Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 14 May 2007, 13:42   #1
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
Gheorghe Preda si Werner Herzog la Orange Concept Store

Daca vreti sa vedeti cateva minute din "Ingerul necesar" de Gheorghe Preda (se va lansa la TIFF) veniti miercuri la 20.30 la Orange Concept Store (langa magazinul Muzica, Calea Victoriei 41, la etaj). Preda vine si cu un film de Werner Herzog, Si piticii au inceput de mici. Dupa vizionare: discutii cat cuprinde, ca avem despre ce vorbi Intrarea este libera.
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 May 2007, 14:02   #2
jeleu
Guru
 
jeleu
 
Join Date: Mar 2004
Location: pe sarma
Posts: 338
Send a message via Yahoo to jeleu
as fi venit, dar sunt proaspat operat de apendicita
__________________
Im Kino gewesen. Geweint.
jeleu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 May 2007, 14:52   #3
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Originally Posted by jeleu:
as fi venit, dar sunt proaspat operat de apendicita
nu mai canta si tu atata la fluier
fa-te bine!
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 May 2007, 15:15   #4
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Ala-i "fluier" la tine, Herbie?
Nu vezi cä omu' (sau, mä rog... ce-a mai rämas din el) cântä la femur?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 May 2007, 17:04   #5
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Originally Posted by jeleu:
as fi venit, dar sunt proaspat operat de apendicita
Mah, avatarele astea duc la degradarea corpului! dar lui jeleu nu-i pasa, continua sa cante. Crezi ca interesa pe cineva fotografia ta de dupa moarte???
Paradox, jeleul nu este ceva lichid, gelatinos, vascos, zemos? vad ca din tine nu a mai ramas nici praful!!.. :lol:
Sau e la intimidare!?
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 May 2007, 19:10   #6
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Originally Posted by ulrich:
ai ceva de spus despre filmul lui g.preda?? sau si aici(cum ai facut la threadul de la "300") o sa avem de citit pe pagini intregi boraturile tale de grafoman?
p.s.@moderatori:nu stiu daca acest topic isi are locul la subsolul forumului.la subsol se tine gunoiul.
Uuuuuuuuuu ... that's gotta hurt.

Originally Posted by StefanDo:
Werner Herzog.
:love:

http://www.cinemagia.ro/forum/viewtopic.php?t=5739
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 May 2007, 23:22   #7
RIP
Veteran
 
RIP
 
Join Date: Mar 2007
Location: who the f**k gives a damn
Posts: 151
[quote="Carmine Galante"]
Originally Posted by ulrich:
ai ceva de spus despre filmul lui g.preda?? sau si aici(cum ai facut la threadul de la "300") o sa avem de citit pe pagini intregi boraturile tale de grafoman?
p.s.@moderatori:nu stiu daca acest topic isi are locul la subsolul forumului.la subsol se tine gunoiul.
Uuuuuuuuuu ... that's gotta hurt.

ce limbaj de academician posedam....
__________________
Better rule in Hell than serve in Heaven.
RIP is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2007, 01:43   #8
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Originally Posted by ulrich:
Originally Posted by Neuptolem:
Mah, avatarele astea duc la degradarea corpului.................................Paradox, jeleul nu este ceva lichid, gelatinos, vascos, zemos? vad ca din tine nu a mai ramas nici praful!!.. :lol:
Sau e la intimidare!?

ai ceva de spus despre filmul lui g.preda?? sau si aici(cum ai facut la threadul de la "300") o sa avem de citit pe pagini intregi boraturile tale de grafoman?

p.s.@moderatori:nu stiu daca acest topic isi are locul la subsolul forumului.la subsol se tine gunoiul.
Un mesaj la care-i cam greu sa raspunzi unilateral, asa ca:
CALM si MOMENTAN: Nu am nimic de spus.
NEDISTURBAND FORUMUL: 0.00 (cu precizia unei masini).
NEDISTURBAND TOPICUL: Ma refeream la avatarul lui jeleu; cum el disturba prin scheletronul ala (ca tare m-a speriat cand l-oi vazut prima data!) subiectul si concentrarea unui tip sensibil ca mine, automat si raspunsul a fost disturbat de la linia mediana a logicii topicului.
NEDISTORSIONAND FORUMUL: Nu are importanta unde se afla topicul. Subsolul se calculeaza in functie de gravitatie si adancime; aici subsolul tine doar de bara derulanta si latimea ecranului monitorului.
NEDISTORSIONAND TOPICUL: Nu iti voi raspunde pe masura aici, nici daca imi oferi 1.000 de Euro. De la 2000 in sus mai vorbim.
OBIECTIV: M-ai convins prin patos (sper ca cel putin asta!) filmul e deprimant rau de tot asa ca-l viziona din curiozitate cinematografica, patos pentru film (dar nu acest film) cand voi avea imediata ocazie cronologica.
SUBIECTIV: De doresti sa fac scandal (sa-mi sara tzandara; sa-mi ies din pepeni; sa-mi sara capacele, etc. vezi cate expresii sunt? Do you see???) ma poti disturba pe privat: acolo vom face un schimb de adrese de e-mail si...cum zice Mircea Badea: ne vom injura (genial dpdv sinoniminal si fabulos dpdv cerebral) paaaaaaaaaaana dimineata zilei a 4-a.

Pentru cei cu mai putin de 299 mesaje: Ati vazut cum se raspunde? Rog forumistii novici sa-mi tina pumnii, poate scot Doamne-ajuta vreo carte pe tema: "Linistea pe forum" si sa fiu pregatit pentru autografe. Nu mai are replica, singura lui "scapare" ar fi sa continue pe privat: unde abia astept sa-l fac la randu-mi grafoman (8) )

Ar mai fi o varianta sa continue sa ma provoace - cunoaste chestiunea Inteligentului (banuiesc) - si nu-si va intra in rol din cauza ca (a nu se confunda cu: "deoarece") eu nu-i voi mai raspunde.

PS: Sunt mandru de ce-am scris la 300! :lol:
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2007, 07:06   #9
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
calmati-va, please
de-acum inainte am sa sterg orice post care n-are legatura cu G. Preda sau Herzog
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2007, 22:56   #10
cat ballou
Junior
 
cat ballou
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 42
mi se pare o alegere foarte delicata asta cu Herzog si Piticii. cert e ca nu lasa lumea indiferenta, dar o imparte in tabere foarte categorice in termeni de love/hate si alba-neagra. sint curioasa pe ce fagas va merge discutia de dupa vizionare si daca vor exista avocati ai diavolului, care sa incerce sa reproseze filmului una-alta.

sa ne ziceti in ce zona s-au plasat dezbaterile.
__________________
no rest for the wicked
cat ballou is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2007, 09:19   #11
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
dar de ce nu veniti sa participati la ele?
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2007, 09:35   #12
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
pt ca e si cineclubul in seara asta la aceleasi ore

illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2007, 10:27   #13
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Ana este o femeie tinara, compozitoare de succes. Are o pozitie sociala de invidiat, proiecte muzicale diverse si multa energie. Locuieste intr-o casa mare, decorata minimalist, in alb si negru, intr-o zona rezidentiala a Capitalei.

Din pacate ea sufera de astm. Combinat cu o ciudata forma de alergie. Anumiti stimuli din mediu ii provoaca socuri pe cit de periculoase pe atit de imprevizibile.

In plus are si probleme afective. Nu se simte in siguranta decit in singuratate, atunci cind compune. Orice apropiere a cuiva, exceptie facind Kate, o englezoaica, directoare a unei multinationale in publicitate cu sediul in Romania, ea o resimte ca pe o agresiune.

In acest context, un necunoscut ii da de la distanta nesteptate si paradoxale dovezi de dragoste. Sint mesaje ironice, cadouri neasteptate, manipulari inteligente. Toate semnalele care vin din partea lui au ceva in comun: culoarea albastra si o nuanta moralizatoare.

Ritualul sau de seductie e mai degraba o defilare a puterii sal : caci e suficient ca Ana sa-si doreasca ceva si peste putin timp acel "ceva", sa fie al ei. Realitatea din jurul femeii va fi modificata, iar ea se va simti din ce in ce mai mult ca un actor intr-un show mediatic urias al carui scenariu ii ramine pina la sfirsit necunoscut.

Ana isi da seama ca intr-un fel e prizoniera lui.

Dar femeia refuza orice forma de manipulare din partea necunoscutului. Proces care o face vulnerabila la maximum: nu mai poate compune, devine izolata la extrem, iar intr-un tirziu personalitatea ei sufera un proces lent de destructurare.

Femeia sufera un grav accident intr-o situatie aparent determinata de necunoscut. Pe care il vom vedea in finalul filmului pret de citeva secunde la locul accidentului. Fara sa cunoastem originea sentimentelor sale. Motivele actiunilor pe care le intreprinde. Fara sa intelegem total ciudatul sau ritual de seductie.

Dar oare intelegem totul din actiunile semenilor nostri? Intelegem intotdeauna semnele date de divinitate, de ingerii nostri necesari, care ne ajuta sa ne definim in aceeasi masura in care ne distrug? Putem stapini hazardul unei comunicari fie ea si amoroasa?

Ramine spectatorului sa-si imagineze motivatiile si intentiile personajului nevazut din film, care asemeni unui zeu capricios organizeaza in jurul sau un intreg spectacol, dind din cind in cind dovezi de dragoste imprevizibile si paradoxale.


FABULOSSS!!! Illo, nu-ti seamana cu scenariul la: "Laura si Luca"?

Trailer: http://www.cinemagia.ro/movie.php?movie_id=7684

PS: Sorry Stefan, ca nu am dat link, dar mi s-a parut prea interesant.
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2007, 14:38   #14
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
@neuptoleum
ce e Laura si Luca? si daca e mai recent de 4 ani, probabil ar trebui sa zici ca Laura si Luca seamana cu Ingerul...

@cat ballou
filmul n-a impartit audienta in doua tabere: a ramas una singura care a plecat acasa

Mie nu mi-a placut deloc, mi s-a parut o inutila exhibare de manifestari anarhice. E laudabil modul in care a comunicat cu actorii (toti neprofesionisti), dar subiectul e prea criptic si extrem (ce cauta camila aia acolo si care e rostul ei?). Lumea se cam uita la ceas, iar la sfarsit s-a lasat o tacere mormantala...
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2007, 15:01   #15
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by StefanDo:
@cat ballou
filmul n-a impartit audienta in doua tabere: a ramas una singura care a plecat acasa
Din câte-am înteles, Cat se referea la dilema alegerii între Orange si Cineclub... Dacä asa e, chiar ar trebui sä fie programate nesuprapus.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2007, 15:10   #16
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
"Herzog si Piticii" se refera la filmul de la OCS.
"nu lasa lumea indiferenta, dar o imparte in tabere foarte categorice" tot la filmul de la OCS se refera, de observat singularul
"pe ce fagas va merge discutia de dupa vizionare" again singularul

iar Othello al lui Orson Welles de la cinemateca nu cred ca e genul de film care sa provoace reactii polarizate gen love/hate

dar da, programarea celor doua "cluburi", care pana la urma se bazeaza pe un principiu asemanator, este nefericita. Oricum, cei de la Orange o sa intrerupa re>play-ul pe durata verii, deci Cinemateca o sa ramana singura furnizoare de filme bune miercurea seara
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2007, 21:58   #17
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by StefanDo:

Mie nu mi-a placut deloc, mi s-a parut o inutila exhibare de manifestari anarhice. E laudabil modul in care a comunicat cu actorii (toti neprofesionisti), dar subiectul e prea criptic si extrem (ce cauta camila aia acolo si care e rostul ei?). Lumea se cam uita la ceas, iar la sfarsit s-a lasat o tacere mormantala...

Da, de ce sa va placa, din moment ce 'trena actiunea'?
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 13:31.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells