Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Bursa

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 19 May 2004, 09:34   #1
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Eu, totusi, am cel putin cinci filme de nota maxima ("2001", "L'Annee Derniere A Marienbad", "Blow-Up", "City Lights" si "Modern Times"), dar de 9 am aproape 50 (anu' asta am gasit doua) si cam 100 de 8. Ma consider, deci, destul de indulgent cand notez un film.



P.S.: Sunt de acord cu 2 stele...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2004, 09:47   #2
zizi
Guru
 
zizi
 
Join Date: Mar 2004
Location: cum unde?
Posts: 451
Originally Posted by MinRep:
"Blow-Up..

ce tristetze de film...

cu tot respectul, ai cumva peste 60 de ani, sau ai gusturi asha, '50-'60?
__________________
zizi
zizi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2004, 10:51   #3
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by zizi:
Originally Posted by MinRep:
"Blow-Up..

ce tristetze de film...

cu tot respectul, ai cumva peste 60 de ani, sau ai gusturi asha, '50-'60?


Nu stiu prea bine ce gusturi am (stiu ce gusturi NU am, cu siguranta...) Poate astea se vad mai bine de voi, din exterior... In general, imi plac filmele bune...


"Blow-Up" mi-a placut si a fost unul dintre putinele filme care m-a dat peste cap...



Am 17 ani...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2004, 11:29   #4
zizi
Guru
 
zizi
 
Join Date: Mar 2004
Location: cum unde?
Posts: 451
ok, e dreptul tau.

doar k, eu m-am kam urcat pe peretzi la filmul asta, shi il gasesc pe antonioni in topul plictiselii(deshi, recunosc pt. perioada '50-'60, avea ceva de spus), deci mi-e greu sa cred k exista cineva, in ziua de azi, caruia acest film sa-i produk placeri non-didactice.
__________________
zizi
zizi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2004, 11:48   #5
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
n-are nici o leg. cu 'didacticismul' - nici unul din filmele lui antonioni nu are! -, pt asta, adresati-va lui eastwood
este vekea timpenie: 'ce vrea sa spuna filmu asta'?! filmul 'nu vrea sa spuna' nimic; el te misca, apeleaza la senzatii si sentimente... (ratiunea vine dupa!)
de aia, filmul il simti sau nu il simti - iar cele ale lui antonioni nu fac exceptie.
plictiseala e o kestiune personala; cum zicea john cage, daca cineva se plictiseste, inseamna ca a gasit o modalitate de a se plictisi
in other words: plictiseala e-n noi :oops:
revenind la blowup - e clar ca filmul a fost overrated & ca nu e 'cel mai bun antonioni'; dar exista momente de CINEMA unice in ac. film - lucruri pe care doar filmul le putea 'spune' (=arata), si pt asta, e de neinlocuit.
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2004, 11:56   #6
zizi
Guru
 
zizi
 
Join Date: Mar 2004
Location: cum unde?
Posts: 451
asta o stii de la d-na profesoara manuela cernat?
__________________
zizi
zizi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2004, 12:04   #7
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
blow-up e un film excelent. cine nu simte..., trece pe alaturi sau se plictiseste. chiar ma enerveaza perspectiva sa mai "explic/demonstrez/argumentez" si in acest caz. n-a fost sa fie, zizi 8)
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2004, 14:00   #8
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by zizi:
asta o stii de la d-na profesoara manuela cernat?

din fericire, n-am avut-o :sick:
eu n-am facut facult. de film, got it?
& ma-ndoiesc ca lui 'munet' ii place - so u r in good company :oops:
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2004, 15:28   #9
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Originally Posted by zizi:
ok, e dreptul tau.

doar k, eu m-am kam urcat pe peretzi la filmul asta, shi il gasesc pe antonioni in topul plictiselii(deshi, recunosc pt. perioada '50-'60, avea ceva de spus), deci mi-e greu sa cred k exista cineva, in ziua de azi, caruia acest film sa-i produk placeri non-didactice.

te rog frumos. blow-up are nise faze erotice destul de reusite pentru vremea aia. m-am excitat ca lumea la faza cu tipele alea cand au venit la el pt poze si au dat-o in altceva. l-am vazut o sg data si m-a plictisit dar nu foarte mult, chiar o sa-l mai revad (am facut rost de curand de versiunea pe 2 cd-uri). dupa prima vizionare parca i-am dat 6, dar cine stie, poate ajunge si la 8 dupa ce-l mai vad. chiar 10 nu cred ca o sa-i dau vreodata. trateaza ceva destul de particular, e cam static si cu tenta comerciala, nu are foarte multe dialoguri, nu cred ca are complexitatea unui Fight Club sau Waking Life, oricat l-as vedea. Poate fi cel mai bun la mai multe capitole, dar pe ansamblu nu ii pot da nota maxima.
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2004, 16:30   #10
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by zizi:
doar k, eu m-am kam urcat pe peretzi la filmul asta, shi il gasesc pe antonioni in topul plictiselii(deshi, recunosc pt. perioada '50-'60, avea ceva de spus), deci mi-e greu sa cred k exista cineva, in ziua de azi, caruia acest film sa-i produk placeri non-didactice.

Well... nu pot sa spun ca Antonioni nu e plictisitor, dar, deja, imi place prea mult ca sa mai casc din cand in cand (sau incontinuu).



totusi, nu as considera "L'avventura" mai bun ca "Blow-Up"...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2004, 18:21   #11
zizi
Guru
 
zizi
 
Join Date: Mar 2004
Location: cum unde?
Posts: 451
herbert, fratzie, tu oricum n-ai nici o treaba, de la facultatea ta de traduceri shi limbi, pierzi timpu' pe net fiind la varsta aia "stangace" a menopauzei, asha k eshti pe targhet...ma bucur k tzi-a placut, felicitari.

alex leo, dear, nici eu nu fac cu munette, dar o shtiu mare fana(k de altfel pe totzi profii in atf, shi restul facultatzilor, k pe totzi cei care se entuziasmeaza la filme despre care au auzit k "au facut istorie", k pe pizza, blair shi altzi imitatori penibili, snobi la varsta a treia care traiesc cu amintirea tineretzilor lor cand se facea arta cu A--a se vedea herbert, aici, mai sus--etc.) m-am gandit k poate eshti un fost student, dar se vede k nu...my bed, sorry.

deshi aceasta explicatzie ishi avea rostul in paranteza(narativ vorbind)-- cumva simt k nu a incaput--deci, tzin sa precizes k, intr-adevar, cred k exista anumite persoane carora e posibil sa le fi placut, sincer, pana la lacrimi, "dincolo de limita curcubeului abisal al sentimentelor", acest film. felicitari! ....poate k nici nu trebuia sa am "indrazneala" de a contesta aceasta "caramida" esentziala in piramida istoriei cinematografice....

unicul motiv pt care l-am vazut a fost acela k "trebuie pt cultura generala". shi, da, recunosc, in contextul perioadei in care a fost facut, metafora din final cu mimii era, probabil, producatoare de orgasme intelectuale. da, pe vremea aia, sa imprimi filmului un aer meditativ prin taieturile de montaj de tipul ala(pe scurt cadre lungi, care au un aer de respiro, la sfarshit...) era "indraznetz"...s.a.m.d. cu alte cuvinte, nu am spus niciodata k filmul e prost. pur shi , simplu mi se pare ca in contextul cinematografic de acum, nu intra in categoria "capodopere incontestabile" pe care le vezi cu placere oricand. e doar o piesa de colectzie, pe care o ai pt k nu se poate fara.

degeaba imi dai citate din compozitori de muzica abstracta, apropos de psihologia plictisealii(ash zice k teoria respectiva se "muleaza" bine pe acordurile atonale ale muzicii lui cage)--PE MINE M-A PLICTISIT pur si simplu. shi, culmea, deshi nu sunt un fan, nici filmele lui tarkovski (cu oglinda shi sacrificiul in frunte) nu ma plictisesc. dar poate avetzi voi dreptate, shi "vina e in mine", ma scuzatzi k am fost atat de violent-teribilist incat sa pun la indoiala gusturile voastre.
__________________
zizi
zizi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2004, 21:29   #12
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Originally Posted by zizi:
herbert, fratzie, tu oricum n-ai nici o treaba, de la facultatea ta de traduceri shi limbi, pierzi timpu' pe net fiind la varsta aia "stangace" a menopauzei, asha k eshti pe targhet...ma bucur k tzi-a placut, felicitari.

multumesc pentru felicitari, dar tot imi bag p**a in presupunerile tale aberante legate de facultate, traduceri si limbi, pe care le-ai sorbit din puroiul lui AB. nu e adevarat, fratzie, nu te increde atat de usor... ce-ar fi sa te catologhez si eu aici cum imi vine mie si cineva sa ia de bune aberatiile? te-ai explica? nici eu nu ma explic...
mai calm, iti spun ca ma bucuri cand spui ca nu te plictisesti la Tarkovski. "Oglinda" e cel mai bun film al lui Andrei Tarkovski. perspective frumoase, zizi!
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2004, 21:48   #13
zizi
Guru
 
zizi
 
Join Date: Mar 2004
Location: cum unde?
Posts: 451
Originally Posted by herbert:
[
imi bag p**a in presupunerile tale !

mah, akum, fiecare unde poate...
__________________
zizi
zizi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2004, 08:52   #14
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by herbert:

multumesc pentru felicitari, dar tot imi bag p**a in presupunerile tale aberante legate de facultate, traduceri si limbi, pe care le-ai sorbit din puroiul lui AB.

Iar eu imi tai pula in limba aia ascutita a ta, baga-mi-ai pula-n mormintu' ma-tii de gaozar.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2004, 12:24   #15
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
ai nervii slabi, hermafroditule! nu ceda atat de usor! inaite mult mai este!!!
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2004, 13:43   #16
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Sa-mi scuip pula-n mortii ma-tii, gaozel- tras- printr-un inel.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2004, 13:59   #17
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
merita sa las Franta si sa vin la Cluj sa-ti primesc scuzele pentru rea purtare si gura spurcata... eu nu mai dezvolt subiectu', pk mi-e frica sa nu faci un atac apoplectic la putinatatae constructiei tale indefinite si indecise. nu sunt un dur, sunt un tip principial si asta e mai dureros. pe urma, te asigur, vei functiona normal. see you!
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2004, 14:07   #18
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by herbert:
merita sa las Franta si sa vin la Cluj sa-ti primesc scuzele pentru rea purtare si gura spurcata... eu nu mai dezvolt subiectu', pk mi-e frica sa nu faci un atac apoplectic la putinatatae constructiei tale indefinite si indecise. nu sunt un dur, sunt un tip principial si asta e mai dureros. pe urma, te asigur, vei functiona normal. see you!

merita sa-mi las copiii morti in uteru' ma-tii. daniel & co, daca herbert nu primeste banare (si pentru cealalta clona), eu nu mai intru pe site, forum, etc. vorbesc serios.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2004, 14:17   #19
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Originally Posted by Ambra Blu:
daniel & co, daca herbert nu primeste banare (si pentru cealalta clona), eu nu mai intru pe site, forum, etc. vorbesc serios.

Vreau s-o vad si pe asta! Anyway...pe ce baza vrei sa fie exclus santajista sensibila ce esti?
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2004, 14:21   #20
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
ma injuri de mama si cum iti vine la gura si te mai si superi esti chiar un caz special! eu nu te injur, iti sugerez ca trebuie sa fii mai respectuos, sa nu insulti... mi-e mila AB. nu mai existi, un timp, pentru mine...
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 19:54.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells