send a message via Yahoo to st3fan
The Sound of Music - Robert Wise 9/10 FRUMOS!!! acesta este cuvantul...nu neaparat un film bun ci pur si simplu frumos.Nu degeaba a castigat 5 premii Oscar (pentru regie, montaj si sunet prntre altele)Cine nu l-a vazut sa il vada, cine l-a vazut sa il revada.Nu am prea fost de acord cu unele unghiulatii si planuri, dupa umila mea parere nu se potriveau situatiei...dar ce tot spun eu aici? Un film pur si simplu...frumos!
st3fan is offline   sendpm.gif
Old 01 Aug 2005, 02:07   #2866
alex2
Veteran
 
alex2
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 250
must love dogs

must love dogs - bun pt romanticii incurabili si pt cei care cred ca fericirea poate fi gasita pe www.aman2.ro

delicios de natafleata gagica de 24 de ani, pe care a luat-o somnul uitandu-se la dr jivago...nu toata lumea stie ce inseamna "niet", nu? :lol:
bonus: mulroney
__________________
roark
alex2 is offline   sendpm.gif
Old 01 Aug 2005, 09:45   #2867
manelesux
Senior
 
manelesux
 
Join Date: Mar 2005
Location: cluj. napoca.
Posts: 79
Originally Posted by notorious:
a dat domnul sa vad si eu (inregistrat pe video, piratat de pe tvr 1 joia trecuta, noaptea) ultima piesa care-mi lipsea de la coeni, the man who wasn't there. bucuros ca de obicei sa regasesc omagiile (de data aceasta, la noir-urile lui billy wilder, ca de exemplu personajul episodic pe care il cheama dietrichson, la fel ca pe sotul pacatos ucis de fred macmurray in 'double indemnity') si pastisele fratilor coen (prin sentimentul acela de dezolare care te cuprinde pe masura ce te atasezi mai puternic de personaje mi-a adus aminte vag de finalul lui 'the third man' al lui carol reid), impletit cu umorul tipic marca 'coen bros.', sec, negru si cinic (vezi personajul francezului de culoare). desi parca de data asta putin altfel: desigur, aceeasi satira sociala din seria 'blood simple'/'raising arizona'/'fargo' (mai ales), dar deosebita in sensul ca, daca precedentele scaneaza mai degraba niste 'average americans' care ajung sa se degradeze intocmai prin dorinta de a-si depasi statutul social (prin santaje, rapiri s.a.m.d.), aici avem un 'loser' (un billy bob thornton excelent, cvasiinexpresiv) care pierde literalmente totul.

intr-un fel, filmul e, probabil, cel mai aproape de vorba lui woody allen - 'daca filmele mele fac pe cineva mai nefericit decat era inainte, atunci inseamna ca am reusit'. in rest, abunda absurdul situatiilor (thornton este arestat si executat pt o crima pe care nu a comis-o, desi cu putin timp inainte scapase ca prin minune de cea comisa de el) si secventele suprarealiste (aparitia fantomatica nocturna a nevestei raposatului sef, sau a extraterestrilor la inchisoare... si, de ce nu, executia din final !).

despre muzica si imagine - no comment ! my second favourite from the coen bros.

9+ / 10

p.s.: dar de ce era color ??

filmul e alb negru oficial. versiunea pt tv a fost colorizata ulterior.
__________________
Nici o relatzie fara felatzie
manelesux is offline   sendpm.gif
Old 01 Aug 2005, 13:02   #2868
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Chocolat, 2000, revazut

mi-a placut la fel de mult ca la prima vizionare. Juliette Binoche a jucat bine si frum(oasa) ca de obicei. Lena Olin a cam incercat (si pe alocuri a cam reusit) sa fure tot filmul. Alfred Molina ca la carte. Johnny Depp a mai semnat o prezenta intr-un film...folositoare. 8/10

The Prophecy: Uprising, 2005

bleah...what a crap...filmat in intregime in Romania, jucat in cea mai mare parte in engleza si putin in romana, de actori straini si romani. Vai ce mai razi cand ii vezi pe actorii straini cum o rup in romana! :lol: In rest, filmul nu prea mai are mare legatura cu trilogia...si cu filmele bune, in general. 5/10

Evelyn, 2002

Frumos. E povestea unui tata (Pierce Brosnan) care se lupta cu Biserica, legile, guvernul, surorile de la orfelinat pentru a-si recupera cei trei copii ajunsi la orfelinat dupa ce tatal lor, parasit de mama, devine falit. Bruce Beresford prezinta, intr-un mod mai degraba ironic si funny, o particica din societatea irlandeza a anilor '50. In ceea ce ma priveste, Pierce Brosnan a facut cel mai bun rol al sau, iar Sophie Vavasseur, care o joaca pe fetita Evelyn, e mai tare decat Dakota Fanning (sa mori de ciuda!) si e si mai mica cu doi ani decat isterica din WoW.
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   sendpm.gif
Old 01 Aug 2005, 21:33   #2869
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Occident - 8/10 film romanesc bun.
E pericoloso Sporgersi - 8.5/10 un film romanesc si mai bun...impartit in 3 parti (primele 2, mai bune, parerea mea) ... a great Caranfil movie...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   sendpm.gif
Old 02 Aug 2005, 13:31   #2870
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
A Midsummer Night's Sex Comedy - 7/10: ...with Woody hand-in-hand... intre Shakespeare si Bergman, mai mult inspre Bergman... Desi filmul este viu adeseori - in mare parte datorita lui Mendelssohn - mi se pare prea... telegrafiat, facut din inertie.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   sendpm.gif
Old 02 Aug 2005, 18:01   #2871
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Fantastic Four - 7/10 inca un film Marvel ... si nu ultimul, cu siguranta...de vazut pentru efecte (traiasca calcul pentru astfel de filme)
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   sendpm.gif
Old 03 Aug 2005, 14:36   #2872
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
About Schmidt - 7/10: (vazut - in sfarsit! - dupa cateva luni in care l-am tot ratat) Nu este mare diferenta intre acesta si "Sideways". Aici avem, ca punct central de interes, personalitatea impunatoare a lui Jack Nicholson, care face un rol deosebit, aparte fata de ce ne-a obisnuit in ultimii ani si - intr-adevar - in intreaga cariera. In rest, filmul imi pare pe alocuri banal, lacrimogen sau neconvingator. Ia cateva puncte in plus pentru Kathy Bates, muzica, imagine, unele dialoguri...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   sendpm.gif
Old 03 Aug 2005, 19:49   #2873
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Pinocchio 3000 - 7/10 animatie 3D francez - americana de vizionta...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   sendpm.gif
Old 04 Aug 2005, 07:39   #2874
Lady_Skar
El Chewbaccabra
 
Lady_Skar
 
Join Date: Sep 2002
Location: it looks like a room but i'm not sure.
Posts: 996
Send a message via Yahoo to Lady_Skar
Herbie: Fully loaded

Mi-era teama ca s-ar putea sa-mi placa de Lindsay Lohan dupa filmul asta dar ii multumesc doamnei regizoare Robinson ca i-a facut personajul atat de enervant si unidimensional ca...
I still hate the bitch!
Phew!
Cat despre restul filmului, nu a reusit sa-mi capteze interesul o ora jumate.
3/10
__________________
Tis better to be brief then tedious.
Lady_Skar is offline   sendpm.gif
Old 04 Aug 2005, 10:55   #2875
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
survive style 5+ 9/10 - pentru ca bellhop kept raving about it. 5 povestiri care se tot intersecteaza, in cea mai misto Tadanobu Asano (parca cu acelasi look din Vital) chinuindu-se sa scape de nevasta (Reika Hashimoto, buna in draci). jaw-dropping. Sekiguchi a comis-o rau.
also :
ballad of jack and rose 6.5/10
assassination of richard nixon 7.5/10
__________________
Is that you John Wayne? Is this me?
Longshot is offline   sendpm.gif
Old 04 Aug 2005, 13:29   #2876
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Identity - 8/10 au efect filmele astea cu oameni schitzofrenici...nush de ce...dar par mai destepte, mai gandite :lol: ...foarte interesant

later edit:
Se7en - 8.50/10 great movie...interpretare grozava din partea lui Morgan Freeman, Pitt e doar un a highschool jock la 30 si ceva de ani...
O greseala pe care am vazut-o: cei doi (dl. Freeman aka Detectiv Lt. William Somerset si dl. Pitt aka David Mills in film) in masina...in fata unuia pe parbriz ploua mai tare si la celalalt mai incet...
Aparent in filmul asta circula foarte mult cifra 7 deci e considerata magica cifra 7...

poate fi sters quote-u meu de mai jos...my bad...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   sendpm.gif
Old 04 Aug 2005, 21:16   #2877
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Originally Posted by M0n0:
Identity - 8/10 au efect filmele astea cu oameni schitzofrenici...nush de ce...dar par mai destepte, mai gandite :lol: ...foarte interesant

later edit:
Se7ev - 8.50/10 great movie...interpretare grozava din partea lui Morgan Freeman, Pitt e doar un a highschool jock la 30 si ceva de ani...
O greseala pe care am vazut-o: cei doi (dl. Freeman aka Detectiv Lt. William Somerset si dl. Pitt aka David Mills in film) in masina...in fata unuia pe parbriz ploua mai tare si la celalalt mai incet...
Aparent in filmul asta circula foarte mult cifra 7 deci e considerata magica cifra 7...
un film de vazut...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   sendpm.gif
Old 04 Aug 2005, 21:58   #2878
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Pas sur la bouche - 4/10: tipic... aveam o presimtire proasta inainte sa ma duc la filmul asta, dar nu m-am putut abtine... macar n-am ramas cu senzatia de voma de dupa "Batman Begins"... :hmm:

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy - 7/10: recomandat de fratele meu, care l-a prins la TIFF... Un pic cam campy pentru cinematografele din Romania, dar eu n-am avut nici o problema (prietenii l-au caracterizat drept 'cam stupid'). Mentionez conditile oribile de sunet in care am urmarit filmul asta...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   sendpm.gif
Old 05 Aug 2005, 11:57   #2879
obvious
Guru
 
obvious
 
Join Date: Sep 2004
Location: KINOTHERAPEut.
Posts: 654
i want you-michael winterbottom-9.8/10
revazut dupa cativa ani, cu totul alta optica.dar filmul mi se pare in continuare incredibil de frumos.imagine, sceno, muzica, personaje.erotism perfect generat tocmai unde aparent nu exista (scena cu helen tunzandu-l pe martin).
luka petrusic fenomenal, unul din cele mai frumoase personaje din cinematografie ever.
__________________
today you listen to jazz, tomorrow you betray your country.
obvious is offline   sendpm.gif
Old 05 Aug 2005, 12:07   #2880
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
2 la cinema :
madagascar 6.5/10 - slabut rau. nu ca mi-ar fi placut prea mult nici shrek-urile nici shark tale dar alea macar mai aveau ceva in timp ce asta, in afara de pinguinii aia care se chinuie ("well, this sucks"), e cam sarac.
longest yard 5/10 - cu cea mai penibila scena a mortii unui personaj care am vazut-o in ultima vreme. slab pana si pentru standardele alora de la mtv. si nu, nici coloana sonora misto nu are.
__________________
Is that you John Wayne? Is this me?
Longshot is offline   sendpm.gif
Closed Thread


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:35.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells