PDA

View Full Version : Oscar 2009


Pages : [1] 2 3 4

Pauline Kael
22 Nov 2008, 19:03
SALUT. Editez aici, deasupra mesajului Paulinei, invitatia de a va inscrie cu preconizarile voastre la concursul de Predictii OSCAR 2009:

Declar deschisa Agentia de pariuri/preconizari Oscar 2009!
Din acest moment, pana pe 20 februarie, ora 18, putem posta aici predictiile noastre, la toate cele 24 de categorii. Cei care au postat deja intra automat in concurs, sau pot reveni asupra preconizarilor facute, o singura data. Orice editare ulterioara a predictiilor descalifica respectivul forumist. Sunt puse la bataie peste 50 de DVD-uri, filmele fiind oferite de EmpireDistribution.
Orice postare cu predictii postata dupa ora 18 a zilei de vineri, 20 februarie, nu se va lua in considerare.
Forumistii care vor face predictii corecte la minim 20 de categorii sunt castigatorii a 10 DVD-uri. Castigatorii ii vom afla, evident, in noaptea de duminica spre luni, pe parcursul decernarii Oscarurilor.
Cei care "nimeresc" intre 15-19 categorii castiga 7 DVD-uri cu filme, cei care au facut predictii corecte la minim 10, maximum 14 categorii primesc automat 3 DVD-uri, iar cate un DVD se va da celor care au preconinzat corect 8 sau 9 categorii. Cate un afis de film se va da celor cu minim 5, 6 sau 7 categorii preconizate corect.




[PAULINE]
Care ar fi the best:
http://www.cinemagia.ro/news.php?news_id=10529

blublu
25 Nov 2008, 10:08
Sincer Eu nu cred k Brad Pitt merita Oscar :P

Pauline Kael
25 Nov 2008, 14:34
Ai vazut filmul cu el? Inca nu a iesit,cred ca nici in America.."The curious case of Benjamin..

StefanDo
25 Nov 2008, 15:07
pauline, fii sigura ca blublu n-a vazut filmul. Individul e un spammer care face reclama unui anumit site. L-am banat azi.

Pauline Kael
28 Nov 2008, 17:49
N-am stiut.Eu nu-i inteleg pe spammeri,spoiler-t-ori..
Mai stie cineva de Oscarul din ianuarie? Ca nu mai e mult :)

buticut
29 Nov 2008, 21:46
Dau si eu cu predictiile,actorii sunt in mare parte cei din filmele pe care le-am mentionat la Cele mai bune filme din 2008...

Best Actor - va fi greu de ales doar 5:

Philip Seymour Hoffman - Synecdoche, New York
Richard Jenkins - The Visitor
Brad Pitt - The Curious Case of Benjamin Button
Andrew Garfield - Boy A
Mickey Rourke - The Wrestler
Josh Brolin - W.
Sean Penn - Milk
Frank Langella - Frost/Nixon
Leonardo DiCaprio - Revolutionary Road

Best Actress:

Angelina Jolie - Changeling
Kate Beckinsale - Snow Angels
Kristin Scott Thomas - I've loved you so long
Meryl Streep - Doubt
Kate Winslet - Revolutionary Road
Anne Hathaway - Rachel Getting Married



Supporting Actress:

Kate Winslet - The Reader
Sienna Miller - The Edge of Love
Penelope Cruz - Vicky Christina Barcelona
Marisa Tomei - The Wrestler
Elsa Zylberstein - I've Loved You So Long
Frances McDormand - Burn After Reading
Taraji P. Henson - The Curious Case of Benjamin Button

Supporting Actor:

Heath Ledger - The Dark Knight
Ralph Fiennes - The Reader
James Franco - Milk
Dev Patel - Slumdog Millionaire
Philip Seymour Hoffman - Doubt
Russel Crowe - Body of Lies
John Malkovich - Burn After Reading
Josh Brolin - Milk
Poate si Tom Wilkinson...

Best Picture:
Slumdog Millionaire
The Curious Case of Benjamin Button
Revolutionary Road
The Reader
Changeling
Milk
Frost/Nixon


Si s-ar putea sa vedem surpriza si sa fie nominalizate si The Dark Knight si Wall-E. Din cate stiu,singurul film de animatie nominalizat la categoria Best Picture a fost The Beauty and the Beast,dar pe vremea aia nu aveau o categorie a lor.

Best Director:
Cam aceeasi de la best picture



La scenarii originale si adaptate nu prea ma pricep la predictii...probabil The Curious Case..., Slumdog Millionaire, Doubt, The Visitor, Ghost Town, The Reader, Burn After Reading (Desi nu pare a fi their cup of tea), Rachel Getting Married,Snow Angels...

Cel mai bun film de animatie:

Wall-E (dar depinde cum va fi promovat,daca intra la Best Picture nu va mai fi si aici)
Kung-Fu Panda
Madagascar 2
Bolt
Horton Hears a Who

EDIT: Hai ca mai adaug cateva categorii

Best Director:

David Fincher (The Curious Case of Benjamin Button)
Danny Boyle (Slumdog Millionaire)
Gus Van Sant (Milk)
Sam Mendes (Revolutionary Road)
Darren Aronofsky (The Wrestler)

Best Adapted Screenplay

Eric Roth (The Curious Case of Benjamin Button)
Simon Beaufoy (Slumdog Millionaire)
Peter Morgan (Frost/Nixon)
Justin Haythe (Revolutionary Road)
David Hare (The Reader)

Best Original Screenplay

Jenny Lumet (Rachel Getting Married)
Dustin Lance Black (Milk)
Charlie Kaufman (Synecdoche, New York)
Thomas McCarthy (The Visitor)
Robert Siegel (The Wrestler)

Si probabil la Best Original Score castiga Slumdog Millionaire si la make-up The Curious Case of Benjamin Button.

miercuri
16 Dec 2008, 00:48
uhm, Ledger nu e supporting actor in TDK. E poate chiar mai proeminent ca Bale. Antagonistul e si el personaj principal.

buticut
16 Dec 2008, 02:09
Nominalizarea va fi mai mult ca sigur pentru supporting actor...

Cinemania
16 Dec 2008, 11:22
pai da, ca sa-i dea lui Colin Farrell premiul pt Best Actor in a Leading Role :D

buticut
16 Dec 2008, 19:53
Neah,o sa il ia Sean Penn sau Frank Langella. Poate chiar Mickey Rourke,pentru ca daca nu il ia acum,putin probabil sa mai aiba ocazia.Eu parca-parca as merge pe mana lui Frank.Oricum in categoria "Best Actor" si "Best Picture" o sa fie cea mai mare competitie.

Si Bardem a fost o figura proeminenta in No Country For Old Men si l-au bagat in categoria Supporting Actor :).

Probabil ca ai fost ironic cu Colin Farrell,desi e din fericire pe drumul cel bun.Anul 2008 a fost prolific pentru el.

Cinemania
17 Dec 2008, 12:58
Probabil ca ai fost ironic cu Colin Farrell,desi e din fericire pe drumul cel bun.Anul 2008 a fost prolific pentru el.

neah, nu am fost ironic...merita macar o nominalizare

buticut
17 Dec 2008, 16:01
Oh ok :). Merita, insa 5 actori pentru nominalizari sunt prea putini pentru cate Male Leading Roles extraordinare au fost.

adipaul
17 Dec 2008, 22:26
Kate Beckinsale??? :lol:
Colin Farrell :lol:
mai e mult pana atunci.

The Curious Case of Benjamin Button
Revolutionary Road
The Reader
Slumdog Millionaire
Frost/Nixon

pt Best Movie

cred eu. desi nu se stie. n-am vazut niciunul dintre astea.
1 filmul cu indieni nu ma incanta desi o fi grozav
2 frost/nixon nici atat (m-am saturat de bio si politica americana)
3. the reader cica e rasuflat (variatiuni pe aceeasi tema: Holocaust)
RR o fi un fel de American Beauty
The curious case... se anunta a fi o capodopereta

in rest:

Australia a dat-o in bara (deci pica la best movie)
Doubt la fel (de remarcat aici actorii care sigur vor fi nominalizati)
Changeling e rasuflat (desi Angelina face un rol "reteta pt Oscar")
Milk (Sean Penn are asigurata nominalizarea)
The wrestler (best actor sigur si poate poate best movie si director)


Nush, poate o sa faca surprize WALL-E si The Dark... (adica sa fie nominalizate la categorii importante - ceea ce ar fi un pic penibil)

Oricum ar fi frumos sa ia Meryl Streep oscarul (desi nu cred ca se va intampla).

mult optimism si siguranta in textu de mai sus :lol: :lol:

miercuri
19 Dec 2008, 19:21
Mi se par stupide criteriile de diferentiere intre leading role si supporting role. Asa foarte bine il puteau pune la supporting actor si pe Forest Whitaker acum doi ani. En fin, I rest my case.
Mizez pe Benjamin Button sa impuste cele mai multe nominalizari.
Frost/Nixon bien ar fi sa nu i-a nimic.
Mi-ar placea s-o vad pe Julianne Moore cu o nominalizare pentru rolul din Blindness, dar judecand dupa cum a fost primit filmul nu cred ca exista sanse.
Si mai sunt curioasa daca Doubt si/sau Synecdoche, NY o sa inhate ceva.

buticut
19 Dec 2008, 19:28
Kate Beckinsale??? :lol:


You have the right to remain silenced,if you haven't seen the movie.


Frost/Nixon bine ar fi sa nu ia nimic.

Blasfemie! Frost/Nixon e extraordinar,ar merita pe deplin nominalizari la categoriile importante. Nominalizarea pentru Frank la Best Actor e mai mult ca sigura,desi s-ar putea sa ii dea Oscarul lui Mickey Rourke pentru rolul din The Wrestler,pe principiul: "Daca nu acum,atunci cand?",pentru ca nu cred ca va mai avea ocazia sa mai faca un asemenea rol.[/quote]

miercuri
19 Dec 2008, 21:39
da, sunt destul de convinsa ca e un film bine jucat etc, doar ca pe mine subiectul ma lasa complet rece si n-am cum sa simpatizez cu el de nici un fel.

miercuri
22 Dec 2008, 01:12
Am vazut intr-un final Vicky Cristina Barcelona si as simpatiza oarecum cu Penelope Cruz, in cazul unei nominalizari la Best Supporting Actress. Ar complementa succesul lui Javier Bardem de anul trecut :P

PoliFanAthic
06 Jan 2009, 01:36
Mi se pare ca a fost un an cam slabut. Am vazut nominalizatii de care eram interesat (exceptand Slumdog), iar faptul ca The Dark Knight ramane indiscutabil favoritul meu dintre filmele aflate "in cursa" imi spune ca nu a fost un an grozav, daca un blockbuster 100% (chiar de unul bun) se afla intr-o asemenea pozitie.

The Reader e subtire din cate am inteles, Revolutionary Road nu ma atrage, in timp ce Frost/Nixon si Wrestler sunt faine, dar parca nu destul. Si asa am tendinta sa compar cu anul trecut, cand atat No Country, cat si TWBB mi-au placut foarte mult si s-au duelat la aproape fiecare categorie grea.

P.S. Happy Go Lucky - the dark horse?

Gloria
06 Jan 2009, 10:27
Iata ce spun criticii americani de film, cu doua saptamani inainte de anuntarea nominalizarilor la Oscar: http://www.cinemagia.ro/news.php?news_id=10873

Partea tare e ca organizatia criticilor de film americani nu si-a potrivit decat de 4 ori in 40 de ani premiile cu cele acordate de Academie; deci, prin efect contrar, putem ghici cine nu va lua Oscarurile, vazand clasamentele Societatii Nationale a Criticilor de Film din SUA.

buticut
07 Jan 2009, 15:55
Dupa parerea mea, The Dark Knight are sanse de nominalizari/premii doar la Best Visual Effects, Best Sound Mixing, Best Makeup, Best Sound Editing, Best Cinematography, Best Art Direction, Best Film Editing , unde se va bate cu alte filme precum Iron Man, Hellboy 2, The Chronicles of Narnia: Prince Caspian, Quantum of Solace, Wanted, Eagle Eye, The Forbidden Kingdom...Doar si Bourne a luat anul trecut trei Oscaruri numai din premiile la categorii mai putin importante :lol: . Best Supporting Actor e deja asigurat pentru The Dark Knight,dar ma indoiesc ca va mai fi nominalizat la alte categorii importante. Best Picture...nu prea cred,cel mult o nominalizare. Parca vad ca The Curious Case va castiga,la fel ca la Globurile de Aur,desi as vrea Frost/Nixon sau Revolutionary Road...M-as bucura sa ma insel...

Pauline Kael
07 Jan 2009, 17:25
Si ce e asa extra la Frost\Nixon sau la Revolutionary Road?Mai bine ne uitam la interviurile lui Frost adevaratu' si la secventa din Titanic cand ingheata Leo si Kate pluteste in deriva si gata :P

adipaul
10 Jan 2009, 11:39
The curious case of BB NU va castiga (poate sa ia globul de aur, bafta si alte sute de premii). Academia a mai vazut filme de genul, le-a remarcat, le-a premiat (vezi Forest Gump si altele)n-ar mai fi cazul... Oricum nu e film de Oscar.
Cel mai corect ar fi sa ia oscarul Slumdog Millionaire (are tot ce trebuie + e intr-adevar bun)
Am revazut The Dark Knight, nici eu nu cred ca va fi nominalizat la best Picture (desi n-as fi foarte revoltat, e un film destul de ambitios)

miercuri
10 Jan 2009, 18:55
Si eu tot cu Slumdog Millionaire m-am hotarat sa tin, desi nu l-am vazut inca.
Ideal ar fi sa ia si Best Picture si Best Director :D

Imi pare rau de In Bruges ca nu prea are sanse la nici un fel de nominalizare.

Suspect de bizar
10 Jan 2009, 23:35
Lui Slumdog Millionaire nu-i dau nici o sansa,am o presimtire.

buticut
11 Jan 2009, 00:52
^Cele mai mari sanse le are pentru coloana sonora,dupa ce o sa il vad in sfarsit poate o sa consider ca are sanse si la altele,in cazul lui m-am luat strict dupa buzz :D.

Pauline Kael
11 Jan 2009, 18:26
Nu prea am timp sa vad toate filmele astea(si nici chef ,desi unele ar merita ceva timp),dar cum imi place sa ma relaxez cu cate o animatie..intreb..de ce nu apar si "The Tale of Desperaux" si "Igor" ,Igor mi-a placut f mult ,cam in stilul lui Tim Burton(dar nu atinge(poate pe alocuri) perfectiunea lui"Corpse Bride" si "Nightmare before Christmas")vocea lui Steve Buscemi(i-am recunoscut-o din prima) e beton,soundtrak-ul(ca tot se vb) misto..Jay Leno se pare ca are o pasiune noua(vezi vocea in Igor si in Ice Age),destul de reusit,
Si a vazut cineva festivitatea de decernare a premiilor?(daca a fost) :happy:
Topul meu,personal:
1.The Tale of Desperaux(pt idee,distributie,desen ca si tehnica vizuala),Igor(aceleasi ca la Desperaux),dar cum e un film cre' ca independent,pas...
2.Wall.E(pentru tot din prima parte,si regrete tradive pt finalul sec)
3.Bolt(amuzant)
4.Kung Fu Panda(relaxant)
5.Horton hears a Who(dragutel)
6.Madagascar2(yak)
7.Open Season 2(dezgustin 'son of a bitch)
Astea doua din urma nici nu mai trebuiau facute..
Dar Wall.E va lua Oscarul.Spoiler:De mentionat ca si Igor apare o E-vaaa sensibila,si alte chestii care se repeta,again..Inceputul ,la fel ca in Wall.E,f bun.

adipaul
13 Jan 2009, 12:16
so... am vazut Frost/Nixon. e ok. mai mult ca sigur ca va fi nominalizat (e drama gen The Queen, Michael Clayton etc care place Academiei). Am mai vazut Revolutionary Road care mi s-a parut un film foarte ciudat (trebuie revazut) si BUN. Kate si Leo joaca genial. M-as bucura sa fie amandoi premiati. Oricum nici nu se compara cu Pitt-Blanchett in ...Benjamin Button. Si parca si filmul mi-a placut mai mult (un fel de American Beauty mai cinic, pesimist si mult mai bine jucat).

