PDA

View Full Version : Cel mai recent film vizionat.


Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 19 20 21

herbert
30 Aug 2005, 00:26
are Kubrick niste vorbe foarte acide despre "sensibilitatea de buldozer", ubicua, uneori cu numele schimbat...

fitzcarraldo
30 Aug 2005, 00:33
"sensibilitatea de buldozer"
Kubrick e un regizor mare, E.W.S e un cacat cu pretentii, buldozerul te face terci.

herbert
30 Aug 2005, 01:06
"sensibilitatea de buldozer"
Kubrick e un regizor mare, E.W.S e un c**** cu pretentii, buldozerul te face terci.

cred ca trebuie introdusa si eliminarea de pe forum pe criterii estetice, nu numai pt vulgaritati si marsavii jegoase cum s-a procedat - pe buna dreptate - in cazul lui nume fara stea. acest nocturn "fitzcarraldo" e un prim pretendent. sa afirmi ca Stanley Kubrick a facut un film de c**** e o vulgaritate cu reverberatii de Buftea.

Gaandalf
30 Aug 2005, 06:43
Samurai Reusrection - 7/10 - continuare la seria anime cu Jubei - merge vazut la plictiseala - nu chiar nemaipomenit dar bunicel.

Wedding Crashers - 9/10 - VINCE VAUGHN - ca doar el a facut tot filmul si la fazele lui am ras cel mai mult. N-am mai ras de ceva vreme in asa hal la o comedie ...
Ma asteptam la mai mult de la Walken dar in schimb a inceput sa-mi placa de Rachel McAdams - kindah cute!

Ae Fond Kiss -8.10 - film bun, poate prea bun ca am ajuns sa judec aspru acele probleme inter-rasiale care domina tot filmul. Au fost momente in care inevitabilul nu a intarziat dar finalul a fost neasteptat de fericit.

Cinemania
30 Aug 2005, 07:45
"sensibilitatea de buldozer"
Kubrick e un regizor mare, E.W.S e un c**** cu pretentii, buldozerul te face terci.

cred ca trebuie introdusa si eliminarea de pe forum pe criterii estetice, nu numai pt vulgaritati si marsavii jegoase cum s-a procedat - pe buna dreptate - in cazul lui nume fara stea. acest nocturn "fitzcarraldo" e un prim pretendent. sa afirmi ca Stanley Kubrick a facut un film de c**** e o vulgaritate cu reverberatii de Buftea.

omul are o parere...mai bine l-ai intreba de ce crede ca EWS e de cacat decat sa te afunzi in conotatii ofensive...EWS este, totusi, cel mai slab film semnat Kubrick...si da, nici mie nu-mi place modul in care vorbeste fitzcarraldo despre EWS...si ce-i cu asta?...S.K. e si regizorul meu preferat, dar asta nu inseamna ca trebuie sa ma afectez daca cineva vorbeste urat despre el, nu? despre Spielberg de ex. imi voi permite sa folosesc cuvinte mai urate uneori pentru ca a devenit un bashit....

fitzcarraldo
30 Aug 2005, 08:41
omul are o parere...mai bine l-ai intreba de ce crede ca EWS e de c**** decat sa te afunzi in conotatii ofensive...
Asa e el, are naturelul mai simtitor.

EWS este, totusi, cel mai slab film semnat Kubrick....
Si asta o spune um om cu un asemea avatar.


Humpert, mai ai de invatat multe de la colegii tai forumisti.

Rumpelstintzkin
30 Aug 2005, 08:49
Inca nu l-am citit fiindca nu am prea avut vreme, si fiindca va aparea imediat filmul. Sigur vei zice poate: cartea bate filmul sau filmul nu-i ca si cartea; dar mi-am facut o idee despre ce e vorba din cauza nenumaratelor controverse aparute in presa si TV; am intrat prin librarii si am rasfoit cateva pagini, desi nu am cumparat cartea; dupa film voi citi insa celelalte carti aparute care deja sunt in librarii , un fel de replici la acest cod/film/carte. Dar sunt curios de film si de cum apare Hanks.

stai, frate, ca incurci planurile narative...
1. "Codul lui da Vinci" nu are nimic cu filmul lui Kubrick, "Eyes Wide Shut", doar, asa cum remarcam, ritualul acela narco-psihedelic-teatral cu masti din film este pomenit si de Dan Brown in cartea sa. Filmul lui Kubrick, care ti-a placut mult, este o adaptare dupa "Traumnovelle" a scriitorului vienez Arthur Schnitzler.
2. Citeste cartea lui Brown inainte de aparitia filmului (va fi prin primavara lui 2006). N-o sa regreti. Eu am citit-o intr-o zi si un capat de noapte, atat e de captivanta, incat n-am baut, n-am mancat si n-am facut dragoste... tu ai grija de trup si mergi pe un regim mai relaxat.

Nici eu nu am spus ca ar avea cartea ceva cu filmul ti-am spus doar ca inca nu am citit cartea. Mersi oricum pt. ca m-ai pus in tema in privinta ritualului; cartea am sa o citesc cand o sa am timp; in privinta cititului fara a manca / bea sau a face amor am trecut si prin asa ceva cand aveam de dat examene. Sa stii ca e mai bine in felul asta fiindca se zice ca daca nu mananci inveti mai bine, sau parcurgi mai bine; oxigenul ducandu-se inspre creier si nu spre stomac (dupa ce mananci apare acea nevoie de "siesta" care e exact urmarea acestei chestii), dar sa nu faci dragoste... oricat de captivanta ar fi cartea... totusi...

Rumpelstintzkin
30 Aug 2005, 09:00
Care obisnuiti sä cititi pe computer si vreti "Da Vinci Code" în original, Acrobat Reader, dati un m.p. cu adresa de e-mail si v-o trimit.

Ok Pitbull daca o ai m-ar interesa si pe mine . Era mai de mult un site www.cartionline.com dar care in timp s-a desfiintat fiindca mai toata lumea incarca si descarca carti scrise in acrobat/word, etc si s-au prins si astia .... iti trimit un mp.

Serghei
30 Aug 2005, 09:47
Kubrick a fost mereu individul care a mers cu un pas mai in fata decat restul cineastilor,a real iconoclast.EWS nu numai ca nu aduce nimic nou dar sunt o duzina de filme facute in anii '90 care trateaza tema sexualitatii mult mai bine.Daca i-ai vazut filmele observi ca ii lipseste sfidarea Lolitei,sarcasmul nevrotic din Dr.Strangelove,agresivitatea Portocalei,puterea de fascinatie a Odiseii,stilul din Barry Lindon.Kubrick imbatranise.

fitzcarraldo
30 Aug 2005, 10:56
Kubrick a fost mereu individul care a mers cu un pas mai in fata decat restul cineastilor,a real iconoclast.EWS nu numai ca nu aduce nimic nou dar sunt o duzina de filme facute in anii '90 care trateaza tema sexualitatii mult mai bine.Daca i-ai vazut filmele observi ca ii lipseste sfidarea Lolitei,sarcasmul nevrotic din Dr.Strangelove,agresivitatea Portocalei,puterea de fascinatie a Odiseii,stilul din Barry Lindon.Kubrick imbatranise.

Corect ! A iesit sifonat din chestia asta, dar nu mai conta. De morti numai de bine.

BeNnY
30 Aug 2005, 11:57
What the fu ck. Aveti 3 topicuri despre kubrick si aici vorbiti despre el? Stop it.

EgoN
30 Aug 2005, 12:37
sa revenim la tema topicului, cele mai recente filme (re)vizionate:
1. Anul trecut la Marienbad - 10/10. impecabil stilistic.
2. Annie Hall - 9,5/10. frumos, ironic, dar lipsit de lookul "manhattanului" (10/10)
3. Birth-ul lui Glazer 9/10. elegant si clasic. ma asteptam la mai multa indrazneala vizuala :P, dar merita toata atentia pt. constructia psihologiilor.
4. Drifting Clouds lui Kaurismaki 7/10 - acelasi cool, dar e lipsit de ritm, pacat.
5. Pieces of April - 8/10. curat, simplut, emotionant pe alocuri, eficient.
6. Cateva zile din viata lui Oblomov - 8/10. mai misto cartea, mult, mult mai misto.

Rumpelstintzkin
30 Aug 2005, 14:43
Panic Room 9/10 Tensionant pana la sfarsit; si parca prea mare reclama la o anumita companie de tel. mobile.

M0n0
30 Aug 2005, 16:47
A Clockwork Orange - 8.50/10 a deeply distrubing and genial film...daca asta e cel mai bun Kubrick cam imi dau seama ce fel de om e...e un fel de om care gaseste arta in nuditate violenta si chiar violentza...conotatii sexuale la fiecare scena...daca nu la personaje atunci cu siguranta in arta din acea camera (tablouri si sculpturi)...huliganul psihopat a fost jucat absolut perfect de un Malcolm McDowell tanar...si totusi filmul a avut un aer absolut ciudat...parca era intr-un univers paralel...cu locuri asemanatoare, dar cu imbracaminte absolut ridicole...interesant si limbajul (pur englez cu arhaismele lor specifice)...

dar totusi am o intrebare...de ce filmul se cheama A Clockwork Orange...care e Clockwork-ul si ce e portocaliu? sau na...aveti voi o definite clara...

MinRep
30 Aug 2005, 18:28
Calauza - 9.5/10: incombinatie cu romanul... excelent!

Jesus Christ Superstar - 9.5/10: cu comentariu audio de Norman Jewinson si Ted Neely... the ultimate experience


@M0n0: despre "A Clockwork Orange" ti-am raspuns pe un topic de la Clasic.

Ambra Blu
31 Aug 2005, 01:07
Mean Streets

Stiam eu de ce imi place Scorsese: (small time) crooks, dialoguri, actiune, personaje, simt al dramatismului, violenta si, din cind in cind, cite ceva religios. Man knows how to tell a story.

herbert
31 Aug 2005, 03:48
Mean Streets

Stiam eu de ce imi place Scorsese: (small time) crooks, dialoguri, actiune, personaje, simt al dramatismului, violenta si, din cind in cind, cite ceva religios. Man knows how to tell a story.

e noapte, mi-e trist ca romanii Pavel si Hanescu am pierdut lamentabil la US Open in fata unor necunoscuti... beau bere, plang ca personajele din cartile lui Houellebecq si jur sa nu mai privesc asemenea confruntari sportive penibile si de... umilire nationala.
norocul meu este ca pe Cinemagia gasesc aceasta bijuterie semnata de Ambra Blu, care mi se pare - cu o mica si neinsemnata redactare - cel mai reusit text "creat" de Ambra in ultimul timp. mai am putere doar sa trimit un gand bun catre acest individ orgolios, veninos si foarte nesigur in formulari, convingator insa in atacuri vulgare si marlanii.
ai o nota buna de la mine, piciule!
daca mai produci vreo doua la fel, primesti 100 de Euro pentru pateuri si guma de mestecat, sa mirosi frumos.
sper ca n-am facut prea multe greseli. gata, am adormit...

Rumpelstintzkin
31 Aug 2005, 09:14
The Silence of the Lambs (1991); oricat de vechi ar fi nu te poti satura de rolurile in care joaca Hopkins; aici pervers, melancolic, rece si inteligent; mai da cate o mana de ajutor in desfasurarea anchetei lui Clarice; si o Jodie Foster destul de tanara inca pe atunci, S.O.T. Lambs fiind unul din filmele ce au consacrat-o.

herbert
31 Aug 2005, 11:24
mai fitzcarraldo, fantoma habauca a lui NUME FARA STEA, de ce te insinuezi tu in realtia mea cu Ambra - o relatie curata si de durata, plina de respect profesional & virtual, tonifiata de ironii s. cl.? care-i treaba ta? pe cine esti gelos? nu-i frumos sa te intruzionezi asa! ce, iar incepi sa ataci persoanele cumsecade de pe acest forum? potoleste-te, baiete!

st3fan
31 Aug 2005, 12:00
L'enquete Corse Alain Berbérian 5/10
Oare cand vor intelege regizorii si scenaristii europeni ca nu este in avantajul filmului sa se foloseasca de trucuri hollywood-iene, gen "Bond...James Bond".Christian Clavier si Jean Reno in rolurile principale, doi grei intr-o comedie ratata.Trecand peste exagerari, peste micile actiuni imposibile in real life, psete parodierile fara sare si piper, gen modul in care este conceputa luarea de ostatici din filmele de peste ocean, trecand peste
toate si multe altele, filmul nu ramane aproape cu nimic.Pana si finalul e intr-un fel trist, vedem un barbat foarte, mult prea amabil, tinut sub papuc de nevasta si fratele acesteia...Un film frantuzesc slab...

Ambra Blu
31 Aug 2005, 12:47
e noapte... gata, am adormit...

Hai, hai, stii ca ni se rupe.

In alta ordine de idei - Barfly: biopic Ch. Bukowski.
Bukowski, pentru aceia dintre dumneavoastra care n-au mai fost de mult prin Google, Bukowski este un fost postas care avea asa de multa incredere in sine si a crezut ca viata lui, plina de femei, alocooluri si alte cazaturi, poate interesa pe cineva in atita masura incit s-a apucat sa scrie carti. Eu am citit doar una din ele si mi-a fost de ajuns. O citesc pe WC, cind ma cac, nu din spirit de fronda, ci pentru ca e o lectura agreabila si placuta, lejera. Nu e tocmai Burroughs, cum ar veni.

Asa, filmul il da rotund pe acest Bukowski, jucat de Mickey Rourke. Desi Mickey stie meciul, nu cred ca e tocmai potrivit pt rol: Bukowski era mai gras, avea capul mai mare, matahalos, etc: am eu o cunostinta, andrei, care e pitic, gras, barbos si ochelarist. Daca ii dai jos ochelarii, il ai pe Bukowski. Rourke in pielea lui Bukowski e prea rebel, totusi, prea cu nerv, fata de impresia pe care mi-a lasat-o Bukowski.

notorious
31 Aug 2005, 14:53
ho-ho-ho, am si uitat de topicul asta... :) f ocupat cu jucat 'zuma' (un joculet simpatic si obsedant) si citit 'razboiul sfarsitului lumii', am gasit, totusi, timp si pt filme. ultimele doua:

ordet, filmul preferat de la dreyer, zeul al cinematografului nordic. acum m-am convins ca fara dreyer, evident nu exista bergman: ceva foarte aproape de teatru filmat, desi ramane prin excelenta CINEMA (spun eu, care am ceva cu hibrizii teatralo-cinematografici - vezi 'closer', 'wait until dark' etc). realizat in proportie de 90% in acelasi stil cu 'day of wrath', ramane, totusi, mai bine construit si mai desavarsit din pdv estetic, chiar daca putin excesiv-melodramatic pe final. dar asta nu ar trebui sa conteze, atata timp cat melodrama la dreyer este un gen in sine... si (recunosc) nicaieri nu am vazut-o mai 'cosmetizata' ca aici.

al doilea era l'avventura, dar, neavand nici un chef sa-mi mai stric retina cu 'noul limbaj cinematografic al lui antonioni', am ajuns (de la 90 de minute incolo) sa ma uit PRIN ecran si sa ma rog sa se termine odata. ca si cu 'blowup'.

st3fan
31 Aug 2005, 15:26
The Merchant of Venice regie Michael Radford Rolurile principale: Al Pacino si Jeremy Irons 8.5/10

Nu ma asteptam sa ca acest film sa fie atat de bun.M-am gandit ca apare cat de curand la cinematograf si probabil se va discuta despre el...Ei bine, am avut parte de o supriza foarte placuta.In primul si primul rand, Al Pacino este pur si simplu magistral in rolul de evreu.Nici Jeremy Irons nu se lasa mai prejos, acestia doi reprezinta stalpii filmului.Inceputul lasa impresia ca totul se va axa pe povestea de dragoste intre "fata din basme" la care vin printi sa o ceara de nevasta din toate cele patru puncte cardinle, si norocosul tanar din Venetia care ii va castiga inima...Apoi filmul ia o cu totul alta intorsatura, in prim plan aparand evreul si cel caruia ia imprumutat bani.Nu vreau sa intru in plot story acum, as strica surpriza pentru cei care nu l-au vazut.
Va starni unele reactii datorita modului in care este tratat evreul, mi s-a parut si inca mi se pare un film cu tenta anti-semita.(este o imaginea simbol din final, deosebita artistic dar mai putin moral, in care evreul ramane singur pe strada, inchizandu-i-se usa de catre cei din comunitatea sa).Pe langa aceasta tenta, il consider un film despre iertare, ingaduinta si nu in ultimul rand iubire, intre popoarele cu religii diferite.
Atmosfera de secol XVI al Venetiei este creata cu precizie, prin costume, decor, muzica, mici incursiuni in societatea desfranata, sublinierea conflictului intre evrei si crestini.Merita vazut, macar datorita prestatiei actoricesti.

M0n0
31 Aug 2005, 15:36
Arizona Dream - 9/10 tare...tot...regizatul, poveste si actorii...interesant (si surprinzator) cum un cetatean din Iugoslavia ne arata in mod perfect viata din Arizona, USA...filmul e intr-adevar un vis, unul cu parti frumoase si urate (cosmaruri)...
pe Kusturica l-am mai vazut regizand "Pisica Alba, Pisica Neagra" care mi-a placut prin comedie, ca doar asta era in esenta...
nothing further to add...

BeNnY
31 Aug 2005, 19:12
Mesajele lui nume au fost sterse. De-asta mesajul lui herbert arata suspect. Dar, worry not, in continuare mesajele lui vor fi sterse daca vor deranja in vreun fel pe cineva, recte pe atacat sau pe mine.

Ambra Blu
31 Aug 2005, 19:41
Mesajul lui herber arata oricum suspect, intrucit este vorba de un meci de tenis pe care, cu toata indulgenta, nu cred ca cineva ar putea sa-l numeasca drept ultimul film vizionat.

Ultimul film vizionat ar fi ceva in maniera: Pi - Aronofsky, mult zgomot pentru nimic.

Liou
31 Aug 2005, 23:36
A ZED AND TWO NOUGHTS - ZOO. Peter Greenaway, you are a genius! You broke my heart! Sunt tulburata, strafulgerata, marcata, socata...mi se pune un nod in gat din cand in cand..si acum cand scriu..pe bune, inghit foarte greu! Vazusem doar Prospero's Book, Pillow Book, The Cook, The Thief, His Wife and Her Lover, The Baby of Macon si Draughtman's Contract.. si crezusem ca mi-am facut o imagine despre Greenaway..no way!!
O sa-mi scriu parerea in detaliu la subiectul PG iconoclast..trebuie sa-i vad toate filmele pentru asta!!!! damn, I have to quit!!
PG mi s-a parut de-o meticulozitate uluitoare in creearea fiecarei scene. Absolut fiecare cadru mi se pare ca se apropie de perfectiune; M-am gandit intr-o ordine si intr-un amestec foarte ciudat, in timp ce vedeam filmul, la picturile lui Giuseppe Arcimboldo, la DALI, la El Greco(nu stiu de ce m-am gandit la el....), la BOSCH, la Goya.... Si la stilul lui Matisse de a pune culorile....rosu, alb, hmm....Si animalele in descompunere! Dali's dead monkey, maybe. or maybe Deoxyribonucleo-etcetcetc....Trebuie sa cuget, trebuie sa ma gandesc bine ce vreau sa fac! Helloooo, good morning, LLiiAA, whoever you are!!

Ce mai, sunt uluita!
Nota 10.

bellhop
01 Sep 2005, 01:46
[quote="LLiiAA"]
O sa-mi scriu parerea in detaliu la subiectul PG iconoclast..trebuie sa-i vad toate filmele pentru asta!!!! damn, I have to quit!! ...[quote]

eat something before, sa nu lesini cumva of too much passion... :D ;

Liou
01 Sep 2005, 02:21
Buna faza. :D Pai am mancat, de mancat, da' chestia-i ca nu ma mai ajuta nici asta! Tre' sa trec pe cinecalmante, cineanalgezice, cinexacilina, magiamicina..D-astea.. :D :D

Gaandalf
01 Sep 2005, 09:31
In the mood for love - un adevarat ospat care iese din tiparele frumosului si devine ceva superb. Wong Kar Wai m-a distrus cu filmul asta, cu personajele sale care nu-si pierd integritatea si raman sincere si nu tradeaza chiar in fata dragostei. Acele scene lovite de slow motion cu o melodie specifica unei stari de extaz invaluita de nostalgie si tristete m-au "distrus" ...

next is Chunking Express ...

Transporter 2 - nu prea pot sa dau nota ... macar nu a intrecut Triple X 2. Desi nu ma omor eu cu masinile de lux noul Audi arata demential ... in schimb ceea ce face "Frank" cu masina asta in film e deja de domeniul sefe-ului ... La capitolu' action sta foarte bine si coregrafia este excelenta. Subiectul putin penibil iar blonda aia suparata e severely fukable...

M0n0
01 Sep 2005, 11:16
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb - 9.75/10 nu stiu daca mai are sens sa mai adaug ceva...dar totul din filmul asta a fost superb...regizatul, actorii, George C. Scott care a interpretat un general care s-a comportat ca un adevarat general dar in special Peter Sellers care a avut trei roluri (Group Captain (G/C) Lionel Mandrake, President Merkin Muffley, Dr. Strangelove) de care nu mi-am dat seama ca le-a avut de abia cand am intrat pe imdb sa mai vad cate ceva despre film (in afara faptului ca e pe primul loc la capitolul comedie si locul 17 la filme in general).
Filmul excela in detalii despre armata si felul cum se desfasoara o disputa in camera razboiului sau cum se desfasoara o bombardare with a A bomb on something...scenariu grozav cu detalii uimitoare.
Inca un fapt comic este acela ca personajul principal (Dr. Strangelove...asa cum reiese din titlu) apare de abia la jumatatea filmului...
Ca sa nu mai vb despre Kubrick care iar a facut o treaba extraordinara.
BRAVO.

Longshot
01 Sep 2005, 11:24
Rainmaker - 7.5/10 - sau damon si de vito (avocati) vs. big insurance company (roy scheider ceo si jon voight avocat). bine, nu e numai courthouse drama (am apreciat asta) si e mai mult raise-ul to fame al pers. lu' damon care, proaspat trecut de bar exam, e un rookie. Asa ca ni se arata si alte chestii din viata lui decat marele proces : cum se combina el cu pers. lu' claire danes (nevasta batuta - referitor la asta, merge bagat filmul la topicul de la iconoclast), cum mai rezolva o problema cu un testament pentru o babuta si alte cateva lucruri. una peste alta, merge de o vizionare.

Rumpelstintzkin
01 Sep 2005, 13:10
About Schmidt 7/10. Un film destul de neobisnuit fata de filmele pe care le-a jucat Nicholson, oricum isi interpreteaza impresionant personajul.

KORBEN
01 Sep 2005, 20:08
THE LIFE AQUATIC (WITH STEVE ZISSOU) 10/10
“I don`t think she’s a lesbian… she’s pregnant.
Lesbians can get pregnant!”
Si
“son of a bitch, I`m sick of these dolphins!”
si de ce nu
“esteban was eaten!!!
Esteban was bitten?
Eaten!!
Is he dead?
He was eaten!!!!
Was he swallowed whole?
No, chewed!”
Impecabil si imprevizibil, cu un umor nu la indemana oricui si actori excelenti (Murray, Blanchett, Wilson)
Imbinare perfecta de low si high concept (whoever wrote this is master of suspense!!!)

Citizen Kane 10/10
2 chestii socante: chiar nul vazusem pan aku si chiar e atat de bun (ma asteptam sa fie totalmente overrated)

IZO 10/10

Metafora dementa, distorsionata si non-coerenta (nu e vorba de Goddard, ci de Miike) a violentei, in care IZO cauta ceva dar nu gaseste pentru simplul motiv ca sensul si mintuirea nu exista.
Paradoxal, desi 98% din persoanele care apar in cadru sunt hacuite, nu e cel mai violent film de miike (lipsa torturilor nu lucreaza in favoare regzorului, care trebuie sa faca ceva cit de cat intens si psihotic, deci creeaza o poezie skizoida si ermetica)
Lista (foarte) partiala de personaje hacuite:
2 vampiri
ma-sa
4 tipe cam nude
vreo 10 calugari
o baba care are o sabie f original ascunsa
un mire si o mireasa (in timpul nuntii, of course)
vreo 20 de liceene
o gasca de yakuza
cateva familii suburbane
ca sa vedeti ca este chiar vorba de un demers metaforico-alegorico bla bla intellectual:
un tip care sangereaza pe niste scari:
damn u izo, how can u be so brutal? Are u brutal because u`re human? Or is it u`re human because u`re brutal? Brutality is from the essence of life its self
un mos care vorbeste ca un robot si are un pistol:
what do you want to have revenge on?
(izo se gandeste gafaind si singerind)….everything that exists!
Nu mai stiu cine:
pain is proof of our existence
rage is proof of ur soul (baba cu sabia in p**** horcaind printr-o balta)
izo catre baba:
ur vagina felt good but smelled terrible
hell is in ur heart, salvation is nowhere in the world! (asta da profunzime)

SEX DEMON 9/10

Now, THIS is hentai!
Nu e un 10 pt ca m-a nemultumit faptul ca micuta scapata din manastire nu e violata de tarani (absolut scandalos lips in structura dramatica). De fapt n-o violeaza nimeni, desi se antureaza cu cele doua vrajitoare care sunt bestializate de niste monstrii cu cap de caine…

M0n0
01 Sep 2005, 20:39
Fever Pitch - 8.5/10 ... o comedie (comedie, nu gluma) romantica de nota 8.50 (dupa cum se vedea), adik film decent...cu o echipa tare Jimmy Fallon + Drew Berrymore
a da...si eu mi-am dat seama ca baseball-ul e unul dintre cele mai tari, energizante si "sociabile" jocuri care l-am vazut vreodata...it's sad to think that's only played in the US of A...

pier
01 Sep 2005, 21:18
Ultimul film pe care l-am vazut ii King Arthur.

Super genial cu multa cafteala shi faze dramatice( :(( ).

P.S.: Merita vazut(nu seamana prea mult cu legenda)

Longshot
01 Sep 2005, 22:03
millions - m-a rupt filmu' asta. idee ok de la care porneste (cu pustii incercand sa cheltuie lirele din geanta gasita pana cand anglia trece pe euro) dar se pierde pe parcurs. style over content la greu. doar 5.5-6/10
trauma - surpriza placuta a serii. standard thriller fare dar destul de misto. tip cu tipa in masina, accident, ea moare, el ajunge in spital, iese din spital, se imprieteneste cu o gagica blonda din bloc si incepe sa-si piarda gripul asupra realitatii. vechea problema : 'cosmar sau realitate?' evident cu cheie la final dar care nu lamureste chiar totul. suficiente posibilitati de interpretare sa te lase multumit 7.5/10

Ambra Blu
02 Sep 2005, 00:11
The Skeleton Key (2005), de Iain Softley (autorul unui fel de One Flew Over the Cuckoo's Nest in cheie scifi - K-Pax which I did enjoy), cu scenariul drei responsabile de The Ring si Grimm Brothers; cu o actrita blonda misto; cu hoodoo - a nu se confunda cu voodoo - mlastini, american black folklore; un film de groaza, after all, fara CGI dar fully enjoyable.

Rumpelstintzkin
02 Sep 2005, 11:22
From Dusk Till Dawn 8/10 - revazut
Un G. Clooney si un Tarantino capiati, un H. Keitel sub forma de preot si o Salma Hayek care-ti ia rasuflarea si un fundal sonor foarte ok.

Ripley's Game 9/10
Tom Ripley convinge pe cineva sa comita o crima dupa care situatia scapa de sub control...
[/b]

Ambra Blu
02 Sep 2005, 12:12
Cabin Fever revazut pentru a 10-a/15-a oara cu aceeasi placere. Maximum gore. Horror cult, ba.

obvious
02 Sep 2005, 12:34
revazut "gangster number one".still ruleth. all hail paul bettany.

saturarile mamei lor. 8)

M0n0
02 Sep 2005, 12:41
Les Choristes - 9/10 filmul asta o sa devina un clasic, cel putin asa as vrea pentru ca merita...copii chiar stiau sa cante, in special Pierre Morhange/Jean-Baptiste Maunier care era solistul...voce de inger...cand canta copilul asta pielea mi s-a facut ca de gaina...genial...un film magic...trebuie vizonat neaparat...

BeNnY
03 Sep 2005, 02:13
Brown Bunny - 9(.5)/10 - Film absolut de mood. De, cu si pentru deprimati. If not depressed, nu de vazut. Ritmul intre lent si foarte lent poate super enerva orice candidat la vizionarea lui. Si, oricum, daca ai supravietuit primelor 20 de minute de mers cu masina cu Gallo, atunci esti good to go pentru restul filmului. Un fel de training. I loved it. Dar total subiectiv (-eu).

GhitzaCartitza
03 Sep 2005, 06:43
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 9/10. Mi s-a parut cel mai bun film al lui Guy Ritchie.

alex2
03 Sep 2005, 08:38
neo-realism in italian cooking

n-am inteles prea mult...dar stiu ce e al dente :lol:

Ambra Blu
03 Sep 2005, 17:52
Prozac Nation a film about the United States of Depression; a caring yet not admitting she's pampering mother (Jessica Lange); a troubled teenager (the shorty alien faced Cristina Ricci) an absent father (whatever his name was) and Prozac. A minor league Garden State in a sense that they're both playing in the same ballpark, the difference being that whereas Zach Braff character's looked like he really lived in a state of numbness (actually it was just New Jersey*), the troubled Cristina Ricci looks like a spoiled brat who'd have fits cuz her opinion piece just wouldn't come out properly. You know, that kind of girl who misses her absent father and despises her mother (that's some serious psychological thinking going on here, don't y'all think), disgruntled at the world and who seeks salvation in Adam Sandler's arms. Gimme a fucking break. What serious film-maker casts Adam Sandler. Now don't get me wrong. The film has its own moments, but usually these only occur thanx to Jessica lange and her ability to enliven the act. As for Cristina Ricci, then again, drop that fucking alien face, stop scaring me.

* It was a joke

M0n0
03 Sep 2005, 18:00
Bewitched - 7/10 ce mai ... un film distractiv/romantic... clasic Will Ferall (adik acelasi<funny as hell>ca in fiecare alt film...in care a jucat...numai ca aici e schimbat rolul...dah) ... Nicole Kidman nu are nici o problema...ea poate interpreta orice rol posibil...si pe cel de vrajitoare il face intr-un mod fermecator si nostim...si restul distributiei nu e de uitat...Michael Caine, sarmant si comic prin inteligenta replicilor...la fel ca Shirley MacLaine...un film colorat si vesel...

Gaandalf
03 Sep 2005, 20:27
Return Of The Living Dead 3 - 4/10 - how nice! romeo si julieta - versiunea zombie ... she's dead, he's alive & they're in love ... who says love can't break the barriers ? in acest caz el nu renunta la ea si nu o lasa sa devina un zombie/cobai intr-o " army research facility" ... Dupa 1h 02min incepe filmul. Zombie chick with piercings, nails & iron strings - all over the place ... walking around topless - brilliant! Final bun.

The Island - 8.5/10 give Bay the credit ... he did it again ... but not entirely. Putine filme bune vara asta in materie de blockbuster. Asta e unu din acele putine.[/b]

Cinemania
03 Sep 2005, 21:15
Kinsey, 2004

Film Ok. Story-ul incepe interesant, pana la mijloc se rupe cumva in doua urmarind, in paralel, viata omului/cercetatorului Kinsey si sexualitatea in sine, pentru ca, spre final, sa-si mai revina. Final frumos, gen A Beautiful Mind.

Este trasa destul de clar o linie intre conflictul dintre cele doua moduri de a privi sexualitatea individului: cel moral si cel biologic.

Distributie faina.

ogto
03 Sep 2005, 22:01
cd-ul al doilea din Rules Of attraction Primul cd a fost foarte misto, al doilea este demn de primul. Ambele cd-uri formeaza impreuna un FILM :shock: Isn't that weird? Oricum, teen movie on crack, actori bestiali (even dawsun's cunt e ff misto) si mai multe povesti imbinate foarte misto. Faza cu Victor care calatoreste prin lume este fenomenala, antologica, gen ultimate, drugged up, euro, fuck fest trip. Go Avary.

Ambra Blu
03 Sep 2005, 22:49
Lol, tinere ogto. Este al doilea text consecutiv de-al tau la care rid. Pe viitor voi vorbi cu agentii mei Smith sa te contacteze.

Liou
04 Sep 2005, 00:35
26 Bathrooms-Inside Rooms; jur ca nu ma las pana nu vad tot Peter Greenaway.ma duc sa vorbesc despre el la Iconoclast. oricum, ce sa zic acolo? ca sunt speechless, vorba vine...

Si da, 10, sigur ca DA.

M0n0
04 Sep 2005, 18:03
Code 46 - 8/10 nu am cum sa va explic care e treaba cu cod 46 ca nici eu nu am inteles-o...dar am inseles asta...e vb despre o poveste de dragoste din viitor cu Tim Robbins si Samantha Morton (Minority Report)...si ca in Eternal Sunshine of the Spotless Mind e vb despre stergerea memoriei ... intai ea din cauza Codului 46 si apoi al lui din cauza unui accident...in fine...chestie e mai complicata...din pacate nu e un film care te tine pe scaun (eu m-am uitat la el pana la sfarsit ca asa fac de fiecare data...odata ce incep sa ma uit la un film stau sa-l vad pana la sfarsit) ... sfarsitul e cam aiurea...povestea la fel...e bun dar ciudat...

K's
05 Sep 2005, 00:47
A minor league Garden State in a sense that they're both playing in the same ballpark, the difference being that whereas Zach Braff character's looked like he really lived in a state of numbness (actually it was just New Jersey*)
[...]
* It was a joke
pe asta o ginisem din prima si ma iemotsionasem.

alex2
05 Sep 2005, 08:12
final destination 2 -5/10.
can you escape death? asta ar fi ideea. nu am vazut prima parte, dar nu cred ca sunt prea multe diferente.

the brothers grimm - 7/10
mi s-a parut o parodie. dar ledger joaca bine rolul de prostut. si are in dotare ochelari profi:)) aparitiile monicai cand e "vie" mai coloreaza putin filmul. la propriu.

ogto
05 Sep 2005, 12:29
Bewitched - ok, este un jeg sinistru, dar am si ras putin. Nicole kidman a fost transformata in Meg Ryan, complet, aspect, haine, par, buze, gesturi, voce, she IS meg ryan, saraca. Iar daca nicole kidman e meg tyan, atunci will farrel se vrea Tom Hanks, ceea ce e cam trist si dubios. Ocazie de umor ratata, filmele imaginare in care juca personajul lui will f. trbuiau sa fie parodii la niste filme cu tom hanks. Eh, ma rog. It's always ok sa razi la adresa hollywood-ului and that's what I did. Un film prost, but who's counting.

Charlie and the chocolate factory - sunt fan Burton declarat dar m-am dus f sceptic la filmul asta. Toata povestea pare goala, fara continut, arc narativ nada, si cam asa si e. Filmul este un tur al fabrici de ciocolata cu johnny depp ca ghid si 'some indian guy' ca un milion de pitici (hence the salary of one million dollars) si cateva chestii de umplutura (casa lui Charlie si helena b. carter, care apare prea putin). Vizual este burton kicked up a notch, multi bani, multe decoruri, no CGI si totul arata grozav. Ba chiar mai mult decat grozav, arata perfect, totul e picture perfect, nici un fir de par, nici un fir de iarba nu sta stramb. Dar filmul e un basm, aici nu exista Bad hair day, bad day for science and so forth, deci as basme go asta e impecabil. Povestea e previzibila si punctul culminant e mai degraba un curba usoara care nu ofera vreun impact sentimental, dar aici calatoria si aspectul e totul. Pe langa decoruri, avem dialog amuzant, momente muzicale (some indian guy rules), referinte la filme celebre (gen kubrick) and so forth. Iar cireasa de pe tort/tarta e Depp. M-am convins ca e un actor foarte bun cu o paleta foarte diversa si aici joaca impecabil. Un ciudat usor retardat dupa comportament, dubios, perturbant uneori (replica despre canibalism) dar in final foarte amuzant. Ciudat ca unii il acuza ca s-a inspirat din MJ, singurul lor punct comun e ca sunt ca albi, atat. Si e cam nasol daca de fiecare data cand un american vede un om alb, usor imbecil care e cam excetric se gandesc la persoane din mass media, Long Live UªA. As burton goes, filmul asta e mai softcore decat altele, dar vizual e dus pana la capat, no expense spared, nici o economie, nici un compromis si rezultatul se vede. Verdic final, great fun.

Godfather - n-am ce sa zic ce nu s-a mai spus.

The Hudsucker Proxy - nu am multe experienta in materie de fratii coen dar filmul asta e dezamagitor. O poveste cu totul previzibila care nu stimuleaza deloc intelectul, fie (nici nu ma obosi sa dau un rezumat). Deci inseamna ca filmul arata impecabil si e foarte stilizat. Nu chiar. Referinte clare la Brazil, elemente specifice anilor 50, jurnaliste care vorbesc repede, jocul corporatiilor, conspiratie, tradare si ce avem ca produs finit? O mare vaza. Nu exista imagine de ansamblu, nu se creaza o atomsfera de anii 50 tipica, nu avem o satira birocratica, nu avem nimic. Avem elemente care satirizeaza/parodiaza anumite chestii, dar filmul nu-si gaseste niciodata subiectul, imaginea, tonul, tema sau orice. Daca scena jurnalistei (dragostea lui Tim Robbins care este tradat de aceasta bla bla bka) cand scrie articolul dispare, tot personajul ar fi compromis si n-ar mai exista. Nu e subtil, nu e inteligent, nu e nimic. E un experiment ratat care dorea sa ne ofere un soi de satira/parodie Burton meets Gilliam meets other stuff, dar esueaza. Scena Braziliana cu camera de posta, care e rostul ei? Sa vedem cat de prost merge posta in america? Ce legatura are asta cu filmul? Cu compania? Cu america aniilor 50? Sunt mare fan Gilliam si apreciez orice referinta la acesta, dar aceasta e facuta doar de dragul de a se da filmul intelectual ca uite ce chestie Brazil am facut noi. Pointless. Filmul nu are nimic in mod special de oferit (cu exceptia lui Paul Newman), incearca doar sa copieze ca fac regizori ca Burton si Gillaim atat de bine. Primul Coen a fost dezamagitor, sa vedem in continuare...

The Mask Unul din primele mele filme, love it. Pure fun.

16mm
05 Sep 2005, 18:07
my-all-time-Jim-Carrey-favourite-movie
si 9/10 mi se pare prea putin

9 este o nota astroponderala, permiteti-mi sa zic asa. in sistemul meu de valori.

5 obstructions, am revenit. 9.5/10. film in film.

da-le naibii de 12 frames, este genial:

pentru ca in nici un moment spectatorul nu isi pune problema daca cei doi regizori ar avea de fapt relatia respectiva si nu ar fi actori. pana sa se intalneasca 2 paranoici intr-un autobuz.

pentru ca asta inseamna cinema la cel mai inalt nivel si din punctul asta de vedere trier depaseste spectrul dogville iar Filmul evolueaza.

ca ar face-o la modul iconoclast -cum i-ar placea ambrei sa zica-, asta e alta problema. unii oameni merg iconoclast, zambesc iconoclast si hranesc caini in timpul examenelor tot iconoclast. 5 obstructions ramane un film foarte bun, fara sa necesite aceasta categorisire.

obvious
05 Sep 2005, 18:12
ce zice un paranoic celuilalt?

oricum, pe sistemul farmecului discret al necautarii neincetate de teorii ale conspiratiilor, 5 obstructions ruleth si e autentic crud.si how does the perfect man fall functioneaza ca intrebare si sentinta a lui von trier.

16mm
05 Sep 2005, 18:20
how DOES the perfect man fall?

ca matisse?...

obvious
05 Sep 2005, 18:27
ca silueta de langa birou, cu amorsa cu tot.

stands up again, tho.

Ambra Blu
05 Sep 2005, 19:16
oricum, pe sistemul farmecului discret al necautarii neincetate de teorii ale conspiratiilor, 5 obstructions ruleth si e autentic crud.

Iar ce ai scris tu aici e mostra de prolixitate maxima si 'asa-nu-se-scrie'.

Cinemania
05 Sep 2005, 20:27
It's All About Love, 2003

Da, da, da. Vinterberg rules...macar pentru filmul asta. Cata fortza! Joaquin Phoenix better than ever....to be continued...merita

ogto
05 Sep 2005, 20:38
Sa vezi Dear Wendy.

One of us... One of us...

Cinemania
05 Sep 2005, 20:44
pan' la Wendy mai e cale lunga...si batuta cu altele

KORBEN
05 Sep 2005, 21:26
I spit on your grave 2/10

O tinara dar neapetisanta autoare fuge din ny pt liniste si inspiratie undeva langa o malastina;
nu gaseste cinestiece inspiratie dar e postita de niste tarani;
in repetate rinduri
deci se razbuna, executindu-i pe toti….
Prost filmat si jucat
Plicticos in ciuda violurilor (nu credeam ca asa ceva e posbil)

Rosmary`s baby 9/10

IMPECABIL scris, jucat si filmat ( desi e evident din primele 7 minute ce-o sa se intample, suspans mai apasator si mai elaborat e greu de gasit)
face mult mai mult decat jegurile care s-au inspirat din el (sau au copiat cu nesimtire) la un loc: birth si “avocacatu diavolului”,(toolbox murders il exclud d la categoria jeguri da nu e deloc strain de filmu lu polanski)
Trecind peste moda atroce a anilor ’60 si peste un obsedant laitmotiv beethovenian (fur elise) filmul e captivant si daca ar fi inclus si o secventa in care Mia Farrow (de-o mie de ori mai sexy decat madam nicol) se mulge in numele artei ar fi fost de-a dreptul sublim.
Farrow nu se mulge dar e placut sa vezi un film in care raspunsuri si indicii care sa afirme cele mai negre temeri ale personajelor se gasesc IN CARTI (nu pe net, care nu exista p-atunci) iar dialogurile sunt de-a dreptul antologice
“-In 1959 a dead infant was found rapped in newspapers in the basement.
-That really raised my appetite!
Have some more wine!”

FUDOH (the next generation) 10/10

Priceless masterpiceeeeeeeeee
Uber-violenta lu’ miike e admirabila pentru ca e dublata de-o inventivitate pe masura (adica fara masura si fara a lua in considerare legi de bun-simt care spun ca dintr-un om nu au cum curge mai mult de 5 litri de sange)
Deci 2 copii de 9 ani executa cu un uzzi un mafiot, altul moare otravit de o tinara foaaaaaaarte apetisanta care mai mitraliaza cativa indivizi si face o pauza de gafait (cumplit de erotic sa vezi o adolecenta cu o mitraliera in mana gafaind de la effort)
Avem partea de “the ultimate balloon-boosting sequence ever”
Dialoguri sublime
“ur blood is like purifying water”
“sorry, I just got my period”
si pentru ca lucrurile nu erau destul de minunate apar: o profesoara in rochita de latex, un subplot referitor la un complot pus la cale de yakuza si coreea de nord impotriva americii, un dildou mov, un frate demult pierdut, un hermafrodit in chiloti dior







nightwane: NU AI SCRIS: "ALL HAIL NIGHTWANE! NIGHTWANE IS SEX GOD!" la sfarsitul post-ului cu FUDOH!!!
nightwane: please do that

BeNnY
05 Sep 2005, 22:26
King Kong vs Godzilla - Este un film pe care noi, in anturaj, l-am descrie folosind o analogie cu energia atomica: forma nucleilor cu mai multi constituenti este necesara pentru a-i pune destul de aproape pentru ca fortele nucleare de atractie sa existe. Astfel, punandu-i pe Godzilla si King Kong aproape unul de celalalt, apare forta nucleara de atractie. In aceasta ordine ei trebuie sa invinga fortele de respingere Coulomb care prin actiunile lor reprezinta o bariera pentru fortele de atractie nucleare care trebuie sa existe. Aceasta bariera poate fi rupta prin dragoste si afectiune. Forta de respingere Coulomb este proportionala cu incarcatura nucleului de interactie si de aceea plasma provenita din familia atomilor hidrogen sunt mai adecvati pentru arealiza fuziunea. Si de aceea dragostea provenita din familie este foarte importanta in acest film. In continuare, fara echivalent in energia atomica, in film sunt inserturi cu bucati vorbite in engleza, actorii asiatici prosti sunt dublati de o voce la fel de proasta, deci it's all good. King Kong s-a ales cu contuzii. Si nu de la narcoticele consumate. Ati inteles voi. Godzilla e o bestie. Si ALL HAIL NIGHTWANE! NIGHTWANE IS SEX GOD!

Fragmente din foarte multe filme ale caror nume nu le mai stiu - 10/10

M0n0
05 Sep 2005, 23:27
The Usual Suspects - 9/10 ce mai ... unul dintre cele mai intelegente filme pe care l-am vazut vreodata...rolul lui Kevin Spacey se potriveste ca o manusa, rol facut pentru omul acesta...imi pare rau ca nu l-am vazut mai devreme, dar atunci nu as alege din el tot ce e bun...filmul are mai mult toata povestea amplasata in finalul filmului...oh, and by the way...a fost cel mai bun final dintr-un film vreodata (probabil, nu am vazut toate filmele facute)...cam confuz pe la inceput ca ba se ducea in trecut, ba in prezent :P ...dar la sfarsit se leaga toate...tare

Gaandalf
06 Sep 2005, 09:16
Dogma - revazut ... clar - unul din cele mai reusite filme semnate Kevin Smith ... The 10th commandment ..."You people! If there isn't a movie about it, it's not worth knowing, is it?". Brilliant movie!
" Oh no, I've seen way too many Bond movies to know that you never reveal all the details of your plan, no matter how close you may think you are to winning."
""
Deuce Bigolo European Gigolo - ce jeg imputit ... trebuiau sa ramana la prima parte ... acolo a fost funny - aici deja ... e varza filmul ... :sick:
Herbie Fully loaded - :sick: :sick: :sick: - Lindsay proptita in film cu balcoanele la inaintare, expresivitatea fetei = pauza...Herbie ii da clasa in materie de actorie ... Matt Dillon se degradeaza complet ... filmul e vai de capul lui ... :sick: :sick: :sick:

MinRep
06 Sep 2005, 14:00
Barbershop - 4-5/10: ma asteptam sa fie mai prost. Insa pe alocuri a fost chiar bine regizat si bine jucat. Aduce un suflu diferit, dar perspectiva mi se pare ingusta iar glumele tipice...

Abre los ojos - 9/10: dupa parerea mea, cel mai bun Amenabar (n-am vazut "Tesis", dar am inteles ca nu conteaza). Un exemplu de scenariu bine scris si bine exploatat, condus pe ecran de un regizor care stie cum sa-si tina productia in fraie. Reusit si din punct de vedere estetic, vizual, cu momente care tin de expresionism (fata deformata a lui Cesar; iar cadrul cu acesta urcand cele cateva trepte pana la oglinda, in care se remarca arhitectura neobisnuita a scarilor, pare desprins din "Caligari")... altele care trimit la Hitchcock (Penelope Cruz iesind din baie invaluita de o lumina verde, aidoma luiKim Novak in "Vertigo"). Singurul meu regret este ca am vazut "Vanilla Sky" - un film destul de bun, totusi - inainte.

Bewitched - 4/10: mda... slabutz... intr-un film in care Michael Caine si Shirley MacLaine sunt decor, iar Will Ferrell e just plain awful, parca doar Nicole Kidman - desi cu o voce cam stridenta - face suportabile cele 100 si de minute ale filmului.

On the Waterfront - 9/10: cea mai mare capodopera a lui Kazan... ce mai pot sa spun aici?

M0n0
06 Sep 2005, 16:58
Charlie and the Chocolat Factory - 8.5/10 ciudata si colorata aceasta viziunea lui Tim Burton...cea mai frumoasa parte din toata fabrica era cea cu cascada...dar nu s-a accentuat prea mult in partea aceasta...dansurile Woompa Lumpas erau ca dansurile sincron in apa...fiecare din ele (toate 4)...asta mi s-a parut lipsa de imaginatie, se putea si mai bine la capitolul asta...
Personajul lui Johnny Depp Willie Wonka e probabil cel mai ciudat personaj din filme...n-am stiut in nici o parte a filmului ce fel de sentimente prezinta (am observat doar ca are o slabiciune cand incearca sa pronunte cuvantul "parents"...ma asteptam sa aiba o slabiciune la cuvantul tata...ca doar cu el era mai mult in conflict)...de fapt, Wonka e un copil la 35-40 de ani care detine o fabrica de ciocolata si face ce vrea el cu ea si nu face ciocolata dupa preferintele copiilor...
Copii au fost in asa fel incat sa acopere toate stereotipurile...copilul gras care mananca o tona de ciocolata/zi, copilul rasfatat care primeste orice vrea, copilul invingator la fel, primeste orice vrea sa castige, copilul hacker (lol) care prin metode illegale primeste ce vrea...si bineinteles, the good kid, care prin pur noroc gets a break in life...

oricum care merita vizionat pentru glumele lui Johnny Depp si toate chestiile din Fabrica de Ciocolata.

Terror_IST
06 Sep 2005, 18:50
“The Jacket” 6/10 Un film care speculeaza ideea calatoriei in timp cam pe aceeasi lungime de unda cu “The Butterfly Effect”. Daca Ashton Kutcher se intorcea in trecutpentru a modifica prezentul, prin intermediul unor jurnale, in “The Jacket”, Adrien Brody calatoreste in viitor pentru a schimba prezentul, , atunci cand este legat intr-o camasa de forta,. La un an dupa ce a fost lasat la vatra in urma unei rani la cap in timpul Razboiului din Golf, Jack Sparks este acuzat de crima, declarat nevinovat pe baza de nebunie si trimis la un ospiciu. Dupa ce este indopat cu medicamente, Jack este imbracat intr-o camasa de forta si inchis pentru cateva ore intr-un seratar de la morga. In timpul incarcerarii el calatoreste in viitor si afla ca va muri peste patru zile. Filmul parca nu are dinamismul si “prospetimea” din “The Butterfly Effect” dar din punctual meu de vedere este mai bun chiar daca nu se ridica la nivelul unui “Donnie Darko”. Adrien Brody (un actor care imi displace total) nu joaca prea rau, Keira Knightley da bine in rolul alcoolicei depresive iar Kris Kristofferson aduce ceva substanta doctorului obsedat. Filmul merita pentru ca nu forteaza prea mult si nu da in penibil ca in cateva scene din “The Butterfly Effect”.
Totusi “Sometimes life can only begin with the knowledge of death” parca nu suna la fel de bine ca “The dreams in which I’m dying are the best I’ve ever had”.

bigi
06 Sep 2005, 21:10
am vazut cateva filme noi dintre care aproape toate au fost prea penibile :
Bewitched - f nasol , penibil , Kidman intrun rol care l-a jucat ca de altfel pe toate : penibil . nu a fost faze hazlii . e de comedie sau de dragoste ?? comedie in nici un caz
Stealth - subiect obisnuit tipic american cu o echipa de super-talentati care reusesc sa faca imposibilul DAR tot tipic este si accel hot-shot un ''rebe'' mega talentat care-i omoara pe toti . filmul nu a fost prea bun. ni normal ca un film tipic american trebiua sa apara confilcte cu niste tari comuniste : Corea de Nord si vesnica ( dar fosta comunista ) Rusie care amundoua normal sunt nimicite de un sg pilot si de un avion ultre-mega-secret si performant
garden state - in primu rand cred ca sa vrut sa fie comedie romantica - mie mi sa parut mai mult un film destul de ciudat nu prea de dragoste si comedie nuuu prea
un giggolo de doi bani 2 - ca la multe filme partea a doua nu e la fel de buna ca prima........ mi-a placut si asta dar mult mai bun a fost prima parte
who's your daddy - incredibil . mia placut in ciuda lipsei de nume cunoscute a fost f reusit cu faze de te tavalesti pe js de ras

ogto
06 Sep 2005, 21:34
Povestirea lui NIghtwane a unui film ce pare a fi apogeul campului - 10.1/10

De ce apogeu? Pentru ca merita. E acolo sus, impreuna cu Splatter Farm.

De ce 10.1? Pentru ca acest film incarca regulile realitatii. Iar timpul se dilata cand te uiti la el, astfel nightwane e cu 10 ani mai batran dupa acest film. Si are o cicatrice imensa pe obraz, de ce? Because this film "scarred" him for life.

Am incredere in relatarea lui NIghtwane, dar voi astepta VIZIONAREA inainte sa dau scorul final (care probabil va fi ceva de genul 'surealist').

Filmul se numeste "Purulental MAsticator 2 - Brutal Dogo".

There is a reson why the call him... NIGHTWANE... Filthfy manwhore sex god... But you can call him Bob.

Bulumulu
07 Sep 2005, 13:11
Ettore Scola - Le Bal (1983)

ar trebui vazut de multi. k experiment si ca complexitate - povestind in spatiul inchis al unei sali de dans, e.s. propune o istorie a tipologiilor franceze din 1920 pana in anii 80, splendid amestecata cu o istorie a frantei si a muzicii timpurilor acelea. fara dialog, pare sa aiba tangente cu teatrul insufland ceva special filmului. minunat, de (re)vazut

Longshot
07 Sep 2005, 15:17
full frontal - 7/10. digital, low b., packed with stars. nu dezamagitor dar cam pretentios si nu atat de amuzant pe care ar fi fost necesar (poate doar cand david hyde pierce e in brate cu catelul lesinat de la 'special' brownies-urile gatite pt un producator). cameo-uri si inside jokes (fincher tragand 49 de duble pentru doua replici) la fel ca the player insa ca si film despre hollywood nici nu se apropie de nivelul lu' ala. e drept insa ca probabil nici nu vrea.
charlie and the...8/10
auto focus 6/10

Gaandalf
07 Sep 2005, 18:21
Superman III - 7/10 -revazut- povestea e varza. De la 2 trebuiau sa se opreasca. Richard Pryor aduce un + filmului dar nu de ajuns. Se formeaza acel "ceva" intre Clark si Lana Lang dar dispare pana la inceputul celei de-a 4 a parti. Duelul intre Superman & his evil counterpart este unul memorabil. Este apogeul filmului...

Superman IV - 6/10 -revazut- povestea e si mai varza. Gene Hackman ramane cel mai potrivit pentru rolul lui Lex. Superman nu evolueaza si el deloc. De la plasa plina cu rachete nucleare pana la plansetele lui sa nu mai raneasca pe nimeni ca: "they're people" - filmul lasa de dorit. Vorbeste de legile fizicii dar Lacy Warfield ajunge in spatiu ... Lois Lane - practic inexistenta.

dar Superman ramane Superman ...

Bend It Like Beckam - 8/10 - Ae Fond Kiss este o replica fidela a acestui film. Convingeri religioase, cultura si probleme rasiale. Ambele filme au finaluri fericite cu toate ca Ae fond kiss lasa loc si pentru drama.

The Upside of Anger - 9/10 - o comedie de familie si nu numai. Un Kevin Costner foarte lejer, comod si amuzant care nu a deranjat deloc ... subiectu este situat undeva aproape de acea "midlife crisis" in care tre sa cumperi Porsche-ul dar ai prea multa ura in tine sa mai gandesti clar si te ineci in vodka la 9 dimineata. catchy ending!

keyzer soze
07 Sep 2005, 19:35
Ettore Scola - Le Bal (1983)

ar trebui vazut de multi. k experiment si ca complexitate - povestind in spatiul inchis al unei sali de dans, e.s. propune o istorie a tipologiilor franceze din 1920 pana in anii 80, splendid amestecata cu o istorie a frantei si a muzicii timpurilor acelea. fara dialog, pare sa aiba tangente cu teatrul insufland ceva special filmului. minunat, de (re)vazut

uite ca unii mai vad si filme adevarate.
bravos!

fitzcarraldo
07 Sep 2005, 21:31
Ettore Scola - Le Bal (1983)

ar trebui vazut de multi. k experiment si ca complexitate - povestind in spatiul inchis al unei sali de dans, e.s. propune o istorie a tipologiilor franceze din 1920 pana in anii 80, splendid amestecata cu o istorie a frantei si a muzicii timpurilor acelea. fara dialog, pare sa aiba tangente cu teatrul insufland ceva special filmului. minunat, de (re)vazut

L-am vazut pe vremea raposatei Telecinemateci .... Superb. Tot in categoria asta se incadreaza si La multi ani Doamna ! (http://www.imdb.com/title/tt0093454/) al lui Ermanno Olmi. Filmele sunt asemanatoare.


Azi, vazut in sfarsit Supravietuitorul (Last Man Standing - r. Walter Hill), dat pe Pro TV. My kind of movie ! 10/10

keyzer soze
07 Sep 2005, 22:18
Asemanatoare si nu prea.
Scola zgarie la intelect, Olmi baga degetul in nasul fin al connaisseur-ului.
Amandoua insa au luat doar medalia de argint la vremea lor - Berlin, respectiv Venetia - in deplin acord cu gusturile '(b)low class' ale userilor deceniului 8. Bine ca au trecut douaj' de ani de atunci ca, vorba aluia din 'Touching the Void', 'I don't wanna die with Boney M'.

on-topic: va recomand 30 de minute de falfaiala senzationalindirect, capturate digital de la televiziunea noastra preferata, ZerkaloTV - 'Romeo Fantastik, regele sexului, inventatorul manelelor porno'. Romanul s-a nascut poet!

fitzcarraldo
07 Sep 2005, 22:31
'Romeo Fantastik, regele sexului, inventatorul manelelor porno'. Romanul s-a nascut poet!
Porno si manele, visul Romaniei !

notorious
07 Sep 2005, 22:34
Azi, vazut in sfarsit Supravietuitorul (Last Man Standing - r. Walter Hill), dat pe Pro TV. My kind of movie ! 10/10


sper ca glumesti ! :( pe langa 'yojimbo' si 'per un pugno di dollari' e vax. :sick:

on topic, vazut santa sangre, cu care jodorowsky m-a lovit din nou in moalele capului, un horror ciudat (desi la mile distanta de 'the holy mountain' !), cu un usor iz de 'psycho', venind in plus, insa, cu o abordare psihedelica si cu cateva cadre suprarealiste de o frumusete extraordinara. jodorowsky are cinismul lui bunuel si bizareria lui lynch in tandem cu violenta stilizata a lui peckinpah. sunt surprins (a se citi 'socat') de fiecare film.


p.s.: pt linistea mea - acesta este un film 'adevarat', dle keyzer ?

Ambra Blu
07 Sep 2005, 22:40
on topic, vazut santa sangre, cu care jodorowsky m-a lovit din nou in moalele capului, un horror ciudat

F misto horrorul asta! Exceptional! Mai bun decit cabinetul Dr Caligari! Si chiar si decit Nosferatu!

fitzcarraldo
07 Sep 2005, 22:44
'per un pugno di dollari'
Uiti ca sunt fan Leone. Filmul e bun.

notorious
07 Sep 2005, 22:47
F misto horrorul asta! Exceptional! Mai bun decit cabinetul Dr Caligari! Si chiar si decit Nosferatu!


deci e 'adevarat'.

Ambra Blu
07 Sep 2005, 23:13
Adevarat a inviat, cu moartea pe mortii vii calcind!

BeNnY
07 Sep 2005, 23:52
Charlie and the Chocolate Factory - 9.5/10 - Absolut sublim. Un Burton super stilizat, castle at the top of the hill gen, atmosfera (si muzica) edward scissorhands afara, inauntru camp coordonat haotic cu indian little people facand scufundari si aerobica subacvatica cu pseudoprezervative galbene pe capete, cantand cantece de oameni mici (la propriu). Nu pot sa zic ca e cel mai misto film al anului pentru ca e camp si nu-l pot compara cu sideways & co. Cum sa nu iubesti filmul asta, cand are dialoguri gen "Mr.Wonka, I'm Violet Beauregarde. - Oh. I don't care." Vazut de 2 ori consecutiv.

The Mask - 6.5/10 - Fun, pentru ca nu l-am luat in serios. Si nici el nu prea se ia in serios. E un film prost, dar are unele replici relativ distractive, cat sa nu fie plictisitor.

Beyond Re-Animator - 6/10 - Nu destul de prost ca sa fie bun. Un tip fara maxilar band lapte, un soricel electrocutat, un chel religios mort si reanimat musca diverse chestii, nici una interesanta, in afara de un sfarc, jumatate de individ urmarind o tipa cu scopul de a o viola (in ciuda faptului ca nu mai avea penis), multi morti, un narcoman explodeaza, acelasi narcoman mai cere o doza din ce l-a facut sa explodeze, muscat un penis, si mai multi morti, soricelul electrocutat, dar acum reanimat se joaca cu penisul, doctorul taie gatul prietenei ca s-o salveze si se termina filmul. You know, same ol', same ol'.

Ma gandesc ca in curand voi incepe sa scriu din nou serios despre film.

st3fan
08 Sep 2005, 09:29
Saw regia James Wan. 8/10
Am fost nevoit sa ma uit la acest film, ca prea auzeam in stanga si in dreapta cat de "tare" si "cool" este.In nici un caz horror, si in nici un caz nu provoaca insomnii.Un thriller foarte bine gandit, twisted as putea spune.Plot-ul este genial, criminalul care creaza situatii victimelor pentru ca acestea din urma sa moara sau sa traiasca (iubindu-si apoi fiecare secunda din viata) face toti banii.Film intesat cu flash-backuri, dialogurile dintre cele 2 victime mi s-au parut pertinente, conforme cu situatia in care se aflau.Finalul a fost total neasteptat, poate fi considerat tras de par, dar sa zicem...Montajul foarte reusit, de fapt prin cadrele foarte rapide si socante acest film ar putea fi catalogat drept horror, dar repet, dupa parerea mea nu este.Merita o vizionare.

Nae
08 Sep 2005, 11:10
the million dollar hotel. wim wenders
charming. special. superb. fantastic. mila. touching. 10/10... my movie.

Ambra Blu
08 Sep 2005, 12:05
Last Days - G vS
Am asteptat atit, pt ca nu suport sa ma uit la screenere. Intr-un fel, asteptarea a meritat: un film de stare, cadre lungi, statice, steady-uri ca in Elephant, numai ca acum prin padure, printre copaci, actiune reluata din mai multe unghiuri de vedere, live sound. Mizanscene si incadraturi bine puse la punct (el ea stau in pat in usor high angle, pe tv are loc o partida de kumite, afara, pe geam, se vede inca un personaj), Michael Pit cinta, Michael se imbraca intr-o rochie si tine pusca in mina, Michael isi impusca imaginar prietenii reali, Michael vs mormonii, etc Bieinteles, apar si doi poponari, sa nu cumva sa nu ne dam seama ca filmul e facut de GvS. Filmul nu e rau, poate fi destul de nostalgic/ melancolic, etc, mai ales daca ai fost fan Nirvana, storci si o lacrima, doua. Eu, unul, n-am fost fan si prefer in continuare Elephant.

Cadrul din gradina, cu moartea cantautorului, f dibaci facut: no special effects, no cheap tricks.

st3fan
08 Sep 2005, 15:09
The Graduate (1967) regia Mike Nichols. 7/10
Anne Bancroft si Dustin Hoffman in rolurile principale...Inainte de film ma asteptam la versiune masculina a Lolitei, de aceea eram intrigat.Am fost dezamagit sa observ ca totul se transforma intr-o poveste de dragoste banala purtand marea stampila a Hollywood-ului.Cu siguranta a fost un film foarte apreciat de adolescentii de atunci, asa cum si azi sunt apreciate filme precum "Bewitched", "Monster in law","A lot like love" sau alte astfel de titluri care imi incarca memoria degeaba.Dustin Hoffman, un actor bun, cu fata de retardat, de aceea i s-a potrivit atat de bine rolul din "Rain Man"...Apreciez filmul pentru simbolurile din imagini, pentru modul in care a fost filmat (unele secvente) pentru coloana sonora (desi erau unele melodii carora parca li se facea clip din film) nu pentru faptul ca este considerat un "clasic".

fitzcarraldo
08 Sep 2005, 15:21
The Graduate (1967) regia Mike Nichols. 7/10
Anne Bancroft si Dustin Hoffman in rolurile principale...Inainte de film ma asteptam la versiune masculina a Lolitei, de aceea eram intrigat.Am fost dezamagit sa observ ca totul se transforma intr-o poveste de dragoste banala purtand marea stampila a Hollywood-ului.
Ce vorbesti Frantz ? Mai vede-l o data ... treaz. Asta era prin 97 si film de admitere si pe la noi si prin alte parti. ;)

st3fan
08 Sep 2005, 15:40
The Graduate (1967) regia Mike Nichols. 7/10
Anne Bancroft si Dustin Hoffman in rolurile principale...Inainte de film ma asteptam la versiune masculina a Lolitei, de aceea eram intrigat.Am fost dezamagit sa observ ca totul se transforma intr-o poveste de dragoste banala purtand marea stampila a Hollywood-ului.
Ce vorbesti Frantz ? Mai vede-l o data ... treaz. Asta era prin 97 si film de admitere si pe la noi si prin alte parti. ;)

Imi pastrez parerea.Plus-uri pentru simbolurile care sugerau subjugarea pustiului,inca un plus pentru inceput, ma refer la secventele de la petrecere, sugerau faptul ca era sugrumat social,"lupta" cu crucea s.a.m.d.Actorii au jucat super, Hoffman tanar chiar mi se pare ca are fata de retard, dar un actor de nota zece si ceva.Dar povestea nu m-a impresionat mai deloc, tipul care strabate mari si tari ca sa isi gaseasca iubita...romantic, nice, dar super uzata faza.Si montajul mi-a placut, am vazut cateva lucruri foarte expresive.Dar nu a fost un film care sa ma impresioneze in mod special.I-am dat 7, ok sa zicem ca merita un 8...

Longshot
08 Sep 2005, 15:44
Si montajul mi-a placut...

frate, tu ai ceva cu montajul :D

st3fan
08 Sep 2005, 15:46
:D Longshot, ramane secret, nu mai spune pls...

Cinemania
08 Sep 2005, 18:06
F misto horrorul asta! Exceptional! Mai bun decit cabinetul Dr Caligari! Si chiar si decit Nosferatu!


deci e 'adevarat'.

adevarat...ca Santa Sangre nu e horror

MinRep
08 Sep 2005, 18:40
Off the Map - 8-9/10: We have a winner! Cele mai frumoase imagini pe care le-am vazut anul acesta la cinema. M-a impresionat si prin simplitatea cu care este realizat, prin mesajul nu foarte bine conturat, dar bine transmis, prin universalitatea temei si muzica 'la obiect'... Un film cald (eu prefer "rece", dar sunt gata sa fac o exceptie... sau mai multe... :oops:), cum mai rar prinzi pe ecranele noastre (si, cred eu, pe ecranele de peste tot in lume).

P.S.: Mai vreau sa notez ca il prefer, in comparatie cu "Sideways".

KORBEN
08 Sep 2005, 20:46
Godzilla vs King Kong 7/10
Camp de prima clasa, a carui valoare scade prin timpii morti si abuzul de secvente musicale
In fine, niste japozeni care pretinzind ca sunt un trib de negri (asta doar dupa ce s-au uns in prealabil cu crema de ghete de culoare inchisa) si o poza cu o ruleta (despre care se zice c-ar fi nu stiu ce statie spatiala din chile (!??) trebuie vizionate
Finalul m-a facut sa-mi para rau pt jucariile din cauciuc (nu va ganditi la prostii!!! E vorba dsp camioane, baze militare si gigantii din titlu) care au fost folosite pt a crea un feeling de apocalipsa

Prince of Darkness 8/10
Vazut la 13 ani m-a impresionat;
acu, la 10 ani distanta ramane interesant si surprinzator de bine-facut (suspansul creat prin muzica, psihoza holurilor, biserica extrem de creepy, efectele speciale “saracute” ale epocii care sunt ireprsabil folosite)
Din pacate dialogurile sunt de tot kktu, incercarea lu Carpenter de a da sens mambo-jumbo-ului cretinoid despre religia crestina si de a o face într-un mod mai mult stiintifico decat fantastic putea lipsi.
Un final in mai multe reprize care still gives me the creeps

Stewie Griffin. The Untold Story 8/10
Aka Family Guy-Da Movie.
Genial pe-alocuri, cu umor proaspat si ceva flash-backuri inoubliabile (featuring Jesus, young Ray Charles, Mr Douchebag (the president of the usa), Roger Moore si Walt Disney)

Beyond Reanimator 6/10
Camp-ish da` cam plicticos;
un inceput beton (un mort-viu fara maxilar sugruma o adolescenta blonda dupa care incearca saracul sa bea lapte dar nu poate din cauza maxilarului lipsa)
dupa care vreo jumatate de ora de film in care tot se explica sentimente si motivatii psihologice de care sincer n-aveam nevoie dat fiind faptul ca asteptam aparitia mortilor reanimati cu serul misterios verde fosforescent (sau flourescent, whatever)
lucrurile deviaza din ceva ce parea a fi “Dupa gratii” sau “Mandat pentru crima” in “inchisoarea mortilor reanimati cu lichid flourescent”
final 100% camp
cineva (regizorul, gen.) a vazut de prea multe ori Brain Dead si efectele sunt vizibile sub forma unui climax ireal, visceral si hilar (prizonieri morti si reanimati pe jumatate sau trei sferturi eviscerati sau dezmembrati se tarasc pe holuri, vine politia, cu munitia, the evil warden gets freid, un sobolanel rostogoleste un penis de cauciuc- care, de fapt se vrea a fi human flesh si a fost detasat de trup cu gura de reporterita care se combinase cu doctorul inchisori, asistenta apetisanta ramane fara un sfarc & other ymmmy stuff)

Underworld 9/10
Liked it too much, more than a lot, deci il incadrez la sectiunea “placeri vinovate” alaturi de riddick
Dak stau sa ma gandesc, cine si-ar putea refuza placerea unui film cu o tipa in cat-suit din latex negru care fuge urmarita de un varcolac????
PRO
Povestea (pe-alocuri banala dar exact cum trebuie sa fie un film despre lupta dintre vampiri si varcolaci)
Personajele (&actorii, in special Kate Bekinsdale)
O parte din efectele speciale (transformarea varcolacilor)
Estetica (destul de) Bd-stica si abuzul de albastru si negru in ce priveste “paleta cromatica”
Costumul de latex al lui Kate B
CONTRA
O parte din efectele speciale (trezirea lui Victor)
Decorurile si costumele (ingrozitor de kitchioase,exceptie facind trenul cu care vine una dintre vampirite)
Lipsa secventelor erotice (mare lips!!!)
Chestiile luate copy/paste din Matrix (parpalacele de latex negru, “zborurile” lui Kate B)

Stealth zero/10
“das ist über-scheisse!!!” mi-am zis dupa primele 10 minute (tokma se ajunsese la “caracterizarea in-depth” a personajelor prin sabloane referitoare la etnie si clasa sociala) si am skimbat rapid filmu (oricum, din cate-mi vin in minte filmele cu avioane sunt in cel mai bun caz shitty dar in general pure scheisse, de la Top Gun la The Aviator si de la Pearl Harbour la Hot Shotz)
din ce-am vazut Jessica Beal (singurul motiv pentru care ar putea vreo fiinta decenta sa vada jegu asta de film) era cam boccie la fata, si era indragostita de un redneck imbecil si antipatic si negru din ray (Jamie foxx?) era, cu oskaru lui cu tot la fel de scarbavnic

Stay 8/10

Brain-twister
fara the lavish visual side of Reconstruction
fara sexu lezbicos si gratuit din Mulholland Drive dar cu bunul simt de a explica ce si cum
mai putin suberb pe partea vizuala decat The Machinist
si cu alterari ale realitatii care arata ca ceva s-a schimbat in matrice si trimit spre Dark City si Identity
Pro
Ryan Gosling
Imaginea (cam pretioasa si nu chiar extravagant de originala dar combinata cu)
Montajul (accelerat si tripant de maxim effect)
Scenariile posibile care ruleaza in mintea spectatorului (dar slava domnului solutia nu e aceeasi ca in vreunu din filmele de mai sus)
Finalul/inceputul
Naomi Watts
Contra
Ewan McGregor (se pare ca dak nu tre sa se plimbe juma de film in p*la goala mr McGregor nu poate performa actoriceste deloc; in fine, nici fata nu-l ajuta sa para psihologo-psihiatru, si cred ca Vin Diesel ar fi fost la fel de convingator)
Naomi Watts imbracata TOT TIMPU
Citatele cam prea multe si evidente din clipuri de 5 stele (massive attack)

Separate Lies 7/10
Ok. Imaginati-va ca Ruppert Everet e amantul lui Emily Watson; si ca accidental omoara cu Landroveru un hodorog biciclist
Daca adaug detalii gen imagine de tvseries insulare si faptul ca toti actorii sunt sau batrani sau arata ca dracu avem premizele unui mare “why bother?”
Se merita efortul pentru dialogurile pe-alocuri a la closer, pentru ca toti oamenii sunt foarte convingatori in rol, pentru ca desi apeleaza suspect de mult la emotivitatea publicului e un film cat se poate de ok, cu un menaj a trios aproximativ si toate astea fara sa fie vrun jeg mizerabilo-socialist a la loach sau leigh

Terror_IST
08 Sep 2005, 21:47
“Carandiru” 8/10 Un superb film brazilian , nominalizat la Cannes in 2003,
bazat pe fapte reale, despre inchisoarea din Sao Paolo, cea mai mare din America Latina.
Evenimentele sunt prezentate din prisma unui doctor care vine in penitenciar pentru a-i testa pe detinuti de SIDA. In timp ce-i trateaza, el asculta povestile lor, povesti hilare sau triste. (ca si in “Shawsahank Redemption” inchisoarea este plina de “nevinovati”). Cunoaste oameni cu constiinta incarcata, oameni care au pierdut speranta dar si oameni care au pastrat-o, oameni disperati dar si oameni care au reusit sa gaseasca iubirea sau pe Dumnezeu. Cand o stupida cearta degenereaza, nebunia se dezlantuie si ceea ce urmeaza este de necrezut. Revolta din “Natural Born Killers” pare o joaca de copii fata de ce se petrece in Carandiru. Regizorul mentioneaza la sfarsit ca cele prezentate nu reprezinta neaparat realitatatea ci varianta detinutilor supravietuitori, povestita doctorului. Filmul este deosebit pentru ca prezinta un sistem de incarcerera total diferit de cel din Occident iar cateva scene (culminand cu macelul delirant) sunt cutremuratoare.

notorious
08 Sep 2005, 23:18
@ st3fan

'the graduate' a fost inclus de american film institute in 1999 in top 10-ul celor mai bune filme din toate timpurile.

@ cinemania

e adevarat, nu e horror 100%. e jodorowskian.


.................................................. ................

odata cu stagecoach, am bifat unul de pe lista celor aproape 150 de filme realizate de john ford. (in ritmul asta, o sa le vad pe ultimele cantand la harpa.) e un western misto, cu replici brici, cu niste pesonaje atasante si cu o cascadorie clasica. cu alte cuvinte, prefer sergio leone.

iar duck soup (sau 'intalnire de gradul III cu fratii marx') e un tur de forta: nu cred ca am mai vazut un asemenea nr de poante seci pe minut nicaieri (desi mai am de analizat 'horse feathers', 'animal crackers' si 'monkey business'). iar onomastia (de la freedonia, tara utopica in care se desfasoara actiunea, pana la 'chicollini') parodiaza inteligent lumea politica din perioada interbelica.

st3fan
08 Sep 2005, 23:26
Halloween regia Rick Rosenthal 5/10
Am vazut in acest film ceva deosebit de original...Busta Rhymes cu o replica spirituala, aproape filozofica...am si uitat-o, dar ca idee, a fost si asa ceva.Sunetul mi s-a parut ok, folosit "by the book", sustinea imaginea foarte bine.In schimb are doar minusuri, nu le mai enumar.Filmul e considerat horror, poate doar pentru ca apar cateva capete fara gat.Nu ma mai complic, in concluzie nu merita vazut...

M_olecula
08 Sep 2005, 23:48
(ca si in “Shawsahank Redemption” inchisoarea este plina de “nevinovati”)

Ba din contra teroristule ca 3/4 din film cu asta e umplut , povestile detinutilor despre cum au intrat in puscaria aia.

Pot sa spun ca filmul asta mi-a dat un motiv in + sa urasc sistemele de (dez)ordine din lumea intreaga , in speta jandarmeria romana . Nu guvernatorul a tras in detinuti , nu sergentul , nu armele i-au ucis pe Oamenii aia ...

ogto
09 Sep 2005, 01:00
Underworld 9/10


welcome brother, we've been expecting you. One of us, one of us...

De mult timp zic ca filmul e sublim.

Kate Beckinsale, yes ma'am. Filmul asta m-a invatat ca nu exista destul Kate B. in filme. We want more kate.

Memorabil:

Scena cu saritura de pe turn si aterizarea gratioasa (de la inceput).

Scena cu facutul unei gauri in podea cu pistoalele

scena cu kate care sare peste unu (efect copiat din matrix, dar tot o placere sa te uiti)

and much much more.

Plus, ambele postere de la acest film sunt superbe. Daca le are cineva, I'm ready to make a deal.

Gen, e clona, dar e o clona BUNA (ceea ce e rar).

Go go underworld 2.

anouk
09 Sep 2005, 19:09
The Nightmare Before Christmas... tot respectul pentru Tim Burton & Danny Elfman! Jack Skellington e de departe cel mai original personaj animat (daca stop-motion se poate numi animatie) din ultimii ani.
Oh, there's an empty place in my bones that calls out for something unknow.... ;)

ogto
09 Sep 2005, 21:08
Underworld - Oh my god. L-am luat de pe net acum doua saptamanii si nu apucasem sa-l vad dar azi m-am trezit si am zis: "what a fine day for science", clar ziua in care revad acest film.

Mi-a placut mai mult decat prima oara. Era extended version (12 minute in plus) desi tare mi-as dori sa stiu unde au intrat acele minute.

S-o luam in ordine cronologica. Tipul Les W. e la primul film, a lucrat inainte ca SFX guy (or smth) la stargate si inca ceva. Nush cum erau efectele si imaginea in stargate dar aici sunt impecabile. La inceput cand Kate sare de pe turn si cade gratios mi-am dat seama ca tot filmul va fi asa: "all style, all leather, all big guns, all kate", desi tot mi se pare ca filmul are prea putin kate. Spre deosebire de matrice unde aia (am uitat cum o cheama, atat de neimportanta e... parca Trinity) se imbraca la fel (sau invers), aia era urata si nu a contribuit cu nimic la farmecul filmului, aici Kate e 80% din film. Restul 20% sunt bataile, imaginea, orasul, Viktor and so forth.

Highlights: Scena cu 'incizionarea' podelei cu doua pistole cu ritm de tragere asemanator cu al unui uzi foarte hiperactiv. Cand Lucian e lovit de masina si cade gratios (ca scena de la inceput). Toata scena de la sala de interogatoriu cand il arunca pe michael pe geam si cade gratios (AGAIN, but I can't get enough of that) si Kate ucide cam 5 lycani. Mai sunt multe, see the movie.

Who wouldn't love Kate in tight leather? Not me.

Bill N. este... VIKTOR. Uuuuuu, tremble in his presence. Cu exceptia unor scapari de accent sudist, he is the man. "The oldest and strongest of us" si cand il vezi cu lama lui de ras cum trage in teapa lycani, e clar. Aici vedem diferenta intre astia necopti si Viktor, el n-are nevoie de pistol, uzi sau MAC10, he's a pro.
Si tipul care il joaca pe lucian e tare. Pacat ca nu are parte de o moarte mai grandioasa.

Kraven este un kkt, astfel de actor vad in filmele Chuck Norris sau Van_damme, nu in filme Kate B. He is BANNED.

Nu-mi dau seama de ce mi-a placut atat de mult. Este stilizat la maxim, povestea este nefinisata (rough around the edges) dar suficienta, actorii fac filmul prin prezenta lor fizica (vorbitul e rar, pe sistemul "shoot now and don't tell anyone").

Filmul este un lycan vs vampire bloodbath. Nu exista zi, totul pare usor gothic, costumele alterneaza intre Matrix si Anglia victoriana, dar oricum te-ai imbraca, you have your trusty side shooter in your backpocket (cum se vede la Kate). Da, e o clona de matrix, but it's so fuck-ing good and enjoyable incat se iarta orice... Chiar si lipsa de Kate (I WANT MORE). Welcome to my hall of fame for action movies. Biggest guilty pleasure of all.

Iar cele doua postere sunt sublime. Cine are vreunul sa zica ca sunt gata sa fac schimb, sa dau bani, sange, orice.

I love this movie. Love Kate.

9.5/10

MinRep
09 Sep 2005, 21:24
Wall Street - 7/10: Even more boring than moneymaking... Dar cu Douglas, Sheen, Sheen si Stamp nu poti gresi atat de usor. Si este filmat de-a dreptul exceptional.

Terror_IST
09 Sep 2005, 22:37
(ca si in “Shawsahank Redemption” inchisoarea este plina de “nevinovati”)
Ba din contra teroristule ca 3/4 din film cu asta e umplut , povestile detinutilor despre cum au intrat in puscaria aia.

Nu inteleg exact ce vrei atata timp cat "nevinovati" este scris intre ghilimele si am facut si referire la un alt film! Poate nu ai vazut "The Shawshank Redemption"

"Dark Blue" 7/10 Un film politist destul de solid, a carui actiune se petrece in Los Angeles in timpul procesului politistilor care l-au batut pe Rodney King, eveniment premergator revoltelor din 1992, cand orasul literalmente a ars. Kurt Russell joaca rolul lui Eldon Perry un politist corupt, alcoolic si care isi neglijeaza familia. El sta sub aripa lui Jack Van Meter (Brendan Gleeson), un politist respectat cu multe relatii atat in departament cat si in lumea interlopa. Eldon si tanarul sau partener Bobby Keough (Scott Speedman) trebuie sa investigheze un jaf armat care s-a soldat cu mai multe victime. Desi dovezile adunate incrimineaza doi fosti puscariasi, informatori ai lui Van Meter, acesta ii impune lui Eldon sa insceneze jaful altora. Neavand de ales, organizeaza o trupa de interventie si isi obliga partenerul sa ucida un om neinarmat. Cuprins de remuscare, Bobby merge la Arhur Holland (Ving Rahmes) seful unei divizii a politiei, care incearca de mult timp sa-l infunde pe Van Meter. Intre timp verdictul din procesul lui King se apropie si orasul fierbe iar Eldon , avand el insusi mustrari de constiinta, merge in South Central sa-i prinda pe adevaratii criminali. Intre timp insa, verdictul este dat si nebunia incepe pe strazi.
Ron Shelton regizeaza acest film care se foloseste de evenimentele din '92 pentru a spune o poveste despre dreptate, loialitate si tradare. Kurt Russell face un rol bun in compania mereu prezentului Gleeson, tinerelului Speedman si veteranului Rahmes. Ultimele douazeci de minute cu urmarirea prin South Central-ul cuprins de revolta si ultimul cadru cu orasul in flacari fac toti banii.

notorious
09 Sep 2005, 22:52
Halloween regia Rick Rosenthal 5/10


e vorba de 'halloween: resurrection', fanele. nu de alta iti spun decat din respect pt filmul lui carpenter, piatra de hotar a genului.

.................................................. .........................

noutati: am vazt war of the worlds

ei bine, daca exista vorba 'ceea: 'la pomul laudat sa nu te duci cu sacul', ar trebui sa existe si un fel de revers. ceva gen 'daca toata cinemagia zice ca-i prost, ai grija ! s-ar putea sa-ti placa !'. 'war of the worlds' este un film bunicel, bine regizat si mai mult decat satisfacator jucat (da ! nici eu nu-l vedeam pe cruise in rol de familist, si, cu toate ca oribil de misscasted, isi chiar toata silinta), care isi trage toate pacatele de la domnul david 'the dynosaur-guy' koepp.

in primul rand, singurul lucru care il leaga de roman este tema: extraterestrii veniti sa distruga pamantul cu ajutorul dizgratiosilor tripozi care 'ne beau' (penibil) si mor rontaiti de parameci. restul este improvizatie narativa de proasta calitate - vezi scena in care tom cruise ucide de unul singur un extraterestru (in roman era o scena in care armata reusea sa doboare unul cu ajutorul tunurilor primitive de pe vremea lui wells) varandu-i doua grenade in fund. :lol: pesonajul ogilvie nu este nici el ACEL ogilvie din carte (ucis de 'raza arzatoare' la inceputul romanului). un lecturator atent al romanului va remarca, de fapt, ca a preluat rolul preotului panicard care este ucis de extraterestrii (aici e omorat tot de cruise - cine zice ca nu este supererou, ci doar 'a regular guy' nu face decat sa ia vorbele lui spielberg prea de-a gata ! :lol:) in timpul in care el si personajul-observator al lui wells sunt prinsi la subsolul unei case.

s-ar putea spune deci ca spielberg a preluat toate rudimentele lui wells si a compensat cu idei-cliseu. dar exista, totusi, si partea pozitiva: in primul rand, spielberg a reusit un sa zugraveasca un devastator sfarsit de lume in niste cadre (in special cele de la inceput, cu primele aparitii ale ETilor) de o intensitate vizuala aproape violenta. or, exact despre asta era vorba, la urma urmei, in romanul lui wells: despre teama acestrala a omenirii despre distrugerea lumii, teama transformata in panica transformata in groaza.

in al doilea rand, a gasit solutia perfecta pt a compensa acel deficit mare al romanului - latura sa excesiv descriptiva, un roman rece, lipsit de niste personaje atasante, vazut din perspectiva unui singur personaj. or, spielberg stie ca trebuie sa faci spectatorul sa se identifice cu personajul, sa epateze... si astefel a aparut ideea de a povesti din perspectiva unui tata care incearca sa-si salveze copiii.

cu alte cuvinte, un film distractiv si pe alocuri chiar emotionant, in care n-are sens sa arunci cu oua in asa hal. oricum, gaurile din scenariu pot fi mult mai usor numarate decat cele in 'armageddon' sau 'pearl habor' sau orice alt jerry bruckheimer. ;)

over and out.

notorious
09 Sep 2005, 22:55
... este oricum mult mai mult decat pot spune despre the day the earth stood still o veritabila varza de serie B nascuta in timpul razboiului rece ca sa moralizeze / descurajze cursa pt inarmare nucleara. JALNIC.

Longshot
09 Sep 2005, 23:06
'daca toata cinemagia zice ca-i prost...'

hei, me & minrep digged it.

on topic

last days 9/10 - lung si incet dar atmosferic pana la cer. filmat misto ca elephant, si cu michael pitt penduland intre chitara si tripuri pe videoclipuri cu boyz 2 men intre vizitele de la comis voiajori. classic.
sin city 8/10 - pe ecran mare si inca 0.5 la scor. bucata lui marv tot cea mai misto. si misto si adidasii rosii ai lui dwight, pe care nu-i observasem prima data.

KORBEN
09 Sep 2005, 23:08
the ring 2 3/10
inutil, plitikos,
zero suspans
inca un film prost cu naomi watts imbracata

the masnon family 5/10
pur si simplu un film prost
totusi subiectul e teribil de interesant
THE Charlie Manson
secventa orgiei stropite cu sangele unui caine ridca marea intrebare
"cat sange poate sa aiba un caine de talie medie???"
nementionabile

16mm
09 Sep 2005, 23:57
Liebe ist ein Karussell! Du steckst Geld rein, und es dreht sich! Aber immer nur im Kreis... und dein Pferd ist nur aus Holz!

gegen die wand - smth/10. frumos.

MinRep
10 Sep 2005, 00:27
war of the worlds [...] 'daca toata cinemagia zice ca-i prost, ai grija ! s-ar putea sa-ti placa !'.
Welcome to the club... 8)


pesonajul ogilvie nu este nici el ACEL ogilvie din carte (ucis de 'raza arzatoare' la inceputul romanului). un lecturator atent al romanului va remarca, de fapt, ca a preluat rolul preotului panicard
Personajul lui Robbins e o combinatie intre vreo trei personaje din roman... Ogilvy, preotul si the artilleryman.

BeNnY
10 Sep 2005, 04:42
Orgazmo - 8.5/10 (r. Trey Parker) - Un fel de BASEketball timid, dar (indeajuns de) haotic. Matt Stone cel mai misto, by far, din film. Gen cum sa ajungi dintr-un mormon pornstar. Vazut si ieri si azi. I don't want to sound like a queer or nothin', but I'd kinda like to make love to you tonight. si Jesus! - Where?!

keyzer soze
10 Sep 2005, 07:15
cel mai misto, by far, din film

este Sancho.
Na si o mostra de dialog:

"Maxxx Orbison: What's your name, again?
Sancho: I am Sancho.
Maxxx Orbison: Look, I get a lot of people auditioning all the time. What makes you think that you'd be good enough for porno?
Sancho: I am Sancho.
Maxxx Orbison: Great... but what do you do?
Sancho: What do I do? I am Sancho.
Maxxx Orbison: And...?
Sancho: And there are many Jeffs in the world, and many Toms as well. But I... am Sancho.
Maxxx Orbison: And...?
Sancho: Are you Sancho? No you are not. Neither is Scott Baio Sancho. Frank Gifford is not Sancho. But I...
Maxxx Orbison: You... are Sancho!
Sancho: That's right.
Maxxx Orbison: Okay, you're hired."

Bulumulu
10 Sep 2005, 10:33
.... merry christmas :happy:

BeNnY
10 Sep 2005, 13:55
Ai dreptate. Am uitat de Sancho.

MinRep
10 Sep 2005, 16:15
Evil under the Sun (1982) - 8/10: ceva mai buna decat varianta din 2001, cu David Suchet in rolul lui Hercule Poirot. Aici, Peter Ustinov este 'completat' de o distributie talentata; un film in care Diana Rigg, Maggie Smith si - ca o fantoma cenusie - James Mason sunt intr-o forma relaxata, ca la ei acasa. Unul dintre cele mai reusite filme cu Poirot-Ustinov... A, da, si o bila alba pentru Guy Hamilton!

Ambra Blu
10 Sep 2005, 18:17
Orgazmo - 8.5/10 (r. Trey Parker)

Super penal, l-am revazut si eu zilele trecute, glume de adolescenti cu polutii, n-am ris la nimic. Parca in Southpark mai gustam glumitele, acum am zis: 'ce sa-ti spun'.

MinRep
10 Sep 2005, 22:02
Sin City: mda... a fost stupid rau de tot. nici nu stiu ce nota sa-i dau (oricum, nici chiar minimul, dar pe-aproape). Ce m-a deranjat a fost ca fiecare scena/secventa parea sa fie identica cu cea de dinainte. Nu din punct de vedere vizual, ci din punctul de vedere al 'evenimentelor'... In doua ore de 'Sin City' m-am saturat de tate, buci, pistoale, oamenii impuscati cu focuri repetate care tot se trezesc la viata (de cate ori trebuie sa-l impusti pe Mickey Rourke ca sa moara odata, totusi?), monologuri tampite, torturi deloc socante si pete de culoare din loc in loc. Intre "Pulp Fiction", Frank Miller, filme noir si cateva citate frumos plasate, Rodriguez nu gaseste nimic care sa sustina stilul 'inovator' (dar atat de agasant si apoi plictisitor, pana la urma).

Cinemania
11 Sep 2005, 01:47
Ajutoare umanitare, 2002, Hanno Höfer

Da' Hanno ce-o fi vrand cu filmul asta?!

Osinda, 1976, Sergiu Nicolaescu

Plusuri pentru Amza (si a lui drama) si Ernest...si Serge, care a fost in plus.

Wild at Heart, 1990, David Lynch

Un produs Lynch prost?! Pe la inceputul filmului credeam asta, dar mi-am revenit pe parcurs. :lol: Twisted, sick, cu reminiscente de catifea albastra, cu un Cage subjugat total viziunii lynchiene si o atmosfera brrrr. The world is not only strange, but also wild at heart.

West
11 Sep 2005, 10:24
The Virgin Suicides (1998) - 6/10.

Lilja 4-ever (2002) - 6/10. (east side drama)

LucÃ*a y el sexo (2001) - 7/10.

Mar Adentro (The Sea Inside) (2004) - 7/10. (revazut)

Diarios de motocicleta (The Motorcycle Diaries) (2004) - 7/10. (the young Che Guevara)

Philadephia (1993) - 7/10.

Shrek (2001) - 4/10. (o prefer pe Veronica)

The Incredibles (2004) - 5/10. (ori ne uitam la cat de buna e animatia facuta pe calculator ori ne uitam la poveste?)

The Wedding Date (2005) - 5/10.

Sin City (2005) - 7/10. (really cool)

The Big Lebowski (1998) - 8/10. (revazut)

The Island (2005) - 5.5/10. (clona din ce in ce mai comerciala)

Before Sunset (2004) - 7.5/10. (revazut)

Love Actually (2003) - 6/10.

The Hitchhikers Guide To The Galaxy (2005) - 5.5/10. (hmmm... nu stiu spre ce parte sa inclin, un film inedit sau parodie, gandindu-ma ca a fost visul unui om de a-si vedea "opera" pe ecran dar a murit intre timp...)

The Longest Yard (2005) - 4/10. (no comment)

Kinsey (2004) - 6.5/10. (Liam Neeson)

Lost in Translation (2003) - 7/10. (revazut)

st3fan
11 Sep 2005, 12:11
Halloween regia Rick Rosenthal 5/10

e vorba de 'halloween: resurrection', fanele. nu de alta iti spun decat din respect pt filmul lui carpenter, piatra de hotar a genului.

:oops: My huge mistake, sry...

notorious
11 Sep 2005, 14:04
Personajul lui Robbins e o combinatie intre vreo trei personaje din roman... Ogilvy, preotul si the artilleryman.


aoleo, scuze ! :(( l-am 'vazut', dar am uitat sa scriu si despre el. desigur, prin 'spiritul de combatant' soldatesc si planurile subversive (care, apropo, in roman erau mult mai penale :lol:) este curat 'artileristul'. o solutie, de altfel, destul de ingenioasa, acest '3 in 1'. :)

.................................................. .............................

cross of iron - foarte misto film. sa zicem ca, la peckinpah, violenta cea mai bine coregrafiata am vazut-o in 'straw dogs', film lasat in umbra insa de spectaculozitatea lui 'the wild bunch' (vezi scena mitralierii din final), dar 'cross of iron' e la mile distanta de amandoua ! de ce ? in primul rand datorita povestiicentrate pe un conflict foarte puternic (de care precedentele duceau oarecare lipsa) intre doua personaje tari: un private steiner rigit, intrepid si rebel (cu cauza:) ), un erou, si cpt stransky care pozeaza in calitatea ac elui erou. amandoi jucati de un james coburn si un maximilian schell aflati la cele mai bune roluri.

merita un 9+ / 10.

EgoN
12 Sep 2005, 10:33
last days - haunting.
film de vazut singur, pe intuneric ;) 10/10

ogto
12 Sep 2005, 10:41
Sin City - Ooooo da.

9.5/10
(nu dau scor in general dar n-o sa citeasca nimeni cronica, deci macar sa se stie ca mi-a placut)

cronica va veni mai incolo la acum pe ecrane.

GhitzaCartitza
12 Sep 2005, 13:48
Revazut The Big Hit /10. De mult n-am mai ras asa mult. A piece of art din zilele bune ale lui Jhon Woo.

st3fan
12 Sep 2005, 14:22
Revazut The Big Hit /10. De mult n-am mai ras asa mult. A piece of art din zilele bune ale lui Jhon Woo.

Hit Happens! :D

MinRep
12 Sep 2005, 18:06
Dimineata pe HBO:

S.W.A.T. - 3/10: recunosc ca m-am simtit relativ bine la prima ora in fata acestui film (mai ales ca nu a trebuit sa ma deplasez la scoala :D), dar in mod normal nu ar prezenta nici un interes in afara lui Samuel L. Jackson.

Absence of Malice - 5/10: from boring old Sidney Pollack... un film la care nu era necesar sa ma uit. Paul Newman e in forma obisnuita (de zile mari - n.m.), iar Sally Field da o replica destul de buna. Mai notam un MacGuffin destul de inteligent, platitudinea actiunii si punem punct.

Longshot
12 Sep 2005, 18:36
to die for 6.5/10 - merge cat timp trateaza unele chestiuni cu umor, si desfasurarea actiunii alterneaza cu interviuri cu personajele. cand intra insa in miezul problemei (adica nevasta convingand niste liceeni sa-l omoare pe sot) devine banal si previzibil. si no more fun. misto cameo-ul lui cronenberg ca si hitman italian though.

M0n0
12 Sep 2005, 19:09
Requiem for a Dream - 9/10 genial...absolut genial...tocmai am vazut alta fata a lumii drogurilor...una mult mai violenta si mai complicata...cu pagube colaterale. Foarte grafic si foarte foarte violent. Si melodia...oh...m-am indragostit de ea...Summer Overture...absolut geniala...filmul asta a intrat in top 5-ul meu... :D

ogto
12 Sep 2005, 21:34
A Dirty Shame - hm, cam tembel, dar John Waters pare a fin un mic geniu. Un orasel mic este transformat intr-un sex fest. Johnny Knoxville e isus-ul sexului, tipa aia Tracey U. (care a jucat in niste filme woody a.) devine the sex goddes care va descoperi noul SEX revolutionar. Selma blair este huge-brested horny bitch, da, este. Muzica e draguta, umorul e intre surealist si genial, dar finalul dezamageste. It's fun, but it's no masterpeice.

Godzilla vs. King Kong - Din pacate nu isi merita faima. Prea lent, prea putine batai camp-iste, o arde aiurea prea mult, daca taiau sau bagau mai multe batai era perfect. Dar, totusi filmul are: Godzilla cu pietre magice disco pe spate, King Kong (man in a monkey suite), tanculete de jucarie matchbox, niste chinezi patetici si un final showdown demn de Godzilla. No camp masterpeice here, but a worthwhile effort.

Gaandalf
13 Sep 2005, 15:47
Bewitched - 7.5/10 - Nicole i adore ... Will Ferrell tipic, as usual - funny. Filmul e ok - not a big deal - but ok.

Dead Poets Society - 10/10 - free your mind!

Bubba Ho-Tep - 10/10 - Bruce Campbell = excelent. Elvis is alive, JFk was turned black, and a mummy wearing cowboy boots sucks souls through the ass. The Lines are memorable:
"I'll be damned if I let some foreign, graffiti writin', soul suckin', son of a bitch in an oversized cowboy hat and boots take my friend's souls and shit 'em down the visitors toilet!" - focking brilliant!

raptor
13 Sep 2005, 22:57
Tremors 2. 10/10 In care regizorul impleteste absolut genial teama ancestrala de creaturi precambriene cu umorul de cofetarie-un cocktail de senzatii tari flambat cu efecte speciale pe masura. un must see.

KORBEN
13 Sep 2005, 23:36
A Dirty Shame - hm, cam tembel, dar John Waters pare a fin un mic geniu.


ai prins partea cu geniu
dar cred ca cineva a gresit lasindu-te sa te uiti la un waters
pebtru ca, vezi tu
TU esti prea mic, waters a fost si este MARE
GENIU
:x

ogto
13 Sep 2005, 23:39
Geniu nu neg ca ar fi, dar acest film nu este capodopera sa. Nu se simte din plin geniul cu care ar fi inzestrat.

Iar tipul a facut un film cu Christina Ricci, pe ea de ce n-a bagat-o in film? :hmm: BIG NO-NO.

KORBEN
13 Sep 2005, 23:56
in alta ordine de idei
1. plan 9 from outer space 8/10
ma asteptam sa-mi placa enorm
asa, pur si simplu mi-a placut
vampira is SOO00000000 HOT

2. hedwig& the angry inch 7/10
mda...soundtrack de colectie, subiect destul de cointroversat, momente minunate de dialog (dar isus a murit pentru pacatele noastre/- la fel si hitler)
DAR mult prea multa muzika, un ritm de rama moarta, deci pliktis

3. a dirty shame 10/10
cu ce sa incep? cu the obscenly over-sised breast of URSULLA UTTERS?
cu jimmy knoxville care in 3 minute performeaza un cunnilingus si readuce la viata o veverita? (btw, veveritza e al mai uber-cool animal din filmele anului 2005) sa zik de replicile memorabile ca "so manny vaginas, so little time? sau "i`ve started taking prozac...from now on no more ursulla utters? satira politica acida si vulgara (bad taste, indeed) despre ce-nseamna ameninatrea normalitatii

st3fan
14 Sep 2005, 02:25
Moulin Rouge (Baz Luhrmann) Nu ii dau nota, pentru ca este filmul meu de suflet (sau al sufletului meu mai degraba).Revazut pentru a suta oara probabil, and keep counting.I just love it...By the way, am citit si cartea, "Dama cu camelii", Dumas(fiul), o carte superba, dar care nu poate fi comparata cu filmul.

obvious
14 Sep 2005, 12:21
Pinero- 9/10.for the sake of it. genial jucat, oarecum "la prima mana" realizat, genul de bio-pic unde altceva decat filmul in sine, realizarea sau personajul "depicted" atrage. poezia. nervul. monoloagele senzationale. grimasele actorului. jazzul.que sea.

notorious
14 Sep 2005, 12:27
Tremors 2. 10/10 In care regizorul impleteste absolut genial teama ancestrala de creaturi precambriene cu umorul de cofetarie

:lol:, dar nu cred ca l-ai vazut pe-al patrulea, in care respectivele creaturi precambriene se bashesc (la propriu), iar umorul 'de cofetarie' se imbina fericit cu cel de proctologie.

si cand te gandesti ca primul a fost chiar misto... :((

Nae
14 Sep 2005, 12:29
Larva - Tim Cox
10/10, pentru felul clasic de serie B, care ma incanta, si imi incalzeste sufletul... asteptam "Mamuth" care are un generic inedit... search for names.

notorious
14 Sep 2005, 12:40
ma nuit chez maud - este un mic vanity fair al lui rohmer, excesiv filosofic & teatral, cu alte cuvinte o plictiseala de zile mari. o kestie, insa, da: decorul hibernal din preajma craciunului. superb din pdv vizual.

horse feathers este mult sub 'duck soup'. umorul sec-absurd din acesta din urma devine sacaitor si plicticos.

trois couleurs: bleu - un scenariu fara nimic deosebit, un regizor (kieslowski) extraordinar de subtil; deosebit de sugestiva folosirea culorii albastre (reci, impersonale) pt a inocula sentimentul de suferinta a personajului jucat de juliette binoche (singurul rol cu adevarat bun de pana acum, mult peste cabotismul din 'the english patient'): in jucaria fiicei sale, in sala de inot, in peisajul care deschide filmul, pe genericul final etc.

MinRep
14 Sep 2005, 13:26
Fantastic Four - 6/10.

Orient Express - 3/10: lent, plictisitor si pretentios, dar am vazut si altele mult mai slabe.

L'aile ou la cuisse - 7/10: o comedie relativ reusita, unde Louis de Funes atrage toata atentia, reusind sa 'croiasca' un rol pe masura lui.

Terror_IST
14 Sep 2005, 21:56
"Assassin(s)" 7/10 Mathieu Kassovitz semneaza regia & scenariul acestui film, atribuindu-si si un rol principal. O satira la adresa societatii de consum se ascunde in spatele acestei drame socante despre un batran asasin cam decrepit care si-a pierdut reflexele si care vrea sa transmita mai departe "arta" pe care o stapaneste. Spun "arta" pentru ca batranul nu ucide neaparat pentru venituri, ci se considera mai degraba un artizan. Desi are destul de multe contracte, pierde majoritatea banilor la curse si locuieste intr-un apartament mizer intr-un cartier la periferia Parisului. Il alege ca ucenic pe Max un tanar debusolat care e martor la executarea a doua persoane intr-un supermarket. Botezul lui Max consta in uciderea unui vecin nevinovat si din acel moment tanarul se muta in apartamentul asasinului si il urmeaza peste tot incercand sa invete de la acesta. Lucrurile iau o intorsatura tragica atunci cand Max se lauda lui Mehdi, singurul sau prieten, (un pusti de 14 ani) si il ia pe acesta sa-l ajute in prima misiune. Lui Max i sa spus toata viata ca nu e bun de nimic si dovedeste ca e intr-adevar nepriceput si nu are stofa de asasin, insa nu acelasi lucru poate fi spus si despre tanarul sau prieten. Filmul are intr-adevar cateva scene socante iar finalul e ca o lovitura de baros in moalele capului. O productie greu de digerat din vremea cand Kassovitz nu fusese inca acaparat de Hollywood.

Bulumulu
15 Sep 2005, 10:10
Larva - Tim Cox
10/10, pentru felul clasic de serie B, care ma incanta, si imi incalzeste sufletul... asteptam "Mamuth" care are un generic inedit... search for names.

bla bla
bah mamuth se scrie mammoth de fapt si :lol:
cat despre Larva - intr-adevar structura narativa arhetipala - cu tipul din afara care vine si dezvaluie publicului relatiile slash the conflix dintr-un mediu autofag :lol: (i mean cu oarecare autonomie, izolatie etc) stabil la inceput dar care treptat se naruie. tipul din afara, aici un veterinar, este mentorul publicului precum am zis, dar si martorul destramarii si n acelasi timp imun si in rol de salvator. ii mai dai si o partenera pe masura, una care lucra pt bad guys dar muteaza in bine si i se alatura eroului... tadaa

pe scurt continutul filmului se rezuma la algoritmul "meat is murder" care isi face de capo in toate intelesurile
finalul da o senzatie de continuitate horreur, o suprvietuire a fiintei malefice (aici un vierme intestinal metamorfozat intr-un fel de mean killing machine cu devouring gratuit) -- sa treaca de la mine 7/10

astept si ieu mamutu care urmeaza sa fie ceva parodic, un hommage catre destruction-films ale anilor 50 si horrorurile din 70

obvious
15 Sep 2005, 10:25
natural born killers. nu mai tin minte a cata oara.but anyway. 10/10 (1000/1000) cu felicitari, pupaturi si strangeri cordiale de mana in fata comisiei.

Alex Leo Serban
15 Sep 2005, 13:35
ma nuit chez maud - este un mic vanity fair al lui rohmer, excesiv filosofic & teatral, cu alte cuvinte o plictiseala de zile mari. o kestie, insa, da: decorul hibernal din preajma craciunului. superb din pdv vizual.

hate you!
just LUV that film!

GhitzaCartitza
15 Sep 2005, 14:00
Dark City 9/10 De fiecare data cand il vad imi vin noi intrebari la care filmu' nu da nici un raspuns. Ramane totusi unul din preferatele mele. La un anumit nivel, e ideea dezvoltata mai tarziu in Matrix.

ricutza
15 Sep 2005, 14:09
am vazut The Village ieri...trebuie sa recunosc ca a fost peste asteptarile mele si mi-a placut si ideea filmului desi o cam inutisem eu dinainte...mi s-a parut oricum mai bun decat Signs...

recent am vazut si Bewitched care insa nu prea m-a dat pe spate...serialul era mult mai distractiv si umorul era ceva mai fin din ce-mi aduc eu aminte...

Gaandalf
15 Sep 2005, 14:27
Night Watch - bullshit! dupa 1 h mi-am pierdut pana si cel mai mic interes. Plictisitor si tembel. Nimic de vazut. O scursura de film care mai este si 1a parte din "marea" trilogie horror. ii acord 1/10 ptr papusa cu picioare de paianjen or whatever. Such a bore ...

Final Fantasy VII - Advent Children - 8/10 - it's not a jaw breaker it's a JAW DROPPER. Filmul este usor cam tot ceea ce mi-as fi dorit de la ecranizarea unui joc pe marile ecrane. Indiferent ca este CGI si nu live acting ... filmul este groundbreaking. a2a vizionare a scos la iveal multe detalii minore dar foarte importante in ceea ce priveste povestea - care nu este stralucita dar nici banala. Totul se rezuma la efecte care, de data asta, sunt mindblowing.
alte spuse sunt de prisos - just get it & watch it ...

M0n0
15 Sep 2005, 17:57
Almost Famous - 8/10 ... un film care descrie pana la cel mai amanunt cum e viata rock din ani '70 (73 in acest caz) ... rockul dupa parerea mea...va ramane un clasic...Nici un actor genial, dar uniti au reusit sa arate sentimentele foarte fidel a superstarurilor...nu e vb despre o trupa foarte importanta la acea vreme (nici nu stiu daca exsita) dar aceasta trupa (Stillwater) are tot ce avea o trupa la acea vreme...rivalitate in trupa, gropies and "the enemy"...awsm...merita

notorious
15 Sep 2005, 18:38
rio bravo - am trait s-o vad si pe asta ! go figure: un western clasic sustinut de un veteran al genului (un genuine cowboy john wayne), un membru rat pack (dean martin) si un cantaret de rock clasic :love: (ricky nelson), si realizat de (probabil) cel mai eclectic regizor al anilor '40-'50, specialist in genul noir si screwball comedy (vezi 'bringing up baby', paseaza 'his girl friday'). numai scena in care nelson & martin canta la unison 'my rifle, my pony and me' face toti banii. 9/10

KORBEN
15 Sep 2005, 20:29
Night Watch- bullshit! dupa 1 h mi-am pierdut pana si cel mai mic interes. Plictisitor si tembel. Nimic de vazut. O scursura de film care mai este si 1a parte din "marea" trilogie horror. ii acord 1/10 ptr papusa cu picioare de paianjen or whatever. Such a bore ...



deci un individ cu nick dintr-un jeg gen lotr :sick: :sick: :sick: :sick:
comenteaza ca vai nightwatch e prost
imi odihnesc cazu

MinRep
16 Sep 2005, 07:50
nu e vb despre o trupa foarte importanta la acea vreme (nici nu stiu daca exsita)
Stillwater face usoare trimiteri la Allman Brothers...



[b]Pinocchio - Benigni - 3/10: nu mi-a prea placut niciodata povestea asta, dar Benigni intrece masura... Plictisitor si putin interesant din punct de vedere vizual, formal. In plus, pe HBO am prins varianta dublata in limba engleza... :sick:

Les Choristes - 7/10: nu m-a prea prins in mreje. Am mai vazut povestea asta de cateva ori, cu toate cliseele de rigoare. Dar nu cred ca l-as putea numi un film prost.

Twelve Monkeys - 9-9.5/10: ah, chiar mai superb (:?) si mai extraordinar (;)) decat mi-l aminteam. Altfel, no comment.

Mala Portugal
16 Sep 2005, 13:56
Un coeur en hiver- desi, citind sinopsisul , ideea de film francez cu plotul plasat intr-un atelier de viori mi-ar fi taiat orice chef de vizionare , i-am dat o sansa pentru Daniel Auteuil &pentru ochii mari si ciudati ai Emmanuellei Beart. Si bine'am facut fiindca filmul are nu prea mult bla bla (cum m-as fi asteptat de la unul fr.) cat multa sugestie, inteligenta si rafinament.

M0n0
16 Sep 2005, 15:22
Citizen Kane - 9/10 un exemplu foarte bun de film american foarte bine facut, cu inovatii in materie de editare si montaj (ms Pitbull, cred)...de vazut...cam stupida faza cu Rosebud (de ce atata importanta pe un ultim cuvant? In afara faptului ca daca jurnalistii nu erau interesati de acel cuvant nu gaseau adevarata persoana Kane din relatarile celorlalte 3 perosnaje: Leland, Susan Alexander Kane, Mr. Bernstein) cand colo era o simpla sanie...in rest totul a fost perfect...

Nae
16 Sep 2005, 19:58
filme vazute intr-un cadru de exceptie, cu 20 de oamnei minunati, cu sensibilitate artistica...

Loves of a Blonde - Milos Forman
un film absolut incredibil, plin de umanitate, facut aproape integral in felul Formanian, fara actori, ci cu oameni adevarati jucand roluri grele. un film care surprinde viata intr-un fel foarte adevarat, combinand elementele de fictiune si cele de documentar creand o atmosfera haioasa, dar si plina de tristete... life as it is. un film cu o critica sociala dura, ambalata insa in umor, care totusi nu neglijeaza mesajul: un om pur si naiv, corupt de o societata murdara.
genial 10/10

The Joke - Jaromil Jires
un film unde si Milos Forman a avut multe de spus, si care este o adaptare dupa un roman scris de Kundera (fost prof. la FAMU) cu titlul "Zert".
filmul face parte din the new wave cinema ceh, si are toate ingredientele... insa comparand-l cu late filme ale vremii, filmul asta este mult mai greu, aratand o critica lipsita de umor, si niste destine distruse din cauza unui sistem. titlul este cat se poate de potrivit, si arata sarcasmul timpului inainte de democratie.
9,5/10... worth seeing.

asta din ciclul FAMU ne invata, you just need to listen, and to try. more to come as we proceed.


un film

BeNnY
17 Sep 2005, 02:37
Zelig - 9.5/10 - Filmat intr-un alb negru jegos, zgariat, pus sub dus si lipit cu scotch. Cu partea alb-negru documentaristica pusa-n antiteza cu un color sobru, tipic si cat se poate de serios. Si partea cea mai fun e ca se ia in serios. Gen evolutia unui om dintr-o reptila-ntr-un om. Si stilului de documentar imagini din new york-ul anilor 20 in care intra replici gen My brother beat me. My sister beat my brother. My father beat my sister and my brother and me. My mother beat my father and my sister and me and my brother. The neighbours beat our family. People down the block beat the neighbours and our familiy. si I'm 12 years old. I run into a sinagog. I ask the rabi the meaning of life. He tells me the meaning of life. But he tells it to me in hebrew. I don't understand hebrew. Then he wants to charge me 600$ for hebrew lessons. nu-i poti rezista. Nu un woody allen chiar tipic, dar unul foarte loveable.

KORBEN
17 Sep 2005, 02:53
the NEKRO FILES 10/10
a fost odata ca niciodata un criminal violator necrofil si necrofag wannabe.
dar tot atunci au fost si un politist rau si drogato-criminal si unul gras si bleg.
primul l-a omorat pe criminalul necrofil tokma dupa ce acesta vomitase un sfarc in chiuveta
logic, un grup de satanisti au performat un ritual urinar deasupra mormantului criminalului
si cum trecusera 9 luni acesta a revenit la viata ca zombie
drept care avem un film cu un zombie care se indragosteste de o papusa gonflabila dar este haituit de un bebelus de plastic zburator
si cum are vanatai pe genunchi actiunea se complika
priceless masterpisssssssssssssssssss

notorious
17 Sep 2005, 11:09
monkey business a fost un marx bros. ceva mai inventiv, mai dinamic si mai amuzant decat plicticosul 'horse feathers'. desi same old, same old... : umorul sec (groucho intr-un butoi, langa fratii lui: i'm gonna file a complaint ! there's not enough space to swing a cat in here ! in fact, you know what ? i don't even got a cat !), situatiile trasnite, harpo pozand (pt a cata oara ?!) in fratele-cel-mut-si-enervant (desi gagurile cu broasca raman cele mai bune din film). mai e si 'animal crackers' ?!? :((

Bulumulu
17 Sep 2005, 11:20
Steven Soderbergh - Underneath

un film fragmentat in flashbackuri, fara raport direct temporar intre ele, meiestuos puse in relatie si in scena, singurele expresii temporare fiind catevaore intr-unul din planurile flashbackurilor, dar lipsite de importanta, fiind izolate. un film despre trecutul din prezent, fir narativ axat pe povestae unei relatii amoroase, unei si a mai multor tradari..
foarte interesant folosite recuzitele (the barba albita in trecut, personajul principal fara ea in prezent, parand mai tanar => confuzie, alimentand in acelasi timp speranta hapy endului.) genial
8/10

M0n0
17 Sep 2005, 11:55
March of the Penguins - 9/10 sublim, superb, perfect si foarte interesant...un documentar de exceptie "sponsorizat" de Warner Independent Pictures...de vizionat neaparat.
Pecan Pie - scurt metraj made by Michel Gondry cu Jim Carrey...sec si totusi foarte frumos

obvious
17 Sep 2005, 19:21
la strada. nu ma apuc sa dau note si sa calific la fellini. e oricum, superb. picturalitate, cadre incarcate, foarte animate, dar deloc baroce.de foarte multe ori aglomerarile lui umane dau a detalii din "sfantul antoniu..." al lui bosch. altfel, lauda unei decadente superbe, cu totul alta decat cea carnal-putrezita a lui greenaway. la fellini, pe langa la facia buffa a unei massina superbe, in buf se desfasoara intregul decor din jurul lui zampano. decorul lui sunt il matto si gelsomina, 2 forte care actioneaza in feluri total diferite, dar la fel de puternic lovind in corpul enorm si putinconstient de el insusi al unui anthony quinn abrutizat si amorf.
unul din putinele locuri unde costumul construieste foarte subtil personajul (mantia ei e cel mai relevant exemplu).
si massina, bufa, trista, razand in sincopele ei, cu zambetul pierdut, adorabila, iubind si suferind intr-un fel de parodie continua. apropos de actorii care nu idolatrizeaza personajul.
foaaaaarte frumos.

Cinemania
17 Sep 2005, 21:25
1900 (1976), Bernardo Bertolucci

Sublim! Un Bertolucci de zile mari, atent cu fiecare detaliu, rabdator cu fiecare personaj...fiecare element al filmului e plin de viata, insemnatate si frumusete, rezultand un foarte bun studiu al personajelor, un univers magic si o complexa analiza sociala si politica...actiunea se desfasoara cu forta unui ritual...jocul actorilor? cata dezinvoltura!

Depardieu & Donald Sutherland au reusit (probabil) rolurile vietii lor...De Niro la inaltime...

Muzica semnata Morricone nu e cu nimic mai prejos

RESPECT

Pitbull
18 Sep 2005, 00:24
Citizen Kane - 9/10 un exemplu foarte bun de film american foarte bine facut, cu inovatii in materie de editare si montaj (ms Pitbull, cred)...de vazut...cam stupida faza cu Rosebud (de ce atata importanta pe un ultim cuvant? In afara faptului ca daca jurnalistii nu erau interesati de acel cuvant nu gaseau adevarata persoana Kane din relatarile celorlalte 3 perosnaje: Leland, Susan Alexander Kane, Mr. Bernstein) cand colo era o simpla sanie...in rest totul a fost perfect...
Vaaai de mine, M0n0shor dragä, ai receptat asa de bine filmul, si te-ai îmburdat tomnai la 'fârshit! Auzi acolo, "stupid... Rosebud"! Päi NU era "o simplä sanie", pui! Era mult mai mult decât atât! Era umanitatea lui Kane, pierdutä, dupä care tânjise subconstient toatä viata... Era personalitatea lui, eul lui adevärat, uitat undeva... nici el nu mai stia unde... In casa pärintilor...? In magazia de la subsol...? Unde...?
Acest ROSEBUD este una dintre cele mai geniale idei din istoria cinematografului. Un singur cuvânt, un singur obiect, atât de banal (o säniutä... aruncatä pe foc ca un gunoi), care contine, ascunde, misterul unei existente... A celui mai bogat om din lume, care s-a pierdut pe sine... Si mai contine si cheia întregului film - mai mult decât "cheia", e ESENTA, NUCLEUL filmului. TOTUL în jurul lui Rosebud e perfect... Globul... cuvântul de la început... Cum se agatä ziaristii de el... Cum apare Rosebud prima oarä (färä sä stim ce e!) - ai retinut cä Charlie Kane îl loveste pe Thatcher cu säniuta???. Pe urmä, tot filmul se sustine pe aceste câteva argumente, iar în final... când e prea târziu... si pentru Kane, care a murit... si pentru ziaristi, care au renuntat... (numai pentru noi, privilegiatii spectatori, nu, cäci mai avem un minut de film)... Rosebud se duce si ea... devoratä de fläcäri... scrum, si fum care se împrästie pe cer, ca destinul unui om mare, care a fost atât de mic... care a avut totul... si nimic... pentru cä... DACA ROSEBUD NU E, NIMIC NU E!

(Apropo: cancan adevärat. ADEVARATUL Rosebud era... porecla datä de William Randolph Hearst clitorisului lui Marion Davis! Ca sä vedeti ce genial era Welles pânä si la nivelul sarcasmului metacinematografic! De ce credeti c-a fäcut Louella Parsons ca toti dracii, la vizionarea dinainte de premierä? Scorpia stia ea ce stia! :P)

Ia, MinRep, dacä n-avem "Citizen Kane" la Clasic, expediazä-l pe ästa acolo frumusel, cä uite cum a crescut si a-nflorit... ca un ROSEBUD EXCITAT! :lol:

Nae
18 Sep 2005, 02:34
dai lectii de cinema, si "cum intelegem filmul" pit? nu cred ca merita.

in alta ordine de idei:

La Luna - Bertoluci
nice... de aia l-am si revazut. omul asta site sa arate felul relatii defectuoase, facande-le simpatice.

Le Bal - Scola
cum arati personaje, mentalitati si obiceiuri, traditi si politica intr-un film fara dialog, tinut intr-un singur spatiu, si tinut in stil documentaristic? asa. perfect.

Longshot
18 Sep 2005, 09:06
stealth 5/10 - mai putin rau decat se anunta dar tot prost. genul de film de vara care chiar nu are nimic notabil in afara de explozii mii (macar de-ar fi oferit ceva eye-candy dar nici vorba). pe viitor, poate se mai gandesc si ei de doua ori inainte sa-i mai dea finantari de genul asta lui rob cohen.

M0n0
18 Sep 2005, 09:13
Ma asteptam sa "comenteze" cineva...deci e binevenita parerea lui Pitbull care nu are cum sa fie incorecta...
I asked fo it...

MinRep
18 Sep 2005, 10:09
Ia, MinRep, dacä n-avem "Citizen Kane" la Clasic, expediazä-l pe ästa acolo frumusel, cä uite cum a crescut si a-nflorit... ca un ROSEBUD EXCITAT! :lol:
Este topic Welles... Nu mai separ acum, pentru ca pare incheiata 'discutia'. However, ar fi bine - cand vine vorba de alde Welles, sau Antonioni, Fellini, Hawks, Kubrick, Hitchcock & such - sa se atace subiectele de la "Clasic"... :?





Anyway...

Keeping the Faith - 7/10: a picat oarecum prost in dimineata de dupa "12 Monkeys", dar a reusit sa ma faca sa zambesc de cateva ori. Ma facineaza aici naturaletea cu care actorii isi interpreteaza personajele. Iar ca regizor, Edward Norton se descurca acceptabil - pastrand proportiile.

Lady_Skar
18 Sep 2005, 12:34
Kinsey 8/10.
Liam Neesom este un actor nemaipomenit. Si nici Peter Sarsgaard nu e rau, insa cel care m-a impresionat cel mai mult a fost William Sadler. Desi a avut un rol de numai cateva minute, a fost cea mai... CHILLING prezenta din film. Imi pare rau ca nu-l vad in mai multe filme, ci mai mult in seriale.

bellhop
18 Sep 2005, 13:55
Night Watch (Nocnoy Dozor) 7/10, de voie..;

cool editing, raw sets and ..the booz 8) ;

not for genenral audience gthoough, cu putina luciditate putea iesi ceva mai comercial, gen Constantine, or wasn't that the intention!?.. :?

obvious
18 Sep 2005, 14:12
ghost world - perfect camp pana la un punct.povestea unor alienati simpaticuti, o clara lipsa de comunicare si incoerenta intre replici, de altfel cu foarte mult farmec usurel de duminica dupa amiaza.scarlett a mea doing what she does best, with a twist.vocea ragusita vine de undeva dintr-o lipsa de siguranta mult mai sanatos jucata decat noua ei persona hollywoodiana.thora birch ascunsa prea mult dupa trucuri exterioare, refacand aporape pas cu pas american beauty, sau invers (nu mi-am dat silinta sa ma uit la cronologie). steve buscemi, you know him, you love him, you cannot fuckin leave without him. da, am scris corect leave.
destul de planul trei.charming nevertheless in atitudini tomnatice tandre post-coitale. nesigur, altfel scelerat decat il stim noi. de fapt, incet incet toti se chinuie sa exploateze "altfel" zona asta din ce face el.
cromatic frumos si obositor. altfel decat my usual clear-deaftone-grey-accenty prefference. mult rosu, mult verde, mult alba. si mici gloante de fuchsia si galben. totul e perfect pana mici nostri inadaptati devin un fel de film orientat spre masa adolescentina si parasesc zona autista din care pornise filmul foarte bine. 8/10

glengarry glen ross- so shoot me. genial. un fel de hai sa luam "big kahuna" si sa mai injectam cateva nume puternice carora sa le trantim monoloage inefabile, interminabile si perfecte pe cap, sa vedem cum se descurca ei de bien si in codul lor. si (gee, who would've seen that coming?) obviously iese exact produsul senzational, testosteron artistic. (vezi eterna repetitie cu world of men, pacino).
previzibil si foarte bun. e departe de a fi filmul lui james foley. e filmul lui MAMET si al actorilor. e inca o ocazie pentru al pacino de a-si testa frazarea fascinant-defectuoasa (the man is as gorgeous as ever) in discurs, ocazia perfecta pentru jack lemmon sa fie cel mai puternic atu al filmului (he tends to do that), fragil, batran, cu vocea desueta a unor ani 60 morti sau amortiti in costumul si figura lui.spacey, pentru prima oara, devine planul trei, si incercarile lui de a iesi din ce i se ofera dau prost.lipsa de optiune clara. incearca sa devina subversiv dupa ce statutul lui si ce i se confera de catre celelalte personaje ar fi mina de aur.dar el revine incet incet la vocea lui, la inflexiunile perverse de melasa, exact cand nu trebuie (mica exceptie-momentul acuzarii lui lemmon).
fratele baldwin.bun, liniar si sanatos.
ed harris-senzational, alaturi de alan arkin cu care se lanseaza in luuungi dialoguri cat se poate de teatrale . si aici iese la suprafata mamet si arata cat de dramaturg de teatru este si cum isi iubeste actorii si cuvintele.
egoism de mare calitate.

Terror_IST
18 Sep 2005, 19:21
"To Die For" 7/10 O satira la adresa show-bussiness-ului din SUA regizata de Gus Van Sant, cu o Nicole Kidman (inca Mrs. Cruise la ora aceea) inainte de "Dogville", un foarte tanar Joaquin Phoenix inainte de "Gladiator" si un Matt Dillon cam tamp (de, asta e rolul). Suzanne Stone (Kidman) vrea cu orice pret sa ajunga vedeta. E gata sa faca orice fel de compromisuri sau sacrificii pentru a-si atinge telul. E frumoasa si ambitioasa dar in ciuda acestor calitati nu este decat prezentatoarea vremii la postul local de televiziune. Din punctul ei de vedere, singurul motiv pentru care nu poate avansa este faptul ca Larry (Matt Dillon),sotul ei, nu-i impartaseste aspiratiile si nu vrea mai mult de la viata. In timp ce realizeaza un documentar despre adolescentii de la scoala din localitate il seduce pe rocker-ul Jimmy (Joaquin Phoenix) si dupa ce il transforma intr-un fel de sclav erotic il convinge sa-l ucida pe Larry. Filmul e foarte bine montat avand izul de documentar (atat rudele lui Larry, cele ale lui Suzanne cat si celelalte personaje implicate dau interviuri si isi exprima parerile personale in legatura cu cele intamplate). Nicole e absolut superba, mai sexy ca niciodata (a se vedea dansul in ploaie la lumina farurilor pe Lynyrd Skynyrd) , aparent naiva dar calculata si cu mult sange rece. Joaquin surprinde in rolul adolescentului debusolat si cam cretinel (de retinut scena in care vorbeste depre zombies). Finalul, desi cam previzibil e destul de reusit iar scena pe care se desfasoara genericul face toti banii!

M0n0
18 Sep 2005, 19:36
Final Fantasy VII - Advent Children - 8.5/10 daca iti plac desenele animate 3D cu 3 sferturi din el actiune pura cu supereroi japonezi cu sabii ciudate si gigantice, cu explozii si damage extrem imprejur atunci cu siguranta o sa iti placa asta...cel putin mie stiu ca mi-a placut

Cinemania
18 Sep 2005, 22:24
Heart of America, 2003, Uwe Boll

Bunicel...mult mai slab decat fratii Elephant si Bang, Bang, You're Dead


The Man Who Cried, 2000, Sally Potter

Isi pierde potenta pe parcurs...Slabut film. Mi-a placut Christina Ricci.

Misery, 1990, Rob Reiner

Compulsive, obssessive, insane...dangerously and deadly passionate...desperate......aduce a The Shining...
Kathy Bates & James Caan intr-o confruntare grotesca si roluri de zile mari...

obvious
19 Sep 2005, 14:50
The Jacket
regia john maybury.
pentru ceea ce reprezinta, un film bun pe alocuri. paranoia din jakob's ladder doar cu mai putine cojones.dramatic mai putine.
the jacket in sine, camasa de forta, si cele 2 semnificatii (probabil sunt mai multe, dar filmul nu abunda de subtilitati, e genul de pelicula care ofera mult, antreneaza orbeste ochiul - pun intended - dar nu ramane).
pe de o parte - camasa de forta ca parabola a "sistemului", acel "they" care urmaresc, inscriu, asculta, misca din sfori si sunt identificabili doar cand incep sa ne doara cipurile implantate. pe de alta parte, camasa de forta ca prim punct inspre libertate, ca opresiunea care ajuta la constructia unei povesti pana atunci fragile. personajul devine dependent de tortura lui pentru a-si putea elucida trecutul, viitorul, viata care nu ii mai apartine decat in alte timpuri (niciodata in prezent - filmul vorbeste si despre inexistenta prezentului ca stabilitate, ca certitudine, ca areal in care ne miscam - personajul oscileaza mereu intre viitor,trecut si un fel de hibrid din cele doua).
nare metafora si asta cu limitele ce elibereaza.dar fie.

inceputul este foarte bun. promitator, de la figura baietelului iraqian depersonalizata (prima oara ne apare in nightvision- subiectiva lui brody), pana la replica "non of this is our bussiness" (era cel mai bun moment in istorie pentru un scenarist sa faca aceasta declaratie de dragoste absurdului politic, nevermind.
intreaga intriga se contureaza din detalii, cu dublu rol - pe de o aprte procedura (ca avatar al sistemului- vezi stransul in chingile camasii-exclusiv la p.d), pe de alta parte, conturand personajul, redus doar la spasme si grimase (ochi, gura, frunte, maini contorsionate).

filmul actioneaza in directia teoriilor conspiratoare, functioneaza perfect in alienarea lui, prin prisma unui brody perfect (abia aici arata actorul cat de actor este, mai lasati-ma cu polanski si melodramele zaharisite). pana cand se da magistral cu batul in balta:apare keira knightley, chinuindu-se sa faca din fiecare fotograma un afis de film porno, ratand TOTAL fiecare moment care i se ofera printr-o serie de clisee "drogatasenzualacuissuesdarcuinimabunasicamalienata ". si aici incepe maybury sa execute o maxima percutie cu batul in balta, unindu-i pe cei doi in cea mai ieftina si neinteresanta relatie amoroasa, monoton sexuala, cam degeaba si recurenta. aproape iti doresti ca personajul sa nu se mai "intoarca" pentru a rezolva nimic, pentru ca oriunde ar fi, hop, si frumoasa lui confuza gata sa intredeschida buzisoarele senzual si sa greseasac with no end fiecare replica sau intentie.un fel de iwen wilson feminin.si toate astea dupa ce mica jackie, copilul reusise un rol cat se poate de bun.

totul se concretizeaza in replica 'we haunt you". noi, victime ale sistemului, masinal aruncate in situatii pe care nu le putem controla dar care ajung sa ne pecetluiasca si mai tare viata pe care oricum NU O intelegem, ajungem sa populam, sa alergam frenetic prin visurile si prezenturile voastre, cei care operati masinaria si care pana la urma sunteti si voi parte din ea.
aici se cade in panta hollywoodiana, vioristica pe fundal. cumva de la acut la un lento obositor care se vrea grav. de la efectele sonore spine-piercing ale injectiei si alunecarii targii in morga la menueturile imbratisarii mama-fiica si prietesuguri reconstruite intr-un viitor sanatos de acum.
prost si inutil.lipsit total de nervul jakob's ladder.varianta edulcorata si spice-free, ca pentru 2005.puah.

7/10.

Buzu
19 Sep 2005, 16:18
:D the devils rejects dar nu la fel de genial ca house of 1000 corpses
dap....are niste imagini ok a la bd...

KORBEN
19 Sep 2005, 18:36
breakfast of champions 10/10
singura modalitate de a ecraniza vonnegut
impecabil aplicata
10x tvr1 for a wonderfull end of week and weekend
nightwatch 10/10
cel mai frumos blockbuster
trebuia sa vina rusii ca sa arate ca un film cu vampiri poa sa fie facut inteligent

notorious
19 Sep 2005, 23:24
trois couleurs: blanc sau 'egalitate'. o schimbare de regizstru fata de '... bleu', de la melo-compatimitor la satirico-incisiv. poate fi luat ca discurs usor sovinist. sau ca poveste de dragoste (iar julie delphy e superba). sau ca interpretare cinica a ceea ce este cunoscut ca 'visul american' (francez ?). impecabil scris si regizat, pana la finalul gratios ratat...

people vs larry flynt - vazand, in sfarsit, ciclul complet 'ed wood'/'people vs larry flynt'/'man on the moon', adica trilogia biopica a scenaristilor scott alexander si larry karaszewski, pot cu mana pe inima sa afirm ca, una peste (dupa) alta, nimeni nu e mai mester decat tim burton. ed wood este, pt mine, cel mai enigmatic personaj vazut pe ecran intocmai pt felul in care il prezinta burton: artistul perfect, pasionat de cinema, increzator in puterea 'artei' si a sa, cu toata prostia, excentricitatea si doza de (ce mai ?!) macabru care stau in personalitatea sa adusa in plan-detaliu. un personaj deopotriva induiosator si penibil, excentric dar consecvent pana-n panzele albe in micul sau crez despre film (rezumat oarecum la ideea -corecta, de altfel - ca filmul exista ca sa placa).

cea de-a doua parte a trilogiei, revenita in mainile lui milos forman (alegere, nu zic nu, destul de inspirata, data fiind atractia cehului pt personalitatile bizare & controversate - a se vedea si 'amadus' si 'man on the moon') nu mai merge tocmai dupa aceeasi reteta precum cea a lui burton, care iti prezenta pe ecran, fara nici o bruma de critica sau superioritate, ba dimpotriva, cu o caldura si simpatie evidente, un regizor despre care nu prea inacpe indoiala ca nu se ridica tocmai la nivelul lui welles (al carui idol, culmea, este !!!!). forman executa senzational o poveste senzationala, cea a lui larry flynt, 'the american public pornicator', insa spilul este ca o face fara suflet... cu prea multa detasare, nici cu simpatie, nici cu condescendenta. un film la capatul caruia esti invitat sa-ti formezi propria parere vis-a-vis de flynt: libertin sau pervers ? si una, si alta ?... la fel cum erai invitat si dupa 'man on the moon'. cine era andy kauffman ? geniu sau un comic ratat ? inovator sau sarlatan exploatator ? sau, si mai si, viu sau mort ?!?! :) nu zic ca e rau ce face forman, ba dimpotriva, atata doar ca prefer stilul lui burton.

o critica desteapta, cinica, a societatii americane pudibonde a anilor '70, insa in acelasi timp subtila. aici, satira este mai mult una rezultata din natura intrinseca a filmului si subiectului abordat, decat una explicita - vezi 'american beauty', care ramane, totusi, una dintre putinele capodopere americane din ultimii 10 ani. repet, un film extraordinar lucrat, 'mestesugit', cu un woody harrelson aflat la cel mai bun rol al carierei (in ciuda unora care inca il mai eticheteaza drept mickey-the-natural-born-killer), stralucit jucat si de un norton si de courtney love, dar fara suflet... (8 +/10)

village of the damned, in schimb, ramane cel mai prost film al lui carpenter, care se inscrie sublim in seria capodoperelor cu copii enervanti si oxigenati veniti sa distruga pamantul. groaznic. n-am rezistat pana la final.

MinRep
20 Sep 2005, 08:13
The People vs. Larry Flynt - 6/10: pe fragmente... nu mai stiu de cate ori l-am vazut pana acum, dar mi-era usor dor de el...



Si - printr-o coincidenta - doua bucatele filmate de Darius Khondji:

Delicatessen - 8/10: l-am amanat vreo doua luni (si imi pare usor rau). In orice caz, un film foarte... frumos (cred ca asta e termenul). Desi sunt cam multe tampenii adunate in povestea asta, atmosfera este grozav construita (culorile, unghiurile si miscarile aparatului de filmat, decorurile, muzica + apa navalind pe scari la sfarsit)

Anything Else - 7/10: mda... Imi place ideea si cum a fost inceputa, dar pe parcurs se pierde in aceleasi chestii pe care le tot vedem in mai toate filmele lui Woody Allen: personaje nevrotice, dialogurile (monologurile) caracteristice despre Dumnezeu, evrei, literatura, stiinte s.a., personaje incapabile de a parasi o situatie defavorabila lor etc. Parca distribuindu-i pe Jason Biggs si Christina Ricci (sau Jimmy Fallon, daca tot suntem aici) si punandu-se pe el in rol secundar la intrecere cu DeVito, Woody mai innoieste tema. Iar cu Khondji, se schimba si aspectul filmului, miscarile camerei devin mai fluide, insa daca aparatul de filmat nu trece prin pereti si nu face intoarceri prin aer... :(

Buzu
20 Sep 2005, 08:49
;) aha...shi the jacket a fost foarte interesant, mhia plakut mult
offtopic(da c sa vada...) cristii vreu sa vad tatoo!!! :w00t:

VaVaVuum
20 Sep 2005, 09:56
Anything Else de Woody Allen. A fost aseara pe Cultural.

Doar ca n-am rezistat pana la sfarsit. Ingrozitor de plicticos. Woody Allen jucându-se pe sine a tzanspea oara si parand cam senil si confuz, Jason Biggs (de ce el?)parca imitandu-l stangaci pe WA, Christina Ricci stridenta si falsa. De ce tot scoate WA filme din astea pe banda rulanta de la o vreme? He's losing it. Se autoimita la greu.

ogto
20 Sep 2005, 10:52
revazut Sin City - it just gets better ad better. Desi, recomand sa vedeti la Mall si nu la Studio. Asta e un film la care sunetul chiar conteaza.

Anything Else - Un woody allen esuat. Incearca sa dea mai departe comedia, o generatie tanara, sa-si faca filmele "fresh" dar se include ca totusi sa fie woody allen. Din pacate nu merge. O reteta tipica woody allen care in general l-ar avea doar pe woody allen, iar aici tipul Jason B clar joaca rolul lui Woody (pentru care ajuns prea batran), dar toate momentele bune sunt furate chiar de woody allen. deci jason joaca rolul lui woody dar in acelasi timp sta in umbra lui. Iar o foloseste pe ricci cu totul aiurea, nu se permite asa ceva! Lipseste acea caldura cu care allen isi trateaza in general personajele si desi situatia e dramatica it's never the end of the world pentru ca o sa spuna woody ceva si o sa radem cu totii. Aici totul se transforma in haos si nefericire in 5 min dupa ce se cupleaza jason cu ricci, give us some time to breathe. Nu e drama, it's just plain ridiculos and uninvolving. Culmea e ca nici allen n-are un rol reusit. Incearca sa-si dea alt rol ca sa-l lase pe biggs sa-i ia locul, dar undeva pe drum a uitat ce facea. Nimeni nu-i la locul lui si nimeni nu e natural in rol.
Woody, try again. We still love you, nothing can change that.

Zelig - Allen at his best (that doesn't narrow it down very much). Loved it.

MinRep
20 Sep 2005, 13:40
Anything Else - Un woody allen esuat.
Nu sunt de acord... True, nu prea are forta dramatica si e inferior multor filme de Woody Allen, dar 'esuat' mi se pare un cuvant cam dur. Chiar daca prin dialoguri "Anything Else" este tot acelasi lucru si chiar daca cuplurile Biggs-Ricci sau Biggs-Woody nu functioneaza asa cum ar trebui, filmul totusi porneste de la o idee destul de draguta (un 'mentor' cu o cariera ratata si un 'invatacel' care pare sa-i calce pe urme) si nici nu arata efectiv ca orice alt Woody Allen (cum am zis: fluiditate, culori).

Interventiile alea ale lui Biggs in stil "Annie Hall" sunt enervante, I'll give you that. 8)

obvious
20 Sep 2005, 13:52
O Lucky Man!-Lindsay Anderson. nu am ce scrie. perfect film.right up there.

corinka
20 Sep 2005, 16:19
In ultimul timp nu am prea avut timp de filme, din pacate. Ultima opara cand am fost la cinema am vazut "Insula". Nu vreau sa ii dau nici o nota, ideea n-a fost rea, filmul dragut, dar erau niste scene care puteau lipsi, ma refer la urmaririle acelea penibile si salturile de pe blocuri. Parca erau desene animate. In rest, mi-a placut, pacat de fazele alea. Jenante de-a dreptul!

M0n0
20 Sep 2005, 18:08
The Notebook - 8/10 ... nu e felu meu de film...adik...prima parte din el a fost povestea de dragoste 101...baiatu intalneste fata, baiatu cucereste fata, fata se indragosteste de baiat...fata pleaca in alt oras pentru facultate...baiatul realizeaza ca nu mai are rost sa fie cu ea si astfel se termina prima parte...la partea a doua intra in forta partea cu batraneii si incepi sa vezi niste chestii (care de altfel sunt evidente) dar povestea de dragoste isi pastreaza cliseele...un film dragut, cum am zis, nu pe gustul meu...dar totusi cu o poveste interesanta de povestit...

nush...poate am iesit eu din camera...dar totusi de ce Allie si-a capatat boala pana la urma...?

ogto
20 Sep 2005, 19:32
Nu sunt de acord...

E simplu. Allen pana acum s-a pus tot timpul in spotlight, avea mai mult oameni batrani in filme si cu filmul asta vrea sa faca un giant leap into the new generation. Filmul e mediocru dar e esuat deoarece nu reuseste sa faca ceea ce-si propune: "The New and improved and young woody allen".

GhitzaCartitza
20 Sep 2005, 21:36
Autobahnraser Nu are nevoie de nici un fel de calificativ. Simplu. Lejer. Filmul abunda de scene amuzante si curse cu masini puternice. Porsche, BMW, Maserati, Mustang, Lamborghini, Ferarri nu masini japoneze de doi lei ca in "The Fast and the Furious". Dragut Smartul tunarit si scena in care coboara cu liftul. Trebuie vazut.

notorious
21 Sep 2005, 00:01
Filmul e mediocru dar e esuat deoarece nu reuseste sa faca ceea ce-si propune: "The New and improved and young woody allen".

de acord aici. dintre ultimele filme ale lui allen, eu am vazut 'secondhand crooks' (asa se numea ?). cateva idei bune (aluzia la 'pygmalion', mitul crearii femeii), ok ca umor, dar neverosimilul situatiilor, gaurile din scenariu si woody-allienizarea (daca se poate spune asa, intrucat, wtf, e total neverosimil sa-l vezi pe allen, singurul comic-intelectual-filosof american, in calitate de cap al unei armate de idioti ?!) il sufoca, la fel ca si pro tv-ul care l-a inrerupt pe ultimele 3 minute. :x

allen confirma nefericita regula ca mari cineasti decad in ultima parte a carierei (v. godard).

Airlight
21 Sep 2005, 00:12
smalltime crooks.

ala cu care-l confunzi e second-hand lions :D

bellhop
21 Sep 2005, 02:47
E simplu. Allen pana acum s-a pus tot timpul in spotlight, avea mai mult oameni batrani in filme si cu filmul asta vrea sa faca un giant leap into the new generation. Filmul e mediocru dar e esuat deoarece nu reuseste sa faca ceea ce-si propune: "The New and improved and young woody allen".

ballooney;

din ce putz al gandirii ai scos-o si pe asta..filmul e for sheer enjoyment, fara manifeste si agende culturale, parca ai fi un critic de literatura facand analiza unei poezii de Toparceanu..; Woody Allen n-are nevoie de reshapare sau revampare, e tot cel care il stii, daca iti place Woody si NYC iti place filmul, daca nu ..it's like anything else, adica mare paguba-n ciuperci! so don't sweat over it 'cause you don't get it.. :hmm: ;

MinRep
21 Sep 2005, 08:46
Sunt de acord cu bellhop in privinta lui "Anything Else". Daca iti place Woody, gasesti ce-ti place si in filmul de fata. Cat despre pasul inspre noua generatie, nu stiu daca asta a fost intentia (la fel cum nu mi se pare ca Woody s-a pus pe sine in prim-plan pana acum), dar "Anything Else" este mai 'colorat' decat ne-am fi asteptat.




Lilja 4-ever - 8/10: fascinant... o combinatie interesanta de lucruri care imi plac: limba rusa, cladiri in paragina, sport, ingeri, scene de discoteca, oameni fugind etc. (mai greu cu Rammstein, dar in cazul de fata se potrivea perfect). Desi in primul rand socheaza prin imagini, filmului nu ii lipseste sensibilitatea si asta cred ca se vede in montajul de la sfarsit.
Totusi, am inceput sa ma satur de povestea asta... Bine ca aici nu se transforma totul in "Italiencele" :sick: ...

ogto
21 Sep 2005, 09:23
Pana acum filmele woody allen urmau o reteta. Woody era simpatic, everyone loved him. Dar aici he tries to shift the balance si sa faca ceva diferit. Come on, it's so obvious, a pus in film doi dintre cei mai cunoscuti "teen stars". Este clar o chemare a tineretului la filme woody allen.

Iar in loc sa iasa un nou woody allen in care tinerii preiau "arta comediei" a iesit o mare zarva.

ogto
21 Sep 2005, 10:17
Lilja 4-ever - Interesant. Povestea pare luata din stirile de la ora 7 sau a doua pagina din ziar. O fata abandonata ajunge sa se prostitueze si chiar mai rau ajunge fortat prostituata with one square meal a day de la Mcdonalds. Really bad shit. Deci filmul nu e foarte original ca poveste, dar tipa care o joaca pe Lilja este foarte buna. Adica, first class acting, are si un farmec aparte, a bit oj Bjork, a little Portman, a dash o Scarlet J. and so much more. Dar mai mult decat tipa, aici se vede clar ca tot filmul este mana regizorului care probabil a scris povestea gandind fiecare scena, ca numai asa obtii astfel de rezultate. Aici se vede ce poate rezulta dintr-o chestie scenarist/regizor. Imaginea curge insesizabil desi filmat din mana. Kudos Moodysson pentru regia impecabila. Never a dull moment. Plus: finalul l-a scos bine, m-a surprins aici.

MinRep
21 Sep 2005, 12:51
a pus in film doi dintre cei mai cunoscuti "teen stars". Este clar o chemare a tineretului la filme woody allen.
Nu mai stiu cine - parca Roger Ebert - semnala ca trailerul filmului nu il arata pe Woody, ii mentioneaza doar pe Biggs si Ricci, zicand doar apoi "From Woody Allen", fara sa adauge ca el si joaca in film. Deci iti dau dreptate: se vrea si o chemare a publicului mai tanar (si bineinteles, Christina Ricci e mai accesibila decat Mia Farrow sau Diane Keaton, iar Biggs decat Alan Alda sau von Sydow), dar "Anything Else" e acelasi Woody Allen ca si pana acum.


Lilja 4-ever [...] Povestea pare luata din stirile de la ora 7 sau a doua pagina din ziar.
Si chiar este... 8)

Leonard
21 Sep 2005, 17:44
allen confirma nefericita regula ca mari cineasti decad in ultima parte a carierei (v. godard).
well... eu chiar mã gîndeam recent cã dintre regizorii mai în vîrstã, Allen e singuru care nu s-a ramolit. Chiar dacã Small Time Crooks mi se pare cel mai prost film (în ciuda începutului promiþãtor) al lui dupã Another Woman (o dramã din anii 80 în stil Bergman), filmele lui recente îmi plac. Anything Else m-a încîntat, chiar dacã nu e extraordinar. Tehnica din Annie Hall cu Biggs adresîndu-se direct la camerã nu mã deranjeazã. Personajul Dobel e interesant ºi bine plasat în scenariu. Povestea cu cuplurile mi-a plãcut. Dialogurile miºto. Nu m-a plictisit, nu m-a enervat
Nu sunt de acord cã toate celelalte filme ale lui au o reþetã (elemente comune de stil, da, dar la fiecare eºti ºocat prin cîte o trãznaie nouã). iar dacã ar fi aºa ºi în Anything Else încearcã altceva, tot e admirabil.
În schimb, penultimul lui film, Melinda and Melinda mi s-a pãrut genial ºi foarte original prin idee. Perfect. Cel mai bun film în care nu joacã (la concurenþã cu Bullets over Broadway) ºi între cele mai bune 5 dintre toate filmele lui (în topul meu). Abia aºtept sã vãd ºi Match Point...

Cinemania
21 Sep 2005, 18:11
Lilja 4-ever - 8/10: fascinant... o combinatie interesanta de lucruri care imi plac: limba rusa, cladiri in paragina, sport, ingeri, scene de discoteca, oameni fugind etc. (mai greu cu Rammstein, dar in cazul de fata se potrivea perfect). Desi in primul rand socheaza prin imagini, filmului nu ii lipseste sensibilitatea si asta cred ca se vede in montajul de la sfarsit.
Totusi, am inceput sa ma satur de povestea asta... Bine ca aici nu se transforma totul in "Italiencele" :sick: ...

nici nu avea cum sa se transforme in "Italiencele"...materialul avut la dispozitie de Lukas a fost mult mai valoros, iar suedezul nu si-a batut joc de propria munca

notorious
21 Sep 2005, 22:51
well... eu chiar mã gîndeam recent cã dintre regizorii mai în vîrstã, Allen e singuru care nu s-a ramolit.

ok, nu ma risc sa te contrazic aici, pt ca nu prea am vazut WA-uri noi, dar, citind cronici si vizualizand paginile de pe imdb, mi-am format o impresie. numai o chestie: nu, eu nu l-am numit 'ramolit' pe allen, mi s-ar parea, totusi, exagerat... mai ales intr-o lume in care termenul de 'ramolisment' pare sa fie asociat prin excelenta cu sergiu nicolaescu. :sick: eu pe allen il iubesc in continuare in primul rand pentru 'crimes and misdemeanors'...

notorious
21 Sep 2005, 23:15
trois couleurs: rouge. trilogie completa. este o intoarcere la tonul din prima parte, mai calm si mai putin daring, desi nu lasa povestea sa evolueze in aceleasi superbe cadre nevorbite ca in 'bleu' (desi are un cadru cu un caine calcat de o emotie sufocanta). ca si in acesta din urma, totusi, meritul revine lui kieslowski, povestea fiind axata in jurul aceleiasi idei deja perimate - un barbat (superb jean-louis trintignant in chip de jude blazat) si o femeie (o irene jacob... frumoasa) care impartasesc o dezamagire din trecut si intre care se infiripa 'acel' sentiment ceva-mai-mult-decat-prietenie, dar ceva-mai-putin-decat-dragoste. regia lui kieslowski, in schimb, e sublima, reusteste sa sugereze prin culoarea rosie (a pasiunii ?) folosita intr-o diversitate de forme (in principal in elementele de decor) o diversitate la fel de mare de stari: deprimare, durere, revolta, dragoste etc. nu in ultimul rand, finalul este o capodopera in sine (in timp ce in precedentele parti era fie lasat in coada de peste - vezi 'bleu' - fie ratat - vezi 'blanc'). toti eroii tari ai triogiei plutesc pe o mare potrivnica, dar, din multitudinea de suflete 'neimplinite', ei sunt singurii care supravietuiesc.

cabinetul doctorului caligari e de 100x sublim. e ca si cum ai trai un cosmar timp de 71 de minute. daca din punct de vedere vizual e perfect (vezi decorul unic, diform prin care traiesti, parca, o parte din dementa personajelor - extraordinara gaselnita -, fetele, incadraturile, totul e desavarsit), finalul e usor confuz. merita, totusi, 10/10.

MinRep
22 Sep 2005, 07:51
The Company - 4/10: cred ca Robert Altman fumeaza prea multa iarba... Dar McDowell e mai mult decat in rol si cateva secvente reusite de balet (sau dans interpretativ, whatever) salveaza filmul.

Gaandalf
22 Sep 2005, 08:29
The Dukes Of Hazzard - 6/10 - un film mediocru care nu are nimic de oferit decat secvente repetate si in rest mai nimic.

Return Of The Living Dead 2 - 8/10 - placut enorm ... Michael Jackson dressed like zombie dancing... just great!

The Sleeping Dictionary - 5/10 - Ptr Alba ... filmul PAUZA! Bob Hoskins la umplutura ... restu varza cu carne!

Longshot
23 Sep 2005, 07:49
2009 lost memories 6.5-7/10 - sf cum am mai vazut atat ca idee (alternate history) cat si ca desfasurare (el - tipul din coast guard si din taegukgi, caruia nu ii retin numele - e in the wrong faction la inceput si cu timpul i se deschid ochii si face ce trebuie) dar si cu anumite sclipiri in realizare (scenele din trecut, impuscaturile din subterane si din muzeu - cu cadrul ala cu vro 50 de tinte laser puse pe un rebel), sclipiri cu care se mai scoate.

notorious
24 Sep 2005, 00:03
orphee - ca experiment, mi s-a parut poate putin 'james-joyce-ian'. asta, daca iei 'ulise' strict ca readaptare moderna a 'odiseiei' lui homer. 'metamorfozele' lui ovidiu le-am citit mai demult si nu mai tin minte chiar 'tot'. pe scurt, transformarea lui orfeu din cantaret in poet, a bacantelor in 'dame' ale unui bar, contopirea a doua personaje ale poemului (hermes, calauza lui orfeu in drumul spre pamant, si charon, care il trece de apele stixului), aparitia manusilor, chei ale trecerii intre lumi si ideea oglinzilor care fac legatura intre ele (ideea o gasim pana si in 'luceafarul'), sun justificate: tin doar de 'compatibilizarea' mitului de tratarea in cheie suprarealista a lui cocteau. remarcabile si tehnicile de filmare (mai ales in 1949), mai precis filmarea inversa (in cazul invierii personajelor) si suprapunerea imaginilor.

le sang d'un poete - superb, aproape la fel de frumos ca si 'cainele andaluz' al lui bunuel.

popiol i diament - cam lung, plat si plicticos. mult sub 'padurea de mesteceni'...

sex, lies and videotape - :love: x 100...

Airlight
24 Sep 2005, 00:45
orphee - ca experiment, mi s-a parut poate putin 'james-joyce-ian'. asta, daca iei 'ulise' strict ca readaptare moderna a 'odiseiei' lui homer. 'metamorfozele' lui ovidiu le-am citit mai demult si nu mai tin minte chiar 'tot'. pe scurt, transformarea lui orfeu din cantaret in poet, a bacantelor in 'dame' ale unui bar, contopirea a doua personaje ale poemului (hermes, calauza lui orfeu in drumul spre pamant, si charon, care il trece de apele stixului), aparitia manusilor, chei ale trecerii intre lumi si ideea oglinzilor care fac legatura intre ele (ideea o gasim pana si in 'luceafarul'), sun justificate: tin doar de 'compatibilizarea' mitului de tratarea in cheie suprarealista a lui cocteau. remarcabile si tehnicile de filmare (mai ales in 1949), mai precis filmarea inversa (in cazul invierii personajelor) si suprapunerea imaginilor.


Jaysus fucking Christ.

odiseia :) continua...

Cinemania
24 Sep 2005, 01:02
17 minute intarziere, Catalin Mitulescu

super fain...Maria Dinulescu & A. Vasluianu pretty cool

M0n0
24 Sep 2005, 15:39
The Big White - 8.5/10...iata un film destept...regizat frumos, pisaj frumos, si actori buni. Robin Williams a fost intotdeauna o placere de vizionat pe marele sau micul ecran...el e comic chiar fara sa aiba replici...e un actor de comedie/drama foarte bun. Giovanni Ribisi are cu siguranta cel mai lung rol din cariera lui si probabil cel mai bun pe care l-a facut. Locatia Winnipeg este o locatie perfecta pentru acest film, iar chiar si vremea a avut un rol foarte important, nu numai pentru atmosfera (rece) dar si pentru peisajul superb care l-a oferit acest taram numit Alaska. Totul a fost bine facut...regizatul, muzica (care mi-a placut foarte mult) si chiar machiajul...daca va uitati pe fata lui Giovanni Ribisi sau Ted Watters vedeti ca i se schimba tonul fetei in diferitele scene pe care le are...un film care merita vazut.

ogto
24 Sep 2005, 17:08
Coffe & Cigarettes - Mi-e greu sa dau o nota sau o impresie despre film. E doar o colectie de scurtmetraje, toate cu aceeasi idee. E amuzant cum Jarmusch se poate juca cu un concept si sa-l modeleze in diferite idei, situatii and so forth. Este cam "coffe break with people" sau "put two famous people in a room with coffe and cigaretts and enjoy the show". Cam toate sunt reusite (intr-o oarecare masura), cel mai misto fiind: cel cu gZA, rZA si Bill murray; cel cu iggy si tom; roberto b. si steven; cel cu cei doi mafioti. I don't care that much pentru conversatii chinuite in care nimeni nu stie ce sa spuna.
Oricum, kudos jarmusch, enjoyed it imensly.

Cinemania
24 Sep 2005, 17:10
Antwone Fisher (2002), Denzel Washington

Un debut reusit pentru Denzel ca regizor...un si mai reusit debut pentru Derek Luke ca actor...in rolul lui Antwone Fisher, ajuns din urma de copilaria aspra, Derek face un rol convingator...psihologul Denzel e in nota obisnuita, fara sa-si atribuie prea mult spatiu - ar fi fost chiar nesimtit s-o faca :D

scenariu bun, pe alocuri subtil, insa uneori parca incearca sa ne duca de mana, dar peste asta trecem...la final e putin loc si de niste lacrimi...no problem

Cinemania
24 Sep 2005, 18:07
Daca aveti un minut... foarte bine, 2003, Ivo Baru

fucking brilliant...Vasluianu cool again...hai ca-ncepe sa-mi placa :D

obvious
24 Sep 2005, 18:12
toldja...
genial dacaavetiunminutu.

hmmm..
notre musique/godard. was???? colaj-manifest supra-saturat repetitiv. putea sa fie bine dar n-o fo sa fie.
fie.

Longshot
24 Sep 2005, 18:32
musa 8/10 - mai aproape ca realizare de blockbusterele de vara americane decat de filmele asiatice. are insa si ceva elemente din cele din urma iar cand tragi linie produsul final e destul de misto. 2 ore patruzeci care trec cat ai zice zhang ziyi :P

Cinemania
24 Sep 2005, 18:34
...cat ai zice zhang ziyi :P ...again and again and again

obvious
24 Sep 2005, 18:43
Longshot..intrebare..semnatura ta se refera la "meteorii", tournier?

Longshot
24 Sep 2005, 20:06
nup. moab story.

Nae
25 Sep 2005, 04:47
am mai multe...
scurte:

Ballet Mechanique - Fernand Leger
un scurt-metraj experimental, aratand numai combinatia intre om si masina. interesant este felul in care filmuletul este montat, pentru ca desi nu are muzica (era live performance), este un film extrem de rithmic.
mai mult decat atat... nu prea. 7/10

Window, Water, Baby, Moving - Stan Barkhage
un filmulet destul de crud, despre nasterea vietii. desi la inceput filmul este foarte cald, plin de tandrete, puritate si sinceritate, la sfarsit devine grotesc.
see it, make your own opion... (don't watch after/before eating tho) 6/10

lungi:

The Great Water - Ivo Trajkov
un film superb care arata toata istoria Yugoslaviei comuniste intr-un microcosmos strict controlat.
desi tot filmul este un flash-back a unui politician pe patul de moarte (filmul este dedicat unui Radovan), el reuseste sa scape de acel klische pe care il au povestiile cu voice-over prin felul in care este povestit. personajul batran se intoarce in locuriile unde s-a intamplat povestea lui surrealista, si devine din nou un personaj.
imaginea este foarte misto, si multe cadre reamintesc de cinematografia rusa clasica. totusi filmul este tinut intr-o nota foarte personal, iar simbolismul nu lipseste din nici o secventa. microcosmosul este ales foarte precis, pentru a arata felul in care un sistem poate distruge mintiile si sufletele unor copii de 10-18 ani, si cum din individualism devine colectivism.
superb. o critica a comunismului in cel mai sincer fel. ar merita asa un film si-n cinematografia noastra de kkt. deh...
worth seeing 9/10

The Last Laugh (der letzte mann) - Friedrich Murnau 1924
cei care au vazut filmul stiu cat de superb poate fii acest film. felul in care este folosita imaginea in film este superba, fiind si subiectiva dar si obiectiva, si aratand exact ce trebuie, in fiecare moment. detaliile si rutina aratate cu o precizie extraordinara, iar firul narativ ramane perfect pana la final.
personajele traiesc, exista. desi nu exista dialog (deh, film mut), filmului nu-i trebuie nici un cuvant pentru a explica actiunea.
un film cu totul exceptional pana la punctul in care vine epilogul. finalul ales de regizor m-i se pare cea mai mare greseala pe care o putea face Murnau...
pana la final 10/10... cu final 4/10 (un musti see, pliz)

16mm
25 Sep 2005, 08:24
finalul ales de regizor m-i se pare cea mai mare greseala pe care o putea face Murnau...
pana la final 10/10... cu final 4/10 (un musti see, pliz)

despre el pare-mi-se sa fi citit ca finalul stabilit de mayer si murnau era cu totul altul. in my book, apparently, jannings a avut altceva de spus, on imdb it's the executives at UFA. eitherway nu ma indoiesc ca e genial ca imagine. Freund...

roma - prima pseudocronica facuta din amintire. si una indepartata. scriu acum despre acest film pentru/din cauza a/dupa experienta recenta de a intra intr-un dom catolic vechi de o mie si ani, prima data de cand locuiesc in orasul acesta, si in mod paradoxal in penultima zi in care mai stau aici... sau cum un episod eminamente intim, religios doar in inertia momentului (pt ca locatia aducea a muzeu de arta renascentista iar muzica... muzica a fost doar inimaginabil de frumoasa) si presupus a fi filtrat intr-un cu totul alt registru al sensibilitatii, mie mi-a amintit de roma. lui fellini. cam atat de mult mi-a placut mie filmul. si exact acum si asa filmul devine visul visat de mai multi. superb. uman. religios totodata.

keyzer soze
25 Sep 2005, 09:44
Super-oferta: Today, 3 in 1, at only 66,99 min - Cronenberg, Svankmajer, Cabaret Voltaire, all at the price of one genuine Shinya Tsukamoto classic - pentru cei ofticati de freaky pippy ala din 'Hole in my heart', pentru amatorii de NIN, pentru cei ce au poster cu Giger pe dulap, pentru cei plictisiti de darrenarronofosky, pentru cei care se inchina la 'Neuromancer' si viseaza la un 'Videodrome' facut de Miike - pentru toti biomecanicsii si cyberpunksii, o dedicatie de la nasul mare - un cosmar urban suprarealist, cu multa hemoglobina, holt-suruburi, sex si coturi de 16, filmat pe 16 si care va rupe-n 14 - singura revelatie cinefila a verii lui keyzer soze - 'Tetsuo, The Iron Man' - deus ex machina de tocat - 10 din 10.

GhitzaCartitza
25 Sep 2005, 10:41
My Name Is Modesty Un film inspirat din benzi desenate. Modesty Blaise e o fetita care a crescut fara parinti. Nu are zi de nastere si nici nume. Ajunsa intr-un lagar din Balcani, ea se imprieteneste cu un profesor batran, urmarit de autoritati pe nedrept, care o schimba din fetita salbatica intr-o femeie puternica. O invata sa citeasca si sa scrie in mai multe limbi, arte martiale, diferenta dintre bine, si rau si cel mai important ii da un nume: Modesty Blaise. Tocmai cand se hotarasc cei doi ca e cazul sa nu mai fuga si sa-si gaseasca un loc unde sa se stabileasca, nimeresc in mijlocul unui conflict in care profesorul isi pierde viata. Inca o data Modesty ramane singura pe lume. Are norocul sa-si gaseasca un protector in persoana lui Louche, un mafiot. Ea ajunge sa fie mana lui dreapta.
Si acum incepe filmul. Baietii rai il omoara pe Louche si vor sa jefuiasca seiful din cazinoul mafiotului. Aici intervine Modesty. Cu putin ajutor din exterior reuseste sa-i impiedice sa-si duca planul la final si apoi, ramasa conducatoarea organizatiei mafiote, se hotaraste ca in continuare toate afacerile sa fie legale. Sfarsit.
Film slabut, dar care sufera din cauza bugetului extrem de scazut. E facut in Romania, deci apar si actori romani: Valentin Teodosiu (Luoche), Dragos Bucur (apare foarte putin la inceput, in rolul unui soldat care ii da de mila o conserva micutei Modesty) si altii. Mai e de spus doar ca filmul incepe cu: Presented by Quentin Tarantino, adica are oarecum coada bagata in proiect. Cam atat. 6/10

st3fan
25 Sep 2005, 19:08
unde dl Puiu a vomat cateva cuvinte. De ce "vomat" ? pentru ca la cate premii a primit filmul lui l-a transformat intr-un jeg de om
Cristi Puiu oricum era un jeg de om.Este si va fi un jeg de om.Doar ca acum probabil ca va fi un mizerabil cu fite.
In alta ordine de idei...am fost si eu astazi la film.Nu pot spune ca nu mi-a placut, pentru ca acest film "spune" ceva.Apoi, a fost filmat intr-un stil dogma95(camere pe umar, fara lumini artificiale, s-a filmat la locatii), ceea ce a oferit filmului un plus de realism, apreciez acest lucru.Ritm foarte lent, cu unele planuri secventa.Fara fite in ceea ce priveste sunetul si montajul.Personajele tipice(pensionarul intelectual care moare de foame, vecina "tata mita" etc...)Am apreciat jocul actorilor, mi-au placut aproape toti.Florin Zamfirescu l-a interpretat foarte bine pe doctorul arogant si acru, pentru ca asa este si in viata de zi cu zi.Ion Fiscuteanu, jos palaria.Filmul se bazeaza pe 2 expresii des folosite in popor, si anume "mi se rupe de ala" si bine cunoscutul proverb "prostul pana nu-i fudul, nu-i prost destul."M-a surprins finalul, mi-a placut tocmai pentru ca m-a surprins.Un film care daca nu ar fi castigat atatea premi si nu ar fi fost atat de mediatizat, cu siguranta ar fi fost un esec in ceea ce priveste publicul.Dar romanul, cum e snob, va exclama la iesirea de la film ceva de genul "ce misto a fost, ba!", desi regreta ca a dat banii pe bilet.In nici un caz nu se poate spune despre film ca reprezinta suflul care va invia cinematografia romaneasca...dar este un pas inainte, macar pentru faptul ca s-a auzit de Romania pe la festivaluri.

Flopcaru
26 Sep 2005, 01:04
Ultimul film vizionat, Campionul de pe Pro TV. Nu aveam altceva de facut asa ca m-am uitat la tot. Destul de dramatic.

bellhop
26 Sep 2005, 06:06
Un film care daca nu ar fi castigat atatea premi si nu ar fi fost atat de mediatizat, cu siguranta ar fi fost un esec in ceea ce priveste publicul.Dar romanul, cum e snob, va exclama la iesirea de la film ceva de genul "ce misto a fost, ba!", desi regreta ca a dat banii pe bilet.In nici un caz nu se poate spune despre film ca reprezinta suflul care va invia cinematografia romaneasca...dar este un pas inainte, macar pentru faptul ca s-a auzit de Romania pe la festivaluri.

pai cinematografia se invie tocmai cu filme comerciale, iar ca sa faci filme cu adevarat comerciale trebuie sa ai o cinematografie -- so it's a catch 22! :) ; e ca si cu muzica domestica, trebuie bagati bani si scosi banii, nu pica para-malaiatza de la CNC..; cu cateva faze bascalioase nu faci entertainment si e normal sa-ti para rau ca ai dat banii, you can get that kind of fun for free in the bus..; cat despre valoarea artistica a filmului lui puiu si romanica pe la festivaluri, nobody really cares, iar festivalele se fac sa vanda filme pana la urma, l-a intrebat cineva pe Puiu cati i-au cumparat filmul la Toronto?

jenante indeed laudele alea de sine.. :hmm:

Gaandalf
26 Sep 2005, 13:53
Dar romanul, cum e snob, va exclama la iesirea de la film ceva de genul "ce misto a fost, ba!", desi regreta ca a dat banii pe bilet.
eu am auzit si "ce film prost", "a durat o eternitate", "ce tampenie!"
jenante indeed laudele alea de sine.. :hmm:
putin spus ... imi venea sa arunc cu sticla de Dorna dupa el...

Frank
26 Sep 2005, 16:52
Am scris cateva cuvinte despre Puiu si ”Moartea lui” si la subiectul cu numele respectiv... Personal, as fi incercat sa ma sustrag opiniei mele in ceea ce priveste Puiu ca om, daca filmul era intr-adevar pe atat de bun pe cat o promiteau premiile. Insa, am gasit filmul plictisitor si mult sub asteptari. In acest context, ifosele lui Puiu par ridicole.

Cinemania
26 Sep 2005, 22:01
Bad Guy, 2001, Ki-duk Kim

Bad guy? Who's the bad guy? Oricine poate fi...depinde de ceea ce faci ca sa obtii ceea ce-ti doresti...da' iti doresti asa de mult de li se fac rau celor din jur, si parca nu ar fi de ajuns, le mai faci si tu. Socant? Nope...daca intre timp ai avut de-a face cu Miike. Enervant? La greu. Te enerveaza sa privesti neputincios personajele pana unde pot ajunge uneori, avand parca un singur gand: eviscerarea sufletului. Atinge filmul la suflet? Usor...incepi cu sentimente de ura, greata, dispret fata de un anumit personaj, si ajungi sa-i plangi de mila...lui? sau tie? nici nu mai stii. E prea tarziu...sake-ul si-a atins scopul cu nesimtire pentru ca in lupta cu pasiunea pierd toti...sau hai sa nu fiu asa de dur...se-mbata.

notorious
26 Sep 2005, 22:29
batman begins - aici iarasi principiul cu 'daca toti iti zic ca e prost, ai grija...'. citind si cronica ancai gradinariu, pot spune clar ca nu e, in nici un caz, re:but. eu personal i-as fi dat o re:miza. un film pe alocuri distractiv, a carui singura mare greseala este ca se ia in serios. de fapt, nolan il ia in serios, noi ne radem, pt ca, incercand sa fie 'serios & profund', da din platitdine in platitudine. limitele genului... cand se va inventa filmul de aventuri BD serios si 'profund', imi va placea mie 'unforgiven'-ul lui eastwood...

die sehnsucht der veronika voss - fascinant inscenat, cu o imagine b&w neobisnuita, insistand exact pe contrastul dintre cele doua, cu unele cadre largi insotite de o muzica atotprezenta, alte cadre total lispite de muzica - vezi, de exemplu, fascinantele scene din apartamentul batranilor, de o liniste ametitoare, pe fundal auzindu-se numai ticaitul ceasului, aluzie la scurgerea timpului ramas pentru cei doi. scena in care veronika voss face acea criza in timpul filmarilor este de antologie cinematografica...

ogto
26 Sep 2005, 23:06
asa

Muzica Noastra - Am uitat sa injur acest jeg. Dar voi corecta aceasta greseala, so: **** ***** **-** de film prost, ma *** pe tine, mi-ai mancat o ora jumate din viata, ****, ****, *** **** and ***. Sa fiu sincer n-au fost o pierdere de timp, eram In gud company. Oricum, jeg pretentios, plictios unde a luat nastere conceptul de chestii profunde "and stuff". Sa vedem si alt Godard ca sa nu raman cu o impresie proasta.

Crimes and Misdemeanors - Filmul acesta m-a facut sa realizez ceva: I love Woody Allen si m-as uita la filmele lui in loop pentru... Foarte mult timp. Filmul e atat de simplu, atat de bine facut, plin de caldura fata de personaje, plin de umor si de viata, it's simply enveloping and beautiful. Filmele lui Woody Allen sunt simple (well... sorta, most of 'em anyway), frumoase, haioase si emotionante (scena 'flashback' din sufrageria din casa veche cu familai lui Martin L., o scena fenomenala, una din multele). There is nothing more I can say, because I can't, filmul e perfect (ca si multe altele ale lui W.A.). See the movie. Woody Allen, in top-ul meu de regizori (desi el e mai mult scenarist si actor decat regizor, dar toate se completeaza).

MinRep
27 Sep 2005, 08:05
My Boss's Daughter - 1/10: nici n-am sa incep sa enumar cate lucruri nu sunt in regula cu filmul asta... :sick: :sick: :sick: :sick: :sick:

Inspecteur Lavardin - 2/10: aici am luat plasa de la astia de la National TV. Un film politist de Claude Chabrol groaznic de plictisitor, replici aiurea, personaje fara profunzime, bad acting, ritmul impus actiunii este neadecvat, o premisa total neinteresanta... Raman in memorie cateva unghiuri de filmare mai aparte.



Evident, dupa aceste doua filme, am adormit la "Crimes and Misdemeanors". :?

marx
27 Sep 2005, 14:00
Inspecteur Lavardin - 2/10: aici am luat plasa de la astia de la National TV. Un film politist de Claude Chabrol groaznic de plictisitor, replici aiurea, personaje fara profunzime, bad acting, ritmul impus actiunii este neadecvat, o premisa total neinteresanta... Raman in memorie cateva unghiuri de filmare mai aparte.
Chabrol ar trebui sa-si ceara scuze ca nu a folosit efecte speciale sa-l gadile pe Minrep sub glanda cinefila (atrofiata).


Evident, dupa aceste doua filme, am adormit la "Crimes and Misdemeanors". :?
Paguba in cultura de hribi: te uiti degeaba la filme.

Mala Portugal
27 Sep 2005, 15:08
Alaturi de MinRep sustin si eu ideea ca Chabrol e unul dintre marii obositi ai planetei :sleep:

marx
27 Sep 2005, 15:13
Alaturi de MinRep sustin si eu ideea ca Chabrol e unul dintre marii obositi ai planetei :sleep:
Atmosfera cetzoasa in Clujul acela....

ogto
27 Sep 2005, 19:54
NU AM VAZUT: Shadows -, a' lui Cassavetes, ca biletul era prea scump la Eforie. M*** alora. O sa-l vad alta data.

notorious
27 Sep 2005, 21:11
Paguba in cultura de hribi: te uiti degeaba la filme.

probabil ca ar trebui sa ne uitam la filme numai pt a emite pareri care sa nu-l ofenseze (prea tare) pe marx...

notorious
27 Sep 2005, 21:18
the general - daca 'one week' era un scurt metraj genial, vivace si straight to the point, 'the general' ar fi acel scurt proaspat topit in oala unui film de lungime standard: dupa un timp, stereotipia gagurilor, mutra impenetrabila a lui keaton, montajul confuz (eu, sincer, n-am putut sa urmaresc scenele de lupta intre armate, intrucat nu le puteam deosebi unele de altele) fac obiectul unor 75 de minute nu mai mult decat suportabile... cu alte cuvinte, over-rated.

MinRep
28 Sep 2005, 09:54
[...]
Chabrol ar trebui sa-si ceara scuze ca nu a folosit efecte speciale sa-l gadile pe Minrep sub glanda cinefila (atrofiata).
[...]
Paguba in cultura de hribi: te uiti degeaba la filme.
Yawn!



------------------------------------------------

Blade Runner: The Director's Cut - au trecut trei ani buni de cand am vazut prima (si singura) data "Blade Runner", in varianta 'originala'. Chiar daca m-a impresionat, nu mi s-a parut ca se ridica la nivelul laudelor care ii sunt aduse in general, asa ca nu am simtit nevoia urgenta sa in revad prea curand. Dar fiindca "Director's Cut"-ul mi-a cazut in mana (pe DVD), am zis ca nu ar fi rau sa mai incerc o data si bine am facut. In aceasta varianta refacuta, voice-over-ul este eliminat, iar finalul optimist este taiat. Filmul nu pierde nimic la capitolul sensibilitate, insa castiga din punct de vedere vizual --- parca ai mai mult timp sa admiri unghiurile largi, umbrelele jaluzelelor pe corpurile personajelor, efectele speciale care si astazi sunt foarte convingatoare etc. Si, nu in ultimul rand, trebuie sa amintesc muzica lui Vangelis, care se muleaza perfect pe imaginile lui Ridley Scott. Si apropo de Scott, chiar si dupa acest superb "Blade Runner: The Director's Cut", tot "The Duellists" mi se pare a fi marea lui 'capodopera'.

Terror_IST
28 Sep 2005, 20:06
"The Dukes of Hazzard" 5/10 Un film prost mai bun decat alte filme proaste. Un film usor, relaxant dar care nu aduce absolut nimic nou, facut dupa tiparnita Hollywood, reciclarea unui serial de pe vremuri, regizat de tipul care a facut mult mai reusitul "Supertroopers". Filmul are: Johnny Knoxville cu ochelari de soare si cam fustangiu, Sean William Scott cu parul lung si indragostit de o masina, Jessica Simpson in pantalonasi scurti si respectiv costum de baie din doua piese, Willie Nelson (cantaretul de muzica country care se presupune ca a fumat un joint pe acoperisul Casei Albe), Burt Reynolds imbracat in alb, Kevin Heffernan (nu la fel de tare ca in rolul lui Farva din "Supertroopers" dar oricum cel mai simpatic din film), AC DC, Ram Jam si ZZ Top pe coloana sonora, consum de droguri (a se citi marijuana, tot mana lui Willie Nelson care militeaza pentru legalizare) si alcool, curse de raliu pe drumuri de tara, fete dornice sa faca sex, limbaj licentios, intrigi puerile, multa prostie. Poate gasiti vre-un motiv printre cele de sus ca sa vedeti caterina asta de film!

Cinemania
28 Sep 2005, 20:38
The Woodsman, 2004, Nicole Kassell

Pedofil. Ai iesit din inchisoare. Vrei sa scapi de trecut, dar te mai simti in stare sa tii un copil in brate sau sa mai stai de vorba cu cei din jur? O intrebare la care este supus Kevin Bacon, intr-unul din cele mai bune si puternice roluri.

KORBEN
29 Sep 2005, 00:24
spun - 7/10
video clipat si video trippat
lovable brittany murphy, mena suvari taking a dump, tons of speed
cu momente de reflectie poetica ratate in mare parte si mult prea multe taieturi de trip
mentionabil si eventual chiar re-vizionabil

night-watch 10/10
blockbuster inteligent se poate, da nu de la hollywood, ci de la rusi

zombie noch 5/10
nice zombiez da nu inteleg de ce muscau numa de gat (asta e treaba vampirilor)
de fapt cam 90% e impumutat din alte parti 9night of the living dead, most teen slashers, halloweenn, etc)
worth only one look

Pitbull
29 Sep 2005, 01:01
the general - daca 'one week' era un scurt metraj genial, vivace si straight to the point, 'the general' ar fi acel scurt proaspat topit in oala unui film de lungime standard: dupa un timp, stereotipia gagurilor, mutra impenetrabila a lui keaton, montajul confuz (eu, sincer, n-am putut sa urmaresc scenele de lupta intre armate, intrucat nu le puteam deosebi unele de altele) fac obiectul unor 75 de minute nu mai mult decat suportabile... cu alte cuvinte, over-rated.
Ciudat...! :? My top three comedies ever remain:
"Balul pompierilor"
"Generalul"
"Young Frankenstein"
urmate de:
"Some Like it Hot"
"It's a Mad Mad Mad Mad Mad World"
Laurel & Hardy

Nae
29 Sep 2005, 01:31
am vazut cateva filme, pe care vreau sa le scriu aici. scurt.

Fassbinder - Ein Jahr mit 13 Monden
poate cel mai frumos si adanc fassbinder vazut de mine pana acuma. scene de un surrealism impecabil, pline de filozofie, sentiment si durere.
un film foarte auto-biografic, unde autorul trateaza problema trecutului sau, viitorul care-i sta in fata, si unde poate ajunge o dragoste obsedanta.
un film care nu este pe gustul publicului larg, dar care ii va atinge pe cei care au suferit mult.
recomand din plin 10/10

Papousek - Hogo Fogo Homolka
un film din valul nou ceh, care insa nu ajunge la nivelul lu' Forman, Passer, sau Menzel. totusi, si Papousek a facut parte din acest val,si a reusit bine in Ecce Homo Homolka. insa filmul asta nu reuseste sa spuna mai nimic.
critica filmului (care de alta e superba, cu o simbolistica si o metafora impecabila) este eclipsata de felul in care este povestit, lent, cu un umor ceh prost, si cu niste scene lipsite de imaginatie.
finalul reuseste sa mai scape din plictiseala de la inceput si mijloc, totusi nu atat cat sa salveze tot filmul.
nu recomand decat iubitoriilor valului nou ceh. 8,5/10

Coppola - The Godfather
revazut. nu tre sa scriu nimic, toti il stiti, n-are rost.
9.3/10

De Palma - Scarface
revazut. nu tre sa sciu nimic, cred.
9/10

Besson - Leon
revazut. cel mai bun rol Jean Reno ever. best role Natalie Portman. personaje, actiune, si umor misto.
9,5/10

Griffith - Birth of a Nation
revazut. read about it.
9,8/10

Griffith - Intolerance
vazut, si placut. mult.
desi cele 4 povesti paralele sunt cam ciudate ele in sine, si felul in care sunt unite (scena cu fata si copilul) este derutant, filmul reuseste sa exprime exact ce zice titlul. read about it.
merita din plin sa stai sa te uiti 197 de minute la filmul asta.
incredibil. 9.9/10

si un scurt-metraj foarte reusit:

Hackenschmied - Aimless Walk
un film facut in anii 30, sub influenta avant-gard-ista din cehia. un film plin de mister, vizual complet, cu scene care se repeta numai invers, si care trateaza toate in sine tema Doppelgaenger-ului din literatura.
un film cu o imagine foarte expresiva, fara sunet, si totusi incredibil de sentimental si sensibil. detalii alese cu grije, si personajul folosit ca mediu de transmisie de sentimente.
un film superb de 10 minute, care chiar a fost si intr-o carte... am regasit filmul asta in cartea lui Nabokov, Desire, care a fost scrisa dupa film. ma intreb daca are vreo legatura una cu alta. deh...
un film perfect. 10/10
P.S. pe regizor il regasiti si sub numele de Hammid (deh, emigrant in america)

MinRep
29 Sep 2005, 07:53
The Name of the Rose - 6/10: prima data cand il vad... stimulant la inceput, dar devine plictisitor si lipsit de originalitate pe parcurs. Sean Connery, F. Murray Abraham si Ron Pearlman isi interpreteaza rolurile cu maiestrie, dar Slater m-a cam calcat pe nervi...

Guess Who - 4/10: amuzant pe alocuri, soundtrack dragut... insa seamana mult mai mult cu "Meet the Parents" decat cu "Guess Who's Coming to Dinner" si e considerabil mai slab decat amandoua.

alex2
29 Sep 2005, 20:32
people vs larry flynt 8/10

wow, sunt fan woody, si norton, dar mrs love a jucat atat de bine...nu zic ca nu erau experiente traite cu varf si indesat si poate de aia i-a iesit transpunerea in pielea personajului....n-am stiut pana aseara nimic ds viata lui flynt, spre rusinea mea... ca lucrez in cladirea lui:)

M0n0
29 Sep 2005, 20:34
Moartea domnului Lazarescu - ...8.5/10 un film foarte greu de descris in mod critic (oricum nu ma pripec la asta :P) in schimb...un film romanesc foarte bun (cam lungit, parerea mea)...dar in locul 2 la mine...Filantropica tot a fost mai bun...back ontopic....acest film prezinta sistemul medical romanesc intr-un mod exceptional...dar eu unu nu cred ca isi bate joc de el...daca va uitati, toate spitalele arata impecabil si au aparatele necesare de ultima tehnologie...tot ce e putred e inima omului (aici doctorii si doctoritele sictirite)...oricum e un film greu de descris cu multe plusuri si putine minusuri...prezinta o realitate dura, care din pacate exista in Romania...e oribil sa fi singur, batran si bolnav in Romania...

de vazut...pentru a-l intelege...

Terror_IST
29 Sep 2005, 21:22
"The Skeleton Key" 7/10 Un thriller "fresh" cu accente supranaturale despre lumea hudu, o religie cu elemente de magie, cu radacini in practicile voodoo. Actiunea se petrece intr-o casa izolata prin mlastinile Louisianei unde o asistenta (Kate Hudson mai sexy ca niciodata) trebuie sa ingrijeasca un muribund (John Hurt). Sotia acestuia o femeie de moda veche initiata in hudu, crede ca sotul ei a fost atacat de fantome in timp ce umbla prin pod si astfel a fost adus in starea de paralizie. Casa, mare si de moda veche, are un trecut cam patat de sange, iar pentru toate usile exista o cheie unica (de unde si titlul filmuli). Tanara asistenta, cu moartea tatalui pe constiinta, face tot posibilul sa-l ingrijeasca cat mai bine pe batranul muribund si nu mare i-e mirararea cand acesta ii cere ajutorul, rugand-o sa-l scoata din casa. Si mai mare ii va fi insa uimirea cand va deschide usa incaperii din pod...
Filmul e regizat de Iain Softley ("Kpax" si "Hackers") care filmeaza videoclipistic cu schimbari rapide de unghiuri (nimic deosebit dar arata bine). Kate Hudson nu e rea de loc, coloana sonora abunda in blues si acid jazz a la New Orleans iar regizorul reuseste sa creeze o atmosfera destul de tensionanta pe alocuri desi filmul nu se ridica la inaltimea unui "Angel Heart". Punctul forte al acestui thriller este ca reuseste sa te induca in eroare, astfel incat cu un sfert de ora inainte de final sa crezi ca o da in clisee Hollywood-iene pe ultima suta de metri. Totusi reuseste sa surprinda iar explicatia e de bun-simt (de fapt e evidenta). Din punctul meu de vedere realizatorii s-au descurcat mai bine decat aceia ai lui "Saw" de exemplu.
Astept cu nerabdare "The Devil's Rejects" si "Red Eye" si sper ca sfarsitul de an sa fie mai bogat in thrillere de calitate!

alex2
29 Sep 2005, 22:02
teroristule, red eye o orice numai thriller de calitate nu. FYI.

Terror_IST
29 Sep 2005, 22:14
Astept totusi sa ma conving singur din 2 motive: e considerat Wes Craven's Great Comeback (cu toate ca nu-mi pun prea mari sperante in asta) si rolul negativ e interpretat de Cillian Murphy care a fost foarte smecher in "28 Days Later"!

notorious
30 Sep 2005, 11:50
Ciudat...! 16.gif My top three comedies ever remain:
"Balul pompierilor"
"Generalul"
"Young Frankenstein"
urmate de:
"Some Like it Hot"
"It's a Mad Mad Mad Mad Mad World"
Laurel & Hardy

ciudat si pt mine:

-'balul pompierilor' a fost senzational (e preferatul meu din perioada 'europeana' a lui forman si am scris despre el dupa o vizionare tardiva la cinemateca)

-n-am consumat prea mult buster keaton, dar tot mai misto mi se pare chaplin :oops:

-n-am vazut 'young frankenstein', dar daca ma mai pisezi mult, il cer la cinemateca :)

-'some like it hot: mi se pare over-over-rated... dincolo de ideea inedita, de intepretarile lui lemon & mathau (sa se odihneasca in pace) si de inceputul alert, plin de umor negru si spontaneitate, decurge lent si se cocoseaza rapid, sub greutatea aceluiasi umor usor sexist. deci,sorry... in ce priveste comedia lui wilder, raman mare fan al apartamentului :P

-slapstick-ul lui stan si bran nu cred, sincer, ca m-ar mai impresiona la fel mult ca acum 10 ani, cand il consumam fara masura... iarasi, parca prefer chaplin.

Alex Leo Serban
30 Sep 2005, 12:54
-n-am consumat prea mult buster keaton, dar tot mai misto mi se pare chaplin :oops:

NO way!! :shock:

-'some like it hot: mi se pare over-over-rated... dincolo de ideea inedita, de intepretarile lui lemon & mathau (sa se odihneasca in pace) si de inceputul alert, plin de umor negru si spontaneitate, decurge lent si se cocoseaza rapid, sub greutatea aceluiasi umor usor sexist. deci,sorry... in ce priveste comedia lui wilder, raman mare fan al apartamentului :P

aici cam ai dreptate... dar nimic dspr marilyn??? :(

in alta ordine de idei:
ieri am vazut - la cinemapro - 'mr & mrs smith', care e un fel de 'war of the roses meets mission: impossible', f haios & all that, they camp it out cit se poate, angelina - superba & mortala & whatever -, DAR: traducerea e absolut pe-na-la!!! kestii gen: 'berbecutz' pt barbecue (! :lol: ), 'linii' pt replici, 'intelesuri' pt means (= acolo era sensul de 'mijloace'), 'chat-ul minciunilor' pt 'web of lies' si - my favorite! - 'care sint ciudateniile' pt 'what are the odds'... :w00t: trebuie vazut ca sa fie crezut!
cind am iesit, neli gheorghe a avut o 'linie' geniala - a zis: baiatu asta (= sorin mihai roman) ar trebui sa ne dea o frina :D

Airlight
30 Sep 2005, 17:39
:D

notorious
01 Oct 2005, 11:51
trebuie neaparat sa vad 'mr. and mrs. smith'. :lol:

in schimb, da-i cu wedding crashers, o oboseala de comedie, uber-unfunny si plicticoasa, de-ti vine sa te zgarii pe ochi in somn. :(( pe langa faptul ca scenariul mi s-a parut o carpaceala insailata (ok, sa zicem ca filme k lumea cu nunti s-au mai vazut - vezi '4 weddings and a funeral' - dar alea mai aveau ceva umor), mai face si pacatul sa plaseze tot greul pe nasul borcanat al lui owen wilson si pe fata bleaga a lui vince vaugh (unul dublu :sick: pt tipul asta)... unul vb mult si repede, celalalt vb mult si rar, iar in film, per ansamblu, se vorbeste mult, inutil si ff enervant. de acea rachel mcadams (v. 'the hot chick' si mai recentul spook-masters's thriller 'red eye'), nu mai zic: e la fel de naturala ca un picior de lemn.

keep out !

obvious
01 Oct 2005, 12:09
Cesky Sen - mult de discutat.fermecator pana te prinzi cat de putin e aportul realizatorilor de "generic" si cat de mult a functionat "sonarea" si nervul creativilor. other than that, functional simbolul cu UE pana intr-un anumit punct. sau mai important, de la un anumit punct. cine stie cunoaste.

Y tu mama tambien- :love: i am a fan. diego luna masterpiece. bernal cade un pic in spate. foarte bine imaginea. foarte bine mise en scene. un fel de doku-drama declarat (vezi umbra d.o.p-ului - manifest).