PDA

View Full Version : Cel mai recent film vizionat.


Pages : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21

nightsorrow
02 Nov 2004, 15:01
Comentariu transant,baricade...parca aici e loc de bataie si de critici mofturoase si frantuzite :hmm: toti ne dam in spectacol combatand pe altul,ce fain ii sa l bagi pa unu in rahat si tu sa iesi la lumina? Si de observat ar fi optimismul cu care se scrie in revista Cinemagia si realitatea din forum...cica astia di pa icia scriu si in revista,dar acolo sa vezi ce ti lauda filmele...apai asta nu i lucru curat

KORBEN
02 Nov 2004, 15:19
sa inteleg ca notele fiind declarate uncool va veti rezuma la "mi-a placut " "nu mi-a placut" "mi-a placut aproximativ" ?????
whatever
from now on numa titluri
the wedding planner
filmu de ieri noapte de pe tvr (cu 2 tipe care umbla din bar in bar si din belea in belea)
the straight story

nume
02 Nov 2004, 15:28
Da , e plin de "critici" fitzosi, "daca nu ei , atunci cine???". Situatia din revista e cam asa: afara-i vopsit gardul , inauntru-i leopardul.

Serghei
02 Nov 2004, 18:07
Buffalo 66(1998)-Vincent Gallo-7.5-story bun,actori f.buni,in special parintii-Angelica Huston si tipul care il joaca pe orb in Dogville.
Carandiru(2003)-Hector Babenco-8-povestea inspirata din fapte reale,realizare tipica realismului sud-american.mi-a placut mai mult City of God.
Chungking Express(1994)-WKW-7
Fallen Angels(1995)-WKW-7.5
Amandoua filme de atmosfera,cu un colorit aparte,iti trebuie rabdare pt a le savura.
Happy Together(1997)-WKW-8.5
In the Mood for Love(2001)-WKW-8.5
Happy Together e peste In the mood for love.
fahnrenheit9-11- e foarte bine realizat ca documentar da de aici pana la Palme d'Or e cale lunga.In ceea ce priveste subiectul filmului comentariile sunt de prisos.
Astea din filmele vazute in urma cu doua saptamani.
Ieri
L'Année dernière * Marienbad(1961)-Resnais-8-un film frumos cu o tehnica a imaginii foarte misto.
Wild Strawberries(1957)-Bergman-8.5-o mentiune special pt scena visului de la inceput.
Persona(1966)-Bergman-9-interesant de urmarit evolutia tratarii subiectului de Spellbound(1945)- Hitchcock la Persona(1966) - Bergman si la Fight Club(1999-Fincher.E un cadru ramas de la Bergman in Fight Club-a nice, big cock.Si apropo de preluari e luat inceputul de la Persona si o scena din Spellbound in videoclipul Somn Bizar(Iris):sick:
Holy Mountain(1973)-Jodorowsky-8.5-o serie de povestiri alegorice,suprarealiste avand ca personaj principal Isus.Foarte bine gandit.

Nightwane
02 Nov 2004, 18:58
Team America - World Police 8.5/10 MWahaha! Funny as hell! Watch out for Michael Moore :D

Leonard
02 Nov 2004, 19:58
Si eu cred ca a acorda note unui film, indiferent ca o face Berardinelli, Ebert sau KORBEN, nu este bine. Prefer sistemul stelutelor (as in p***), or, better yet, un comenatriu transant care sa te situeze clar de o parte sa de alta a baricadei: ti-a placut/ nu ti-a placut. E bun/nu e bun necesita un spirit mult mai analitic decit al meu.

e mai puþin de scris ºi totodatã mai plin de înþelesuri sistemul cu note. Din acesta îl poþi obþine ºi pe cel cu steluþe (împarþi la 2 ºi rotunjeºti) ºi pe cel cu e bun/nu e bun (la mine cel puþin ce e peste 6,5 înseamnã bun, ce e peste 8 foarte bun etc.). un comentariu mã lãmureºte de multe ori mai puþin decât o notã. Oricum ºi tu ai dat note (îmi amintesc de Kill Bill 2 de exemplu cã i-ai dat 6,5 - a fost mult mai clar decât articolul din revistã)

@Korben, nu te lãsa intimidat de Ambra, continuã cu notele, ce rost are sã dai doar titlurile?

nume
02 Nov 2004, 20:04
e pe dreaq ! vorbim despre arta sau de cota de lapte mulsa pe cap de bovina? cifrele astea sunt impersonale, plus ca de unde sa stiu eu ce scara a valorilor are fiecare! tu la 6'5 ai zis ca un film e bun, eu as fi crezut ca e mediocru la acest punctaj .

nume
02 Nov 2004, 20:05
e pe dreaq ! vorbim despre arta sau de cota de lapte mulsa pe cap de bovina? cifrele astea sunt impersonale, plus ca de unde sa stiu eu ce scara a valorilor are fiecare! tu la 6'5 ai zis ca un film e bun, eu as fi crezut ca e mediocru la acest punctaj .

V_Rossi
02 Nov 2004, 21:03
YOU GOT SERVED.... 10

Serghei
03 Nov 2004, 08:09
Vivre sa vie(1962)-Godard-6.5-nota data mai mult de dragul lui Godard.Un film fara pic de coloana vertebrala,o dovada ca si cei mai buni fac lucruri de 2 lei.

herbert
03 Nov 2004, 12:37
Un film fara pic de coloana vertebrala, o dovada ca si cei mai buni fac lucruri de 2 lei.
Serghei, coloana vertebrala poate fi intreaga sau flexibila (uneori abia conturata), nu poate fi un pic sau un strop...

Ambra Blu
03 Nov 2004, 12:55
Serghei, coloana vertebrala poate fi intreaga sau flexibila (uneori abia conturata), nu poate fi un pic sau un strop...

Iata cum experienta hands on, spine off, isi spune cuvintul.

Serghei
03 Nov 2004, 13:03
Serghei, coloana vertebrala poate fi intreaga sau flexibila (uneori abia conturata), nu poate fi un pic sau un strop...

Vad ca ai o placere macabra in a-mi corecta propozitiile.

La clasa a 6a te invata ca exista animale vertebrate si nevertebrate,iar alea nevertebrate nu au pic de coloana,iti recomand orice manual de biologie.Poate pe viitor reusim sa trecem peste politeturi de genul asta si sa discutam lucruri mai serioase.

lynx
03 Nov 2004, 15:33
Am revazut filmul lui Menzel ”Satucul meu” pe TVR Cultural. M-am amuzat din nou atunci cand cei doi amanti care vroiau sa se zbenghuie in casa sarmanului Otik il trimit pe acesta la un film romanesc prost, care rula in comuna, reusind sa adune doar sase spectatori! ”Film si de iubire si de calatorii”, ii explica lui Otik amorezul ochelarist. In fine, de s-ar face in Romania macar filme la nivelul celor cehesti, ar fi deja mult mai bine. Iar Menzel este chiar simpatic, cu povestile lui si triste, si vesele. :)

jackpot
03 Nov 2004, 18:22
Shogun cu Richard Chamberlain 9/10.
Anger Management - Jack Nicholson 9/10.

Gaandalf
04 Nov 2004, 07:36
Full Metal Jacket - superb ... 10/10

jackpot
04 Nov 2004, 07:52
The Godfather I II III 9/10 10/10 8/10
Trainspotting 10/10

keyzer soze
04 Nov 2004, 09:44
big fas (fish) - 6.5/10
ashes of time - wong kar wai - 8/10

Ambra Blu
04 Nov 2004, 12:43
@Korben, nu te lãsa intimidat de Ambra, continuã cu notele, ce rost are sã dai doar titlurile?

KORBEN a facut o ironie zicind ca pe viitor va trece doar titlurile. Iar mie imi place sa citesc cronicile scurte, la obiect, scrise de KORBEN. De exemplu, parerea despre filmele de la britanic mi-am facut-o, retroactiv, citind ce a zis el. Asta nu inseamna ca si cred ce zice, doar ca imi place cum o zice, uneori.

Nae
04 Nov 2004, 14:09
the sporting life - lindsay anderson... 8/10... personaje misto, actori buni, prea lung, din cand in cand prea plictisitor.

nume
04 Nov 2004, 18:44
Cred ca acel "comentariu scurt si la obiect" ar fi edificator. In ceea ce privestele notele - sunt de prisos. Pe mine m-ar interesa sa vad + si - din punctul vostru de vedere , sau o secventa , sa zicem, care a impresionat, placut etc...

jackpot
05 Nov 2004, 19:11
The Stepford Wives.

keyzer soze
05 Nov 2004, 20:36
wag the dog - barry levinson 9.5

we guard the american dream....
cu siguranta cea mai sclipitoare tragicomedie politica a ultimilor ani

MinRep
06 Nov 2004, 09:30
Milionari de week-end - 4/10 sau 2.5(*) sau cam slab: povestea e destul de aiurea, dialogurile cam tampite, macar filmul e salvat de cateva glumite si unele scene bine filmate (si Mircea Badea batut). Un specimen hibrid de "Lock, Stock and Two Smoking Barrels": romanesc si nereusit... Imi permit sa amintesc scena cu celularul in sala de cinema si dialogul foarte stupid din filmul american care rula in acel moment.

Nae
06 Nov 2004, 12:44
'faces' - john cassavetes 9/10.
filmat in felul lui (icoloclast?) de hand-camera, si actori genaiali, si de o realitate impecabila, cu personaje mai mult decat reale, si cu dialoguri mai mult decat adevarate, unde se suprapun voci intr-o cearta si nu prea exista monologuri etc, filmul asta a criticat in deajuns societatea aniilor 60-70 din america, si relatiile 'perfecte' intre sot si sotie.
pacat ca iesi cu dureri de cap dupa 121 de minute...

jackpot
06 Nov 2004, 17:22
The whole nine yards 9/10

keyzer soze
06 Nov 2004, 19:17
revazut 'cafea si tigarete' :) de jarmusch - poate am fost prea exigent la prima vizionare dar, damn me, pe alocuri e chiar bestial
my personal 3 favourites: sketch-urile cu alfred molina&whatever his name is, wu tang clan&bill murray, madam blanchett

serious damage, man!

lynx
07 Nov 2004, 07:06
Revazut ”Totul despre mama mea” de Almodovar. Prima data cand l-am vazut parca mi-a placut mai mult. Acum, punand cap la cap toate filmele lui Almodovar + ultima sa productie, La Mala Educacion, parca mi se pare totul o lunga telenovela: ea avea un copil cu un tip care a devenit apoi transexual /m-am cam saturat de atatia transexuali si travestiti/, pustiul moare in accident, ea pleaca sa-l caute pe tatal fiului, afla despre ”nemerniciile” facute de aceasta... Iar finalul, cu tatal-travestit, pe moarte din cauza SIDA /care e de fapt un actor tanar, machiat gros/ pare teatral ºi ridicol. Stiu ca filmul a fost super premiat, dar ma intreb daca nu cumva doar din cauza subiectului socant pentru oamenii normali. Ca si cum te-ai uita prin gaura cheii la o lume de monstri - lumea din filmele lui Almodovar.

keyzer soze
07 Nov 2004, 07:34
asta e si farmecul lui don (donna) pedro... some like it, some don't!

revazut 'the score' - frank oz 7/10
-distributie de invidiat, plot slabut, interpretare modesta pentru de niro si marlon brando, bila alba pt eddy norton... popcorn movie de vazut cu prietena, printre pupici :)

jackpot
07 Nov 2004, 10:02
The Village 7/10

Knnabis
07 Nov 2004, 13:43
Revazut ”Totul despre mama mea” de Almodovar. Prima data cand l-am vazut parca mi-a placut mai mult. Acum, punand cap la cap toate filmele lui Almodovar + ultima sa productie, La Mala Educacion, parca mi se pare totul o lunga telenovela: ea avea un copil cu un tip care a devenit apoi transexual /m-am cam saturat de atatia transexuali si travestiti/, pustiul moare in accident, ea pleaca sa-l caute pe tatal fiului, afla despre ”nemerniciile” facute de aceasta... Iar finalul, cu tatal-travestit, pe moarte din cauza SIDA /care e de fapt un actor tanar, machiat gros/ pare teatral ºi ridicol. Stiu ca filmul a fost super premiat, dar ma intreb daca nu cumva doar din cauza subiectului socant pentru oamenii normali. Ca si cum te-ai uita prin gaura cheii la o lume de monstri - lumea din filmele lui Almodovar.


si eu l-am vazut, dar nu mi-a prea placut...cel putin mie mi s-a parut ca povestea nu e prea credibila...toti barbatii din film sunt transexuali si travestiti sau batrani senili, femeile sunt toate prostituate sau foste prostituate si au tendinte de lesbianism...asta exceptand faptul ca lumea moare pe capete... :huh: :hmm: :shock:

Nightwane
07 Nov 2004, 21:52
Saw - 6.5 pt. metodele de tortura (si mai mult decat tortura :P) si pentru ideea in sine. Actorii lasa de dorit. Cel putin, Cary Elwes este p-e-n-i-b-i-l. All in all..good sunday movie :)

Gaandalf
08 Nov 2004, 08:12
Where Eagles Dare - 10/10
Sky Captain Of the World Tomorow - 4/10
Hunted - 10/10
The Village - 5/10

ogto
08 Nov 2004, 13:35
Oh, God! 8/10 foarte simpatic
Broadcast News 8.5/10 misto
Sweet November 6/10 ce n-as fi dat sa fie altceva la tv...
Sings 8.5/10 love the Gibson
Sixth Sense 8/10 dintre toate a lui shylaman asta mi-a placut cel mai putin...

christi
08 Nov 2004, 13:37
Taking Lives (din nou) - 7/10 - foarte misto, pina la un anumit punct. Finalul a fost cam tras de par. Prea fortzate twisturile.

Kill Bill Vol. 2 (din nou) - 10/10 - fara cuvinte.

nume
08 Nov 2004, 13:39
sweet november, da l-am vazut si eu 1/2 , "jenibil", un fel de muza cu sharon stone, dar mult , mult mai jos....

MinRep
08 Nov 2004, 14:00
L'année dernière a Marienbad - 10/10 sau 5(*) sau o capodopera: nu stiu daca poti reduce filmul asta intr-o fraza sau doua. Notez extraordinara ambiguitate pe care Resnais o creeaza, interpretarea actorilor, superba imagine in alb-negru, prologul si - evident - jocul de carti.

Singin' in the Rain - 8.5/10 sau aprox. 4.5(*) sau foarte bun: anyway... singurul lucru care ma deranjeaza la filmul asta e partea acea de final cu "Gotta dance, gotta sing..." si alte cateva momente cand o ia pe aratura cu numerele muzicale. yuk! In rest, insa, aproape perfect.

keyzer soze
08 Nov 2004, 15:51
intermission - john crowley 8 - poate cel mai funny dintre 'working-class'-urile ultimilor ani
so close - un oarecare asiatic 4 - temebela combinatie de charlie's angels, james bond si matrix
herz aus glas (revazut) - werner herzog 8 - parca ceva mai plictisitor la a doua vizionare, but still fockin' strange

jackpot
08 Nov 2004, 17:53
People I Know 8/10.
8 mm 9/10

KORBEN
08 Nov 2004, 20:38
Sings 8.5/10 love the Gibson
Sixth Sense 8/10 dintre toate a lui shylaman asta mi-a placut cel mai putin...
tottal de acord cu mentiunea ca 6th sense are cele mai prounde (dpdv psihologic) personaje din tot ce-a afcut shyamalan

keyzer soze
09 Nov 2004, 10:37
the passion of anna - ingmar bergman 8.5

ogto
09 Nov 2004, 13:54
Sings 8.5/10 love the Gibson
Sixth Sense 8/10 dintre toate a lui shylaman asta mi-a placut cel mai putin...
tottal de acord cu mentiunea ca 6th sense are cele mai prounde (dpdv psihologic) personaje din tot ce-a afcut shyamalan

Um... Eu am zis ca Sixth sense mi-a placut cel mai putin... Nu zic ca e prost, e un film f. bun, dar celelalte ale lui mi-au placut mai mult. La asta, fiind primul film probabil ca a jucat "safe'', nu isi permitea chestii mai "speciale", deci a fa cut asta care mi se pare destul de ''hollywood-ian". parerea mea.
Restu filmelor sale sunt mai... neconventionale, din punctul meu de vedere...

jackpot
09 Nov 2004, 18:59
Panic room 10/10
Instinct 9/10

capitain
09 Nov 2004, 21:38
The Hire
;)

Sm�agol-Gollum
09 Nov 2004, 22:54
academia de politie 4 - 3/10 :D

K's
10 Nov 2004, 08:34
Fahrenheit 9/11, ce film subiectiv si unilateral pentru un documentar! Si Moore pe tot ecranu'.

mihai770
10 Nov 2004, 08:57
Offtopic:
1. in legatura cu notele,sa stiti ca eu iau i considerare numai notele lui Leonard si West....restu...sry
2. faceti ceva cu banneru ala stresant care apare peste scris, chiar daca au dat multi bani aia...

altfel:
-the pianist 9/10
-hart's war 7-8/10
-the piano 7-8/10
-La vita e bella , a 3-a oara shi tot 9.5/10 ramane...

christi
10 Nov 2004, 12:08
The Whole Ten Yards - 5/10. Kinda crappy movie, dar a avut citeva scene super amuzante. Oricum, sper sa nu se mai faca the whole eleven yards, ca ar fi prea de tot.

Gaandalf
10 Nov 2004, 13:58
The Whole Ten Yards - 5/10. Kinda crappy movie, dar a avut citeva scene super amuzante. Oricum, sper sa nu se mai faca the whole eleven yards, ca ar fi prea de tot.
au dat-o in bara cu sora lui Frankie Figgs dar filmul chiar mi s-a parut amuzant ... a avut nishte scene delicoase ... sau dialoguri criminal de comice: "It's Ok honey ... tonight we'l go out and kill someone ... whoeveryou want " :lol:

nume
10 Nov 2004, 15:52
Under Suspicion , cu Morgan Freeman, Gene Hackman, misto film, starea de asteptare nervoasa pe care ti-o da enerveaza dar si place in acelasi timp, finalul beton...8/10

ogto
10 Nov 2004, 16:06
LOTR- fellowship of the ring 8/10

Nu sunt fan LOTR. cartea si povestea insine e prosta (cam dur proasta, dar nu e buna, PAREREA MEA). Ma rog. Muzica, efecte speciale, atmosfera etc. salveaza filmul.

jackpot
10 Nov 2004, 18:42
A fost odata in Mexic 7/10
Matchstick Men 9/10

lhada
10 Nov 2004, 21:07
SAW

Ca horror primeste de la mine 10/10. Ca film in general 9.
Nu pot zice ca nu a avut mici scapari dar nu vreau sa dezvalui nimic din subiect. Nici un moment nu vei anticipa ce se va intampla...poate doar o data cand regizorul a facut asta intentionat dupa parerea mea. Asteptati cel putin o versiune cu sonor bun...;) cand va aparea eu sigur il voi vedea iar.
Daca nu ati vazut inca aruncati o privire la pagina regizorului pe imdb. Acest om merita toate incurajarile in viitor.

Gaandalf
11 Nov 2004, 07:07
LOTR- fellowship of the ring 8/10

Nu sunt fan LOTR. cartea si povestea insine e prosta (cam dur proasta, dar nu e buna, PAREREA MEA). Ma rog. Muzica, efecte speciale, atmosfera etc. salveaza filmul.
am trait sa o vad shi p-asta ...

keyzer soze
11 Nov 2004, 07:16
the life of david gale - alan parker 6.5/10 - kinda stupid
bucharest-wien - catalin mitulescu 7.5/10
17 minutes late - catalin mitulescu 6/10
trafic - catalin mitulescu 8.5/10 (surprinzator si mult mai matur decat precedentele, atat dpdv tehnic, cat si tematic)
amadeus - milos forman 9.5/10 (exceptional)
y tu mama tambien - a.cuaron 9/10 (one of the best 'fake' road movies ever)

notorious
11 Nov 2004, 12:56
s-au strans o gramada:

'milionari de weekend' - 2/10 - incepem desigur cu filmul care nu poate trece de pragul debilitatii, situandu-se undeva dedesubt, poate la capitolul 'doar idiot'. o multime claie peste gramada de scene filmate debil-mtvist, plina de fitze 'cool', montat cu masina de tuns iarba, plus un ansamblu de 'citate' nerusinate care-i iau filmului nasul la originalitate. de actori, nici nu mai zic...

'rebecca' - 9/10 -o melodrama hitchcock-iana plina de mister, supans, personaje excelent conturate si joc actoricesc foarte inspirat.

'sacrificiul' - 9.5/10 - un takovski extrem de meditativ, profund, filmat in vesnicele sale cadre lungi si... in finlandeza. merita vazut macar pentru superba meditatie asupra raului din lume de la inceputul filmului.

'cujo' - 6/10 - da, filmul la care se utau joey si rachel in 'friends'! :D :) cainele ala e afurisit rau de tot, dar filmul e, din pacate, la fel...

'the last house on the left' - 8/10 - pe mine m-a socat aproape la fel de tare ca 'masacrul din texas'. plusuri pt scenele de tortura, viol, omucidere si alte orori filmate cu nonsalanta. minusuri pt 'actori' si amatorismul mizanscenei.

'the texas chain saw massacre' (revazut) - 9/10 - dur!! la fel cum va fi pt totdeauna...

grig
11 Nov 2004, 14:01
a fost cineva la MAN ON FIRE? cum vi se pare denzel? face rol mai bun decat in training day?

eu l-am vazut aseara si mi se pare genial tipu.

nightsorrow
11 Nov 2004, 14:39
LOTR- fellowship of the ring 8/10

Nu sunt fan LOTR. cartea si povestea insine e prosta (cam dur proasta, dar nu e buna, PAREREA MEA). Ma rog. Muzica, efecte speciale, atmosfera etc. salveaza filmul.
Da? Simplul fapt ca place multora si e cunoscut il face prost?

nume
11 Nov 2004, 17:45
Could Mountain. Aveau dreptate unii cand spuneau ca asta(Minghella) filmeaza over and over again acelasi film. Saraca , mica virgina il asateapta pe fat frumos pana la 40 de ani. Si-l trag, iar el moare. 2/10

KORBEN
11 Nov 2004, 17:58
soutpark ep 708
ceva gen "southpark is totally gay"
"ge-ni-al"
cat am mai putut rade...
"ok men, out of the malls and into the streets!!!!"
si integrala happytreefriends.....
f interesanta pentru ca e continuarea lu tom& sobolanu sadic jery dar ca are o diferenta de ton....care makes a great difference

jackpot
11 Nov 2004, 18:14
The Mexican 8/10
Lost Souls In Atlantis 9/10

capitain
11 Nov 2004, 19:21
si integrala happytreefriends.....
f interesanta pentru ca e continuarea lu tom& sobolanu sadic jery dar ca are o diferenta de ton....care makes a great difference

mi-au placut super mult!
nu stiu insa daca mai apar noi episoade

ogto
11 Nov 2004, 21:19
Da? Simplul fapt ca place multora si e cunoscut il face prost?

PAREREA MEA. Mie nu-mi place.


On-topic!

Three Kings - 8.5/10 Un film FOARTE bun. Il vad cam odata la 2 ani and I enjoy it every time...

Ambra Blu
11 Nov 2004, 21:25
scurt metraje de la ucla; proaste overall

WraIth
11 Nov 2004, 21:30
American History X(cam tarziu) 9,5/10

keyzer soze
11 Nov 2004, 22:01
exotica - atom egoyan 9/10
so close to a masterpiece...

@notorious: 'offret'-ul maestrului este vorbit in suedeza, dupa umilele mele cunostinte

alexedi
12 Nov 2004, 11:41
Ken Park. O ciudatenie. Inclin mai degraba catre o porcarie pretentioasa. Pacat de cateva momente faine si de jocul interesant al unora.

keyzer soze
12 Nov 2004, 11:46
ken park e un film impecabil regizat, jucat, scris, etc
care este!

alexedi
12 Nov 2004, 12:11
Mda, normal. Tineret american in deriva, case jegoase, tati-caricatura-alpha-male-cu-burta-de-bere care desigur ca pana la urma e gay in denial- chiar nu suna mult prea familiar? Care vine beat acasa si ne explica circuitul lichidelor in corpul uman, galgaind berica si pishandu-se in acelasi timp? Uau, ce caracterizare subtila! Auzisem de controversa ken park si prin urmare aveam ceva asteptari. Prea sunt toti disfunctionali mai fratilor. Pacat ca exista si franturi de intuitie- vezi sotia aduterina contienta de varsta, o conversatie pe canapea intre mama gravida si scarbosul ala gras (de fapt mama mi-a placut de la cap la coada), evadarea in sex a copchiilor, la sfarsit (pana si aia un cliseu- evadari in sex am mai vazut o gramada; exemplu elocvent de pornografie de arta: intimacy). Pacat de asemenea de oaresce dialoguri de strada si momente de caldura (gen "cantecul coardei" :)).
M-am plictisit de adolescenti americani, derutati si victimizati de o societate in care nu vad nici un orizont; obsesia asta stangista a cine-independentilor americani. American Beauty porno, de cartier. Nu ca American Beauty nu ar fi avut pretentiile lui- ohhoooo! :)

nume
12 Nov 2004, 13:34
THE HUMAN STAIN 10 / 10

MinRep
12 Nov 2004, 14:12
Blowup (sau Blow-Up, Blow Up, whatever) - 10/10 (sper ca e clar): l-am rumegat in ultimele doua zile, pe DVD. (as mentiona aici comentariul audio lui Peter Brunette (http://www.rottentoamtoes.com/author-119/)) Dintre vechiturile astea de muzeu, "Blowup" e cu siguranta cel mai fascinant din punct de vedere vizual: de-abia acum am vazut ca lumea culorile din filmul asta, asta ca sa nu mai vorbim de compozitia cadrului (...), de locatii locatii (aparenta opozitie intre studioul fotografului si parcul in care se petrece crima), deep-focus-uri si miscari subtile de camera etc. S-ar putea sa nu fiti de acord cu mine, dar parerea mea este ca "Blowup" este unul dintre cele mai stralucitoare bijuterii cinematografice, iar DVD-ul filmului ofera o experienta nemaipomenita.

herbert
12 Nov 2004, 16:34
'sacrificiul' - 9.5/10 - un takovski extrem de meditativ, profund, filmat in vesnicele sale cadre lungi si... in finlandeza. merita vazut macar pentru superba meditatie asupra raului din lume de la inceputul filmului.


sacrificiul lui Tarkovski e vorbit in suedeza,... actori suedezi, insula suedeza...
mai andrei, ma :P

herbert
12 Nov 2004, 16:41
Blowup (sau Blow-Up, Blow Up, whatever) - 10/10 (sper ca e clar): l-am rumegat in ultimele doua zile, pe DVD. (as mentiona aici comentariul audio lui Peter Brunette (http://www.rottentoamtoes.com/author-119/)) Dintre vechiturile astea de muzeu, "Blowup" e cu siguranta cel mai fascinant din punct de vedere vizual: de-abia acum am vazut ca lumea culorile din filmul asta, asta ca sa nu mai vorbim de compozitia cadrului (...), de locatii locatii (aparenta opozitie intre studioul fotografului si parcul in care se petrece crima), deep-focus-uri si miscari subtile de camera etc. S-ar putea sa nu fiti de acord cu mine, dar parerea mea este ca "Blowup" este unul dintre cele mai stralucitoare bijuterii cinematografice, iar DVD-ul filmului ofera o experienta nemaipomenita.
bucuros de intalnire pe acelasi palier MinRep... Blow-Up e in Top 10 meu All Time. de acord cu minicomentariul tau. ow! cat se poate discuta...

keyzer soze
12 Nov 2004, 17:10
plus un suedez pur-sange care ne incanta cu imaginea - Sven Nykvist

damn, cred ca am sa revad Offret-ul... :D

europe_east
12 Nov 2004, 17:25
Keyzer, ce se intampla cu imaginea ta asociata?... Stim si noi ca arta-i arta, da' chiar asa?... E impresionant, ca sa zic asa. Si animalul acela are un gat foarte foarte lung... Care e titlul capodoperei si cand si de cine a fost facuta? :)

nume
12 Nov 2004, 17:28
Da chiar asa.....si "animalul" calaretului e destul de mare .

keyzer soze
12 Nov 2004, 17:33
marino marini - 'angelo della cita'
peggy guggenheim museum, venice

o anumita parte a sculpturii e detasabila 8) ... madam guggenheim se ocupa personal de operatiunea de castrare temporara a ingerului, nedorind sa ofenseze privirile inocente ale babelor din inalta societate :D

europe_east
12 Nov 2004, 17:34
Ce mi-a venit mie in cap cand am vazut imaginea: replica lui Razvan Vasilescu in Terminus Paradis: 'sunt capitan ...(numaistiucum), am o p*** de un metru si o sa va f** pe toti'. Scuzati, va rog, de limbaj, da' e citat din film.

jackpot
12 Nov 2004, 17:35
Fanfan La Tulipe 7/10
Red Dragon 10/10
Everithing about Schmidt 9/10

keyzer soze
12 Nov 2004, 17:42
conteaza lungimea sau grosimea :lol: ?

sculptura lui marini se afla in curtea interioara a casei lui Peggy, imbratisand Canal Grande si Ponte del'Academia - de aici si numele, respectiv erectia
asta pentru a lamuri pe unii curiosi (viitori invidiosi)
a bientot 8)

MinRep
12 Nov 2004, 18:02
Blowup (sau Blow-Up, Blow Up, whatever) - 10/10 (sper ca e clar): l-am rumegat in ultimele doua zile, pe DVD. (as mentiona aici comentariul audio lui Peter Brunette (http://www.rottentoamtoes.com/author-119/)) Dintre vechiturile astea de muzeu, "Blowup" e cu siguranta cel mai fascinant din punct de vedere vizual: de-abia acum am vazut ca lumea culorile din filmul asta, asta ca sa nu mai vorbim de compozitia cadrului (...), de locatii locatii (aparenta opozitie intre studioul fotografului si parcul in care se petrece crima), deep-focus-uri si miscari subtile de camera etc. S-ar putea sa nu fiti de acord cu mine, dar parerea mea este ca "Blowup" este unul dintre cele mai stralucitoare bijuterii cinematografice, iar DVD-ul filmului ofera o experienta nemaipomenita.
bucuros de intalnire pe acelasi palier MinRep... Blow-Up e in Top 10 meu All Time. de acord cu minicomentariul tau. ow! cat se poate discuta...
I thank you! :) Ar merita sa se vorbeasca mai mult despre "Blowup" (si altele) pe undeva pe forum...

keyzer soze
12 Nov 2004, 18:10
vezi ca e in pregatire (sau cel putin asa se lauda unii) o noua sectiune a forumului - Clasic
e destul loc acolo sa-l periem si pe antonioni (blow-up it's my personal favourite too)

Pinky
12 Nov 2004, 21:38
Raising Helen (2004): foarte plictisitor si previzibil, Kate Hudson nu reuseste sa salveze filmul; 2 ore pierdute...
I Am Sam (2001): m-a impresionat mult, dar filmul in sine nu mi s-a parut extraordinar de bun; in schimb foarte buna a fost Dakota Fanning.

notorious
12 Nov 2004, 21:45
nu stiu insa daca mai apar noi episoade

apare cate un episod nou in fiecare saptamana pe www.happytreefriends.com

notorious
12 Nov 2004, 21:50
@herbert

faza cu suedeza vs finlandeza a fost doar din cauza memoriei mele fragile (n-am citit informatii despre film decat pe imdb, unde am vazut fugitiv ca era vb intr-o lb nordica :) ) si necunostintei limbii in sine decat din cauza unui 'dissrespect' fata de tarkovski, mai am de vazut 'nostalghia'...

@toti

'alien vs predator' - 4/10 - mi-au placut foarte mult ideile de la inceput, dar apoi sanaa lathan (cine-a auzit de ea sa ridice mana!) alrga unmar la umar cu predatorul... :((

Leonard
12 Nov 2004, 23:05
faza cu suedeza vs finlandeza a fost doar din cauza memoriei mele fragile (n-am citit informatii despre film decat pe imdb, unde am vazut fugitiv ca era vb intr-o lb nordica :) ) si necunostintei limbii in sine decat din cauza unui 'dissrespect' fata de tarkovski, mai am de vazut 'nostalghia'...

vezi cã Nostalghia e în italianã (ca sã te ajut sã nu mai faci gafe pe forum)

Mala Portugal
12 Nov 2004, 23:29
Salut si eu Blow-Uperii :D de si in topul meu L'Avventura ii ia fata la mustata.

nume
12 Nov 2004, 23:32
Simone, cu Al Pacino, r Andrew Niccol, ideea misto, "schiop" expusa, nerealista, pacat de Pacino , cam face trotuarul in ultimul timp...4/10

keyzer soze
13 Nov 2004, 06:26
face, face, dar macar e bagaboanda de lux :D

revazut 'offret'-andrei tarkovsky 10/10

Nightwane
13 Nov 2004, 08:10
Space Firebird 2772 - Hi No Tori 2772 Ah...de cand cautam animele asta... are o mare valoare sentimentala...fiind printre primele filme pe care le-am vazut in "lunga" mea viata. Pacat ca timpul nu a avut mila de el. Nu pot sa-i dau nota.

nume
13 Nov 2004, 15:15
SHADE(cu stallone :sick: ), remake dupa The Cincinnatti kid al lui Norman Jewison.Pana si replicile sunt indentice. 5/10, asta pentru generic.

keyzer soze
13 Nov 2004, 15:31
in programul de astazi 'scurtele' lui porumboiu:
drum la oras - 8.5
visul lui liviu - 9.5 flawless...
pe aripile vinului - 7

ori sunt eu beat, ori rumenii chiar au inceput sa faca Filme adevarate...
pacat ca nu le-am vazut la cinematograf :oops:
parastasul si grijania mamii lui de calculator !

jackpot
13 Nov 2004, 16:36
Hart's War 10/10.

KORBEN
13 Nov 2004, 18:24
visul lui liviu - 9.5 flawless...

fara flawless as fi perfect de acord cu ratingu` 8)

KORBEN
13 Nov 2004, 18:27
vazut nopatea pe un tvr (1 sau 2) un tinto brass (pour les conaisseurs)
ceva dsp fascisti si un bordel cu arience din SS..interesant
mai ales pt cat de mult seamana cu sola si cu lili marlene (poate chiar, strict estetic cu tot ce-a facut fassbinder)
avand in vedere ca parca nu se mai dadeau note, ma voi pronunta
undeva intre "aproximativ interesant" si "oarecum (mi-)a placut"

KORBEN
13 Nov 2004, 18:30
si cu,m era sauit azi, zacand cu ochii proptiti in tv am prins un episod colosal din grim&evil in care se campa 'imparatul zeu al dunei"...
senzational in ciuda dublarii in ro; mai les faza cu "minele de scortisoara" si opsusul scortisoarei care este...."broastele"

europe_east
13 Nov 2004, 18:32
Hai sa dau si eu o nota aici: The Incredibles - 9/10 adica Excelent! Eu 10 dau mai greu... Filmul e total hilar. Funny as hell, cum zice romanul. A, revazut a 14?-a oara The Big Lebowski. Asta da script! Te intrebi ca prostu' ce iti trebuie sa scrii o astfel de chestie... Nimic nu e intamplator... Cred ca ii dau 10/10.

p.s. Korben, tu suni a connaisseur in Fassbinder, ce zici nu ne incanti si pe noi astia nestiutorii in cum si cu ce se mananca Fassbinder - dincolo la rubrica Iconoclast - Clasic - to-be? Patria ti-ar fi etern recunoscatoare...

ogto
13 Nov 2004, 21:38
Amelie - 10/10 Cu adevarat minunat...

keyzer soze
14 Nov 2004, 06:56
a 14a oara lebowsky? inca nu am ajuns la performanta asta :D dar imi place ca suntem de comun acord in aprecierea excelentzei script-ului si regiei fratilor c.

visul lui liviu? flawless? nu e flawless (ca 'bube' i-as semnala jocul prost al tipei care o interpreteaza pe asistenta, plus interpretarea de plastilina a copilului din penultima secventa), dar am fost ceva mai ingaduitor... asta ca sa nu ma mai acuzati ca distrug orice film pe considerente antiromanesti

europe_east
14 Nov 2004, 09:27
Keyzer, fratii Coen sunt preferatii mei... Pacat ca s-a deschis un subiect pe tema asta la Star-uri dar nu s-au scris prea multe acolo. Se pare ca lumea nu se innebuneste dupa ei pe aici.

keyzer soze
14 Nov 2004, 10:15
e_e, nu sunt fan coen brothers, dar mi-au placut absolut toate filmele celor doi, cu mentiuni speciale pt big lebowsky si fargo
am vazut cam toata productia 'fratilor', mai putin finalul de la 'the man who wasn't there', difuzat la o ora imposibila pe tvr1...

alexedi
14 Nov 2004, 13:24
Hai sa dau si eu o nota aici: The Incredibles - 9/10 adica Excelent! Eu 10 dau mai greu... Filmul e total hilar. Funny as hell, cum zice romanul. A, revazut a 14?-a oara The Big Lebowski. Asta da script! Te intrebi ca prostu' ce iti trebuie sa scrii o astfel de chestie... Nimic nu e intamplator... Cred ca ii dau 10/10.

p.s. Korben, tu suni a connaisseur in Fassbinder, ce zici nu ne incanti si pe noi astia nestiutorii in cum si cu ce se mananca Fassbinder - dincolo la rubrica Iconoclast - Clasic - to-be? Patria ti-ar fi etern recunoscatoare...

ADICA TU VREI SA SPUI CA DEJA A FOST RIPUIT THE INCREDIBLES???

jackpot
14 Nov 2004, 13:40
The Forgotten 7/10
Training Day 8/10

nume
14 Nov 2004, 14:20
Hearts in Atlantis-r Scott Hicks, 8/10

notorious
14 Nov 2004, 16:40
pe aripile vinului - 7

ori sunt eu beat, ori rumenii chiar au inceput sa faca Filme adevarate...


'pe aripile vinului' ?? am citit eu bine??

notorious
14 Nov 2004, 16:46
am vazut ieri la 'elvira popescu' 'rane' de srdjan dragojevic.

ii dau un 9/10 - a fost senzational, un fel de 'cidade de deus' meets 'thelma and louise'. trebuie neaparat vazut - are imagintia debordanta a lui meirelles, dar si ceva romantic si afabil... pacat ca a fost in proiectie unica...

keyzer soze
14 Nov 2004, 19:05
da rumene, ai citit bine...pe aripile vinului! :D

astazi cred ca am avut cel mai mare orgasm cinematografic al ultimelor luni - 2046, regizat de wong kar wai - nota 10/10 fara nici o ezitare!
cum spunea als in vremurile bune (si asta ca sa ma asortez cu citatele lui notorious :P ) :"Atentie, capodopera!"

europe_east
14 Nov 2004, 19:16
ADICA TU VREI SA SPUI CA DEJA A FOST RIPUIT THE INCREDIBLES???

Domle, eu de 'ripuit' n-am auzit. Sa fie oare de la 'rip off'? Doesn't make sense. Eu am vazut filmul in US, daca asta era intrebarea. Si dupa o prima vizionare, mi s-a parut excelent, am ras de m-am stricat.

keyzer soze
14 Nov 2004, 19:57
don't try this at home 8)
europe east, se vede treaba ca nu stii ce inseamna cinemateca mok de acasa :D
'ripuit' means: iei frumusete de dvd si il piratezi, obtinand un 'dvd rip' - copie .avi a continutului... acum iti poti bucura toti prietenii cu capodopere!

europe_east
14 Nov 2004, 21:11
e_e, nu sunt fan coen brothers, dar mi-au placut absolut toate filmele celor doi, cu mentiuni speciale pt big lebowsky si fargo
am vazut cam toata productia 'fratilor', mai putin finalul de la 'the man who wasn't there', difuzat la o ora imposibila pe tvr1...

Keyzer, finalul acela este unul din cele mai geniale finale vreodata facute, dupa parerea mea. Fraza de la sfarsit -n-o spun aici, ca nu vreau sa iti stric placerea- este una din cele mai frumoase pe care le-am auzit vredoadat intr-un film...

Despre ripuri, ha, interesant, multumesc ca m-ai luminat. Daca e o chestie accesibila, m-ar interesa si pe mine sa vad 2046... Poate facem un schimb, ceva?

Nightwane
14 Nov 2004, 21:17
Three Extremes - trei scurtmetraje exrtraordinare, unul de Takashi Miike, unul de Fruit Chan si unul de Park Chan Wok (japonez, chinez si coreean - The Holy Trinity).
Primul scurtmetraj, al lui Takashi Miike, BOX, este pura poezie in imagini. E o povestioara horror foarte stilata si foarte bine pusa in scena. Al doilea scurtmetraj, al lui Fruit Chan, Dumplings , transforma avortul in cea mai poetica "lucrare" a omului. Al treilea scurtmetraj, al lui Park Chan Wok, CUT , aduce thriller-ul pe noi culmi, nascand un nou gen de psycho-killer, cel care omoara oameni doar pentru ca sunt buni. Nota? 10/10

Rane - vazut cu Notorious, in cadrul festivalului Balkan Boom. Thelma & Louise meets Stand By Me. Destul de bun filmul, are momente memorabile (batranica drogata). Nota 8/10

Frida - dementiala intercalarea picturilor cu bucatile din film. 9/10

cherryblossom
14 Nov 2004, 21:48
The Isle (Kim Ki Duk) - un film tampit de-a binelea... am zis, gata, de azi inainte nu mai mananc peshte... in viata mea n-am vazut atatia pesti chinuiti ca in The Isle... pestii ca pestii, dar sa vezi personajele, si alea chinuite de libodou... traind numai pe lac alaturi de pesti, imprumutasera multe chestii de la ei, nu vorbeau, nu-si spuneau "te iubesc", iar ca sa-si transmita sentimentele se automutilau, isi bagau cate un carlig ba in gura, ba in alte parti moi si sensibile si trageau tare, ca sa intre acul si sa curga sange... unde mai pui ca se mai si trageau unul pe celalalt cu undita pe lac, carligul fiind undeva in buza/ gura... si eu care credeam ca dragostea nu are nici o legatura cu durerea fizica... maestre Warhol, te-ai inselat si tu... Kim Ki Duk e de alta parere...

totusi, muzica si peisajele sunt absolut feerice ... dar ele te duc cu gandul la cu totul altfel de film...

BeNnY
14 Nov 2004, 23:00
Leon - 9/10

nume
14 Nov 2004, 23:06
revazut leon pe pro, la a 2 a vizionare nu l-am mai gasit ca la prima, 7/10

keyzer soze
14 Nov 2004, 23:15
The Isle (Kim Ki Duk) - un film tampit de-a binelea...

sper ca 'tampit' in sensul iconoclast al termenului :P
pe mine m-a surprins deosebit de placut... dimpotriva, eu chiar ma asteptam doar la 'm*** si sange', si s-a dovedit a fi mai mult 'sex and sensibility' :D

@europe-east: schimb? why not? eu chiar pusesem botul ca te bucuri prin state :?

capitain
14 Nov 2004, 23:39
Les quatre cent coups - super atmosfera + poveste, asta spre deosebire de Wild Strawberries, care e facut cam in aceeiasi perioada in Europa (de regizori total diferiti, asa e) dar care m-a cam plictisit...era foarte previzibil. Apreciez insa faptul ca el a initiat smecheria personajului care se intalneste cu el insusi...mort.

europe_east
15 Nov 2004, 06:08
Mi se pare intersant ca desi Bergman, cu putine exceptii, pare a fi relativ ignorat pe pagina unde i s-a deschis subiect special, in schimb toata lumea face referire la el si la filmele lui... :)


@europe-east: schimb? why not? eu chiar pusesem botul ca te bucuri prin state :?
Ha? Cum adica nu ma bucur? Vreau si eu 2046, asta-i tot.

keyzer soze
15 Nov 2004, 06:15
hai sa ne ascundem in 'private', europe-east, ca ne baneaza astia pt piraterie :P

Gaandalf
15 Nov 2004, 11:35
The Dirty Dozen - 10/10

ogto
15 Nov 2004, 13:10
Leon 9/10 Film bun, interesant, actori buni, tot ce vrei...

ProTV-ul avea versiunea in franceza, dar am inteles ca actorii francezi vorbeau franceza si cei englezi in engleza, si au facut o vers (total in eng) pt america si o vers (total franceza) pt. franta etc... Ciudat. Chiar ma gandeam: "Gary Oldman vorbeste franceza?" :happy:

christi
15 Nov 2004, 13:36
Shaun of the Dead - 9/10. O parodie excelenta, una din putzinele in care chiar exista un subiect coerent shi personaje interesante. Funny & scary in acelashi timp.

grig
15 Nov 2004, 14:03
leon in franceza suna ca ceapa..... si asta si-au dat seama si cei care au facut dublarea. in ultima replica a lui oldman zice: "shit" si in varianta franceza. s-au prins si ei ca suna ca curu un franceza si au lasat-o asa

doar vocea lui reno este aceeasi in varinata franceza,... TOTI ceilalti actori sunt dublati de actori francezi. nu e vocea lor. si hai ca fetitza mai suna cumva,.. da' aielo si oldman nu pusca nici-cum.

poate singurul loc in care dialogul suna mai bine in fr decat eng este cel dintre fetita si receptioner cand ea ii zice ca leon nu e tatal ei ci 'amantul' ei

lynx
15 Nov 2004, 14:31
Oricum, la Oldman se vede de la o posta ca nu vorbea frantuzeste, deschidea o gura! :) Intrebare: ce film va place mai mult, Nikita sau Leon? Personal, votez pentru Nikita.

grig
15 Nov 2004, 15:38
personal: leon :P

nu ca as avea ceva cu nikita,... e beton !

beson rules,.. ce mai !

keyzer soze
15 Nov 2004, 18:08
personal: leon :P

nu ca as avea ceva cu nikita,... e beton !

beson rules,.. ce mai !

beson beton breaking the waves, care este!
iti trimit un 's' caca dow de bun venit pe forum 8)

jackpot
15 Nov 2004, 18:48
U Turn (Ocol periculos) 10/10.
Leon ............................8/10.

KORBEN
15 Nov 2004, 20:38
u-turn
revazut si placut...
totusi 9/10 sau 4/5
leon 10/10
natalie portman....de mica promitez, zgatia...
cat dsp subiect, cam sopa, da serrvit impecabil

KORBEN
15 Nov 2004, 20:42
era sa uit
secrets&lies
"realismu social al lui mike leigh"....
ovverrated dar nu de aruncat
cateva faze geniale, cateva penibil de lacrimogene
not my kindda movie
3/5
amelie
in general nu as fi tolerat viziuni rozalii ale vietii da... fac o exceptie pentru o poveste plina de subploturi minunate
5/5

Jay
15 Nov 2004, 21:15
Leon... 10... pacat de vocile alea din studiou care nu prea se lipeau ..:)
iar despre Natalie Portman... one of my favorite... ce tare a fost si in Beautiful Girls!! :love:

keyzer soze
15 Nov 2004, 21:38
http://www.cinemagia.ro/forum/viewtopic.php?t=4782&hist=0

and here's for luc besson - Leon - 7.5/10

notorious
15 Nov 2004, 22:03
'21 de grame' - 9.5/10 - sfasietor. remarcabila forma (nu ca n-as fi stiut despre ea dinainte), aici il contrazic pe andrei gorzo: ba da, asta era SINGURA forma in care innaritu putea povesti filmul...


acum o vedem pe naomi watts drogandu-se, o epava, un suflet mutilat aflat pe marginea rapei. in urmatorul, o vedem tot pe ea, sufland in lumanari, alaturi de sotul si copilul ei.

acum il vedem pe del toro in sanul familiei, in scena urmatoare acelasi del toro devine un puscarias macinat de o crima, lasandu-se naiv in mana domnului in care crede cu totala orbire...

innaritu ne atrage atentia asupra faptului ca aceste suflete sfasiate de o tragedie au fost (au putut fi) odata fericite...

nume
15 Nov 2004, 22:07
Chestia asta de care pomenesti mai sus am vazut-o in Alearga Lola alearga. Cand Lola se uita la diversii indivizi pe langa care trecea si le vedea intr-un sir fulgerator de stop cadre flash back tot viitorul. Numai ca la ei se termina rau. Crapau.

herbert
15 Nov 2004, 22:30
nu ma plictiseste inca Leon. 9/10 - intre cele mai bune pe gen in Europa.
admirabila tripleta: Natalie, Reno, Oldman...
si Sting cu "Shape of my heart" in final, ca-ti vine sa declansezi "debarasarile"...

lynx
16 Nov 2004, 13:23
Revazut Amelie. La sfarsit a cam inceput sa-mi desplaca individa : cu toate ideile ei sadice: l-a pus pe saracul Kassovitz sa uce pana la naiba in praznic, doar ca sa coboare de acolo ”in stil romantic”, imprastiind stoluri de porumbei! :)

jackpot
16 Nov 2004, 17:32
Along came the spider 8/10

keyzer soze
16 Nov 2004, 22:22
http://www.cinemagia.ro/forum/viewtopic.php?t=4782&hist=0

lhada
16 Nov 2004, 23:00
A Slipping-down Life
Vazand "Plot Outline" pe IMDB (A young woman becomes obsessed with a small-time North Carolina rock singer) am crezut prima data ca e inca un film cu adolescenti cretini (nu conteaza de unde erau, dar am INCEPUT unul asa acu cateva luni), o comedie care incearca sa fie moralizatoare in final, cunoasteti genul. Nu a fost asa si ma bucur acum ca l-am urmarit. E o poveste destul de interesanta, nu e deloc plictisitoare...poate unii veti comenta jocul actorilor si unele greseli (la toti ne place asta). Merita 2 ore (aproape) si poate cei pasionati de "drama/romance", cum e caracterizat tot pe imdb, ii vor da probabil o nota mai mare decat mine. 7/10

lynx
17 Nov 2004, 14:16
Revazut Opera Cerºetorilor de Menzel. Mai plictisitor decat alte filme ale regizorului ceh. Mi-a amintit un pic de ....Filantropica. :)

jackpot
17 Nov 2004, 18:28
revazut:
The Edge (Anthony Hopkins & Alec Baldwin).10/10.

cherryblossom
17 Nov 2004, 19:14
"Shakespeare in Love" - jaleeeeeee, jale mareeeeeeeee...

@ lynx: ai facut o pasiune pentru Menzel? :)

cherryblossom
17 Nov 2004, 19:33
The Isle (Kim Ki Duk) - un film tampit de-a binelea...

sper ca 'tampit' in sensul iconoclast al termenului :P
pe mine m-a surprins deosebit de placut... dimpotriva, eu chiar ma asteptam doar la 'm*** si sange', si s-a dovedit a fi mai mult 'sex and sensibility' :D

nuuuuuuuuu, The Isle e "tampit" in sensul clasic al cuvantului... "tampit" in sensul iconoclast mi s-a parut Salo... :)

Nightwane
17 Nov 2004, 20:00
The Point - nu ma satur de filmul asta... extraordinar... 10/10

August Underground's Mordum - the american response to Guinea Pig. 8/10 (tot nu e mai mishto ca Guinea Pig 2 - Flowers of flesh and blood)

Men Behind The Sun - oooh another japanese exploitation flick. are cateva momente interesante. 8/10 (in sistemul de notare al filmelor horror :P )

Zombie Holocaust - un rahat cu perje flambate. 2/10

keyzer soze
18 Nov 2004, 00:06
http://www.cinemagia.ro/forum/viewtopic.php?t=4782&hist=0

Bogie
18 Nov 2004, 08:34
jumatate de ora de carnagiu pe ritmuri de Ratos de Porao

Mai traiesc sobolanii astia? :)

Gratie lui Serghei am vazut si eu "Idiotii" . 7/10...mi s-a parut cam infantila cautarea acelui "inner idiot".

lynx
18 Nov 2004, 14:44
Vazut Frida pe HBO. Mi-a placut mult coloana sonora a filmului. Selma seamana intr-adevar cu pictorita mexicana Frida Kahlo. Mi-a placut modul in care regizorul aduce personajele de film in tablourile reale ale Fridei Kahlo. /De exemplu ”Autoportret cu parul taiat”/. Interesante sunt si inserturile de animatie, care acopera perioade mai lungi de timp.

keyzer soze
18 Nov 2004, 16:51
http://www.cinemagia.ro/forum/viewtopic.php?t=4782&hist=0

jackpot
18 Nov 2004, 17:34
Naufragiatul 9/10

Mala Portugal
18 Nov 2004, 17:40
Gabbeh(1996) sau rapirea din serai povestita pe limba ei
Dupa inversunarea cu care se arunca cu rosii , si aici si in alte parti , in filmul iranian in general si in familia de cineasti Makhmalbaf in special , nu m-as fi atins de Gabbeh asta pentru nimic in lume.
Am patit-o ca Schultze din Schultze Gets the Blues- am dat de el zappand si nu m-a mai lasat inima sa schimb canalul. Are ceva din inocenta si prospetimea filmelor din anii 30 + feeria si exotismul orientului asa cum n-am vazut sa surprinda inca un ochi de cineast occidental. Daca tot filmul iranian e asa eu chiar inteleg de ce a fost atat de premiat.
8.5/10

keyzer soze
18 Nov 2004, 21:28
http://www.cinemagia.ro/forum/viewtopic.php?t=4782&hist=0

keyzer soze
18 Nov 2004, 23:33
http://www.cinemagia.ro/forum/viewtopic.php?t=4782&hist=0

MinRep
19 Nov 2004, 00:24
Doua filme cu sporturi:

a. indoor: The Hustler (1961) - 6/10: bine jucat de Piper Laurie in special, apoi de Newman, Gleeson si Scott, bine filmat in alb-negru si cu cateva smecheriide biliard. Parerea personala: "Color of Money" este mai bun.

b. outdoor: Wimbledon - 7/10: ok, aici nota e putin relevanta. Sa zicem ca filmul mi s-a parut dragut... Bine filmate partidele de tenis.

notorious
19 Nov 2004, 09:05
lot's of blood, lot's of sugar

intentionate sau nu, apar multe greseli de engleza in posturile tale... ce speri sa dovedesti scriind asa ?

notorious
19 Nov 2004, 09:10
'fahrenheit 9/11' - 8/10

fara indoiala, filmul are o serie de scene amutitoare (femeia ce-si plange fiul pierdut in irak, batrana irakiana ramasa fara casa si fara familie), amuzante (felul in cae e descrisa alianta facuta la comanda lui bush pt razboiul din iraq), profunde (scenele in care soldatii americani din irak mediteaza asupra vietii, mortii, rostului razboiului). dar totusi, ce ne facem cu atata paranoia ?...

'kill bill - vol.2' - 9/10 - soc total. nu mi-a placut prima parte, dar volumul al doilea a fost o demonstratie de forta (sentimentala!) 'tarantineasca'! primul volum pare consecinta unui regim de austeritate... ma refer la EMOTIE...

jackpot
19 Nov 2004, 17:42
Ghost Dog - The Way of the Samurai (Forrest Whitaker) 9/10.

KORBEN
19 Nov 2004, 19:54
1 BetoLuCCi the dreamers 5/5
il conformista 5/5
2 exorcistu- inceputu 0(ZERO)/5
nu are ce sa fie jegos pt ca e o labareala fara nici cea mai vaga idee
propaganda crestina
totaly obsolete
3 Dodge ball- 5/5
de mult n`am mai ras ata de mult la o comedie
oricum benstiler e infect si enervant da filme face toti banii

jackpot
21 Nov 2004, 13:18
Contele de Monte Cristo 8/10

capitain
21 Nov 2004, 13:38
les 400 coups 9.5/10

BeNnY
21 Nov 2004, 23:05
Mallrats 9/10

N-am mai ras asa la un film de o gramada de timp. Gogogo Kevin Smith

K's
22 Nov 2004, 00:33
la capitolul sters praf de pe ele:
Rebel without a Cause cu James Dean pozind in luptatorul cu soarta si cu his inner life, parca mai putin decit in East of Eden, film & personaj mult mai complexe.
Frumoasa si buna Monica Bellucci in Malena, dar parca mi se taiase sa o tot vad defilind, de asta am si schimbat-o pentru Kidman in Dogville.
Aceleasi cuvinte de bine despre American History X, dar lui Edward Norton nu i se prea potriveste halatul de skin head.

nume
22 Nov 2004, 02:50
Starsky & Hutch 10 / 10 , pt. parodierea anilor '70 & restul.

jackpot
22 Nov 2004, 09:34
Milionarii de weekend................8/10.
Train de vie..............................9/10.

ogto
22 Nov 2004, 13:08
Mallrats 8.5/10 Dogma este clar superior, dar toate filmele lui Kevin Smith sunt geniale. Unul din regizorii mei preferati! "Give The Man A Oscar".

raptor
22 Nov 2004, 14:19
Trenu'vietii...foarte simpatic,fara mari pretentii...8(opt).

Gaandalf
22 Nov 2004, 15:19
"Give The Man A Oscar".
Give the man AN Oscar ...

West
22 Nov 2004, 15:32
Vanilla Sky - 7.5/10.

Magnolia - 8/10.

Night Watch (2004) - 5.5/10. SF ce surprinde lupta dintre bine si rau dintr-o viziune ruseasca ce da a Matrix si a filme cu vampiri. Actiunea se petrece in Moscova de astazi iar acest film reprezinta prima parte din trilogie. Acest film este o buna replica a filmelor de la Hollywood si, in plus, veti observa anumite aspecte de poveste de prin partile noastre.

lynx
22 Nov 2004, 17:13
Train de vie, vazut si revazut. Mi-a placut regia, scene muzicale bine realizate, cu umor.

MinRep
22 Nov 2004, 19:51
"Give The Man A Oscar".
Give the man AN Oscar ...
Eu m-am abtinut sa corectez... :)


Anyway:

Det sjunde inseglet (A Saptea Pecete) - 9/10: cam a treia oara cand il vad... Bergman-ul meu preferat (daca se poate spune asa ceva).

jackpot
23 Nov 2004, 09:07
Anger Management ............9/10.

BeNnY
23 Nov 2004, 13:07
"Give The Man A Oscar".
Give the man AN Oscar ...

omfg

Nu ti-e rusine ma?

ogto
23 Nov 2004, 13:25
"Give The Man A Oscar".
Give the man AN Oscar ...

How do you spell: useless post?

Uite ce imi corecteaza mie greselile gramaticale. Tu care bagi vocala si consoane fara rost la fiecare post :sleep:

votatzi!
io il votez pe basescu ptr k i-a proimis-o lu' Radu Mazare
ma gandeam sa-l iau sa "impushc" nishte robotzi in tot jocul ...
Sper k sunt shi impatimatzi mai mult sau mai putzin ai jocurilor pe PC

Need I say more?

Gaandalf
23 Nov 2004, 13:56
it is spelled U S E L E S S P O S T

"Give The Man A Oscar".
Give the man AN Oscar ...
Eu m-am abtinut sa corectez... :)
need i say more ... :lol:

on a daily basis:
Irreversible - 8/10
Malena - 8/10
Dobermann - 9/10
Le Pacte des loups - 7/10
Asterix & Obelix : Mission Cleopatra - dragutz.... atat pot sa zic.

BeNnY
23 Nov 2004, 14:12
Bai COPILULE, da COPIL, ca te porti de parca n-ai mai mult de 12 ani! Tu parca esti rezultatul concubinajului homosexual al lui Blue jackpot si Ionutz!

NU era vorba de faptul ca ogto n-ar fi gresit, era vorba de faptul ca tu te uiti la altul cand tu scrii ca un ciolac.

KORBEN
23 Nov 2004, 14:57
pai...
1 mall rats 3/5
2 the cell (conexiune inversa) 4/5
apacat ca are un story atat de penibil ca imaGINEA E OK
3 GARDEN STATE 4/5
MINIMALISM INDEPENDENT DE PRIMA CLASA
POATE SI DIN CAUZA LU NATALIE PORTMAN...

capitain
23 Nov 2004, 23:05
in the mood for love 6-7 (nu dati cu pietre!) l-am inteles dar nu l-am simtit
-numarul apartamentului dl. chow este 2046! ha! l-am prins!

Gaandalf
24 Nov 2004, 08:47
Seinfeld - Live On Broadway! - 10/10

nume
24 Nov 2004, 12:22
The good thieth cu NICK NOLTE, 5 / 10
Rubrica asta e ceva de genul asociatii diverse , numai cu deosebirea ca acolo lumea citeste macar ce a scris cel de dinainte ....

notorious
24 Nov 2004, 16:53
doua filme de truffaut:

"l'amour a vingt ans (segment antoine et colette)" - 8/10 - natural, sentimental, atragator ca orice film de truffaut, dar n-a avut timp in cele 30 minute sa inchege un portret al lui antoine doinet la fel de reusit ca in 'inoubliabilul' 'les 400 coups'

"baisers volees" - 9/10 - doamne, macar pt scena aia in care antoine isi repeta numele in fata oglinzii... :D

"the manchurian candidate" - 7/10 - thriller de atmosfera dragut, dar... something was missing...

KORBEN
25 Nov 2004, 00:04
strategia del ragno 4/5
te nel deserto 4/5
bridget jones2 3/5 (l-am detestat pe primu si tolerat bine pe asta; sala era in delir si admit ca anumite faze erau chgiar amuzante)
land of plenty 3/5 (pacat de idee ca e undeva intre satira si reportaj dsp dementa americii post 9/11, da wenders face praf totu cu ritmu si stilul lui imprastiate de a filma)
ultimo tango a parigi 3/5 (cel mai ne-placut de mine bertolucii)

jackpot
25 Nov 2004, 18:12
The Bone Collector...........10/10.
Along came a spider.........7/10.

Nae
25 Nov 2004, 21:07
the loneliness of the long distance runner. r Tony Richardson 9/10

misto filmu'. anii 60 din anglia chiar aveau material de filme. decupaj frumos, actori tare buni, si dialoguri naturale.
morala destula, dar totusi destul de greu de interpretat. oricum, a fost un film care a meritat vizionat.

KORBEN
26 Nov 2004, 00:31
2046 4/5
garden state( vazut integral) 4/5
chiar se merita vazute ambele
2046 merge si pe pc, da wkw se cere pe ecran

Terror_IST
26 Nov 2004, 20:49
Am vazut astazi (cam tarziu...) "Elephant" al lui Van Sant. Eficient film! Simplu si profund, fara vorbaraie multa. Concluziile le tragem singuri! 8/10

Serghei
27 Nov 2004, 00:02
Eficient film!

Si uite asa se naste conceptul de stahanovism in cinema,ii uram pe aceasta cale domnului GVS implinirea planului cincinal.

Vazut astazi Ivan the Terrible al lui Eisenstein,care se pare ca nu a luat contact cu "invataturile" lui Griffith,pacat ca a prins doar 20 de minute de film color.

MinRep
27 Nov 2004, 10:23
La capatul unei saptamani cam slab cinematografic (pentru mine):


The Incredibles - undeva intre 8/10 si 9/10 pe scara desenelor animate. Adica mai slab ca "Finding Nemo" si ceva mai bun ca "Shrek 2".

The Mask Of Zorro - 7.5/10: ca de obicei, un film relaxant, bine dozat cu glumite, actiune, erotism si sentimentalism care nu te scoate din pepeni.

nume
27 Nov 2004, 10:24
The punisher 6/10 pt. executia familiei

jackpot
27 Nov 2004, 17:38
The Manchurian Candidate...........8/10

Sm�agol-Gollum
27 Nov 2004, 22:29
the mask of zorro - 7/10

jackpot
28 Nov 2004, 12:13
Me, Myself and Irene.................................8/10

Lady_Skar
28 Nov 2004, 12:19
Eurotrip
Ok... am ras dar asta pentru ca am o slabiciune pentru really dumb comedies. Este interesant pentru ca prezinta felul in care adolescentii americani ii vad pe europeni.
Sper ca e vorba de o exagerare de dragul efectului umoristic pentru ca altfel AMERICANS ARE MeSSED UP.
mare surpriza nu? :P

Serghei
28 Nov 2004, 12:39
The Killers(1958)-Tarkovsky-scurtmetraj de absolvire a VGIK,bazat pe opera lui Hemingway,trateaza un subiect care nu are nici o legatura cu lucrarile ulterioare insa stilul e inconfundabil.

Alphaville(1965)-Godard-unul din filmele mai slabe ale lui Godard,tot Anna Karina(pt. care Godard facuse o obsesie),interesant cum se reuseste crearea iluziei viitorului fara efecte speciale si constructii extraterestre.Film care merita urmarit doar pt stilul lui Godard,subiectul e idiot.

The King of Comedy(1983)-Scorsese-film din perioada cand De Niro mai si juca,scenariu solid(cu toate ca povestirea de fundal,cu tipa si Jerry Lewis e penibila si actrita respectiva incredibil de antipatica),are cateva momente de regie f.bune cu toate ca e un scenariu care nu-l solicita pe Scorsese la maxim,prefer Taxi Driver sau Raging Bull.

Viridiana(1961)-Bunuel-daca treci de iconoclastia(in sensul religios) lui Bunuel(care cu cat e mai evidenta cu atat e mai patetica) descoperi un film bine inchegat cu personaje bine conturate-de la aristocratul schizofrenic(Fernando Rey) pana la Mancho,ajutorul care refuza sa lucreze cot la cot cu saracii.Film cu o picturalitate aparte(in special pt un AN) pe undeva inspirata de Goya si regie obsesiva.

keyzer soze
28 Nov 2004, 12:57
The Killers(1958)-Tarkovsky-scurtmetraj de absolvire a VGIK,bazat pe opera lui Hemingway,trateaza un subiect care nu are nici o legatura cu lucrarile ulterioare insa stilul e inconfundabil.

Tocmai stilul asta inconfundabil e problema, 'Ubijtsi' fiind un film prea minor pentru a conta catusi de putin in filmografia maestrului. Sa fim seriosi, e un film ridicol (vezi personajele improvizate de catre cei trei regizori, sau negrul ala dat cu crema de ghete), iar Tarkovski (dupa cum bine stii) nu a regizat decat anumite secvente, si alea ca vai de ele.
Dar, sa nu fim prea duri - e totusi un exercitiu academic...

Leonard
28 Nov 2004, 13:21
Alphaville(1965)-Godard-unul din filmele mai slabe ale lui Godard,tot Anna Karina(pt. care Godard facuse o obsesie),interesant cum se reuseste crearea iluziei viitorului fara efecte speciale si constructii extraterestre.Film care merita urmarit doar pt stilul lui Godard,subiectul e idiot.

Aºa mi s-a pãrut ºi mie, cam slab faþã de alte filme de Godard. Subiectul idiot la prima vedere dar am aflat dupã ce am vãzut filmul cã parodiazã perioada comunistã. Romantismul e prea puþin prezent aici faþã de altele ale lui.

nume
28 Nov 2004, 14:22
Amen (Gavras), revazut in varianta finala pe procinema. Il vizionasem intr-o copie de lucru furata de baieti pe video. La fel de prost, nu-ti ramane din el decat secventa aia cu trenul vechi inchiriat de la CFR , care trece de 1000 de ori prin film - exasperant. 4/10

notorious
28 Nov 2004, 14:58
2046 merge si pe pc, da wkw se cere pe ecran


am impresia ca '2046' o sa fie proiectat joi la 'patria' la ora 18:00, in cardul bifest. abia astept!

notorious
28 Nov 2004, 15:02
'magnolia' - 10/10 - genial film, mi-a adus oarecum aminte de 'the hours' (sau poate trebuia sa fie invers, domnule daldry ?... :x ) prin forma in care sunt relatate / montate / acompaniate scenele, povestile paralele. numai ca este mult mai exersat din pdv stilistic si mult mai 'imaginative' ca punere in scena, ca sa nu mai zic de scenariu, care merita un oscar cu prisosinta!

'cellular' - 5/10

Mala Portugal
28 Nov 2004, 15:03
A fost joi :lol: & bifestul e la final ;)

Serghei
28 Nov 2004, 16:36
A fost joi :lol: & bifestul e la final ;)

Don't cry for IT Portugal,IT shall be back!:hmm:

tocmai stilul asta inconfundabil e problema, 'Ubijtsi' fiind un film prea minor pentru a conta catusi de putin in filmografia maestrului. Sa fim seriosi, e un film ridicol (vezi personajele improvizate de catre cei trei regizori, sau negrul ala dat cu crema de ghete), iar Tarkovski (dupa cum bine stii) nu a regizat decat anumite secvente, si alea ca vai de ele.
Dar, sa nu fim prea duri - e totusi un exercitiu academic.

Secventa din camera lui Anderson e regizata de Gordin(adica vreo 3 minute) restul de Tarkovsky si daca ma tine memoria a luat si niste premii la festivalurile din Vest(ceea ce i-a adus o mai mare receptivitate din partea Occidentului pt. lucrarile ulterioare).Probabil filmul pare ciudat pt. ca e prima adaptare a unei opere occidentale si trateaza niste tipologii care nu au nici o legatura cu societatea rusa.

Aºa mi s-a pãrut ºi mie, cam slab faþã de alte filme de Godard. Subiectul idiot la prima vedere dar am aflat dupã ce am vãzut filmul cã parodiazã perioada comunistã. Romantismul e prea puþin prezent aici faþã de altele ale lui.

Singura legatura care o vad cu comunismul e discursul utopic pe care il propune filmul insa daca in teoria utopica comunista dezumanizarea se petrece prin reducerea individului(indiferent de statul uman) in unealta economica in Alphaville dezumanizarea se petrece la modul fundamental(prin interzicerea a ceea ce defineste omul ca fiinta).Oricum filmul schioapata si asta se vede.

L'eclipse(1962)-Antonioni-Antonioni in alb-negru :sick:

keyzer soze
28 Nov 2004, 17:18
L'eclipse(1962)-Antonioni-Antonioni in alb-negru :sick:

Antonioni poate sa fie si tricolor, ca tot nu ma omor dupa el... iti recomand totusi o piesa de colectie din '55, 'Le Amiche' (Leu de Argint)

Cat despre Ubijtsi, Tarkovsky a regizat scenele din cafenea (apare si ca actor, dar cu spatele), iar scena (cea mai bine facuta, de altfel) din camera suedezului a fost regizata de Alexander Gordon impreuna cu o oarecare Marika Beiku.

Terror_IST
28 Nov 2004, 20:54
"Cidade de Deus" 8 / 10

lhada
28 Nov 2004, 22:57
Suspect Zero

Un film destul de captivant de la un capat la altul. Un pic cam neverosimil chiar daca acceptam "remote view" ca si o realitate. Consider ca regizorul si restul echipei au cam fost depasiti de ceea ce au incercat sa realizeze dar putea sa iasa mult mai rau.
7.3/10

Sm�agol-Gollum
28 Nov 2004, 23:31
Rasputin 8/10
sa vedeti ce faza interesanta: in timp ce filmul rula la prima tv, pe dicovery dadea despre "ultimul tar",adica despre nicolai romanov si despre rasputin!! misto coincidenta!

Terror_IST
29 Nov 2004, 08:39
"El Espinazo del diablo' 7 / 10

jackpot
29 Nov 2004, 10:53
The Jackal ........9/10.

Gaandalf
29 Nov 2004, 11:53
Shark Tale - 2/10
Manchurian Candidate - 7/10

Terror_IST
29 Nov 2004, 20:28
The Barbershop 1&2 (6 / 10 fiecare)
Dintr-o avalansa de filme cu si despre negri astea parca au ceva atmosfera!

M_olecula
29 Nov 2004, 22:00
Spun 6/10
La Femme Fatale 8/10

jackpot
30 Nov 2004, 10:58
Revazut
The Game............9/10.
Donnie Brasco.......7/10

capitain
30 Nov 2004, 13:19
The Incredibles
so cool!

KORBEN
30 Nov 2004, 14:12
shark tale 4/5
animatie cam prea pentru copii da cu niste faze dementiale
marturisesc ca am un dinte impotriva filmului si pt ca personaju lu jegu de will smith makes up cu pestoaica angelina jolie....
lotus 2/5
plictis ugigator care la un moment dat devine psihotic...
imagine super
are ceva din atmosfera prozei scurte a lui baconsky(asta e de bine)
dar primele 40 de minute....
si femeile cu jeepu...pica prost (asta e de rau)

Sm�agol-Gollum
30 Nov 2004, 23:03
LOTR-ROTK - 10/10!!!!

jackpot
01 Dec 2004, 11:20
Supravietuitorii.......8/10

notorious
01 Dec 2004, 11:31
'the incredibles' - 7/10 - apreciez cateva faze nostime, dar nu sare mai departe de 'hero movie'-ul obisnuit.

'trapped' - 7/10 - imi pare bine ca n-a fost chiar asa de prost cum ma asteptam. courtney love si k bacon sunt de milioane, iat theron e superba ca de obicei, intr-un rol premergator parca lui 'monster'.

Gaandalf
01 Dec 2004, 12:07
CASSHERN - 8/10

MinRep
02 Dec 2004, 08:47
Prime-time pe HBO, samabata seara:

Men In Black 2 - 4/10: macar e amuzant.

Vanilla Sky - 8/10: stiu ca parerile sunt impartite in legatura cu filmul asta, dar mie imi place foarte mult. Cel putin pentru muzica.


Pentru mine:

Barry Lyndon - 9/10

Layla
02 Dec 2004, 09:28
Am vazut a treia oara Vanilla sky si ii dau 10/10
Fahrenheit 9/11 9/10

Layla
02 Dec 2004, 09:45
si dead end 9/10

Bogie
02 Dec 2004, 10:05
Pentru mine:
Barry Lyndon - 9/10

Si pentru mine... :love:

Todo sobre mi madre 7/10

nume
02 Dec 2004, 10:33
SENATORUL MELCILOR 10/10 *****

jackpot
02 Dec 2004, 11:42
The One ..................2/10.
Cel mai tare Sci-Fi vazut vreodata...

lhada
02 Dec 2004, 13:50
...grrr...si am zis ca nu ma mai uit la filme cu greci blonzi
Alexander 6.3/10

Sm�agol-Gollum
02 Dec 2004, 21:07
the whole nine yards - 7.5/10

jackpot
03 Dec 2004, 09:43
The Whole Nine Yards ..............9/10.

europe_east
03 Dec 2004, 16:36
Sideways... Mie nu mi-a placut, desi scrie pe ici colo ca ar fi mare favorit la Oscar. Film despre relationships. Are cateva faze bune, da' l-as baga la comedie slaba.

MinRep
03 Dec 2004, 18:08
The Whole Nine Yards - 5/10: o comedie amuzanta (in cel mai bun caz), cu twist-uri putin credibile, un Perry si o Arquette cam enervanti, dar - in ultima instanta - filmul e salvat de rolurile lui Willis si Duncan.

jackpot
04 Dec 2004, 11:55
The Patriot ................ 9/10.

MinRep
04 Dec 2004, 12:24
Sleepy Hollow - 7/10: un pic ma asteptam la ceva mai mult. Atmosfera creata de Burton si overacting-ul lui Depp conduc, insa, filmul, inspre un rezultat bun. De notat si culorile, rolurile lui Gambon, Richardson, Walken(!), Ricci (hai sa zicem) si Jeffrey Jones, posibilul omagiu adus lui "Frankenstein" (moara in flacari), aparitiile calaretului si visurile lui Crane.

lhada
04 Dec 2004, 20:01
2046 - 9/10. interesant, inteligent
In the Name of the Father - 8.7/10. nu stiu cum de l-am ratat pana acum
Touching the Void - 9.5 pt un film documentar. Dovada ca se pot face filme documentare bune, captivante, "entertaining" cu toate ca subiectul e unul dramatic. Asta ca sa-l pun in contradictie cu F.9/11 un film fara valoare documentara dupa parerea mea...ce sa nu mai vorbim de entertainment.

BeNnY
05 Dec 2004, 01:02
Silence of the Lambs - 9.5/10

wow

M_olecula
05 Dec 2004, 01:03
Tacerea Mieilor 9/10

MinRep
05 Dec 2004, 09:48
Pe ProCinema:

To Kill A Mockingbird - 7/10: desi Gregory Peck e mare, iar copiii sunt draguti, lectura romanului a fost mai satisfacatoare decat acest film, usor monoton.

The Silence of the Lambs - 6/10 (in scadere de la 7): nici nu m-am mai uitat la tot filmul... In afara de performantele actoricesti ale lui Hopkins si Foster, nu ma mai atrage nimic la "Tacerea mieilor".



- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

De semnalat o gafa de traducere (una dintre cele mai des intalnite), in "To Kill A Mockingbird". La un moment dat, Dill zice: My father was a railroad man..., iar subtitrarile zic: Tatal meu a fost ceferist...

West
05 Dec 2004, 13:12
La Mala Educación (Bad Education) - 7/10. Cel mai nou film al lui Almodovar. Un film care necesita a fi vizonat de la un capat la altul pentru a-l intelege in totalitate. Filmul ofera scene indecente intre gay si chiar accente de pedofilie. In plus, in aceste fapte de prosta educatie este implicata religia... Daca treceti de aceste impasuri puteti savura o poveste foarte buna.

PS : Nota este pentru poveste, nu pentru eventualele discutii pe care le poate aduce.

Terror_IST
05 Dec 2004, 19:30
"Napoleon Dynamite" 7 / 10 - cel mai nonconformist film cu adolescenti, geniala atmosfera

jackpot
06 Dec 2004, 12:32
The Silenceof the Lambs............10/10.
Lethal Weapon 4........................7/10.
Harry Potter...............................8/10.
Pollack......................................9/10.

keyzer soze
06 Dec 2004, 13:50
Pollack......................................9/10.

Pollock bai desteptule, Jackson Pollock

ogto
06 Dec 2004, 13:50
The Silence Of The Lambs 9.5/10 Foarte bun. se vede ca-i dupa o carte. Desi am fost surprins de aparitiile mai scurte ale lui Anthony. credeam ca apare mai mult.

Lethal Wepon 4 7.5/10 Pure fun. Gibson rules.

The Front Page 8.5/10 Rar am vazut un film care sa redea asa de bine atmosfera jurnalismului. Dialoguri geniale si actori superbi. Highly recomended.

kadi
06 Dec 2004, 14:03
Bin-jip (2004) 7/10 Talmes balmes solipsist despre un maniac care se furiseaza in casele oamenilor, repara instalatiile defecte, spala meticulos lenjeria murdara si gateste, imbracat in hainele proprietarilor,aproape lipsit de dialoguri si alternand imaginea “invizibilitatii” cotidiene cu aspiratia hazlie de a iesi din campul vizual printr-o ingenioasa stiinta a umbrelor si intuitie cinetica.all in all, joc al sublimarilor si joaca subtila cu simturile, pasionant in redarea unui erotism eliptic, scutit de orice verbozitati, meserias in maimutarirea ritualurilor casnice,abil in manuirea filonului asiatic(echivocuri, ermetism,fetisuri, cruzime, penitenta,asceza), si cautandu-si disperat salvarea intr-un post-scriptum lesinat, smth like “nu stim daca viata e vis sau realitate”.

MinRep
06 Dec 2004, 14:08
The Front Page - 6/10: daca nu ar fi fost Matthau si Lemmon...

Harry Potter 1 - 7/10: nu prea multe de zis... e totusi un film fascinant, dar paleste in comparatie cu Prisoner of Azkaban.

crissis
06 Dec 2004, 14:13
ken park. nu e rau. luat in sine, fiecare 'episod' este valabil, dar patternul se repeta [parinte abuziv, copil cu probleme etc.] si filmul ca intreg e cam monoton. noroc cu scenele de sex explicit.

West
06 Dec 2004, 16:02
Dogville - 9/10. Lars von Trier. Natura oamenilor.

Gaandalf
06 Dec 2004, 16:14
Lethal Weapon 4 - 8/10
The Alamo - 1/10
Master & Commander - 2/10
The Incredibles - 9/10 - superb dar parca vroiam mai mult umor.

kasper hauser
06 Dec 2004, 20:53
Jacob's Ladder(R:Adrian Lyne) - 7.5/10
Destul de bunicel, dar pe parcurs parca a avut scapari

Suspiria(R:Dario Argento) - 6.5/10
Are un unet foarte bun si nici imaginea nu e rea, dar subiectul in sine e destul de fleoscait si pe unele locuri cade in penibil

Hotel Room(R:David Lynch) - 5/10
E un mini-serial de trei episoade. Primul e OK, dar restul...

Rabbits(R: David Lynch) - 0/10

Cu tot respectul pentru Lynch, dar aceasta kstie numita "Rabbits" e INFECTA!

Acum sa trec la kstii mai serioase

El Angel Exterminador(R:Luis Bunuel) 9/10
...Almost Brilliant...

Aphaville(R:Jean Luc Godard) 8.5/10
E oarecum diferit(cel putin ca tematica) de alte filme ale lui, dar ramane un film foarte bun.

Medea(R: Pier Paolo Pasolini) - 9/10

Remarcabil...

KORBEN
06 Dec 2004, 22:44
sleepy hollow 8/10
estetica gothica la maxim
din pacate povesatea e pt copii
da un film cu cristina riccii nu poa sa ia sub 7...
harryporter si piatra filozofala 6/10
mult mai bun decat ma asteptam
totusi, prea prt copii
tais-toi 6/10
funny da totusi am preferat harryp...

KORBEN
06 Dec 2004, 23:00
si, cum era sa uit vazut pt a 30 oara mare parte din cat on the hot tin roof
hollywood at its best
hollywood at its worst
capodo[pera cu mentiunea ca i se pota aduce oricand reprosuri bine fundamentate
si inca nu mik-am dat seama cat din puterea filmului rezulta strict din piesa de teatru

Sm�agol-Gollum
07 Dec 2004, 00:05
The core - 7/10
sleepy hollow - 6/10
harry potter 1 - 7/10 - cam prea pt copii
parntii ideali - 7/10 (7 pt ca joaca elijah wood :D )

notorious
07 Dec 2004, 09:10
'asta e' - 7/10

documentar bun, apasator, infiorator pe alocuri, dar si multa mancatorie de rahat... nice try, domnule ciulei, dar nu vindeti castraveti gradinarului!

'manhunter' - 7/10

comercial si foarte speculativ, michael mann incepe binisor. scenariul e prost, petersen joaca ok (dar mai slab ca ed norton), pe cand brian cox nu ajunge nici la gleznele lui hopkins (desi a avut ceva mai mult umor crud). stereotipiile prin care trece mann cu acest thriller (clasificat de revista britanica nu-stiu-care drept cel mai vioent film facut vreodata !! :shock: ) sunt salvate, in schimb, de muzica geniala (combinatie foarte rafinata de rock clasic si pre-punk), imagine (primul cadru tras e chiar teribil !) si jocul oferit de tom noonan. una peste alta, parca mai bun remake-ul...

'nostalghia' - 8.5/10

ciudat, mi s-a parut un tarkovski mai steril... poate si pt ca filosofia rusului suna cam nasol in italiana (tarkovski meets fellini ? :lol: ). a sesizat cinevatrimiterea (prin personajul lui erland josephson) la ultimul sau film - mult mai stralucitorul 'sacrificiul'?...

'primal fear' - 7/10

bun, edward norton joaca genial (e rolul carierei sale, zic eu!), gere e fermecator ca intotdeauna (dar mult mai sofisticat)... pacat ca regizorul, gregory hoblit (debutant pe marele ecran, calit in schimb pe platourile de TV, unde parca a regizat cateva episoade din 'L.A. law'), se crede mereu cu un pas inaintea noastra cand, fara prea mare atentie, suntem NOI cu un pas inaintea lui...

Sm�agol-Gollum
07 Dec 2004, 21:26
LOTR-FOTR - 10/10

bellhop
08 Dec 2004, 01:35
House of Flying Daggers - un film minunat, opera de arta chinezeasca dusa la perfectiune, si nu ma refer la martial arts, ci la decoruri, costume, poveste de dragoste si realizare tehnica..just wait to see it!

9/10

(one point loss, da' nu spun pentru ce, ca devine spoiler)

Ilila
08 Dec 2004, 12:23
Dr. T & The Women (http://www.cinemagia.ro/movie.php?movie_id=120&hist=1&wnd=_default) .. intre 5,5 si 6

notorious
09 Dec 2004, 13:19
'get shorty' - 7/10 - john travolta foarte 'cool', un gene hackman intr-un rol aproape cult, renne russo trasnet. distributia este o adevarata colectie de carti cu care poti sa faci quinta royala! dar ceva scartaie pe la scenariu si pe la regie. curios, dar mai 'fun' mi s-a parut penultimul film al lui sonnenfeld (asul filmarilor extravagante care i-a ajutat pe fratii coen la debutul lor din anii '80), 'big trouble'...

'dodgeball' - 6/10 - cea mai nostima poanta mi s-a parut aia de la inceput, cand un tip de la nu-stiu-care firma de inchiriat DVD-uri il anunta pe vaugh (care, apropo, joaca INFECT) ca trebuie sa returneze 3 DVD-uri cu filme porno, plus 'mona lisa smile' ! :lol: :lol: restul e cam flasc - regia & scenariul mustesc de amatorisme de la o posta, iar rupturile de ritm sunt ucigase. slava domnului cu ben stiller, un 'semi-geniu' al comediei americane, la fel ca tatal sau.

Sm�agol-Gollum
09 Dec 2004, 21:40
Mos craciun cauta craciunita - 6/10
LOTR - TTT 10/10!!