Pauline Kael
13 Jan 2009, 18:39
Imi pare rau,desi Benjamin Button-filmul a fost sec,actorii au dat tot ce se putea da.Numai lacrimogen sa nu fie ,Revolutionary Road.M-am hotarat sa vad toate aceste filme fara sa vad nici un trailer sau sa citesc despre ele.In schimb..toate au de la 8 in sus pe IMDb.

E.Floares
17 Jan 2009, 09:08
Ha...mi-am dat seama de ceva.
E imposibil sa nu fie nominalizat Heath Ledger...ar inregistra o scadere masiva de rating ceremonia, iar daca nu castiga atunci scaderea de rating se va aplica pentru partea din ceremonie care va urma dupa anuntarea castigatorului.
Cel putin 15% s-au uitat la Globurile de Aur pentru nominalizarea lui Heath.

P.S. Nu de alta, dar tot aveam cosmaruri ca nu o sa fie nominalizat. :?

Pauline Kael
17 Jan 2009, 13:15
S-a trecut f usor peste faptul ca a murit,chiar daca s-au ridicat in picioare si au aplaudat cand Nolan a luat premiul.Am revazut ^TDK,f bun filmul,cred ca Nolan va avea o problema mare: nici Jolie in Catwoman ,nici Depp insusi in vreun rol malefic nu va putea duce filmul mai departe: Jokerul n-a murit,insa Heath,da..

M0n0
17 Jan 2009, 19:44
Pauline...nu se poate sa-ti fi placut Igor atat de mult...
Nu are nimic desenu ala tembel...ideea e fumata (nu conteaza cum arati sau cine esti, poti deveni ce vrei), animatia e extrem de proasta (iar chestia asta cu stilul copiat de la Burton...this is not cool), comedia e efectiv inexistenta dar si fortata si chestia asta o face si iritanta, vocile (desi gasim in minte fata fiecarei voci destul de repede) nu aduc nimic deosebit...e cea mai slaba animatie a anului...

buticut
17 Jan 2009, 22:41
Pauline,mai trebuie sa vezi asta:
http://www.rottentomatoes.com/m/$9.99/
:D
I'm a sucker for stop-motion! Deja filmele computer-animated nu ma mai impresioneaza decat daca au o poveste care sa evite cat de cat sa cada in clisee. The Tale of Despereaux arata bine...dar ceva imi spune ca se limiteaza la asta. Te rog mult sa te uiti la videoclipurile din Coraline,postate la trailere,unde cu ajutorul obiectelor si decorurilor miniaturale se creaza o lume imensa...singurul meu regret e ca Henry nu a mai colaborat cu Burton...

Pauline Kael
18 Jan 2009, 22:38
@M0n0,ai dreptate cu "Igor" dar inceputul m-a prins f tare,cu Eva -Frenkensteina care...se juca cu toti copilasii orbi de la orfelinat in loc sa-i omoare,cu florile de hartie..totul pana a inceput sa trancaneasca si sa se creada actrita.Si mi-a placut vocea lui Steve Buscemi,nu neaparat personajul lui.De altfel,pe undeva am criticat si "Igor" si "The Tale of Desperaux"(la "Acum pe ecrane",cartea e senzationala,iar filmul...sters..pacat,de voci,de impresie)..dar for God sake,e altceva decat Bolt,care e atat de american,de stereotip...
@Buticut,your wish is my command :) Dupa ce cercetez treaba ,iti zic.I love creepy -crap wierd animations.
God bless Obama,America,and all. :P

Maine daca am timp vin si eu cu niste pronosticuri pt Oscar.Sper sa-l ia Blanchett :)

M0n0
19 Jan 2009, 00:39
Nici mie nu mi-a placut Bolt cred ca, fundamental, din acelasi motiv...

M0n0
22 Jan 2009, 18:40
Au fost bagate nominalizarile.
Check it out: http://www.imdb.com/features/rto/2009/oscars

buticut
22 Jan 2009, 21:33
Exact cum ma asteptam,cu foarte mici exceptii...

gionloc
22 Jan 2009, 22:02
bun, eastwood a pierdut pariul cu el insusi:
nu e nominalizat!

ma bucur ca milk e peste tot :)
foarte bun film!

buticut
22 Jan 2009, 22:16
Si acum sa le discutam :D.Am nimerit toate nominalizarile la The Dark Knight :lol:,stiam eu ca nu o sa pupe Best Picture si nici Best Director,desi la aceasta din urma avea mai multe sanse.

Ma asteptam la Best Picture sa fie nominalizat Revolutionary Road in loc de The Reader,pe care urmeaza sa il vad,dar e bine si asa :D. Cred ca batalia va fi intre Milk si The Curious Case...,Slumdog Millionaire nu are prea mari sanse,din punctul meu de vedere...e un gen de the little movie that could,cum a fost Juno anul trecut.Pe lista mea erau trecute 7 filme:
Slumdog Millionaire
The Curious Case of Benjamin Button
Revolutionary Road
The Reader
Changeling
Milk
Frost/Nixon

Scored :D!

Best Performance by an Actor in a Leading Role...Ma bucur ca si-au amintit de Jenkins,asa cum am prezis si eu. Lupta va fi intre Sean Penn si Mickey Rourke,though I will root for Frank.Ma asteptam sa fie Brad Pitt nominalizat,desi m-a impresionat mai mult DiCaprio in Revolutionary Road,Pitt nu a avut asa un rol dificil...doar l-au imbatranit si intinerit :D.


Best Performance by an Actress in a Leading Role
:

Si aici previzibil,remarc absenta Kristinei Scott Thomas pt I've loved you so long ,imi pare rau ca au uitat complet de ea. Va fi intre Anne Hathaway si Kate Winslet,probabil aceasta din urma va castiga...pentru ca ar fi cazul.


Best Performance by an Actor in a Supporting Role

Nu multe de comentat,in afara de faptul ca dintr-un motiv obscur,Ralph Fiennes nu este nominalizat,iar Robert Downey Jr. este cea mai placuta surpriza. Castigatorul clar,Heath Ledger.


Best Performance by an Actress in a Supporting Role


Again,nicio surpriza...Cruz sau Adams,parerea mea.



Best Achievement in Directing


Castigatorul,din punctul meu de vedere e Fincher,pentru ca la partea de directing a facut tot ce a putut :D. Strong contenders: Gus si Danny Boyle.



Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen

In Bruges!! Yeah! O mare absenta este Synecdoche, New York,m-a surprinsa faptul ca nu l-au nominalizat pe Kaufman.As mai putea mentiona si Burn After Reading,desi ma gandeam ca nu va fi pe placul lor.Final battle: Milk vs In Bruges vs Frozen River.


Best Writing, Screenplay Based on Material Previously Produced or Published


Sper sa nu castige The Curios Case... fiindca tocmai scenariul mi s-a parut ca l-a tras in jos. E o categorie foarte solida,dar parca vad ca Slumdog va castiga.



Best Achievement in Cinematography:

The Curious Case of Benjamin Button,hands down!


Best Achievement in Editing:

The Dark Knight (2008): Lee Smith



Best Achievement in Art Direction:
Din nou merg pe mana lui The Dark Knight sau Benjamin Button.


Best Achievement in Costume Design:

Nicio sansa ca The Duchess sa piarda .



Best Achievement in Makeup:

The Curious Case of Benjamin Button (2008)
Aici chiar merita si TDK o nominalizare :D.

Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Score:

Slumdog Millionaire,desi vreau sa il ia odata Danny Elfman!

Slumdog Millionaire (2008): A.R. Rahman


Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Song:


WALL·E (2008): Peter Gabriel, Thomas Newman("Down to Earth")

Best Achievement in Sound:

The Dark Knight (2008): Ed Novick, Lora Hirschberg, Gary Rizzo


Best Achievement in Sound Editing:

The Dark Knight (2008): Richard King


Best Achievement in Visual Effects:

De data asta merg pe mana lui Iron Man,desi din nou,oricare poate si merita sa castige.


Best Animated Feature Film of the Year:
WALL·E,dooh :D!


Best Foreign Language Film of the Year:
Ori Vals ori Entre les murs


Best Documentary, Features:

Man on Wire,clar !


Best Documentary, Short Subjects :

Habar n-am,dar spun Smile Pinki,pentru ca imi place cum suna :D


Best Short Film, Animated:

Idem La Maison en Petits Cubes



Best Short Film, Live Action:

Idem, Auf der Strecke (2007): Reto Caffi :D.

Cinemania
22 Jan 2009, 22:17
ma bucur enorm Richard Jenkins pt rolul din The Visitor

cateodata sunt ochi buni si la Academie

klein
23 Jan 2009, 11:28
Best Performance by an Actor in a Leading Role...Ma bucur ca si-au amintit de Jenkins,asa cum am prezis si eu. Lupta va fi intre Sean Penn si Mickey Rourke,though I will root for Frank.Ma asteptam sa fie Brad Pitt nominalizat,desi m-a impresionat mai mult DiCaprio in Revolutionary Road,Pitt nu a avut asa un rol dificil...doar l-au imbatranit si intinerit :D.Nici macar o nominalizare pt Farrell? :x

Best Foreign Language Film of the Year:[/B]
Ori Vals ori Entre les murs Nici unul
eu as merge pe
Okuribito

Liviu-
23 Jan 2009, 12:24
Best Performance by an Actor in a Leading Role...Ma bucur ca si-au amintit de Jenkins,asa cum am prezis si eu. Lupta va fi intre Sean Penn si Mickey Rourke,though I will root for Frank.Ma asteptam sa fie Brad Pitt nominalizat,desi m-a impresionat mai mult DiCaprio in Revolutionary Road,Pitt nu a avut asa un rol dificil...doar l-au imbatranit si intinerit :D.Nici macar o nominalizare pt Farrell? :x


A avut un rol bun Farrel, dar rolurile celorlalti au fost si mai bune, cu exceptia lui Brad Pitt. Nu pot sa inteleg cum de a fost nominalizat. Rolul sau este unul normal, in nici un caz dificil precum al celorlalti concurenti. Cred ca mult mai mult ar fi meritat Farrel sau DiCaprio aceasta nominalizare.

M0n0
23 Jan 2009, 15:11
Slumdog Millionaire nu are prea mari sanse,din punctul meu de vedere...e un gen de the little movie that could,cum a fost Juno anul trecut.
Neah, anu trecut filmul din rolul "little movie that could, care nu e little deloc" a fost Atonement. Atonement a luat premiile ce le-a luat Slumdog pana acum...cele de la Golden Globe pt cel mai bun film dramatic, numai ca Slumdog e nitel mai bun...dar nu cu mult. In plus, Atonement seamana la maretie cu Slumdog, Juno nu intra in categoria lor de greutate...
Dar si eu cred ca Slumdog nu o sa castige multe din premiile importante.

MinRep
23 Jan 2009, 15:36
Foarte slaba competitia anu' asta... desi era previzibil. Ca sa gasesti surprizele placute trebuie sa cauti cu lupa printre nominalizari - Richard Jenkins, Michael Shannon, Melissa Leo, "In Bruges" pentru scenariu, Werner Herzog (!)...

Oricum, data fiind lipsa de imaginatie a votantilor, "Slumdog..." are cele mai mari sanse sa mearga pana la capat. Premiul PGA e ultima piatra de incercare.

Suspect de bizar
23 Jan 2009, 17:59
Pronosticuri suspecte

Cel mai bun film:The Curious Case of Benjamin Button/Strania poveste a lui Benjamin Button.

Cel mai bun regizor:David Fincher.

Cel mai bun actor-rol principal:Mickei Rourke pentru rolul din The Wrestler/Luptãtorul.

Cea mai bunã actriþã-rol principal:Kate Winslet pentru rolul din The Reader.

Cel mai bun actor-rol secundar:Heath Ledger pentru rolul din The Dark Knight/Cavalerul negru.

Cea mai bunã actriþã-rol secundar:Penelope Cruz pentru rolul din Vicky Cristina Barcelona.

Cel mai bun film strãin:Entre le murs/The class/În clasã.

Cel mai bun scenariu adaptat:Eric Roth ºi Robin Swicord pentru The Curious Case of Benjamin Button/Strania poveste a lui Benjamin Button.

Cel mai bun scenariu original:Martin McDonagh pentru In Bruges.

Cel mai bun film de animaþie:Wall-E.

Cea mai bunã scenografie:The Dark Knight/Cavalerul negru.

Cea mai bunã imagine:The Dark Knight/Cavalerul negru.

Cel mai bun mixaj de sunet:The Dark Knight/Cavalerul negru.

Cel mai bun montaj de sunet:The Dark Knight/Cavalerul negru.

Cea mai bunã coloanã sonorã:The Curious Case of Benjamin Button/Strania poveste a lui Benjamin Button pentru Alexandre Desplat.

Cel mai bun cantec:Down to Earth din Wall-E.

Cele mai bune costume:The Duchess/Ducesa.

Cel mai bun documentar:Encounters at the End of the World.

Cel mai bun documentar - scurtmetraj:The Final Inch.

Cel mai bun montaj:The Dark Knight/Cavalerul negru.

Cel mai bun machiaj:The Curious Case of Benjamin Button/Strania poveste a lui Benjamin Button.

Cel mai bun scurtmetraj-animaþie:Presto.

Cel mai bun scurtmetraj:Auf der Strecke/Intre statii.

Cele mai bune efecte speciale:The Dark Knight/Cavalerul negru.

PS:În afarã de Wanted ºi The Duchess/Ducesa n-am vãzut nici un film din lista de nominalizãri.

buticut
24 Jan 2009, 13:48
Sa vorbim si de Oscar Snubs...

- Let the Right One In (desi parca am inteles ca nu a fost lansat la timp pentru a fi eligible) si Gomorra pentru Best Foreign...

- Burn After Reading - scenariu,actrita in rol secundar
- The Wrestler - Best Director,Best Song
- Happy-Go-Lucky - Best Actress in a Leading Role
- Synecdoche, New York - Best Original Screenplay,poate chiar si Philip Seymour Hoffman pentru Best Actor in a Leading Role

- Revolutionary Road - Leonardo DiCaprio pentru Best Actor in a Leading Role
- The Dark Knight pentru Best Achievement in Costume Design...I mean,ce cauta Milk acolo?

- I've loved you so long - Best Foreign,Best Actress in a Leading Role,Best Original Screenplay


In alt ordine de idei,ma bucura asta :D:
Jean Hersholt Humanitarian Award
Awarded to:
* Jerry Lewis (I)

buticut
24 Jan 2009, 16:55
Delete this message ASAP

Suspect de bizar
24 Jan 2009, 16:58
De ce te-ai citat? :)

buticut
24 Jan 2009, 17:05
Din greseala :lol:.Am dat quote ca vroiam sa mai scriu in alta parte predictiile si imi era lene sa pun tag-urile si

Cazeemeer
25 Jan 2009, 18:52
N-o sa ma bag la pronosticuri despre filme pe care inca nu le-am vazut, bazandu-ma pe obiceiurile Academiei (nu de alta, dar anul trecut Oscarurile au mers la cine imi doream sa mearga, nu la cine ar fi sugerat the track record). Asa ca or sa fie my two cents despre ce am vazut, urmand ca pe masura ce completez lista de filme sa vin si cu pareri noi.
Si, da, chestiile despre care o sa vorbesc acum sunt in general blockbustere. Nu e vina mea ca filmele respectabile se lanseaza in decembrie in State si luni intregi mai tarziu sau deloc la noi. But I'll namedrop Tati at some point to compensate.

Best Supporting Actor: last year all over again. Nici macar nu e loc de vreo discutie legat de cine o sa-l ia. Having said that, apreciez votul de incredere dat lui RDJ si faptul ca au ales sa nominalizeze un rol 100% de comedie, desi puteau sa chicken out si sa mearga pe Colin Farrell (care inca nu ma pot pronunta daca merita all the accolades pentru "In Bruges" sau daca e de vina pur si simplu socul revelatiei ca omul asta e capabil sa joace; eu cel putin sunt inca in faza de "since when does he act?" ).

Best Original Screenplay: My heart tells me Wall-E. Pentru ca a primit pachetul standard de nominalizari pentru Pixar (Animated Feature, Screenplay, Sound stuff) desi e un pas suficient de mare pentru animatia hollywoodiana incat sa merite ceva mai mult. Pentru ca e o categorie la care s-au mai luat decizii inedite de genul asta (premiul pentru Le Ballon Rouge, nominalizarea lui Les Vacances de M. Hulot). Dar cel mai mult, pentru ca a reusit sa ma faca sa imi pese sincer de soarta unui compactor de gunoi mai mult decat mi-a pasat de nenumarate personaje din filme mult mai serioase, and I'm not ashamed of saying it.
Then there's In Bruges, care are un scenariu scris excelent, dar care e un pic cam prea apasat de simbolistica lui catolica si de niste constrangeri narative autoimpuse inutil si o ia pe aratura spre final la nivel de storyline, chiar daca, pana si atunci, schimburile de replici si unele situatii continua sa fie extrem de reusite. Plus ca daca o sa raman cu o singura replica din tot ce am vazut in ultimul an, aia va fi "They're filming midgets!".

Sound Design/Editing/Whatever: Tot ce e legat de sunet ar trebui sa mearga la Wall-E din oficiu, if there is any justice in this world. No debate.

Visual Effects: I don't care. The Dark Knight a avut cele mai bine folosite efecte speciale, ceea ce le-a facut invizibile si a avantajat filmele cu efecte vizuale mai in your face. Genul asta de voturi n-or sa incurajeze utilizarea cu discernamant a efectelor speciale.

Supastar
26 Jan 2009, 17:13
But I'll namedrop Tati at some point to compensate.
hehe... ;)
ai vazut macheta aia de blocuri din mall de langa taraba vodafone de la parter? (langa jaguar)
it's playtime all over again!


Sound Design/Editing/Whatever: Tot ce e legat de sunet ar trebui sa mearga la Wall-E din oficiu, if there is any justice in this world. No debate.
not quite! mie mi s-a parut mai fresh si mai misto utilizat soundtrack-ul din slumdog millionaire!

Cazeemeer
26 Jan 2009, 22:42
ai vazut macheta aia de blocuri din mall de langa taraba vodafone de la parter? (langa jaguar)
it's playtime all over again!
N-o stiu, desi mi se pare in spiritul mall-ului (avand in vedere ca deschiderea lui a fost practic scena cu restaurantul din Playtime, mutata in Romania de azi). Equally funny, intr-un afis gigantic cu mall-ul asa cum ar arata dupa extindere, desi existau variante simplificate ale constructiilor din imprejurimi, cimitirul fusese inlocuit cu un spatiu verde generic. Luckily, cineva a clarificat situatia scriind mare cu markerul "CIMITIR" pe zona respectiva.
not quite! mie mi s-a parut mai fresh si mai misto utilizat soundtrack-ul din slumdog millionaire!
Daca prin soundtrack intelegi muzica, sunt dispus sa fac concesia asta, avand in vedere ca nici nu mai tin minte exact muzica din Wall-E, exceptand chestiile din Hello, Dolly! si multiplele fragmente de Strauss-by-way-of-Kubrick (in timp ce lui Slumdog Millionaire i-am remarcat intr-adevar coloana sonora). Dar la nivel de sound design stuff, Wall-E ar trebui sa castige, pentru ca succesul lui in a obtine simpatia publicului se bazeaza aproape exclusiv pe efecte sonore si pe designul lui Wall-E.

Suspect de bizar
01 Feb 2009, 18:20
http://www.youtube.com/watch?v=8noN4gVObXo

E.Floares
01 Feb 2009, 18:43
:lol:

Pauline Kael
06 Feb 2009, 10:52
Dezamagitor:
http://agenda.liternet.ro/articol/8495/Alin-Ludu-Dumbrava/Oscar-81-Nominalizarile.html

miercuri
06 Feb 2009, 13:58
Regizoarea indiana a insistat personal sa nu fie nominalizata, ea a lucrat pe post de casting director si numai dupa terminarea filmului Danny Boyle a numit-o co-director. Danny Boyle merita oricum mult mai multa recunoastere decat a primit pana acum, nu inteleg ce e cu atata carcoteala.

buticut
07 Feb 2009, 00:19
Cam rautacios articolul...eu sincer cred ca o sa ia premii importante TCCOBB, nu ca as vrea,dar cam stiu ce le place celor din Academie dupa atatia ani...

Si pe mine m-a surprins nominalizarea lui Kate Winslet la Best Actress in a Leading role,poate a fost ceva de genul: hai sa o nominalizam si sa ii dam Oscarul lui Kate,ca daca i-l dam lui Streep o sa ni se urce lumea in cap ca are prea multe.

Iar cel mai evidente motive pentru care The Reader este nominalizat la Best Picture sunt:
Sydney Pollack - Date of Death:26 May 2008
Anthony Minghella - Date of Death: 18 March 2008

The Academy Members are just big softies :P

Liviu-
07 Feb 2009, 00:56
Mi-e mi se pare ca rolul lui Kate din The Reader e mult prea important sa fie catalogat drept secundar. Ca a fost nominalizata la Globuri ca secundar e o prostie, rolul ei e principal fara nici un dubiu.

Total de acord insa cu ignorarea lui Clint. Ambele filme au fost destul de reusite, mai ales Changeling care ar fi meritat poate nominalizare pentru cel mai bun film si regizor.

Nu sunt de acord cu Wall-E nominalizat ca cel mai bun film. Jumatate de film nu poate fi nominalizata pentru o categorie asa importanta. The Wrestler de asemenea e mult prea simplu pentru nominalizare ca film. E un film bunicel, dar e film de interpretare si dupa cum se vede Rourke a primit nominalizarea.

Ce mi s-a parut mie cam stupid e nominalizarea filmului Doubt pentru scenariu. Mi se pare ca maicuta aia nu avea nici o baza pentru suspiciunile ei, iar finalul a fost de-a dreptul execrabil.

adipaul
07 Feb 2009, 13:43
Domnule Alin Ludu Dumbrava, aberati! E rol principal pt Kate Winslet

corinka
10 Feb 2009, 00:26
Best motion picture: The Curious Case of Benjamin Button
Directing: Danny Boyle (Slumdog Millionaire)
Best actor: Mickey Rourke (in competitie stransa cu Penn) - Desi, dupa parerea mea, Sean Penn ar merita sa castige, mi s-a parut mai bun.
Supporting actor: Heath Ledger
Best actress: Kate Winslet
Supporting actress: Penelope Cruz
Best animated feature: Wall-E (N-am vazut niciunul dintre filmele nominalizate aici, ma bazez pe fler!) :D
Art direction: The Curious Case of Benjamin Button
Cinematography: The Curious Case of Benjamin Button
Costume design: The Duchess
Documentary feature: Trouble the water
Documentary short subject: The Conscience of Nhem En
Film editing: The Curious Case of Benjamin Button
Best foreign language film: The Class (France)
Makeup: The Curious Case of Benjamin Button
Original score: Slumdog Millionaire
Original song: Down to Earth (Wall-E)
Best animated short film: This Way Up
Best live action short film: New Boy
Sound editing: Slumdog Millionaire
Sound mixing: The Dark Knight
Visual effects: The Dark Knight
Adapted screenplay: The Curious Case of Benjamin Button
Original screenplay: In Bruges

Gloria
10 Feb 2009, 17:21
Am facut un topic de sine statator cu Oscar 2009 la rubrica Cinemagia Interactiv pentru ca vom face un concurs cu predictii. Revin cu detalii, adica in ce vor consta premiile si cum va functiona concursul.

buticut
11 Feb 2009, 01:39
Eu mi-am mai schimbat intre timp optiunile,in functie de buzz-ul din ultima vreme. Can't wait for the contest,I love competitions :D.

Predictiile mele updated:

1)Best Short Film, Live Action: Spielzeugland
2)Best Short Film, Animated: La Maison en Petits Cubes
3)Best Documentary, Short Subjects: Smile Pinki
4)Best Documentary, Features: Man on Wire - Runner up: Trouble the Water
5)Best Foreign Language Film of the Year: Vals Im Bashir - Runner up: The Class
6)Best Animated Feature Film of the Year: WALL·E
7)Best Achievement in Visual Effects: The Curious Case of Benjamin Button
8)Best Achievement in Sound Editing: The Dark Knight
9)Best Achievement in Sound: The Dark Knight
10)Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Song: WALL·E
11)Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Score: Slumdog Millionaire
12)Best Achievement in Makeup: The Curios Case of Benjamin Button
13)Best Achievement in Costume Design: The Duchess
14)Best Achievement in Art Direction: The Curious Case of Benjamin Button
15)Best Achievement in Editing: The Dark Knight
16)Best Achievement in Cinematography: The Dark Knight
17)Best Writing, Screenplay Based on Material Previously Produced or Published: Slumdog Millionaire (Ar fi culmea ca Roth sa castige Oscarul,din moment ce l-a mai primit o data pentru acelasi film :) )
18)Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen: Milk
19)Best Achievement in Directing: Danny Boyle - Slumdog Millionaire
20)Best Performance by an Actress in a Supporting Role: Viola Davis. Runner up: Marisa Tomei
21)Best Performance by an Actor in a Supporting Role: Heath Ledger
22)Best Performance by an Actress in a Leading Role: Kate Winslet. Runner up: Meryl Streep
23)Best Performance by an Actor in a Leading Role: Mickey Rourke (Pentru ca Hollywood-ul ii iarta pe cei care au mers intr-o directie gresita si care si-au revenit ulterior, DESI am cam simtit ca Mickey Rourke was playing himself.Acum ca stau sa ma gandesc,probabil tocmai asta a fost partea grea a rolului,sa retraiasca acele momente de failure din viata lui). Runner up:Sean Penn
24)Best Motion Picture of the Year: Slumdog Millionaire

Am editat doua categorii. Cum nu mai pot face nicio editare ulterioara,I'm hoping for the best :)

Pauline Kael
11 Feb 2009, 09:34
Interesant.Predictiile astea se fac pana pe 22?Mai e ceva timp.

Gloria
11 Feb 2009, 16:46
Declar deschisa Agentia de pariuri/preconizari Oscar 2009!
Din acest moment, pana pe 20 februarie, ora 18, putem posta aici predictiile noastre, la toate cele 24 de categorii. Cei care au postat deja intra automat in concurs, sau pot reveni asupra preconizarilor facute, o singura data. Orice editare ulterioara a predictiilor descalifica respectivul forumist. Sunt puse la bataie peste 50 de DVD-uri, filmele fiind oferite de EmpireDistribution.
Orice postare cu predictii postata dupa ora 18 a zilei de vineri, 20 februarie, nu se va lua in considerare. Nu se vor lua in considerare nici topurile partiale; predictiile trebuie facute la toate cele 24 de categorii.
Forumistii care vor face predictii corecte la minim 20 de categorii sunt castigatorii a 10 DVD-uri. Castigatorii ii vom afla, evident, in noaptea de duminica spre luni, pe parcursul decernarii Oscarurilor.
Cei care "nimeresc" intre 15-19 categorii castiga 7 DVD-uri cu filme, cei care au facut predictii corecte la minim 10, maximum 14 categorii primesc automat 3 DVD-uri, iar cate un DVD se va da celor care au preconinzat corect 8 sau 9 categorii. Cate un afis de film se va da celor cu minim 5, 6 sau 7 categorii preconizate corect.

Gloria
11 Feb 2009, 18:45
Pana acum vad ca au pus predictiile numai buticut, corinka si suspect de bizar. Ei sunt singurii care isi pot edita clasamentul, intrucat au postat inainte de lansarea concursului cu premii.
In rest, discutiile despre nominalizari si predictii pot continua tot in acest topic, nu este dedicat exclusiv pariorilor :D

Suspect de bizar
11 Feb 2009, 19:45
Slumdog millionar/Vagabondul milionar n-are ºansã.O sã se repete faza de anu trecut.La BAFTA Normal cã Vagabondul... o câºtigat,îi film britanic,ºi Globu,nu ºtiu de ce,din acelaºi motiv pt. care anul tecut Atonament/Remuºcare a câºtigat în faþa lui No country for old men/Nu existã þarã pentru bãtrâni bãnuiesc.

PS:Printre DVD-uri,se numãrã Pulp Fiction? :?

M0n0
11 Feb 2009, 19:48
Le bag si eu. Le-am vazut pe toate (de la categoriile importante). Parerea imi este formata...am sa pun ce vreau eu sa castige, nu ceea ce cred ca o sa castige. Asa e cel mai corect, parerea mea.

Best Motion Picture of the Year: The Curious Case of Benjamin Button

Best Performance by an Actor in a Leading Role: Mickey Rourke (The Wrestler)

Best Performance by an Actress in a Leading Role: Kate Winslet (The Reader)

Best Performance by an Actor in a Supporting Role: Heath Ledger (The Dark Knight)

Best Performance by an Actress in a Supporting Role - Marisa Tomei (The Wrestler)

Best Achievement in Directing - Danny Boyle (Slumdog Millionaire)

Best Original Screenplay - In Bruges

Best Adapted Screenplay - cum a zis si buticut in prezicerile lui. Deci Slumdog Millionaire.

Best Achievement in Cinematography - The Dark Knight

Best Achievement in Editing - The Dark Knight

Best Achievement in Art Direction - The Curious Case of Benjamin Button

Best Achievement in Costume Design - nu l-am vazut dar e evident. The Duchess

Best Achievement in Makeup - The Dark Knight

Best Original Score - Wall-E

Best Original Song - Peter Gabriel, Thomas Newman (Wall-E)

Best Achievement in Sound - The Dark Knight

Best Achievement in Sound Editing - The Dark Knight, urmat de Wall-E

Best Achievement in Visual Effects - The Dark Knight

Best Animated Feature Film of the Year - Wall-E

Best Foreign Language Film of the Year - Vals im Bashir (Israel)

Best Documentary - l-am vazut, nu m-a dat pe spate, dar e reusit. Man on Wire.

Best Short Film, Animated - Presto

Nu pot sa primesc totusi si un poster daca castig si dvd-uri...mai scadem din numaru de dvd-uri... :D
Eh, mai bine vorbim dupa 22 :P

Gloria
11 Feb 2009, 22:37
Vorbim dupa 22, dar gandeste-te de pe acum cam de la ce premiera din ultimele luni ai vrea afis.

marcusARCUS
11 Feb 2009, 23:15
Heath ia oscar

E.Floares
12 Feb 2009, 15:09
Heath ia oscar
Nu ne-ar fi trecut prin cap. :w00t:

Am sa vin si eu cu o predictie. Pana cand le putem posta?

ilustra.films
12 Feb 2009, 15:09
:(( da...deci incerc sa gandesc ca aia de aleg filmele 'castigatoare'. Sper sa-mi iasa! :hmm: Here we go...
:sleep:


Best Motion Picture of the Year: The Curious Case of Benjamin Button
(pentru ca americanii nu stiu ce inseamna 'film bun' [aici sper sa ma insel])

Best Performance by an Actor in a Leading Role: Sean Penn for Milk
(sa speram ca nu ramane cu miscari 'cha-cha-cha' domnul Sean Penn)

Best Performance by an Actress in a Leading Role: Meryl Streep for Doubt
(e timpul pentru '3')

Best Performance by an Actor in a Supporting Role: Heath Ledger for The Dark Knight
(Let's Put a :) on that Face! )

Best Performance by an Actress in a Supporting Role: Marisa Tomei for The Wrestler
(...)

Best Achievement in Directing - Danny Boyle (Slumdog Millionaire)
('merita si el o statuie..cum ii zice...a da.. bafta :shock: nuuu ...oscar :D')

Best Original Screenplay:Milk (2008): Dustin Lance Black

Best Adapted Screenplay:Frost/Nixon (2008): Peter Morgan

Best Achievement in Cinematography:The Dark Knight

Best Achievement in Editing:The Curious Case of Benjamin Button (2008): Claudio Miranda

Best Achievement in Art Direction - The Dark Knight (2008): Nathan Crowley, Peter Lando

Best Achievement in Costume Design: Australia (2008): Catherine Martin

Best Achievement in Makeup: The Curious Case of Benjamin Button (2008): Greg Cannom

Best Original Score: Slumdog Millionaire (2008): A.R. Rahman

Best Original Song : Slumdog Millionaire (2008): A.R. Rahman

Best Achievement in Sound: Wanted

Best Achievement in Sound Editing: The Dark Knight (2008): Richard King

Best Achievement in Visual Effects: Iron Man (2008): John Nelson

Best Animated Feature Film of the Year: WALL·E (2008): Andrew Stanton

Best Foreign Language Film of the Year: Vals im Bashir (Israel)

Best Documentary: Encounters at the End of the World (2007): Werner Herzog, Henry Kaiser

Best Short Film, Animated: Presto (2008): Doug Sweetland Presto

Best Short Film, Animated: Presto (2008): Doug Sweetland

Best Short Film, Live Action: Grisen (2008): Tivi Magnusson, Dorthe Warnø Høgh
:)

Suspect de bizar
12 Feb 2009, 20:06
Io aº propune sã se stickuiascã topicu'.

Anonymous
12 Feb 2009, 21:13
Heath ia oscar
Nu ne-ar fi trecut prin cap. :w00t:

Am sa vin si eu cu o predictie. Pana cand le putem posta?

Din acest moment, pana pe 20 februarie, ora 18, putem posta aici predictiile noastre, la toate cele 24 de categorii.

buticut
12 Feb 2009, 21:28
Pfoai ce ma enerveaza,tot ca vizitator postez :lol:

buticut
12 Feb 2009, 21:48
PS:Printre DVD-uri,se numãrã Pulp Fiction? :?

Nu ca ma gandesc deja la castig :P,dar mi-ar placea sa stiu doar din curiozitate ce titluri se pun la bataie. Eu am un wishlist pus deoparte,ar fi misto sa se regaseasca cateva din titlurile dorite printre cele oferite :)...ma gandesc ca nimeresc si eu destule cat sa castig 1 DVD macar...

Suspect de bizar
12 Feb 2009, 21:55
De la Empire,Pacientul englez,Good Will Hunting,Pulp FictionPoveste din Bronx,Carlito,Închisoarea îngerilor ºi altele îs în colecþia noua colecþie lansatã.

buticut
12 Feb 2009, 22:30
Btw,nu scapati din vedere amanuntul asta:
Nu se vor lua in considerare nici topurile partiale; predictiile trebuie facute la toate cele 24 de categorii.

Am intrat pe site-ul http://www.empirefilm.ro/dvd-ro.htm . Au oferta destul de buna :D.

Not sure about Slumdog Millionaire for Best Picture. Pe de-o parte, a castigat la BAFTA si poate tocmai asta e problema,ca nu ar fi trebuit sa castige,de obicei premiindu-se filmele British pentru ca...Academia nu o va face.

Nici statistica nu e prea buna:

"From 1968 to 1991, the BAFTA award for best British film was eliminated, but at least one British production contended for best picture every year but 1979. In those 24 years, seven British films won the best picture prize — "Sunday Bloody Sunday"(1971); "Chariots of Fire" (1981, also best picture Oscar); "Gandhi" (1982, also best picture Oscar); "Educating Rita" (1983); "The Killing Fields" (1984); "A Room With A View" (1986); and "The Commitments" (1991). Perhaps because that last film, a light-hearted romp about a budding band in Dublin, beat both "Dances With Wolves" and "The Silence of the Lambs," BAFTA reintroduced the British film award the following year."

Dar risc totusi cu Slumdog-ul,pe principiul ca poate Academia vrea sa mai schimbe macazul si sa premieze un film mai lighthearted cu care sa ii multumeasca pe toti. Vezi:
2008 - No Country For Old Men
2007 - The Departed
2006 - Crash

Ca audienta,cred ca va fi peste cea de anul trecut,desi a pierdut prin lipsa lui The Dark Knight de la Best Picture (la care ma asteptam,de altfel,nu m-ar mira ca printr-o forma de "protest" fanii TDK sa nu se uite deloc la premii). Totusi,audienta nu va fi cu mult peste, pentru ca Academia nominalizeaza filme pe care putini le-au vazut la categorii importante...


Am facut un top in ordine descrescatoare a incasarilor worldwide a filmelor nominalizate :):
$999,081,085 - The Dark Knight
$631,908,951 - Kung Fu Panda
$582,030,528 - Iron Man
$533,692,120 - Wall-E
$341,167,543 - Wanted
$220,051,688 - Bolt
$195,261,716 - The Curious Case of Benjamin Button - evident cu Brad Pitt pe afis au reusit sa stranga o suma considerabila,dar luand in considerare bugetul imens,de abia il acopera
$191,572,090 - Australia
$188,056,525 - Tropic Thunder
$160,082,925 - Hellboy II: The Golden Army
$129,547,783 - Slumdog Millionaire (care inca nu a fost lansat in multe tari)
$90,759,327 - Changeling
$87,438,966 - Vicky Cristina Barcelona
$55,995,130 - Revolutionary Road
$39,487,891 - The Duchess
$39,071,282 - Defiance
$36,480,412 - Doubt
$32,915,277 - In Bruges
$32,681,469 - Milk
$24,476,173 - The Reader
$20,915,650 - Frost/Nixon
$20,739,676 - The Wrestler
$17,348,974 - Happy-Go Lucky
$15,257,271 - The Visitor
$13,008,040 - Rachel Getting Married
$3,597,502 - Frozen River (OMG :()

Ce o sa ajute la cresterea ratingului:
- Nominalizarea lui Heath Ledger
- Hugh Jackman ca prezentator (Chicks dig 'the sexiest man alive' :lol: ),cu mentiunea ca sper sa faca glume bune,pacat doar ca nu va face pe seama lui Nicole Kidman,i-a promis :P.
- Identitatea ascunsa a celor care vor inmana premiile

Liviu-
13 Feb 2009, 20:43
Sa-mi incerc si eu norocul.

Actor in a Leading Role: Mickey Rourke

Actor in a Supporting Role: Heath Ledger

Actress in a Leading Role: Kate Winslet

Actress in a Supporting Role: Penelope Cruz

Animated Feature Film: WALL·E

Art Direction: The Curious Case of Benjamin Button

Cinematography: The Dark Knight

Costume Design: The Duchess

Directing: Danny Boyle - Slumdog Millionaire

Documentary Feature: Man on Wire

Documentary Short : The Final Inch

Film Editing: The Dark Knight

Foreign Language Film: Waltz With Bashir

Makeup: Hellboy II: The Golden Army

Music (Score): Slumdog Millionaire

Music (Song): WALL·E

Best Picture: Slumdog Millionaire

Short Film (Animated): La Maison en Petits Cubes

Short Film (Live Action): Spielzeugland

Sound Editing: The Dark Knight

Sound Mixing: The Dark Knight

Visual Effects: The Dark Knight

Writing (Adapted Screenplay): Slumdog Millionaire

Writing (Original Screenplay): Milk

vicki
13 Feb 2009, 22:09
1) Best motion picture of the year:
- The Curious Case of Benjamin Button

2) Achievement in directing:
- David Fincher (The Curious Case of Benjamin Button)

3) Performance by an actor in a leading role:
- Sean Penn (Milk)

4) Performance by an actress in a leading role:
- Kate Winslett (The Reader)

5) Performance by an actor in a supporting role:
- Heath Ledger (The Dark Night)

6) Performance by an actress in a supporting role:
- Penelope Cruz (Vicky Cristina Barcelona)

7) Best animated feature film of the year:
- Wall-E

8) Achievement in art direction:
- The Curious Case of Benjamin Button

9) Achievement in cinematography:
- The Curious Case of Benjamin Button

10) Achievement in costume design:
- The Duchess

11) Best documentary feature:
- Man on Wire

12) Best documentary short subject:
- Smile Pinki

13) Achievement in film editing:
- The Curious Case of Benjamin Button

14) Best foreign language film of the year:
- Waltz with Bashir (Israel)

15) Achievement in makeup:
- The Curious Case of Benjamin Button

16) Original score:
- Wall-E

17) Original song:
- Wall-E (Down to Earth)

18) Best animated short film:
- La Maison en Petits Cubes

19) Best live action short film:
- Spielzeugland (Toyland)

20) Achievement in sound editing:
- Slumdog Millionaire

21) Achievement in sound mixing:
- Sumdog Millionaire

22) Achievement in visual effects:
-The Dark Night

23) Adapted screenplay:
- The Curious Case of Benjamin Button

24) Original screenplay:
- Milk

M0n0
14 Feb 2009, 00:46
Daca pica multe din dvd-uri si le am deja...cer numai postere :P
Sper sa fie si ala de la The Dark Knight (posterul) inclus...ala ar fi cel mai tare...damn...
wishful thinking...

Completez lista mea, se pare ca trebuie ghicite toate 24...so:

Best Short Film, Live Action - Grisen

Best Documentary, Short Subjects - Smile Pinki

E.Floares
14 Feb 2009, 10:09
Sper sa fie si ala de la The Dark Knight (posterul) inclus...ala ar fi cel mai tare...damn...
wishful thinking...


Mai am eu vreo 2-3 postere de la TDK, dar sunt din alea traduse..."Cavalerul negru" :lol:

buticut
14 Feb 2009, 13:41
Si eu idem,renunt la dividiuri in favoarea posterelor :P, mai ales ca A Bronx Tale,Memento, Carlito's Way si The Shawshank Redemption sunt deja in colectia mea.Am vazut ca urmeaza sa lanseze Burn After Reading,m-as bucura sa fie eligible.

Suspect de bizar
14 Feb 2009, 14:51
Când se lanseazã Burn after reading/Citeºte ºi arde?

buticut
14 Feb 2009, 15:19
Empire Film zice ca in curand :D
http://www.empirefilm.ro/in-curand.htm

miercuri
14 Feb 2009, 15:22
Sper sa fie si ala de la The Dark Knight (posterul) inclus...ala ar fi cel mai tare...damn...
wishful thinking...


Mai am eu vreo 2-3 postere de la TDK, dar sunt din alea traduse..."Cavalerul negru" :lol:
Eu am un zilion de carti postale cu afisul cu Heath, doar ca-s in maghiara :P Pe cateva le-am si trimis unor prieteni prin posta cu diverse mesaje care sa-i "inveseleasca" :D

Floydman
16 Feb 2009, 15:15
De raspuns cu a, b si c

aceste chestionare (toate din aceasta sectiune) au scopul:


a. de a ghici intentiile academiei (scopul declarat de autor- PREDICTII)

b. de a arata cum ar vrea fiecare user sa arate premiile date in acest an

c. un melanj nedefinibil si neconcludent intre a si b, care nu are nici un rost, dar care banuiesc ca este exact ceea ce se va intampla cu toate chestionarele :P

glumesc :)) dar nu uitati ca glumele pleaca uneori de la realitati


PSEUDO - INDREPTARUL lui floydman pentru predictii la oscar valabile in fiecare an:


Sanse imense au urmatoarele categorii de filme:


- filme orientate catre patrie, patriotism, cinstea, corectitudinea si clarviziunea politicii Statelor Unite (interne si externe)

- filme cu minoritati (sexuale, etnice, religioase - in afara de musulmani - , si altele) asuprite, eventual dramele acelor oameni si emotia starnita de acestea

Sanse mari:

- filmele de iepoca, cu decoruri luxoase, actori celebri care joaca intre foarte bine si execrabil;

- filme tip "my way" cu oameni de succes care s-au luat la tranta cu viata si povestile lor;

- filme care exprima sau discuta filozofia si crizele vietii moderne, tipice pentru societatea americana;

- filme istorice sau fantasy cu supra-mega efecte speciale, ketchup, ambulacre sarind, urlete razboinice si alte faze misto. "this is spartaaaaaaaa"


Cerinte de concurs:

1. Macar un negru , actor, de preferinta rol pozitiv, sa nu moara la final sau daca o face sa fie eroic.
2. Un procent sporit (actori, regizori, echipe, producatori) dintr-o anumita etnie holiwoodiana asigura un procent sporit de sanse de victorie.
3. Un actor care a ratat de mai multe ori oscarul si trebuie sa il ia o data si o data, poate chiar in filmul respectiv


PS: acest indrumar nu exclude criterii gen "jocul actorilor, calitatea regizorala, reusita unui film pe ansamblul sau" care raman factori cu un rol rezonabil in acordarea premiilor, dar care sunt de multe ori umbriti de politicile de mai sus. parerea mea.

voi vota si eu. dar la mine va fi clar: PREDICTII, nu PREFERINTE. :shock:

Pitbull
16 Feb 2009, 15:23
Eu votez pe PREFERINTE, cä de alea sunt 100% sigur!

Floydman
16 Feb 2009, 15:36
pai daca unii au scopul declarat de a vota preferinte, data viitoare sa facem dolme doua topicuri

unu cu preferinte si altul cu predictii

de altfel, ar fi si foarte interesat de comparat sondajele ;)

in plus la PREFERINTE nu poti vota rational decat daca ai vazut TOATE filmele, sau macar un procent mare din ele.

la PREDICTII te poti aventura si fara sa vezi filmele, doar stiind ceva lucruri despre ele.

Liviu-
16 Feb 2009, 16:51
N-ar fi o idee rea un topic pentru preferinte. M-au durut mainile sa scriu de atatea ori Slumdog Millionaire. As fi putut scrie si BB, dar e asa slab incat nici Academia nu cred ca l-ar vota, desi simpla prezenta a lui printre nominalizati imi dovedeste ca ma insel.

StefanDo
16 Feb 2009, 16:54
cum ar fi sa nu castige la niciuna dintre cele 13 nominalizari? :D

Pitbull
16 Feb 2009, 16:58
Ar fi sweet :P :happy:
(Hai mä... Cä la machiaj, meritä.)

corinka
16 Feb 2009, 21:40
cum ar fi sa nu castige la niciuna dintre cele 13 nominalizari? :D
Teoretic, posibil; practic, imposibil. ;)

^Neo^
16 Feb 2009, 22:41
Best motion picture of the year: Slumdog Millionaire
Achievement in directing: Danny Boyle - Slumdog Millionaire
Performance by an actor in a leading role: Mickey Rourke - The Wrestler
Performance by an actress in a leading role: Kate Winslet - The Reader
Performance by an actor in a supporting role: Heath Ledger - The Dark Knight
Performance by an actress in a supporting role: Penelope Cruz - Vicky Cristina Barcelona
Original screenplay: "Milk", Written by Dustin Lance Black
Adapted screenplay: Simon Beaufoy - Slumdog Millionaire
Best animated feature film of the year: Wall-E
Best animated short film: "Presto" - Pixar
Achievement in art direction (Art Direction + Set Decoration): The Curious Case of Benjamin Button
Achievement in cinematography: The Curious Case of Benjamin Button
Achievement in costume design/ Costume: The Duchess
Best documentary feature: Man on Wire
Best documentary short subject: “The Witness - From the Balcony of Room 306”
Achievement in film editing: The Curious Case of Benjamin Button
Best foreign language film of the year: “Waltz with Bashir”
(Gomorrah, Let the Right One In or I've Loved You So Long didn't even get the short list)
Achievement in makeup: “Hellboy II: The Golden Army”
Achievement in music written for motion pictures (Original score)/ Soundtrack: Slumdog Millionaire, composed by A.R. Rahman
Achievement in music written for motion pictures (Original song): “Down to Earth” from “WALL-E” (Walt Disney)
Achievement in sound editing: WALL-E
Achievement in sound mixing: Wanted
Achievement in visual effects: “The Dark Knight”

Acestea sunt preferintele mele, sper sa fie si cat mai multe predictii corecte...

Lili1982
16 Feb 2009, 22:56
Best motion picture of the year: Slumdog Millionaire
Achievement in directing: Danny Boyle - Slumdog Millionaire
Performance by an actor in a leading role: Mickey Rourke - The Wrestler
Performance by an actress in a leading role: Kate Winslet - The Reader
Performance by an actor in a supporting role: Heath Ledger - The Dark Knight
Performance by an actress in a supporting role: Penelope Cruz - Vicky Cristina Barcelona
Original screenplay: Milk
Adapted screenplay: Simon Beaufoy - Slumdog Millionaire
Best animated feature film of the year: Wall-E
Best animated short film: Presto - Pixar
Achievement in art direction (Art Direction + Set Decoration): The Curious Case of Benjamin Button
Achievement in cinematography: The Curious Case of Benjamin Button
Achievement in costume design/ Costume: The Duchess
Best documentary feature: Man on Wire
Best documentary short subject:The Witness - From the Balcony of Room
Achievement in film editing: The Curious Case of Benjamin Button
Best foreign language film of the year:Waltz with Bashir
Achievement in makeup:Hellboy II: The Golden Army
Achievement in music written for motion pictures (Original score)Soundtrack: Slumdog Millionaire, composed by A.R. Rahman
Achievement in music written for motion pictures (Original song):Down to Earth from WALL-E (Walt Disney)
Achievement in sound editing: WALL-E
Achievement in sound mixing: Wanted
Achievement in visual effects:The Dark Knight

Mult succes tuturor participantilor !! :oops:

^Neo^
16 Feb 2009, 23:11
am uitat categoria: Live Action Short Film, unde mizez pe Manon on the Asphalt...
Multumesc!
Bafta tuturor! :)

buticut
16 Feb 2009, 23:23
[...]

Vezi ca iti lipseste categoria Best live action short film

buticut
16 Feb 2009, 23:26
Ar fi sweet :P :happy:
(Hai mä... Cä la machiaj, meritä.)

Hmm...nu stiu cat de mult e machiaj si cat de mult e CGI, ca practic i-au luat fata lui Pitt si au pus-o "digitally" pe altii :P.Initial am vrut sa merg pe mana lui Hellboy II la make-up,dar si cu 23/24 de predictii nimerite tot castig 10 DVD-uri :P (in realitate ma astept la vreo 3 :D).

buticut
16 Feb 2009, 23:38
Pentru cine mai doreste sa isi posteze predictiile, copiati categoriile de la mine,ca sa nu mai omiteti vreuna :).

1)Best Motion Picture of the Year:
2)Best Performance by an Actor in a Leading Role:
3)Best Performance by an Actress in a Leading Role:
4)Best Performance by an Actor in a Supporting Role:
5)Best Performance by an Actress in a Supporting Role:
6)Best Achievement in Directing:
7)Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen:
8)Best Writing, Screenplay Based on Material Previously Produced or Published:
9)Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Score:
10)Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Song:
11)Best Achievement in Sound:
12)Best Achievement in Sound Editing:
13)Best Achievement in Cinematography:
14)Best Achievement in Editing:
15)Best Achievement in Art Direction:
16)Best Achievement in Costume Design:
17)Best Achievement in Makeup:
18)Best Achievement in Visual Effects:
19)Best Animated Feature Film of the Year:
20)Best Foreign Language Film of the Year:
21)Best Documentary, Features:
22)Best Short Film, Live Action:
23)Best Short Film, Animated:
24)Best Documentary, Short Subjects:

Neuptolem
16 Feb 2009, 23:49
Pana cand se fac previziunile? Exista un deadline ori pana-n minutu' 1 al ceremoniei? Daca exista pe site trailere si sinopsisuri ale filmelor cu atat mai bine.

corinka
16 Feb 2009, 23:51
Pana in 20 februarie, daca bine am retinut.

buticut
16 Feb 2009, 23:57
Not to be rude,but...

READ THE DAMN RULES:

Din acest moment, pana pe 20 februarie, ora 18, putem posta aici predictiile noastre, la toate cele 24 de categorii.

Le gasiti si pe prima pagina si pe a treia.

Gloria
17 Feb 2009, 09:10
Multumesc buticut pentru ajutor cu postarea tuturor categoriilor si cu reamintirea regulamentului.
Pe de alta parte, cred ca toate DVD-urile puse la bataie si toate afisele le vei imparti cu ceilalti 2-3 care au avut pana acum curajul sa posteze predictiile lor.

Sau... in astea patru zile cate au mai ramas, prinde curaj toata lumea?

cornel
17 Feb 2009, 09:42
Pronosticurile mele pentru Oscar 2009:

Cel mai bun film: "Slumdog Millionaire",

Cel mai bun actor: Brad Pitt - "The Curious Case of Benjamin Button",

Cea mai buna actrita: Angelina Jolie - "Changeling",

Cel mai bun regizor: Danny Boyle - "Slumdog Millionaire",

Cel mai bun actor - rol secundar: Heath Ledger - "The Dark Knight",

Cea mai buna actrita - rol secundar: Penelope Cruz, "Vicky Cristina Barcelona",

Cel mai bun film strain: "The Class" (Franta),

Cel mai bun scenariu adaptat: Peter Morgan - "Frost/Nixon",

Cel mai bun scenariu original: Martin McDonagh - "In Bruges",

Cel mai bun film de animatie: "WALL-E".

Cea mai buna scenografie: "The Duchess",

Cea mai buna imagine: "Slumdog Millionaire",

Cel mai bun mixaj de sunet: "WALL-E",

Cel mai bun montaj de sunet: "The Dark Knight",

Cea mai buna coloana sonora: "WALL-E" - Thomas Newman,

Cel mai bun cantec: " Jai Ho" - "Slumdog Millionaire",

Cele mai bune costume: "The Curious Case of Benjamin Button",

Cel mai bun documentar: "The Betrayal (Nerakhoon)",

Cel mai bun documentar - scurtmetraj: : "The Witness From the Balcony of Room 306",

Cel mai bun montaj: "The Curious Case of Benjamin Button",

Cel mai bun machiaj: "The Curious Case of Benjamin Button",

Cel mai bun scurtmetraj - animatie: "Oktapodi",

Cel mai bun scurtmetraj: "Manon sur le bitume",

Cele mai bune efecte speciale: "The Dark Knight".

Leonard
17 Feb 2009, 11:40
Multumesc buticut pentru ajutor cu postarea tuturor categoriilor si cu reamintirea regulamentului.
Pe de alta parte, cred ca toate DVD-urile puse la bataie si toate afisele le vei imparti cu ceilalti 2-3 care au avut pana acum curajul sa posteze predictiile lor.
Sau... in astea patru zile cate au mai ramas, prinde curaj toata lumea?
stai puþin, sunt "puse la bãtaie" un nr fix de dvd-uri? din mesajul iniþial se înþelegea cã cine ghiceºte peste 20 de oscaruri primeºte 10 dvduri. dacã prin absurd ar fi 10 oameni care ar ghici toþi peste 20 de oscaruri, nu ar primi fiecare 10 dvd-uri, ci s-ar împãrþi, primind fiecare cîte unul?! ºi cu cît categoriile scad (mai puþine premii ghicite), cu atît sunt ºanse ca sã intre cît mai mulþi în acele categorii.
ºi eu m-aº bãga cam pe ultima sutã de metri, pentru a apuca sã vãd cît mai multe (mai am The Reader ºi The Dark Knight de vãzut dintre cele cu mai mult de o nominalizare). ºi cred cã majoritatea aºteaptã ultimul moment, din cauza regulii care interzice editarea ulterioarã a mesajelor cu predicþii.

cîºtigãtorii pot alege oricare din filmele de pe http://www.empirefilm.ro/dvd-ro.htm ? sau e o listã mai restrînsã? pentru cã pe mine un singur film m-a determinat sã vreau sã particip ("Loved" pe care de ani buni mi-l doream ºi nu-l gãseam pe net)

Gloria
17 Feb 2009, 12:22
Forumistii care vor face predictii corecte la minim 20 de categorii sunt castigatorii a 10 DVD-uri. Castigatorii ii vom afla, evident, in noaptea de duminica spre luni, pe parcursul decernarii Oscarurilor.
Cei care "nimeresc" intre 15-19 categorii castiga 7 DVD-uri cu filme, cei care au facut predictii corecte la minim 10, maximum 14 categorii primesc automat 3 DVD-uri, iar cate un DVD se va da celor care au preconinzat corect 8 sau 9 categorii. Cate un afis de film se va da celor cu minim 5, 6 sau 7 categorii preconizate corect.


Am specificat numarul de DVD-uri pe care il va primi fiecare castigator; sunt puse la bataie un numar aproximativ de DVD-uri - noi am facut o preconizare a numarului aproximativ necesar; toata lumea isi va primi premiile, asta-i sigur. Iar titlurile sunt urmatoarele:

English Patient / Pacientul Englez

Pulp Fiction

A River Runs Trough It / Candva Pe Aici Trecea Un Rau

Good Will Hunting

After Glow / In Amurg

The Shawshank Redemption / Inchisoarea Ingerilor

Godsford Park

What’s Eating Gilbert Grape / Arnie

Lonely Hearts/ Dragostea ucide

Home of the Brave/ Acasa printre cei curajosi

Where the truth lies/ Aparente inselatoare

Captain Alatriste / Capitanul Alatriste

A Bronx Tale / Poveste De Bronx

The Don Is Dead / Razboiul Mafiei

Carlito’s Way / Carlito

Leonard
17 Feb 2009, 12:28
:((
foarte tristã lista. nu mã aºteptam sã fie aºa puþine. credeam cã e vorba de cel puþin 50 de titluri. niciunul din astea nu mã intereseazã în mod deosebit (multe le am). iar posterele disponibile care sunt? (ca sã ºtiu dacã mai are rost sã mã mai bag pt ceva)

StefanDo
17 Feb 2009, 14:59
aoleu, dar chiar mereu iti pute ceva :lol:

Chambord
17 Feb 2009, 16:12
my guess:

1)Best Motion Picture of the Year: Milk
2)Best Performance by an Actor in a Leading Role: Mickey Rourke for The Wrestler
3)Best Performance by an Actress in a Leading Role: Meryl Streep for Doubt
4)Best Performance by an Actor in a Supporting Role: Heath Ledger for The Dark Knight
5)Best Performance by an Actress in a Supporting Role: Marisa Tomei for The Wrestler
6)Best Achievement in Directing: Danny Boyle for Slumdog Millionaire
7)Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen: Happy-Go-Lucky
8)Best Writing, Screenplay Based on Material Previously Produced or Published: The Curious Case of Benjamin Button
9)Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Score: The Curious Case of Benjamin Button
10)Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Song: WALL·E (2008): Peter Gabriel, Thomas Newman("Down to Earth")
11)Best Achievement in Sound: The Dark Knight
12)Best Achievement in Sound Editing: The Dark Knight
13)Best Achievement in Cinematography: Slumdog Millionaire
14)Best Achievement in Editing: The Dark Knight
15)Best Achievement in Art Direction: The Dark Knight
16)Best Achievement in Costume Design: The Duchess
17)Best Achievement in Makeup: The Curious Case of Benjamin Button
18)Best Achievement in Visual Effects: The Dark Knight
19)Best Animated Feature Film of the Year: WALL·E
20)Best Foreign Language Film of the Year: Vals Im Bashir (2008)(Israel)
21)Best Documentary, Features: Man on Wire
22)Best Short Film, Live Action: New Boy
23)Best Short Film, Animated: This Way Up
24)Best Documentary, Short Subjects: Smile Pinki

Gloria
17 Feb 2009, 18:25
Iata cateva preconizari, poate va influenteaza in clasamentele voastre:

Slumdog Millionaire va lua Oscarul pentru cel mai bun film (http://www.cinemagia.ro/news.php?news_id=11393&wnd=_default)

Pauline Kael
17 Feb 2009, 21:19
Iata cateva preconizari, poate va influenteaza in clasamentele voastre:

Slumdog Millionaire va lua Oscarul pentru cel mai bun film (http://www.cinemagia.ro/news.php?news_id=11393&wnd=_default)
Sa-mi fie cu iertaciune,dar daca se stie,la ce bun sa mai prognosticam? Si mai ales ca mie asta Oscarurile... mi se pare ca se premiaza filme mediocre,submediocre,banale,conformiste,shablonard e.La ce atata agitatie. Si la anul si mai nasol:)
Sunt filme adevarate de vazut si de discutat,si la capitolul "de distrat" ,si "de gandit".
Mie sincera sa fiu,mi se pare mai interesant ce e pe red carpet,mai vezi cate un actor bun,o barfa,o gluma,sau in culise.Restul,so boring.
Later Edit:
Acum am vazut ca se dau premii dvd-uri,o initiativa frumoasa,asa ca va urez succes,va tin pumnii.Poate arunc si eu un prognostic,dar eu n-am ambitie,va fac cadou tot,va las prin testament :lol:
Bafta,foarte frumos,eu ma uit pe net la HBO si vad si pe forum cine a luat,very nice ,o duminica noapte simpatica.Mo-bi-li-za...rrreeea.
:love: Vreau sa ia toate alea Buticut,la toate categoriile,daca se poate sa-i dati o clona a lui Depp.Si Buti,nu fii so sure of yourself never ever.Love and hugs.
Bu-ti-cut,Bu-ti-cut!

Amidome_1one
17 Feb 2009, 22:00
eu am o singura predictie si ar fi de rau daca nu iese, si ar fi nedrept sa nu iasa asa:cel mai bun actor in rol secundar-HEATH LEDGER :P RIP

buticut
17 Feb 2009, 22:04
Si Buti,nu fi so sure of yourself never ever.Love and hugs.
Bu-ti-cut,Bu-ti-cut!



Hmm...nu stiu cat de mult e machiaj si cat de mult e CGI, ca practic i-au luat fata lui Pitt si au pus-o "digitally" pe altii :P.Initial am vrut sa merg pe mana lui Hellboy II la make-up,dar si cu 23/24 de predictii nimerite tot castig 10 DVD-uri :P (in realitate ma astept la vreo 3 :D).

This didn't sound too optimistic :P.

Categoriile cu cele mai mari sanse de ne-nimereala pt mine :):
1)Best Short Film, Live Action
2)Best Short Film, Animated
3)Best Documentary, Short Subjects
4)Best Achievement in Sound Editing: Wall-E e un strong contender
5)Best Achievement in Sound: Could be Slumdog Millionaire
6)Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Song: Jai Ho iar e un strong contender
7)Best Achievement in Editing: Again,could be Slumdog Millionaire
8)Best Performance by an Actress in a Supporting Role: Penelope Cruz pare favorita, Viola Davis is a dark horse
9)Best Performance by an Actor in a Leading Role: Sean Penn sau Rourke



...ceea ce ar insemna 15/24. Nici nu concep sa castig peste 7 DVD-uri,nr poate doar in jos sa mearga :). Am riscat cu TDK la Editing,Sound Editing si Sound,bazandu-ma pe rezultatele de anul trecut, cand si The Bourne Ultimatum a luat Oscarul la toate cele 3 categorii. Cred ca dintre filmele de animatie,doar "The Incredibles" a reusit sa ia Oscarul si pentru Sound Editing si probabil il va lua si Wall-E.

This year's Oscars are kinda unpredictable :).
Si poate chiar va avea loc un mare upset si Meryl Streep si Kate Winslet se vor elimina reciproc,iar Leo va castiga...
EDIT: Ilustra.films a mai adaugat doua categorii care ii lipseau,la sesizarea mea :).

Black
18 Feb 2009, 10:52
Best motion picture: The Curious Case of Benjamin Button
Directing: Danny Boyle - Slumdog Millionaire
Best actor: Sean Penn - Milk
Supporting actor: Heath Ledger - Dark Knight
Best actress: Kate Winslet - The Reader
Supporting actress: Penelope Cruz - Vicky Cristina Barcelona
Best animated feature: Wall-E
Art direction: The Curious Case of Benjamin Button
Cinematography: The Curious Case of Benjamin Button
Costume design: The Duchess
Documentary feature: Encounters at the End of the World
Documentary short subject: The Conscience of Nhem En
Film editing: Slumdog Millionaire
Best foreign language film: The Class (France)
Makeup: The Curious Case of Benjamin Button
Original score: Slumdog Millionaire
Original song: Down to Earth (Wall-E)
Best animated short film: This Way Up
Best live action short film: New Boy
Sound editing: Slumdog Millionaire
Sound mixing: The Dark Knight
Visual effects: The Dark Knight
Adapted screenplay: The Curious Case of Benjamin Button
Original screenplay: Milk

Lili1982
18 Feb 2009, 13:06
Multumesc buticut pentru avertizare...
La categoria Best Live Action Short Film sper sa castige SPIELZEUGLAND (TOYLAND).
Stiu ca vor fi cateva surprize anul acesta...sa speram ca fac parte din categoria celor placute :happy:

Bafta multa dragilor !! :)

Gloria
18 Feb 2009, 14:21
Iata cateva preconizari, poate va influenteaza in clasamentele voastre:

Slumdog Millionaire va lua Oscarul pentru cel mai bun film (http://www.cinemagia.ro/news.php?news_id=11393&wnd=_default)
Sa-mi fie cu iertaciune,dar daca se stie,la ce bun sa mai prognosticam?

Si Poate arunc si eu un prognostic!
Pai, arunca, arunca pronosticul, nici nu stii si te faci cu premiul cel mare - adica 10 DVD-uri. Astea pe langa recunoasterea intregului forum.
Eu am pus linkul acela cu articolul, tocmai ca sa incing spiritele :D

Buticut, Pauline, inscrieti-va si la concursul Miss Cinemagia :love: din Cafenea!

Pitbull
18 Feb 2009, 15:24
Best motion picture: The Curious Case of Benjamin Button

Nope, o sä ia "Supravietuitoru'". :sleep:

norina
18 Feb 2009, 15:53
Best motion picture: The Curious Case of Benjamin Button
Directing: Danny Boyle - Slumdog Millionaire
Best actor: Sean Penn - Milk
Supporting actor: Heath Ledger - Dark Knight
Best actress: Kate Winslet - The Reader
Supporting actress: Penelope Cruz - Vicky Cristina Barcelona
Best animated feature: Wall-E
Art direction: The Curious Case of Benjamin Button
Cinematography: The Curious Case of Benjamin Button
Costume design: The Duchess
Film editing: Slumdog Millionaire
Best foreign language film: The Class (France)
Makeup: The Curious Case of Benjamin Button
Original score: Slumdog Millionaire
Original song: Down to Earth (Wall-E)
Sound editing: Slumdog Millionaire
Sound mixing: The Dark Knight
Visual effects: The Dark Knight
Adapted screenplay: The Curious Case of Benjamin Button
Original screenplay: In Bruges

Pitbull
18 Feb 2009, 16:37
Best motion picture: The Curious Case of Benjamin Button

Nope, o sä ia "Supravietuitoru'!!!".
:x

Suspect de bizar
18 Feb 2009, 18:16
Io mã mulþumesc cu un singur DVD,„Pulp Fiction”.

europe_east
19 Feb 2009, 18:23
Bag si eu niste predictii:

1) Best motion picture of the year:

Slumdog

2) Achievement in directing:

Slumdog

3) Performance by an actor in a leading role:

Mickey Rourke

4) Performance by an actress in a leading role:

Kate Winslett

5) Performance by an actor in a supporting role:

Heath Ledger

6) Performance by an actress in a supporting role:

Penelope Cruz

7) Best animated feature film of the year:

Wall-E

8 Achievement in art direction:

Changeling

9) Achievement in cinematography:

Slumdog

10) Achievement in costume design:

The Duchess

11) Best documentary feature:

Man on Wire

12) Best documentary short subject:

The Witness

13) Achievement in film editing:

Slumdog

14) Best foreign language film of the year:

Waltz with Bashir

15) Achievement in makeup:

The Curious Case of BB

16) Original score:

Slumdog

17) Original song:

Slumdog- Jay Ho

18 Best animated short film:

La Maison en petits cubes

19) Best live action short film:

Manon on the asphalt

20) Achievement in sound editing:

Slumdog

21) Achievement in sound mixing:

The Dark Knight

22) Achievement in visual effects:

The Dark Night

23) Adapted screenplay:

The Curious Case of BB

24) Original screenplay:

Happy Go Lucky

Neuptolem
19 Feb 2009, 20:41
As ruga echipa CineMagia sa prelungeasca termenul cu previziunile Oscar 2009, in seara asta nu am timp iar maine am nevoie sa studiez cateva ore filmele (sinopsis + trailer) si nu voi reusi sa (ma hotarasc) / studiez pana la ora 18:00. Ora 00:00 ar fi perfect ori 18:00 sambata pe 21.02, ideal.

Multumesc anticipat!

buticut
19 Feb 2009, 21:52
Oh c'mon... :hmm:.Regulile sunt reguli,nu esti tu mai special ca sa se schimbe pentru tine.Asa as putea si eu cere de ex sa imi mai schimb alegerile,dar nu o fac,pentru ca sunt fair play.

freackboy
19 Feb 2009, 22:41
Stiti ce nu inteleg eu? De ce este nominalizat filmul "The Curious Case of Benjamin Button" la categoria efecte speciale cand sunt cel putin 2 filme care ar trebui sa-i ia locu. Cum ar fi The day the Earth stood still sau Hellboy2 . In The Curios... are vreo 2 scene in care sunt efecte speciale(scena de razboi si cea cu submarinu ) si cand e copil mic are capul facut partial pe calculator. :lol: . Acest lucru m-a cam suparat :((

freackboy
19 Feb 2009, 22:45
A era sa uit ,sunt 100% sigur ca v-a lua Heath Ledger-rol secundar si cel mai bun film va fi "The Curious Case of Benjamin Button :D Restul nu sunt sigur daaaaaaaar majoritatea oscarurilor le va lua tot "The Curious... :P

miercuri
19 Feb 2009, 22:47
Da-ti peste peste mana, Benjamin Button e de departe veriga cea mai slaba.

buticut
19 Feb 2009, 22:53
Stiti ce nu inteleg eu? De ce este nominalizat filmul "The Curious Case of Benjamin Button" la categoria efecte speciale cand sunt cel putin 2 filme care ar trebui sa-i ia locu. Cum ar fi The day the Earth stood still sau Hellboy2 . In The Curios... are vreo 2 scene in care sunt efecte speciale(scena de razboi si cea cu submarinu ) si cand e copil mic are capul facut partial pe calculator. :lol: . Acest lucru m-a cam suparat :((

:shock: :shock:
Uite de ce: http://www.youtube.com/watch?v=qZQ7hguhn9o

cris2122
19 Feb 2009, 23:58
1. Best motion picture of the year:
Slumdog Millionaire

2. Achievement in directing:

Slumdog Millionaire

3. Performance by an actor in a leading role:

Mickey Rourke

4. Performance by an actress in a leading role:

Kate Winslett

5. Performance by an actor in a supporting role:

Heath Ledger

6. Performance by an actress in a supporting role:

Penelope Cruz

7. Best animated feature film of the year:

Wall-E

8. Achievement in art direction:

The Curious Case of Benjamin Button

9. Achievement in cinematography:

The Dark Knight

10. Achievement in costume design:

The Duchess

11. Best documentary feature:

Trouble the Water

12. Best documentary short subject:

Smile Pinki

13. Achievement in film editing:

Slumdog Millionaire

14. Best foreign language film of the year:

Vals Im Bashir

15. Achievement in makeup:

The Curious Case of Benjamin Button

16. Original score:

Slumdog Millionaire

17. Original song
Slumdog Millionaire- Jay Ho

18. Best animated short film:

Presto

19. Best live action short film:

Grisen

20. Achievement in sound editing:

Iron Man

21. Achievement in sound mixing:

Wanted

22. Achievement in visual effects:

The Dark Night

23. Adapted screenplay:

Slumdog Millionaire


24. Original screenplay:

In Bruges

corinka
19 Feb 2009, 23:59
chiar, de ce se poate vota numai pana in 20? de ce nu se poate pana in 22? intreb si eu asa, ca oricum am votat. weekend-ul asta vreau sa vad Benjamin Button, asa ca, cine stie, poate imi trece prin cap sa imi editez predictiile...

buticut
20 Feb 2009, 01:41
chiar, de ce se poate vota numai pana in 20?

C'est la vie! :)
Dar in cazul in care schimbati aici regulamentul,propun sa fie schimbat si la celalalt concurs si limita sa fie de 1000 de cuvinte :P.

Leonard
20 Feb 2009, 09:18
chiar, de ce se poate vota numai pana in 20? de ce nu se poate pana in 22?
deja cîºtigãtorii oscar sunt stabiliþi. 2 angajaþi ai Academiei cunosc toate informaþiile de cîteva zile. între timp probabil au spus membrilor familiilor lor, prietenilor lor, care la rîndul lor vor rãspîndi vestea, iar pînã pe 22 e posibil sã se afle ºi pe la noi... :)

Jubilee
20 Feb 2009, 10:51
1)Best Motion Picture of the Year: Slumdog Millionaire
2)Best Performance by an Actor in a Leading Role: Mickey Rourke (The Wrestler)
3)Best Performance by an Actress in a Leading Role: Kate Winslet (The Reader)
4)Best Performance by an Actor in a Supporting Role: Heath Ledger (The Dark Knight)
5)Best Performance by an Actress in a Supporting Role: Penélope Cruz (Vicky Cristina Barcelona)
6)Best Achievement in Directing: Danny Boyle (Slumdog Millionaire)
7)Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen: WALL·E
8)Best Writing, Screenplay Based on Material Previously Produced or Published: Slumdog Millionaire
9)Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Score: Slumdog Millionaire
10)Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Song: A.R. Rahman, Sampooran Singh Gulzar ("Jai Ho")
11)Best Achievement in Sound: The Dark Knight
12)Best Achievement in Sound Editing: The Dark Knight
13)Best Achievement in Cinematography: The Curious Case of Benjamin Button
14)Best Achievement in Editing: Slumdog Millionaire
15)Best Achievement in Art Direction: The Curious Case of Benjamin Button
16)Best Achievement in Costume Design: The Duchess
17)Best Achievement in Makeup: The Curios Case of Benjamin Button
18)Best Achievement in Visual Effects: The Dark Knight
19)Best Animated Feature Film of the Year: WALL·E
20)Best Foreign Language Film of the Year: Vals Im Bashir
21)Best Documentary, Features: Man on Wire
22)Best Short Film, Live Action: Grisen
23)Best Short Film, Animated: La Maison en Petits Cubes
24)Best Documentary, Short Subjects: The Witness from the Balcony of Room 306

tank240388
20 Feb 2009, 16:02
BEST MOTION PICTURE: SLUMDOG MILLIONAIRE
BEST ACTOR: SEAN PENN (MILK)
BEST ACTRESS: KATE WINSLET (THE READER)
BEST SUPPORTING ACTOR: HEATH LEDGER (THE DARK KNIGHT)
BEST SUPPORTING ACTRESS: PENELOPE CRUZ (VICKY CRISTINA BARCELONA)
BEST DIRECTOR: DANNY BOYLE (SLUMDOG MILLIONAIRE)
BEST ORIGINAL SCREENPLAY: DUSTIN LANCE BLACK (MILK)
BEST ADAPTED SCREENPLAY: SIMON BEAUFOY (SLUMDOG MILLIONAIRE)
BEST ANIMATED FEATURE: WALL-E
BEST FILM EDITING: SLUMDOG MILLIONAIRE
BEST CINEMATOGRAPHY: SLUMDOG MILLIONAIRE
BEST ORIGINAL SONG: “JAI HO” (SLUMDOG MILLIONAIRE)
BEST ORIGINAL SCORE: A.R. RAHMAN (SLUMDOG MILLIONAIRE)
BEST ART DIRECTION: THE CURIOUS CASE OF BENJAMIN BUTTON
BEST VISUAL EFFECTS: THE CURIOUS CASE OF BENJAMIN BUTTON
BEST MAKE UP: THE CURIOUS CASE OF BENJAMIN BUTTON
BEST COSTUME DESIGN: THE DUCHESS
BEST SOUND EDITING: SLUMDOG MILLIONAIRE
BEST SOUND MIXING: SLUMDOG MILLIONAIRE
BEST FOREIGN LANGUAGE FILM: WALTZ WITH BASHIR
BEST DOCUMENTARY: MAN ON WIRE
BEST DOCUMENTARY SHORT: SMILE PINKI
BEST LIVE ACTION SHORT: TOYLAND
BEST ANIMATED SHORT: LA MASION EN PETITS CUBES

Leonard
20 Feb 2009, 16:50
predicþiile mele în ordinea ºi formularea de pe imdb:

Best Motion Picture of the Year
Curious Case of Benjamin Button, The (2008) - Kathleen Kennedy (I); Frank Marshall (I); Ceán Chaffin

Best Performance by an Actor in a Leading Role
Wrestler, The (2008) - Mickey Rourke

Best Performance by an Actress in a Leading Role
Reader, The (2008) - Kate Winslet

Best Performance by an Actor in a Supporting Role
Dark Knight, The (2008) - Heath Ledger

Best Performance by an Actress in a Supporting Role
Curious Case of Benjamin Button, The (2008) - Taraji P. Henson

Best Achievement in Directing
Curious Case of Benjamin Button, The (2008) - David Fincher

Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen
Milk (2008) - Dustin Lance Black

Best Writing, Screenplay Based on Material Previously Produced or Published
Frost/Nixon (2008) - Peter Morgan (I)

Best Achievement in Cinematography
Slumdog Millionaire (2008) - Anthony Dod Mantle

Best Achievement in Art Direction
Curious Case of Benjamin Button, The (2008) - Donald Graham Burt (art director); Victor J. Zolfo (set decorator)

Best Achievement in Costume Design
Duchess, The (2008) - Michael O'Connor (I)

Best Achievement in Sound
WALL·E (2008) - Tom Myers (II); Michael Semanick; Ben Burtt

Best Achievement in Editing
Slumdog Millionaire (2008) - Chris Dickens

Best Achievement in Sound Editing
Slumdog Millionaire (2008) - Tom Sayers; Glenn Freemantle

Best Achievement in Visual Effects
Dark Knight, The (2008) - Nick Davis (II); Chris Corbould (I); Timothy Webber (II); Paul J. Franklin

Best Achievement in Makeup
Curious Case of Benjamin Button, The (2008) - Greg Cannom

Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Song
Slumdog Millionaire (2008) - A.R. Rahman; Maya Arulpragasam
- For the song "O Saya".

Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Score
Milk (2008) - Danny Elfman

Best Short Film, Animated
Presto (2008) - Doug Sweetland

Best Short Film, Live Action
Spielzeugland (2007) - Jochen Alexander Freydank

Best Documentary, Short Subject
Smile Pinki (2008) - Megan Mylan

Best Documentary, Features
Encounters at the End of the World (2007) - Werner Herzog; Henry Kaiser (II)

Best Foreign Language Film of the Year
Vals Im Bashir (2008)
- Israel.

Best Animated Feature Film of the Year
WALL·E (2008) - Andrew Stanton (I)

Pauline Kael
20 Feb 2009, 16:55
Mai e voie cu predictii azi?Macar off concurs. :)

lostbreaker
20 Feb 2009, 16:58
Best Motion Picture of the Year:
The Curious Case of Benjamin Button (2008): Ceán Chaffin, Kathleen Kennedy, Frank Marshall

Best Performance by an Actor in a Leading Role:
Sean Penn for Milk (2008)

Best Performance by an Actress in a Leading Role:
Kate Winslet for The Reader (2008)

Best Performance by an Actor in a Supporting Role:
Heath Ledger for The Dark Knight (2008)

Best Performance by an Actress in a Supporting Role:
Amy Adams for Doubt (2008/I)


Best Achievement in Directing:
Ron Howard for Frost/Nixon (2008)


Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen:
Milk (2008): Dustin Lance Black


Best Writing, Screenplay Based on Material Previously Produced or Published:
The Curious Case of Benjamin Button (2008): Eric Roth, Robin Swicord


Best Achievement in Cinematography:
The Dark Knight (2008): Wally Pfister


Best Achievement in Editing:
The Curious Case of Benjamin Button (2008): Angus Wall, Kirk Baxter


Best Achievement in Art Direction:
Revolutionary Road (2008): Kristi Zea, Debra Schutt

Best Achievement in Costume Design:
The Duchess (2008): Michael O'Connor


Best Achievement in Makeup:
Hellboy II: The Golden Army (2008): Mike Elizalde, Thomas Floutz

Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Score:
Slumdog Millionaire (2008): A.R. Rahman


Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Song:
WALL·E (2008): Peter Gabriel, Thomas Newman("Down to Earth")

Best Achievement in Sound:
The Dark Knight (2008): Ed Novick, Lora Hirschberg, Gary Rizzo


Best Achievement in Sound Editing:
WALL·E (2008): Ben Burtt, Matthew Wood


Best Achievement in Visual Effects:
The Dark Knight (2008): Nick Davis, Chris Corbould, Timothy Webber,

Best Animated Feature Film of the Year:
WALL·E (2008): Andrew Stanton

Best Foreign Language Film of the Year:
Entre les murs (2008)(France)


Best Documentary, Features:
Encounters at the End of the World (2007): Werner Herzog, Henry Kaiser


Best Documentary, Short Subjects:
The Witness from the Balcony of Room 306: Adam Pertofsky, Margaret Hyde

Best Short Film, Animated:
Presto (2008): Doug Sweetland


Best Short Film, Live Action:
New Boy (2007): Steph Green, Tamara Anghie

buticut
20 Feb 2009, 17:26
In the Nick of Time :lol:

valik
20 Feb 2009, 17:59
Vreau si eu sa particip si din pacate am aflat cam tarziu de concurs :( Plsss luati in cosiderare si optiunele mele!!!

1. Cel mai bun film: "Slumdog Millionaire"
2. Cel mai bun actor: Sean Penn - "Milk"
3. Cea mai buna actrita: Kate Winslet - "The Reader"
4. Cel mai bun regizor: Danny Boyle - "Slumdog Millionaire"
5. Cel mai bun actor - rol secundar: Heath Ledger - "The Dark Knight"
6. Cea mai buna actrita - rol secundar: Penelope Cruz, "Vicky Cristina Barcelona"
7. Cel mai bun film strain: "The Class" (Franta)
8. Cel mai bun scenariu adaptat: Simon Beaufoy - "Slumdog Millionaire"
9. Cel mai bun scenariu original: Dustin Lance Black - "Milk"
10. Cel mai bun film de animatie: "WALL-E"
11. Cea mai buna scenografie: "The Curious Case of Benjamin Button"
12. Cea mai buna imagine: "The Curious Case of Benjamin Button"
13. Cel mai bun mixaj de sunet: "The Dark Knight"
14. Cel mai bun montaj de sunet: "The Dark Knight"
15. Cea mai buna coloana sonora: "WALL-E" - Thomas Newman .
16. Cel mai bun cantec: "Down to Earth" - "WALL-E"
17. Cele mai bune costume: "The Duchess"
18. Cel mai bun documentar: "Man on Wire"
19. Cel mai bun documentar - scurtmetraj: "The Conscience of Nhem En"
20. Cel mai bun montaj: "The Dark Knight"
21. Cel mai bun machiaj: "Hellboy II: The Golden Army"
22. Cel mai bun scurtmetraj - animatie: "Presto"
23. Cel mai bun scurtmetraj: "Auf der Strecke (On the Line)"
24. Cele mai bune efecte speciale: "Iron Man"

Pauline Kael
20 Feb 2009, 18:02
Va iubesc pe toti,dar de ce nu scrieti si de ce credeti ca vor lua astia premiul,sau de ce aveti aceste premonitii?Sper sa am timp si sa revin.
Ma enerveaza americanii cu premiile lor si cu stereotipia asta de acrede ca valoarea unui lucru artistic sta in premiile lor.Cu cenzura lor numita "political correctness" ,cu evreii,gayi,afro si toate alea.Nu mai ai voie sa zici nik.

StefanDo
20 Feb 2009, 18:11
ar trebui sa te cheme Loredana :)

Pauline Kael
20 Feb 2009, 18:18
Care Loredana? :) Scuze Loredana,oricine ai fi.

StefanDo
20 Feb 2009, 18:25
of, trebuia sa te numesti Loredana :P
ca sa le zici...

Pauline Kael
20 Feb 2009, 18:29
:lol:

Gloria
20 Feb 2009, 19:02
extindem cu cateva ore posibilitatea de vot;

Neuptolem
20 Feb 2009, 19:05
Am revenit. Pana la 00:00, okay?
Gloria, imi poti da un link cu pagina unde erau toate filmele cu toate categoriile cu linkuri la randul lor catre paginile respective de pe site (Cinemagia)? Imi vei inlesni actiunea, nu prea am urmarit ce se intampla ins ectiunea asta si sunt cam dezorientat. Thanks!

buticut
20 Feb 2009, 19:06
You lazy ass! :lol:
Dar in cazul in care schimbati aici regulamentul,propun sa fie schimbat si la celalalt concurs si limita sa fie de 1000 de cuvinte
Daca tot ati schimbat aici regulamentul,nu se poate si dincolo? :P

Neuptolem
20 Feb 2009, 19:12
http://www.cinemagia.ro/news.php?news_id=11439&hist=1&wnd=_default
am gasit.

SithB
20 Feb 2009, 19:36
Cel mai bun film:slumdog millionaire
Cel mai bun actor:Mickey Rourke-The Wrester
Cea mai buna actrita:Kate Winslet-The reader
Cel mai bun regizor-Danny Boyle-Slumdog Millionaire
Cel mai bun actor rol secundar-Heath Ledger-The dark Knight
Cea mai buna actrita rol secundar-Penelope Cruz-Vicky Cristina Barcelona
Cel mai bun film strain-Waltz with Bashir
Cel mai bun scenariu adaptat-Simon Beaufoy-Slumdog Millionaire
Cel mai bun scenariu original-Pete Docter-Wall-E
Cel mai bun film de animatie-Wall-E
Cea mai buna scenografie-The Curios case of Benjamin Button
Cea mai buna imagine-The Dark Knight
Cel mai bun mixaj de sunet-The Dark Knight
Cea mai buna coloana sonora-Danny Elfman-Slumdog Millionaire
Cel mai bun documentar-Man on wire
Cel mai bun cantec-Wall-e Down to earth
Cel mai bun montaj-The dark knight
Cel mai bun machiaj-The curios case of benjamin button
Cele mai bune efecte speciale-The DArk Knight
Cel mai bun scurtmetraj - animatie-Lavatory - Lovestory
Cele mai bune costume-The Curious Case of Benjamin Button

buticut
20 Feb 2009, 19:46
Vezi ca nu ai toate cele 24 de categorii...

corinka
20 Feb 2009, 20:29
Da-ti peste peste mana, Benjamin Button e de departe veriga cea mai slaba.
peste mana sau peste gura?

buticut
20 Feb 2009, 20:31
Da-ti peste peste mana, Benjamin Button e de departe veriga cea mai slaba.
peste mana sau peste gura?

Da-ti peºte peste mana...
FIXED! :)

Axel
20 Feb 2009, 20:39
Performance by an actor in a leading role:

* Mickey Rourke

Performance by an actor in a supporting role:

* Heath Ledger

Performance by an actress in a leading role:

* Kate Winslet

Performance by an actress in a supporting role:

* Penélope Cruz

Best animated feature film of the year

* WALL-E

Achievement in art direction

* Slumdog Millionaire

Achievement in cinematography

* The Reader

Achievement in costume design

* Australia

Achievement in directing

* Slumdog Millionaire

Best documentary feature

* Encounters at the End of the World

Best documentary short subject

* Smile Pinki

Achievement in film editing

* Frost/Nixon

Best foreign language film of the year

* Waltz with Bashir

Achievement in makeup

* The Curious Case of Benjamin Button

Achievement in music written for motion pictures (Original score)

* WALL-E

Achievement in music written for motion pictures (Original song)

* Down to Earth

Best motion picture of the year

* Slumdog Millionaire

Best animated short film

* La Maison en Petits Cubes

Best live action short film

* Manon on the Asphalt

Achievement in sound editing

* WALL-E

Achievement in sound mixing

* WALL-E

Achievement in visual effects

* The Curious Case of Benjamin Button

Adapted screenplay

* The Reader

Original screenplay

* Milk

Pauline Kael
20 Feb 2009, 21:21
Ceva imi spune ca nu "Slumdog..." va lua Oscarul(cel mai bun film,regie).Si ca Benjamin asta pe care-l stuipitzi voi...ofera niste surprize.

Suspect de bizar
20 Feb 2009, 21:24
Sau „Frost/Nixon” sau „Milk/Milk-Preþul curajului” cã-s politice ºi deh.

Apopo care stã pe forum în noaptea Oscarurilor?

Pauline Kael
20 Feb 2009, 21:25
Mai repede "Milk",e in trend rau sa-i pupi pe gay.

Suspect de bizar
20 Feb 2009, 21:27
Exact.

Pauline Kael
20 Feb 2009, 21:28
Sau „Frost/Nixon” sau „Milk/Milk-Preþul curajului” cã-s politice ºi deh.

Apopo care stã pe forum în noaptea Oscarurilor?
Eu,pen' ca ma uit pe HBO pe net,n-am la teveu HBO.Sa vad daca pot si una si alta simultan,concomitent si in acelasi timp. :P

buticut
20 Feb 2009, 21:29
Dar e si mai in trend sa pretinzi ca esti deschis spre globalizare si sa-i dai Oscarul unui film plasat in Mumbai.

Pauline Kael
20 Feb 2009, 21:31
Ba nu,nu-l ia.Pariem?:)

Suspect de bizar
20 Feb 2009, 21:31
Sau i-o dau lui „.....Button”.Aºa sã le arate tuturor cã-s ei Academia ºi-s ºmecheri.

Pauline Kael
20 Feb 2009, 21:33
Asa crec si eu,Suspectule,MilK sau Benjamin. :)

buticut
20 Feb 2009, 21:34
Ba nu,nu-l ia.Pariem?:)
Da! Daca voi castiga,va trebui sa ma aprobi in toate :D.
Daca Buttonul ia Oscarul pentru cel mai bun film,nu voi mai urmari nicio ceremonie,pana cand nu va fi nominalizat Johnny Depp (cu putin noroc,asta se va intampla la anu' :lol: -deja este laudat pentru prestatia sa din Public Enemies,in urma screeningurilor pentru 500 de spectatori ce au avut loc saptamana trecuta). Apropo de Johnny,dintre proiectele sale viitoare Public Enemies, In the Hands of Dante, The Rum Diary si Shantaram smell like Oscar material...

Pauline Kael
20 Feb 2009, 21:34
Nu,asta nu.Ce mai e si aia?Orice altceva,de exemplu ...un rinichi,dar nu asta. :lol:

Dany23
20 Feb 2009, 21:37
1,Cel mai bun film: "The Curious Case of Benjamin Button
2.Cel mai bun actor:Mickey Rourke - "The Wrestler"
3.Cea mai buna actrita:Kate Winslet - "The Reader"
4.Cel mai bun regizor: Danny Boyle - "Slumdog Millionaire"
5.Cel mai bun actor - rol secundar:Heath Ledger - "The Dark Knight"
6.Cea mai buna actrita - rol secundar:Penelope Cruz, "Vicky Cristina Barcelona"
7.Cel mai bun film strain:"Waltz With Bashir" (Israel).
8.Cel mai bun scenariu adaptat: Simon Beaufoy - "Slumdog Millionaire."
9.Cel mai bun scenariu original: Pete Docter - "WALL-E."
10.Cel mai bun film de animatie: "WALL-E".
11.Cea mai buna scenografie:"The Curious Case of Benjamin Button"
12.Cea mai buna imagine:"The Dark Knight"
13.Cel mai bun mixaj de sunet:"WALL-E"
14.Cel mai bun montaj de sunet:"The Dark Knight
15.Cea mai buna coloana sonora:James Newton Howard; "Milk"
16.Cel mai bun cantec: "Down to Earth" - "WALL-E
17.Cele mai bune costume:"The Duchess"
18.Cel mai bun documentar:"Encounters at the End of the World
19.Cel mai bun machiaj: "The Curious Case of Benjamin Button"
20.Cel mai bun scurtmetraj - animatie: Presto
21.Cel mai bun scurtmetraj:"New Boy"
22.Cele mai bune efecte speciale: Iron Man
23. Adapted screenplay:Slumdog Millionaire
24. Original screenplay:In Bruges

corinka
20 Feb 2009, 21:44
Mai repede "Milk",e in trend rau sa-i pupi pe gay.
Crezi ca razbuna brokeback mountain? apropo, mie chiar mi s-a parut mai bun crash decat brokeback.

buticut
20 Feb 2009, 21:44
23 si 24? Cititi in saracie regulile,trebuie la TOATE categoriile,adica la 24!!Deja ma dor degetele de cat tot am tastat asta.

Suspect de bizar
20 Feb 2009, 21:45
Mai repede "Milk",e in trend rau sa-i pupi pe gay.
Crezi ca razbuna brokeback mountain? apropo, mie chiar mi s-a parut mai bun crash decat brokeback.

ªi mie.

corinka
20 Feb 2009, 21:46
Apopo care stã pe forum în noaptea Oscarurilor?
buna idee! Apopo(u :huh: ) e vreo aluzie la milk?

Suspect de bizar
20 Feb 2009, 21:47
:lol: :lol: :lol:
Nu,greºealã de tipar. :oops:

corinka
20 Feb 2009, 21:48
Dar e si mai in trend sa pretinzi ca esti deschis spre globalizare si sa-i dai Oscarul unui film plasat in Mumbai.
nope. britanicii pupa in fund indieni si pakistanezi. americanii pupa in fund negri si evrei.

Pauline Kael
20 Feb 2009, 21:49
Ba nu,nu-l ia.Pariem?:)
Da! Daca voi castiga,va trebui sa ma aprobi in toate :D.
Daca Buttonul ia Oscarul pentru cel mai bun film,nu voi mai urmari nicio ceremonie,pana cand nu va fi nominalizat Johnny Depp (cu putin noroc,asta se va intampla la anu' :lol: -deja este laudat pentru prestatia sa din Public Enemies,in urma screeningurilor pentru 500 de spectatori ce au avut loc saptamana trecuta). Apropo de Johnny,dintre proiectele sale viitoare Public Enemies, In the Hands of Dante, The Rum Diary si Shantaram smell like Oscar material...
Mi lav,(with an irish accent),stii ca asta n-ar fi primul sau ultimul film mediocru premiat de ei.

Suspect de bizar
20 Feb 2009, 21:49
ªi gay-ii.

ªi le mai fac ceva cu fundu'.

Pauline Kael
20 Feb 2009, 21:50
ªi le mai fac ceva cu fundu'.

Ce anume? :w00t:

Suspect de bizar
20 Feb 2009, 21:51
Tastatura mea nu poate suporta asemenea cuvinte :oops: ce ar descrie ce fac cu acea parte a organismului.

corinka
20 Feb 2009, 21:51
cine la cine? americanii la gays? si ce?

sowreen
20 Feb 2009, 21:54
Cel mai bun film: "The Curious Case of Benjamin Button"

Cel mai bun actor: Mickey Rourke - "The Wrestler"

Cea mai buna actrita: Kate Winslet - "The Reader"

Cel mai bun regizor: Danny Boyle - "Slumdog Millionaire"

Cel mai bun actor - rol secundar: Robert Downey Jr. - "Tropic Thunder"

Cea mai buna actrita - rol secundar: Taraji P. Henson - “The Curious Case of Benjamin Button”

Cel mai bun film strain: "Departures" (Japonia)

Cel mai bun scenariu adaptat: Eric Roth si Robin Swicord - "The Curious Case of Benjamin Button"

Cel mai bun scenariu original: Dustin Lance Black - "Milk"

Cel mai bun film de animatie: "Kung Fu Panda"

Cea mai buna scenografie: "The Curious Case of Benjamin Button"

Cea mai buna imagine: "Slumdog Millionaire".

