PDA

View Full Version : Cel mai recent film vizionat.


Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 21

KORBEN
30 Nov 2005, 22:38
WALLACE&GROMITT (the curse of the ware rabbit) 5/5
:D :shock: :love: :love: :love: :(( :w00t: :D
delicios de adorabil dar destept
cum draq sa fie un film cu un personaj mitologic (paradoxal decent tradus ca) IEPUROLAC??????????????
enjoyed every second of it

ogto
01 Dec 2005, 02:29
da, printre multe filme se numara:

Wallace&Gromit - Whatwe have here is an honest, good-hearted, AG, enjoyable, funny, bunny, W&G movie, genial. (urmeaza o cronica incoerenta, you have been warned) Chicken run e unul din filmele mele animate favorite, dar si asta e senzational. Cum poti avea referinte la kingkong SI frankenstein in acelasi film, cand de fapt monstrul e un iepure urias si sa NU fie genial?

Scena cu iepurele care e cat p'aci sa fie impuscat dar e supt de masinarie prin gaura si ajunge intr-un loc alb unde plutesc alti iepuri este poezie pura, as plange la faza aia, dar nu.

Atmosfera filmelor cu vampiri, the gold bullet syndrom (scene foarte amuzante involved in descarcarea acestor gloante), cartea preotului cu creaturi mitice (were rabbit included), muzica nightmare'before'christmass'ish, wallace'o'iepure, cea mai amzuanta, draguta, ne-teletubiana, ne-SHOTtheBUNNY reprezentare a iepurilor facuta vreodata intr-un film. Doesn't that sound like a recipie for succes? Well... it IS.

Classic nick park. Best animated film of the year, best animated film in a very long while. Cel mai bun din seria W&G, cred ca va ajunge one of my favorites. Pure fun.

Ah, si crimes&misdemeanors - pana acum cel mai bun film w.allen (iar eu'l iubesc pe omu asta si mai toate filmele lui), o capodopera in adevaratul sens al cuvantului.

si... altele.

Longshot
01 Dec 2005, 15:40
ok, erm...
history of violence - 8.5/10 - mi-a placut. era inevitabil insa sa nu fiu wee bit dezamagit pt. ca l-am built up prea mult tot anul (asa ca nu-i dau 9). nu stiu daca ar fi meritat chiar palme d'ore-ul.
chicken little 6.5/10 - yawn
just like heaven 5.5-6/10 - cretin pe partea de comedie, acceptabil pe partea de romanta. corny + cheesy, exact cum s-ar putea crede.
ar mai fi un doom si un deuce bigalow 2 dar, bleah, nu mai scriu.

europe_east
01 Dec 2005, 17:50
Modigliani -- n-am reusit sa-l vad pe tot. cam varza. se bazeaza cam mult pe ignoranta privitorului. m-au cam suparat cantecele de taraf romanesti de la inceput, de unde si pana unde "ionel ionelule" in "Paris, 1919" -- cum scrie la inceput pe generic (doar ca ce vedem seamana a decoruri de teatru/film de pe vremuri). jocul actorilor cam slab, plin de manierisme. de fapt tot filmul e varza, personajele principale cica sunt artisti (daca tot nu e biografic, atunci why use the big names?) dar nu vedem nimic din gandurile lor. aproape penibil.

KORBEN
01 Dec 2005, 19:57
the crazies 5/5

1973, fix la mijlocul distantei dintre night si dawn of the dead, george a romero comite un surprizator film de serie b despre un virus care inebuneste oamenii
virusul e, de fapt o eventuala arma biologica foarte contagioasa si fara leac
si oamenii innebunesc si mor (sau pentru ca se oamoara intre ei sau pentru ca ii omoara armata sua care trebuia sa tina totul supravegheat)
nu e cel mai disperat si negru romero, nici cel mai metaforic (be chair nue dloc metaforic) DAR este uber hardcore despre cum mor oameni degeaba pt singura vina de a locui intr-un stat de kkt, cu o armata de kkt, care face arme bilogice d kkt si incerca sa musamalizeze totul
suspans si nihilism a la night (si trademarkurile vizuale cu padurea, oraselul pustiu, fixatiile specifice, casa ca refugiu, decese absurde si strigatoare la cer, politica si armata si politiceini de absoult tot kktu (poo-litic mai degraba) dar si pt ca e armata prezenta duce mai degraba cu gandul spre day
si poate sunt io skizoid da pare un scenariu alterat de pre-quel la night
superb, incordat, straluitor.

corpse bride 3/5
this aint no fu Ckin masterpisss
trist, ma asteptam la mai mult, dar viermele cu fata si voce de peter lorre e inutil si m-a iritat, mijlocul e un timp foarte mort si geniul lu elfman m-a ratat pe feeling la juma de soundtrack
parti bune exista din plin , dar ceva pare mult prea reciclat din mightmare befor xmaz (cainele, acolo fantoma aici schelet, orasul, the romancing look out point, etc)
dialoguri geniale in minim 3 locuri
"with this candle i... set your mother on fire"
"vincent, victor, what differnce does it make?"
"no corpse would marry our victor!"

MinRep
02 Dec 2005, 07:59
Charlie and the Chocolate Factory - 7/10: ceva mai slabut decat ma asteptam sa fie (e drept, de la Tim Burton nu stii la ce sa te astepti)... am ras ceva mai putin decat as fi crezut... si toata ciocolata aia a inceput sa ma plictiseasca de la un moment dat. Totusi, Depp e in forma maxima, iar domnu' Burton isi pastreaza dreptul la sclipiri de geniu, precum Willy Wonka intorcandu-se inspre spectatori cu niste foarfece uriase in mana dreapta (;)), secventa Television Room, dansurile oompa-loompa etc.

notorious
02 Dec 2005, 16:05
this is nutricious
A (living) HISTORY OF IGNORANCE

stii, mie mi-ar fi jena sa mai fac asemenea observatii cand scriu terry gillian si francois truffault... :D

notorious
02 Dec 2005, 16:27
bun, deci vazute:

wallace & gromit in the curse of the were-rabbit a fost de destul de simpatic, o comedioara fara pretentii plina de referinte cinematografice de la horror-urile de serie B din anii '40 pana la 'king kong'. am ras usor vinovat, dar sanatos. nu are nici umorul incisiv al lui 'shrek', nici sofisticaria si sentimentalismele disney. ceea ce nu-l face mai putin agreabil.

7/10

the good, the bad and the ugly - mda, ei bine, l-am vazut abia acum. ultima oara cand l-am urmarit, era la 6 anisori, cand era difuzat ilegal de postul local, via casete piratate. de atunci m-am familiarizat un pic cu western-ul si comercial, si foarte personal deopotriva, al lui sergio leone: inegalabilul 'once upon a time in the west' (care ramane, in continuare, cel mai bun western leone), grandiosul, desi inegalul 'once upon a time in america' si mai putin ok-ul remake dupa 'yojimbo', 'per un pugno di dollari'. chiar m-as risca sa spun ca leone e cel mai personal autor al unui gen per ansamblu comercial: alternanta dintre prim-planuri si planuri panoramice, acele unice planuri-detaliu ale ochilor, momentele lungi de liniste alternand cu cavalcadele nebunesti, suierul impuscaturilor si sunetul exploziilor. nu stiu de ce, dar totusi, in cazul lui 'the goos, the bad and the ugly', i-am simtit lungimea (spre deosebire de 'once upon a time in the west'). care sa fi fost motivul ? :? poate de vina au fost si prea multele divagatii ale storyline-ului, nu stiu... oricum, ii recunosc statutul de western clasic.

9/10

KORBEN
02 Dec 2005, 18:25
this is nutricious
A (living) HISTORY OF IGNORANCE

stii, mie mi-ar fi jena sa mai fac asemenea observatii cand scriu terry gillian si francois truffault... :D

touche, mon cher nutricious
da chestia e ca pot trai scriind gillian si truffault da n-as putea tari dac as ortografia corect numele si n-as intelege nimik din ce fac oamenii aia.
c'est la vie. (c'est la gueere)

ogto
02 Dec 2005, 21:23
bottle rocket - sunt mare fan rushmore, tennenbaunds l-am vazut partial iar sunt sigur ca zissou e foarte misto. Desi umorul e cam rar, scenariul e cam inegal si o cam lalaie pe alocuri, are destule momente misto, destul farmec, destul optimism si naivitate (owen wilson) ca sa-l declar un film... ok. Think, Reservoir Dogs, the frist time, amature, kiddy-wanna-be-a-bank-robber-cause-it's-so-excting version, Reservoir Dogs Kids. Totusi, mi-ar fi placut s-o i-a mai mult razna, chiar daca ceea ce se intampla e mult mai down-to-earth si probabil, prefer s-o i-a razna, fuck reality, sa vad aventura, s-o simt, preferam sa traiesc punctul de vedere al lui wilson si sa mergem cum vrea el (dar pe bune) decat viziunea unor adolescenti care vor s-o faca pe rebelii. But that's just my inner bank-robber speaking. Fun though.

Nae
03 Dec 2005, 01:03
this is nutricious
A (living) HISTORY OF IGNORANCE

stii, mie mi-ar fi jena sa mai fac asemenea observatii cand scriu terry gillian si francois truffault... :D

touche, mon cher nutricious
da chestia e ca pot trai scriind gillian si truffault da n-as putea tari dac as ortografia corect numele si n-as intelege nimik din ce fac oamenii aia.
c'est la vie. (c'est la gueere)

lol.

Gaandalf
03 Dec 2005, 11:51
Lord Of War - 9.8/10 - exceptional ... printre putinele filme 2005 worth breaking a sweat to watch... lejer marcat de acest film si de coloana sonora = catchy. eye-opener for no mistake ...

notorious
03 Dec 2005, 17:35
astazi am vazut pt prima oara un film de kim ki-duk, geniul asiatic care pare sa il intreaca pe wong kar-wai in materie de calofilie si inventivitate. e vorba despre bin jip, filmul unei povesti de dragoste mute, dar nu mai putin intense (si este cel mai intens film de dragoste pe care l-am de o buna bucata de vreme). multe de zis, prea putn timp... :(

BeNnY
03 Dec 2005, 23:33
notorious, ti-am sters mesajul in care-i raspundeai lui Korben pentru ca era inutil si prelungea la fel de inutil o discutie pierduta.

The Curse of the Were-rabbit - 9/10 - Personajul mitologic de temut IEUROLACUL aduce satenii linistiti intr-o stare de teroare patologica si le mananca legumele uriase. Cam asa suna cel mai simpatic si destept film animat al anului. Deosebit de delicioase referintele la King Kong si Frankenstein.

Harry Potter and the Goblet of Fire - 9/10 - Pe langa faptul ca e involuntar unul dintre cele mai intens traite filme pe care le-am vazut vreodata, nu mi-a placut atat de mult cat as fi vrut. Poate pentru ca o buna bucata se axeaza pe adolescenta si cat de disfuncta si groaznica (poate sa fi)e ea; problema care e bine ilustrata, dar nu ma impresioneaza pe mine cu nimic in momentul asta. Altfel, nu mi se pare deloc un film caruia sa-i poti imputa ceva. Filmul asta se vede si se traieste si atat.

Airplane - 9/10 - Revazut a treia sau a patra oara. Asta e frumos la filmele de genul asta, niciodata nu inceteaza sa te amuze. Adica am ras poate chiar mai mult la fiecare gluma de fiecare data.

Troia - 5/10 - E un film de cacat si toate cele, dar deloc voma intuibila in spatele tuturor criticilor si a vorbelor.

Cinemania
04 Dec 2005, 09:29
The Exorcism of Emily Rose (2005)

Destul de bun. L-as clasa pe locul 2, dupa capodopera lui Friedkin. Are cateva scene infricosatoare, de o brutalitate psiho-spirituala indeajuns de relevante pt starile prin care a trecut "posedata" Anneliese Michel. Abordarea e OK. Sunt sustinute ambele variante: posedarea demonica si epilepsia. Iar in final mesajul e foarte clar: it's all about faith.

Wilkinson a fost oare actorul potrivit pt rolul preotului?
7/10

La Vieille Dame Et Les Pigeons (1998)

Un "scurt" excelent. O caricatura reusita a societatii americane lovita de obezitate...fizica si mentala :D 10/10

cherryblossom
04 Dec 2005, 10:43
am vazut si eu Exorcistul aseara, cel de Friedkin.. inca mai e scary, chiar si acum dupa 30 de ani. Imi inchipui ce nebunie se crease atunci in jurul lui... E amuzant faptul ca Friedkin, desi a luat un oskar cu The French Connection, e cunoscut mai mult pentru The Exorcist...

Before Sunrise & Before Sunset - actori foarte buni, dialoguri inteligente amestecate cu o doza buna de romantism, intrebari-tema pentru acasa aruncate privitorului (de ex. de ce ne atrag persoanele care nici macar nu prea ne plac)... excelent, mai scoate Linklater vreo parte? dar mai bine nu, e previzibil ce-o sa se intimple mai departe (ma uit la Scenes from a Marriage de Bergman si ma linistesc :lol: )... totusi, cred ca as citi cite ceva din cartile lui Ethan Hawke, tipul mi se pare destul de complex..

ultras_sportul
04 Dec 2005, 11:41
Revelatia: Lord Of War - 10/10 - un film care merita revazut cat de curand
Dezamagirea: HP si Pocalul de foc - 6/10 - un regizor care merita castrat pentru ce porcarie a reusit sa aduca pe ecrane prin masacrarea unui roman destul de reusit.

europe_east
04 Dec 2005, 14:32
Before Sunset (coincidenta, Cherry!) -- mie mi se pare un film

-- breathtakingly beautiful
-- genial si foarte inovator

La fel ca si Before Sunrise. E ciudat cum filmele in general 'comprima' timpul. De exemplu, doi oameni se cunosc, se iau, au copii si divorteaza in doua ore. Totul e extrem de simplificat, arunca unul o replica, una singura, si muntii se muta din loc. La filmele astea insa timpul asta s-a dilatat aproape pana la dimensiunile normale! Si nu la a egala banalitatile zilnice, ci mai degraba la reusi sa prinda momentele sublime, in timp real!!! in fine, ce atata vorba, filmul e breathtaking, u've got to see it!!!

herbert
04 Dec 2005, 16:14
Revolver e un film riscant, care se situeaza la frontiera, intre onorabil/pasabil si kitsch. depinde de dispozitie si de cat de tare ai activat „scepticul de serviciu”.
cred ca Guy Ritchie intra cu acest film in picaj din prea multa imaginatie. e ca la sarituri in apa.
incoerenta, aproape delir postmodern, copy & paste, multe citate culturale (aka cinematografice). totusi, bine filmat si montat. 6,5/10

Leonard
04 Dec 2005, 18:59
Before Sunrise & Before Sunset - actori foarte buni, dialoguri inteligente amestecate cu o doza buna de romantism, intrebari-tema pentru acasa aruncate privitorului (de ex. de ce ne atrag persoanele care nici macar nu prea ne plac)... excelent, mai scoate Linklater vreo parte? dar mai bine nu, e previzibil ce-o sa se intimple mai departe
A fost întrebat Ethan cînd a venit la noi ºi a spus cã au de gînd sã facã în total 5 pãrþi, deci încã 3. ªi spunea cît scepticism au întîmpinat ca sã facã Before Sunset, nici un producãtor nu era interesat (tocmai fiindcã nu-ºi imagina nimeni cã are rost o continuare la Sunrise). Nu ºtiu dacã e previzibil. viaþa e previzibilã? aºa cum primele douã au fost mai mult autobiografice (pentru Ethan, Julie ºi Richard), vor lãsa lucrurile sã curgã de la sine ºi viaþa va decide momentul cînd vor trebui sã se reîntîlneascã.

totusi, cred ca as citi cite ceva din cartile lui Ethan Hawke, tipul mi se pare destul de complex..
ai dreptate. scrie superb!

@europe_east: „arunca unul o replica, una singura, si muntii se muta din loc”... îmi plac comentariile tale.
„La filmele astea insa timpul asta s-a dilatat aproape pana la dimensiunile normale!”

Trebuie spus cã cele douã diferã în aceastã privinþã. Sunrise se desfãºoarã în decursul a circa 12-24 ore, deci sunt folosite elipse temporale, pe cînd Sunset este 100% în timp real, 80 min filmul, 80 min acþiunea.

vreau sã vã întreb pe amîndouã ce pãrere aveþi despre Waking Life? (nu ºtiu dacã aþi scris pe forum dar parcã nu)

p.s. vã rog eu, nu mai amestecaþi Bergman cu Linklater cã mi se face rãu

Terror_IST
04 Dec 2005, 19:41
“The Serpent’s Egg” 7/10 Berlin, 1923, Germania a pierdut razboiul, marca e la pamant, inflatia si somajul sunt mai ridicate ca niciodata, pe strazi domeste o angoasa generala, grupari para-militare initiaza manifestatii anti-semite violente, politia e depasita, se aud zvonuri ca un anume Herr Hitler pregateste un puci la Munchen. In acesta perioada tulbure, Abel Rosenberger, un fost trapezist, rataceste pe strazi, inecandu-si amarul in alcool si printre tarfe. Intr-o noapte, evreul, isi decopera fratele impuscat in cap in camera unde locuiau. Verdictul oficial: sinucidere. Dorind sa ia legatura cu Manuela, fosta nevasta a decedatului, Abel merge la cabaretul unde aceasta lucreaza si intalneste o veche cunostinta din copilarie, un individ retras cu antecedente de sadism. Situatia devine si mai tensionata dupa ce sunt desoperite si alte cadavre care se pare ca au legatura cu Abel iar Cabaretul unde lucra Manuela este incendiat de extremisti. Astfel, cei doi sunt nevoiti sa-si uneasca fortele pentru a suprevietui isteriei generale. Pe cand Abel se afunda tot mai mult in aburii betiei, Manuela pare din ce in ce mai bolnava iar salvarea pare sa vina din partea unui vechi prieten...
Primul film al lui Bergman facut in afara Suediei, cu un David Carradine intr-o perpetua narcoza si o Liv Ullman pierduta, gata sa faca orice compromis pentru a ramanme in viata. Povestea a doi oameni care nu mai au nimic de pierdut si care incearca sa treaca peste nebunia din jur, continuand o existenta fada si a unui doctor “vizionar” care intelege ca umilinta prin care trece Germania nu va ramane nerazbunata. Un film rece si dur, caracterizat foarte bine de dialogul pe care il are Abel cu o prostituata care incerca sa-l acosteze: “Go to Hell!” “Ha! Where do you think we are?”

Longshot
04 Dec 2005, 19:50
probabil cel mai bun din seria HP, the goblet of fire asta. nici prostut ca primu, nici prea lung si plictisitor ca cham. of secrets si nici prea incarcat ca poa (singurul, de altfel, din care nu-mi amintesc nici o scena, nici o replica, nimic). exact cum trebuie. si impresionanta deschiderea cu camp.-ul mondial. 8/10

cherryblossom
04 Dec 2005, 20:51
@Leonard:

am vazut Waking Life mai demult, dar n-am facut o pasiune pentru el, mi s-a parut prea cerebral pentru gusturile mele.. l-as revedea acum cu alti ochi, dupa cele doua 'Before'.. oricum, Linklater e foarte tare.. asa, si sa inteleg ca ai citit cartea lui Hawke, Ash Wednesday? cum este? mi-a placut ce zicea in Before Sunset, 'I'm a romantic, not cynic'...

stai linistit, nu-l amestecam pe Linklater cu Bergman, departe de mine gindul asta, incercam doar sa-mi imaginez o posibila continuare la Before Sunset...

MinRep
05 Dec 2005, 07:48
Airplane! - 7/10: am mai zis odata despre asta... :D

Harry Potter and the Goblet of Fire - 8/10: ar fi mai multe de zis aici... Desi seria progreseaza si se vede profesionalismul si daruirea celor implicati, parca partea a treia (tot) mi s-a parut cea mai reusita de pana acum... Nu ca acest HP4 nu ar avea cu ce se lauda, dar parca la capitolul constructia subiectului sufera un picut (unele scene sunt cam fuserite). Totusi, il avem pe Brendan Gleeson intr-o forma exceptionala, pe Ralph Fiennes maiestrind rolul lordului Voldemort (desi machiajul parca e acelasi din "Pacientul englez" :P), pe Miranda Richardson ---> si aici nu mai trebuie cuvinte... Filmul este ceva mai intunecat decat predecesoarele (probabil si mai greu se suportat pentru un anumit segment al spectatorilor), dar asta cred eu ca arata maturitatea la care a ajuns seria "Harry Potter" odata cu ultimele doua productii...

notorious
05 Dec 2005, 12:36
notorious, ti-am sters mesajul in care-i raspundeai lui Korben pentru ca era inutil si prelungea la fel de inutil o discutie pierduta.

stii ce ? nu eu eram cel care, sarind peste elementarul bun simt de a (contra)argumenta, se da la ironii stupide ('a living history of ignorance'), si nici cel care persista in asemenea ironii chiar si dupa ce i s-a replicat la obiect. deci, daca vroiai sa stergi un mesaj, ar fi trebuit sa le stergi pe amandoua ! te rog, mai usor cu favoritismele.

cherryblossom
05 Dec 2005, 15:16
8 Femmes (Fr. Ozon) - m-a distrat faptul ca pe imdb e trecut ca gen la musical/ comedy/ mistery/ crime/ drama etc :w00t:.. actritele sint fantastice, opt dintre cele mai representative actrite franceze (Deneuve, Beart, Fanny Ardant, apoi Isabelle Huppert pentru cine-stie-cunoaste etc), costumele flamboyante, decorurile superbe, interventiile muzicale si mai ales dialogurile sint foarte foarte haioase, demult n-am mai ris asa mult!! e super!! daca nu l-ati vazut, cautati-l neaparat, e film de top :P

KORBEN
05 Dec 2005, 17:59
@benny
nu-l mai cenzura pe nutricious
desi poate e bine sa sufere melodramatic de mania persecutiei pe rezon de je
macar asa, din cand in cand
in alta ordine d idei
1 the cave 2/5
pt horroruri cu pestera vedeti descent
cavu` e o idee misto
un buget mare
dar ratata
un monstru mai prost conceput grafic n-am mai vazut de la constantine inkoace
2 sugar 3/5
indie gay americacan cinema
partea cu indie e ok
partea cu gay e dubioasa pt ca nu-mi dau seama dac e o "minunata poveste de dragoste" sau "o istorisire a abjectiei"
probabil e undeva la mijloc
partea cu americacan indie e sablonata in suburban=subuman=postuman

M0n0
05 Dec 2005, 18:11
Revolver - 8/10 ...film cu intorsaturile de eveniment a la Ritchie...dar parca prea exagerate...bun, cu dilemele greu de descifrat, cu intorsaturile de eveniment de rigoare, cu actiunea specific englezeasca...numai ca actiunea se petrece in Las Vegas, nu stiu cat bine a facut asta filmului...actorii nu excela, dar rolul lui Statham oricum e mai bun decat precedentul (lol)...prea putina comedie englezeasca...film genial in felul sau...

Gaandalf
06 Dec 2005, 07:17
Crash - 4/10 - rasial & inter-rasial issues, touching but slightly borring!

The Descent - 7/10 - blood flowing, cannibals running around, climbing chicks who tussle and fight over survival in small spaces; a bit utopian near the end with the new breed of cannibals fighting women but what's there not to like ?

Kiss Kiss Bang Bang - 9.5/10 - by far the funniest flick i've seen all year long. Povestea un pic prea intricate si nu cred ca era nevoie dar Downey Jr. si Val Kilmer compenseaza totul.

MinRep
06 Dec 2005, 09:48
Pieces of April - 7/10: cred ca cel mai corect ar fi sa spun ca mi-a placut, insa mi-e teama ca doar din simplul motiv ca nu am fost aproape deloc atent... :?

Lola, rennt - 8.5/10: ah... :D

M0n0
06 Dec 2005, 15:40
The Life and Death of Peter Sellers - 8/10 ... cu totii il stim pe Peter Sellers...The Pink Panther, Dr. Strangelove (unde a iesit cu adevarat in evidenta pentru ca a jucat 3 roluri, trebuia 4...dar si pentru ca era un film de-al lui Kubrick) si multe altele...si tu totii il stim pe Geoffrey Rush (Piratii din Caraibe, Frida si viitorul Munich) care joaca un excelent Peter Sellers...(credeam cand eram mai mic ca era francez, din cauza rolurilor din pantera roz)...am descoperit ca era un maestru al vocilor si care a primit mult prea putine premii pentru efortul si dedicatia cu care a facut filmele...un om genial care a trait viata la maxim...bun si filmu...

KORBEN
06 Dec 2005, 16:36
3 chestii de care ma puteam lipsi
1 into the blue 1/5
pur si simplu PLIKTIS
adik nu am nimica impotriva filmelor gen luam doua bucatzi de bunaciuni si 3 tipi cu 6-packuri si cica facem un film
daca e vorba de productii porno sunt chiar minunate, si poate dialogurile sau lipsesc sau sunt ceva mai bine scrise decat aici
dar asta n-a fost nici macar iritant, plictis 100%, previzibil, cu filmari subacvatice penibile si inutil
2 the 40 year old virgin 3/5
mult mai putin bathroom humor decat ma asteptam, cateva momente f misto dar in nici un caz vreun must see
incepe plicticos, continua bine (urca, devine amuzant si atasant, are cateva faze absurde) dar p final devine insuportabil
jegosii iau melodia de final din hair (let the sunshine) si isi fac comicacarelile lor inutile pe ea
actoru principal (steve carell, pe care parka l-am mai zarit intr-un rol f secundar in scarna de bewitched) promite, e un hibrid de peter sellers si adam sandler
3 mr&mrs smith 3/5
:love: :love: :love: :love: :(( :love: ANGELINA
Prima parte placut surprinzatoare, dar la final (de pe la jumatate)treaba se cam impute
Lungimea (oamenii astia de rahat care fac filme de 2 ore si n-au nimik de spus ma umplu de ura) e un mare minus
Ma mir ca l-am suportat, pentru ca nus pasionat nici de comedie nici de film cu spioni

st3fan
07 Dec 2005, 00:55
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring - Ki-duk Kim 9.9/10

Sublim.Se pare ca este cel mai bun film al genialului regizor-scenarist.In primul rand este o delectare vizuala, fiecare cadru este o fotografie superba din toate punctele de vedere.In al doilea rand, mesajele (filosofice) sunt create prin compozitia cadrelor si prin montaj, nu prin fraze grele si dialoguri interminabile.Am spus mesaje filosofice...nu am exagerat si nici nu m-am referit la blablauri.Intreg filmul este o adevarata lectie de simbolism, aceasta pornind chiar de la titlu.Se ating subiecte precum meditatia, abstinenta, sexul, divinitate etc. etc..Se creaza o paralele intre lumea moderna si viata in sihastrie, intre viata linistita, de meditatie, si cea in care traim...Muzica este folosita cu mare grija, intervine exact cand trebuie.Montaj de atractii cum nu prea se mai face ca e greu si riscant.Mega film.

A history of violence - Cronenberg 8/10
Bun, dar in nici un caz exceptional.Totul sta in scenariu, cam tras de par in unele momente. (A stat 3 ani in desert si gata, s-a schimbat, e gata sa inceapa o noua viata.Si cred ca avea o alifie tare buna de i-a trecut umarul atat de repede.Fusese impuscat si peste putin le rupea alora capul.Si puii mei...cand era in birou cu fratioru si ala tragea ca disperatu de la 4-5 metri nu il nimerea...ca deh, s-a cocosat si a iesit pe usa)Dar, asa e,o ard aiurea legandu-ma de detalii.Deci, un film ok, in top 10-nul filmelor pe anul asta.

BeNnY
07 Dec 2005, 01:20
Scenariul este relativ banal. Si povestea cu individu care se ascunde si care e demascat de presa e la fel de banala. Tocmai asta-i frumos: ce-a(u) reusit sa scoata din scenariul ala care putea iesea un film Steven Segal. Chestia cu desertul nu trebuie s-o iei ad literam. Dar daca vrei sa vorbim vorbim la iconoclast.

O sa vad Gayniggers from Outer Space scurt sci-fi facut de suedezi. Suedezi!

raptor
07 Dec 2005, 11:37
.revazut cateva filme care au placut si alta data si acum.

.spongebob squarepants.GENIAL.SUBLIM.
.dogville.
.memories of animation.selectie de animatii de la inceputul secolului...ah...

Nightwane
08 Dec 2005, 14:37
O sa vad Gayniggers from Outer Space scurt sci-fi facut de suedezi. Suedezi!

oooooold. si e si varza.

Felix
08 Dec 2005, 23:36
Harry Potter and the Goblet of Fire - 8/10: ar fi mai multe de zis aici... Desi seria progreseaza si se vede profesionalismul si daruirea celor implicati, parca partea a treia (tot) mi s-a parut cea mai reusita de pana acum... Nu ca acest HP4 nu ar avea cu ce se lauda, dar parca la capitolul constructia subiectului sufera un picut (unele scene sunt cam fuserite). Totusi, il avem pe Brendan Gleeson intr-o forma exceptionala, pe Ralph Fiennes maiestrind rolul lordului Voldemort (desi machiajul parca e acelasi din "Pacientul englez" :P), pe Miranda Richardson ---> si aici nu mai trebuie cuvinte... Filmul este ceva mai intunecat decat predecesoarele (probabil si mai greu se suportat pentru un anumit segment al spectatorilor), dar asta cred eu ca arata maturitatea la care a ajuns seria "Harry Potter" odata cu ultimele doua productii...

Total de acord si as mai fi si mai de acord daca cinmatografele din romania ar decide ca un film se difuzeaza inainte de lansarea DVD-ului . Toate cuvintele mele de lauda la adresa acestui film ( am fost impresionat de "dansul" lui Ralph din scena din cimitir ) si mai ales a progreselor facute fata de anterioarele ( mult mai bine realizate efectele speciale ) dispar in fata revoltei pe care o am fata de sitemul asta idiot ... Chiar nu inteleg daca filmul s-a lansat pe 2 decembrie de ce se insista ca filmul sa ruleze doar in Bucuresti ( sper sa ma insel ) . Nu are nici o logica si sunt revoltat nu numai datorita filmului asta , dar cu absolut toate filmele se intampla asa . Si am gandesc ca eu care locuiesc in Iasi , atunci cineva de la Buhusi nu o sa vada nici DVD-ul . Sorry ca sunt putin pe langa topic insa cateodata se mai umple paharul

raptor
09 Dec 2005, 11:09
.charlie si fabrica de ciucalata-timothy burton. excelent. filmul anului pentru mine. 100
.rubber johnny-chris cunningham. frumos, intunecat, dar prea ritmat pentru gusturile mele. aceleasi gusturi care trebuie totusi sa admita ca merita un 80.

obvious
09 Dec 2005, 16:04
gozu - takashi miike. am mai zis io. lynch gets propper fucked in the tuchas la faza asta. 9/10


sympathy for mr. vengeance - perfect. thank you, mister park.


three extremes - segmentul miike destul de slabut. mit reactualizat, nedusa cum trebuie povestea pana la capat, desi toate momentele cu cele doua fetite sunt ireprosabile. dumplings, pe de alta parte, foarte promitator, devine sec la un moment dat. iar ultimul park "cut", exact la pasul ala de mijloc intre maxima parodie si lugubru total.cruzime correana in cadru european, un fel de baroc mutant cu pereti albastrii si degete taiate pe claviatura. frumos.


charisma - kyioshi kurosawa- slab, plicticos, filosofie fada, metafora seducatorului distructiv si a alienarii expusa cam fara chef si fara miza.

M0n0
09 Dec 2005, 22:31
Corpse Bride - 8.5/10 aboslut spectacular si incantator...nu ma asteptam sa fie atat de vesel si in acelasi timp foarte macabru...Burton a facut-o din nou...ce stire! (lol)
Un film d.p.d.v tehnic inaintea vremei lui, daca stati si va ganditi (pentru cei care nu stiu) acelea toate erau papusi...si va imaginati cate frame-uri trebuiau pentru fiecare...filmul nu e unul 3D!!!
Uimitor. :happy:

notorious
09 Dec 2005, 23:07
slabut-slabut ultimul harry potter... in primul rand, pt ca are o intriga foarte aiurea (ok, deci oamenii mor si toata lumea sta si se uita ca la un meci de fotbal !?); bine, pe miss rowling n-o poti lua in serios niciodata, dar macar precedentele ramaneau in segmentul fantasmagorico-rizibil, nu erau chiar (total) aberante. iar acumularea de secvente de actiune devine, de la 60 de minute incolo, de-a dreptul obositoare, aschimodia de radcliffe incepe sa fie iritanta, fatuca (emma watson ?) intrata la pubertate (via isterii, zbierete & altele) e stresanta iar ala-prieten-cu-harry (rupert grint ? really, who cares ?!) e mereu comic cu fata lui de porcusor.

in schimb, mi-a placut ca livreaza mai multi fiori reci (mai multi ca 'the chamber of secrets' !), iar ralph fiennes e chiar spooky ! pacat ca fiorii vin la pachet cu infantilismele...

6 +/10

(stiu, sunt al naibii de scartar in preajma sarbatorilor :sick:)

ogto
10 Dec 2005, 02:04
Maria Full of Grace

Maria e o fata tipica de 17 dintr-un orasel/satuc/comuna simpla (care cultiva droguri prin spatele satului unde nu vedem noi), fara pretentii, fara posibilitati, fara un viitor sclipitor, destinata unei vieti mediocre. Exact genul de fata de care nu auzi vreodata la stiri ca e violata sau moarta printr-un gang. Traieste "the columbian dream".

Dar ramane insarcinata cu un baiat pe care-l nu-l iubeste si care n-o iubeste, nu vrea sa se casatoreasca cu el, isi pierde slujba ordinara la un atelier de preparare a trandafirilor si din nevoie de bani hotareste sa devina "purtatoare", de droguri. Inghite n 'pastile' ce contin, probabil, heroina columbiana de inalta calitate, garantat sa-ti satisfaca nevoile narcomane, at a reasonable price. Apoi o trimit in america unde va 'livra' marfa si o va clati cu pasta de dinti and so you get minty-fresh 100% pure columbian crack.

Ca in Lijia 4-ever, povestea e inspirata din stirile de la ora 7, (melo)drama tarancilor sarace si ce fac ele pentru bani si nemernici ce abuzeaza de ele. Spre deosebire de Lijia 4-ever, nu-ti baga pe gat suferinta fetelor, nu te manipuleaza cu imagini macabre, cinice, intunecate, momente de maxima inocenta a fetelor urmate de violuri anale consecutive. Filmul se sustine prin ritmul bine gandit (nu prea mult close-up pe maria, nu prea putine imagini din avion), prin suspansul artificial care-l traiesti odata cu Maria, prin imagini vagi a unei cazi plina de sange de la fata care n-avut norocul de a duce afacerea pana la capat. Aici evolutia fireasca a povestii, asa cum am simti ca s-ar intampla in realitate, captiveaza si nu prezinta drama fetei prinsa la mijlocul unei lumi nebune de droguri, plina de sange, hollywood-isme ai actiune fortata, ci aventura lui Maria (actrita care in unele momente seamana vag cu Christina Ricci) care se lasa de taiat trandafiri si alege o alta cariera de 'transporter'.

Testul mare pentru orice asemenea film este: Oare imi pasa de aventura realista si dura a acestei fete? Reuseste sa fie interesant, emotionant si captivant, uneori perturbant de direct (toata secventa cu avionul si aeroportul sau baia plina de sange mentionata mai sus), digerabil si sa nu ma simt manipulat ca o casnica ce vede telenovele care au poll-uri pe net ca sa decida cine moare in sezonul respectiv. Da, e putin prea optimist, Maria e prea frumoasa, draguta, melodia de la final e cam labaroasa, grasa e antipatica, totul se termina cu bine dar Marston intelege ca e nevoie de asa ceva pentru a duce filmul la un punct culminant, la un deznodamant si in final la o mica concluzie. E inspirat din Stirile de la ora 7, dar nu face docu(melo)drama ci construieste o POVESTE in jurul ideii.

KORBEN
10 Dec 2005, 02:35
dark fury 5/5
adica veriga lipsa dintre pitch black si chronicles of riddick
si animata foarte similar cu seriile aeon flux
absolutely entertaining, mai ales ca beneficiaza de vocea lu vin disel
revolver 5/5
omtfc!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
superb, jubilatoriu, WOW
extaziant
ca sa nu ma dezlantui si sa zik ca mr green is in the casino si ca mr ritchie intra cu filmu asta in pantheon parthenon panthelimon si toate cele ca de la kill bill nu m-am extaziat/iritat/tensionat in halul asta, ca ADOR revolveru cu toata pasiunea pe care numai un love it or hate it mio poate cauza
ma rezum la
guy ritchie si-a confectionat kill billu propriu si personal care seamana cu old boy (doar ca-l prefer de o mie de ori pentru ca este mult mai cool, mult mai asumat, si nimeni nu-si taie de-a-n-pul3a limba cu foarfeca doar ca sa fie si ceva hardcore pe meniu) are cazinouri (ca si casino da legaturile se opresc aici) si e uber psihotic

jediklaus
10 Dec 2005, 03:38
Pentru notorious: esti «scirtar» de fiecare sarbatoare sau numai de sarbatorile astea de iarna, pentru ca daca esti doar iarna, bine ai venit in lumea mea. Si pe mine ma irita la culme sarbatorile de iarna de nu-ti vine sa crezi!!
Apropo, Harry Potter si Pocalul de Foc mie mi s-a parut mai bun decit celelalte, deoarece se debaraseaza de statutul de film pentru copii. Probabil ca tributul greu platit de Newell (regizorul), care a vrut sa faca un film doar dintr-o singura parte (adica foarte scurt, fata de celelalte 3), a dus la actiunea uneori neinteleasa a acestei a patra serii din HP. Totusi, asa intunecat cum este, mai plin de actiune cum este si mai dramatic cum este, pe mine m-a prins ca nu ma mai satur vizionindu-l, astfel ca pot spune ca este ultimul film vizionat. Dar mai sunt ele multe filme care-si asteapta rindul, ca anul nu-i incheiat inca!! ;) ;)

Gaandalf
10 Dec 2005, 10:06
Chicken Little - 8/10 - am ras binisor, nu in exces la noul material de la Disney dar nici nu mi-am dat seama cand s-a terminat ... prea fast forward ...

HP4 - Goblet of Fire - 5/10 - sa ma abtin.

Flightplan -8.5/10 - loved Jodie in the movie, m-a tinut in priza dar finalul filmului cere deja prea mult. prea mult cojones ...

Cinemania
10 Dec 2005, 15:31
.charlie si fabrica de ciucalata-timothy burton. excelent. filmul anului pentru mine. 100
.rubber johnny-chris cunningham. frumos, intunecat, dar prea ritmat pentru gusturile mele. aceleasi gusturi care trebuie totusi sa admita ca merita un 80.

cam aceeasi parere despre ciucalata lui Burton...nota 10 pentru crema delicioasa numita J. Depp

gionloc
10 Dec 2005, 17:11
My Summer of Love (2004)
Pawel Pawlikowski

cand in mintea unui regizor polonez care a sfarsit studii de literatura si filosofie la Oxford se intalnesc Fucking Amal cu The Virgin Suicides cu in-cadrarile din Breaking the Waves sau Dogville, cu bigotismul lui Jack Jordan din 21 Grams si cu padurile din Last Days, iese filmul My Summer of Love.

asadar, un film despre iubire (si ca iubire homosexuala), despre legamant si moarte, despre Dumnezeu si despre Nietzsche si Freud (primul pomenit cu o propozitie celebra din Stiinta Voioasa), despre frumusetile lumii, despre minciuna, joc si realitate. si despre minciuna care devine realitatea cuiva. un film pus pe pelicula astfel incat sa te gandesti ca privesti un film.

un film bun in care veti recunoaste multe alte filme mai bune!

gionloc
10 Dec 2005, 17:23
M. Butterfly (1993)
David Cronenberg

:lol:

well... uneori trebuie sa vezi filme de David Cronenberg. are tipu' un mod ciudat (idiot) de a ridica probleme, de a crea questiuni morale, de a sonda (pseudo)abisuri sufletesti, de a gasi cazuri reale care sa fie extrem de (ne)interesante in filmele dansului.

Madame est un Monsieur, peisajul e chinezesc, gesturile sint de o artificialitate dezarmanta, replicile de o 'ingeniozitate' dureroasa. intr-adevar, vederea acestui film doare (asa ca atentie: dureaza o ora si patruzeci si trei de minute!!!). eu zic sa-i trimitem d-lui Cronenberg un numar din viitorul Re:Publik, poate il inspira putin genialul Wong Kar-Way in alegerea miscarilor pe care actorii le fac pentru a sublinia delicatetea, finetea, subtilitatea tandrului Orient!

dar M est un M abia in Franta... in China e dorinta, sarutari, promisiuni, ascensiune dipomatica, spionaj, politica, Vietnam, america, franta... iar in Franta, franta e revolutie maoista, tineri furiosi si stat reactionar. si e proces si e patrunderea adevarului operei lui Puccini. de fapt barbatul e capabil de o daruire suprema.. sau macar de un act suprem atunci cand observa ca s-a inselat...

pai.. mda. un nou Cronenberg, numai bun de asezat langa tembelul Videodrome!

M0n0
11 Dec 2005, 11:50
Lord of War - 8/10...un film bun pentru ca ofera o perspectiva ironica (cateodata chiar comica, in special prin replici) asupra razboiului...Nicholas Cage on-topic ca intotdeauna si care te lasa intotdeauna cu acceasi expresie in cap "A-list actor"...majoritatea scenelor contin un adevar crud si greu de digerat si tocmai astea fiind caracteristicile care il fac un film bun...din pacate sunt momente de plictiseala si doresti sa treaca mai repede peste ele...oricum...merita o vizionare...(a da...a jucat si Ethan Hawke)

Longshot
11 Dec 2005, 14:12
fakers - 6.5/10 - pt ca-l ratasem la festu' britanic si pentru ca n-aveam chef sa vad in her shoes. simpatic cred ca e cel mai bun cuvant care sa-l descrie. simplut, eficient, cam (foarte) tras de par pe alocuri. placut pe ansamblu. prob. as fi fost mai fericit daca l-as fi prins pe hbo da' acum na.

M0n0
11 Dec 2005, 17:04
Serenity - 6/10 nu mi-a placut deloc...clar, nu sunt fan s.f. dar totusi...am vazut mult mai bune de atat...actorii is varza...efectele..mdea, nimic deosebit (parca is ca acu 10 ani)...iar din poveste nu am inteles nimic...doar ca fata aia River it's a killing machine made in "china" (lol...adik de proasta calitate)...filmat haotic, cu cateva cadre in care zici ca erai spectator (not a good thing here) imaginea slabuta and etc. ...poate ar trebuia sa-l mai vad o data...dar nu imi imaginez ce am pierdut acuma...slab, rau de tot...

Terror_IST
11 Dec 2005, 18:41
)...iar din poveste nu am inteles nimic...

Daca nu esti cat de cat familiarizat cu fenomenul "Firefly" e normal sa nu intelegi nimic.

“A Bronx Tale” – 7/10 Debutul regizoral al lui DeNiro care isi rezerva si un rol principal (pozitiv) intr-un film cu gangsteri old-school. Anii ’60, NYC, Bronx-ul populat inca majoritar de albi, jazz, base-ball si jocuri de noroc. Callogero, pustiul unui sofer de autobuz (Robert DeNiro), il admira foarte mult pe Sonny (Chazz Palminteri), un gangster care detine un local pe strada lor. Tatal il avertizeaza pe baiat sa nu intre in vorba cu indivizii pestriti care se perinda pe acolo, dar intr-o zi pustiul il vede pe Sonny cum executa un tip chiar in fata blocului sau. Cand politia strange toti borfasii din zona si il pune pe Calogero sa identifice tragatorul, baiatul il protejeaza pe Sonny, castigand simpatia acestuia. Incetul cu incetul pustiul se simte tot mai atras de viata din local si petrece din ce in ce mai mult timp alaturi de Sonny invatand de la acesta. Desi la inceput tatal se opune cu vehementa, baiatul sau creste si ii scapa de sub control. De-a lungul anilor, lucrurile se schimba, Sonny devine din ce in ce mai puternic iar Calogero, acum adolsecent, este omul lui de incredere. Gangsterul se dovedeste a avea niste principii destul de solide de viata pe care incerca sa i le insufle si tanarului sau prieten. Batranul tata, ramas sofer de autobuz, dezaproba relatia dintre fiul sau si Sonny, si il averizeaza pe baiat ca un om atat de puternic precum Sonny nu poate avea incredere in nimeni. Probleme apar insa atunci cand din ce in ce mai multi negri se muta in Bronx si convingerile lui Calogero sunt puse la incercare.
Lipsit de grandoarea si violenta din “Goodfellas” sau de sobrietatea si gravitatea din “The Godfather”, “A Bronx Tale” este o poveste simpla cu mafioti, cu un final cam sec si previzibil, dar bine pusa in scena si care urmareste doua planuri. Primul ar fi formarea tanarului Calogero, prins intre doua lumi si care are de invatat de la doua persoane diametral opuse: tatal sau si gangsterul Sonny. Cel de-al doilea plan urmareste schimbarile sociale care ating cartierul New-York-ului. DeNiro se joaca cu rasism, iubire si filozofii de viata pe fond de Frank Sinatra, Miles Davies, Jimi Hendrix, Beatles si James Brown. Bun!

MinRep
11 Dec 2005, 21:05
Wild at Heart - nu-i dau nota (si nu-l portocalizez), pentru ca nu am rezistat la mai mult de 40 de minute (desi Lynch imi place, asa... :?). In schimb, am preferat:

Zelig - 9/10: desi seamana cu "Take the Money and Run" (cel putin ca forma), acesta este de departe unul dintre cele mai originale filme ale lui Woody. Si unul dintre cele mai subtile, pentru ca dincolo de umorul caracteristic, avem aici un film care, tratand povestea unui om capabil sa-si modifice infatiseara, se metamorfozeaza si el - pe rand - intr-un documentar, in pelicule de arhiva din perioada muta, in filme din anii '30 etc. Singurul lucru pe care i l-as reprosa acestui "Zelig" este ca, dupa prima jumatate de ora, ramane - pentru ceva timp - usor cantonat in atmosfera pe care o recreeaza, fara sa se intample mare lucru pe ecran. Poanta cu masturbarea e dincolo de noi! :D

M0n0
11 Dec 2005, 21:06
Daca nu esti cat de cat familiarizat cu fenomenul "Firefly" e normal sa nu intelegi nimic.
Cel mai probabil...

Terror_IST
11 Dec 2005, 22:14
Si daca vezi doar episodul pilot al serialului (in care se consolideaza echipajul de pe nava) vei intelege mult mai bine intamplarile din "Serenity". Din punctul meu de vedere nu este chiar un SF extraordinar, asa cum a fost primit in SUA, dar nici nu pot sa-i reprosez foarte multe. Ce-i drept nici nu sunt prea mare fan de science-fiction a la Gene Roddenberry, preferand mai mult cyber-punk-ul sau SF-ul noir. Personal, la "Firefly" mi-a placut tenta de cyber-western pe care o ia.

europe_east
11 Dec 2005, 22:17
pentru Leonard: am incercat sa ma uit la Waking Life... mai incerc. mi se pare interesant ca experiment, niste personaje desenate vorbind despre sensul vietii.. amuzante stereotipiile de limbaj, personajele foarte realiste-- amuzant spre genial faptul ca sunt create din creion. dar marturisesc ca filmul nu ma prinde, ma intereseaza foarte putin ce au de spus aceste personaje desenate, desi subiectele atacate ar merita atentie... cred ca daca ar fi fost vorba de persoane in carne si oase jucand m-ar fi prins.
ma cam supara apropierea de stilul din before sunrise/before sunset. nu-mi place ideea ca linklater se cam repeta... de fapt cred ca am inteles ce imi place mai mult la before sunrise/before sunset... e ce se vede pe fata actorilor atunci cand nu vorbesc. emotiile, mai exact. rezultat sa zicem asa al discutiilor, etc. (remember ethan in ultima scena din before sunset? ...........) u don't have that with cartoons. oricum, mai incerc. tu ce parere ai despre WL? dar slacker? nici la ala nu m-am putut uita....

jediklaus
11 Dec 2005, 22:56
Flightplan chiar vreau sa-l vad. Sper sa ajunga si aici (la Arad) pana la sfarsitul anului. Am citit despre subiect, iar un film cu Jodie Foster ar trebui sa fie bun.
Despre Chicken Little am tot auzit ca ar fi fain si merita vazut, dar eu nu prea sunt adeptul desenelor animate soft. Apropo, iti mai amintesti de Pasarea de foc spatiala, un desen animat japonez care a rulat in cinematografele noastre, daca nu ma insel, in anul 1986? A fost primul desen animat de lung metraj SF pe care l-am vazut. Se pe care tare mult as mai vrea sa-l revad!!! ;) ;)

raptor
12 Dec 2005, 10:49
.who's my favourite girl?-adrian mcdowall
.o scurta amuzanta despre probleme pubertatii. 85

coffe and ciggarettes-jim jarmusch
. :love: 95

Nightwane
12 Dec 2005, 12:37
mda.am revazut Land of the dead si am reavut erectie vazand-o pe madam Asia fataindu-si popourile si babaroasele pe ecran. Sa zica mersi ala la care am vazut filmu' ca i-am curatat ecranu' cu balele.

10/10

Terror_IST
12 Dec 2005, 18:16
“The Notebook” 5/10 Deci cam asa: se ia una bucata poveste de iubire prezentata retrospectiv, se adauga doi actori tinerei si frumusei care se iubesc indiferent de lumile diferite din care provin (nu, nu sunt de pe alte planete doar ca ea provine dintr-o familie bogata si el saracul, e mai amarat), se presara inevitabila despartire nedorita de cei doi si orchestrata de diabolica mama care urmareste realizarea fetei, se amesteca timp de multi ani, timp in care baiatul devine barbat, lupta in razboi, isi lasa barba si repara o casa, se adauga o lingura de hazard, cand cei doi se regasesc dupa mult timp si ,surpriza, inca se mai iubesc, se lasa la foc mic, cat timp cei doi se "iubesc" lipsiti de inhibitii si isi gasesc linistea interioara, si se serveste cu grija, cand draguta de fata trebuie sa faca o alegere pentru restul vietii.
Motivul pentru care merita vazut acest film care vrea sa ne demonstreze ca dragostea invinge totul, este Rachel MacAdams, vivace si cam nebuna, destul de sexy cand picteaza goala pe prispa si simpatica cand isi pierde cumpatul. Partea mea metrosexuala, l-a apreciat si pe Ryan Gosling cu barba (de observat ca actorii tinerei isi lasa barba ca sa para mai maturi, un alt exemplu fiind alt Ryan, Reynolds de data aceasta, barbos si furios in “The Amityville Horror” si ceva mai carismatic in “Blade Trinity”). In rest, dog bollocks!

katalyna
13 Dec 2005, 16:14
Ha , ha! Cel mai recent film vizionat , la mine este Manhattan , care este din '79. Amuzant .Oricum , nici nu pot sa spun exact , pt ca eu ma uit la filme in fiecare seara asa ca....Aseara m-am uitat la Manhattan.

notorious
13 Dec 2005, 18:07
dupa genericul extrem de stilat, aducand putin a 'vertigo', incepe si filmul,charade. aproape iritant de bine executat (montaj, imagine, muzica - nominalizat la oscar din cate-am inteles, de altfel). teoretic, putea fi la fel de bine realizat si de alti regizori - billy wilder, insusi alfred hitchcock sunt doua nume care imi trec prin minte acum. de altfel, intreg filmul este realizat dupa canoanele thriller-ului hitchcock-ian; prima secventa de dupa generic: o mana insidioasa, tinand un pistol, indreptat inspre audrey hepburne, pt ca sa aflam cinci secunde mai tarziu ca este un copil cu un pistol cu apa. moment plin de malitia lui hitchcock. si, bineinteles, stralucit jucat de hepburne si grant.

8/10

all about eve - monumetal, 10/10.

christi
13 Dec 2005, 19:07
The Babylon Disease - 5.5/10. Un film suedez al unui regizor (Espinosa) din noul "val" scandinav. Nu e grozav, desi pentru un debut in lung-metraj merge. E filmat ok, cu multe taieturi rapide de montaj & documentary-style. Practic, asta tine filmul in picioare si il face vizionabil si (oarecum) neplictisitor, pentru ca povestea e slaba si totally uninteresting.

GhitzaCartitza
13 Dec 2005, 19:08
Am vazut Transporter 2. Nu va urez insa si voua asa o experienta neplacuta. Prea o da in desene animate (asta ca sa nu jignesc pe cei carora le-a placut; yo nu cunosc persoane apropiate care sa impartaseasca parerea asta).
Toti banii i-a facut gagica si masina.
1/5

MinRep
13 Dec 2005, 21:24
dupa genericul extrem de stilat, aducand putin a 'vertigo', incepe si filmul,charade. aproape iritant de bine executat (montaj, imagine, muzica - nominalizat la oscar din cate-am inteles, de altfel).

[...]

intreg filmul este realizat dupa canoanele thriller-ului hitchcock-ian; prima secventa de dupa generic: o mana insidioasa, tinand un pistol, indreptat inspre audrey hepburne, pt ca sa aflam cinci secunde mai tarziu ca este un copil cu un pistol cu apa. moment plin de malitia lui hitchcock.

[...]

8/10
Da, am vazut filmul asta de o groaza de ori si inca e fresh! Porcii de la ProCinema au taiat cu sila, dar totusi... filmul asta rupe! (chit ca as avea cate ceva de comentat, dar las sa treaca... de sarbatori ;))

alex2
14 Dec 2005, 02:47
SYRIANA - 7/10

the evolution of george clooney...mareu cu pretenii in film:) e o poveste interesanta si de ce nu, true story (numai d-zeu si CIA or sti mai multe)...m-a cam luat plictiseala la un mom dat, pt ca intriga nu e tocmai simpla, ritmul uneori lipseste, iar dialogurile...no comment. totusi, de vazut.

PRIME 6/10.
mai vesel decat notebook si mai suparat pe viata decat wedding crashers. uma e de nota 11...si streep de 12. evident, o sa ziceti ca vai doamne, cata stereotipie in filmul asta. poate.

a vazut careva memoirs of a geisha? aud ca e dazamagitor raportat la carte.

Gaandalf
14 Dec 2005, 09:53
Aeon Flux - 3/10
-plictiseala monumentala. Nu are acel iz de film de lung metraj, prea dinamic, iti lasa senzatia unui episod dintr-un serial sf de 40 de minute. Personajele sunt injectate cu forta -nici history nici evolutie, backround story: cateva randuri aruncate pe fuga la inceput, efecte decente. Fight scenes destul de ok dar nu e de ajuns sa imbunatateasca subiectul reiterat mai peste tot cu clone, flashbacks si dragostea care nu are bariere. "Nenea rau" e un pushtan palid care vrea eternal life si cam atat. Closure.

M0n0
14 Dec 2005, 19:49
Herbie, Fully Loaded - 6/10...e clar ca nu trebuie luat in serios filmul asta...doar e un Disney...si e vorba despre o masina care are sentimente...lol...oricum un film de familie destul de bun, distractiv...cu tenta de parodie la the fast and the furious...

gionloc
14 Dec 2005, 21:27
Vincent Gallo

Buffalo 66 (1997)
si
The Brown Bunny (2003)

primul: familie, puscarie, speranta, umor negru, muzica buna, psihedelic uneori.
al doilea: iubire, lacrimi, moarte.

nu stiu unde o stat tipu asta pana acum... e demential!!

KORBEN
15 Dec 2005, 15:15
House of the DEAD 3/5
“Isla del muerte, u say…”
Wow tittiez
Seems scarry…
Asta se vrea horror????
Montaj prost
Capitanul vasului zice “I found a spot for our merchandise”
Eu zic zombie island massacre, anyone?
Wow..how pathetique… inserturi dintr-un pc game de mana a 6a
Cat de original… o sa vina o furtuna
This feels just like scoobydoo
Oare gagica necuplata o sa supravietuiasca?
Ink o taietura de montaj de kkt
OMFK!!!!!!! Aia care alearga prin padure sunt zombiez?
“what the hell is that? It looks like it`s built a millenia ago!”
OMFK…nu-mi pot crede urechilor, careva a zis “didn`t u ever watch scoobydoo?”
Tittiez again… that’s nice…not thrilling, but nice
CEE??? “they are dead but reanimated bodiez, like in a Romero movie” zice tipu cu camera digitala
Inca un insert d kkt dint-un pc game de kkt
WOWWWWWWWWWW zombiez care inoata
Uber-WOW zombiez care sar din copac in copac mai ceva ca veveritele
“it seems there`s an interference…radios&cell phones don`t work”
ar fi fost culmea sa functioneze
ala din tufisuri e un calugar zombie sau ce?
Zombiez care ies din mlastina acoperita de ceata
Daca avem zombiez care inoata pe muzik electronica ar fi cazul sa avem o eviscerare subacvatica, dar NU… ma simt revoltat
LIBERTY, japoneza in catsuit din latex cu streagul americii a intrat cu cutitul in apa
THIS IS SOOOO OVER THE TOP: zombiez care scuipa acid!!“there must be some scientific explanation 4 this!” si ni se spune legenda unui pirat spaniol (care seamana cu marlon brando chel) si l-a omorat pe un tip care seamana cu napoleon batran
cum lumea primeste arme, e de asteptat ca urmarea sa fie un shooter 100% brain dead demn de un film americacan…
…….dar seceventa de lupta care urmeaza (gen ca sa ajunga la casa supravietuitorii tre sa-si croiasca drum cu armele prin enspe mii de zombiez pe fundal muzical retard de hiphop) e atat de lunga, retarda si demonstrativa (freeze motion, sange dubios, travuri circulare) ca ma duce cu gandul la lucruri bune care fac din too much, more than a lot ( Brain Dead, p jakson) un lucru cat se poate de pozitiv
totusi, de unde dracu stiu astia sa se lupte mai ceva ca van damme, schwatzenegger si bruce lee la un loc?? (probabil pt ca e dupa un joc) si de ce unii zombiez zboara si altii nu ? ( or fi in functie de nivelul de dificultate al nivelului de joc atins??)
stiu ca n-ar trebui sa gandesc “Oliver Stone” dar ma gandesc la el si Rodriguez
filmul devine chiar entertaining/intersant si dupa cateva momente gen emotionale care erau necesare aflam si “explicatia stiintifica” (frankenstein/house of wax/alien4)
din pacate personajele sunt imbecile si casa explodeaza inainte sa vedem mai mult din lipitoare aia senzationala cu dinti fiorosi
“greg…greg!! Say something!!” si urmeaza ceva foarte nice
piratul (calugarul din tufisuri adik) o injunghie pe demoazela care era singurica si banuiam eu ca o sa scape cu sabia lui de pirat spaniol in between her over-developed tittiez , e decapitat si I se calca pe cap… glorious, I say
pe final aud ceva gen “reanimated homo sapiens”
all in all, a very enjoyable movie… daca treci de primele 40 de minute

KORBEN
15 Dec 2005, 15:21
bride of chucky 2/5
…mda in anii 90 filmele au devenit, vorba lui Norma Desmond, mai mici. Prea mici in cazul de fata
dupa childs play 2&3 care au fost foarte bine facute chestia cu mireasa pica prost (chiar mai prost decat alien4, batman4, etc, de ce nu s-or rezuma oamenii astia la trlilogii nu stiu si ma umple de nervi)
1 nul la capitoul suspans si sadisme (multumesc, in loc de enspe trimiteri la celelalte filme din serie si bride of frankesntein preferam macar un minut de thrills)
2 lipsit de umorul de calitate, are totusi momente si replici amuzante; dar nu toate functioneaza
3 disparitia protagonistului din partile1-2-3 si inlocuirea lui cu un cuplu de tolomaci indragostiti (asta asa ca sa fie paralelism ieftin cu chucky si gagika`sa) nu ajuta cu nimic
4 crimele lui chucky sunt interesante, dar seci, fara pic de teroare sau sarit in scaun
5 cel mai impardonabil e atentia penibil de putina care se acorda inceputului (re-crearea lui chucky) si sfarsitului (distugerea sadica si interminabila a papusii)

EL TOPO 5/5
Superb&splendid&sublim
Cam asa cred ca ar arata Dogville daca ar fi fost scris de Brussolo si regizat de Fellini, carnaval burlesco-grotesc mistiocaloido-metaforic despre religie (crestinismul citit prin samanism) si societate (degenerata, sclavagista, ipocrita, inarmata pana in dinti)
Ne-povestibil (da, exista un fir narativ dar este cel mai putin important lucru din film) pe motiv ca poezia hieratica si magia hieroglifica (fu Ck, cred ca am un puseu de pretiozitate!!!) nu se povestesc, se simt. Sau nu
Erotic, mistic, stilizat, simbolist, atroce…that`s CINEMA
Repere: Marques&Fellini&Barney

KORBEN
15 Dec 2005, 15:49
king kong 2/5
aku vreo 20 de ani, kand, pe finalul de la braindead peter jakson baga un tip cu un lawnmower sa devasteze un numar de oridinul sutelor de zombiez si secventa dura o eternitate si totul devenea o colina de sange, mate si membre sectionate abuzul cantitativ era, fara indoiala, semn al calitatii, ravisant si juisant
din pacate neozeilandezu obez a mai comis, fidel aceluiasi principiu "cantitate cat mai mare= calitate maxima" (devenit, intre timp obsolet daca nu e insotit de stilizare- vezi killbill si sincity) lotr care dureaza impardonabil de mult si abunda in finaluri care nu se mai termina si batalii care pur si simplu nu mai incap pe ecran si trilioane de tone de jegosenie (pe care un moment de decenta verbala inexplicabila ma impiedica sa o transcriu)
deci mam dus la kingkong cu cele mai negre asteptari... si nu mi-au fost decat partial inselate
principiul de baza dupa care functioneaza ultimul joc pe calculator cu pretentii de MARE film semnat de fostul regizor briliant peter jakson este
"cat mai lung, obscen de lung ca lumea sa zik "am vazut un film MARE" , cu cat mai multe povesti intretaiatesi transformate in ghiveci, ca lumea sa zica "vai cate filme face MARELE regizor in NUMAI TREI ORE", cat mai monumental, monolitic, zdrobitor, plin de aventura, plin de monstri CAT MAI MARI"
deci siktir total pentru ca Filmele Mari nu se scriu cu FILME MARI
partea intr-adevar trista pentru mine este ca in varza de trei ore exista trei "filme": primul despre actritza si scenaristul care se indragostesc (mediocru dar nederanjant), al doilea e versiunea absolut penala si gratuita (lotr-style) a lui jakson la jurassic park si al treilea e king kong (care daca ar fi avut doar doua ore ar fi meritat un 3/5
o varza monumentala din care admit ca mi-au placut:
1 lipitorile gigante cu dinti
2liliecii
3miriapozii
4decorurile (de care evident ca se abuzezaza doar ca omul modern sa nu se simta pierdut in jungla si sa nu care cumva sa se pliktiseasca in cele 15 secunde care nus umplute cu dinozauri, paianjeni, miriapozi, lilieci, triburi suspecte, etc)
5actorii... da, fara brody, serkis sau bell filmu primea un mare fu ck off dupoa fix prima ora jumate
jack black la inaltime, ca de obicei(alter ego la fel de penal al regizorului ca thmos in femeia visurilor cu singura diferenta ca e e foarte bine jucat) care are ingrate misiune de a ne arata si infige in cap ca exista ceva magic si filmele lu pj se merita pretul biletului, ca pj e un REGIZOTR cu o VIZUNE (jegu dracu)
6 miss nipples watts care atunci cind nu se uda instantaneu cal aude/miroase/simte/vede pe kingkong e foarte nipple-ish
atat ca mam saturat

Alex Leo Serban
15 Dec 2005, 17:02
in linii mari (MARI!!!) de acord cu antepostitorul; mie cel mai mult mi-a placut 'baletul pe gheata' al kk-ului cu damzela in distres, in central park, cu x-mas lights & tot tacimul... nice :)
jack black e singurul care chiar joaca in tot filmu, cinste lui.
da sa ma tai daca-nteleg ce gasesc gagicile la nasolu ala de adrien brody :sick: si-acum, ca sa puna capac, mai scrie si korben ca i-a placut!
what can i say - daca-ar avea talentu macar cit nasu, i cd drop a line or 2; asa, he's just obscenely overrated...

MinRep
15 Dec 2005, 20:01
Confessions of a Teenage Drama Queen - 1/10: de fapt, mi s-a parut atat de tampit incat aproape ca a meritat sa aman alte vizionari care imi stau (inca) pe lista de asteptare. 10 puncte (in minus :D) pentru porcaria asta!

MinRep
16 Dec 2005, 13:02
Eraserhead - 9/10: cel mai provocator film pe care l-am vazut in utlimul timp. Tot ce e mai rau la "Caligari", Bunuel, Bergman (si probabil si Kubrick) se aduna in acest film, primul lungmetraj al lui David Lynch. Se retine: un peisaj urban postapocaliptic, naratiune dupa logica viselor (ca de obicei), plus un copil mutant si multe, multe, multe alte ciudatenii... Iar pe coloana sonora: fosnetul vantului, clipocituri, gemete si jazz la pick-up...

europe_east
16 Dec 2005, 14:48
The Dreamers-- agreabil, sau curatzel, cum ar zice als :) dar pasabil. ma asteptam cumva ca pentru oricine traind in Paris 1968 evenimentele sa aiba un impact mai puternic. una peste alta, for some reason l-am comparat cu the unberable lightness of being, si pierde detasat.

M0n0
16 Dec 2005, 18:49
The Chumscrubber - 9/10 My God...poate exista un film mai adevarat decat acesta...? Actiunea...sau mai bine zis drama se petrece in Wierdsville, U.S.A. a.k.a Crazytown, suburbie in care perfectiunea e o chestie obisnuita si deloc lipsita din fiecare casa aranjata mai bine ca o carte intr-o biblioteca...un oras in care adolescentii isi ascund sentimentele in spatele pastilelor cauzatoare de "fericire" (lol) iar parintii/adultii in spatele paharelor de vin care se par ca nu se termina...fiecare moment din film e o ocazie de a rade...ori pentru ca e un adevar socant sau ceva absurd de hilar...nu are sens sa recomand filmul, pentru ca deja am facut-o...

Longshot
17 Dec 2005, 21:58
asylum (7.5-8 ) si lonesome jim(8-8.5). primul, misto filmat si interpretat super bine, poate mai putin de csokas ala. la fel ca si young adam insa, nu m-a prins asa tare. al doilea, tot cu prestatii bune all around (casey affleck il cara-n spate) dar cuminte, de feel-good. placut insa. a mers bine impreuna cu doua pahare de vin.

M0n0
17 Dec 2005, 22:33
King Kong - 9/10 cgi-u face toata treaba - implicit Kong care depaseste orice masura prin personalitate si emotiile pe care le emana (absolut superb)...apoi actorii care nu au facut deloc o treaba proasta...Naomi Watts a fost o prietena pentru Kong in toate sensurile cuvantului si o frumusete si jumate pentru restu publicului (a semanat mult prea mult cu Nicole Kidman si asa au zis si cei din jurul meu in sala de cinema, in timpul filmului)...Jack Black in cel mai serios rol pe care l-a facut si a facut o treaba excelenta, un actor de prima mana...iar Adrien un erou de prima mana...logic (asa era scris in scenariu si la asta se astepta toate lumea inca de la inceputul filmului)...revenind la film, mai multa actiune si suspans ca in filmul asta nu vezi nici in toate lotr-rurile cu o coregrafiere a luptelor geniala...am ramas cu gura cascata...la propriu...din pacate e un popcorn movie, asta numai pentru ca e recomandat sa te duci la cinema sa-l vizionez...daca il vezi acasa pe monitorul de 17-21 sau chiar pe cel de 72 pe dvd tot nu are acelasi farmec care l-a avut in cinema...

notorious
18 Dec 2005, 14:52
la pianiste - 9/10 - pt ca, in sfarsit, am vazut filmul care face 'belle de jour' sa para un film pt copii... :) jucat brici (isabelle huppert chiar are ceva dintr-o deneuve frigida si imbatranita).

la verite - filmul presupus-genialului henri-georges clouzot sufera mult din cauza teatralismului jocului actoricesc (meurisse e, din pacate, cel mai ostentativ la acest capitol). in rest, avem o poveste de dragoste foarte intensa (in principal datorita scenelor dintre sammy frey si brigitte bardot), un scenariu bine construit si o regie inteligenta, cu un umor subtil si rafinat. mi s-a parut mai bun decat supracotatul 'les diaboliques', culmea, foarte misto jucat (vera clouzot si simone signoret faceau risipa de talent !), dar care nu m-a prins in 'jocul terorii' exercitat de acelasi meurisse (impreuna cu vera clouzot). :(

8/10

si, desigur, ar mai fi scurtmetrajele romanesti premiate international. cel mai mult mi-a placut visul lui liviu, o idee excelenta si o regie extrem de subtila (corneliu porumboiu), care chiar iti lasa la un moment dat ca 'visul' (cosmarul ?) personajului principal este insasi viata lui, derulata cu o monotonie coplesitoare (misto aici gaselnita repetarii de catre personajul cheie al filmului a acelorasi miscari in fiecare dimineata). iar cadrul final e chiar 'mindblowing'. (pe bune, chiar sunt curios cum au obtinut efectul acela ?) pacat, din asemenea idee se putea face un lung-metraj de nivelul lui pintilie. putin bani, din pacate, banuiesc...

apoi a fost, desigur, 'scurtul' lui puiu, un cartus de kent si un pachet de cafea. cred ca cel mai mare talent al lui puiu este ca poate surprinde intreaga viata (trairi, trecut etc.) a personajelor sale prin unele situatii simple - aici, este discutia dintre un tata concediat cu doi ani inainte de pensionare si fiul sau intr-un local numit 'graceland' (delicios de rafinat-snob). practic, ii poti 'citi' cu o usurinta frapanta: diferentele de mediu (batranul e sofer de autobuz, nu are bani de intretinere si medicamente, tanarul e avocat, e imbracat la patru ace, molfaie intruna o placinta cu mere si il trateaza pe primul cu o superioritate 'son knowes best'), usoara ostilitate dintre 'generatii' (i-o poti citi in ochi in fiecare cadru tanarului). perfect jucat si regizat.

mai putin incantator (as in 'plicticos', 'lacrimogen' etc.) mi s-a parut filmul ruxandrei zenide, stejarii verzi. tot pe la dezamagiri bagam si scurtul lui catalin mitulescu, trafic, o mica risipa (totusi bine filmata) de 15 minute de pelicula. premiat la cannes ??? :(( la fel si apartamentul.

M0n0
18 Dec 2005, 15:46
Lost in Translation - 8.5/10 film total cu picioarele pe pamant, no s.e. what so ever...film bazat in special pe scenariu si pe relatia dintre Bob Si Charlotte...Bob sot de 25 de ani, actor care trece prin criza de varsta medie iar Charllote o sotie de 2 ani care s-a plictisit de relatia cu sotul ei/abia acum si-a dat seama ca nu se potrivesc...consider ca acest film face apel in special la persoanele care se regasesc in aceste 2 persoane din film, nu prin slujbe sau felul cum arata, ci prin felul in care vad ei o relatie...
si mai vreau sa adaug ca acest film isi bate joc (din cate am obs eu) de populatia japoneza, mai bine zis de cei care apar la televizor...e de-a dreptul comic...

MinRep
19 Dec 2005, 06:10
Jumanji - 7.5/10: mult mai bun decat mi-l aminteam sa fie. Desi nu-mi lipsea nici o scena din memorie, s-a dovedit a fi destul de 'proaspat' si entertaining (ar fi cam a patra vizionare, dupa 2-3 ani de la ultima). Robin Williams e genial, la fel si Jonathan Hyde, in rol secundar dublu.

Shadows and Fog - 7/10: imaginea filmului asta e geniala! Stiu ca, de obicei, "Shadows and Fog" este considerat unul dintre esecurile lui Woody Allen, dar mie mi s-a parut destul de reusit. Pe alocuri, o mai da in bara cu propiul stil de interpretare, dar undeva intre expresionismul german si Fellini, intre Madonna, John Walkovich, John Cusack si Jodie Foster, ii iese pasenta!

raptor
19 Dec 2005, 14:25
.king-kog. 55. nu neg ca mi-a palcut pe alocuri, dar poate numai din cauza diversitatii de ganganii. si pogo cu brontozauri. frumos. din pacate, numai cpu' de el, nika in rest....bonus, mi-au intepenit picioarele pe scaunele din fata mea. CRUNT! filmul asta e prea lung. fuck it.

Gaandalf
19 Dec 2005, 23:59
Banlieue 13 - 7/10 - un alt film marca Luc Besson care este bunicel n-ai ce sa-i reprosezi, acrobatiile si artele martiale scot la iveala alt film spectaculos. Paris 2010, un zid ca cel al Berlinului numai ca de data asta paria societatii sunt gangsterii care controleaza cam tot ce misca. Ba "super-gangsteri" care fac "super-salturi", "super-spectaculoase", ba "super-politisti" care fac "super-arestari" si care sunt trimisi in "super-misuni" capcana sa decimeze acesti "super-gangsteri" printr-o "super-bomba". Subiect lejer. Pentru cei care apreciaza genu este evident cum Besson pays homage to Jackie Chan & John Woo's Hard Boiled "casino scene" ...

europe_east
20 Dec 2005, 06:04
Cinderella Man-- nu credeam sa ajung sa imi placa boxul vreodata, dar uite ca s-a intamplat si asta. Filmul merge pe o reteta clasica, poveste un pic dulceaga, visul american & stuff, dar reusita prin jocul actorilor, Russell Crowe and Renee Zelweeger si Paul Giamatti in sfarsit intr-un rol mai altfel decat de intelectual cu probleme. Dar cel mai misto in film e cum e surprins boxul propriu-zis, si nu neaparat prin detalii specifice boxului (desi filmul abunda in pumni si fete dislocate de lovituri, scene misto de altfel) cat prin detaliile specifice ORICAREI lupte: pregatirea pentru lupta, si mai ales focus pe tinta si coaching: cel mai mult imi placeau momentele cu Giamatti care incepea ritualul: who fought Griffin in three rounds? Crowe/Braddock: Jim J. Braddock, iar Gimatti: and who won over Lewis bla bla bla, Crowe: that was me, etc, etc, etc. Si mai sunt si luptele alea care sunt absolut misto, oarecum a la Fight Club, the pleasure/need to fight. Crowe is also pretty gorgeous I must say. :)

obvious
20 Dec 2005, 12:41
zatoichi - friend kitano, traditionalism cu distantare totala la sfarsit, accente de parodie.

carne-gaspar noe- singura din respectva companie careia sa-i placa filmu asta. si mi-a placut.mult.mediu-metraj, tot sumbru-parodic, saturarile de rigoare, mici momentele de commedia dell'arte.nevrotic.foaaarte misto.

being julia- constructia previzibila de ups and downs, personaj previzibil in frivolitati; totusi anette benning fiind un spectacol senzational de vulnerabilitate jucata grotesc, grotesc fin jucat si in general, cam patru perechi de cojones pe replica.


the cook, the thief... - no comment. just greenaway is kinda God.

Serghei
20 Dec 2005, 14:28
First things first...

Un cartus de kent... e un produs scolaresc,mult sub asteptarile cinefilor .ro catre acest Isus al cinematografiei mioritice...iar ca omagiu adus lui Jarmusch e varza.

Trafic a lui mitulescu,in schimb,e un exercitiu de imaginatie si un scurt f.bun.Nu pe placul meu,da' bun.

Moving along...
Broken Flowers-cica e mainstream...chiar daca e,e mainstream de calitate.Am ras,pe sub musteata(cum sade bine geantlemanilor) dar asta nu e Jarmusch.Unde sunt personajele lui Jarmusch...adica,pe alocuri il intuiesti in constructia personajelor sau in felul cum se misca camera dar ma astept la altceva de la omul asta.Film bun...dar nu un Jarmusch autentic.

...si tot de la Jarmusch citire
Faster Pussycat!Kill!Kill!-truly vintage.Like finding an old,dusty vinyl under your cd/dvd collection...and the intro track sounds a little bit like this Ladies and Gentlemen, welcome to Violence. The word and the act. While violence cloaks itself in a plethora of disguises, its favourite mantle still remains - sex. Violence devours all it touches, its voracious appetite rarely fulfilled. Yet violence doesn't only destroy. It creates and moulds as well. Let's examine closely then this dangerously evil creation, this new breed encased and contained within the supple skin of woman. The softness is there, the unmistakeable smell of female. the surface shiny and silken. The body yielding yet wanton. But a word of caution: handle with care and don't drop your guard. This rapacious new breed prowls both alone and in packs. Operating at any level, at any time, anywhere and with anybody. Who are they? One might be your secretary, your doctor's receptionist, or a dancer in a go-go club!...and it goes one with three busty ladies driving their fast cars and trying to steal and old man's fortune.Full of odd characters and imagery this piece is so bad(by professional ratings) that it becomes god.The man behind all this is Russ Meyer,who just might be a distant cousin of Ed Wood.

M0n0
20 Dec 2005, 17:51
Donnie Darko - 8/10 un film greu de inteles, chiar si a doua oara nu e usor...un film care la inceput pare inca un film despre adolescenti sau un alt film horror, el fiind de fapt unul mult mai profund si provocator...un adolescent este salvat de un om imbracat in iepure (cel mai cuminte si inofensiv lucru transformat in rau)...si acest iepure ii spune ca lumea se termina, v-am spus...evil. Watch it!

EgoN
20 Dec 2005, 18:26
broken flowers
film destept, cu cadre a la jarmusch, cu glumite subtile (pe generic la un moment se vad cativa nori iar din boxe se aude "i try to see you through the clouds", lolita joke, don johns(t)on joke....), foarte cald si emotionant pe alocuri (scena vizitei la cimitir, scena finala cu "i know you think you are my kid") + o coloana sonora dementiala.
din pacate placerea mi-a fost rapita de fatzaul total enervant a lui murray (omu asta e pe moarte si nimeni nu-i acorda nici un ajutor?)...nu stiu ce sensuri ascunse vad cinefilii pe fata lui, eu nu vad decat niste grimase obosite ce le are din lost in translation (de ce a trebuit domnu jarmusch sa bage si el un cadru cu lumina albastra, de dimineata, si asta uitandu-se necajit tare pe geam?).
sharon stone, tilda swinton, julie deply, jessica lange, etc - toate niste foste (why am i not surprised? ) gagici, toate superbe.
din pacate nu ramai din filmul asta decat cu acele minunate "quotes".
jim, you know, i still love you :P

Nightwane
21 Dec 2005, 11:59
Intergalactic Time Travel Quest 4

Cea de-a patra parte din aceasta saga intergalactica se deschide cu un sublim cadru de-a dreptul orgasmatic depictand obsoletismul conditiei umane. Totul este redundant cand se trateaza despre acest film proto-poetic si post-cyberpunk. Dialogurile, de o efervescenta cutremuratoare ("EEK!!!") subliniaza pre-metamorfismul noir-esque al constructiei vizual-auditive (V.O: "Donald Fuck. The Duck."). Actorii sunt descendenti directi ai epocii Greta Garbo-niene, reusind sa creeze un joc teatral magistral de o savoare suculent-ectoplasmatica. Regia, de un buñuelism evident, defloreaza simturile, atacand pe toate flancurile posibile (psihic, fizic etc.).
In concluzie, o capodopera rarisima a acestui secol si o opera de marca a genului proto-post-cyber-sci-fi-horror-punk-drama.

Nota: 10/10

KORBEN
21 Dec 2005, 15:03
deci...3 jeguri
1 switch killer (aka transamerican killer) 1/5
tzatze si nimik altceva interesant, plictisitor si penibil
2 the count of monte cristo (aka the kunt of m.c) 1/5
pliktisssssssssssssssssssssssss
si cartea era kiar orice numai boring nu
tipic pt ecranizarile cu ag ale americanilor
3 session 9 0(zero/nul/slozeala)/5
brad anderson cu penalitatile lui retarde despre psihic si za horor din capul personajelor
nu credeam sa vad un horror mai plikticos decat amityville`70, dar s-a intamplat


4 faleze de nisip 2/5
da, este un 100% dan pita
dialoguri pretentioase artificioase si pedante prin care personajele-reflector lumineaza protagonistul
care protagonistul este, evident un mare om, un geniu crud si neinteles
evident ca femeia pe care o iubestte este mult sub nivelul lui, nedemna si netrebnica dar totusi umana
desigur actiunea se petrece in decoruri artzy-kitchy-luxuriante
si fata de alte filme de epoca ceausista e minunat filmat
si prima parte (mai exact treime) este impecabila, in a doua parte lucrurile incep sa degenereze si a treia este ratata de secventa de final
totusi foarte interesant
mai ales primele 40 de minute

Cinemania
21 Dec 2005, 21:13
Sneakers (1992)

Excelent. Has some nice twists. Robert Redford...na, e Robert Redford, numa' bun de jocuri politico-politiste. :D 9/10

Hostage.

Nu credeam ca-l voi mai vedea pe Bruce Willis in vreun film bun la batranete. Bun a fost si Bruce. Ecranizare reusita a cartii. Actiune OK. 7.5/10

Un pod plin cu jucarii stricate

Raman la opinia ca Vasluianu e un actor bun. Si Ana e buna. 8/10

notorious
21 Dec 2005, 22:16
catre acest Isus al cinematografiei mioritice...

e Iisus. si acum, fara mistocareli, eram curios ce-ai vazut in 'traficul' lui mitulescu ?

.................................................. ...........................

young frankenstein merita vazut pt a experimenta felul in care te poti amuza la o poveste total aberant-(voit)-tembela. gagurile, memorabile toate, de un grotesc aburd, se succeda cu o regularitate care ii dau filmului lui mel brooks o consistenta si o omogenitate mai rare in genul comic. fara schimbari de ton, fara rupturi stilistice (grotescul mizanscenei - decoruri, personaje s.a.m.d. - persista pe tot parcursul celor 105 minute), aceasta parodie Dementa exista cu un singur scop - ca sa te faca sa razi. si cine te poate face sa razi (si doar atat) mai bine decat mel brooks ?

8/10

si acum, cazul king kong. cu riscul de a fi linsat pe forum, risc sa marturisesc ca mi-a placut. si asta in conditiile in care nu mi-au placut niciodata poncifele regizorale marca peter jackson. dar kestia cea mai tare este ca aici nu strica absolut nimic ! cel putin in prima parte, 'king kong'-ul nou (zic asta fara sa fi vazut originalul lui cooper) nu este decat un film de aventuri foarte misto executat: paceing-ul e perfect, nu te plictisesti o clipa, iar peejay chiar te sperie cu cateva faze. zau, tipu' a ajuns la o megalomanie care efectiv te ucide in scaun, atat de evidenta e pe ecran: a ajuns sa se autociteze (nu vad altfel scena cu viermii uriasi - brrrrrr, iti ingheata sangele in vene - decat ca pe o trimitere la al treilea 'stapan al inelelor') si sa creada ca iti poate pastra vie atentia timp de trei ore, la o poveste de dragoste intre un om si o maimuta, intre frumoasa si bestie.

iar, in aceasta privinta, ceea ce frapeaza este, totusi, abilitatea cu care reuseste, in partea a doua a filmului, sa surprinda tragismul intregii povesti, in niste cadre de o intensitate vizuala care te face sa transpiri (bine, eu am si un serios rau de inaltimi ! :(().

pe bune, e chiar foarte ok...

8/10

p.s.: poanta cu fay wray si RKO si cooper e totala !

Serghei
22 Dec 2005, 13:20
Cinema subtil,din ala de-ti place tie.

christi
22 Dec 2005, 16:13
King Kong - 7.5/10
Mai bun decit ma asteptam. Intens, interesant, spectaculos, dar totusi prea lung. PJ should be sued for damaging people's asses. :P

KORBEN
22 Dec 2005, 17:26
@nitwan
intergalactic time- travel quest4

...YUMMMMY :shock: :love: :shock: :love: :w00t: :w00t:
din cate imi aduk aminte este, de fapt un remake la primu` (ala din `71)
complet de acord cu tot ce-ai zis, mai putin partea cu ectoplazmatik
where the fuck is that in da movie???
sau ai vazut (si mai) rarissmul directors cut cu 3 minute in plus????
cum draq ai reusit sa faci rost de dvd???

KORBEN
22 Dec 2005, 17:35
Man-thing 3/5
Very nice, old-school-ish swamp-moster movie
Uneori creepy, uneori predictibil
100% ecologist (dar 10xgod fara steven segal)

pi 4/5
pot intelege fascinatia unora pt filmul asta dar nu o impartasesc
marele cusur: intelectualism&pretiozitate
marele atu: regia (care totusi nu ajunge, si nici nu cred ca ar vrea sa ajunga la poezie tip quay bros) dar “tine” impecabil filmul
frumos filmat, psihotic, (prea) matematic, captivant (de la un punct incolo)

darkwolf 2/5
un varcolac intunecat si foarte negru in cerul gurii lui foarte mari tre sa se acupleze cu o demoazela blonda si sa creeze o noua rasa care va distruge omenirea
pro: tippi herden in rol secundar, sani si dansuri lascive (nu cu tippi herden), dezmembrarea aplicata primului politist, un feeling de déjÃ* vu contrazis pe ultima suta de merti cind exista 4 (patru!!!!) supravietuitori
contra: transformarile execrabile (pc-game-ish), o lipsa a coerentei, zero stil, mult prea mult varcolac, ceva timpi morti

st3fan
22 Dec 2005, 18:32
The Shawshank Redemption

Ce atata tamtam in jurul acestui film.De unde?Un film foarte corect filmat, unghiuri, cadre, montaj, ca la carte, dar cam atat.Finalul sucked, putea a hollywood cand s-au luat aia doi in brate.Au fost niste macarale marfa totusi.Ideile filmului ok, as fi preferat o incursiune mai adanca in minitile personajelor.Ii dau un 8+.

Nightwane
22 Dec 2005, 20:46
@nitwan
intergalactic time- travel quest4

...YUMMMMY :shock: :love: :shock: :love: :w00t: :w00t:
din cate imi aduk aminte este, de fapt un remake la primu` (ala din `71)
complet de acord cu tot ce-ai zis, mai putin partea cu ectoplazmatik
where the f*** is that in da movie???
sau ai vazut (si mai) rarissmul directors cut cu 3 minute in plus????
cum draq ai reusit sa faci rost de dvd???

draga, partea cu ectoplazmatik este acolo, just look into it. normal ca am vazut director's cut.
cum am facut rost de dvd? simplu, searchy searchy!

notorious
22 Dec 2005, 23:33
Finalul sucked, putea a hollywood cand s-au luat aia doi in brate

no, no, no, i can't believe you said that. dupa cum probabil stii, freeman descria 'the shawshank redemption' ca pe o poveste de dragoste intre doi barbati. dragoste, fireste, in sensul unei prietenii atat de adanci, incat atinge intensitatea iubirii. foarte frumos spus. acum, de ce am ajuns chiar asa de revoltati la orice happy-ending incat l-am califica automat drept trashy ? nu este drept, finalul lui 'SR' este perfect, pt ca este dragostea lui freeman (nu mai tin minte numele personajului) care il aduce acolo, in statiunea mexicana, aproape de tim robbins. pt ca doi oameni care si-au cladit prietenia in 20 de ani de captivitate, chiar si dupa castigarea libertatii, realizeaza ca locul lor este unul langa celalalt.

ce, voiai acuma sa moara amandoi ? :( i-as zice mai degraba un 'final optimist' ('green mile' este exact la polul opus).

M0n0
22 Dec 2005, 23:45
Broken Flowers - 8.3/10 un film despre un Don Juan mai modern care isi cauta asa zis-ul fiu (pomenit intr-o scrisoare de la o fosta iubita)...punctele forte in film fiind regia si scenariu ... si mai putin interpretarea lui Bill Murray chiar daca el era lipsit de expresie pe fata in marea majoritate a duratei filmului, fata lui spunea multe...plictiseala, dezamigit de viata, mai mai ziceai ca la sfarsit il vezi spanzurat pe undeva...dar cu vointa de a continua cautarea...mi-au placut rezumatele dintre cautari, aratau multe...eu credeam de acuma ca toate au facut scrisoarea si i-au trimis-o pentru a se razbuna (dar sa nu mai spuneti la nimeni)...merita o privire, dar nici daca nu il vedeti nu pierdeti nimic...

Cinemania
23 Dec 2005, 12:07
Cape Fear (1991)

Fucking insane, scarry and tensionate. Un De Niro ingenios, aflat in cautarea razbunarii, isi terorizeaza fostul avocat care l-a tradat si l-a trimis direct dupa gratii, furandu-i ceva ani din viata. Avocatul, jucat excelent de un Nick Nolte speriat si disperat in incercarea de a-si apara sotia (Jessica Lange is HOT!!!!) si fiica (Juliette Lewis, periculos de sexy in inocenta ei). Un joc psihologic regizat inteligent de Scorsese. Sarim peste peste cele cateva scene neverosimile (bataia incasata de De Niro de la tipii angajati de Nolte sa-l bage in spital sau confruntarea finala cu pietrele - desi cred ca aici Scorsese a vrut sa para mai mult parodic). 9/10

Se impune vizionarea peliculei originale.

ionut_marin
23 Dec 2005, 15:17
King Kong este foarte bine realizat... si creaturile 100% reale. Nu te plictisesti la el... 8)

M0n0
23 Dec 2005, 22:12
Creaturile 100% reale in ce fel?

Longshot
24 Dec 2005, 13:37
datorita unui three day bourbon bender n-am mai vazut prea multe filme. doar doua asa, de ars vremea intre sticle.

in her shoes - 7/10 - destul de sharp pt genreul asta da' de la hanson vreau parca mai mult decat chestii din astea plain. prima oara cand diaz m-a convins, dupa the mask. si una din putinele ocazii cand shirley maclaine nu face doar prezenta scenica, ca-n laba de bewitched.
lord of war - 7/10 - auzisem laude mii dar dezamagitor in final. e simpatic uneori, cu ceva replici memorabile si scene idem dar nu m-a convins, nici prins. bummer.

notorious
24 Dec 2005, 14:34
le salaire de la peur e SUB toate laudele pe care le-am auzit din stanga si din dreapta, dar rmane, nevertheless, un film destul de misto. in primul rand, la fel si in cazul 'the treasure of the sierra madre', subiectul ascunde ceva mai mult, iar dincolo de straiele de thriller, se ascunde o poveste complexa despre dezumanizarea din lacomie. povestea clasica a patru soferi care trebuie sa transporte doua incarcaturi de nitroglicerina prin jungla amazoniana pt onorariul (de unde si titlul destul de neobisnuit) de 2000 $, aduce, putin, aminte de povestea celor trei pusi pe gasirea comorii din filmul lui john huston, in care bogart face cel mai mare rol al carierei. povestea in cauza incepe tarziu, poate putin prea tarziu, dupa ce background-ul este bine stabilit (saracia din micul sat este abil surprinsa printr-o serie lunga de cadre) si personajele bine conturate (rivalitatea dintre cei patru soferi, care trebuie sa lucreze cuplati doi cate doi, pe doua camioane). finalul, excelent ca idee (dar slab ca executie), pune capac bine acestei povesti despre sucombarea prieteniei si omeniei (vezi nepasarea lui yves montand si charles vanel la moartea violenta a rivalilor) sub imperiul banilor.

desigur, filmul lui h.g. clouzot functioneaza la fel de bine si la un nivel mai superficial, de film de suspans (scena mea preferata este dinamitarea cu nitroglicerina a unui bolovan urias din mijlocul unui ingust drum montan). rafinat inscenat si foarte bine jucat de TOTI actorii.

8 +/10

fury este probabil primul clasic adevarat executat de fritz lang peste ocean. este aproape ciudat cum mi-a fost dat sa vad doua filme despre dezumanizare in doua zile una dupa alta (primul deghizat in thriller hitchcock-ian, al doilea in film-noir). dupa parerea mea, cele doua lucruri memorabile din acest 'fury' raman: abilitatea surprinderii comportamentului de gloata de catre lang, printr-un montaj dinamic ('umflarea' faptelor de catre oamenii de rand, violenta cruda cu care actioneaza, setea de razbunare); si, la fel de important, rolul excelent al lui spencer tracy ca joe wilson, 'animalul vanat' de multime, care, desi scapat de la linsare, doreste razbunarea impotriva gloatei incat ajunge sa sacrifice totul (inclusiv dragostea logodnicei sale) pt obtinerea ei.

asemanator din unele puncte de vedere cu capodopera realizata cu cinci ani in urma, 'M' (comportamentul de gloata, meditatia filosofica asupra ideii de dreptate), de data aceasta, acelasi lang nu are curajul sa mearga pana la capat, ratand cu stil finalul (deodata realizand ce a ajuns, joe se prezinta in fata instantei, scapand 22 de oameni de la spanzurare, recastigandu-si, totodata, si iubita). pfff, hollywood !...

8/10

Dino
25 Dec 2005, 10:11
Prime Gig(2000).
Difuzat de AXN acu 2-3 saptamani din motive necunoscute. Nu l-au inscris in programul lor oficial de pe site nici macar cand l-au dat in reluare dupa cateva zile.
Un film destul de tare in general si super tare pentru pasionatii de filme cu "vanzatori prin telefon". Si mai ales despre oamenii implicati in asa ceva.
Cu Vince Vaughn intr-un rol principal de om serios, fara atitudinea si dialogurile sale trademark. Multe fetze consacrate in toate rolurile, toate admirabil jucate. Pentru lista completa vezi imdb.com.
Ca fraza acoperitoare citez de pe imdb:
"An uncommonly perceptive film about working for a living and living on the edge."
De neratat pentru pasionatii de "Glengarry Glen Ross"(calitativ e comparabil cu acesta) si "Boiling Room".

Longshot
25 Dec 2005, 11:13
pai ultimul film vizionat in nici un caz nu e joyeux noel la cinemapro pt ca din cauza unei 'probleme tehnice' (probabil a se citi 'ala care opereaza proiectorul e beat mort intr-un sant') filmu' nu a mai rulat. mai precizez cu ocazia asta ca-mi bag pula in cinemapro.

in rest craciun fericit tuturor de pe aici.

bellhop
25 Dec 2005, 21:47
pai ultimul film vizionat in nici un caz nu e joyeux noel la cinemapro pt ca din cauza unei 'probleme tehnice' (probabil a se citi 'ala care opereaza proiectorul e beat mort intr-un sant') filmu' nu a mai rulat. mai precizez cu ocazia asta ca-mi bag p*** in cinemapro.

in rest craciun fericit tuturor de pe aici.

LOL, joel noyeux! :lol:

Longshot
25 Dec 2005, 23:01
yeah yeah, barem tu esti entertained :P

KORBEN
26 Dec 2005, 00:47
Mysterious skin 4/5

Deranjant de pedophyliaque&teen-gay-esque poetiko-indie-artzy-trashy movie
“and then, the aliens invaded!!!”
or…did they???
Think the early gay `90, man-whores si sida plutind prin aer
Elementele esentiale de araki foarte vizibile: interioare uber-stylish, personajele (si atat restul lumii pur si simplu nu exista), fragmentarea (foarte de efect), voice-off cat curpinde, un final care pica greu, destul de hard, care totusi lasa impresia ca filmul poate fi redus la queer sensitive cheap drama sau mambo-jumbo brodat pe teoria amintirilor refulate…
“and u look up to the heavens and u hope that it’s a spaceship and its something from ur childhood”

king kong` 33 4/5

“holy macro, what a SHOW!!!”
si my almost all time favourite movie quote
“bala! Bala! Muio!”
plus un glorious si relungit cameo al lui Nessie (paradoxal cu zeci de ani inainte ca poza oficiala sa fie pe prima pagina a ziarelor din zona Lochness)
100 de minute, cu dinozauri, pterodaktili (nu lilieci, for fu Cks sake!), mult mai putine personaje, mult mai dur (si nu numai inarport cu standedele de gore ale vremii) si cu UMOR.
That’s cinema

Blueberry 2/5

Pe scurt: hibrid (ratat) de u-turn-western clasic si holly mountain
…Michael Marsden…cool
Vincent Cassel vorbeste indiana!
El condor passa
Un subtitlu remarkabil
“la ce te benoclezi?
-spune-mi, caine de scroafa!!”
Cassel vorbeste din nou in indiana!
Cata poeticitate… scalpul lui CapDeLemn e aruncat in flacari
Cata penalitate: “funny little black tongues licking my soul”
Si lui Vincent C ii iese un alien din gura…(probabil de la bautura pe care i–a dat-o prietenul indian mort)
Secventa onirica gen anacondas6
In lumina ultimelor dialoguri se prea poate ca indianul sa nu fi fost mort
El condor passa again!

Un film bine filmat, cu ceva tansiune dar regizoru ar fi trebuit s-o lase mai moale cu rontaitul de peyote; tripp-ingeli d-astea am mai vazut (si mi-au placut) la stone; nu si in blueberry unde (cel putin pe final) sunt du trop.

Gargoyles 5/5

Romania 1532: un gargui creat pe pc haituieste o tipa buna care seamana cu lucy lawless, lezbian warrior princess of the tv screen.
Ea fuge cu caruta, zburatorul inaripat si malefic urmareste in zbor.
Apar niste tarani cu furci, coase si torte si un preot cu o arbaleta….
Wow
Preotul zice (cu mana deasupra pietroiului care astupa pestera in care s-a prabusit sagetat de arbaleta zburatoarea creatura demoniaka): contra naturii insasi..bestie ticaloasa… mai rau ca bestiile ticaloase…(aici muzika pseudo-gotika urca vertiginos) ramai acolo..PE VECIE..!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Apar imagini din cimitirul bellu si “Michel Pare” scris pe una dintre ele…gen generic din care aflam ca mintea care a nascoit scenariul este a lui Ion Ionescu
Romania 2004
Un cacomando cia il salveaza pe fiul adolescent al ambasadorlui american: intervine un cutremur (replik a celui din iran sau irak!?!?) fiul ambasad e impuscat in fund dar scapa…
Astea sunt primele 10 minute
Ce urmeaza este delirant, camp-os si ezoteique
De mentionat:christaxi-ul care opreste in fata manastirii casin (amplasata in mijlocul cimitirului bellu); aspectul de cluj cu port pentru iahturi al capitalei romaniei, manastirea brasov de langa bucuresti 9adica palatul mogosoaia); un abtibild cu delfinul de la radio contact lipit pe o usa…
Delirant de-a dreptul

bellhop
26 Dec 2005, 01:26
Gargoyles 5/5

...

bah, ma lasi! sau te-a apucat doru' de patria-muma...penalitatea aia e e tot rasu-plansu;

in rest, pt conformitate, tzarancutza figuranta era Daniela Nane, buna dintotdeauna, iar biserica nu e Casin ci Sf. Elefterie, de langa statia Eroilor, doar exteriorul, scenele subsolurile si cimitirul au fost trase somewhere else..cu binecuvantarea vreunui domn' parinte :hmm: ;

lucru curios, am vazut recent un trailer la un film coming soon care mi-a adus aminte de Gargoyles, cu gargauni reinviati, decoruri carpatice si camioane in mulltime...deci se perpetueaza specia;

KORBEN
26 Dec 2005, 04:22
@bellhop: :sick: :love: :sick:

gargoyles rulzzzzz
.
u selfsufficient intelelectual bastard (citit k in franceza)
.

in alta oridne d idei:

MILK JUNKIES 5/5

fpoarte alterntiv. filmul prfekt pt un craciun alb.
glorious. psihedelik si minimalist. juisant as putea spune dar o sa credeti k e vrun porn infekt.

Cinemania
27 Dec 2005, 11:55
Crimson Rivers 2

Unholy shit! Is this a bad joke?! Au gresit numele peliculei...Ingerii (...)lipsei ar trebui sa se numeasca...pentru ca o gramada ii lipsesc...0/ :huh:

raptor
27 Dec 2005, 14:35
.amelie pulan. 85

.brothers grimm. :love: :) intrece charlie si fabrica de ciocolata....spectaculos, fantastic, erectic de minunat. 96

.Cum se tin barbatii in lesa/Un fil a la patte / The Art of Breaking Up -atatea cuvinte pentru un film atat de slab. efervescenta obisnuita a frantujilor in ceea ce priveste problemele amoroase... :hmm: cumva mi-a adus aminte de "The Importance of Being Earnest" diferenta fiind k cel din urma mi s-a parut simpatic, iar primul, o mizerie. 44

st3fan
27 Dec 2005, 20:48
Vazut 2, placut 1.
Placut Crash, care ataca tema rasismului.Destinurile astora se unesc ceva gen 21 Grams, sunt pusi in fata unor situatii neprevazute, limita.Scenariul e ok din acest punct de vedere.Finalul misto, mai exact ultimul cadru, o miscare de macara, ajuns intr-un unghi contr-plonjat ce prezinta intr-un fel atitudinea de resemnare a regizorului in chestii de genul asta, gen "asa merg lucrurile, nu controlam noi asta".Merita vazut, da de gandit, ii dau un 8,3.

Vazut la Cinema Pro (ptr prima oara acolo si cred ca ultima) Joyeux Noel.Mega bullshit, de 2 bani, nu merita.Am mancat si 15 minute de reclame la bere, se simtea ca sunt pe teritoriul Pro.

M0n0
27 Dec 2005, 21:39
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe - 8.5/10 un film perfect pentru aceasta iarna si un film aproape de perfectiune...au fost excelent interpretarea micutei Georgie Henley, care e pur si simplu adorabila ... vocea lui Liam Neeson, calda, maiestoasa si puternica ... pana la unele platouri de filmare, mare parte facute in fata ecranului albastru...nimic nu este in.credibil pentru ca intrati in acea lumea incantata o data cu copii, iar daca ei au crezut, la fel faceti si voi...un basm povestit cum trebuie, singurul minus il acord efectelor...dar compenseaza interpretarile...vizionati-l, o sa va incalzeasca inimile...

Nightwane
27 Dec 2005, 22:36
SAW Doua Degete.

Oh Yes, There Will Be Menstruation.

Inceputul, absolut post-vaginist, te avertizeaza ca SAW 2 e de fapt SAW 1. Cu alte personaje. Si cam atat. Practic, SAW2 e la fel de verde ca primul (nu ca verdele ar fi o culoare rea pt un film, vezi "Man Thing"). Si la fel de prost.
Tinand cont ca SAW 1 = SAW 2 si tinand cont ca SAW 1 a facut c.acatul praf, SAW 2 goes a little bit further si da cu c.acatul direct in ventilator.
De storyline nu am ce zice pentru ca nu pot spune ca m-a gadilat anal foarte mult (au contraire, to use my uber-rusty french) dar nici macar capcanele nu sunt ingenioase sau, f.utu-i, macar gory. SAW este un fel de "hai sa ne masturbam dar ne oprim inainte de a ajunge la orgasm pentru ca nu vrem sa ejaculam pe public". Ceea ce e trist. Putina ejaculare nu strica niciodata. Din contra, sperma contine proteine.
La fel ca SAW 1, tot cu un videoclip de-al lui Britney Sperms seamana. Si scenariul e cam la fel numai ca apar mai multi oameni.
Nu mi-am dat seama daca are sau nu muzica. Nici scenariu. Nici actori. Ah, si pare ca regizorul, cand se filma Saw Two Fingers Up Your Arse, era tot timpul plecat. It's that bad.
Nu imi dau seama de ce toti actorii se comporta ca virginele la f.utut in tot filmul. Si nenea politistu' seamana foarte mult cu Barbra Streisand.
Un film perfect pt uber-geeks si uber-mainstream fans.
I want gore.

0/10

ogto
28 Dec 2005, 01:26
SAW Doua Degete.

SAW 1 a facut c.acatul praf, SAW 2 goes a little bit further si da cu c.acatul direct in ventilator

the shit's gonna hit the fan.

BeNnY
28 Dec 2005, 15:23
Syriana - 5/10 - In primele 5 ore ne sunt prezentate cele 200 de personaje. In a sasea ora, dupa un foarte probabil pui de somn, oamenii astia incep sa se miste si sa se intersecteze, dar a trecut atata timp ca nu mai stii cine despre cine vorbeste - la modul cel mai serios, poate de-asta nu am inteles eu absolut nimic din filmul asta, lumea tot vorbea despre alta lume si eu nu stiam ce se intampla acolo. In fine, film anti-corporationist si anti-orice-inseamna-america, dar m-am cam saturat de filme din-astea in ultimul timp, iar de asta puteam sa ma lipsesc cu usurinta. Are o parte buna totusi: printre cele 200 de personaje se gaseste un arab mic si insignifiant si ascensiunea lui de la lucrator la o fabrica la terorist.

Capote - 8/10 - Film nu despre viata lui Truman Capote (si cu ocazia asta am fost luminat: se pronunta "Ca-po-tea" nu "Ca-poat"), ci despre cum a scris el In Cold Blood, ultimul lui roman. Este lent si lung, dar mie imi place mult Hoffman, imi place si aici, deci mi-a placut filmul. Dar nu consideram necesara imitarea vocii pitigaiate a lui Capote.

M0n0
28 Dec 2005, 19:24
Harry Potter & The Goblet of Fire - 8.5/10 o continuare de la seria HP buna ... aproape cu nimic deosebit...insa...cartea care avea peste 400 (sau 600, s-ar putea sa incurc cartile...sau nu) era evident ca unele parti importante, sau mai putin se scot (sarutul lui Harry cu Cho...zic eu foarte important - arata maturizarea lui)...efectele, bune spre foarte bune...actorii, aceeasi de 4 filme incoace (ma refer la cei principali) numai ca oleacutza mai inaintati in varsta...povestea are legaturi facute sublim avand in vedere marimea cartii...un film foarte placut (asta daca aveti de gand sa-l vedeti)

Nae
29 Dec 2005, 00:13
printre multe filme vazute, care nu m,erita effortul de-a fii comentate, am vazut si capodopera asta, care cu adevarat m-a atins... long time since a movie did this to me.

winterbottom -code 46
simply genail. cea mai frumoasa poveste de dragoste vazuta de mult timp, si cea care lucreaza o tema foarte bine... there's no way in stopping love if there is a will.

10/10

Cinemania
29 Dec 2005, 02:24
The Island (2005)

Sau Oblomov pe ruseste...

Un film care face praf o idee buna si te face sa te intrebi pana spre final daca nu cumva ai pierdut timpul...bla...bla...bla

a...care-i faza cu Oblomov (???)...asta scria la inceputul filmului, adica filmul a fost "furat" de prin vreun cinematograf rusesc, adica l-am vazut pe PC, adica nu am fost la cinema sa-l vad...which is the only good thing about this movie :D

M0n0
29 Dec 2005, 15:11
Aeon Flux - 5.5/10 un film numai pentru fani...nimic special...nici macar Charlize Theron...oricum...din cate am vazut filmul e cuprins din clisee din filmele de actiune...personajul principal face o misiune cum trebuie...si ca recompensa primeste moartea unei persoane apropriate...si cam asa e tot filmu...

GhitzaCartitza
29 Dec 2005, 15:14
Brothers Grimm se situeaza undeva intre voma si Van Helsing. Este de un mare prost gust. Nu merita sa zic mai mult.

notorious
29 Dec 2005, 19:09
intolerance: love's struggle through the ages este un op monumental de anvergura, cu un subiect de o amplitudine nemaiatinsa si cu niste tehnici de montaj revolutionare (monajul paralel, inventat cu 'birth of a nation', intre povestile aparent lipsite de legatura). un regal de film mut de trei ore.

evident, eu nu am rezistat mai mult de 60 de minute.

bride of frankenstein face un nou pas in domeniul horror-ului kitsch cinic. daca actorii te fac sa razi cu lacrimi (colin clive e de oscar, domn'le !), si mai penala e scena de debut, cu un dialog imaginar intre mary shelley si lord byron. :lol: horror poetic, mah...

dar, slava domnului, am compensat cu un stralucit polanski. le locataire incepe ca un experiment kafkian si se transforma intr-un horror macabru. in prima parte, totul ii functioneaza de minune lui polanski (aici, si actor principal): dialogurile absurde, personajele memorabile, e ca si cum s-ar fi pus pe studiat kafka, ramanand cu cele mai abrupte scene in minte. teoretic, ce se-ntampla ? polanski se muta intr-un apartament modest parizian, a carui precedenta locatara s-a sinucis aruncandu-se de la fereastra. sadic, regizorul-actor lasa mici 'detalii', urme ale mortii femeii (pavilionul de sticla spart al magaziei deasupra careia a cazut) ca sa sugereze amenintarea mortii.

dupa o ora-si-ceva, filmul devine un horror grotesc intens, in stilul stralucitului 'repulsion', nu la fel de sinistru, dar, pe alocuri, mai socant ! pe masura ce personajul principal realizeaza ca vecinii (extrem de ostili) vor sa-l transforme in raposata doamna choule, delirul sau se accentueaza, de unde o serie de scene horror dure: un cap sarind ritmat intre sol si fereastra bietului domn trelkovski (acesta e personajul nostru), aparitia fantomatica a dnei choule bandajata din cap pana-n picioare etc. pacat ca trecerea intre genuri e prea denivelata, neputand sa spui sigur unde anume incepe delirul personajului, insotit de ideea lui ca incearca sa fie 'unit' cu vechea chiriasa. ma rog, nu le poti avea pe toate.

9/10

Nightwane
31 Dec 2005, 00:54
Moartea Domnului Lazarescu.

PROLOG:
L-am vazut cu subtitrare in engleza. Ceea ce e foarte trist dar intr-un fel m-a ajutat sa trec prin film pentru ca sunt atat de haioase traducerile incat macar pentru asta a meritat sa-l vad. Traduceri de exemplul: SERVUS! - CHEERIO! si alte cele. They made my day. Second of all, asteptam cu interes tatele Monicai Barladeanu. N-a fost sa fie. Third of all , ma asteptam la un film care sa ma distruga emotional, sa ma faca sa bocesc ca o muiere proasta in timp ce e violata de o duzina de negri ultra-dotati si ultra-furiosi. N-a fost sa fie. Pe primul loc in topul depresivelor ramane, inca, Grave of the Fireflies.

CAPITOLUL 0: "Moartea Domnului Lazarescu"

In timp ce il vad, scriu. 'Nuff said. D-aia nu se leaga propozitiile coerent.

CAPITOLUL 1: "Ce-ati patit? Nu va simtiti prea bine?"

Finally i get to see it. Nu ca ar fi vreun eveniment important.
Anyway, let's cut to the chase, fara masturbatorisme si labe inutile.
Inceputul m-a socat prin the poor acting si prin poor writing. Adica, doamne, dialogurile sunt atat de imbecile si atat de odios purtate incat i felt the urge sa opresc filmul de 5 ori in primele 15 minute. Se lalaie prea mult, ok, i get it, Lazarescu stie ca moare si ca tra-la-la but there's no need to emphasize on that. Just show me the tits in the movie. Nu mai vine dracu' ambulanta aia?
Lazarescu NU este un pensionar. Se vede pe el, se vede din cum se misca, din cum vorbeste. Emana non-pensionarism prin toti porii si prin toate gaurile (no pun intended).
I'll give the director credit pentru faptul in care prezinta dezinteresul total al oamenilor fata de babalai. Good job, mate! Nobody gives a f.uck about'em! Ah, si...tind sa cred ca vecinii aia doi ai lui erau jidani pt ca prea erau zgarciti. Adica, pentru numele lu' Cine-o-fi-acolo-sus, mare c.acat daca-i dadea niste musaca. Oricum, probabil ca era un rahat de musaca. Si in momentul asta mi s-a facut foame si am pus pauza si m-am dus sa mananc. Am revenit peste jumatate de ora.

CAPITOLUL 2: "Hartia asta aduna tot praful."

Frumos. Eu mananc si ala boraste. Poetic moment cand toti stau in jurul vomei si se uita la ea ca la o icoana.Si iar nu-l mai baga nimeni in seama...I GET THE F.UCKING PICTURE! Urasc Rromania pt. salvarile alea care nu mai vin.
Oh wait! A venit doctorita! wee-hee! Maybe the show'll get started. Ah, wait, ii mai face si control. Doamne, nu puteau sa-l bage direct la morga?
Continuam, continuam da' nu se intampla mare lucru. Este frapant de low-paced si nu cred ca e asa pt a lasa the drama to settle inside of you ci pt ca se vrea ceva artsy. E doar artsy-fartsy pana acum.
WAIT A MOMENT! HA! S-au luat de unguri! Film romanesc get-beget. Se putea? Noroc ca, desi sunt bozgor, nu ma simt lezat. In your face, mister director.
Oricum, bunatatea romanilor iese la iveala inca o data. They don't give a fuck about him. Hmm..s-ar fi potrivit ca videoclip pt. "Help The Aged" dar aia de la Pulp ar fi avut mandria de a refuza un videoclip prost ca asta.

CAPITOLUL 3: "Nu vreau pe targa."

Lazarescu se comporta ca un adevarat Ceausescu, sifilitic, psihotic si redundant. Oh da, prima sclipire de pensionarism: Lazarescu il f.ute la cap pe sofer. Putea fi mai lucrata faza. Pensionarii nu se lasa din cicalit asa de usor.
Subtil momentul cu "as fuma o tigare" dar nu foarte. Yeah, okay, e ultima tigare inainte de moarte or something like that. Drama-queen-ish, to say the least. Si mai subtil, dar nu foarte, momentul in care isi povesteste viata. Yup, life flashing before your eyes inainte sa mori. Penibil.

CAPITOLUL 4: "Chiloteii jos"

In sfarsit a ajuns la spital. Poate sa inceapa sa moara, va rog? Bine, bine, ma refer la ultra-moartea fizica pt ca, vai draga, el de fapt era mort de la inceputul filmului ca l-a lasat fi-sa singur si ca nu il baga nici dracu in seama. How obsolete.
Mai dureaza dracu' mult?
Ugh! Stetoscop! Am groaza de stetoscoape. E reci! :P
Hopa! clasica spaga pt doctoras. Frumos, frumos. Da, ok, filmul se vrea a fi un fel de documentar artsy but it fails oh so gloriously.
Dialogul continua sa fie incredibil de idiot. Nu am auzit in viata mea un medic sa vorbeasca asa (pe d-alea gen "Esti d-aia cu bioenergie" si altele.). Ok, stereotip, stereotip da' nici macar. Stiu ca doctorii sunt porci (d-asta vroiam sa ma fac doctorita cand eram mic) da' nici chiar asa.

CAPITOLUL 5: "De ce bei daca te doare capu' ?"

Ok. Mai e mult? Nu mai suport. Am fost la pipi. Dau play din nou la film. Any moment now. Da' mai intai sa vad ce mai scrie lumea pe cinemagia.
Ok...ok...pornesc filmul din nou. M.uie mie ca ma uit la filme de c.acat. I should stick to zombies from now on.
In continuare refuz sa cred ca doctorii vorbesc asa. Sau poate ca traiesc eu intr-o lume perfecta pentru ca eu sunt o fiinta perfecta si sulbima si divina si orgasmatica. God, i love me so fucking much.
Oh nu. Il duc altundeva? Dar de ce? Poate daca murea in spitalul ala se termina filmul mai repede. Dar, totusi, de ce dureaza atat? I mean, timpul nu s-a mai dilatat in halul asta since the "Splatter Farm" incident. Si nici acolo nu a fost atat de dureros. This is much much worse than Splatter Farm. Macar in Splatter Farm se intampla cegva. Aici, ciu-ciu. Ciu-ciu, i tell you!

CAPITOLUL 6: "Sa stati linistit, domnule Lazarescu."

Stai dracu' acolo si mori. Why do i even bother? WHY OH WHY? Woe is me...
A inceput sa delireze mosu'. Ce frumos...ce frumos. MORI!
Observ ca filmul continua in nesimtirea sa plicticoasa. Si cu bad acting-ul si cu bad writing-ul. This sucks.
Iar boraste asta. Eu sunt calm si mananc iaurt. Cu fructe. Piersici. Nu de la Danone ca ala e naspa rau.
Da, stiu ca moshu' are nevoie de conversatie pentru ca e singur si pentru ca nu intereseaza pe nimeni ce i se intampla dar, totusi, shut the fuck up! I'm an insensitive swine and fucking proud of it. Presupun ca ar trebui sa fiu enervat pe doctorii aia si sa-i urasc and shit dar nu pot. Toti nervii mi-i face mister Lazaresque (touche, pussycat). Did i mention that i hate old people?

CAPITOLUL 7: "Il doare capu'."

Oh doamne! Iar il trimit la alt spital? Cedez nervos. Lumea inca se mai duce la "bai" ? Jesus...
Superbe exercitiile lingvistice la care este supus Mosu'.

CAPITOLUL 8: "Zambiti, va rog!"

Hopa! Monica Barladeanu. Da-ti fa hainele jos!!! Nesimtita.
IAR IL TRIMIT ALTUNDEVA? Nu mai suport. Sincer...this drags on waaaaaaay too long!
Frumoasa replica "Asta-l duci la Filaret, operat repede si salvat ca sa poata dup-aia sa moara acasa de cancer."
Doamne, Monica asta este odioasa.
Iar se plimba boii astia. F.utu-va in gura de idioti.
Nu moare asta odata?

CAPITOLUL 9: "Are cineva un incarcator de Nokia?"

S-a pisat mosu' pe el. Sau s-a cacat. Neinteresant. Nu a murit inca. De ce? DE CE?
Aia cu "Aveti rude? Am ulcer." e some sort of comic relief that fails horribly.
OH god...sta ala sa ii explice mumbo-jumbo medical shit. Semneaza dracu' anu' asta!!!!
Urasc mosii care nu semneaza chestii.
Iar se duc astia la plimbare. MOR CU ZILE.
Wooo! Ce aspirator misto are aia. I want one of those. Am ramas fara tigari. Nu se poate! Cum mai rezist???
Please, die! DIE!
Finally...cica il opereaza. Poate moare si se termina mizeria asta de film.
Du-te femeie acasa ca te-asteapta barbatu' si copii.
OH GOD! IL DEZBRACA. Nu vreau sa vad putzulica de babalau. Why me? Scarbos.
Popourile oamenilor batrani sunt urate. News flash! :P
S-A TERMINAT!!! THANK YOU LORD!

EPILOG: C.ACAT!

"Moartea Domnului Lazarescu" (f.utu-i, ce titlu lung) este o simpla reinventare a povestii "Fetita cu chibrituri" numai ca e fara chibrituri, fara fetita. Oricum, cert e ca nobody gives a fuck about old people. Si e si normal sa fie asa.
Am vrut sincer sa imi placa. Dar n-a fost sa fie. Si nu pt ca am fobie de filmele romanesti. Nu mi-a placut pt ca e mizer si ieftin. Foarte ieftin. All in all, it's an overrated piece of artsy-fartsy crap. Uite unde era Lars Von Trieru' Romaniei. Ca-cat! Jur ca nu ma mai uit la nici un film romanesc cate zile oi avea.

Leonard
31 Dec 2005, 09:41
Jur ca nu ma mai uit la nici un film romanesc cate zile oi avea.
hai mããã. nici chiar aºa. te superi ca vãcaru' pe sat

Nightwane
31 Dec 2005, 10:06
Mark my words!!!!

KORBEN
02 Jan 2006, 00:35
filme RE-vazute
1 clueless 3/5
2 ittq4-5/5
adik akuma cu deleted&xtra scenes pare mai complex (desi la prima vizionare mi s-a parut perfect si ca nimeni nu ar mai putea adauga ceva util!!!)
3 the thin red line 5/5
4 killer condom 5/5
si multe a;lte chestii gen dokumentare d kare nu-mi aduk aminte

Airlight
02 Jan 2006, 10:40
u dig TRL, u're my man.

La multi ani, oameni!

Nae
02 Jan 2006, 12:01
go, nighty, go!!!

ma intreb dece cei de la redactia re:publik nu se uita pe site-ul asta, si incearca sa gaseasca oamenii care scriu adevarat si frumos despre filme? this needs to be published somewhere, anywhere, cause the world needs the truth!!! genial nighty, din nou, you made my day, and a good beginning of the year... thanks, hug?

dupa tot ce s-a scris pe site-ul asta despre filmul asta, pe nighty il cred cel mai bine.. o critica f.f.f.f buna, fara pretentii, originala, and hell, a perfect portrait of the movie... THIS is film-criticism... some people should learn something from here!

M0n0
02 Jan 2006, 12:04
Saw II - 8/10 totul intr-un film de acest gen se invarte in jurul twist & turn-urile pe care le are...calitatea actorilor este slaba...dar cam asa sunt actorii in filme ca astea...totul se bazeaza pe cat de mult sange e si pe storyline...avand in vedere ca am dat 10 la primul Saw ( probabil din cauza sfarsitului ) la asta 8-u e binemeritat...fiindca sfarsitul nu m-a uimit la fel de mult...oricum...cei care au vazut primu normal e sa-l vada si pe al doilea...

Nighty (NightWane) uraste pensionarii/bosorogii/batranii (asta mi-a spus el prin cronicutza aia) asa ca e normal sa-i nu-i placa filmul...deci nu se pune

Alex Leo Serban
02 Jan 2006, 12:37
pt nae

te referi la diareea aia dspr 'mdl'?
u must be joking.

Nightwane
02 Jan 2006, 12:45
pt nae

te referi la diareea aia dspr 'mdl'?
u must be joking.

te simti jignit pt ca m-am luat de tine? ah, pardon, vroiam sa spun: te simti jignit pt ca m-am luat de bosorogi?

Nightwane
02 Jan 2006, 23:17
Gojira: Fainaru uôzu

From Ryuhei Kitamura, the director of Versus, Azumi and Sky High (printre cele mai cunoscute filme ale sale), comes the new japanese kaiju delirium: Gojira: Fainaru uôzu.

Gojira: Fainaru uôzu face parte din seria New Generation ce se intinde intre anii 2002 si 2004. Seriile anterioare sunt: Original Series (1954 - 1974), cu bijuterii de genul Destroy All Monsters, Godzilla vs The Smog Monster, Terror Of Mechagodzilla; The Heisei Series (1984-1995) cu bijuterii de genul:Godzilla vs Biollante, Godzilla vs Mothra, Godzilla vs King Gidorah and many more; Alternate Reality Series (1999-2001) cu nestemate priceless de genul: Godzilla 2000, Godzilla vs Megaguiras si GMK - All Monsters Attack etc. si, ultima, cea mai noua serie: New Generation Series (2002-2004) cu Tokyo SOS, Godzilla Final Wars si Godzilla Vs. Mechagodzilla (3).

Incheind a 4-a serie Godzilla, Gojira: Fainaru uôzu reuneste (ca in Destroy All Monsters) un pot-pourri (sau cum mortii lui se scrie) de kaijus. Par example: Godzilla (well, duuuuuuuuh!), The American Version of Godzilla (care si-o ia in bot foarte repede), King Seesar, Rodan si chiar the son of Godzilla (which we hate, of course!), Anguilas plus multi altii.

Ca de obicei, plot-ul este totally fucked-up si plin de nonsensuri but, that's the beauty of it. Ideea e urmatoarea: apar monstrii pe Pamant, incep sa distruga, vin extraterestrii, ii opresc pe monstrii, dup-aia descoperim ca monstrii erau controlati de extraterestrii. Singura salvare a planetei este (well, duuuuuuh!) Godzilla. Ce urmeaza e un festin kaiju-esque si delirant. Toata lumea se lupta cu toata lumea, orasele sunt distruse si, well, o grupare de mutanti impusca monstrii. Well, it's a Godzilla movie, it doesn't have to make sense.

Evident ca, Godzilla si majoritatea monstrilor sunt "interpretati" (ahem!) de persoane in costume de cauciuc, latex si ce-o mai fi. Doar d-aia e film japonez si nu mizerie americana. Si d-aia si-o ia The american Godzilla de la The japanese Godzilla in cateva secunde. Pt. ca ala american a fost pentru fatalai infecti. This is the real shit!

Oricum, filmul e delirant, foarte flashy (highly likely to cause seizures and epylepsy attacks), doldora de monstrii din vechile filme kaiju si, are un inceput a la Land of The Dead, cu imagini din filmele anterioare Godzilliene. That's a real history lesson, i tell you.

In concluzie, inca o divinitate cinematografica de la studiourile Toho, ne-burdusita de efecte speciale ultra-costisitoare (Peter Jackson eat your heart out!) si un superb sfarsit al celei mai longevive saga ever (28 de filme inseamna totusi ceva).

But, be warned! Daca nu ai mai vazut nici un kaiju movie si daca ideea de cheap special effects te scarbeste, stay away from this gem. You have been warned.

Nota: 10/10

notorious
03 Jan 2006, 11:19
pt nae

te referi la diareea aia dspr 'mdl'?
u must be joking.

nightwane e uneori comic, uneori 'original', dar, in orice caz, nu trebuie luat in serios. :)

.................................................. .............................

cu west side story a meritat sa sufar timp de 2 ore jumate pt numerele de dans, eu cel putin n-am mai vazut nimic asemanator (dansul din debut, in stilul unei incaierari). apoi, muzica ('i feel pretty', 'i like to be in america'). si apoi, imaginea, care e chiar superba. una peste alta, s-a meritat.

festen a fost primul film vazut pe video de un an si mai bine de-acuma... :) calitatea imaginii era execrabila iar rabla mea de video si jaful meu de televizor (cu banda atat de scurta incat nu prinde tvr culturalu' :() nu prea au ajutat. dar nu-i nimic ! filmul (recunosc, primul de vinterberg vizionat de mine) incepe ca un fel de 'le charme discret de la bourgeoisie', cu un umor si o atentie pt detaliul de decor in stil 'bunuel-ian'. apoi, insa, dobandeste un sadism psihologic care il depaseste cu MULT si pe bunuel si pe von trier (sadicul nr. 1 al cinematografiei maintenant) si pe orice alt regizor cunoscut. iar cinismul lui vinterberg e ciresica de pe tort - de exemplu, a vazut cineva afisul filmului, cu toti asezati laolalta, ca intr-un inocent portret de familie ? :lol:

Alex Leo Serban
03 Jan 2006, 11:40
nu, imaginea la 'festen' e kiar aia - de aia se keama k e 'dogma # 1' ;)
eu n-am vazut insa cine stie ce bunuel, ci mai degraba (mult) 'dynasty': un fel de 100 de episoade compressed into one - & shakily shot with a handheld camera... that's about all.

Nightwane
03 Jan 2006, 11:53
nightwane e uneori comic, uneori 'original', dar, in orice caz, nu trebuie luat in serios. :)


lasa draga ca te ia pe tine lumea in serios.

Alex Leo Serban
03 Jan 2006, 12:08
astia iarasi incep sa-si dea la gioale...
waddabore.

raptor
03 Jan 2006, 14:34
Jarmusch-Night on Earth

.L.A. slab, NY bunicel, Paris bunicel, Roma entertaining, Helsinki slab. Lipsea doar Bucurestiul.
.poate ca C&C m-a facut sa ma astept la prea mult de la Night On Earth...
75. astept cu nteres Ghost Dog, Down by Law si Dead Man.

Cinemania
03 Jan 2006, 14:59
Jarmusch-Night on Earth

.L.A. slab, NY bunicel, Paris bunicel, Roma entertaining, Helsinki slab. Lipsea doar Bucurestiul.
.poate ca C&C m-a facut sa ma astept la prea mult de la Night On Earth...
75. astept cu nteres Ghost Dog, Down by Law si Dead Man.

nu mai astepta, pune mana pe ele

ulrich
03 Jan 2006, 15:11
"Moartea Domnului Lazarescu" (f.utu-i, ce titlu lung) este o simpla reinventare a povestii "Fetita cu chibrituri" numai ca e fara chibrituri, fara fetita. Oricum, cert e ca nobody gives a f*** about old people. Si e si normal sa fie asa.
Am vrut sincer sa imi placa. Dar n-a fost sa fie. Si nu pt ca am fobie de filmele romanesti. Nu mi-a placut pt ca e mizer si ieftin. Foarte ieftin. All in all, it's an overrated piece of artsy-fartsy crap. Uite unde era Lars Von Trieru' Romaniei. Ca-cat! Jur ca nu ma mai uit la nici un film romanesc cate zile oi avea.
prietene,pe cate forumuri o sa mai plimbi textul asta?aici mai e cum mai e si poti primi raspunsuri calificate,dar pe forumul level erau numai pusti carora li se rupea de hodorogi ca tine :) stai linistit,cristi puiu presupun ca si-a notat observatiile tale si NU te va suna in direct si la tv.si asta din 2 motive:unu,el nu e basescu si doi(ceva mai trist),tu nu esti ctp(desi,la fel ca el, vii cu acelasi discurs in locuri diferite si in fata unor oameni diferiti)

Nae
04 Jan 2006, 00:15
bai, voi astia seriosii... ce mai cautati voi aci pe forum cand de fapt sunteti mult prea buni pentru lumea asta? i don't understand this waste of time and energy (din partea noastra, of course) cadn trebuie sa sarim peste post-urile voastre plictisitoare... go, write somewhere else daca nu stiti sa apreciati real art, like godzilla!!!

thank you nightwane, for being good to me and to this forum (not to mention this world) and sharing your cinematic experiences with us! i looooove you (dar nu vreau s-o zic prea tare, ca-l fac pe alsh gelos)...

tornado_x
04 Jan 2006, 00:33
:) Harry Potter si Pocalul de Foc - 9/10

MinRep
04 Jan 2006, 09:28
Primul film pe 2006:

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe - 6/10: nu a fost rau, dar nu mi s-a parut ca depaseste nivelul unui film pentru copii. In plus, recunosc ca m-am saturat de confruntari epice, copii deveniti eroi, animale vorbitoare si fire narative deficitare. Tilda Swinton se potriveste de minune in rol, dar ceva din interpretarea ei nu convinge... In rest, vocea lui Liam Neeson e perfecta pentru Jes... Aslan, dar nu am inteles motivul pentru care Jim Broadbent (!!!) era necesar intr-un rol care nu ii solitcita prezenta pentru nici macar doua minute. (sper ca una dintre continuari sa ma edifice ;))

Cinemania
04 Jan 2006, 13:23
Flightplan (2005)

Jodie Foster e cam singurul element bun din film. Sa-l bagam si pe S. Bean si putin din atmosfera. Prea mult se caca Hollywood-ul pe el cu privire la terorism etc. 6/10

M0n0
04 Jan 2006, 15:41
Dirty Deeds - 8/10 perfect teenage movie...dar un film distractiv cu momente cat de cat placute, cu actori amuzanti si plini de energie...deed-urile sunt din ce in ce mai bune si mai periculoase pe parcursul filmului, cu cateva intorsaturi de eveniment neasteptatea. Per'total un film haios, care o sa te faca sa razi (if your in the mood)

BeNnY
04 Jan 2006, 17:20
Harry Potter 4 - 5/10 - Da, nu mai e 9/10. L-am vazut din nou si filmul e mult prea inghesuit, grabit si totalmente isteric. Si e numai vina lui Mike Newell. I-a pus pe toti sa alerge prin camera, sa tipe disperati, sa zgaltaie lucruri si a facut din Gambon si Gleeson un fel de clovni. Oricum, cine nu a citit cartea sau cartile nu cred ca intelege ceva din filmul asta, sau daca da, useless, ca in principiu partile cele mai bune au fost lasate afara sau s-a trecut prin ele atat de repede ca nici nu-ti dai seama. E mult sub HP3 si nu avea ce sa caute in top10-ul meu.

Dreamcatcher - Cred ca am pierdut primul sfert, dar, oricum, e relativ distractiv de vazut. Niste extraterestrii vin pe pamant si exista o trupa special pregatita pentru situatii din-astea care-i inchide intr-un quarantine zone. Doar ca in zona aia sunt prinsi 4 baieti draguti care habar n-au ce se intampla si incep sa fie mancati/violati de extraterestrii care infecteaza oamenii si ies prin anusurile lor. Minunat. Sa zicem ca daca-l vezi undeva pe la 5 dimineata nu adormi.

Barbie of Swan Lake - 1/10 - Pentru ca e prozaic punk, post-punk si tezist si post-tezist. Ceva de genu' sa nu futem vrajitori ca luam gonoree si ne transformam in lebede.

st3fan
04 Jan 2006, 19:44
Real Fiction - Kim-duk Kim
Varianta asiatica Fight Club, cel putin ca tema, mult mai subtil.Avem de a face cu un tip persecutat ce se intalneste cu subconstientul sau si este urmarit de acesta peste tot pentru a se razbuna pe cei care i-au facut rau.Tipul e setat sa ucida.KDK e meserias.

Kindom of Heaven, revazut, naspa si acum.Eram in gasca, am facut mare caterinca, deci un film funny in ultima instanta.

alc
04 Jan 2006, 20:13
Elizabethtown 8/10 Orlando si Kirsten se potrivesc de minune, pacat ca atmosfera e trista tot timpul si cred ca filmul e putin cam lung,pe la final ma tot intrebam cand se mai termina.In rest e ok.

M0n0
04 Jan 2006, 21:44
It's all gone Pete Tong - 8/10 o poveste aproape incredibila despre unul dintre cei mai buni dj din lume care a surzit (caz destul de des intalnit in randul dj-ilor)...nimic deosebit pana aici dar sa vezi ca omu asta se renaste si scapa de toate (cele mai grave) viciile din viata lui e ceva...si sa ii vezi dedicatia si puterea cu care o face e ceva incredibil...punctul forte este soundtracku si chiar interpretarea personajului principal care se da cu capu de pereti foarte convingator...recomandat...a really great movie...

st3fan
04 Jan 2006, 22:12
M0n0, marfa descrierea, sunt sigur ca nu ai vrut dar m-ai convins.Maine il vad. :)

anouk
04 Jan 2006, 22:39
Constantine (6/10) - primele scene mi s-au parut all style no substance si ma gandeam: ok, i can live with that... dupa 10 minute s-a evaporat si stilul & totul a devenit un fel de terci intre "Blade", "Exorcist" si filmul acela cu Schwarzenegger despre apocalipsa care Dumnezeu (... sau poate Lu) stie cum se numeste... la sfarsit aproape-mi doream sa fi revazut "Sin City"... aproape, daca n-ar fi fost Tilda Swinton, cu figura ei iconica (aici undeva intre "The Beach" si "Narnia"), in rolul lui Gabriel si, de ce nu, Keanu Reeves in stil Humphrey Bogart (chiar daca usor cliche)

BeNnY
05 Jan 2006, 01:41
Chumscrubber - 5/10 - Billy The Bully, Brother of Bobby The Bully from Bully by Larry Clark rapeste un copilas pentru ca distribuitorul lui de droguri preferat s-a spanzurat. Si, ma rog, plot-ul e complicat si se imparte in multe parti. Il foloseste pe copilul asta ca sa-l sileasca pe Jamie Bell, prietenul cel mai bun al sinucigasului sa ii faca rost de droguri. Intre timp parintii copilului rapit nu-si dau seama ca pustiul a disparut. Acum sa mentionez omagiile: tatal e un Ralph Fiennes fugit de sub patura alba a lui Dustin Hoffman din I Heart Huckabees, dealer-ul sinucigas de "feel good" pills e un fel de Ken Park din Ken Park, fara parul rosu si fara pistol, Jamie Bell e un fel de Marty din Bully doar ca drogat de ta-su ca in Garden State si tipa este o tipa foarte buna dintr-un film hallmark. Dar ala nu e omagiu, e doar buna. Altfel, incepe ca Ken Park si se termina ca Bully, minus - probabil singurele momente ale filmului - cum reactioneaza fiecare la moartea narcomanului. Filmul nu este prost, deloc, as zice, doar ca la un moment dat se rupe si devine absurd si prea se plimba pe teren metafizic metalaba si nu prea inteleg de ce face asta. Si nu pot sa-l iau in consideratie pentru ca se imprumuta din mult prea multe locuri si, deci, nu are nici o valoare ca film, pentru ca nici nu imbunatateste lucrurile alea si nici nu le schimba. Misto Jamie Bell totusi. Si tipa aia. Tipa aia buna.

KORBEN
05 Jan 2006, 07:29
SideFX 1/5 :sick:
O licoare magica (pe care o foloseau în evul mediu tiganii din bulgaria si romania si care cauzeaza o seta cumplita de sange uman) ajunge pe mana unor imbecili care o folosessc ca drog pentru un party
Efecte (adverse??) excitatia maxima a femeleleor (si cum protagonista e buna rau doar pentru asta am suportat mesajul plicticos, tezist si anti-drog al filmului) si implicit ucderea partenerilor sexuali

BOO 3/5
initial credeam ca o sa zik “boo-huu-huoa p`a ma`tii ca nu m-am speriat deloc!”
dar filmul chiar functioneaza surprinzator de bine pentru ceva care e o mixtura de session9 (asa cum ar fi trebuit sa fie, adica creepy si cu nerv, nu penal si plicticos) cu ceva de saw (in momentele proaste, care din pacate exista), un feeling de dark water (sau orice alt film asiaticacac cu fantome) si un ghostly clown (park luat cu copy paste din cartile lu sephen king) absolut infricosator
o surpriza agreabila si deloc relaxanta, care totusi o ia cam rau pe aratura pe final

prime 2/5
daca nu ar fi fost cu Uma Thurman :love: :love: :love: :love: :love: care e SUBLIMA (dar nu ne arata sanii, lucru absolut regretabil, dar e o cacomedioara romantica produsa de 2 femei cu acealsi nume de familie, deh) m-as fi lasat dupa primele 5 minute, dar Uma arata mult prea bine
psiholoaga ei, madam streep face niste mutre geniale si in afara de ea nu prea nimic amuzant in film
cateva replici bine scrise (vorbim de o cacomedie ramantica, da?)
“:he didn`t even knew where the clitoris was…
-so u showed him?
-yes, of course!!!”
“lezbians and the kaballah-a match made in heaven”
“do u realise r mother knows intimate detalis about ur penis????”


doom2/5
nici destul de gore-ish cat sa-l agreez (dar exista cateva faze worth seeing)
nici destul de prost cat sa fie bun (desi anumite dialoguri sunt admirabil de imbecile)
singura faza misto e trecerea pe shooter mode care chiar da bine (pt un pc game adaptat pt marele ecran)
ah, da… u get to see nipplez…not bare nipples, unfortunately

d.e.b.s 2/5
o echipa de teenage-ere sexoase (devon aoki :shock: :w00t: :love: minunata ca de obicei, mai ales acum, in rol secundar de compozitie, adica vorbeste cu accent francez!) sunt recrutate, pe baza rezultatelor de la bac ca sa devina super-spioane
penibil, banal, jenant ca subiect
exista si o parte subversiva in care una dintre cucuiete se indragosteste…de dusmanul nr 1 al organizatiei si umanitatii, care este…
alta adolescenta !!!!!!!!!
lezbian bonding…yummy
nu destul lezbianism si nici destula ironie cat filmu sa fie altceva decat un jeg sinistru

gegen die wand 3/5
un alcoolic sinucigas si o tanara cu hormonii excitati, tot sinucigasa se intalnesc intr-un azil
it seems a match made in heaven, doesn’t it?
Ei bine e un film mic,curat, dar l-am detestat pentru mizerabilism si etnicitati si predictibilitatea povestii
3/5 pentru ca protagonista e foarte foarte hot&sexy, pentru ca am incercat sa fiu totusi obiectiv cu un film care nu e nici prea prea nici foarte foarte (nu-i vina nimanui ca pe mine chestiile gen “eviscerari sufletesti” ma lasa rece)
banuiesc ca e special conceput (deci target-at) pentru oamenii care vor sa vada chestii despre cat de mizera (dar totusi nu lipsita de speranta) e viata si pentru cei care se extaziaza mai mult la coloana sonora (foarte bine culeasa, asta e) decat la scenariul unui film

diana_de_ville
05 Jan 2006, 12:15
just like heaven 8/10

subiectul, in sine, nu este tocmai nou. il stim, ne-am obisnuit cu diferite forme de viata sau fara viata. povestea in sine, felul in care se realizeaza contactul intre cei doi este putin magic, tocmai potrivit cu perioada aceasta a sarbatorilor.
de asemenea un punct in plus pentru prestatia lui mark ruffalo. a fost ciudat sa il vad intr-o comedie romantica. probabil ca si pentru el a fost la fel :).

Mala Portugal
05 Jan 2006, 13:44
iti amintesti tu ceva, da' nu-ti amintesti chiar bine

MinRep
05 Jan 2006, 14:49
Red Eye - 3/10: despre filmul asta nu se poate lauda decat faptul ca macar e scurt. Nu e un dezastru (total), dar cu aproape 0 suspans este pur si simplu neinteresant de la un capat la altul.

BeNnY
05 Jan 2006, 18:46
Ca.cat, realism halucinant. Ar trebui sa-mi pun mainile la ochi si sa zic "VAI, saracii adolescenti narcomani incuiati in suburbiile americane, cat de trist, cat de poetic, cat de profund". Ei bine, nu. Pe langa faptul ca am vazut mult prea multe filme de genul asta pentru sanatatea mea in ultimul timp, asta nici nu m-a atins, nici nu cred ca putea sa ma atinga, e slabut. Iar pe ca.caturi gen misticism New Age nu dau doi bani. Atmosfera facuta ca lumea e in Virgin Suicides. Ala e film. Si asocierea cu Tim Burton mi s-ar parea o insulta.

alc
05 Jan 2006, 18:55
Four Brothers 8.5/10 De mult n-am mai vazut un film care sa ma faca sa ma uit la ecran o ora si 40 min in continuu.

cherryblossom
05 Jan 2006, 21:18
... iar eu recomand Mon Oncle d'Amerique, pentru unii o revelatie..

alc
06 Jan 2006, 11:16
Just Like Heaven 8/10 Frumoasa poveste de dragoste intre un barbat si o fantoma. Finalul nesurprinzator barbatulul saruta femeia aflata in coma si aceasta se trezeste prin minune din somnul in care se afla de 3 luni. Chestiile de genul asta chiar nu-mi plac da in acest film mi-a placut. Saracul Mark Ruffalo ramane fara iubita cand Reese Witherspoon se trezeste dar nu isi mai aduce aminte de el. Bineinteles ca in orice film romantic aceasta isi aduce aminte in final. Sunt si cateva momente comice cand Mark incearca sa scape de fantoma lui Reese.

M0n0
06 Jan 2006, 11:53
The Man - 6.5/10 un film amuzant...dar cu momente mai ridicole (in special scena in care Samuel si Eugene erau in piscina...probabil cea mai inutila scena ever), care totusi nu se simt din cauza interpretarilor bune din partea actorilor principali Samuel L. Jackson si Eugene Levy de la care primim exact ce vrem...in orice caz merita vazut pentru acest cuplu, dar recunosc ca nu prea am ras...

notorious
06 Jan 2006, 12:50
nu, imaginea la 'festen' e kiar aia - de aia se keama k e 'dogma # 1'

eu ma refeream la calitatea inregistrarii, nu la imaginea in sine a filmului.

notorious
06 Jan 2006, 13:04
sling blade, probabil cel mai bun film al lui billy bob thornton (btw - did i say i like this guy ? si mariajul cu angelina jolie, respect, omule ! :)). asta inseamna cea mai buna scriitura (recompensata cu oscar), cea mai buna regie (desi, culmea, la capitolul asta mi s-a parut mai remarcabil), cel mai bun rol. cu o imagine sobra, un stil total anticalofil si o muzica aproape hipnotizanta, 'sling blade' e un exemplu foarte bun de cinema american independent fara bullshit (ex. 'garden state').

nuovo cinema paradiso, filmul 'vag autobiografic' (ma informeaza nu stiu care sursa) al lui giuseppe tornatore este visul unui cinefil. el nu transforma retrospectia intr-un prilej de a realiza un 'film de autor' (in stil fellini, de exemplu), ci se foloseste de ea pur si simplu ca sa faca un film cald (muzica lui morricone si imaginea in culori vii a siciliei sunt superbe !) desi poate putin excesiv-sentimental pe parcurs. mda, visul unui cinefil e frumos, dar, pe masura ce-ti dai seama ca nu e real, devine cam amarui...

MinRep
06 Jan 2006, 14:16
Raging Bull - 8/10: Un lucru e clar! Atractiile principale ale acestui film sunt scenele de box (superb coregrafiate si alerte) si prezenta lui Robert DeNiro (care este genial peste tot); iar imaginea in alb-negru are efectul ei... insa parca necazurile conjugale ale lui Jake LaMotta se prelungesc prea mult, imprimand un ton usor obositor intregului. Genial genericul de deschidere si modul in care muzica este folosita pe tot parcursul filmului.

Longshot
06 Jan 2006, 17:05
mai multe dar printre ele cache(8.5/10), care mi s-a parut cel mai misto de haneke din ce-am vazut eu regizat de el (mi-a placut funny games dar nu l-am adorat. iar pianista...), sympathy for lady vengeance(8/10) (sub oldboy, dar peste primul din trilogie imo). intre ele am bagat un parole officer (5/10) care e prost dar cu un steve coogan care mai salta filmul pe alocuri (demential e si un cameo al lui simon pegg). astea plus primele doua din trilogia lui kieslowski (ultimul vine acum) care m-au spart. cu precizarea ca, subiectul lui blanc (8.5) fiind mai pe gustul meu decat melodrama din blue (8/10), al doilea mi-a placut mai mult.

ulrich
07 Jan 2006, 09:27
saw 2(pt.ca-l vazusem si pe primul).cine are nevoie,frate,de filme d-astea?te si intrebi cine pe cine mai influenteaza:"maestrii" orientali(miike, nakata si ceilalti)pe caraghiosii astia care ies de sub mantaua lui tarantino sau vitavercea?aa,and the worst is yet to come:trebuie sa apara si hostel(si,probabil,si cannibal holocaust 2 :x )

Nightwane
07 Jan 2006, 09:39
aa,and the worst is yet to come:trebuie sa apara si hostel(si,probabil,si cannibal holocaust 2 :x )

da' hostel ce are? it's supposed to be a gore fest. and that's good.

si fyi, Cannibal Holocaust 2, din pacate, exista si e o mizerie rara. Oh well, tot primul ramane divinitatea intruchipata.

GhitzaCartitza
07 Jan 2006, 12:25
Banlieue 13 sau 13th District un remix la Ong Bak. Adernalina de la Luc Besson.

BeNnY
07 Jan 2006, 14:43
Nil By Mouth - 9.5/10 - Hmm. How should I put it. Film despre oameni care le vorbesc tatilor lor abia dupa ce-s morti si reci. Cam asa.

GhitzaCartitza
07 Jan 2006, 19:18
Lord of War nu e ceea ce m-am asteptat :hmm: . Razboiul e o afacere. In spatele tuturor conflictelor armate stau multe interese si politicieni dornici sa inchida ochii in fata banilor. Guvernele puterilor lumii finanteaza astfel de lupte ca apoi tot ei sa se laude ca restabilesc pacea si sa-si impuna controlul in zona. Africanii o duc rau si pe spatele lor se fac o groaza de bani. Banuiam yo :P . Si Bush e un magar...
Pentru partea de inceput, de la cum se fabrica un glont si cum ajunge in capu' unui nefericit ofer un generos 8/10

st3fan
07 Jan 2006, 19:19
Citizen Kane
Nota 11 pentru compozitia cadrelor, chiar si pentru acea profunzime didactica a campurilor.Un film superb, desi nu m-as avanta in afirmatii gen cel mai bun film facut vreodata.Totusi unul dintre cele mai bune.

M0n0
07 Jan 2006, 19:41
What the #%@$ do we know - 7/10 love it or hate it...un film, mai degraba documentar de Discovery Channel...care incearca prin persoanjele lui pline de intelepciune sa ne prezinte viata...viata asa cum o vede un om...si asa cum ar trebui...si ne spune intr-un fel cum sa ne comportam in asa fel incat sa avem grija de corpul si mintea noastra...ei bine...nu stiu daca a reusit...dar ofera cateva sfaturi in legatura cu astea...ne spune cate ceva despre orice...dragoste (cum ca de fapt suntem dependenti de acel sentiment...la fel si in cazul oamenilor grasi, dependenti de sex, etc...pe de o parte foarte interesant...pe de o parta destul de evident in ceea ce arata...si prin raspunsurile pe care le ofera (la intrebari extrem de dificile se ofera raspunsuri simple)...probabil trebuie vizionat de mai multe ori pentru a fi inteles...iar cei care se prind din prima ce e cu filmul stiu deja raspunsurile (bv lor)...

MinRep
07 Jan 2006, 19:53
2 comedii...

My Cousin Vinny - 7.5/10: nici nu mai stiu a cata vizionare, dar inca e de efect si mi-a prins numai bine... :D

Blackbeard's Ghost - 6/10: o poveste banala, previzibila, o regie usor stangace si o distributia mediocra, din care se desprinde totusi Peter Usotinov in rolul fantomei lui Edward Teach (cunoscut si sub numele de Barba Neagra). Si astfel, prin sarmul caracteristic marelui actor - chiar si atunci cand interpreteaza personaje detestabile - filmul este salvat si chiar ofera prilej de rasete sincere.

notorious
08 Jan 2006, 11:24
mononoke-hime - bai, serios, eu cred ca le-ar trebui interzis americanilor sa mai dubleze anime-uri japoneze, suna ca mama dracu' ! si mai apare si alta problema destul de enervanta: subtitrarea (nu stiu cum o fi, probabil tradusa direct din japoneza) care nu se potriveste mai deloc cu ce se aude; adica, succesiunea replicilor se potriveste, dar diferentele de continut sunt de la cer la pamant.

in privinta filmului, merge 'bagat', cred, cam acelasi comentariu ca si pt orice alt miyazaki - profund inradacinat in mitologie (japoneza, dar nu numai - de exemplu, in 'sen to chihiro no kamikakushi' existau trimiteri si la 'odiseea' lui homer, via circe si ospatul ei, servit camarazilor lui ulise), debordand de imaginatie vizuala si plin de creaturi una peste alta, s-ar putea spune deja, 'miyazakiene' :), cu alte cuvinte formand un univers mitic si coerent.

knife in the water, un polanski din 1962, inca din perioada lui poloneza, deci inainte de mici bijuterii precum 'repulsion' sau 'le locataire'. un triunghi dubios (un sot cinic si crud, o sotie superba, un tanar acostat de pe drum, misterios si impetuos) pe o barca in mijlocul apei. polanski reuseste admirabil sa gradeze ostilitatile dintre sot, tanar si sotie (nu intamplator l-am pus pe tanar la mijloc)... pana la un punct. mai apoi, cu tot respectul, l-am cam regurgitat.

Cinemania
08 Jan 2006, 13:25
A History of Violenece

10/10 Excelent. Un oscar ceva pt Mortensen? Voi scrie mai multe despre acest rollercoaster of human feelings. Poate un oscar pt film...whatever..pe mine m-a rupt. One of the best!

Saw II

Fura de ici, de colo. Ceva Seven, ceva Cube, ceva ce vreti voi. Un thriller de atmosfera excelent. Ca mi-am dat seama de la inceput care-i faza cu noul joc nici nu ma mai intereseza. Ii dau 9/10 pt atmosfera. Ma doare-n paispe de flaws si alte labe din astea. Isi are originalitatea lui. Let the game continue.[/b]

gionloc
08 Jan 2006, 19:12
al saptelea continent
michael haneke

cand traiesti in clasa de mijloc austriaca a anilor '80 si vrei sa mergi in Australia, drumul coteste inevitabil prin rai/iad. nu orbesti, nu plangi, nu vociferezi, nu injuri sistemul.
revolta este interna si te refuzi pe tine sistemului. cu propriile lui mijloace: drujba, ciocanul mangaie oglinda, mobila, tabloul, peretele.
trebuie sa fii sanatos! altfel nu esti un bun folositor sistemului. asa ca
inghiti pastila-bilet spre destinatia insorita si astepti linistit finalul emisiunii la televizor.
iei si fetita si sotia cu tine, sau ele te primesc alaturi in calatorie.

un film care te strange de gat!

alc
08 Jan 2006, 21:59
Lord Of War 5/10 O poveste plictisitoare despre viata unui traficant de arme. Sfarsitul e mai reusit, cand Nicholas Cage ii explica lui Ethan Hawke de ce nu va ajunge niciodata la tribunal si de ce nu va fi pedepsit niciodata ( pedepsit in sensul de a face inchisoare ca saracul deja fusese parasit de familie si fratele tocmai ii fusese omorat, tot o pedeapsa si asta). A infatisat destul de bine realitatea totusi dar asta nu il face un film mai putin plictisitor.

Longshot
09 Jan 2006, 09:44
matador - 7/10 - misto filmat cu pierce brosnan ca si hitman (facilitator of fatalies) ajuns in criza existentiala care se imprieteneste cu personajul lui greg kinnear (a hitman and a salesman walk into a bar) in timpul unei vizite in mexic cu prilejul unui contract. spre final cade in pacatul productiilor comerciale americane average cu conventiile care vin de aici si as fi vrut un twist ceva. insa sunt pe parcurs niste scene dragute cu umor din plin iar brosnan isi merita nod-ul la gg.
plus who's that knocking at my door si unfinished piece for mechanical piano.

EgoN
09 Jan 2006, 10:55
1. Mighty Aphrodite - un woody allen usurel, dar worth seeing.
2. Ariel - funny, destept, hilar, din pacate scurt.
3. Revolver - un inceput vanos, foarte indraznet vizual, dar de la jumate incolo faceam eforturi mari sa inteleg plotul filmului. overated :P
4. Mysterious Skin - un fel de Ken Park combinat cu Happiness a lui Solondz. superb, transgresiv 10/10.
5. Garden State - ok, dar nimic mai mult. un plus pentru muzica 8)

neghinitza
09 Jan 2006, 20:33
THE THREE BURIALS OF MELQUIADES ESTRADA- 7.5/10, cu Tommy Lee Jones in rolul principal si in rolul regizorului.actiunea filmului se intampla undeva pe "plaiurile" natale ale lui TML, texas undeva la granita cu mexico.nu stiu de ce dar pentru mine aceasta tara ma atrage intr-un anume fel.nu stiu prea multe despre ea,cam cunostintele.in fine, in ultimul timp, nu-mi explic destul de multe.a, si am mai vazut MATADOR(6/10) si Xmen3(7/10).

alc
09 Jan 2006, 21:12
Esti sigura ca ai vazut x-men 3? Eu stiam ca apare deabia pe 26 mai

alc
10 Jan 2006, 13:19
Aeon Flux 5/10 Un film in general plictisitor cu o idee intalnita si in equilibrium. Diferenta este ca aici oamenii sunt lasati mai liberi, dar secretele sunt la orice pas. Frumoasa Charlize Theron ca de obicei te mai face sa te uiti la ecran, dar nici ea nu a jucat extraordinar. Nici nu cred ca as fi putut la rolul pe care l-a avut.

alc
10 Jan 2006, 15:47
Fun with Dick and Jane 5/10 Comedie in stil caracteristic Jim Carrey, dar putin mai slaba decat celelalte. Ma asteptam la mai multe faze comice de la cel mai bun de actor de comedie al ultimului deceniu. Poate urmatorul film va fi mai bun...

M0n0
10 Jan 2006, 18:29
One Eight Seven - 8.5/10 film care te lasa fara rasuflare...care arata scolile din America mai bine ca orice alt exemplu si felul in care sunt tratati profesorii pe langa jmecherii din L.A. ...rolul lui Samuel L. Jackson iese in special in evidenta pentru ca se vede clar conexiunea intre el si elevi, iar cateodata intra mai adanc decat ai vrea...unele scene chiar te lasa cu gura cascata...iar sfarsitul a fost unul deosebit de sincer si de adevarat. Iar celelalte persoanje par a fi culese exact din cartierul din care fac ei parte...Acest film a fost scris de catre un profesor.

alc
10 Jan 2006, 19:03
Si mie mi-a placut foarte mult filmul. Aici se vede talentul lui Samuel L Jackson.

neghinitza
10 Jan 2006, 19:23
Esti sigura ca ai vazut x-men 3? Eu stiam ca apare deabia pe 26 mai

Sigur am vazut Xmen3.asa cum era el, probabil ca "only for screener purposes".Am mai vazut astazi Frankenstein Reborn, o re-re-re(nici nu mai stiu a cata)repovestire a clasicului frankenstein a lui Mary Shelley.povestea cam tot aia,un neurochirurg obsedat de regenerea carnii isi ucide pacientul si incearca sa-l readuca la viata, nici o scanteiere in plus , in cateva cuvinte un film absolut banal.

alc
10 Jan 2006, 20:42
cum incepe? sa ma conving ca e vorba de 3 si nu de 2.

Nae
10 Jan 2006, 21:09
Am mai vazut astazi Frankenstein Reborn, o re-re-re(nici nu mai stiu a cata)repovestire a clasicului frankenstein a lui Mary Shelley.povestea cam tot aia,un neurochirurg obsedat de regenerea carnii isi ucide pacientul si incearca sa-l readuca la viata, nici o scanteiere in plus , in cateva cuvinte un film absolut banal.

now now there, si povestea cat si filmele au fost succese foarte mari. e un cult, si sigur ca un re-re-re-re-re-re-re-re-rer-er-er-e-make a filmului nu poate fi mult mai prost... and anyway, chiar daca este, face parte din filmele alea proste insa cu valoare sentimentala... asa cu, Godzilla si-a castigat un loc sigur in inima mea, asa si Frankenstein in are, no matter what.

Cinemania
11 Jan 2006, 08:10
EL sedcleto de la tlompeta (1995)

Jurnalist (?):
"I seem to see in your film the search for a balance between the joy inherent in life (mecanicul goneste pe bicicleta preotului care, pe gratarul bicicletei, cara cele doua butelii ale mecanicului) versus the idea of imminent death (aceaasi de mai sus..gonind...la vale..spre). I want a comment from your lips"

Producator, regizor...who the fuck knows?
"Well, my mouth suffers from a lisp..."

:lol: he, m-am spart de ras la scurtmetrajul lui Javier Fesser...you might wanna check it...it's ingenious 10/10

Cinemania
11 Jan 2006, 15:19
un scurt maraton Bill Plympton:

Your Face (1987)
about the faces of the human face 10/10

25 Ways to Quit Smoking (1989)
hehe...chiar daca iti iese dupa una din cele 25 de metode, tot o mierlesti :lol: 9/10

How to Kiss (1989)
despre diferitele implicatii ale sarutului uman... 6/10

Plymptoons (1990)
o superba serie de mini-animatii caricaturale...se remarca The Hunter, Evolution si Form Quiz 8/10

Nose Hair (1994)
nu prea mi-am dat seama ce-a vrut cu asta...does life mostly hang on a (nose)hair?! :shock: 7/10

Exciting Life of a Tree (1999)
excelent...what's so exciting about a tree anyway? had it eyes and ears, then.... 10/10

Surprise Cinema (1999)
asta o fi partea bolnava din mintea lui Bill...sau forma ultimativa a criticii sale? cred ca mai degraba ultima...seria de glume morbide si personajul care se distreaza pe seama lor ma face sa cred ca Bill a luat putin la paruiala cinematograful modern 9/10

Eat (2001)
eat this you fucking non-stop-talking bitch, you stupid (bad)ucated kids, you desperate fat looser, and you so-called modern false gentleman! ultimately puking nice short. 10/10

...remarcabila forta caricaturala a acestui Bill

M0n0
11 Jan 2006, 16:30
Cypher - 8/10 is mai multe twist & turn-uri in acest film decat as putea eu sa stiu ce sa fac cu ele...multe dintre ele fiind culese din alte filme...dar crezi ca ii pasa cuiva cand joaca si Lucy Liu...hell no. Filme din care au fost "furate" ideile...The Matrix (toata chestia cu "schimbatul" stilului de viata) Clockwork Orange (toata chestia cu spalatul creierului) Fight Club (o sa vedeti voi, ca sa nu dau tot deznodamantul) si de ce nu Minority report...dar chiar si cu astea spuse tot il face un film complet vizionabil si care nu dezvaluie chiar imediat aceste mici flaws...still a great S.F. movie...

st3fan
11 Jan 2006, 17:34
It's all gone Pete Tong 8.5/10
Fuck.Great movie.Cum altfel, e vorba de un DJ care surzeste, pica in depresie, se ridica, si face muzica mai buna decat inainte.Ok, recunosc, poate mi-a placut atat de mult ca inca mai pic in sentimentalisme ieftine.Totusi, ultimul cadru cu cerul roz(!), soarele in centru si ei doi in marginile cadrului este penibil.Dar...Un film pe care l-am recomandat deja tuturor cunostintelor care agreaza houseul, tranceul si all this stuff.Entertainment care te si zguduie uneori.Materializarea dependentei de heroina e o idee cool.Un film cool.Merita macar o vizionare.Cool.

gionloc
11 Jan 2006, 23:00
excelentul

CACHE

michael haneke
2005


vorbind despre filmul sau la cannes, haneke spunea ca are o atmosfera lynchiana (asta imi amintesc acum). seamana cu prima parte din lost highway in sensul ca apar casete video in care personajele sint filmate, dar daca lynch porneste apoi pe un drum estetico-erotico-misterios, haneke prezinta [asta e un cuvant bun, nu moralizeaza, nu sta in spatele obictivului razand de spectator, cum pare-se ca face trier, ci el doar prezinta, raspunsurile se gasesc apoi in discutiile pe care le ai cu tine insuti] dorinta (nevoia, poate) unui barbat (Laurent, moderator TV, emisiuni culturale) de a nu i se rapi comoditatea-linistea, o liniste occidentala sora cu nepasarea, cu indiferenta fata de aproapele, ca sa zic asa, data de bunastare, in sensul asta ascunzandu-si (je n'ai rien a cache, spune de doua ori eroul) propriul trecut si alegand, in acelasi timp, cea mai comoda cale de a-si rezolva problema: il acuza pe cel care trebuia sa fie fratele lui prin alianta ca ii face viata un calvar, revenind la el zgomotos, furios, violent, asadar obsesiv. in felul acesta descoperim al doilea sens al cuvantului cache, acela de 'pecetluit', 'marcat', sens care i se aplica personajului vizat de catre Laurent. chiar daca nu este vinovat, Laurent l-a 'marcat' de mult, asa ca nu exista o alta scapare :) - o scena traznet, lovitura de tun! neanuntata!

pe fondul povestii, haneke nu putea sa nu interogheze mediul in care s-a format, televiziunea, filmul. secventa de inceput... filmul are 24 de cadre pe secunda, nu? cand realizezi asta? ... ochiul omniprezent al camerei, senzatia de urmarire, insa una de urmarire reala [inspre documentar, stire tv] si nu estetica [adica inspre artificial, precum e filmul-cinematografie fata de realitate, in comparatie cu filmul-stire-sau-documentar-tv fata de realitate] asa cum intalnim in Blue Velvet sau, mult mai bine expusa, in Mulholland Drive sau Last Days... te loveste imediat.

bill_the_butcher
12 Jan 2006, 04:43
trailer-ul de la 'miami vice' -2006, cred k l-am vazut de 100 d ori. are ceva deosebit. ce fatza de dur are farrel, chiar i se potriveste rolul

M0n0
12 Jan 2006, 16:09
The Boondock Saints - 8.5/10 "The Lord works in mysterious ways" si astfel a trimis acesti "ingeri"...eu unu as fi de acord (atata timp cat acesti oameni ne scapa de mizeriile din strazi? HELL YEAH !!!)...cat timp nu sunt prinsi de politie, "dar cum sa fie prinsi, daca ei sunt ajutati de politie? va intrebati...ei nu stiu...dar oricum ideea filmului e una extrem de sangeroasa si violenta dar a naibii de buna...iar la partea cu ducele fiind [...] e una tare de tot. Seama foarte tare regizatul cu cel a lui Guy Ritchie...in unele scene...dar per total un cool movie care trebuie vizionat! ;)

RinTinTin
13 Jan 2006, 15:30
Sympathy for Lady Vengeance - cel mai slab din trilogie, desi atat de bun.. cel putin imaginea e fascinanta.
Hana to Alice - frumos, touching, cam inegal in constructie.
Simon - foarte "olandez" ca abordare, regizorul si scenaristul .. they don't give a damn daca nu intelegi umorul olandez, foarte bun.

GhitzaCartitza
14 Jan 2006, 08:52
The Machinist ZUPER!!! De la jumatate in colo m-am prins care-i faza. Asta pt. ca se aseamana cu Fight Club ca idee.

Longshot
14 Jan 2006, 09:16
misto jarhead. cel putin pentru mine e important ca atatea luni de build up nu au afectat deloc vizionarea. sigur, nu vine cu nimic nou in domeniu (avem instructia ca-n fmj, avem problema soldatilor care nu impusca nimic ca-n three kings, avem scene care sa atinga spectatorul cum s-au mai facut, s.a.) dar mendes l-a facut bine. e amuzant (chiar spooky cand soldatii aplauda la atacul cu napalm pe wagner din apocalypse now), serios cand trebuie, jucat bine si filmat impecabil. enjoyable e putin zis. 8.5/10

MinRep
14 Jan 2006, 09:36
A History of Violence - 9/10: acum, filmul asta are niste scapari (cel putin abilitatile logice ale unora dintre personaje pot fi puse la indoiala), dar pot sa le ignor, fiindca oricum nu vad nici o legatura intre "A History of Violence" si realitate. Si cam aici sta pentru mine tot farmecul filmului... Ed Harris si William Hurt sunt prezente de mare calibru si de efect, dar Viggo Mortensen este cel care conduce cu adevarat filmul de la un cap la celalalt.Cronenberg te prinde de la primele imagini, acel cadru destul de lung in afara motelului, iar pana la sfarsit imaginile nu iti dau drumul. Nici un moment de plictiseala, nici o stangacie tehnica. Nu stiu daca e cel ai bun film al lui 2005, dar e destul de aproape...

GhitzaCartitza
14 Jan 2006, 11:58
MARSUL PINGUINILOR Un documentar excelent. Imagini superbe, coloana sonora aleasa perfect si o poveste de dragoste...

Cinemania
14 Jan 2006, 12:01
[b]A History of Violence nu vad nici o legatura intre "A History of Violence" si realitate...Nu stiu daca e cel ai bun film al lui 2005, dar e destul de aproape...

dar cu siguranta are o mare legatura cu realitatea sentimentelor umane

M0n0
14 Jan 2006, 15:03
Pulp Fiction - 10/10 o combinatie perfecta de actori, regie si scenariu care exista. Si in rest nu mai trebuie amintit nimic. sublim

MinRep
14 Jan 2006, 15:05
@Cinemania:
Yep, you're right... Mi-a facut placere sa vad un film care nu pare ancorat in real, dar functioneaza la nivel emotional. Mai rar asa ceva in ultimul timp... (desi se putea fara inca o poveste despre un tata si fiul sau)

KORBEN
14 Jan 2006, 18:15
munchen 5/5
mda...excelent jucat/filmat/regizat/scris
la cat detest eu politica israelului si barba plina de rahat melodramatik uscat a lui spitbag filmu e al naibi de bun, undeva in traditia (cea buna) a filmelor 70-iste cu spioni
cel mai mult am apreciat ca scena mondiala (de atunci si de acum) e corect re-constituita:
pt everei lumea e poligonul lor de tir pe tinte arabe, lumii arabe nui pasa deloc de palestinieni, crimele nu se platesc dar violenta escaladeaza
nimic nu poate fi rezolvat, fascismul israelian si fanatismul arab nus decat doua fete ale aceleiasi monede
ah, da si victimele colaterale sunt ceva ce nu are nici cea mai vaga impotanta pentru ca daca "anybody fucks with the jewz" chiar nu conteaza cati nevinovati mor in vendeta

in fine, partea (de-a dreptul sf) cu ucigasul evreu care ar avea, vai, saracutul, suflet si remuscari m-a umplut de ura dar finalul face toti banii si intr-un fel sau altul personajele si evoltiile lor sunt c at se poate de convingatoare
si nici izbucnitul in plans cand aude vocea (mai exact oracaitul) propriului copil la telefon nu mi-a picat delok bine

dar e un Film mare, cu nuditate (cum nu ma asteptam de la pedophyliaque-ul shitberg) hardcorist ( dupa primele 40 de minute din violati soldatul ryan cea mai buna chestiie facuta de shitberg de la jawz incoace) intriga si suspans elegant manevrate si nu in ultimul rand aproape corect ( nu "politic corect" cat pur si simplu corect)

jarhead 1/5
:sick: :x :sick:
america e o tara de rahat
armata e o chestie de rahat
razboiale din irak sunt de rahat
filmu lu mendez e de tot rahatul

prost filmat, execrabil regizat, cu personaje la fel de atasante ca un card de plosnite, plat, plikticos, cu glumite de tot rahatul

open water 2/5
fara nici o sclipire estetica (si formatul digital nu e deloc o scuza)
cu actori care joaca maia morgentein-esque (adica Prost)
pacat de subiectul care chiar e foarte tare si foarte adevarat
mi-a placut ideea plastifierii si industrializarii unei insule amarate pana cand totul devine fordist (pe linie de productie adica) si turistii devin simple linute taiate pe un bloc notes fara fata, care odata pierduti in larg (inconjrati de rechini adevarati) dracu i-a luat
pentru ca merita
poa am vazut eu prea mult dar filmu e, in mod cert, PREA PUTIN
cea mai jenanta seceventa de nuditate a lunii

bellhop
15 Jan 2006, 00:36
nimic nu poate fi rezolvat, fascismul israelian si fanatismul arab nus decat doua fete ale aceleiasi monede
ah, da si victimele colaterale sunt ceva ce nu are nici cea mai vaga impotanta pentru ca daca "anybody f*** with the jewz" chiar nu conteaza cati nevinovati mor in vendeta

zise Herr Korben scuipand in transeu.. :huh: ;
asta e exact atitudinea stingii liberale, si muma atot-corectnessului, ai nimerit exact ca musca-n lapte;

nimic nu se poate face pt a opri lantul violentelor, asta-i soarta hai sa scriem doine de jale internationale, poate ii induiosam..de unde toata toleranta pt terorismul arab, decenii in sir; dar asta e doar pacatul filmului, cartea lui Jonas dupa care a fost scris si facut filmul e mult mai lucida, relateaza doar faptele, fara remuscari si sentimentalisme, asta e balastul adaugat de Kushner si lustruit de Spielberg in spiritul liberal de hai sa ne avem ca fratii..;

fascisti israelienii astia, ca vanau la teroristi arabi pe vremea cand CIA ii sponzoriza pe talibani iar Osama se uita la casete porno prin Suedia; francezii mai faceau un mijmas, rusii faceau tot anti-joc la americani, teroristii palestinieni isi vedeau de treaba, mai deturnau un avion, mai luau niste ostatici, se vedeau la televizor, n-avea nimeni treaba cu ei..decat mossadnicii aia fascisti dati drq, care ii mai imputineau la numar asa pe nestiute;

cu victimele colaterale nu prea ai nimerit-o, in film nu exista victime colaterale, Spielberg nu-si putea incarca constiinta cu asa ceva...in realitate insa au existat, din pacate; cum exista si azi si peste tot unde se omoara oameni, mor si nevinovati; exista un citat mai nuantat, undeva in film, "the jewish blood is not cheap", rostit cu responsabilitate, nu cu emfaza;

herbert
15 Jan 2006, 01:47
(...) pt evrei lumea e poligonul lor de tir pe tinte arabe

un bun prilej sa se reveleze pt. KORBEN acest „Munich” .
am crezut ca s-a mai maturizat.
de unde! aceeasi melodie muezina cu "fascismul evreiesc" si victime colaterale musulmane, atat de inocente, ca ajung direct in imparatia lui Allach...
ce ai, ma’ fiinta, cu evreii?
esti musulman/arab? te solidarizezi orbeste cu rasa/religia ta? de ce suferi - neputincios - in Romania? cauta o sponzorizare la Hayssam (roman si el) si du-te la fata locului si "rezolva" situatia... mai ales ca e mult de lucru. au plecat evreii din fashia Gaza si a napadit din nou musca peste „fratii” arabi...

ulrich
15 Jan 2006, 12:58
zise Herr Korben scuipand in transeu.. :huh: ;
asta e exact atitudinea stingii liberale, si muma atot-corectnessului, ai nimerit exact ca musca-n lapte
dar el nu e de stanga,mai repede e coleg de idei cu ahmadinajeladalabajedalad.
astept si eu f.mult munich(dupa ce-am facut pregatirea cu syriana,despre care am banuiala ca e mai bun),dar o varianta cat de cat decenta,nu cam-ul ala care circula deja.

M0n0
15 Jan 2006, 16:51
Good Night, and Good Luck - 8/10 filmul aduce in primul rand atmosfera sub care erau prezentate stirile in anii '50..."pline" de fum de la tigara prezentatorului de stiri ferm si puternic in cuvintele sale...intreg filmul este un razboi intre politica (senatorul Joseph McCarthy) si televiziune (Edward Murrow - fiind si personajul principal si prezentatorul puternic despre care vb). Film bazat in special in jurul arhivei televiziunii despre acest McCarthy...iar Clooney, pentru un plus de efect si realism a facut intreg filmul alb-negru...merita vizionat in special pentru regie si interpretari (dar cu o traducere langa...face vizionarea mai usoara)

BeNnY
15 Jan 2006, 17:22
Green Street Hooligans - 8.5/10 - O privire asupra "firmelor" (a.k.a. gastilor) de microbisti hardcore dintr-o Anglie rece si umeda. E si Elijah Woods prin peisaj, dar conteaza prea putin, pentru ca din intuneric rasar indivizi gen Charlie Hunnam (care e complet surprinzator, avand in vedere antecedentele gen Nicholas Nickleby) si Geoff Bell. Batai intre gasti, fotbal si bere.

Deer Hunter - 9.5/10 - Voi spune doar atat: scena de la sfarsit in care ei canta god bless america este absolut CEA mai usturatoare palma data patriotismului excesiv si tampit.

BASEketball 8.5/10 - Minunat. David Zucker all the fucking way. Si desi de cele mai multe ori este vulgar, nu e vulgaritate tampita. No fucking way. Si pun pariu ca Trey Parker si Matt Stone au avut un cuvant de spus.

Wrong Turn - 4/10 - "Six people find themselves trapped in the woods of West Virginia, hunted down by "cannibalistic mountain men grossly disfigured through generations of in-breeding." Asa deci. Cea mai buna descriere posibila. Filmul are vreo 70 de minute si e incredibil de plictisitor, canibalii aia nu sfasie si ei o bluza, o bluza a Elizei Dushku, nu. Singurul lucru usor distractiv din film e ca isi loveau victimele cu toporul in gura.

Hero - 9/10 - Ma gandeam sa dau ceva mai mic dar dupa aia m-am gandit la scena in care mor amandoi (you know who) de aceeasi sabie. Si in plus, nu este un Jet Li brainless shitty ci unul calculat si rece si luptele sunt relativ impresionante. Si apoi Tony Leung... Eh, compenseaza pentru vome gen crouching tigger.

Final Destination - 8/10 - Pentru ca ideea e misto, pentru ca modurile in care mor oamenii aia sunt absolut distractive si pentru ca are un ritm care nu te lasa sa te plictisesti. Pe de alta parte, actorii sunt slabuti si scenariul e prost. Ar fi fost mult mai bun daca era mai subtil.

Final Destination 2 - 4/10 - Daca primul era bun pentru lucrurile inovatoare si ingenioase, asta nu aduce nimic nou. E un sequel doar pentru ca apare o tipa din primul, altfel putea la fel de bine sa se numeasca remake. Aici actorii sunt ingrozitori, dar mortile sunt parca un pic mai bine orchestrate, iar daca nu, oricum, sunt mult mai brutale si mai grafice. Dar overall destul de plictisitor.

The Pink Panther (2006) - 4/10 - Hm, cred ca daca as fi ingaduitor as zice ca e un dezastru. Cum nu sunt, voi zice ca este un jeg. Este exact reteta clasica Hollywoodiana pentru a strica un film bun. Credeam ca este destul de clar ca Peter Sellers a murit si Inspectorul Clouseau o data cu el. Nu-mi imaginez ca l-ar putea recrea cineva. Cu atat mai putin Steve Martin, care este patetic, enervant si pur si simplu lipsit de orice subtilitate, clasa, stil, inteligenta etc. Este plictisitor, scenariul este foarte prost si banal si, de parca nu era de ajuns, in peisaj intra si Beyonce Knowles, care este o voma incredibila. Este uimitor cum strica ea un film. Si asta era deja stricat pentru ca nu are nimic din Pink Panther, decat tema muzicala, umorul, personajele si toate cele sunt hollywoodiene la maxim. Este doar o comedie proasta hollywoodiana, din pacate. Cred ca cea mai misto si cool prezenta este Jason Statham in cele 2-3 minute in care apare.

obvious
15 Jan 2006, 18:06
Broken flowers - desi nu chiar full-on cojones cum imi era mie drag jarmusch, ceva (poate sharon stone fiind geniala, poate referintele mult mai putin subtile decat ar vrea snobismul la cultura americana, poate throw-offsurile sardonice - motocicleta, masina de scris, halatul, fiica roz, poate fata lui bill murray, prea obosit sa mai joace alt rol decat in lost in translation, poate finalul cam pleonsatic si prea misto, poate apatia generala, deloc senzuala sau tennessee williamsiana de data asta, pam pam)...face ca filmul asta sa ajunga right up there.

Corpse Bride.


Everything you always wanted to know about sex - sticking to zelig.[/u]

dama de gheatza
15 Jan 2006, 22:12
mesaj pretios in spatele pungii care danseaza frumos in aer>>american beauty,primesc intr-un final un timing in care imi dau seama k e bine sa memento mori>>memento,definesc iubirea intr-un film prost dupa parerea criticilor>>closer,si mor frumos intr-o mascarada de-a lui emir kusturica>>pisica alba, pisica neagra...
ps:fiti blanzi,sunt amatoare in domeniu, in schimb apreciez recomandarile....

Cinemania
16 Jan 2006, 12:34
Memoirs of a Geisha (2005)

nu e un fil care sa te dea pe spate, dar.....un mare DAR...Li Gong, Ziyi Zhang & Michelle Yeoh absolutely gorgeous!!!! Ken Watanabe de nota 10. Nici nu are rost sa mai vorbesc de imagine si muzica...e Asia si asta ajunge. Daca as fi preferat o versiune in limba de bastina?! ca pe alocuri e hollywoodian...hm...nu mai conteaza...povestea mi-a captat destul interesul, ochii si urechile, si sufletul..si oricum l-am adaugat la colectia personala de filme...si sa-i mai urcam putin nota lui Spielberg pentru productie 9/10

cherryblossom
16 Jan 2006, 12:47
as vrea si eu filmul asta, se poate?

Cinemania
16 Jan 2006, 13:02
as vrea si eu filmul asta, se poate?

ti-am trimis un PM

Bulumulu
16 Jan 2006, 13:25
merry 1000 cinemania!

on topic - the core 2003 - jon amiel

5/10 some action, ceva suffering (not much), some vfx ( :love: bird scene... but thats also all to be loved), ceva iubi cat pe un varf de cutit...- si povestea: savin the world in couple of days de o em-catasrofa (a se citi: electromegnetik) some weird shit cu magma stopping from spinning magnetic shutdown immanent... mda m-am gandit la armageddon.. recurrent

KORBEN
16 Jan 2006, 13:33
nimic nu poate fi rezolvat, fascismul israelian si fanatismul arab nus decat doua fete ale aceleiasi monede
ah, da si victimele colaterale sunt ceva ce nu are nici cea mai vaga impotanta pentru ca daca "anybody f*** with the jewz" chiar nu conteaza cati nevinovati mor in vendeta

zise Herr Korben scuipand in transeu.. :huh: ;
asta e exact atitudinea stingii liberale, si muma atot-corectnessului, ai nimerit exact ca musca-n lapte;

stanga liberala?


fascisti israelienii astia, ca vanau la teroristi arabi pe vremea cand CIA ii sponzoriza pe talibani iar Osama se uita la casete porno prin Suedia; francezii mai faceau un mijmas, rusii faceau tot anti-joc la americani, teroristii palestinieni isi vedeau de treaba, mai deturnau un avion, mai luau niste ostatici, se vedeau la televizor, n-avea nimeni treaba cu ei..decat mossadnicii aia fascisti dati drq, care ii mai imputineau la numar asa pe nestiute;

and ur point iz?

cu victimele colaterale nu prea ai nimerit-o, in film nu exista victime colaterale, Spielberg nu-si putea incarca constiinta cu asa ceva...in realitate insa au existat, din pacate; cum exista si azi si peste tot unde se omoara oameni, mor si nevinovati; exista un citat mai nuantat, undeva in film, "the jewish blood is not cheap", rostit cu responsabilitate, nu cu emfaza;

sa-nteleg ca victimele din hotelul din atena chiar ti-au scapat din campul vizual?

KORBEN
16 Jan 2006, 13:44
(...) pt evrei lumea e poligonul lor de tir pe tinte arabe

un bun prilej sa se reveleze pt. KORBEN acest „Munich” .
am crezut ca s-a mai maturizat.
de unde! aceeasi melodie muezina cu "fascismul evreiesc" si victime colaterale musulmane, atat de inocente, ca ajung direct in imparatia lui Allach...
mai mu ie aia din hotelul de la atena nu erau arabi
next time knd ai ceva de zis dsp un subiect fa bine si vorbeste in calitate de pile of jewish-friendly shit care a vazut filmu, habarnamistule


ce ai, ma’ fiinta, cu evreii?
daca nu ai fi hidrocefal ti-ai da seama ca terorismul e ceva nasol si condamnabil
mai ales cand e politica de stat si nimeni nu face nimic
esti musulman/arab?
da, sunt
u can call me muad`ib
te solidarizezi orbeste cu rasa/religia ta?
nu ma solidarizez orbeste cu nimic, cu atat mai putin cu vreo religie
in fine m-am "solidarizat orbeste" cu ma ta da asta a fost demult
cat dsp "rasa araba'... muiuc mic stii ca asta e rasisim/xenofobie/no-no pt un intelecactual cum pretinzi tu ca ai fi?

de ce suferi - neputincios - in Romania? cauta o sponzorizare la Hayssam (roman si el) si du-te la fata locului si "rezolva" situatia... mai ales ca e mult de lucru. au plecat evreii din fashia Gaza si a napadit din nou musca peste „fratii” arabi...
f u c k o f f

KORBEN
16 Jan 2006, 13:47
wedding crushers 1/5
:sick: :sick: :sick:
in afara de "lig lezbian mule" si "william doesnt give a shit about mu tits" nimic worth seeing

frankenfish 2/5
nici destul de imbecil cat sa fie bun, nici destul de ne-mediocru cat sa fie vizionabil

EgoN
16 Jan 2006, 13:48
1. factotum - mult mai bun decat barfly. dillon are mersul lui bukowski, fata lui bukowski (pana si acneea lui), glumitele lui bukowski. ceea ce mickey rourke dadea impresia ca se joaca pe sine, aici avem un bukowski mai putin gratios, dar mult mai veridic.
foarte misto si muzica, pe versurile scriitorului 8) .

2. cache - foarte destept, te tine cu sufletul la gura fiecare moment, suspansul e genial...singura chestie ce nu am inghitit-o a fost morala din spate: vai, vai...baietelul orfan algerian ce nu a beneficiat de educatia celor bogati: vezi si cadrele de final cu rapirea si apoi cu scoala...bleah :sick:

3. three burials....(e prea lung titlul) a lui tommy lee jones - foarte barbatesc, fara a cadea intr-un machoism de 2 lei. splendid.

Cinemania
16 Jan 2006, 16:31
merry 1000 cinemania!

on topic - the core 2003 - jon amiel

5/10 some action, ceva suffering (not much), some vfx ( :love: bird scene... but thats also all to be loved), ceva iubi cat pe un varf de cutit...- si povestea: savin the world in couple of days de o em-catasrofa (a se citi: electromegnetik) some weird shit cu magma stopping from spinning magnetic shutdown immanent... mda m-am gandit la armageddon.. recurrent

thx

europe_east
16 Jan 2006, 16:42
Munich -- bunicel-curatzel, insa forgettable. Spielberg cel melodramatic. mie mi s-a parut mai degraba pro-israelian, desi unii zic pe dos

Brokeback Mountain-- bun-bun, si foarte emotionant spre sfarsit (a se citi: am plans ca proasta :)); Romeo and Juliet, varianta gay; Heath Ledger joaca extraordinar rolul de cowboy care suiera cuvintele printre dinti si e scump la vorba, si timid in apucaturi, dar dominat puternic de sentimente. per total insa filmul nu mi s-a parut chiar o capodopera. mai mult un film bun, si din pacate, din cauza ca e asa in mare voga, parca anumitor scene li s-a tocit farmecul.

st3fan
16 Jan 2006, 16:56
Eu nu inteleg de unde aveti Munich si Brokeback Mountain.

herbert
16 Jan 2006, 17:26
(...) pt evrei lumea e poligonul lor de tir pe tinte arabe

un bun prilej sa se reveleze pt. KORBEN acest „Munich” .
am crezut ca s-a mai maturizat.
de unde! aceeasi melodie muezina cu "fascismul evreiesc" si victime colaterale musulmane, atat de inocente, ca ajung direct in imparatia lui Allach...
mai mu ie aia din hotelul de la atena nu erau arabi
next time knd ai ceva de zis dsp un subiect fa bine si vorbeste in calitate de pile of jewish-friendly shit care a vazut filmu, habarnamistule


ce ai, ma’ fiinta, cu evreii?
daca nu ai fi hidrocefal ti-ai da seama ca terorismul e ceva nasol si condamnabil
mai ales cand e politica de stat si nimeni nu face nimic
esti musulman/arab?
da, sunt
u can call me muad`ib
te solidarizezi orbeste cu rasa/religia ta?
nu ma solidarizez orbeste cu nimic, cu atat mai putin cu vreo religie
in fine m-am "solidarizat orbeste" cu ma ta da asta a fost demult
cat dsp "rasa araba'... muiuc mic stii ca asta e rasisim/xenofobie/no-no pt un intelecactual cum pretinzi tu ca ai fi?

de ce suferi - neputincios - in Romania? cauta o sponzorizare la Hayssam (roman si el) si du-te la fata locului si "rezolva" situatia... mai ales ca e mult de lucru. au plecat evreii din fashia Gaza si a napadit din nou musca peste „fratii” arabi...
f u c k o f f



impresionat de raspunsurile colorate ale lui kakaKORBEN, alias muad'ib.
halal akbar, HAHAL!

bellhop
16 Jan 2006, 17:47
isteria Brokeback a inceput de vreo doua sapt., probabil le-a scapat ca o sa ia Gloaba de aur, sau din cauza nr mare de nominalizari, sau ca e o tema mai detasata si neexploatata fata de altele, politica, etc, in orice caz trendul productiilor cu subiecte gay in plin avint avant, deja s-au mai anuntat vreo cateva brokebakuri, iar de Brokeback zic ca e super date-movie for straights.. :? psihoterapeutii il recomanda la cupluri cu probleme pt...good sex, which is kinda risky, considerand posibilele reactii adverse :shock: also apparently related, Isaac Mizrahi va comenta toaletele vedetelor la Golden Globe tonight. :)

bellhop
16 Jan 2006, 18:58
aia din hotelul de la atena nu erau arabi...

la Atena, in film doar agentii rusi care erau tovarasi cu palestinienii sunt victime colaterale, nu localnicii, i.e. batrinul care e "salvat" din shooting si compensat pentru damage...iar rusii sunt impuscati doar in legitima aparare, cand se apuca si ei sa traga;

stinga-liberala americana (aproape pleonasm, stanga e prin definitie liberala) adica general-perceputa ca open-minded si inclined spre political correctness as opposed to dreapta conservatoare si nesimilar cu taxonomia dambovitzeana liberali-dreapta, conservatori-stanga;

Airlight
16 Jan 2006, 21:01
:) Depinde de care parte a oglinzii te afli.

Cinemania
16 Jan 2006, 22:12
O zi din viata lui Vasile Marinus

excelent scurtmetraj...ceva destul de fresh pt ceea ce se face in Romania

Alina - 2004 de Paul Negoescu

bun si asta...nice message


daca stam prost cu lungemtrajele, macar cu astea scurte ne mai descurcam

silver_boy
17 Jan 2006, 06:28
Noapte lunga cu scurt metraje:

1. Advertising-ul lu' Florinel - cum sa va zic io'...ca o tipa misto cu care ti-ai mai tras-o. so: 8/10

2. O zi din viata lui Vasile Marinus - regia Ivo Baru, Scenariul George Moise ( premiul juriului Cinemaiubit) - corespondentul vizual al unui text din Catavencu: bine "scris", alert, inteligent, cu substrat si poanta la final. 9/10 ( singurul minus: timbru vocii din off)

3. Bored -Ioachim Ciobanu - usor manierism tematic, over all 8/10 (faina imaginea)

4. SampleCity- Catalin Dan : Slabutz 5/10

5. Pe aripile vinului - Corneliu Porumboiu - Filmul Dyonisiacilor , funny& fain 9/10

6. Spune-mi Ana.Triptikul unei morti anuntate - Vlad Fenesan
- Excelenta imagine, excelent montaj+ sunet, un plus asijderea pt. Ana Ularu si tristetea ei ingenuua
Story-ul a little cam Weah 8/10

st3fan
17 Jan 2006, 17:11
O zi din viata lui Vasile Marinus

excelent scurtmetraj...ceva destul de fresh pt ceea ce se face in Romania
Nici pe departe excelent.Nu pot aprecia copy/pasteul din "Amelie" cu textul supraimpresionat si sagetele.No way, mai ales ca arata...romaneste.7/10, ca are final ok.

Cinemania
17 Jan 2006, 22:56
O zi din viata lui Vasile Marinus

excelent scurtmetraj...ceva destul de fresh pt ceea ce se face in Romania
Nici pe departe excelent.Nu pot aprecia copy/pasteul din "Amelie" cu textul supraimpresionat si sagetele.No way, mai ales ca arata...romaneste.7/10, ca are final ok.

hm...la faza cu Amelie nu m-am gandit..la ce te referi exact?

st3fan
17 Jan 2006, 23:11
O zi din viata lui Vasile Marinus

excelent scurtmetraj...ceva destul de fresh pt ceea ce se face in Romania
Nici pe departe excelent.Nu pot aprecia copy/pasteul din "Amelie" cu textul supraimpresionat si sagetele.No way, mai ales ca arata...romaneste.7/10, ca are final ok.

hm...la faza cu Amelie nu m-am gandit..la ce te referi exact?

La momentele in care apare peste imagine text, gen "Ciorap de dama", sau "Vasile e arestat".La fel e si in Amelie, cand ni se prezinta personajele, dar efectele obtinute sunt total diferite.

BeNnY
18 Jan 2006, 00:37
Grizzly Man - 7/10

Documentarul lui Herzog despre cum a trait Timothy Treadwell 13 veri cu ursii in Alaska si cum in a 13-a vara a fost omorat de un urs - el si prietena lui, dar ea e mai putin importanta. Tipul asta putea fi descris - in general - ca un ratat, un alcoolic si un narcoman care incepuse sa faca ceva afaceri ilegale marunte dupa ce a avut un soc ca Woody Harrelson a obtinut un rol pe care-l voia el. Apoi tipul face o supradoza si decide ca vrea sa se imprieteneasca cu ursii. Si in cei 13 ani de imprietenire cu ursii devine din ce in ce mai alienat de societate si din ce in ce mai apropiat de ursi, exprimand foarte clar ca ar vrea sa fie un urs si ca ar fi foarte impacat cu gandul sa moara printre ei.

Filmul lui Herzog este despre cat de deziluzionat este omul asta si spune clar ca era nebun, dar ceea ce mi-a placut a fost ca nu il critica, ci o spune cu o oaresicare admiratie. Apoi, e frumos pentru ca incepe cu moartea lui si dupa aia arata imagini in care asta zburda pe campii verzi printre ursii foarte mari si foarte maro. Si ca nu ii e frica sa arate pe cineva care spune "He had it coming, he got what he deserved". Pe masura ce filmul se desfasoara, tipul innebuneste din ce in ce mai tare si repeta incontinuu ca guvernul ar trebui sa-i fie recunoscator pentru ca el apara ursii astia - nu se stie de ce-i apara, la un moment dat Herzog ii ia un interviu unui tip care zice ca, tocmai, nu sunt braconieri in zona. Insa personajul, din pacate, nu mi se pare destul de significant ca sa se faca un film despre el. Avand in vedere trecutul lui cat se poate de subred si avand in vedere ca asta a decis sa fie bear-lover tree-hugger dupa ce aproape a murit, pur si simplu nu cred in dragostea lui pentru ursi si pentru ce mai era pe-acolo. Cred ca e pur si simplu un refugiu din societatea care l-a refuzat si l-a dat afara si chestia cu "apara ursii" imi pare mai degraba ca se apara pe sine. Iar asta imi demonteaza personajul si il lipseste de orice fel de credibilitate si astfel il face mai degraba neinteresant, cel putin in ochii mei, pentru ca indivizi care o iau razna in genul asta sunt cu sutele. Apoi filmul este mult prea lung si pe alocuri plictiseste si lipsit de personajul asta ramane doar cu... sugestia ca exista o bariera foarte mare intre oameni si animalele salbatice. Da, exista. So what?

Pun pariu c-o sa ia oscar.

rzvnblc
18 Jan 2006, 08:47
cred ca am sa incep sa scriu si eu in topicul asta:)...nu de alta dar asa mai afla lumea despre un film bun/rar/chiar si prost (ca sa'l ocoleasca) si uite asa apar idei de vizionare.
Din pacate aseara am ajuns pe la 11 acasa si nu am mai vazut nimic, am vazut in schimb alaltaseara Oliver Twist (2005) al lui Polanski.
O experienta OK, filmul nu prea exceleaza decat poate la capitolul atmosfera timpurilor in care se petrece actiunea, si poate jocul lui Ben Kingsley, care sincer sa fiu nu stiu cum a putut sa stea atat de cocoshat in fiecare secventa in care aparea in picioare:)
Hai sa ii dau si o nota asa...as pune un 7/10 pentru ca e Polanski si pentru ca este un remake al unui best picture si pentru ca te introduce in atmosfera Londrei de acum.. doua secole, as we speak:) (ceea ce isi si propune cred)
Gata, back to work, am treaba...:)

Cinemania
18 Jan 2006, 09:08
O zi din viata lui Vasile Marinus

excelent scurtmetraj...ceva destul de fresh pt ceea ce se face in Romania
Nici pe departe excelent.Nu pot aprecia copy/pasteul din "Amelie" cu textul supraimpresionat si sagetele.No way, mai ales ca arata...romaneste.7/10, ca are final ok.

hm...la faza cu Amelie nu m-am gandit..la ce te referi exact?

La momentele in care apare peste imagine text, gen "Ciorap de dama", sau "Vasile e arestat".La fel e si in Amelie, cand ni se prezinta personajele, dar efectele obtinute sunt total diferite.

mda...nu e o tehnica patentata de Amelie...il iertam pentru asta :D

MinRep
18 Jan 2006, 14:21
Rocky - 8.5/10: vazusem doua dintre continuari pana acum (III si V parca) si - cu toata reputatia lui - nu credeam ca o sa-mi placa. Si totusi, "Rocky I" e un film foarte bine scris, perfect logic de la un capat la celalalt, actorii joaca sincer si deschis, iar intregul este bine filmat si pus cap la cap. Insa muzica lui Bill Conti reuseste sa fure pana si secventele marii infruntari!

(Dar sa ia Oscar-ul in fata lui "Taxi Driver"... :? nici chiar asa...)

ogto
18 Jan 2006, 17:31
um...

office space pentru a... sasea oara? oricum, minunat.

a, si robots. foarte prost.

gionloc
18 Jan 2006, 17:57
Rocky - 8.5/10

(Dar sa ia Oscar-ul in fata lui "Taxi Driver"... :? nici chiar asa...)

da da,
bine zici!!

Longshot
18 Jan 2006, 20:54
match point care tot rupe. 9/10
good night and good luck - care la cat dureaza si la cat de bine joaca strathairn e ideal for a quickie. credeam ca o sa fiu put off de plot dar mi-a placut mai mult decat alte filme mai laudate de anul trecut. 8/10
family stone - pe filiera christmas movie + meet the parents, guess who s.a. insa cretin rau. laba. 5/10
mrs. henderson presents - cute la inceput (in fine, cat de cute poate sa fie un bbc film) cand achizitioneaza dench (probabil cea mai tare prestatie a ei care am vazut-o pana acum. nu-mi prea place in general) teatrul si incepe sa-l puna in miscare. scade insa si le azvarle penal cand trece pe razboi si pe bombardamente si...hai ca ma intind. slab. 6/10.

Cinemania
18 Jan 2006, 23:53
Dead Bodies (2003)

am dat peste el aseara pe HBO cand abia incepuse si mi-a atras atentia asa ca l-am urmarit mai departe...nu e extraordinar, dar nici crap nu e...un fel de thriller psihologic, with some nice twists...ceva stil britanic...regie faina...nu-mi pare rau ca am stat pana la final..am descoperit-o pe Kelly Reilly (in rolul lui Viv) who is kinda hot

rzvnblc
19 Jan 2006, 09:28
Aseara am fost cam obosit, dar nu am ratat portia de film, si iata ce am vizionat:
Le mari de la coiffeuse ('90)
Ce sa spun, mi-a placut, parca filmele frantuzesti au asa un farmec, (cel putin cele in genul celui discutat), cu narator, elemente originale (de exemplu niste slipi din lana), final neasteptat, si multe altele de genul.
In mare este vorba despre un individ obsedat de frizeritze in general, si de doua frizeritze anume in special. De mic copil fetishizeaza nu numai coafeza, dar si institutzia "coafor" cu tot ce inseamna aceasta (odorizante, spalatul pe cap, halatul de hairdresser si tot ce ascunde acesta).
Omul sfarseste bineninteles prin a se insura cu o frizeritza, au o relatie comoda (in sensul neparasirii institutiei mai sus amintite) dar atipica si voluptoasa.
Final netradat de cursul actiunii filmului.
In plus, din cand in cand, barbatul mai apasa cate un play si danseaza pe o muzica orientala (care aduce un pic a nesuferitele manele; nederanjant, deoarece pe aceasta muzica omul se desfasoara, se dezlantzuie, intra in lumea lui si degaja niste miscari de dans foarte haioase).
In doua cuvinte, merita vazut!

Face cat zice, 7,5 (ca pe imdb)

Bulumulu
19 Jan 2006, 12:01
oktyabr - s.eisenstein
un film de propaganda (in ghilimelele de rigoare), documentary style. ff dinamic si prin montaj si prin musique (shostakhovich, dimitri). ff bine facut, dar not really my style (but :love: scena cu podul cu calul). 8/10

crash - p.haggis
scris superb, very actual, mistrust mistrust mistrust intr-o societate multietnica care trebuie sa convietuiasca cu un trecut x si together, brilliantly interwoven. 9/10


juha - a.kaurismäki.........contine evtl spoilere
un film care m-a miscat. maybe i wuz in the mood - sensible & stuff, dunno... cert e ca mi s-a parut o capodopera cinematografica, intemeiata pe un experiment - filmul mut, limbajul cinematografic specific, puterea gestului si a unui oarecare fastforward intr-un spatiu in afara timpului - o poveste melooo, evtl original cu un substrat moral: good farmer's wife lured into city by sin, to be exploited prostitutionally (luv this word) + farmer becoming heero + revenge + incorporated sacrifice, dar un hero abstract, un supra-om parca, manat de distrugere peste care tot dragostea triumfeaza, in the end, obviously. stylish masterpiece. 10/10

a history of violence - d.cronenberg
ma asteptam la ceva mai disturbing or so... :huh: dar la fel de intensiv. clear clean film, 9.5/10

KORBEN
19 Jan 2006, 14:23
2 4 the money 3/5
surprizator de ok
al pacino din nou in rol sablon, mcconaughey care seamana cu ch cale si eric bana si joaca la fel de prost/mediocru ca ei
rene russo singura care are un rol ne-sablonat se descurca bine
bine tinut din scenariuu si regie, cam slabutz pe partea (emotionala) de final
dar worth seeing

MinRep
19 Jan 2006, 14:30
Hitch - 6/10: ok, e previzibil si foloseste o groaza de clisee din cartea producatorilor de comedii romantice. Dar e destul de amuzant si nu oboseste. Pacat doar ca Will Smith isi cam iroseste talentul...

M0n0
19 Jan 2006, 16:42
Road Trip - 7/10 great comedy with great actors...a must see...fun fun fun...

Hooligans / Green Street Hooligans - 7/10 filmul in primul rand ne povesteste despre viata de huligan din Anglia intr-un mod foarte real incat crezi ca faci parte din actiune, in rest, cam nimic nu atrage...but it's still a pretty good movie...

obvious
19 Jan 2006, 16:55
sympathy for lady vengeance - park chan wook 10/10
ab-normal beauty - oxide pang 8/10

BeNnY
19 Jan 2006, 18:36
cam nimic nu atrage...

Mda, nimic nu atrage, right.

Altfel, urmeaza Terror at Orgy Castle! Si nu, nu e porn.

Terror_IST
19 Jan 2006, 21:55
"Banlieue 13" - 6/10 Din ciclul "Bataia e rupta din rai", sectiunea "Arde-l pe taran, si cand e jos calca-l pe cap" un film de actiune frantuzesc filmat pe plaiurile mioritice, al carui scenariu e scris de (cine altul?) papa Besson. Prin 2010 Parisul e protejat de un zid al fortelor de ordine iar in suburbii traiesc toate elemnetele negative (a se citi scursurile) societatii. Fara a avea violenta neo-punk a unui "Dobermann", coregrafia unui "Danny the Dog" sau eleganta unui "Ong Bak" filmul ofera 80 de minute de mindless-fun cu cascadorii care mai de care mai burlesti si cafteala cat cuprinde. Merge la o caterinca!