Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 09 Jan 2009, 05:31   #1
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
"Yes Man"


"Yes Man" - O adevãratã comedioarã!
Începe bine ºi se pierde pe drum

Acum vreo douãzeci de ani, am citit una dintre cele mai tulburãtoare povestiri de Stephen King: "Quitters, Inc.", despre o asociaþie care te face sã te laºi de fumat terorizându-te cu gregaritatea ei.
Acum vreo opt ani, un fost coleg de ºcoalã mi-a furat douã ore din viaþã, încercând sã mã convingã sã-mi fac asigurare la societatea piramidalã al cãrei pion era. I-am zis cã sã mai vedem - ºi n-am mai vãzut.
Acum cinci ani, un aºa-zis "producãtor muzical" mi-a furat o orã doar (cã eram pãþit), în cafenea la Di Apollo, ca sã mã coopteze într-un lanþ de magazine exclusiviste. Nu l-am trimis la plimbare - m-am dus eu.
Acum trei ani, am condus o prietenã din provincie la un "job" care s-a dovedt tot un Caritas de soiul ãsta - ºi, dupã ce puradelul cu cravatã care ne-a întâmpinat a debitat o frazã ºi-un sfert, am plimbat-o cu barca. În Herãstrãu.
ªi mai sunt ºi altele... Multe altele... har Domnului.
Aºa începe ºi acest "Yes Man", cu Jim Carrey în rolul unui funcþionar bancar anost ºi îndobitocit pe care-l înhaþã o asemenea caracatiþã sectarã, al cãrei clou e de a-i face pe toþi prozeliþii ei sã nu rãspundã decât cu "Da!" - "...cã nu ºtii ce ocazii noi poþi sã pierzi!" Asta ºi e cea mai bunã secvenþã a filmului, situatã cuminte în minutul 20 (plot point one ca la carte) - în care Terrence Bundley (Terence Stamp, compunând abil - dar ºi cam rutinier - un asemenea guru de panaramã) îl înhaþã pe bietul Carl Allen ºi-l face din neom, om - sau viceversa - în urletele unei turme robotizate. Activat ca de-atunci sã nu mai refuze pe nimeni (fie boschetarul care-i cere sã-l ia cu maºina, ºi altele... fie clienþii bãncii care-i solicitã credite dintre cele mai ciudate), protagonistul ne poartã prin încã douãzeci de minute amuzante, în care chiar dacã mecanismul astfel creat e previzibil, cel puþin gagurile au prospeþime (râdem în hohote de câteva ori), ºi ne tot întrebãm cum vor reuºi autorii sã evite, în continuare, monotonia...
Rãspuns: nicicum. Când se prind cã trucul s-a vãrsat, scenariºtii Nicholas Stoller, Jarrad Paul ºi Andrew Mogel (nu ºtiu în ce mãsurã ºi Danny Wallace, autorul romanului, pe care nu l-am citit ºi nici nu ard s-o fac), în lipsa unor idei creatoare care sã ducã formula mai departe, în mod original ºi neaºteptat, se pierd prin bãlãrii. Povestea se fragmenteazã, urmãrind diverse consecinþe neinteresante ale "Da"-urilor aiuristice dinainte, poantele se rãresc, dar se ºi dezumflã, râsetele coboarã treptat în zâmbete, apoi în oftaturi ºi uitãturi la ceas... iar finalul e de-a dreptul neghiob: "Nu trebuia sã spui «Da», dacã nu voiai sã faci ceva!" se trezeºte hodoronc-tronc sã-i dezvãluie marea tainã bivolarul Terrence, dupã ce Carl i-a cauzat de-un accident de maºinã (foarte prost filmat!) ºi-au ajus amândoi la urgenþã. Adicã... mã dusei ºi mã-ntorsei!
Jim Carrey nu aduce nimic nou - aceleaºi strâmbãturi sucite care acum aproape douãzeci de ani ne impresionau prin mobilitatea lor, ºi ne duceau cu gândul la mult mai hazliul Jerry Lewis de odinioarã - acum, repetate ºi obosite... Terence Stamp, cum spuneam, e Terence Stamp ºi atât. O surprizã tristã sub toate aspectele ne oferã personajul complet inutil al unei vecine bãtrâne ºi drãgãlaºe, cu pãrul alb ºi danturã orbitoare, care la un moment dat îl înhaþã pe Carl ºi-l satisface cum nici cu gândul n-ar fi visat - nu înainte de a-ºi pune proteza în pahar. De ce? Cã fincã ce film e ãla fãrã mãcar o felaþiune micã, acolo? La sfârºit, pe generic, vedem ºi cine era: Fionnula Flanagan, adicã Clothilde a lui Tom Jordache din "Rich Man, Poor Man"... Of, of - sau, mai bine zis, on / off.
Totuºi, filmuleþul are câteva calitãþi de reþinut: intenþiile bune ºi umorul veritabil din prima parte, ºi faptul cã nu ne toarnã pe gât atâtea vulgaritãþi ca mizeriile care abundã în ultima vreme sub titulatura de "comedii". Îl puteþi alege, dacã vreþi neapãrat sã vedeþi o comedie adevãratã... sau, mã rog, sã fim oneºti: comedioarã.

Pitbull (Mihnea Columbeanu)
9 ianuarie, 2008
Bucureºti, România
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jan 2009, 11:21   #2
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
totusi, carrey are si filme bune...masca, apoi filmul ala cu tipul care a trait in studio toata viata, man on the moon e chiar superb, tipul de la cablu...
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jan 2009, 11:45   #3
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Am zis eu cä nu?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jan 2009, 18:31   #4
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Lu 'Pittbul ii place Jerry Lewis,de Jim zice,citez"ca-i cabotin".
Si scumpule Pit,nu mai zice din subtitlu ca filmul o da in nasoleala spre final ,mi s-a taiat,si voiam sa-l vad la cinemau.Ca te credem.Si nu da bine nici la cetitul cronicii sa zici asa din prima.Pup catzal.
Dupa ce-l vad ,citesc cronica.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jan 2009, 21:49   #5
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Uneori zic, alteori nu. Trebuie sä-i respectäm si pe cei ce zic: "Trebuia sä-mi zici din prima, cä nu mai dädem banii pe bilet!"
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2009, 00:20   #6
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by Pitbull:
Uneori zic, alteori nu. Trebuie sä-i respectäm si pe cei ce zic: "Trebuia sä-mi zici din prima, cä nu mai dädem banii pe bilet!"

si e coada la tine acasa pt despagubiri?
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2009, 00:28   #7
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Nu, fiindcä am pus un anunt, si cei care cer despägubiri cä le-am zis si cei care cer despägubiri cä nu le-am zis se despägubesc mutual-reciproc între ei unii pe altii - de-asta si trebuie sä-i tin la egalitate, ca sä nu se debalanseze si diferentialii sä stea la coadä la mine acasä dupä despägubiri.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2009, 00:35   #8
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by Pitbull:
Nu, fiindcä am pus un anunt, si cei care cer despägubiri cä le-am zis si cei care cer despägubiri cä nu le-am zis se despägubesc mutual-reciproc între ei unii pe altii - de-asta si trebuie sä-i tin la egalitate, ca sä nu se debalanseze si diferentialii sä stea la coadä la mine acasä dupä despägubiri.

Pitbull (Mihnea Columbeanu)
01:28, 10 ianuarie, 2008
Bucureºti, România
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2009, 00:52   #9
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
N-am înteles nimic, da' nu conteazä.
Tu m.p.-urile nu ti le citesti?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2009, 02:19   #10
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
iti explic la forummeeting
sa-mi aduci aminte

nu stiam ca am mp ca nu mi-a aparut notificare ca as fi primit
abia acu am vazut ca e unu'

danke
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2009, 02:44   #11
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Sä crejmare.

(Se scrie "forumeeting" - cu un mî.)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2009, 10:20   #12
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Originally Posted by Pitbull:
Uneori zic, alteori nu. Trebuie sä-i respectäm si pe cei ce zic: "Trebuia sä-mi zici din prima, cä nu mai dädem banii pe bilet!"
Pitbull chiar crede ca a sa cronica influenteaza pe cei care vor sa vada filmul?? :lol:
Care nu vor sa mearga la cinemau, nu merg. Care vor, merg. Eventual cronica pitbulliana "rezolva" doar indecisii, "sa meeeerg, sa nu meeeeerg?...sa stau mai bine acasa sa vad ceva la teve ca si-asa nu am nimic gatiiiit?..." , care coexista intr-o plaja de vreo 10-20% asa.
Oricum, cred ca e misto, Jim Carrey e un profesionist iar in al doilea rand cu ordine de idei..e cu banci! 8)
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2009, 10:25   #13
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
1) Dacä citesti topicul înainte de a posta, îti dau o bonbonicä.
2) Dacä räspunzi pe trei rânduri maximum, îti dau trei bonbonici.
OK, merci, pupici.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2009, 10:34   #14
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Am citit cronica ta azi-noapte, singura. Nu mai iti citisem o cronica de cateva luni bune. Iar inainte de post, citii mesajele, pe sarite..e drept. Nu m-am legat de continut, doar de scopul ei. Hai, astept 3+1=4 bonbonici.
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2009, 11:04   #15
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Doar trei.
Prima ai pierdut-o.
Ai särit tocmai peste mesajele de unde reiese cä nu eu cred chestia aia.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2009, 11:21   #16
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Okay, s-a facut! Am inteles ca esti echilibrat si constant si impacator de lupi cu capre.
Astept bonbonicile la numarul de cont: SB 001125694000045600808.
Trei!
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2009, 11:50   #17
E.Floares
Guru
 
E.Floares
 
Join Date: Jan 2008
Location: Ploiesti
Posts: 674
Send a message via Yahoo to E.Floares
Eu chiar ma ghidez dupa cronicile lui Pitbull. Nu e vorba de decis daca ma duc sau nu la cinema, ci mai mult sa-mi construiesc o mai buna idee despre continutul respectivului film, despre ceea ce vrea sa "zica"...si in final, dupa ce vad si filmul (pe pc tot ajung sa-l vad), sa imi formez o parere proprie.

Sunt sigur ca sunt multi altii ca mine, care se ghideaza dupa cronicile lui Pitbull...atat ca le e sila sa scrie pe forum or smth.
__________________
This is blood for blood and by the gallon. These are the old days, the bad days, the all-or-nothing days. They're back! There's no choice left. And I'm ready for war.
E.Floares is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2009, 12:03   #18
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Corect! Am zis eu ca nu? Nu ma refeream la mine, imi plac cronicile lui la nebunie, ma refeream strict la influenta lui asupra celor 3 categorii: 1) cei ca noi, putinii, carora nu are ce sa le faca cu cronica sa..sa-l aud pe Pitbull ca scrie ceva "bizar" de Terminator Salvation ca sa vezi Doamne ce atitudine iau eu! 2) cei care merg din cand in cand in cinemau si zic ca sunt cinefili..in realitate ei ies in oras si atat. Aia nici macar nu citesc cronici. Si 3) Cei ca...Pauline Kael sa zicem, indecisii. Poate nu e un exemplu reusit, dar prinzi ideea. Astia care iau decizii daca sa-l vada sau nu dupa ce citesc cronici, nu prea sunt pe treaba lor, iertati-ma.
Fireste ca Pitbull stie astea, poate mult mai multe...mai exista si alte categorii dar alea nu intereseaza pe nimeni. Probabil s-a mai discutat pe alte topicuri, mai "aprofundat"..e neatentia mea, sorry.
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2009, 15:18   #19
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
mDa,aceeasi parere o are cam toata lumea,ca Jim Carey pare cam plictisit,cam maturizat,cam aceleasi gesturi..Na,omu-i deja vedeta ,ce sa-si mai bata capul ca acum 20 de ani cand trebuia sa se afirme,dar si scenariile nu erau complet sau aproape idioate.
Aici vorbit-am noi de Jerry
Care l-a inspirat pe Carey:
http://www.cinemagia.ro/forum/viewto...16719&start=25

Am vazut juma' de film,si cronica e perfect adevarata si la locul ei.Traiasca Chaplin,Lewis,Wisdom,Sellers si Carey.Fata de Adam Sandler...
Intr-adevar,cretina faza cu proteza in pahar,cum sa se mobilizeze si Jim Carey la asemenea scene? Dar babuta cati bani o fi luat..?
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2009, 16:33   #20
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by Pauline Kael:
ca Jim Carey pare cam plictisit,cam maturizat

astea 2 caracterizari se cam bat cap in cap, nu crezi?
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 03:16.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells