Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Vreau sa stiu

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 16 Jul 2007, 10:35   #1
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
ODISEEA SPATIALA 2001

Am revazut recent capodopera lui Kubrick si as avea si eu o intrebare, poate ma lamureste si pe mine cineva (de fapt ar fii mai multe chestii nelamurite - dupa vizionarea unui asemenea film cine poate afirma ca a inteles totul?): care credeti ca e semnificatia decorului renascentist din camera in care ajunge eroul la sfirsitul calatoriei?
Am gasit o teorie foarte interesanta referitoare la semnificatia monolitului - cum ca ar simboliza ecranul de cinema asezat pe verticala. De fiecare data cind apare in film, e insotit de muzica aceea insinuanta. Exista insa si doua secvente in care e prezenta muzica dar ecranul este negru. Sa nu fie chiar nimic acolo, sau, de fapt, in acele momente privim de fapt monolitul, fara sa ne dam seama?
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jul 2007, 11:41   #2
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Decorul camerei din final e relativ simplu de descifrat: este o ambiantä artificialä, reconstituitä pentru ca Dave Bowman sä-si träiascä în ea ultima parte a vietii "materiale" (de tip... "clasic", sau "euclidian", pour ainsi dire,) dinainte de a deveni Starchild (apropo, vezi si evolutia celor trei ipostaze ale lui - în spetä, ale Omului: Moonwatcher [apoi Moonwalker], Bowman, Starchild). Deci, la un prim nivel, un decor comod, familiar, în care omul sä se regäseascä; la un nivel mai profund, un decor simbolic, semnificativ, în care Omul sä se regäseascä...
Strict în plan S.F., monolitii negri sunt niste aparate complexe si polivalente; functia celui dintâi e evidentä: examineazä creierele antropoizilor, constatä cä sunt gata sä facä "pasul" spre umanoizi, si le dä impulsul necesar (apropo de dihotomia evolutionism/creationism); altä functie evidentä a monolitilor negri este cea de "porti" transspatiale (capsula lui Dave inträ, printr-un monolit, în gaura-de-vierme care-o va duce în acel spatiu artificial discutat adineaori); vezi celebra replicä (inseratä începând cu "2010"): "My God, it's full of stars...!" AI DREPTATE - în acele cadre negre la care te referi, de fapt suntem foarte aproape de monolit... la un pas de a intra "în" el...
Prin modul de a filma monolitul, Kubrick îi dä valente multiple... El devine si "usä" (care se poate deschide), si "treaptä" (pe care se poate päsi - vezi cadrul cu alinierea planetelor)... si, da, ca meta-metaforä, ar putea fi si un ecran cinemascop întors pe toate pärtile...
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jul 2007, 12:48   #3
Faber
Senior
 
Faber
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 111
@Windom

Pt. a intelege mai bine capodopera lui SK poti sa te uiti putin peste analizele, eseurile de aici: http://www.visual-memory.co.uk/amk/index.html .
__________________
"In viata nu vor fi putini cei care iti vor spune cum sa traiesti. Or sa aiba toate raspunsurile...ce sa faci si ce nu. Nu te certa cu ei. Spune-le: Este o idee excelenta. Si apoi fa ce vrei." (Anything Else - Woody Allen, 2003)
Faber is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jul 2007, 08:09   #4
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Odiseea

Merci mult pentru raspunsul exhaustiv. :)
Sint curios, de cite ori ai vazut filmul?
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jul 2007, 13:33   #5
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Mai stiu eu...? :?
Cinci mi le amintesc (când, unde, cum)... Au mai fost si altele, si pe fragmente... Naiba mai stie de câte ori si-o fi pus fi-miu caseta, când era mic, eu lucram în aceeasi camerä, si mä fura inevitabil câte o secventä...
Dar conteazä mult si lecturile despre el, si discutiile - Doamne, cât îl mai forfecam la cencalurile S.F., pe la sfârsitul anilor '80! Una dintre cele mai interesante analize pe care le-am citit a fost cea din volumul "CULT Movies" de Danny Peary, dacä nu mä-nsel... (Foarte bunä colectie de analize ale unor filme "de cult", am învätat mult de-acolo.)
Apropo, altä temä de gândire:
Motivul aniversärilor în "2001..."

* * *

L.E.
Da, era Danny Peary. Am cäutat analiza. N-am gäsit textul, dar cartea, da. Voil�* de vezi:
http://film.virtual-history.com/film.php?filmid=186
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:57.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells