PDA

View Full Version : Cel mai recent film vizionat.


Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21

notorious
11 Jun 2005, 15:12
da, si eu ma intrebam daca nu e cam scurt 'his girl friday'... :D

M0n0
11 Jun 2005, 17:00
The Jacket - 8/10 The Butterfly effect 2...nush cine s-a luat dupa cine...sau daca chiar s-au luat...dar e acceasi idee la "The Jacket" numai ca aici e cu mersul in viitor...sfarsitul e unul fericit, pe care toata lumea il doreste...iar Adrien Brody rullz...recomandat...

Denis_stelistu
11 Jun 2005, 21:55
Cuib de viespi 7,5/10 Un fil plin de actiune si thriller.Francezii sunt pe masura americanilor,dar oricum,filmul asta m-a impresionat cu actiunea,atata.

Lady_Skar
11 Jun 2005, 23:02
Down with love.
Din ciclul Bubble Boy: stupid, but my kind of stupid! :D

Serghei
12 Jun 2005, 01:06
Crash-2004-Paul Haggis

Albi,negri,irakieni,asiatici,discurs rasial obiectiv,scriitura scenaristica a la Innaritu(fara divagatiile temporale).Partea buna,constructia unor background-uri pt. personaje,menite a jusifica discursul.

M0n0
12 Jun 2005, 10:19
The Pacifier - 3/10 mda...kk film, scenariu de rahat (am ramas prostit la ce replici spune Vin, whatever) ... pe imdb, cel mai bun comentariu pentru acest film era..."just for fun"...deci de asta m-am uitat la filmu asta naspet...
Are We There Yet? - 5/10 black Pacifier - acelasi lucru cu filmul mentionat mai sus...numai ca aici erau mai bune: scenariul, fazele, chiar si actorii...tot panarama, dar parca mai mult merita filmul asta vizionat...

notorious
12 Jun 2005, 10:50
der untergang n-a fost un film prost, by all means. dar that's just all. desigur, nu cred sa fi vazut anul asta pe marile ecrane vreun rol (masculin) mai bun decat cel al lui bruno gans (doamne, cat a imbatranit omul asta de la 'der himmel uber berlin' !), care plonjeaza efectiv in personalitatea lui hitler, adoptandu-i cele mai mici ticuri. desigur, este interesanta si radiografierea fanatismului nazist fata de fuhrer, fanatism care se regaseste pana si in randul copiilor, pregatiti sa moara aparand berlinul. desigur, si imaginea rece isi face oarecum efectul, la fel ca realismul frust al decorurilor.

dar poate tocmai asta e si problema filmului acestui oliver nu-stiu-mai-cum: este rece si steril cap-coada. pe mine personal nu m-a impresionat prin nimic, nici prin crizele de furie si isterie ale lui hitler (ba alunecau involuntar spre comic, mai ales cand auzeam tipetele sale etompate de usile de metal - il vedeam parca mai mult pe chaplin in locul lui), nici prin scenele de lupta (spunea cumva gorzo ca cele din 'un long dimanche de fiancailles' sunt reci ?? stai sa le vezi pe astea !)... si pe bune, la partia sistemul dolby soround facea scaunele sa vibreze. nimic. n-am simtit empatie fata de nici un personaj.

sa fiu oare eu o bruta ?... :?

Denis_stelistu
12 Jun 2005, 12:36
Playing by Heart 8/10 O distributie exceptionala despre un film cu mai multe povesti.Povestile astea se vor imperechea la sfarsit.3 surori,una e casatorita.si celelalte doua necasatorite isi cauta dragostea.Un film romantic,dramatic si multe povesti spuse.

Nae
12 Jun 2005, 13:06
Die Fetten Jahre sind Vorbei. un film care a incercat sa arate ce inseamna sa fii un idealist in societatea din zilele noastre, ce probleme aduce cu el idealismul, si ce se intampla atunci cand este confrontat direct cu pragmatismul. aceasta lupta devine tema filmului asta, si intr-un fel comic si prin gag-uri ieftine se incearca un fel de usurare a temei principale din film, care dauneaza grav ideii.
povestea se desfasoara in germania, si personajele principale sunt 3 teenageri, doi baieti si o fata. cei doi tipi sunt idealisti, si incearca un fel de renastere RAF intr-o germanie dominata de puterea banilor. in felul lor idealist/rebel de a fii, intra in casele oamenilor bogati, si nu fac nimic altceva decat sa construiasca din mobilele din casa un fel de instalatie post-moderna, si lasa un bilet pe care scrie "die Fetten Jahre sind Vorbei".
deja de aici filmul asta pierde orice fel de coherenta. inceputul este un fel de teeny-film (european), si apoi pentru 10 minute devine un film de hollywood, cu doi hoti care intr-o intr-o casa, etc. dar, sigur povestea devine mai complicata. dupa jaf, unu' din tipi, cel care are si gagica, trebuie sa plece, si asa ca ramane prietenul cu gagica. eh, si o poveste de dragoste incepe, in care el ii povesteste tot ce fac ei, si chiar intra intr-o casa impruna. partea interesanta este povestea ei, pentru ca ea schimba cursul povestii. dupa un accident, ea este nevoita sa plateasca 100.000 de euro, si asa ca viata ei devine un haos financiar, numai pentru ca a ciocnit un BMW. asa ca acuma vrea sa se razbune, si intra in casa tipului cu masina. deh, fac ce fac, se incurca, se indragostesc, pleaca, se intorc, si sunt prinsi in casa de proprietar.
aici se intampla urmatoarea ruptura. ei ii dau cu ceva in cap, il rapesc, se refugiaza pe munte, si nu stiu ce sa faca mai departe.
aici se intampla confrontarea intre ideile pustiilor idealiste si viata si filozofia unui om bogat. dialogurile sunt destul de misto din cand in cand, si personajul rapitului devine chiar misto. oricum, el este si cel mai bun actor, pustii fiind infernal de slabi. deh, si asa o tine filmul asta undeva sus pe munte, si o freaca de nu se vede.
intr-un final, pustii se imprietenesc cu tipul rapit, si il duc din nou acasa. partea buna este ca desi au devenita aparent prieteni, el ii tradeaza si le trimite niste trupe speciale. sigur ca ei au plecat deja, si se afla acuma undeva la marea mediterana. great.
deci, all in all un cacat de filmpe o ideie buna, care devine prea moralist, si mult prea plictisitor de la un punct in colo. imaginea si montajul sunt mizerabile, si ca regie n-am gasit nimic interessant. muzica este din cand in cand ok, dar in general in acelasi ton cu filmul.
foarte slab, si nici n-a meritat sa-mi pierd timpul in halul asta. 3,6/10


Breaking the Waves. wow ce film de Lars von Trier. nu cred ca merita sa scriu ceva despre el, pentru ca presupun ca s-a scris mul si mai bine decat reusesc eu sa scriu. oricum, dupa mine, unu' dintre filmele cele mai tari a lu' Lars von Trier, si in acelasi stil inconfundabil ca Dancer in the Dark sau Dogville. 10/10

apartamentu104
12 Jun 2005, 13:45
madagascar 9/10 - animatie plina de umor si personaje extraordinare. de vazut!

Sm�agol-Gollum
12 Jun 2005, 18:57
Team America 7/10 "America, F.UCK YEAH!!!"..pot sa spun ca a fost cel mai ciudat film pe care l-am vazut..a puppet movie ;) .si in plus are cea mai tare scena de dragoste pe care am vazut-o vreodata!! :lol: :lol: m-a enervat faptul ca treceau prea rapid de la o idee la alta..

PS: mi se pare mie sau sfarsitul a fost inspirat din power puff girls?

Longshot
12 Jun 2005, 19:21
pe langa mai multe kim ki duk-uri de care o sa zic altadata :
Taegukgi - pe care am pus si eu mana dupa lupte seculare. un war flicker despre razbelul din korea cu tipul din coast guard intr-un rol cam asemanator (cel putin spre final cand o ia razna). genul de film facut spre realism total, sange si rani din plin, explozii si detalii la maxim si subliniez maxim pt ca bugetul a fost doar de 13 mil. are aproape 3 ore si cam drags on la inceput dar picks up the slack prin ora a 2a si incepe sa te tina. call it if you will un fel de saving private ryan ca si realizare, dar cu un pretext mai bun (a brotherhood - la propriu) decat acela (familia ryan decimata that is). 8.5/10

Denis_stelistu
12 Jun 2005, 21:29
Resident Evil 2 7/10 Horror deloc,in schimb SF si actiune,la maxim.Inceputul e de kkt.Povesteste aia ce s-a intamplat,in loc sa treaca la actiune.Dar oricum,e mai slab decat primul.
Lara Croft:tomb raider:The Cradle of Life 7/10 O avea actiune si pe Angelina Jolie :love: ,dar oricum nu m-a interesat.Se schimbau destinatiile la 20 de minute.Slabut.
Road to Perdition 9/10 O drama de vazut.Povestea dintre tata si fiu care cauta razbunare pentru sotie si frate omorati.Mi-a si parut rau la sfarsit.Tom Hanks si Paul Newman fac filmul interesant.Jude Law :sick:

KORBEN
13 Jun 2005, 02:27
HAIR (*) (*) (*) :love: :love:
se putea si mai bine da chiar mia placut
muzica ne-senzationala si excelent amplasata (adica nu ne-a intoxicat cu TOATE dia;loguriole cantate)
dar let the sunshine d la final e colosal si ca piesa si ca implicatii
si viziunea tripuita asupra americii `69 il face, in opinia mea prorie si personala cel mai vizionabil si revizionabil forman. ever
vecinul meu TOTORO (*) :love:
daca ar fi fost un scurtmetraj de 20 de min ar fi fost chiar adorabil, cu conditia ca totoro si anumalutele alea ciudatele sa fie in fiecare cadru
dar nu e cazul, 2 ore juma de plictis

Denis_stelistu
13 Jun 2005, 09:24
Domestic Disturbance 7,5/10 Mi-a placut legatura dintre tata si fiu.respect pentru John Travolta care a jucat bine rolul de tata.Vince Vaughn :sick:
sa se duca la comedii,nu la thrillere.

Nae
13 Jun 2005, 14:02
The Hitchhikers Guide to the Universe. un film incredibil, plin de bancuri, glume mici si haioase, si detalii pline de un umor britanic, care dau filmului un flare senzational. un film dupa cartea senzationala a lu' Ken Adams, cu un scenariu scris de el si de Lareth Jennings, care este si regizorul.
"Space is big, very big, enormously incredibly vast and tremendously big". asa este descris universul de cartea cea mai importanta si cea mai bine vanduta si cea mai ieftina si cea mai pe intelesul tuturor specilor din univers: the hitchhikers guide to the universe. cel mai important lucru din carte este insa ceea ce este scris cu litere mari si prietenoase pe coperta cartii, propozitia cea mai importanta care garanteaza supravietuirea in spatiu: Don't Panic.
felul in care gandeste insa omul, the third most inteligent being on earth, the second being, of course, the dolphin, cand sfarsitul lumii se apropie este altu: should we all lie down, and put paper bags over our heads?. deh, si asa se intampla ca desi delfinii au incercat sa ne avertizeze, noi nu i-am inteles, si acuma pamantul trebuie sa fie demolat pentru a se construii o autostrada inter-galactica de mare viteza.
creaturiile care trebuie sa faca acest lucru (demoalarea) sunt the Vougs, o creatura foarte birocratica, care nu face nimic fara un permis de la procuratura, care au nevoie mai intai de o stampilata in trei originale de la notar, care apoi trebuie trimise la verificare, si apoi inapoi, cu semnatura oraginala de la procuratura, care trimite mai departe in arhive, si de unde sunt copiate si trimise inapoi, si atunci se poate face ceva, pe scurt, o creatura inteleasa numai de britanici. gidul descrie the Vougs in felul asta, dar mai spune si: Vougs have the second worst poetry in the entire universe. dar de fapt, creaturiile astea nu sunt intelese, and under this, a bit unlucky outer apearance, inside, they only want to be loved.
asa se intampla ca numai 2 pamanteni cu prosoapele lor reusesc sa scape de demolare, si ajung in space-ship-ul presedintelui universului, care este de parere ca "you can't be president with only one head", si unde gasesc usi care au o sunny disposition, un robot genial cu genuine personality (manic depresiava) si descopera ce este un improbability drive.
cu o echipa asa de misto, povestea continua, si gasim intrebarea, the answer to everything, simple and fast, care dupa 7,5 milliarde de ani a fost socotita de un computer genial, si care este: 42. raspunsul deci la intrebarea asta, the ultimate question of the universe, is 42, dar care era intrebarea? ca sa fie socotit raspunsul la intrebarea asta, think deep, computer-ul asta genial, inventeaza alt computer, si el se retrage ca sa se uite pentru eternitate la televizor.
dupa vizitarea diferitelor planete, si descoperirea unei secte care asteapta the coming of the great handkerchief, ajung pe planeta Vouge, unde nu e prea bine sa gandesti, si unde aflam dece specia aia a ajuns asa cum este. acolo incepe mica poveste de dragoste, care insa nu estre apreciata de ghid, care supne despre dragoste atat: love... avoid if at all possible.
dupa alte sarituri cu improbability drive, unde possibilitatea de a nu se intampla nimic este cam 17858743:1, si cand apare o balena care cade din cer, si care gandeste diferite lucruri ciudate, si inventeaza o limba, la fel cum din rachete nucleare devin bowls of petunia, care si ele gandesc in timp ce cad, oh, not again, si de la care umanitatea ar fi putut invata multe daca ar stii dece gandesc falling bowls of petunia, oh, not again, calatorii ajung sa descopere o arma ciudata inventata de femei, si il gasesc pe dumnezeu, sau ma rog, un tip care face custom-build-planets, si care a facut si pamantul. de la el afla de fapt ca the first most inteligent being on the planet were mice, who also ordered the planet to be built, and who made experiments on humans. dupa o lupta scurta cu mice and Vogues, ei se salveaza, si pamantul poate fii reconstruit.
some more quotations:
- i have a million of ideas, but all end in certain death.
- but why?... - 42. heheh
- so long, so long, so long, and thanks for all the fish.
- i wouldn't go anywhere without my beloved towel.... (uitati-va pana la sfarsitul genericului final!)
un film care foloseste tot vocabularul cinematografic, si combina toate elementele culturii omenesti in asa fel, incat sa le poate desfiinta cu un umor britinac, destept, bine ales, care nu devine nici o data de prost gust, si care te face sa razi cu lacrimi. 10/10.

notorious
13 Jun 2005, 14:27
faust - that was funny ! titlurile erau in romaneste, if you can believe that ! ah, si funny mai era si diavolul din filmul lui murnau, si mefisto la fel: este umorul neintentionat declansat de exagerarile expresionistilor. culmea, in poemul tragic, murnau mai are capacitatea de a include si cateva scene de umor candid, precum cele dintre vrajitoarea satului si mefisto din partea a sasea. in rest, pot spune sincer ca f.w. murnau a reusit o tragedie al carei subiect central este cel al libertatii de alegere (cum era si in piesa lui goethe, de altfel), deosebit de solida din punct de vedere dramaturgic si cu o serie de artificii vizuale tipice expresionismului (luminile, in primul rand sau cadrele memorabile cu satan care vegheaza deasupra satului). frumos, dar tot 'sunrise' ramane preferatul meu. :P

9/10

Sm�agol-Gollum
13 Jun 2005, 17:44
The polar express 5.5/10 asta ar fi mers daca l-as fi vazut de craciun...when the spirit of christmas is high :P ...mi-a placut de baiatu ala "stie-tot"..am impresia ca e acelasi care il interpreteaza pe mandark in dexter's lab...da..acuma am vazut.e unul si acelasi! :lol: un lucru de remarcat este faptul ca nici un copil nu avea un nume, nu era "personalizat", si asta a dat un caracter general povestii...anyone of us could be that kid! ;)

M0n0
13 Jun 2005, 22:30
Boogeyman - 5/10 suficient pentru un film horror, insuficient per total...cine nu are ce face, sa se uite la el, cine are la ce se uita...f bine, la filmul asta nu pierzi nimic daca nu te uiti...

Cine mai are niste nume pentru filme bune...dar care se gasesc usor...sa ma anunte...

Cinemania
13 Jun 2005, 23:40
Johnny English - expirat rau...pe Malkovich il roade rau buzunarul de a jucat in asa ceva; Natalie: e mai buna in muzica; Rowan...ninik nou sub soare

Napoleon Dynamite - 8/10; fresh...not bad at all...original

Nae
14 Jun 2005, 05:34
Godzilla vs. Mechagodzilla II. un film despre ce mai poate distruge un dinozaur care este iradiat, si ceea ce mai poate invata omul de la el, desi a incercat sa-l omoare in nenumarate randuri, cand tot nu a invatat nimic.
filmul incepe cu prezentare protagonistului, care desigur nu este un genui tampit, dar care un suflet de luptator. cu calitatiile astea ajunge la G-Force, unitatea speciala contra Godzilla (G de la Godzilla). povestea paralella este ca in acelasi timp, pe o insula pustie este descoperit un ou preistoric iradiat si el, si cand il gasesc, apare si Godzilla, dar si un alt animal preistoric zburator, care este denumit pe scurt, Rodon. deh, si se pune de o lupta scurta, de care profita oamenii care fura oul, si Rodon este invins de Godzilla.
cu acel ou se fac tot felul de experimente, si numai atunci cand niste copii supradotati ii canta un cantec, care suna ca un keyboard revival din anii 60 prost, de abea atunci iese din ou, un Baby-Godzilla, mic si frumos, de un metru si ceva cu niste dintii tare fiorosi, care cere dragoste. si dragostea o primeste de la o femeie, de la care mai primeste si niste plante, pana cand incep sa-i placa hamburgeri de la McDonalds.
Godzilla apare insa in Kyoto, si il cauta pe asta mic, and here come the special effects. desi marimea lu' Godzilla este nedefinita, adica o data este mai mic, o data mai mare, el reuseste sa distruga tot ce-i sta in cale, pana cand apare MechaGodzilla. un robot de marimea originala, de metal, stralucitor, filmat tot timpul in culori albastre desi lumina naturala nu este asa, si montat pe o muzica de mars japonez proasta. comandat de o echipa de luptatori fiorosi, puernici si frumosi, MechGodzilla incepe lupta, si distuge ceea ce-a mai ramas din oras, fiind inzestrat cu niste arme mai tari decat tipatul tipic godzillaiesc, si razele alea colorate frumos care ies din spate, si sunt aruncate prin gura. cu ajutorul armelor supramoderne, MechGodzilla il face groghii pe originalul Godzilla, si cand este la pamant, ii dau la cap bine in stilul fair-play bine cunoscut. numai ca Godzilla, printr-o greseala umana, reuseste sa-si reincarece ca o baterie puteriile, si se razbuna fioros.
MehaGodzilla fiind distrus, originalul se indepta sa-si recupereze fiul, iar oamenii incearca in stilul traditional sa-l opreasca: cu avioane, tancuri, si desigur, cu arme cu laser, pe care Godzilla le cunoaste deja, si le sfarma intre cele 3 degete de la picioare. vazand cu nu se poate face nimic, oamenii il ascund pe BabyGodzilla, si originalul se retrage nejustificat inapoi in ape.
la Godzilla-Center se fac alte cercetari prin intermediul lu' BabyGodzilla, si se descopera un alt creier in Godzilla, undeva pe la genitale. desi animalul mic este prietenos, atunci cand aude din nou un cantec din ala cantat de copii supradotati japonezi, care suna a keyboard desi este a-capella, innebuneste, si ochii incep sa-i palpaie intr-un rosu ciudat, care il face pe Rodon (alalalt dinozaur zburator) sa se intoarca din morti, si sa fie chiar mai tare, adica up-grade-at.
SuperRodon se indreapta deci spre oras ca sa-l recupereze pe BabyGodzilla, si desigur mai disturge cate ceva pe drum. intr-un fel absurd, orasul Kyoto este din nou refacut, si asa ca are ce sa distruga, cu multe explozii, cu multe artificii colorate, si cu sunetele de distruge traditionale pentru un film Godzilla.
MechaGodzilla este mobilizat sa se lupte cu SuperRodon, si fiind si MechGodzilla up-grade-at, nu are nici o problema. MechaGodzilla mai are si un ajutator, un avion supra-sofisticat, in cockpit-ul caruia palpaie intr-una un mare semn, un display high-tech, cu BATTLE.
dupa invingerea lu' SuperRodon, apare insa Godzilla, za original. el reuseste sa doboare avionul, si sa se lupte cum trebuie cu MechaGodzilla. dupa multe artificii si raze colorate care zboara dintr-o parte in alta, si nimeresc mai mult orasul care explodeaza intr-una, si nu inamicii, din MechaGodzilla se face SuperMechaGodzilla, pentru ca avionul, care intre timp s-a reparat, se lipeste pe spatele lui. acuma, cu noua putere, ii dau la cap lu' Godzilla, si il arunca la pamant. de aici sigur ca urmeaza runda de fair-play, si distrugerea mintii din zona genitala. cand faza asta este insa vazuta de BabyGodzilla, ochii palpaie in felul ala cunoscut deja, si desi suna deja blasfemic, Rodon reinvie. sigur, nu ajunge departe pentru ca SuperMechaGodzilla ii da in cap, dar cazand pe originalul Godzilla ii transfera lui puteriile (auoleu cata blasfemie) si acuma il avem pe UltraGodzilla. asta il bate de nu se vede pe SuperMechaGodzilla, si in stilul fair-play, il face muci atunci cand este la pamant. dupa multe lumini colorate, si dupa si mai multe explozii, SuperMechaGodzilla este distrus integral (desigur, pilotii furiosi supravietuiesc).
intr-un gest de dragoste materna extraordinar, oamenii il parasesc pe BabyGodzilla, care acuma este pe mana lu' UltraGodzilla. asta fiind tatal lui (sau oricum, o ruda mai apropiata decat omul) are o autoritate mai mare, si il ia cu el, inapoi in ocean.
din ciclul "a small japanez wisdom" de la sfarsitul tuturor filmelor Godzilla, vine si ultima propozitie a filmului, in care unu' din piloti ne explica cum viata va invige intotdeauna sinteticul, si cum din instinct avem puterea de a supravietuii: "There you have the prove. Life beats everything."
un film genial, pe care il recomand la ore matinale, dupa nopti pline de insomnii, sau la orice sarbatoarte mai interesanta, where you need a party-booster.. 10/10... ba nu, stai, 11/10.

Longshot
14 Jun 2005, 07:29
untergang 8.5/10 - ok filmu'. bazat mai mult pe atmosfera din bunker decat pe luptele de prin berlin si pe un ensemble cast rather than doar bruno ganz (who steals da show), care iese din film cu vreo 30-35 min inainte de final. de vazut in special pt viziunea pe care o prezinta (cum s-a mai zis), fanatismul si loialitatea nemtilor fata de fuhrer, care e prezentat gen personaj tragic (batran, garbovit, bolnav, duios fata de apropiati si atacat de valuri de paranoia si dementa, lansandu-se in tirade violente impotriva generalilor sai si impotriva "conspiratiei mondiale a evreilor").
p.s. : o laba mica la final cand apare scris alb pe negru body countul de evrei si cu "a batrana" cum ca ea nu stia ce si cum.
p.p.s. : am vazut inainte de film traileru' de la corpse bride si care looks brilliant. giddyup

M0n0
14 Jun 2005, 10:52
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy - 9/10 un film mai mult decat bun, descrierea lui Nae e f buna deci eu nu am de adaugat nimic in afara de: vizionat-l neaparat si "so long and thank you for the fish" :)

Sm�agol-Gollum
14 Jun 2005, 15:35
Kinsey 7.5/10 incredibil cum s-a schimbat mentalitatea oamenilor de azi fata de cei din anii 40', 50'!! cand l-am auzit pe ala care a zis ca a f*tut 27 de specii diferite mi s-a facut rau.. :shock:

MinRep
14 Jun 2005, 16:24
Hair - 6/10: finally seen it... Insa ma asteptam la mai mult un pic. Melodiile destul de bune (nu cine stie ce, cu cateva exceptii). Interesanta mi s-a parut aparitia lui Nicholas Ray (regizor al unor filme dintre care "Rebel Without a Cause" iese in evidenta) in rolul unui general autoritar.

Cinemania
14 Jun 2005, 17:08
Exorcist - The Beginning: Oh, Hollywood why have you forsaken me? sau cum iti poti bate joc de un film dupa reteta americana pentru filme spectaculoase si sangeroase...atat de mult s-au chinuit toti sa ne sperie incat totul a devenit un mare fas, filmul terminandu-si resursele pana spre final; scenele cu tipa sex-obs-posedata (cum altfel?!) n-au mai putut repara nimic; tare faza cu baiatul devorat de hiene, though :w00t: - 5/10

Cinemania
14 Jun 2005, 17:23
A Trip to the Moon - 1902 - Georges Méliès; un extraordinar inceput pentru cinematografia sf; trecand peste detaliile tehnice, story-ul si modul in care acesta este prezentat prefigureaza marile inclestari "tehnico-tactice" intre civilizatiile Universului ce au urmat in filmele de gen

Meet the Fockers - Meet the Parents reloaded; filmul a patit-o cum a patit-o si continuarea la Analyze This; merita vazut doar pentru distributie 6/10

House of Sand And Fog - Un tur de forta al psihologiei umane, sustinut cu varf si indesate de Ben Kingsley, Jennifer Connelly si Ron Eldard; atmosfera e magica, "foggy" & "dark" 9/10

Airlight
14 Jun 2005, 20:53
welcome back :)

Pitbull
15 Jun 2005, 02:11
Marele fâs de "Giliap".
Cronica aici:
http://www.cinemagia.ro/forum/viewtopic.php?p=104741&hist=0#104741

MinRep
15 Jun 2005, 07:01
Untergang, Der - 7/10: Pai, in primul rand, acest film iese in evidenta pentru interpretarea magnifica a lui Bruno Ganz. Primul film pe care l-am vazut in care Hitler este prezentat in concordanta cu personalitatea sa istorica, cu latura sa psihologica si cu Parkinson cu tot. In rest, nu mi s-a parut decat un film obisnuit, fara 'sclipiri de geniu'. Laudabil ca nu s-a incercat un film despre caderea unui dictator, ci despre caderea unui 'imperiu'... Altfel, A.M.Lara joaca bine... ;)

Lady_Skar
15 Jun 2005, 14:14
King Arthur 7/10

Chiar nu a fost asa de rau pe cat ma asteptam! Cred ca se datoreaza si faptului ca in ceea ce-i priveste pe Clive Owen si Ioan Gruffud, ar putea sa-mi citeasca si Legea Fiscala si eu tot i-as asculta mesmerised. :) Si asta a ajutat pentru ca scenariul a fost slabut, pana si replica mult prea cool "Your God doesn't live here" a sunat fake. Ca sa nu mai zic de Arthur care suna ca o placa stricata: "I have a cause, I need a cause, someone give me f@#%ing a cause!"
Get a life dude.
La sfarshit se aude vocea lui Lancelot (who kinda died in the movie) care zice:
"Nu plangeti pentru cavalerii care au murit caci ei vor trai pentru totdeauna, amintiti in legenda lui Arthur"
Daca-i asa, atunci Lancelot, baiete, you kinda got a bum deal!

LOL

tailgunner
15 Jun 2005, 14:37
Die Hard :lol: :lol: :lol:

Hans...get the detonators

M0n0
15 Jun 2005, 16:57
My Baby's Daddy - bunisor...comedie buna...de vazut
Spy Hard - presupun ca toate lumea il stie pe Leslie Nielsen, deci va da-ti seama cum poate sa fie filmul asta...de vazut de asemenea...

notorious
15 Jun 2005, 17:36
wait until dark - facut de terence young dupa piesa cunoscutului domn frederick knott, a carui precedenta piesa, 'dial m for murder' il insiprase pe hitchcock. ei bine, n-am vazut 'dial m for murder', DAR, ca tot veni vorba de hitchcock si gustul sau pt teatru (lucru normal, atata timp cat el insusi a fost regizor de teatru), ma intrigase un lucru: cum a reusit, totusi, le maitre, sa faca astfel incat 'rope', un film care porneste de la premise deosebit de teatrale (un singur decor, unitate de timp etc.) sa evite toate capcanele genului ? sa fie acel tur de forta de a filma intr-un singur plan ? sa fie evitarea notelor explicative in exces din teatru, necesare acolo datorita limitarii decorurilor, dar care subtiaza dramaturgia unui film ? jocul actoricesc care evita acel iritant scheletism teatral ? oricare ar fi raspunsul, hitchcock stia ce inseamna 'teatru' si ce inseamna 'film' si (mai ales !) diferenta dintre cele doua concepte.

as vrea sa pot spune si despre filmul lui terence 007 young aceleasi lucruri ca si despre filmul lui hitchcock. dar, well - previzibil, nu? - nu pot. in 'wait until dark' nu trebuie sa te uiti cu lupa ca sa identifici reziduul teatral. aici, totul arata a teatru: actorii intra in 'scena' (in cazul de fata, apartamentul oarbei suzy, jucata destul de anost, zic eu, de audrey hepburne), isi spun replicile si ies. luminile se sting (atunci cand audrey manioasa trece la atac si hotaraste sa-si transforme umilul apartament intr-o adevarata capcana pt hotii jucati de richard crenna si alan arkin) si iar se aprind (atunci cand sotul ei face efectiv 'lumina'). fiecare scena cuprinde cate o nota explicativa, care, chipurile, contureaza intriga (o intriga care nu, nu se poate constitui in scene propriu-zise, ci prin povestire, printr-o obositoare tirada a fiecarui personaj), dar mai degraba demasca constructia cel putin gaunoasa a scenariului. ba mai mult, ai acel efect static, de lancezeala a personajelor si a actiunii - timp de 107 minute esti prins intr-o singura camera populata de o serie de personaje care efectiv 'joaca teatru', si la propriu, si la figurat. si inca 'teatru' cusut cu ata alba, de nu este in stare sa pacaleasca nici un copil de 10 ani.

sau poate ca sunt prea pretentios... poate ca trebuia sa ma las pur & simplu speriat atunci cand alan arkin ii face 'bau !' lui audrey hepburne si o fugareste cu cutitul pe scena (pardon, vroiam sa zic prin apartament). era asta suficient ? well, not for me it isn't. ;) vedeti, eu nu prea ma innebunesc dupa teatru, mai ales atunci cand isi baga nasul in film. ;)



p.s.: cu ocazia asta ii dau o steluta norocoasa si lui andrew davis, care a reusit, pana la urma, cu talent mestesugaresc, sa faca dupa aceeasi piesa, 'dial m for murder', un thriller dinamic si emotionant - 'a perfect murder'. deci, se poate. :P

gionloc
15 Jun 2005, 18:48
House of Sand And Fog - Un tur de forta al psihologiei umane, sustinut cu varf si indesate de Ben Kingsley, Jennifer Connelly si Ron Eldard; atmosfera e magica, "foggy" & "dark" 9/10


filmu asta mi-a fost laudat can o venit la cinema (anu trecut candva), l-am vazut si am fost atat de suparat pe el incat va chinui acu cu un text despre el. e lung, asa ca impuscati-ma! :oops:



Daca Jeniffer Connoly nu ar fi atat de frumoasa precum este, ce parere va face(cum as fi trait :P ?) filmu

2 ore si ceva deseneaza drumu de la sacrificiu pentru casa pana la a renunta la idea (dorinta) posesiei spatiului respective. Pentru ce toata drama? Pentru 500USD, pe care femeia oricum NU trebuia sa-i achite: asadar, pentru nimic.
Mie nu-mi zice multe lucruri calde, singuru lucru de care m-as agata e trupu lu Jeni, dar... :huh:

Insa poate fi un film semnificant pentru natia Americana. Inlocuim “casa” cu “patrie” si avem in fata o ecuatie: “totu pentru patrie” cu sublinierea posibilelor unghiuri de vedere.
a) lui Jen Connoly [omu American obisnuit, ff frumos fizic, deocamdata, da cu casa plina de vase murdare = viata ei e mizerabila (la o prima si usoara citire), da a carei meserie e de a face curatenie in casele in care era angajata/chemata, adica in lume daca e sa privim in mare]. Statu ii ia casa din greseala, incearca sa repare povestea, da nu mai poate fiindca a intervenit arabu in afacere; asa ca statu il indica drept vinovat. Nu noi (statu) suntem de vina acum, ci arabu, care nu vrea sa returneze bunu cumparat in mod legal, adica dupa legile teritoriului respectiv! So, kill the Arab! Ceea ce se si cauta; da nu in mod direct, barbar, ci mai intelligent, terorizandu-l psihologic, pe el si pe familia lui (cum zic astia pe la TV), [adica pe poporu arab, care este tapul ispasitor la nivel general, - in povestea in care casa = patria], mai pe ascuns, nu in vazu lumii [politistu ala destept care isi abandoneaza familia… pana la urma de inteles, si mie mai imi vine sa ma ascund din cand in cand], ca pe fatza incercam sa-i pedepsim pe cei vinovati [sefii politistului certandu-l pe asta care ameninta arabu]. Pana la urma arabu nu mai asteapta sa fie executat si el de stat = in mod legal, ci se sinucide; o atitudine corecta, dupa cum ne invata si d-l Sartre (in Existentialismu e un Umanism). Jeni, omu de rand devenit exceptionalu fiindca deja STIE TOT, aflase intre timp ca arabu e un om bun, suffletist, ca nu e cu nimic mai prejos pe scara umanului decat ei, si cauta sa paraseasca realitatea de cacat, dar chiar arabu o salveaza, iar la final alege atitudinea superioara a celui ce STIE: refuza casa = patria aia de doi lei care prin mecanisme absurde te aduce aci – in situatia ei, adica.

b) ARABU – ca sa nu fie spanzurat acasa fiindca promova imagini politice occidentale – io zic ca era spion American in Iran, altfel ciuciu refigiu si cetatenie asa repede! – se trezeste in plina societate la care visase. Unde intretine o fantasma (imagine) de om instarit si de caracter (omu halucineaza), o lume artificiala pe care o creeaza si o mimeaza doar pentru a-si marita fiica – frumoasa de numa – cu un tip cu coada prinsa, negricios si cu burtica ce arata ca un manelist first class de pe la noi – societate ale carei reguli, desi le joaca tare bine, ii aduce numai necazuri. Si cand vre sa indrepte povestea (macar in ce-i priveste familia) pierde tot! pai, din punct de vedere moral-crestin o merita, numai ca masura crestina (!!? Care o fi aia) ii cantareste doar lui comportamentul! Insa in povestea casei si el poate fi considerat, obiectivist privind (cu toate ca jeni e mult mai frumoasa) , o victima a sistemului. Si iaca, sa mai si scurtez, nu-l omorara fratii lui, da-l ucid tatacii adoptivi, americanii!

Concluzie: - 1.sistemu e de vina, daca vreti sa nu mai fie nereguli in el - sa-i omoram pe arabi, astfel nu mai are cine sa-ti calce patria (casa). Desi is oameni ca noi, americanii, cu vase murdare in casa, ii omoram – uite-te care-i obiectivu politic numaru unu al americanilor!
2. sistemu e de vina, ca sa eliminam defectiunile (sa schimbam sistemu), cu totii anarhisti sa fim!

Un film care imbraca o poveste super banala si plictisitoare intr-o haina pretentioasa cu vreo 11 numere mai mare! [muzica lu James Horner aminteste de Mulhilland Drive si anunta neincetat intamplari fabuloase, care ne vor face sa ne varam sub scaune, insa niciodata, zic io, muzica nu-si gaseste correspondent pe masura in imagini! Astfel avem create o atmosfera artificiala de suspans si de neprevazut, care nu exista dincolo de banda Sonora – de unde si artificialu. O scena e luata pe de-an-tregu din Requiem for a Dream (aia in care jen merge pe podetu ala peste ocean si e filmata cu o camera fixa din departare) – sa-i aminteasca fetei de cel mai bun film pe care l-a facut!, apoi, cea mai tare faza – nenea Ben (arabu) vorbeste cu nevasta-sa in ARABA, da can se roaga divinitatii sa-i salveze copilu, nu-i zice ALLAH, ci GOD!!!
:sleep:

nume
15 Jun 2005, 20:09
Fratilor scrieti mai putin ca n-are nimeni timp de pierdut pt. cititul unui singur post.

BeNnY
15 Jun 2005, 20:30
Fallen Art - 9.5/10 - Tot al lui Baginski, am scris de Cathedral al lui in urma cu ceva zile. Asta e mult mai bun decat celalalt, pentru ca nu e numai absolut impresionant vizual (quote de pe imdb, ca e trendy, un tip spune ca Baginski e in a league of it's own, ca animatie, shrek fiind un mic cacat - si ca film, de altfel - pe langa astea ale lui Baginski), are si o idee geniala in spatele ei cu muzica de la tipi numiti Fanfare Ciocarlia. Gen Goran Bregovic. E greu de descris. Plot outline-ul de pe imdb e foarte ambiguu, descrie jumatate din filmulet. Continuare la imdb: ajunge la tipul mare si fotografia e bagata intr-o masinarie uriasa, incepe muzica, poza ajunge alaturi de multe altele si e proiectat un slideshow foarte rapid care formeaza gen un filmulet in care pozele cu soldatii cazuti pe asfalt formeaza un dans sincronizat cu muzica (asta e fraza a la Calistrat Hogas). Si tipul mare incepe si el sa danseze. Nu cred c-ati inteles ceva, dar MERITA VAZUT. Desi nu stiu daca-l gasiti. Pentru ca sunt atat de convins ca tipul e un geniu dau Cathedral si Fallen Art cui vrea. Ok, atat. Mult pentru un film de 5 minute. SEE IT!

ps nume, fiecare scrie cat vrea si citeste cine vrea. E scris prea mult si despre ceva ce nu te intereseaza, nu citi. Simple as that.

Denis_stelistu
15 Jun 2005, 22:03
The Game 9/10 M-a impresionat filmul asta cu subiectul sau.Suspans de toata frumusetea.Actori de calitate:michael douglas si sean penn.
sfarsitul a fost confuz,adica unul e impuscat,cel care a tras se arunca de pe un zgarie-nori,nu pateste nimic.Si jos vine mortul.
Mi s-a parut mai mult decat un joc.adica principalul este trimis in Spania,i se pune casa la licitatie.
Film de 5 stele.

herbert
15 Jun 2005, 22:16
The Game 9/10 M-a impresionat filmul asta cu subiectul sau.Suspans de toata frumusetea.Actori de calitate:michael douglas si sean penn.
sfarsitul a fost confuz,adica unul e impuscat,cel care a tras se arunca de pe un zgarie-nori,nu pateste nimic.Si jos vine mortul.
Mi s-a parut mai mult decat un joc.adica principalul este trimis in Spania,i se pune casa la licitatie.
Film de 5 stele.

Denis, n-am inteles subiectul filmului din cronicutza ta. ce s-a intamplat? de ce te grabesti, ca-ti strici stilul. altadata erai mai limpede... & inteligibil.

Nae
16 Jun 2005, 00:36
Fallen Art - 9.5/10 .

subscriu. am vrut sa arat filmuletul asta si unei prietene, dar n-am avut timp...
oricum, un MUST SEE.
eu i-am dat 10/10. e impecabil.

BeNnY
16 Jun 2005, 00:41
Unde ai scris de el? Partea misto e ca eu am luat Cathedral downloadand chestii la intamplare de pe DC++. Si mi-a placut si am luat cam la fel de la intamplare si Fallen Art. It's a sign from God.

Nae
16 Jun 2005, 00:59
nu mai stiu unde am scris de el, ideia este ca filmul asta e o capodopera care nu a iesit la suprafata. e plin de fineturi, are o regie impecabila, si o ideiecare devine incet incet mai placuta cu cat il vezi mai des.
monajule este de zile mari, pe muzica aia, care este Fanfara Ciocarlia, daca nu ma insel.
eu il am pe un CD pe undeva, si de fiecare data cand vreau sa ma amuz, si sa invat ceva, il scot si ma uit la el....

europe_east
16 Jun 2005, 05:16
lucia y el sexo, l-am revazut si parca mi-a placut mai putin ca prima data. mi s-a parut cam saracutz, vorba titlului... povestea, interesanta, cred ca putea fi exploatata mai mult.

Denis_stelistu
16 Jun 2005, 09:26
Pai,unul semneaza hartiile,face mai multe la CRS(nu stiu ce inseamna).
Si d-aici incepe suspansul.Mai intai la casa,ii vorbeste televizorul si etc.

tailgunner
16 Jun 2005, 12:20
benny, daca tot dai, da si mie filmuletele :)

Sm�agol-Gollum
16 Jun 2005, 12:58
Shaolin Soccer 7.5/10 now that's what i call a football match!! foarte interesanta ideea de a combina kung-fu cu fotbalul...oare se poate aplica si in realitate?... :?

American pie 2 7.5/10 am vazut si eu in sfarsit filmul asta si nu am regretat deloc! :lol: am murit de ras cand l-am auzit de fratele lui stiffler vorbind! si ca orice film care se respecta trebuia sa fie un happy ending, in sensul ca everybody f*cked everybody!

notorious
16 Jun 2005, 14:14
este trimis in Spania

mexic.

Sm�agol-Gollum
16 Jun 2005, 17:41
Who am I? 0/10 foarte foarte prost! am rezistat doar jumatare din film (si asta cu mari eforturi)...firul actiunii parca este discontinuu, scenariul este prost, replicile sunt proaste, majoritatea actorilor sunt f slabi..ce mai..a crapy movie!

First daughter 7/10 asta mai merge ca film...pacat ca subiectul asta a mai fost folosit deja(chasing liberty)...abia astept sa o vad pe katie holmes :oops: in batman begins..

bellhop
16 Jun 2005, 18:42
...abia astept sa o vad pe katie holmes :oops: in batman begins..

o vad eu azi, ce sa-i transmit din partea ta? :)

Sm�agol-Gollum
16 Jun 2005, 18:47
oo...nice of you to do that, but...eu nu vreau sa ii transmiti nimic...eu vreau altceva de la ea.. :oops:

M0n0
16 Jun 2005, 19:04
Fallen Art - 10/10 of course

bla bla


in traducere libera: Nu am stiut niciodata ca un film de 5 minute 41 de secunde poate fi asa de profund si de simplu.
DE VAZUT NEAPARAT.

Denis_stelistu
16 Jun 2005, 21:37
Milionari de weekend 7/10 Filmul n-a avut parte de droguri si alte prostii,dar in schimb crima si bani la maximum.Dar cu reclamele alea,bagau din sfert in sfert de ora,n-am inteles nimic.

M0n0
16 Jun 2005, 22:05
Hide and Seek - 5/10 Schizofrenic bullshit...un Robert DeNiro sub standardele normale, Dakota ca intotdeauna...
mai mult m-am enervat la filmu asta...

Sm�agol-Gollum
16 Jun 2005, 22:36
Seed of chucky 2/10 :sick: asta e total bullshit! adica trebuia sa fie horror? yeah, right! mai mult am ras decat m-am speriat... faza cu "baiatu" n-am inteles-o! ce p mea era ala pana la urma? parea un schitofrenic de ala cu vreo 5 personalitati. bleah...iar sfarsitul..just don't get me started with that! per total a fost o pierdere de timp si nu recomand nimanui care are o parere buna asupra horrorurilor, pt ca dupa ce vizioneaza filmu asta s-ar putea sa si-o schimbe..

BeNnY
16 Jun 2005, 23:31
Natural Born Killers - 9.8/10 - Sublim. Oliver Stone a facut asta? Nenorocitu'. Se vede QT in el. Il pun pe acelasi piedestal cu Pulp Fiction.

Cinemania
17 Jun 2005, 00:27
welcome back :)

thx... :D

Cinemania
17 Jun 2005, 00:30
Fratilor scrieti mai putin ca n-are nimeni timp de pierdut pt. cititul unui singur post.

I say we shoot him

Cinemania
17 Jun 2005, 00:39
lucia y el sexo, l-am revazut si parca mi-a placut mai putin ca prima data. mi s-a parut cam saracutz, vorba titlului... povestea, interesanta, cred ca putea fi exploatata mai mult.

da' pentru Paz Vega merita!!! :w00t:

gionloc
17 Jun 2005, 00:40
Fratilor scrieti mai putin ca n-are nimeni timp de pierdut pt. cititul unui singur post.

I say we shoot him

mai bine sa-l incoltim cu mesaje lungi. numai posturi lungi :) sa crape matzele invartind motoceii legati la soba si sa salvam definitiv timpul lui nume ! :)

Denis_stelistu
17 Jun 2005, 11:42
Natural Born killers 9.9/10 Un film ce a inspaimantat lumea.Oliver Stone respect.Filmul e criminal,romantic si dramatic. 8)
Distributie de nota 10 si Un film de (*) (*) (*) (*) (*) stele,of course.

Gaandalf
17 Jun 2005, 17:28
Haute Tension - 10/10 - another serial killer movie ? No! THE best serial killer movie i've seen since se7en. Bloody, brilliant, hard, original, french, and a most impressive kick off topic sequence.

Sm�agol-Gollum
17 Jun 2005, 21:19
Princess Mononoke 9/10 excelent filmul...de fapt desenul...nu am mai vazut de mult un film de asemenea grandoare. nici nu am simtit cum au trecut cele 2 ore si ceva...cele mai de belea erau creaturile alea pe nume Kodama(parca asa se numeau)..stiti voi..alea mici si verzi de faceau chchchchchc :D

BeNnY
17 Jun 2005, 21:32
..alea mici si verzi de faceau chchchchchc :D

Ala roz cu probleme la plamani?

Undo - gen tot Platige studios (Cathedral, Fallen Art), mai scurt si mai slab vizual. Restul ok, dar neremarcabil. http://lila.platige.com/~marcin/ - cu click pe movie se poate si downloada filmul

notorious
17 Jun 2005, 21:55
robots a fost dragut, insa doar atat, insa pretentiile i-au cam daunat (uitati-va numai la distributie !). universul robotilor este tot ce conteaza, pt ca e facut cu atata placere, talent si inventivitate incat dupa ce iesi din sala de cinema, esti suficient de dezorientat ca sa te poti intreba pe ce lume esti. in rest, glumele sunt unele mai bune altele mai dubioase... verificati si voi.

7/10

Denis_stelistu
18 Jun 2005, 21:12
Freaky Friday 5/10 O Lindsay Lohan batrana si o Jamie Lee Curtis tanara la comportamente.Mark Harmon era un star prin anii 80.
Good Bye,Lenin 8,5/10 Un film despre dragoste.Nise copii isi protejeaza mama fara tata :huh: .Destul de bun.
Hero of the Federation 1/10 a doua oara,mi-am dat seama de film.
O stupizenie luata din mai multe filme celebre.
Wes Craven presents:They 6/10 In primul rand,Wes Craven nu face nimic in film,si amintiri din trecut.Bineinteles nasparlete.

Sm�agol-Gollum
19 Jun 2005, 01:44
Assault on precinct 13 4/10 nu stiu cum sa spun da parca nu prea avea treaba cu realitatea filmul asta...adica toate exploziile si toate focurile alea de arme nu au fost auzite de absolut nimeni?...si exact dupa ce pleaca lawrence fishburne vine cavaleria...a, da..tot la sfarsit..dupa ce il raneste pe ethan, doar fata il ajuta sa mearga.nici un doctor nu e prin preajma, iar cand ajunge la ambulanta, iar ioc doctori. pai in realitate omul ala murea de vreo 3 ori..

West
19 Jun 2005, 12:44
Good-bye, Lenin! - 7/10. Chiar merita vizionat.

The Jacket - 5/10.

Sm�agol-Gollum
19 Jun 2005, 13:15
Blow 7/10 pana la urma mi-a fost mila de george..toti l-au lucrat pe la spate..pana si sotia lui...auzi, dupa ce ca il baga la inchisoare, sta 3 ani, ii mai ia si fiica si ii si cere bani...partea cea mai faina a fost ca filmul s-a inspirat dintr-un caz real.

nume
19 Jun 2005, 14:02
Blow 7/10 .
Glumesti nu ?

Nightwane
19 Jun 2005, 15:34
Kaze no tani no Naushika - N-am putut sa nu ma uit a 5 oara la filmul asta. Divin, da-l in spanac. 10/10

Tenkû no shiro Rapyuta - si asta-i divin, da-l in ciuperci. 10/10

Tonari No Totoro - once in a while ma uit la filmul asta. cred ca l-am vazut de vreo 10 ori or smth. 10/10

Hotaru No Haka - si p-asta il revad on a regular basis. nu pot fara el. 10/10

Sm�agol-Gollum
19 Jun 2005, 16:19
Blow 7/10 .
Glumesti nu ?

but why not?...mi-a placut ca a fost inspirat dintr-un caz real si astfel a avut un sad ending...daca nu ar fi fost real pun pariu ca protaginistul ar fi ramas cu vreo 60 mil in banca, s-ar fi impacat cu sotia lui si ar fi trait fericiti pana la adanci batraneti. si in plus am marit punctajul pt penelope cruz :P


Pit fighter -10/10 Jesus christ! la inceput vroiam sa ii dau un 4-5 dar cand am vazut sfarsitul pur si simplu mi s-a facut rau... :w00t: sa va spun si de ce: deci baiatu nostru (pe langa faptul ca incasa pumni de parca ar fi fost un sac de box si tot nu avea nimic) statea ca shmekerul in mijlocul unei piete cu o katana langa el, cu un pistol la brau si cu o intreaga armata a unui mafiot in jurul lui...asa..si dupa ce stau aia frumos de vorba, "eroul" scoate pistolul, omoara bossi + vreo 50 de oameni, toate astea stand in mijlocul pietei si tipand ca un descreierat! si daca asta nu e de ajuns, tipu cica "se ascunde" dupa un stalp care era jumate cat el! a,da..mai pe la sfarsitul luptei pune el mana pe katana si incepe sa ii cioparteasca pe aia de parca ar face sushi. toata treaba asta cu sabia a facut-o doar mergand cativa pasi, pt ca desteptii aia de "bad boys" cu arme in loc sa stea la 50 de m distanta, ei veneau spre el. deci aia cu arma veneau spre ala cu sabia! now that's just facked up! :sick:

M0n0
20 Jun 2005, 13:38
High Tension - 9/10 High quality horror, de vazut...parca am mai vazut un film de genu asta...but I can't put my finger on it...

School of Rock - 8/10 foarte misto poveste...originala (partial) ... si acesta e un film de vazut...din cate stiu eu Jack Black a compus melodiile din acest film (cele cantate de copii)...

Longshot
20 Jun 2005, 19:18
hitchhiker's guide to the galaxy 8.5/10
first things first : nu mi-a placut miniseria din '81. nu neaparat pt ca arata cheap (pt ca si asta arata cam la fel, dar oricum filmul nu e about fancy cgi) ci pentru ca nu-mi placusera personajele. erau conturate slab, aratau rau, replicile nu sunau bine, feeling zero. nu stiu, ceva n-a mers. inceputul lung-metrajul-ului, cel putin primele 10 minute (minus cantecul delfinilor care nu mi-a placut) e aproape copiat shot-by-shot si replica cu replica. chiar si the sets arata la fel. dupa aia, se accelereaza putin. logic, acolo erau aprox. trei ore. dar aici, somehow, te prinde. nu stiu daca tocmai pt ca nu mai e asa de lung sau daca e datorita actorilor (way cooler - medalie de aur pt rockwell si deschanel) sau personajului marvin (thumbs up fata de laba de robot din 81), dar o face si razi, si razi, si razi. pana mai spre final cand o da in bashini si coteste spre tamp. hence rateaza ratingul de "classic". dar ramane "highly recommended".

nookie
20 Jun 2005, 21:22
This girl's life merita makr pt Juliette Marquis care este very Xrated (try this: http://www.imdb.com/name/nm1402839/)

Nae
22 Jun 2005, 04:44
The Power of Lies. un film despre destinul unor frati, care, dupa ce-au fost despartiti de minciuni si intrigi, se reintalnesc, si reusesc sa se impace. un film de George Hichenhopper (sau asa ceva), dupa un scenariu de Orson Welles.
tehnic, filmul etse impecabil. regizorul a avut grije sa construiasca povetsea in asa fel, incat sa poata folosii cadrele pe care le folosea si Welles, dand astfel filmului un flare neobisnuit. la imaginea asta bine conturata, expresiva si justificata se mai adauga si cateva aluzi la citizen kane, scene de dialog, poze de-a lu' Welles in planu' 2, sau cuvantul Rosebut scris pe cate-ceva de lemn.
desi filmul este facut in 1999, scenariu este de o actualitate cutremuratoare, si de o umanitate cum numai Welles stie s-o descrie. incepand de la miciile minciuni din campaniile electorale in america, filmul se construieste incet, creste distantandu-se de minciunile publice, si intra in viata privata si ascunsa a unor frati. protagonistul, cel care avea si campania electorala (hmmm, sound a bit like citizen kane), nu este de fapt cine zice ca este, ci a furat identitatea fratelui sau, care din cauza asta a trebuit sa plece in vietnam, de unde nu s-a intors. desi fratele reapare in timpul filmului, intrebarea de identitate a celor doi frati ramane misterioasa pana la final.
pe plan psihologic, scenariul este scris in asa fel, incat sa nu-ti dai seama daca protagonistul chiar este cine zice ca este, pana la momentul cand apare un nume: Raymond Romero. ca Rosebud-ul din citizen kane, numele asta ramane un mister, insa la jumatatea filmului se descopera ca este numele fratelui protagonistului. cu ajutorul unor personaje bine conturate (de exemplu sotia protagonistului, care desi este puterea dominanta in casnicie si campanie electorala, este si intruchiparea tristetei absolute pe care o cara protagonistul cu el) povestea intra in flash-back-uri (mda, cam oldskool) bune, care ii arate pe cei doi frati, sau numai pe unu singur, in asa fel incat sa nu-ti poti da seama care e care... astfel, fetele si numele raman doua chestii separate, care se unesc numai in ultimile scene, adica atunci cand fratii isi stau fata in fata.
sigur ca diferentele de personalitate au o importanta grava, fiind totusi o tema classica: doi frati. calitatile luate de la tatal lor sunt putere, eroism, imaginate, perseverenta si openmindness-ness, insa sunt impartite intre cei doi frati. aceasta diferenta intre cei doi ii face sa se desparta la un moment dat, si il face pe protagonist sa zica despre fratele si sotia lui ca nu-i iubeste: "what I hate, is love. [...] I hate it because I need to recieve it. I hate it, because it hurts". povestea nu se bazeaza pe aspectul sentimental al dramei si astfel reuseste sa nu devina siropos sau lacrimogen, desi, la final, o singura propozitie a spus totul: sotia il intreaba pe protagonist: "Do I know you?"
cu propozitia asta simpla, filmul reuseste sa acopere toata tema pe care si-a ales-o: minciuna. aratand fenomenul asta uman din toate punctele de vedere, Welles reuseste sa arate ca viziunea lui despre om a fost corecta, si ca timpul n-o schimba: omul minte ca sa aiba putere.
desi scenariul este scris impecabil, imaginea n-are gresi, si toate Welles-hint-urile din film sunt misto, regizorul nu reuseste sa aleaga povestea intre Hollywood si Welles. aici filmul pierde considerabil, pentru ca numai din cand in cand el reuseste sa surprinda printr-o secventa superba, pe care apoi o inneaca intr-un conformism hollywoodian. 8,75/10

Longshot
23 Jun 2005, 07:05
tulit-o dupa examen la carciuma unde m-am torpilat nitel, dupa care am bagat vro doua filme.
no. 1. a lot like love 6/10 - com. rom. cum stiu "ei" sa faca, cand penibil, cand mai tragi un ranjet. de asteptat pe hbo. la inceput poate parea mai slick si da impresia ca nu e chiar ca restul da' isi "revine" pana la urma. n-am rezistat la ultimele 10 minute pt ca incepea intr-o alta sala interpreter si am iesit sa iau bilet.
so,
no. 2. interpreter 7/10 - nimic special. fost exact cum ma asteptam. prestatii nicole si sean ok,(desi pollack l-a pus pe penn sa boceasca cam mult), faze mai cheesy asa (numele alora citite la sfarsit, obiceiurile ku etc), clisee dar si ceva bucati bine lucrate cu ritm, vana sau cum vreti sa-i ziceti (scena cu autobuzul si goana dupa asasin din final, cel putin pana cand ... ah, well, nu dau spoilere)

gionloc
23 Jun 2005, 11:59
pana pe martea viitoare nu prea am timp sa vad filme, dar ma mai relaxez seara cu cate un concert; ultimul, Homecoming, A-Ha (Oslo, 2001). baietii suna corect live, piesele-s bine gandite, nu erau printre favoritii mei (nici acum nu is neaparat), dar urmaring concertul cu textul in engleza pe ecran, am vazut ca nu-s chiar fara rost versurile lor.
extrauri faine, clipul piesei Velvet e tare misto.
si piesele extrase dintr-un concert umanitar, cantate intr-un fel de unplugged fara sa fie unplugged deloc de fapt. :?

MinRep
23 Jun 2005, 12:23
All Fall Down - 4/10: daca tot mi-am petrecut ultimele seri pe TCM, m-am gandit sa-l incerc si pe asta... Dupa distributie, parea promitator, dar s-a transformat intr-un ghiveci intre "Rebel Without A Cause" si "Splendor in the Grass", fara nici un gust... Remarcabil doar rolul facut de Angela Lansbury.

crissis
23 Jun 2005, 15:58
Faustrecht der Freiheit (1975) ... aka Fox and His Friends
unul din cele mai personale filme ale lui fassbinder, poate de aceea a si jucat in rolul principal, un gay proletar care cistiga ceva parale la loterie si este tradus apoi de prietenul mai sofisticat.

Denis_stelistu
23 Jun 2005, 17:13
Cast away 8/10 Un film bun,despre cum se descurca omul cu lucururi de pe insula.Sfarsitul a fost slabut.
Scream 3:8/10 Un horror bun de vazut,cu suspans si thriller maxim.Mai ales ca cu criminalul se schimba treaba,mai mult tipete decat actiune,am ras bine.
Deep Impact 7/10 Credeam ca vad alt film,dar oricum a fost trist.Valurile erau marfa,dar iubirea invinge tot.
Maria 2/10 un kkt de film,drama cu violuri si copiii multi.
Shangai Noon 7,9/10 Am ras cu pofta,mai ales ca Jackie Chan si Owen Wilson fac un cuplu perfect de actiune si comedie.Mai bun decat anteriorul.
Mai ales ca inamicul avea 12 ani :lol: :huh: si stia cum sa se bata,chiar mai bine decat toti.
Peacemaker 6/10 Un fel de Interpreter fara Sean Penn si FBI,CIAsi asasinate.Nicole Kidman :love: a jucat cel mai bine dintre toti,dar si Marcel Iures.George Clooney :sick:
What's the worst that could happen 7/10 Din cauza unui inel,se bat aia de numai pot,mai ales Lawrence pe DeVito.

Pitbull
23 Jun 2005, 23:56
"Proprietarii de stele", România, 1991, R. Savel Stiopul
Cinematograful: Cinemateca
Sala: Eforie
Motivul: conjuncturä
Concluzia: Fugiti, määääääää.........!!!!!!!!! :huh: :shock: :( :o :((

Longshot
24 Jun 2005, 10:08
stiu ca ar fi trebuit sa iau cartile in brate iar dar n-am rezistat si am vazut
Happy Times de zhang yimou, ultimul film de dat la sentiment al tipului inainte sa treaca pe wuxia (cel putin pana anul asta cand vine cu riding alone for a thousand miles). incadrat prost ca si comedie de hbo, (nu ca ma si asteptam la una) le arunca mai degraba spre tragic, genul not a single dry eye in the house. dar e reusit, isi face treaba si emana emotie prin toti porii, asta desi imaginea nu mai iti fura ochiul ca in the road home.(no landscapes here, just tough city life) 9/10

Sm�agol-Gollum
24 Jun 2005, 21:58
Whitecoats 5/10 ceva de genu scrubs, numai ca serialul era mult mai fain.

M0n0
24 Jun 2005, 22:22
Scrubs... :(( :(( :(( :(( :(( :(( :(( I miss them man...they were awsome...SHIT...where are they???? :(( :(( :(( :((

MinRep
25 Jun 2005, 09:50
North By Northwest - 9/10: e un cliseu, dar filmul asta devine din ce in ce mai bun cu cat il vad de mai multe ori.

Italiencele - 3/10: un film inspirat din frumusetile patriei... Oltenia rurala... de-abia am putut rezista la ããã CHESTIA asta. Macar in ultima jumatate de ora parca isi revine un pic, dar cu greu poate fi luat serios in considerare ca film. :sick:

Buddy Buddy - 7/10: Hello, Mr. Green? Ah, Mr. White! Give me Mr. Brown! ... Nici macar nu il consider un Wilder bun (merita vazut pentru Matthau si pentru aparitia lui Kinski, care seamana in mod dubios cu Bivolaru :P) dar a intrat perfect dupa "Italiencele".

nume
25 Jun 2005, 10:29
Italiencele - 3/10: un film inspirat din frumusetile patriei... Oltenia rurala... de-abia am putut rezista la ããã CHESTIA asta. Macar in ultima jumatate de ora parca isi revine un pic, dar cu greu poate fi luat serios in considerare ca film. :sick:
In sfarsit al dolea user cu o parere pertinenta despre acest jeg laudat de prea multi. Motivele variaza ...

Un exercitiu nereusit al un onor amatori cu diploma. Helmis e infect ca regizor. Se pare ca infectia da bine. Anul asta a intrat in productie cu un nou film, dupa scenariul lui W.C. Tudor si sub aripa obladuitoare a lui mosh sERJ. :sick: X 1000.

MinRep
25 Jun 2005, 11:40
Italiencele - 3/10: un film inspirat din frumusetile patriei... Oltenia rurala... de-abia am putut rezista la ããã CHESTIA asta. Macar in ultima jumatate de ora parca isi revine un pic, dar cu greu poate fi luat serios in considerare ca film. :sick:
In sfarsit al dolea user cu o parere pertinenta despre acest jeg laudat de prea multi. Motivele variaza ...
Din cate stiu eu, filmul nu a prea placut... Cine l-a laudat atat de mult?


Anul asta a intrat in productie cu un nou film, dupa scenariul lui W.C. Tudor si sub aripa obladuitoare a lui mosh sERJ. :sick: X 1000.
Yep, Helmis+Serge+Vadim... trei nume care trebuie evitate...

nume
25 Jun 2005, 13:19
L-au laudat destui si pe acest forum si prin alte parti. Cred ca se mai pastreaza topicul. Nu vreau sa nominalizez ca ne certam iar.

Nightwane
25 Jun 2005, 13:21
Am vazut si eu jegu' de Italiencele. Nota: - 4353253656752643234568757823676 / 10 . Nu am inteles nimic din ce ziceau alea/aia. Mi se pare mie sau in film "juca" si BOB din Orient Express? :shock:

nume
25 Jun 2005, 13:24
Mi se pare mie sau in film "juca" si BOB din Orient Express? :shock: :lol: Erau undercover. Bob "juca" si el. :sick:
Din spate umbra lui serj veghea "patronizatoare". Mata vrei mazare ?

Nightwane
25 Jun 2005, 13:28
Mi se pare mie sau in film "juca" si BOB din Orient Express? :shock: :lol: Erau undercover. Bob "juca" si el. :sick:
Din spate umbra lui serj veghea "patronizatoare". Mata vrei mazare ?

pai daca era si BOB, atunci filmul merita un 10 cu felicitari. :sick:

zizi
25 Jun 2005, 14:27
Anul asta a intrat in productie cu un nou film, dupa scenariul lui W.C. Tudor si sub aripa obladuitoare a lui mosh sERJ. :sick: X 1000.

ntz.
numele lui helmis era folosit drept acoperire pt ca sa mai poata intra sergiu cu inca un film la concursul cnc. de fapt era proiectul lui sergiulica. spre norocul nostru, dupa schimbarea regimului s-a anulat decizia de finantare a acestui proiect si inca vreo alte 10 bashini care luasera bani, in mod abuziv.

MinRep
25 Jun 2005, 16:35
Am vazut si eu jegu' de Italiencele. Nota: - 4353253656752643234568757823676 / 10 .
Pare mult mai corect decat 3-ul meu dat din marinimie... :D

Sm�agol-Gollum
26 Jun 2005, 10:29
Secondhand lions 7.5/10 un film foarte bun de vazut cu familia sau atunci cand te plictisesti. se vede ca Haley Joel Osment a mai crescut de cand cu AI.

Azumi 8/10 am fost captivat inca de cand am vazut posterul...din pacate nu am scapat nici aici de faimoasele zboruri printre case sau prin copaci, chiar daca au fost foarte limitate.tot ce pot spune e ca astept cu nerabdare sa vad azumi 2.

Original kings of comedy 7/10 :lol: tot mai fain a fost blue collar comedy show dar si la asta am murit de ras la unele faze: il intreaba pe un negru shmeker din randul din fata cu ce se ocupa si ala zice "computer technology"..si la care the comediant zice: "Boogey, I know we shouldn't say this to one another, you know beeing black an all, but YOU CAN'T SPELL mother facking "TECHNLOLOGY"!! :lol: :lol:

BeNnY
26 Jun 2005, 10:45
The People vs Larry Flynt - 9/10 - Vazut a treia oara, cred. Cu un Woody Harrelson genial si o Courtney Love (ai carei sani sunt impresionanti pentru corpul ei de schiloada drogata) libertina you can't go wrong. Milos Forman is the man.

notorious
26 Jun 2005, 12:46
kinsey incepe promitator, cu multa inventivitate si umor, ca o comedie tabu, de moravuri, cu un usor iz de satira sociala. este genul de film nascut dintr-o idee / intentie buna care duce spre iad: condon (scenaristul agreabilului meu 'chicago') nu mai stie cum s-o dezvolte, asa ca da spre paisalogeala crunta (tabuurile sexuale ale pudibombei societati a anilor '50-'60, care devin din ce in ce mai ciudate si mai tratate fara perdea) si, inevitabil, spre plictiseala.

culmea, filmul nu poate fi acuzat nici de tezism - intr-adevar, in prima lui ora iti cam scoate ochii cu ideea ca tabieturile sexuale ale societatii au fost mereu aceleasi, ergo nu trebuie judecate in nici un fel), insa candva anume apare un personaj grotesc, jucat de william sadler, care ridica semne de intrebare chiar echipei de ostracizati a lui liam neeson (care, apropo, face un rol excelent, al doilea, zic eu, dupa inegalabilul oskar schidler): este libertinismul o consecinta a normelor sociale si, mai ales, cat poate fi acesta tolerat ?

dar platitudinea scenariului nu prea il ajuta in nici o privinta...

7/10

Nightwane
26 Jun 2005, 12:55
agreabilului meu 'chicago'

:sick:


inegalabilul oskar schidler

:sick:


On-topic: primele 15 minute din Star Wars Ep.3. M-a plictisit crunt. Nu am suportat sa mai vad si restul. Trist...

Sm�agol-Gollum
26 Jun 2005, 13:46
Snakeskin 2/10 it's a very very big piece of crap...with hazelnut toping! :sick: tot ce mi-a placut din film a fost fata si felul in care se intretaiau povestile tuturor personajelor..

nume
26 Jun 2005, 14:29
Anul asta a intrat in productie cu un nou film, dupa scenariul lui W.C. Tudor si sub aripa obladuitoare a lui mosh sERJ. :sick: X 1000.

ntz.
numele lui helmis era folosit drept acoperire pt ca sa mai poata intra sergiu cu inca un film la concursul cnc. de fapt era proiectul lui sergiulica. spre norocul nostru, dupa schimbarea regimului s-a anulat decizia de finantare a acestui proiect si inca vreo alte 10 bashini care luasera bani, in mod abuziv.
Aleluia.

@Benny

Eu de vreo 6 ori. 10/10

BeNnY
26 Jun 2005, 17:26
Rectific, ca era prea bine ca sa fie adevarat: Courtney Love are silicoane... Dar Milos Forman still rules.

Sm�agol-Gollum
26 Jun 2005, 17:43
Doctor Queen 6/10 this brought back memories...parca acu imi aduc aminte cum ma uitam cu ai mei la serialul asta

Good boy 3/10 hai sa ne kkm de acuma! la inceput a mai mers oleaca, dar dupa vreo 45 de minute am inceput sa ma plictisesc..daca as fi avut vreo 6 anisori creca ar fi mers, chiar daca era chinuit...

europe_east
26 Jun 2005, 18:23
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring (Kim Ki-Duk, 2003) -- minunat film. vorbele sunt de prisos. a se vedea. :)

M0n0
26 Jun 2005, 19:29
The Family Man - 8/10 kinda clisee...nush...parca am mai vazut o poveste de genu asta undeva...dar oircum domnu' Cage o aduce la niste standardade mult mai inalte...aplauze... :happy:

KORBEN
27 Jun 2005, 01:52
2 fime cu courtney love
primul ceva cu kevin bacon si charlize theron si sewart townsend
5din 10
f ok miss love
da nu lam inteles pe boul ala d doktor interpetat de townsend
ai una bucata courtney love in cada si te mai gandesti la sotie si copil...
f neconvingator
fu CK em si so p miss cobain
al doilea
the people vs larry flint
9din 10
la prima vizionare a fost gen :love: :love: :love: :love: :love: :love: courtney
dupa care a doua oara l-am vazut si p harleson
tot ok mi sa parut
acu la aq treia sau a 4a vizionare as aprecia ca formalismul lu forman lucreaza impotriva filmului dar actorii si povestea fac totibanii

WraIth
27 Jun 2005, 08:03
Robots 7/10
The Village 8/10
Flight of the phoenix 6/10
Assault on Precinct 13 film de proTV 4/10 ...pacat de Laurence Fishburne
The Grudge 5/10 ha ha..funny
Million Dollar Baby 9/10 tzava
The Orginal Kings of Comedy 8/10 ...am ras bazat la ashtia :)
No good dead 6/10
Confidence 7/10

Sm�agol-Gollum
27 Jun 2005, 12:38
Milionari de weekend 7/10 au avut dreptate astia de pe imdb cand au zis ca e comedie.
"-Ce e umed, negru si zboara deasupra desertului?
-Ma-ta, tu-ti gura ma-tii!"

"-Am avut noroc!
-Ba n-ai avut, futu-ti gura ma-tii!" :lol: :lol:

tailgunner
27 Jun 2005, 14:05
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy.

The world is destroyed. Un tip in halat scapa ajutat de prietenul extraterestru, se inhaiteaza cu un presedinte galactic incet la minte (Sam Rockwell, in fine form). "Adventures" ensue. "British humour" ensues (varianta pentru americani). Alan Rickman ensues, ca vocea unui robotel deprimat (his name is Marvin :lol: ). Also Malkovich Malkovich, soareci multidimensionali, calatorie prin "improbabilitate infinita", Zooey Deschanel, ghidul titular ca voice over umoristic (Stephen Fry of course), niste alieni umflati si birocratici, o balena in cautarea identitatii, si un ghiveci de petunii sictirite. A, si raspunsul la intrebarea despre viata, univers si toate celelalte. The world is remade.
Mad, zgomotos, isteric, pe alocuri funny. 7.5/10

Sm�agol-Gollum
27 Jun 2005, 21:09
Suna no onna/Woman of the dunes(1964) 5/10 pot spune cu mana pe inima ca a fost unul din cele mai ciudate filme pe care le-am vazut. cel mai stresant lucru a fost muzica...de fapt aia nici nu era muzica, ci erau niste sunete imbecile care deranjau urechea. in schimb, finalul mi-a placut...7 years..cool :shock:

BeNnY
27 Jun 2005, 22:32
Sleeper - 8/10 - Well, Woody Allen, dar nimic deosebit.

MinRep
27 Jun 2005, 22:35
Sleeper - 9/10: Jesus, mi-a placut mult mai mult decat prima data cand l-am vazut! :huh: I am intrigued...

KORBEN
27 Jun 2005, 23:04
batman begins 5/10
i state my case
this is guano-flavoured movie
opening&closing statement
kim basinger (in perioada 9 sapt juma); michelle pfiffer in costum d latex; nikole kidman; uma thurman
si teenie (ado) tenie(vierme intestinal) totally un-appeeling katie holmes cunt
i rest my case
pro-uri :love: :w00t:
cristian bale (bestest bruce wayne so far)
costumu de uomo pipistrello
tripul colectiv al locuitorilor din gotham city (singura parte din film care aduce estetic a ceva Bd)
trimiterile vizuale la metropolis the wayne tower; metroul suspendat(care nu salveaza si nici camufleaza lipsa de stil si inspiratie a filmului)
michael caine, perfect constient ca e d umplutura dar tries hard sa fie britanic pe intelesul peanutheadurilor americane
contra :sick: :x :(
katie holmes (tre sa fii un scientolog braindead ca sa fu Ck sau sa pretend to fu CK such thing)
terorismu si personajele negative (shitty schematice)
gothamul reloaded gen sa arate "mai reaL" that was never the point
scenariul , JEG total
arma cu microunde?????????? fuc k offffffffff
toate glumitele de tot rahatu
ideologia nazista tip the bush era
faza cu gadegeturile luata copy-paste din bond, james bond


from now on cristopher "memento" nolan is to be rememebered & mentioned by me as ch "vaporised guano" nolan
sad but true

Sm�agol-Gollum
27 Jun 2005, 23:46
Battle Royal 8/10 incredibil ce poate face omul ca sa supravietuiasca... we've all got killer instincts in us!

Faenor
28 Jun 2005, 10:35
Crimson Rivers2: Ingerii apocalipsei-fara Kassovitz, fara Vincent Cassel cu o poveste supranatural de incurcata si in acelasi timp deja fumata de prin alte filme de gen. Per total un film agreabil, bine filmat- cred ca au folosit acelasi cinematographer de la primul, interesant montat si naucitor in unele scene de actiune, cu Jean Reno care incearca sa mai ridice putin stacheta si cu un Christopher Lee care vorbeste o franceza impecabila si face toti banii...but still mediocru; pacat primul mi-a placut mult-bine era si perioada in care cinema-ul francez dadea o "palma" industriei americane de film dovedind ca se poate face film de actiune cu stil vezi Fratia Lupilor, Vidocq, Taxi...tata Besson sa traiasca ca i-a adus la realitate :lol:

notorious
28 Jun 2005, 11:18
double indemnity - noir-ul pe care il asteptam, perfect construit si jucat de cuplul fred macmurray - barbara stanwick. sincer, il asteptam pe billy wilder sa se rascumpere, dupa ce 'sunset bvd.' nu m-a convins 100% si il consider in continuare un noir destul de overrated. :hmm:

Nightwane
28 Jun 2005, 11:23
Batman Begins

Burton's milkshake is better than Nolan's, damn right better than Nolan's. B.B. e pur si simplu prost. Stupid, over-inflated piece of artsy-fartsy BD gone bad. 1/10 ca nu pot sa-l sufar pe Bale...si nu pot s-o sufar nici pe Holmes. It's kinda better than spider-man tho.

Nightwane
28 Jun 2005, 12:58
The Amityville Horror 2005 Surprinzator! Un remake care e mai bun decat originalul. Dar, oricum, nici nu era greu sa fie mai bun ca originalul tinand cont ca originalul e o infectie rara. 5/10 (Melissa George a.k.a. Camilla Rhodes din Mulholland Drive, e buna!)

M0n0
28 Jun 2005, 15:42
Der Untergang - Downfall - 8.5/10 un film bun...avand in vedere ca e facut de germani :lol: ... as putea spune ca e un fel de Pianistul dar fara pianist...de vazut...

WraIth
28 Jun 2005, 19:48
Lara Croft Tomb Raider: The Cradle of Life 5/10
buna in draci angy
Constantine 7/10
Apocalypse Now 7/10 shitty end...kinda slow

Denis_stelistu
28 Jun 2005, 20:09
Son of the Mask 6/10 Mi-au placut unele faze,in rest :sick: .
Der Untergang 9/10 Un film foarte bun,care merita vazut.Unele faze au fost dure,dar totul e ok.
Sorority Boys 4/10 Mai bine tac,decat sa spun injuraturi.

Sm�agol-Gollum
28 Jun 2005, 20:21
Bring it on 8/10 super coregrafiat filmu...Eliza Dushku e super buna!

Apocalyspe now 5/10 nu stiu ce treaba are titlul filmului cu actiunea, in afara faptului ca am vazut scris pe un perete "apocalypse now"...filmul a fost destul de plictisitor pt cele 2 ore ale sale...oleaca de explozii, o bucata de fum de ici pe colo..si cam atat..revazut un marlon brando magnific...odihneasca-se in pace...

MinRep
29 Jun 2005, 08:41
Apocalyspe now 5/10 nu stiu ce treaba are titlul filmului cu actiunea, in afara faptului ca am vazut scris pe un perete "apocalypse now"
Dude, nici mie nu-mi (prea) place "Apocalypse Now", dar titlul e foarte bine ales. Este modul in care razboiul din Vietnam este receptionat, in ceea ce priveste dezumanizarea. In plus, sunt cateva replici ale lui Brando care explica (mai bine decat graffiti-ul), iar personajul lui Dennis Hopper (parca) zice ceva de genul: This is the way the world ends: not with a loud bang, but with a whimper...

M0n0
29 Jun 2005, 09:37
Si mai imi place ce zice colonelul, generealul sau ce-o fi ala in dimineata ceea cand sunt bombardate niste paduri cu nepalm...personaj cheie in orice (aproape) film de razboi, nu ii este frica de nimic din jurul lui, de gloante, de inamici, de inamici, anyway cred ca e o replica originala...

"I love the smell of nepalm in the morning..."

on-topic:

Kill Bill vol. 1 - 8.50/10 Tarantino asta...ce mai...he's a fu*kin' genius, man...just my kind of directing...super tari scenele de lupta...mai ales cu cei 88 de nebuni, Lucy Liu a luat premiul pentru cel mai tare Villan la mtv movie awards in 2004 si si-a meritat premiul...partea din film cand era un anime was a very nice touch my Quentin...de vazut...

Kill Bill vol. 2 - 8.40/10 nu la fel de multa actiune, aici s-a pus pata mai mult pe partea sentimentala a Miresei/Black Mamba/Beatrix Kiddo/Mommy...with her kid and all...parca a prins putin din blestemul continuarii dar f f f putin...de vazut si asta...

Denis_stelistu
29 Jun 2005, 10:26
Italiencele 3/10 Film de aruncat la gunoi,pleaca in Spania si se intorc din Italia de la struguri,dar cu un alt adevar.Mai bine ma uitam la stiri,decat sa pierd timpul.

Sm�agol-Gollum
29 Jun 2005, 10:46
dezumanizarea..dezumanizarea...i don't think that's the right word for it...the best word would be insanity! exact ce s-a intamplat cu Kurtz/Brando...cand era tanar era the best of the best dar cand a venit in Nam, razboiul i-a luat mintile: "We must kill them. We must incinerate them. Pig after pig. Cow after cow. Village after village. Army after army." , "I watched a snail crawl along the edge of a straight razor. That's my dream. That's my nightmare. Crawling, slithering, along the edge of a straight... razor... and surviving."......ar mai prezenta si neincrederea in ofiteri si lupta fara rost a soldatilor: "You are fighting for the biggest nothing in history."


The virgin suicides 7/10 foarte misto prezentat subiectul..actiunea este povestita din perspectiva unor baieti care erau indragostiti de cele 5 fete lisbon..

Cinemania
29 Jun 2005, 13:10
It's A Mad, Mad, Mad, Mad, World de Stanley Kramer

...sarea si piperul tuturor comediilor...sarind cu vederea cele cateva scapari "tehnice", filmul e o analiza perfecta a conditiei umane, a caracterului marsav pus la bataie cand e vorba de "money, money. money" :))...Kramer reuseste sa ne faca sa ironizam ceea ce se ascunde in fiecare dintre noi..."radeti oameni buni pana va doare burta", pare sa ne indemne...nu scapa nici o ocazie de a diseca in detaliu trasaturile umane...despre performantele actorilor s-ar putea scrie o carte...10/10

MinRep
29 Jun 2005, 13:13
dezumanizarea..dezumanizarea...i don't think that's the right word for it...the best word would be insanity!
Dezumanizarea ca indepartare de idealuri (si de 'esenta')... In "Apocalypse Now", totul e intors cu curu'-n sus!

Denis_stelistu
29 Jun 2005, 13:59
Trapped 6/10 Un film contra cronometru despre un plan ciudat.Dar oricum fetele au jucat bine,cu exceptia lui Charlze Theron,dar pustoaica ajunge star de nota 10.

Denis_stelistu
29 Jun 2005, 20:52
One hour photo 7/10 Un Robin Williams plictistor la inceput,dar la sfarsit cu calitati dure.Thriller nu e deloc,drama la putere cu suspansul.

Cinemania
30 Jun 2005, 11:03
El maquinista - un rol de zile mari reusit de Christian Bale; o atmosfera thriller-noir ce-ti da furnicaturi in ceafa; amprenta lui Brad Anderson am simtit-o deja in Session 9, un film, de altfel, simplut, dar "complicat" de Brad 10/10...pt The Machinist

Haute Tension (de Alexandre Aja) - de incercat, au incercat, incet, dar sigur s-au impiedicat, si-n cur cu totii au picat...asa s-ar putea caracteriza acest psycho-thriller, un mix al ultimelor horror-uri care au impanzit cinematografele...cu ce-am ramas: scena in care Marie (Cécile De France) se masturbeaza (foarte convingatoare); imaginea mosului slinos si puturos si ucigas de oameni (despre a carui identitate nu putem decat specula); prezenta Oanei Pellea si a lui Bogdan Uritescu; the final twist, cu precizarea: UAU, it kicks ass, numai ca e pentru alt film :shock: 6/10 (dar numai pentru fazele gory)

Layer Cake - acuma stiu si eu de ce a inceput lumea sa-l tot laude pe actorul Daniel Craig; joaca foarte convingator intr-un film care pleaca de la reteta mai batranului Snatch (regizorul Matthew Vaughn este producatorul lui Snatch), ia o supradoza de stil si ofera o imagine mai clara si "serioasa" a lumii interlope 8/10

amemo
30 Jun 2005, 14:57
masinistul - o poveste excelent de bine spusa; un rol grozav; mici balbe la imagine (scena primei intalniri trevor&ivan - desi, pe de alta parte bine transpusa la nivel simbolic), de altfel frumos filmat, frumos cadrat

KORBEN
30 Jun 2005, 16:30
1 the longest yard 3/5 :( :x :hmm:
adam sandler
in puscarie
unde mai e si chris rock
totally shitty mtv-produced movie
pe felia lui (de rahat, gen comedioare d tot kktu americacanesti) e chiar enjoyable
ah, da si mai e si nelly
2 bewitced 0/5 :sick: :sick: :sick: :sick:
cu nikole kiman!!! (gen siktir garantat)
deci nici nostalgic, nici actual, nici amuzant
d absolut tot rahatu
si cu pretentii de witty directing
gagica responsabila de sobolanelu familiei (aka stewart little) la comanda unu film deja ingropat
3 miranda 5/5 :shock: :love: :D :love: :love: :w00t:
tinto brass
veriga lipsa dintre antonioni si wkw, un regizor-autor absolut colosal
glumeam
e ca antonioni in sensu ca e tot italian
si ca wkw in pasiunea (onanista) pt funduri bine developate alu unor doamne planturoase
filmul vazut ieri p tvr2 e din 1985 si se poate ruzuma
ea+el se freaca intr-o camera
sani mari
ei si ele se freaca in alta camera
ele isi ridica fustele
vadem niste tzatze incredibil de mari
ei le careseaza dragastos pe fundurile lor mari
si pe sanii fabulosi
panoramare printre scandurile podelei cu budigai gen bridget jones si o optime de labie paroasa
ele danseaza si isi ridica fustele in jurul gatului
o duduie e pipaita pe sanii inimaginabili de mari langa o capita
in timpul unei partide de sex el adoarme, asa ca biata miranda trebuie sa se mastrurbeze
ploua; panoramare cu tarani in padure si o lupta in noroi
ea, in timpul unei partide de sex anal isi duce aminte un sex oral cu alt individ;
doar ca individul din amintirea ei e mort
se mangaie pe sanii gigantici
americanul pleaca pe motocicleta
logic, ea se casatoreste cu un localnic
sex in pat
sfarsit
4 ceva gen ultimele 10 minute dintr-un film frncez cu un pusti si o pustoaica
psihotic
n-am idee ce era da mia placut

Nightwane
30 Jun 2005, 19:35
War OF The Worlds , prefer sa-mi bat cuie in co*ie decat sa mai vad jegul asta inca o data. Nota: Orice nota sub zero ar fi prea mare

MinRep
30 Jun 2005, 20:53
War of the Worlds - 8-8.5/10: ...mda... s-ar putea sa fie cea mai mare greseala de notare pe care am facut-o vreodata, dar nu pot sa vad filmul asta altfel.

The Purple Rose of Cairo - 9/10: doua Woody Allen-uri intr-o saptamana (de bac)... Sper sa nu ma obosesc de ele...

Longshot
30 Jun 2005, 21:05
sa notez si eu woody allen-urile de sapt asta :

purple rose of cairo - 9/10 - prob. preferatul meu de allen. flawless...aproape

sleeper 6/10 - my g-o-d . in afara de momentele in care allen o arde cu replicile lui, toate fazele in care se scalambaie ba ca robot, ba ca undahcova rebel scum, ba ca nu mai stiu, sunt dated, neamuzante si nu mai merg. eject. mi-a placut insa bila aia facuta posta la bairam.

Lady_Skar
30 Jun 2005, 21:57
Waking Life
9/10: FIlmul asta pur si simplu a luat latura mea filosofica, stuffed it full of stuff! Animatia este asa de ciudata si totusi frumoasa. Si de fiecare data cand il vad descopar noi legaturi intre animatie si ceea ce spun personajele, ceea ce simte personajul principal. Beautiful.

The Emperor's New groove
7/10
Silly lama... :)

M0n0
30 Jun 2005, 22:42
Forrest Gump - 9/10 nu mai e ce sa adaug la ce a-ti adaugat voi, probabil in trecut...oricum...un film foarte bun, cam siropos avand in vedere ca americanilor le plac filme cu persoane cu handicap mintal...i don't get it...cam multe evenimente nemaipomenite in viata unui om...deci uau...prima, poate sa fuga super rapid; a doua, fotbal american (cel mai bun, bineinteles...doar e personajul principal); a treia, razboiul (salveaza 5 persoane de la moarte singur singurel si ii mai este inmanata si medalia de onoare); a patra, ping-pong impotriva Chinei si bineinteles castiga; a cincea, shrimp la greu si se face milionar; a sasea, fuga inainte si inapoi timp de 3 ani...

Fantezii...

MinRep
01 Jul 2005, 12:31
sleeper 6/10 - my g-o-d . in afara de momentele in care allen o arde cu replicile lui, toate fazele in care se scalambaie ba ca robot, ba ca undahcova rebel scum, ba ca nu mai stiu, sunt dated, neamuzante si nu mai merg.
Pai, erau dated si in '73 (sau cand e facut filmul) si se vroiau un omagiu adus comediilor mute (slapstick). Mie mi s-au parut ca inca merg si ca au ramas destul de amuzante (poate din cauza muzicii).


Hamlet-ul lui Olivier - 8/10: dupa prima jumatate de ora am crezut ca nu rezist... Insa - spre surprinderea mea - filmul a reusit sa ma acapareze la un moment dat. Desi face exces de dialog (nu mai mult ca alte versiuni, insa) mi s-a parut inventiv si din punct de vedere vizual, remarcandu-se fluiditatea aparatului de filmat (acum citesc ca Olivier s-a inspirat din "Citizen Kane" - respect!).

crissis
01 Jul 2005, 14:44
INTERIORS, 1978. daca tot s-a scris de woody allen in pagina asta, m-am gindit sa vad unul din filmele serioase ale maestrului. si vreau sa spun ca n-am pierdut timpul. oricum e amuzanta distanta parcursa de woody in numai citiva ani. sleeper e o vrajeala [mult mai bun mi s-a parut bananas, din '71], interiors sau stardust memories sunt filme sofisticate, cu trimiteri la bergman sau fellini etc.

BeNnY
01 Jul 2005, 15:59
Mar Adentro - 6/10 - Pe cat de plictisitor, pe atat de subiectiv si neonest. El (Ramon) are dreptate si toata lumea care nu e de acord cu eutanasia e proasta (frati-su si restul). Si in mod miraculos, datorita faptului ca are un corp atrofiat si nu-si poate misca decat capul, e mai destept decat toata lumea. Nici macar nu e despre eutanasie, e vorba despre un tip trist, care smulge cat mai multe lacrimi posibile, toti plang in jurul lui, plange si el, plange si sala si toata lumea. Above all, Amenabar a tinut sa-si compuna muzica. Gen Splatter Farm Godfather Remix. Foarte proasta si penibila. Si intr-un moment cu potential, se gasesc sa puna un individ sa alerge dupa o dubita ca un caine. Mai penibila decat muzica faza. Cu adevarat remarcabil e doar cum merge camera prin si peste munti pana la mare. Aia da. Thank God ca am intrat la vizionarea de presa si nu am dat banii pe asa ceva.

Leonard
01 Jul 2005, 16:57
sleeper 6/10 - my g-o-d . in afara de momentele in care allen o arde cu replicile lui, toate fazele in care se scalambaie ba ca robot, ba ca undahcova rebel scum, ba ca nu mai stiu, sunt dated, neamuzante si nu mai merg.
Pai, erau dated si in '73 (sau cand e facut filmul) si se vroiau un omagiu adus comediilor mute (slapstick). Mie mi s-au parut ca inca merg si ca au ramas destul de amuzante (poate din cauza muzicii).

Mie mi se pare de fiecare datã cînd vãd vreun SF mai nou sau mai vechi din astea cu extratereºtii care se vor serioase, mi se pare cã sunt deja parodiate în Sleeper avant-la-lettre ºi-mi zic cã regizorii care fac mizeriile astea ar trebui sã vadã sleeper ca sã-ºi dea seama cît de penibile sunt.
8-8,5/10
din pãcate singurul SF al lui Allen. unul dar bun!
oricum cuplul Diane Keaton - Woody Allen este unul dintre cele mai comice ever

Denis_stelistu
01 Jul 2005, 20:50
Agent Cody Banks 8/10 Sincer mi-a placut.Avea actiune si comedie.Efectele vizuale sunt bune si actorii bine alesimai ales Hillary Duff.
Sylvia 7/10 Drama puternica,se despart,se impaca si unul are copil cu alta.Atipisem putin la film. :P
Specii 2/10 :sick: :sick: :sick: Natasha Henstridge mai merge.

M0n0
01 Jul 2005, 23:29
Anchorman - 7/10 un Will Ferall iesit din tipare...o comedie super tare...

Gaandalf
02 Jul 2005, 09:14
War Of The Worlds - 6.5/10

bhuttu
02 Jul 2005, 11:58
Million Dollar Baby - 7/10. Dupa Unforgiven si la concurenta cu Scorsese, in nici un caz nu i-as fi dat Oscar astuia pentru cel mai bun film in 2004. Dupa aia, daca asta e cel mai bun din 2004, inseamna c-am avut un an tare slab in privinta filmelor.
Dar daca trec peste rautacisme, e un film destul de agreabil, gen entretaining. Nu te pune pe ganduri si nici nu-ti baga in ochi nici o idee profunda, dar are cateva secvente care-ti apeleaza un pic latura emotionala (finalul, intalnirea gagicii cu ma-sa).
Un film cu anti-eroi, asa cum ii place lu' Eastwood sa faca. Mesajele filmului sunt destul de clare: "Tough ain't enough" ca slogan al salii de gimnastica si posterul cu "Winners are simply willing to do what losers won't" cam rezuma ideea filmului, si cred ca si ideile regizorale ale lui Eastwood. Filme cu ratati s-au mai facut, dar ratatii lui Eastwood muncesc si se straduiesc cu consecventa invingatorului.
Performatele actoricesti mi-au placut, in special Morgan Freeman, care poa' sa fie la fel de usor arab in Anglia, puscarias sau boxeor ratat. Hillary Swank si ea e bine, dar nu prea a vazut-i in altceva. Mi se pare ca i se si potriveste rolul. Cu nea' Eastwood am ceva rezerve, da' poate sunt eu carcotas. Oricum, nu-si face personajul foarte credibil.
Intriga e subtirica, dar filmul se bazeaza, cred, in primul rand pe vizual, dupa aia pe performantele actoricesti.
De ultimele am vorbit. Imaginea merge, dar fara sa straluceasca. Interesant zoom-ul pe cicatrice de la inceput, am mai remarcat niste steadicam frumos prin lupta pentru titlu dinspre sfarsit, cu un pic de indulgenta chiar si top-shoturile cu fiecare knock-out sunt dragute.
De nici o culoare nu-mi place cum intra vocea din off. Desi Morgan Freeman le zice bine, textele sunt de doi lei, si in plus, te face sa crezi ca filmul nu s-ar descurca fara ele. Ceea ce e rau.
Draguta intriga secundara cu antrenorul si popa. Imi place in mod deosebit replica aia cu "There's no such thing as a demi-God, you fucking pagan."
Si preferata mea e: "You're the meanest person I've ever met. I want to know who loves you."(Maggie catre Dunn, in spital).

Denis_stelistu
02 Jul 2005, 12:13
The Pianist 9,8/10 Un film exceptional.Despre evreii care erau torturati de nemti.Un film cu 3 oscare.Super tare.Polanski the best.

bhuttu
02 Jul 2005, 12:54
Si Pianistul, si Lista lui Schindler mi s-au parut jalnice. Le place evreilor sa se vaite, ceva de speriat. Cred ca si antisemitismul tot ei l-au inventat.

Felix
02 Jul 2005, 13:14
hai sa nu exageram ... Pianistul a fost un film bun ... Iar cat despre evrei si antisemitism nu cred ca asta e forumul potrivit sa discutam despre asta ... realitatea e ca au suferit atunci ... restul sunt polemici care is au locul pe forumuri de specialitate ... hai sa nu facem afirmatii grave

Sm�agol-Gollum
02 Jul 2005, 14:43
the calcium kid 6/10 in sfasit l-am vazut pe orlando bloom intr-o ipostaza in care nu salveaza lumea...doar un orash.. :P

bandits 5/10 vazut un bruce willis cu mult...par :) .acu serios filmul nu a fost cine stie ce..daca nu ma insel asta a fost al doilea film facut de willis impreuna cu billy bob thorton (primul fiind armageddon)...iar cate blanchet nu e cine stie ce..a bit old...

Oldboy 8/10 pt scenariu si 0/10 pt subtitrare :P m-am enervat pt ca la cdul 2 subtitrarea ba era inainte ba era inapoi, in ciuda eforturilor mele disperate de a o stabiliza.....faze memorabile din film: cand mananca sepia (sau ce o fi fost) aia vie :sick: dupa ce a bagat-o in gura au inceput sa i se miste tentaculele!! :sick: ; faza cand isi taie limba...

Longshot
02 Jul 2005, 15:13
bagat un saturday morning/lunch silly movies combo prin multiplex. in rolurile principale :

robots : hai un 6.9/10. prostutz pe ansamblu da' au fost ceva faze la care am ras. pers. lu williams, dupa cum s-a mai zis, e cel mai ok. cam atat. ah si placut faza cand ala marele, am uitat numele, incepe sa fredoneze "daisy". bine. hai urcam la 7.

guess who : 5.5/10 daca la ala de sus am mai trecut cu vederea unele chestii ca doar, ce dracu, era animatie, la asta nimic nu iertam. debil, lung (desi 100 min) si anost. juma' meet the parents, juma' father of the bride (oricare versiune o preferati) puse cap la cap nasol. da' am avut tuborg royal in dreapta. macar atat.

nume
02 Jul 2005, 16:11
Si Pianistul, si Lista lui Schindler mi s-au parut jalnice. Le place evreilor sa se vaite, ceva de speriat. Cred ca si antisemitismul tot ei l-au inventat.
La fel de jalnic te gasesc si eu. Lista e mai bun ca Pianistul. L-am revazut si eu aseara pe TVR 1 si trebuie sa recunosc ca m-a cam plictisit. Nu rezista.

bhuttu
02 Jul 2005, 17:38
La fel de jalnic te gasesc si eu.
Am observat, da' nu-mi dau seama de ce.

Lista e mai bun ca Pianistul. L-am revazut si eu aseara pe TVR 1 si trebuie sa recunosc ca m-a cam plictisit.

Si eu cred ca Lista lui Schindler e mai bun ca Pianistul, dar asta nu inseamna ca e un film bun. Si vezi c-ai gresit topicul. Din cum o dai aici, suna c-ai revazut Lista Lui Schindler, treaba de care ma indoiesc.

nume
02 Jul 2005, 18:26
Puteam f. bine sa revad si Lista, nu trebuie sa fie difuzat la tv pt. asta. Se intelegea ca e vorba de Pianist, pt. ca acest film a fost aseara in programul tvr 1.

BeNnY
02 Jul 2005, 18:55
Mda, gata cu pianistul.

WraIth
02 Jul 2005, 22:27
Hotel Rwanda 9/10
ca tot veni vorba de Lista lui Schindler.un film f bun.
it's a "must see"

Denis_stelistu
02 Jul 2005, 22:39
The last samurai 7/10 Un film actiune si dramatic pe deasupra.Tom Cruise :sick: joaca nepotrivit,dar bine la cucerit.
Cruise il omoara pe regele samurailor si toti se apleaca in fata lui. :huh: .Nu merita oscarul si bine au facut.

M0n0
02 Jul 2005, 23:17
Dogville - 9/10 unu dintre cele mai interesante filme pe care le-am vazut...si asta in sensul cel bun...totul a fost o mare piesa de teatru...nu la fel de dramatica ca la teatru propriu zis...la unele capitole m-am plictisit, la altele nu...M-a cam enervat personajul lui nicole...era cam tacuta...si nu prea vroia sa isi ia apararea...genu taci si inghite...mda...
la sfarsit mi-a placut ultima scena cand a fost filmata cusca "cainelui"...numai cainele a ramas in orasul (town) ala...orasul cainelui (Dogville)...

nume
03 Jul 2005, 01:33
Mda, gata cu pianistul.
Continua sa ramana un film peste medie. Asta e clar.

Sm�agol-Gollum
03 Jul 2005, 11:13
Desperado 2 3/10 un film la fel de prost ca si primul...numai cand l-am vazut la cast pe enrique iglesias mi s-a facut rau..

Hotel rwanda 8/10 este vorba despre un om care a gazduit in hotelul lui o mie de refugiati in urma iscarii unei revolutii in rwanda...nr total de victime a fost de 1 million de oameni :shock: ..ce sa mai..Paul Rusesabagina is a modern Oskar Schindler..

Cinemania
03 Jul 2005, 12:45
the calcium kid 6/10 in sfasit l-am vazut pe orlando bloom intr-o ipostaza in care nu salveaza lumea...doar un orash.. :P

bandits 5/10 vazut un bruce willis cu mult...par :) .acu serios filmul nu a fost cine stie ce..daca nu ma insel asta a fost al doilea film facut de willis impreuna cu billy bob thorton (primul fiind armageddon)...iar cate blanchet nu e cine stie ce..a bit old...

Oldboy 8/10 pt scenariu si 0/10 pt subtitrare :P m-am enervat pt ca la cdul 2 subtitrarea ba era inainte ba era inapoi, in ciuda eforturilor mele disperate de a o stabiliza.....faze memorabile din film: cand mananca sepia (sau ce o fi fost) aia vie :sick: dupa ce a bagat-o in gura au inceput sa i se miste tentaculele!! :sick: ; faza cand isi taie limba...



Bandits....but, but, but....the BEAVERS'N'DUCKS ruuuuuuule, man...memorabil!!! :D

Oldboy....violenta psihica si fizica tipic asiatica...un rol extraordinar facut de Choi Min-sik...da' parca tot mai bloody e Itchi the Killer

WraIth
03 Jul 2005, 12:48
The Alamo 6/10 a phatetic excuse for a historical movie

Cinemania
03 Jul 2005, 13:39
O presiune continua apasa pe toata lumea. Acasa, pe strada, la magazin, la scoala. O dorinta acuta de afirmare, de a fi cool, de a fi lasat in pace, de a controla lucrurile isi face culcus in mintea fiecaruia. Prima sinapsa cedeaza. Urmeaza a doua. A treia. Bang! Ceva moare. Cineva moare. Ceva ucide pe cineva. Cineva ucide pe altcineva. Cine? De ce? Ninemi, de fapt. Ci un intreg (muribund) sistem de valori care continua sa se sinucida in fiecare zi, intoxicat de propriile prejudecati si judecati superficiale. De ce nu ne-am dat seama mai devreme? Acuma e prea tarziu...semnale de alarma au fost si sunt. Le vedem? Le vedem dar nu vrem sa le luam in seama? Depinde....depinde...
.....e vorba de filmul Bang, Bang, You're Dead (2002), regizat de Guy Ferland. Un film care continua si termina ce n-a terminat Gus van Sant in Elephant. Un film care ne arata CE?, DE CE? si CUM?, dar care propune si solutia. "This play is the best way to know how to look into a kid's heart". Ei, copiii, sunt cei mai cruzi si cei mai sensibili la presiunea din jur...Mai avem, la final, discursul lui Trevor, discurs mai bun decat cel al lui Norton din 25th Hour (nu ca ar avea vreo legatura cele doua filme, dar ambele ating puncte sensibile ale societatii americane)...Filmul merge pe doua paralele: personajul profului care crede in Trevor ("teroristul") si personajul lui Trevor care trebuie sa descopere modul in care sa scape de presiunea din jur.... 10/10

Of Mice and Men (1992), regizat de Gary Sinise. Cuplul John Malkovich-Gary Sinise duce in spate un film care se vrea si reuseste sa fie o lectie de invatatura sociala si sufleteasca. 9/10

E atat de greu sa scrieti despre 2 filme intr-un mesaj? De ce dracu sa stau eu sa lipesc mesaje? Stop double posting - BeNnY

Cinemania
03 Jul 2005, 16:03
now don't get so mad, dear BeNnY!!!...am uitat sa scriu despre al doilea film in mesajul despre primul :P

Cinemania
03 Jul 2005, 16:10
s-acuma despre ultimul film vizionat, Robots - filmul este egal cu cliseele folosite ("The Force is strong in this one" :lol: )...nu trebuie luat in serios, e doar fun...cea mai tare faza: "Are you crazy? It's a mixture of jazz and funk... called junk." (autoironie?)...Robin Williams, mereu o prezenta placuta. 5/10


and btw Benny: ce-ar fi sa lipesti toate mesajele din seria "IMM" intr-unul singur, ca oricum...ce dracu'...

Airlight
03 Jul 2005, 16:20
no offense, dar double posting inseamna sa postezi the same thing twice, whereas our dear Cinemaniac didn't :)

Exista mii de motive pentru care cineva prefera sa-si distileze discursul in mesaje multiple, marea lor majoritate tin de diferente subtile, de nuanta.

Now you either try to understand these differencies in the discourse of your GUESTS dear Benny, or you just be the same blunt cunt you've started to be since you've got your powers of moderation.

take the blue pill buddy.

Sm�agol-Gollum
03 Jul 2005, 16:24
Matrix revolutions 8.5/10 sincer sa fiu a fost mult mai mult decat ma asteptam, iar la batalia din zion am ramas speechless...facking great!

MinRep
03 Jul 2005, 20:09
Pianistul - 8/10: mda... am mai scris odata despre asta...

Orange County - 2/10: boy, was I bored today!

BeNnY
03 Jul 2005, 20:37
no offense, dar double posting inseamna sa postezi the same thing twice, whereas our dear Cinemaniac didn't :)

Exista mii de motive pentru care cineva prefera sa-si distileze discursul in mesaje multiple, marea lor majoritate tin de diferente subtile, de nuanta.

Now you either try to understand these differencies in the discourse of your GUESTS dear Benny, or you just be the same blunt cunt you've started to be since you've got your powers of moderation.

take the blue pill buddy.

Double posting inseamna scrierea a doua mesaje, unul dupa altul, de acelasi tip. Pentru ce sa pui doua mesaje cand poti sa dai edit?! Nu se justifica in nici un fel postarea mesajelor unul dupa altul, stop bullshitting. Iti distilezi discursul altfel, nu asa.

Now, am uitat unde ma aflu. In regulile cinemagia nu exista chestia cu sa nu double postati. Asa ca do as you wish, i give a fuck no more.

Don't get me started cu "blunt cunt" ca habar n-ai despre ce vorbesti.

(uite ce frumos imi distilez discursul, randuri pauza, virgule, puncte)

Felix
03 Jul 2005, 20:40
Matrix revolutions 8.5/10 sincer sa fiu a fost mult mai mult decat ma asteptam, iar la batalia din zion am ramas speechless...facking great!

Esti foarte darnic

Cinemania
03 Jul 2005, 21:08
Ghost World (2000), regizat de Terry Zwigoff - welcome to the ghost world, unde (aproape?) toti suntem, de multe ori, ceea ce, de fapt, nu suntem, adica niste reprezentari a ceva ce nu ne reprezinta (daca ma pot exprima asa :D )...Thora Birch, la fel de depresiva si plictisita ca in American Beauty (putin mai plinutza), Scarlett Johansson, aflata pe drumul de inceput, iar Steve Buscemi, de nota 10...man, acuma stiu ce-am ratat la TIFF :D 10/10

WraIth
03 Jul 2005, 21:11
Ray 8/10 un biografic foarte inspirat. a spus despre multe probleme pe care toata lumea le intalneshte,dar mai ales despre cele a puterii banului shi faimei.

mi-a placut deshi parca a fsot cam lung

KORBEN
03 Jul 2005, 23:55
@ benny
sau rationalizat cumva posturile?
se dau mai nou pe baza de cartela?
dak vrea omu sa scrie un mesaj de film sau un film in 2 posturi
n are dekat
[/quote]

KORBEN
04 Jul 2005, 00:04
in alta ordine d idei
SHRIEK 5din 5
initial am bagat cdul ferm convinsi ca e vorba de shrek scris gresit
nu era nici o gresela de spelling
era parodia ultima care campeaza si leaga tot ce-nseamna film cu teenageri americani, de la scream la christine, de la highschool high la grease, de la scoobydoo la driller killer, cu scurte popasuri turistice in in know wat u did last summer, aperican pie, cherry falls, dawsons creek, dangerous minds...
greu d imaginat da imaginatia si mistoul autorilor chiar nau limite
orasul se numeste bullimia falls
coolio il joaca pe the super intendent (formally known as the principal)
gen prince si tafkap...
empty-tvul raporteaza prin trimisul secial tiffany amber thessen despre crime
si la un moment dat se enumera cele enspe reguli ale parodiilor
replici cheie
"pizza guys get all the pussy"
"oh my god they are identical cousins"

Pitbull
04 Jul 2005, 00:59
take the blue pill buddy.
Airlight just got the deepest essence of the Pitbull... ;)
Desi, adeväratul motiv pentru care-mi ciumpävesc mesajele cu forficelu' e cä-s luuuuuuuuuuuuuungi cât o zi de post, si toatä lumea zice: "Fä-le mai scurte, frate!"
Da' acuma, pe bune, BeNnY: chiar n-are nimeni de ce sä se certe pe treaba asta. Pânä nu exagereazä careva, cu cârnati de mesaje succesive färä nici un rost, lasä-i...

BeNnY
04 Jul 2005, 01:09
Aveti dreptate, v-am zis. Nu exista regula pe cinemagia care sa zica ca n-ai voie double post. So double post away! Si simt nevoia sa ma repet

Asa ca do as you wish, i give a f*** no more

Pitbull
04 Jul 2005, 01:12
Am väzut, da' voiam sä cedezi IMPACAT, nu supärat.

KORBEN
04 Jul 2005, 02:07
she creature
the mermaid chronics1
4 din 5
absolut fascinant
un circ
un batran cu un secret
secretul e o sirena
o sirena vamiro-lezbiano-canibala
pe o barca
inceput d secol 20
si lucrurile chiar devin hororo-sf
(*) (*) (*) (*) :love: :love: :shock: :shock: :w00t: :w00t: :(( :x :alien: :sad: :shock:
replici memorabile
"crede-ma, chiar nu e un elefant"

BeNnY
04 Jul 2005, 02:21
Mermaid Chronicles Part 1: She Creature - -8/10 - When Lesbian Metamorphosing Cannibal Mermaids Attack Part 1. Mermaid tits seen.

ogto
04 Jul 2005, 02:27
Mermaid Chronicles Part 1: She Creature

omfg. this is like the dumbest shit movie i've ever seen. like BAD, dar the good sort of bad. Gen, lesbiana metamorfozanta, canibala, vampirica, nebuna cu inclinatie Alien. Prea putin sex si prea putini sani, desi nu ma pot plange ca nu e deloc... But too little. NU-si merita R-ul!!!!!!!!!!!

:sick: :sick: :sick: :lol: :(( :(( :(( :love:

Cinemania
04 Jul 2005, 06:36
Two Brothers (2004), regia Jean-Jacques Annaud - scenele in care apar cei doi tigri sunt cele mai faine...in rest destul de slabutz filmul, cu un Guy Pearce neconvingator...faine si imaginile 6/10

Denis_stelistu
04 Jul 2005, 11:43
Just a kiss 7/10 Incurcaturi de relatii.Trei cupluri si o femeie se incurca unii cu altii.Dupa ce moare unul din fiecare,isi vad de munca lor.Dar se intorc in timp,si nu se mai intampla nimic.Sincer,trebuie sa intelegi filmul. :sleep: :D

herbert
04 Jul 2005, 13:16
Just a kiss 7/10 Incurcaturi de relatii.Trei cupluri si o femeie se incurca unii cu altii.Dupa ce moare unul din fiecare,isi vad de munca lor.Dar se intorc in timp,si nu se mai intampla nimic.Sincer,trebuie sa intelegi filmul. :sleep: :D

imi plac la nebunie cronicutzele paranormale ale lui Denis...

Ambra Blu
04 Jul 2005, 13:35
Just a kiss 7/10 Incurcaturi de relatii.

imi plac la nebunie cronicutzele paranormale ale lui Denis...

Am fost primul lui fan.

Denis_stelistu
04 Jul 2005, 20:46
A man apart 8/10 Razbunare,actiune,droguri si Vin Diesel.Un film plin de adrenalina.Merita vazut.

M0n0
04 Jul 2005, 20:49
Hable con ella - 9/10 cel mai bun film spaniol pe care l-am vazut (din 2 :lol:)...singurul lucru care nu mi-a placut e: subiectul e cam de telenovela...doar is spanioli...dar na...merge...si inca ceva, muzica e foarte buna dar era pusa cam cand nu trebuia...adik ritmul muzicii nu era la fel cu cel din imagini...atat... :P restu:regizatul, imaginea, muzica foarte, foarte bine facute...

herbert
04 Jul 2005, 21:32
Just a kiss 7/10 Incurcaturi de relatii.

imi plac la nebunie cronicutzele paranormale ale lui Denis...

Am fost primul lui fan.

da, ai avut si o formula decisiv-sportiva, ceva de genul: no 1 mondial... ma rog, feeling de mogul.
eu l-am admirat mult timp in taina, dar mi-am zic ca daca nu marturisesc - fac implozie.
adevarul e ca-i citesc toate postarile si-i multumesc, inca o data, ca exista...

notorious
04 Jul 2005, 23:39
dupa un festin cinefil despre care n-o sa mai trancanesc aci, am vizionat stalag 17-ul lui wilder. probabil cel mai bun film al sau, mult peste noir-uri gen 'double indemnity' sau 'sunset bvd', la km distanta de indigest-neamuzantul 'some like it hot'. ce poate face putina briza de renoir... :D prin aerul hollywood-ian respirat de wilder (regizor destul de conformist). culmea, mi-a placut mai mult chiar si decat 'la grande illusion'.

16mm
04 Jul 2005, 23:59
pe cultural tocmai woody allen - love and death. primul contact cu.
a picat bine dupa bac, dupa ultima noapte si amintirea unui tolstoi insetat de...
comedioare buna. parodie. bergman mocking all the way, cu toate ca stiu sa fi lucrat cu nykvist. dansand cu moartea alba printre plopii aliniati, also. or smth. monologurile cu wheat faine. razboi si pace. cum ziceam.

Denis_stelistu
05 Jul 2005, 00:13
Just a kiss 7/10 Incurcaturi de relatii.

imi plac la nebunie cronicutzele paranormale ale lui Denis...

Am fost primul lui fan.

da, ai avut si o formula decisiv-sportiva, ceva de genul: no 1 mondial... ma rog, feeling de mogul.
eu l-am admirat mult timp in taina, dar mi-am zic ca daca nu marturisesc - fac implozie.
adevarul e ca-i citesc toate postarile si-i multumesc, inca o data, ca exista...


Mai mult,am ras eu de voi.Ma bucur eu ca existati ;) :P

BeNnY
05 Jul 2005, 02:15
Immortal (scrie in generic, in alte parti Immortel) 8/10 - Not quite what I expected. 25% animat, 10% real si 65% CGI. E prea lung si labaros dar nu gen ars aiurea, ci pur si simplu se lungeste degeaba. Tipa albastra buna. Si dialoguri deloc interesante, inovatoare, amuzante etc.

Undead - -2/10 - Adica nu e bun ca film de serie B. M-am plictisit la partea in care o tipa ii baga mana-n capul uneia si-i mananca creierul. Whatever.

Pecker - 8/10 - Satirizeaza arta moderna prea strident si absurd. Other than that, all good. Parul pubian cauzeaza isterie si haos, ca de obicei. The way it should be. Replici remarcabile: "Pubic hair causes crime" si "We're all famous- just like the Jackson family! - Don't say that, Tina."

KORBEN
05 Jul 2005, 02:54
moloch 5/5
stilat si stilizat pana dincolo de "cinematografie"
vidat pana la limitele absurdului
Arta cu A mare si punct dupa
si cinematografie...
rece si abstract, imi inspira o povestire de marquez rescrisa de t mann
eva brown in rochie de seara dandui suturi in fund lui hitler in maiou si budigai
replici memorabile
"grandpa hitler, grandma hitler, daddy hitler, mommy hitler, daughter hitler, son hitler
a big hitler family... everybody hitler!!!"
"ausch...witz what is auschwitz?
nothing, mein fürer"
si sublimul pistol(et) aratat in vreo 3 secvente dar niciodata folosit...
cehov, eat ur heart out

Longshot
05 Jul 2005, 07:12
stalag 17. probabil cel mai bun film al sau, mult peste noir-uri gen 'double indemnity' sau 'sunset bvd',.
hm. decat sunset, nu cred. decat indemnity, mai merge.
la km distanta de indigest-neamuzantul 'some like it hot'.
aici da.

on topic :

pas sur la bouche - 6/10 plecat spre elvira popescu aseara da' m-am oprit la scala si am intrat la asta. opereta filmata, trei acte(primu fiind chiar acceptabil), cantece subtirele, doar vreo doua mai rasarite asa, se canta non stop despre dragoste, penetrari si posedari si cine a futut primu' pe cine(nu chiar in cuvintele astea). audrey tautou destul de ok, poate si pt ca apare destul de putin. restu' varza.

love and death 8.5/10 - "Wheat... lots of wheat... fields of wheat..."

Sm�agol-Gollum
05 Jul 2005, 09:27
Alexander 8.5/10 nu stiu de ce nu v-a placut voua filmu, dar....in afara de unele faze aiurea filmul a fost foarte fain...and i loved angelina's accent..and i loved her :P

Friends-Season 5 9/10 5 more seasons to go :((

The Hobbit (1977) 3/10 crap..crap..crap...un film facut mult prea in graba...au trecut foarte repede peste fiecare faza...and they didn't even mention beorn...

Denis_stelistu
05 Jul 2005, 12:30
The core 7/10 Efectele speciale sunt marfa.Unii actori :sick: .
Dar plimbarile prin miezul Pamantului mi-au placut. 8)

Cinemania
05 Jul 2005, 12:37
The Grudge - it's tormenting, haunting, pe alocuri lynchian...sunetul e belea, mi-a adus aminte de primele horror-uri semnate Raimi...ceva i-a lipsit filmului...a, da, n-a fost regizat de un american, ci de un asiatic, ceea ce se simte, si e mai bine asa: filmul e destul de refreshing, iar lipsa "branzei" tipic hollywoodiene il face mult mai digerabil ...tare faza cu banda politiei pe care scrie "Keep out" pe langa inscrisul in japoneza (sa se fi americanizat si politia din Tokyo? :D ) 7/10
...a vazut careva vreunul din celelalte Ju-on-uri?

Nightwane
05 Jul 2005, 12:41
The Grudge - it's tormenting, haunting, pe alocuri lynchian...sunetul e belea, mi-a adus aminte de primele horror-uri semnate Raimi...ceva i-a lipsit filmului...a, da, n-a fost regizat de un american, ci de un asiatic, ceea ce se simte, si e mai bine asa: filmul e destul de refreshing, iar lipsa "branzei" tipic hollywoodiene il face mult mai digerabil ...tare faza cu banda politiei pe care scrie "Keep out" pe langa inscrisul in japoneza (sa se fi americanizat si politia din Tokyo? :D ) 7/10
...a vazut careva vreunul din celelalte Ju-on-uri?

esti al doilea Denis_stelistul. Congrats!!! :w00t:

Cinemania
05 Jul 2005, 13:15
The Grudge - it's tormenting, haunting, pe alocuri lynchian...sunetul e belea, mi-a adus aminte de primele horror-uri semnate Raimi...ceva i-a lipsit filmului...a, da, n-a fost regizat de un american, ci de un asiatic, ceea ce se simte, si e mai bine asa: filmul e destul de refreshing, iar lipsa "branzei" tipic hollywoodiene il face mult mai digerabil ...tare faza cu banda politiei pe care scrie "Keep out" pe langa inscrisul in japoneza (sa se fi americanizat si politia din Tokyo? :D ) 7/10
...a vazut careva vreunul din celelalte Ju-on-uri?

esti al doilea Denis_stelistul. Congrats!!! :w00t:

well, thx now :D

Denis_stelistu
05 Jul 2005, 14:36
The Grudge - it's tormenting, haunting, pe alocuri lynchian...sunetul e belea, mi-a adus aminte de primele horror-uri semnate Raimi...ceva i-a lipsit filmului...a, da, n-a fost regizat de un american, ci de un asiatic, ceea ce se simte, si e mai bine asa: filmul e destul de refreshing, iar lipsa "branzei" tipic hollywoodiene il face mult mai digerabil ...tare faza cu banda politiei pe care scrie "Keep out" pe langa inscrisul in japoneza (sa se fi americanizat si politia din Tokyo? :D ) 7/10
...a vazut careva vreunul din celelalte Ju-on-uri?

esti al doilea Denis_stelistul. Congrats!!! :w00t:

:huh: :huh: :huh: :huh:

M0n0
05 Jul 2005, 15:48
It will never get thru' to you, Denis...nevermind...

WraIth
05 Jul 2005, 18:36
Madagascar 7/10 funny shit...mai ales "the penguins"

Mr. & Mrs. Smith 7/10 a lot of shooting...dar angy makes it worth :P

MinRep
05 Jul 2005, 20:32
Monty Python and the Holy Grail - 8/10: Lord, have mercy! :P

Love and Death - 8.5/10: Nu ma satur de omul asta!!! :w00t:

The Lizzie McGuire Movie - 3/10: :huh: macar avea potential... :hmm:

Felix
05 Jul 2005, 21:44
Masinistul Singurul film despre un barbat anorexic ... joke . 10 pt idee si imagine ( culorile filmului au fost senzationale )
Oricum filmul e interesant .
ps : impresionat de jocul lui christian bale , dar mai ales de felul in care arata

kasper hauser
06 Jul 2005, 07:33
Carl Th. Dreyer - Vampyr 5/5. Loved it...

WraIth
06 Jul 2005, 08:05
Highwaymen 5/10 nu vreau sa mai zic despre el nimic

Sm�agol-Gollum
06 Jul 2005, 09:14
Madagascar 7/10 au fost unele faze la care am ras de n-am mai putut dar in rest filmul a fost mediocru...

Mr & Mrs Smith 7.5/10 brad si angelina fac un cuplu dragut si..mortal. mi-a placut faza cu grenada din masina :lol:

Cinemania
06 Jul 2005, 09:23
Vincent ('82), al treilea scurtmetraj realizat de Tim Burton...am tot vazut ca s-a scris de el pe aici si m-am pus sa-l vad...este, intr-adevar, o capodopera...in personajul principal, Vincent, il vedem pe tanarul si neconformistul (de atunci) Tim Burton, imagine care l-a insotit in toate filmele sale de mai tarziu 10/10

The Big Shave ('67), Martin Scorses...filmuletzul care l-a propulsat pe Scorsese pe scena mare...am aflat ca ar fi un protest al lui Martin impotriva razboiului din Vietnam si a implicarii americanilor...io oricum nu m-am prins :D...poate daca stiam ca Martin era impotriva razboiului...anyway, ceea ce e clar, e stilul lui Scorsese, intalnit mai tarziu: in primul rand violenta si "gustul" pentru sange, apoi succedarea alerta a cadrelor...a must-see 10/10

Jabberwocky ('71) (tot scurtmetraj), facut de Jan Svankmajer, un nume necunoscut pt mine pana azi...ciudat, ciudat, ciudat...oricum, nu prea e stilul meu...muzica e faina, though

Cinemania
06 Jul 2005, 11:47
The Office ('66), primul film semnat Kieslowski...scurtmetraj cu miros politic si social (tipic Kieslowski) despre birocratie si hartzogarie...imaginea cu arhivele de documente car par a zace acolo de cand e lumea, precum si finalul sunt beton...reliefeaza o realitate care si pe noi ne urmareste toata viata 10/10

nume
06 Jul 2005, 17:00
Highwaymen 5/10 nu vreau sa mai zic despre el nimic
Cea mai inteleapta atitudine. 0/10

notorious
06 Jul 2005, 22:14
tocmai am vazut 'the apartment'. well, melodramatic or not, corny or not, i loved it. :oops: mai crede cineva ca billy wilder e cel mai 'full of surprises' regizor american clasic ?

Gaandalf
07 Jul 2005, 06:34
Uptown Girls - 5/10 - l-am vazut din 2 motive: Brittany Murphy which sucked and Dakota Fanning motivul ptr care am si dat 5/10 filmului.
Extremly funny, extremly boring!

Gattaca - 9/10 - de curand aflasem ca G T C A sunt litere care fac parte din codul genetic. Revazut, replacut.

Valiant - 1/10 - dumb ass animation movie. Cateva replici amuzante ca in toate filmele de animatie maronii in rest nimic. Bullshit story, bullshit characters, bullshit animation ... :sick:

Felix
07 Jul 2005, 07:51
Gattaca - 9/10 - de curand aflasem ca G T C A sunt litere care fac parte din codul genetic. Revazut, replacut.

Nu stiam ... thanks de informatie ... aceeasi nota si de la mine

M0n0
07 Jul 2005, 09:32
Sezonul 1 din Scrubs - ce mai ... super tare serial, dinamic, comic, dramatic...are de toate...

Cinemania
07 Jul 2005, 10:36
Spanglish (2004), regia James Brooks - vazut pentru Paz Vega...fermecatoare ca de obicei...God, it's a feast for the eye to watch her!...mai ales cand se enerveaza si vorbeste in spaniola...pana la urma, intreg filmul a fost o surpriza placuta...Adam Sandler in nota bine cunoscuta, foarte bun cand e vorba sa treaca brusc de la o stare la alta...Tea Leoni convingatoare in rolul sotiei (lui Adam) isterice si disperate...iar baba, that is soacra lui Adam, jucata superb de Cloris Leachman, e unul din pilonii filmului; o combinatie perfecta intre batrana plictisita, semialcoolica si mama gata oricand sa dea lectii de viata...scenariul e bunisor, are destule picanterii incat sa nu plictiseasca...atmosfera "bucuroasa" si relaxanta, cum Brooks ne-a obisnuit deja cu As Good As It Gets si J. Maguire 7/10

WraIth
07 Jul 2005, 11:04
|Half Baked 6/10 a lot of weed
Finding Forrester 8/10 touching....dar not that touching
final Destination 2 7/10 klumea cum mor oamenii...ashtept 3-ul

Denis_stelistu
07 Jul 2005, 11:49
The Lizzie McGuire Movie 4/10 filmul e slab rau,numai Hilary Duff il mai inbogatea.
Final Destination 2:8/10 Misto Horror.Mi-au placut accidentele.Bestial.
The Longest Yard 7/10 Un cuplu de comedianti foarte bun,e mai misto decat vechiul Longest Yard.Poti rade pe parcurs.

Cinemania
07 Jul 2005, 12:08
Final Destination...un pretext pentru gore & splatter...in rest destul de labutza filmul...distractiv, dar nu rezista fara fazele (si alea trase de par) in care trebe sa moara personajele...distractiv, dar labutza...2/10

christi
07 Jul 2005, 14:30
Mar Adentro - 9/10. Brilliant.
Dark City - 7.5/10. Vazut a doua oara, placut parca mai putin ca prima.
The Bogus Witch Project - 0/10. Cred ca e cel mai slab film pe care l-am vazut vreodata. Laolalta cu Hell Squad.

M0n0
08 Jul 2005, 11:10
Sezonul 2 din Scrubs - la fel de bun ca primu, poate chiar mai bun...
acestea 2 (sezonul 1 si 2) au fost si pe Antena 1, tot in vacanta...si mi-au placut la nebunie...

Denis_stelistu
08 Jul 2005, 11:41
Novocaine 7/10 Un Steve Martin mai altfel.E bun filmul,mai ales cu proteze. :)

Cinemania
08 Jul 2005, 12:10
Are We There Yet? (2005)...oh nu, mai sunt milioane de ani lumina pana la un film bun!!!! un jeg...un Ice Cube care ar face bine sa ramana si sa faca pe suparatu' pe scena rap...crap, crap, crap...a se evita








Santa Sangre ('89) de A. Jodorowsky

"I stretch out my hands to thee:
my soul thirsts for thee like a
parched land...
Teach me the way I should go,
for thee I lift up my soul."

...geniu...impresionant...nu pot decat sa ma inchin in fatza unei opere de arta...sa tac si sa admir... (*) (*) (*) (*) (*) (*) (*) (*) (*) (*)

Pitbull
08 Jul 2005, 12:39
Räzbelu lu lumile.
Comentariile, aciulea:
http://www.cinemagia.ro/forum/viewtopic.php?t=5929&start=50&hist=0
(Cine si de ce l-o fi pus la "Fanatic", Dieu avec la pitié!)

MinRep
08 Jul 2005, 18:35
(Monty Python's) Life of Brian - 9/10: asa am sarbatorit terminarea bacului... :P Cred ca dupa admitere ma inec intr-o baie de Monty Python... si am sa reincep sa vorbesc despre filmele astea. :?

Sm�agol-Gollum
08 Jul 2005, 19:53
Friends-Season 6 9/10 4 more to go...

Longshot
08 Jul 2005, 22:04
batman begins 7/10 - ajuns acasa acuma in nici un caz nu o sa arunc dvd-ul cu "returns" care a fost si ramane the batman movie pt mine, dar i got my kicks si cu ce avem aici. destul de bine inchegat si egal pt ceva mai mult de doua ore insa am apreciat mai mult a doua bucata (gotham) decat prima (cu "devenirea"), si taman invers cred ca se astepta din partea spectatorilor. in rest, standard summer action fare.

M0n0
08 Jul 2005, 22:20
Sezonul 3 din Scrubs - can't get 'nough of those scrubs...u gotta lov' them...

Cinemania
09 Jul 2005, 00:37
3-Iron (2004), de Kim Ki-duk...o poezie ce se recita singura, filmul iti intra in suflet si iti cere sa evadezi alaturi de Tae-suk intr-o alta lume mai apropiata de fiinta, mai linistita si plina de speranta...o calatorie in sufletul oricui...coloana sonora e sublima si face juma' de film...

Denis_stelistu
09 Jul 2005, 08:21
Filantropica 7/10 Mafia cersetorilor nu da roade.Oricum,un film romanesc misto.
Y Tu Mama Tambien 7/10 Mai mult,aia faceau f***,decat film,mi s-a parut o drama interesanta.

M0n0
09 Jul 2005, 18:27
Si in sfarsit
Sezonul 4 din Scrubs - cel mai tare...imi pare rau ca s-a ternat...dar se poate revede over...and over...and over again...

Nightwane
09 Jul 2005, 19:03
Sezonul 1 din Desperate Housewives. Am asteptat ceva timp pana am facut rost de ep 23 da' a meritat. Astept cu interes sezonul 2. Gabrielle si Bree are sooo hot.

BeNnY
10 Jul 2005, 04:42
Crash (Cronenberg) 9/10 - Mi-a placut Videodrome si asta mi-a placut si mai mult. Si cicatricele Cronenberg style si sfarcul pe metal. This man's great. Mi s-a parut justificat sexul in cantitati industriale, avand in vedere ca era studiat un fetish.

Wonderboys - 9/10 - Nu auzisem de el pana acum. Comedie onesta, Michael Douglas foarte ok, Tobey Maguire so-not-crybaby-fucked-leo-dicaprio-style, adica foarte ok. -1 pentru ca are cateva momente penibile, care puteau fi taiate cu usurinta. 9 pentru ca are niste replici pur si simplu geniale. Last thing you would expect intr-un film cu Tobey si Michael Douglas. Gen "Well, he did say a few things that made me believe it was his car. - Like what? - That's my car, motherfucker." si "Now, that is a big trunk. It holds a tuba, a suitcase, a dead dog, and a garment bag almost perfectly. That's just what they used to say in the ads." si altele care nu au nici un farmec scrise.

WraIth
10 Jul 2005, 07:30
Laws of Atraction 6/10 dragutz..that's all

Mystic River 9/10 excetpional.a fost cu o intarziere mai mare,dar m-a lasat speechless; nu actiunea ci mai mult actori shi felul cum au jucat.brilliant sean penn

Gaandalf
10 Jul 2005, 13:05
Chris Rock - NEver Scared 5/10 - porcarii rasiale si vesnicile probleme ale mariajului ... hai sa spunem ca a mers

The Longest Yard - also known as or copy/pasted - Mean Machine. Chris Rock incepe sa ma enerveze cu glumele lui despre albi si negrii. Unde aterizeaza vomita numai dume despre sclavie si superioritatea albilor. Sandler - the same, restul = figuranti care se placheaza unu pe altu'.

Club Dread - 6.5/10 - nebunie curata, situatii penibile, satira adusa tuturor filmelor cu serial killers. Rezultat = mi-a dat cu virgula ...

kasper hauser
10 Jul 2005, 13:19
Santa Sangre ('89) de A. Jodorowsky

"I stretch out my hands to thee:
my soul thirsts for thee like a
parched land...
Teach me the way I should go,
for thee I lift up my soul."

...geniu...impresionant...nu pot decat sa ma inchin in fatza unei opere de arta...sa tac si sa admir... (*) (*) (*) (*) (*) (*) (*) (*) (*) (*)

Subscriu...
Sa incerci si Rainbow thief, nu e nici pe departe atat de rau pe cat se spune...

Cinemania
10 Jul 2005, 14:34
Mr. & Mrs. Smith (2005)...fair entertainment...with ups and downs...7/10



@kasper hauser

o sa incerc sa-l vad...

Sm�agol-Gollum
10 Jul 2005, 15:30
Friend-Season 7 9/10

Apple seed 7/10 un anime grozav despre incerarea oamenilor de a convietui cu "bioriod-ii" ("clone" ale oamenilor), dupa al treilea razboi mondial...

Ghost in the shell 4/10 nu prea a fost pe placul meu dar o sa ma uit si la ghost in the shell 2 sa vad cum e...

Airlight
10 Jul 2005, 18:36
Millions, Danny Boyle.

Misto, spre foarte misto, din cand in cand genial.

bravo drace.

Cinemania
10 Jul 2005, 18:42
The Unsaid - decent flick...cu un Andy Garcia bun in rolul unui psiholog si el bun :D 6/10

KORBEN
10 Jul 2005, 20:23
1 the pacifier 1/5 adik (*) :sick:
deci vin diesel face ce au mai facut si arnold ( kindergarden cop) si hulk hogan (in filmu ala de tot kktu pe care il tot da prostv-ul)
partea trista e ca filmu e mult mai prost
si gasca( sau rata) insuficient folosita
porobabil de teama sa nu fure integritatea vreunei scene de great acting and meaningfulness d la mr diesel
singura chestie amuzanta e un dialog
gen "u really have big breasts..!! are u wearing a bra?? will my beasts grow as big as yours?" (fetita de 10 ani catre mr diesel)
2 filantropika 5/5 :shock: :w00t: :love: :love: :hmm: :P 8)
un scenariu admirabil, faze memorabile, ceva poezie
si ATATA MIZANTROPIE!!!
gotta love it
3 ambience-the movie 4/5 :shock: :hmm: :w00t: :huh:
great tricks& some trippin stuff
un pistol aratat absolut penal si gratuit
un porumbel sau cam asa ceva probabil metaforic trantit intro secventa din care nu se intelege nimic
activitati de zi si noapte prin parcari si alte locuri publice
experimente in mare parte d efect din montaj
si un soundtrack cu acid jazz impecabil dozat
4 la veille dame et les pigeons 5/5 :love: :(( :w00t: :love: :love: :love: :love: :huh:
inainte de tripletelle din orasu frumos, facut de aceeasi echipa
the ultimate pigggggeon movie....
absurd si minunat
si sarcastic la adresa americacanilor

M0n0
10 Jul 2005, 23:00
War of the Worlds - un general 7.50/10, pentru efecte mai mult...dar pentru sfarsit mai putin ca na, nu a fost la nivelul asteptarilor la nimeni (oricum alta metodata de a-i distruge trebuie sa recunoasteti ca nu exista)
Dakota a facut treaba ei adik a tipat...ceea ce mi se pare perfect normal pentru un copil ca sa nu mai spun fetita de 11-12 ani cat are in film...
Fiul e prea putin important pentru a mentiona ceva despre el...
Cruise nu a fost cine stie ce...sincer nici nu i-am simtit prezenta...pentru ca toate efectele astea mi-au atras atentia...si la sfarsit cand i-a spus soldatului "uite, nu mai are scut!!!" si au inceput aia sa traga cu bazooka (degeaba zic eu ca tot cadea pana la urma...
deci in concluzie un film care trebuie fazut neaparat la cinema...eu l-am vazut acasa, nu a avut acelasi efect dar aici a plouat si a tunat exact ca in film deci feelingu a fost asemanator...

Cinemania
10 Jul 2005, 23:16
The Amityville Horror - deloc original, cu un story si scenariu simpliste, nu la fel de ocult ca primele 2...singurul plus:Ryan Reynolds in rolul tatalui posedat de spiritele suparate 5/10

Pitbull
11 Jul 2005, 00:51
@M0n0
Juste toate observatiile tale - inclusiv aia cu "uite, nu mai are scut!" - când äla era deja pe cäzutelea-n bot. Uite-aici topicul, pentru discutii mai aprofundate:
http://www.cinemagia.ro/forum/viewtopic.php?t=5929&start=50&hist=0

notorious
11 Jul 2005, 13:43
Mi s-a parut justificat sexul in cantitati industriale, avand in vedere ca era studiat un fetish.


care fetis ? sexul ? care este si va ramane subiect tabu ?... :oops:

Ambra Blu
11 Jul 2005, 13:50
Mi s-a parut justificat sexul in cantitati industriale, avand in vedere ca era studiat un fetish.


care fetis ? sexul ? care este si va ramane subiect tabu ?... :oops:

Ntt. What about sex in the cars/ with cars? What about flesh meets machine? What about people getting turned on by accidents? Notorious, steer off the wheel, pliz.

notorious
11 Jul 2005, 14:01
still tabu, not fetish. :huh: it's bumpy ride, isn't it, ambra ? :P

Ambra Blu
11 Jul 2005, 14:17
still tabu, not fetish. :huh: it's bumpy ride, isn't it, ambra ? :P
Nu, notorious, nu.
FETͪ ~uri n. 1) (în religiile primitive) Obiect cãruia i se atribuiau calitãþi supranaturale, forþã magicã, capabil sã-l ajute pe posesorul acestuia. 2) fig. Obiect al unei veneraþii exagerate. /<fr. fétiche, germ. Fetisch

TABÚ ~uri n. 1) (în societatea primitivã) Interdicþii cu caracter religios, în legãturã cu întrebuinþarea, atingerea unor obiecte, fiinþe sau utilizarea cuvintelor (care le denumesc), considerate sacre sau impure; interdicþie de ritual. 2) fig. Obiect sau problemã despre care este interzis sã se discute. 3) Evitare (din superstiþie sau din pudoare) a folosirii unor cuvinte ºi substituirea lor prin altele; interdicþie de limbaj. [Art. tabuul; Sil. -bu-ul] /<fr. tabou

Cred ca definitiile iti vor asfalta drumu' catre cunoastere, toata lumea de sub masini miinile sus, sa le reparam si sa le veneram, de ele sa ne frecam.

BeNnY
11 Jul 2005, 17:00
Cum nu e fetis, cand astia se f ut descriind accidente de masina si se f ut in, pe langa, pe sub si sprijinit de masini? (I find it rather funny ca te iei de ce scriu acum)

Continue here: http://www.cinemagia.ro/forum/viewtopic.php?t=6158&hist=0 if you wish

Cinemania
12 Jul 2005, 10:41
The Terminal...bleah.... :sick:

gionloc
12 Jul 2005, 11:11
it'a all about love
vinterberg 2003.

eram curios in a vedea ce directie a abordat cofondatorul dogmei.
si nu pot zice ca merge bine :( . filmul prezinta o poveste de dragoste situata undeva intr-un viitor apropiat. odata cu moartea unei iubirii se produce un dezechilibru in univers si, pana la urma, inima ramasa fara dragoste se umple de amar si inceteaza a mai bate. cine iubeste in acesta lume pierde fara indoiala. isi pierde viata. castiga doar cei care transforma oamenii in mijloace de inavutire in entertainment-elements, in papusi umane pe care le intorci cu cheia si danseaza.

atmosfera artificiala, Phoenix& Danes nu mi s-au parut in roluri permanent. filmarea e faina, muzica pe alocuri, moaca lui Sean Penn. pe de-a-ntregul povestea e neverosimila (nu ideile, ci terenul in care ideile is sadite), de unde apare si nota pe care o asez aci:
6/10.

notorious
12 Jul 2005, 11:30
Cum nu e fetis, cand astia se f ut descriind accidente de masina si se f ut in, pe langa, pe sub si sprijinit de masini?

in primul rand, ii multumesc lui ambra pt definitii (ce sa spun, pe care le stie orice licean). nu, e o chestiune pur si implu de perspectiva: din perspectiva spectatorului, perversiunile descrise mai sus sunt tabu, din cea a personajelor, constituie un fetis. o problema de ne-ntelegere. :)

I find it rather funny ca te iei de ce scriu acum

nu fi paranoic, iti ceream lamuriri, si in schimb m-am ales cu un dascal pedant. :( uite de ce nu-mi place mie forumul asta...

Ambra Blu
12 Jul 2005, 12:00
still tabu, not fetish.


in primul rand, ii multumesc lui ambra pt definitii (ce sa spun, pe care le stie orice licean). nu, e o chestiune pur si implu de perspectiva: din perspectiva spectatorului, perversiunile descrise mai sus sunt tabu, din cea a personajelor, constituie un fetis. o problema de ne-ntelegere. :)



Asta insemnind ca, dpdv al proprietatii termenilor, tu nu esti inca la liceu.

notorious
12 Jul 2005, 12:06
e curios cum tot nu ti-ai dat seama (din postarile precedente) ca stiam definitiile cu pricina.