Cel mai bun mixaj de sunet: "WALL-E"

Cel mai bun montaj de sunet: "Wanted"

Cea mai buna coloana sonora: "Defiance" - James Newton Howard

Cel mai bun cantec: "Down to Earth" - "WALL-E"

Cele mai bune costume: "Milk"

Cel mai bun documentar: "Trouble the Water".

Cel mai bun documentar - scurtmetraj: : "The Conscience of Nhem En"

Cel mai bun montaj: "Frost/Nixon"

Cel mai bun machiaj: "The Dark Knight"

Cel mai bun scurtmetraj - animatie: "This Way Up".

Cel mai bun scurtmetraj: "Manon sur le bitume"

Cele mai bune efecte speciale: "The Curious Case of Benjamin Button"

Pauline Kael
20 Feb 2009, 21:55
Eu ma grabesc sa pun o predictie din asta.Habar n-am cum sta treaba,dar ma joc.daca voi castiga,cedez tot lui Buticut.dar nu va fi nevoie,ca isi ia ea singurica.
Suspect,pls,nu fi exagerat,ce ar zice ALS sau cineva super si g.daca ar intra pe aici? Ar spune ca traim in Evul Mediu.Gluma e gluma,dar,intelegeti. :)

Suspect de bizar
20 Feb 2009, 21:57
Io pe ALS sincer nu-l ºtiu.ªtiu cã-i critic ºi era forumist.

corinka
20 Feb 2009, 21:58
ai dreptate. eu nu am nimic impotriva filmelor cu gay, sa castige daca merita, adica daca sunt filme bune, nu sa castige doar din cauza subiectului. asa ca m-am bucurat cand a castigat crash.

corinka
20 Feb 2009, 21:59
Io pe ALS sincer nu-l ºtiu.ªtiu cã-i critic ºi era forumist.
eu am o carte scrisa de el. Lars Von Trier - Filmele, femeile, fantomele. Imi place.

Suspect de bizar
20 Feb 2009, 21:59
Mie-mi plac toate genurile de filme.Cu negri,evrei,gay,lesbiene,actriþe porno cu condiþia sã fie bine fãcute.

corinka
20 Feb 2009, 22:01
doar actritele porno? au si pornistii premiile lor. venus, parca, sau asa ceva.

Pauline Kael
20 Feb 2009, 22:03
cel mai bun film:

The Curious Case of Benjamin Button

Cel mai bun actor într-un rol principal:

Sean Penn (Milk)
Cea mai bunã actriþã într-un rol principal:

Angelina Jolie (Changeling
Cel mai bun actor în rol secundar:

Heath Ledger (The Dark Knight)
Cea mai bunã actriþã în rol secundar:
Penelope Cruz (Vicky Cristina Barcelona
Cel mai bun regizor
Ron Howard, “Frost/Nixon”
Cel mai bun scenariu original
Marttin McDonagh, “In Bruges”
Cel mai bun scenariu adaptat
Peter Morgan, “Frost/Nixon”
Cel mai bun film animat
“Wall-E”


Revin,am pus la nimereala si pe ghicite. Cam ce ar vrea ei,nu eu :happy:
http://www.oscar.com/nominees/?pn=nominees

corinka
20 Feb 2009, 22:09
e ghost dog al lui jarmusch pe tv 1000. asa ca va las.

buticut
20 Feb 2009, 22:10
Stai linistita,o sa il mai dea de cel putin 8 ori.Doar eu l-am prins de 3 ori la tv in decurs de 2 saptamani :).

corinka
20 Feb 2009, 22:12
m-am inselat. cred ca e altadata. tocmai a inceput misery.

Suspect de bizar
20 Feb 2009, 22:12
e ghost dog al lui jarmusch pe tv 1000. asa ca va las.
Nu îi.

Pauline Kael
20 Feb 2009, 22:16
Acum serios,eu chiar sper sa ai drepate cu predictiile Buti,mai ales ca te-ai documentat,dar trebuie sa tii cont de mofturile lor,criticii americani au fost mereu imprevizibili,n-a existat an in care sa nu se produca vreo dezamagire.Daca ar fi sa facem un top cu cate filme ar fi meritat sa fie in cursa si cate sunt si care,situatia s-ar suci dramatic.

corinka
20 Feb 2009, 22:16
mi-am dat sama.

Pauline Kael
20 Feb 2009, 22:17
Nu-i nimic la teve,mai bine puneti-va un dvd si gata.Eu ma duc la King Kong,cred,sau la Dogville.

buticut
20 Feb 2009, 22:18
Eu ma duc la King Kong.
Sper ca n-ai rau de inaltime :lol: .

corinka
20 Feb 2009, 22:21
De regula ia Oscarul pt best movie filmul cu cele mai multe nominalizari, cu exceptii o data la cativa ani.
Tot asa, de obicei, pt regie ia regizorul filmului care castiga si la best movie. anul asta cred ca e din ala cu exceptie si ia boyle pt slumdog (presupunand ca nu e exceptie la best movie si ia BB). dc tot a luat globul si bafta, sa ia ceva important si la oscar.
iar pt actori, au sanse cei care joaca roluri de schizofrenici, retardati... anul asta nu stiu sa fie cazul. penelope parca se cam apropie, ca era cam dusa pictorita din vicky....

buticut
20 Feb 2009, 22:25
Oscarurile de acum vor fi imprevizibile...Anul trecut eram sigura de o gramada de castigatori,in afara de actrite si Visual Effects,unde chiar nu ma asteptam sa ia Compasul.

Suspect de bizar
20 Feb 2009, 22:32
Apropo buticut,crezi c-o sã-mi iasã cel puþin 8 categorii la pronosticuri sã câºtig un DVD? :)

Neuptolem
20 Feb 2009, 22:48
Previziunile mele:

1)Best Motion Picture of the Year: "The Curious Case of Benjamin Button"
2)Best Performance by an Actor in a Leading Role: Frank Langella
3)Best Performance by an Actress in a Leading Role: Melissa Leo
4)Best Performance by an Actor in a Supporting Role: Heath Ledger
5)Best Performance by an Actress in a Supporting Role: Amy Adams
6)Best Achievement in Directing: David Fincher
7)Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen: Dustin Lance Black - "Milk"
8)Best Writing, Screenplay Based on Material Previously Produced or Published: Simon Beaufoy - "Slumdog Millionaire"
9)Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Score: "Slumdog Millionaire" - A.R. Rahman
10)Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Song: "O Saya" - "Slumdog Millionaire"
11)Best Achievement in Sound: "The Dark Knight"
12)Best Achievement in Sound Editing: "The Dark Knight"
13)Best Achievement in Cinematography: "The Reader"
14)Best Achievement in Editing: "The Dark Knight"
15)Best Achievement in Art Direction: "The Curious Case of Benjamin Button"
16)Best Achievement in Costume Design: "Milk"
17)Best Achievement in Makeup: "The Curious Case of Benjamin Button"
18)Best Achievement in Visual Effects: "The Dark Knight"
19)Best Animated Feature Film of the Year: "WALL-E"
20)Best Foreign Language Film of the Year: "Waltz With Bashir"
21)Best Documentary, Features: "Man on Wire"
22)Best Short Film, Live Action: "Auf der Strecke (On the Line)"
23)Best Short Film, Animated: "Presto"
24)Best Documentary, Short Subjects: "The Witness From the Balcony of Room 306"

wihay
20 Feb 2009, 22:50
Imi incerc si eu norocul :)


Cel mai bun film: "Slumdog Millionaire"

Cel mai bun actor: Brad Pitt - "The Curious Case of Benjamin Button"

Cea mai buna actrita: Kate Winslet - "The Reader"

Cel mai bun regizor: David Fincher - "The Curious Case of Benjamin Button"

Cel mai bun actor - Michael Shannon - “Revolutionary Road”

Cea mai buna actrita - rol secundar: Taraji P. Henson - “The Curious Case of Benjamin Button”

Cel mai bun film strain: "Waltz With Bashir" (Israel).

Cel mai bun scenariu adaptat: Eric Roth si Robin Swicord - "The Curious Case of Benjamin Button"

Cel mai bun scenariu original: Dustin Lance Black - "Milk"

Cel mai bun film de animatie: "Bolt"

Cea mai buna scenografie: "The Curious Case of Benjamin Button"

Cea mai buna imagine: "Slumdog Millionaire".

Cel mai bun mixaj de sunet: "The Dark Knight"

Cel mai bun montaj de sunet: "The Dark Knight"

Cea mai buna coloana sonora: "The Curious Case of Benjamin Button" - Alexandre Desplat;

Cel mai bun cantec: "O Saya" - "Slumdog Millionaire"

Cele mai bune costume: "The Curious Case of Benjamin Button"

Cel mai bun documentar:"Man on Wire"

Cel mai bun documentar - scurtmetraj: : "The Witness From the Balcony of Room 306".

Cel mai bun montaj: "Slumdog Millionaire".

Cel mai bun machiaj: "The Curious Case of Benjamin Button"

Cel mai bun scurtmetraj - animatie: "This Way Up".

Cel mai bun scurtmetraj: "Auf der Strecke (On the Line)"

Cele mai bune efecte speciale: "The Dark Knight"

buticut
20 Feb 2009, 22:54
Apropo buticut,crezi c-o sã-mi iasã cel puþin 8 categorii la pronosticuri sã câºtig un DVD? :)

Sa speram :).
Terminati sa mai cobiti cu Benji Button 4 Best Picture,ca ma supar rau :x .

Pauline Kael
20 Feb 2009, 23:03
:lol:
Adevarul e ca e cam prost.Macar Milk ala sa fie sau altul din ele.Am o presimtire ca nu va fi nici Slumdog ,nici Benjamin.

buticut
20 Feb 2009, 23:14
E prea tarziu pentru presimtiri,am pariat deja pe Slumdog :lol:

buticut
21 Feb 2009, 00:18
Un articol interesant despre posibilele rasturnari de situatie de la Oscaruri...si eu ma tem ca s-ar putea pana la urma sa nu il ia Winslet. Tot nu inteleg ce au avut atata de criticat discursurile ei.Rolul lor este sa critice filme,de cand s-au specializat si in discursuri?Da-mi mie Globul de Aur si o sa leg 3 vorbe intr-un minut...

http://www.suntimes.com/entertainment/zwecker/1440727,CST-FTR-zp20.article

SithB
21 Feb 2009, 00:20
Cel mai bun film:Slumdog Millionaire
Cel mai bun actor:Mickey Rourke-The Wrestler
Cea mai buna actrita:Kate Winslet-The reader
Cel mai bun regizor-Danny Boyle-Slumdog Millionaire
Cel mai bun actor rol secundar-Heath Ledger-The dark Knight
Cea mai buna actrita rol secundar-Penelope Cruz-Vicky Cristina Barcelona
Cel mai bun film strain-Waltz with Bashir
Cel mai bun scenariu adaptat-Simon Beaufoy-Slumdog Millionaire
Cel mai bun scenariu original-Pete Docter-Wall-E
Cel mai bun film de animatie-Wall-E
Cea mai buna scenografie-The Curios case of Benjamin Button
Cea mai buna imagine-The curios case of Benjamin Button
Cel mai bun mixaj de sunet-The Dark Knight
Cel mai bun montaj de sunet-The Dark Knight
Cea mai buna coloana sonora-Danny Elfman-Slumdog Millionaire
Cel mai bun documentar-Man on wire
Cel mai bun cantec-Wall-e Down to earth
Cel mai bun montaj-The dark knight
Cel mai bun machiaj-The curios case of benjamin button
Cele mai bune efecte speciale-The Dark Knight
Cel mai bun scurtmetraj - animatie-Lavatory - Lovestory
Cel mai bun scurtmetraj-Auf der Strecke (On the Line)
Cele mai bune costume-The Curious Case of Benjamin Button
Cel mai bun documentar scurt metraj-The Final Inch

buticut
21 Feb 2009, 00:21
Acum sunt toate :).

SithB
21 Feb 2009, 00:24
Mai lasati vreo 2 zile stirea de pe site cu ultimele ore de pariat sa mai induceti in eroare si pe altii.

buticut
21 Feb 2009, 00:25
Unii mai au si viata sociala...

europe_east
21 Feb 2009, 04:15
Adevarul e ca pentru prima data de cand ma stiu am vazut scurtele animate care sunt nominalizate, si ce sa zic, DE DEPARTE cel mai bun mi se pare cel japonez, La Maison en petits cubes... Un film foarte delicat si subtil, cu MULT suflet... In zece minute filmul asta a reusit sa ma melancolizeze cum filme de doua ore nu reusesc... I-as da premiul cu ambele maini, dar mi-e teama ca academicienii vor gandi altfel...

Apoi mie mi-a placut mult si Oktapodi, un film francez de trei minute, foarte funny, m-am stricat de ras. Si This Way Up e bun, forte original prin poveste, si bine facut, mai flashy, s-ar putea sa le placa mai mult... Mi-a placut si Lavatory-Lovestory, mai cautata povestea, dar e tot o poveste cu suflet. In schimb acest 'Presto' mi s-a parut nasol de tot. Comercial pana-n oase, impecabil facut ce-i drept, dar ar fi asa o mare nedreptate sa-i dea lui premiul...........:(

Chambord
21 Feb 2009, 09:28
unde ai gasit scurtele astea ? sunt pe torente ? n-am apucat sa ma uit

Gloria
21 Feb 2009, 09:38
SE POATE PARIA PANA ASTAZI, SAMBATA, 21 FEBRUARIE ORA 24.00

Am extins perioada de vot, ca sa participe cat mai multi!

europe_east
21 Feb 2009, 09:44
unde ai gasit scurtele astea ? sunt pe torente ? n-am apucat sa ma uit
le-am vazut la cinema- banuiesc ca se gasesc si pe alte cai.

butter_fingers
21 Feb 2009, 11:08
Best Motion Picture of the Year:
Slumdog Millionaire

Best Performance by an Actor in a Leading Role:
Sean Penn (Milk)

Best Performance by an Actress in a Leading Role:
Kate Winslet (The Reader)

Best Performance by an Actor in a Supporting Role:
Heath Ledger (The Dark Knight)

Best Performance by an Actress in a Supporing Role:
Penelope Cruz (Vicky Cristina Barcelona)

Best Achievement in Directing:
Danny Boyle (Slumdog Millionaire)

Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen:
Milk

Best Writing, Screenplay Based on Material Previously Produced or Published:
The Curious Case of Benjamin Button

Best Achievement in Cinematography:
Slumdog Millionaire

Best Achievement in Editing:
Slumdog Millionaire

Best Achievement in Art Direction:
Changeling

Best Achievement in Costume Design:
The Dutchess

Best Achievement in Makeup:
The Curious Case of Benjamin Button

Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Score:
The Curious Case of Benjamin Button

Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Song:
Wall-E ("Down to Earth")

Best Achievement in Sound:
The Dark Knight

Best Achievement in Sound Editing:
The Dark Knight

Best Achievement in Visual Effects:
The Curious Case of Benjamin Button

Best Animated Feature Film of the Year:
Wall-E

Best Foreign Language Film of the Year:
Vals im Bashir

Best Documentary, Features:
Man on Wire

Best Documentary, Short Subjects:
Smile Pinki

Best Short Film, Animated:
Presto

Best Short Film, Live Action:
Grisen

andreinic
21 Feb 2009, 11:14
1)Best Motion Picture of the Year: Christian Colson (Slumdog Millionaire)

2)Best Performance by an Actor in a Leading Role: Mickey Rourke (The Wrestler)

3)Best Performance by an Actress in a Leading Role: Kate Winslet (The Reader)

4)Best Achievement in Directing: Danny Boyle (Slumdog Millionaire)

5)Best Performance by an Actor in a Supporting Role: Heath Ledger (The Dark Knight)

6)Best Performance by an Actress in a Supporting Role: Penélope Cruz (Vicky Cristina Barcelona)

7)Best Foreign Language Film of the Year: Vals Im Bashir (Israel)

8)Best Writing, Screenplay Based on Material Previously Produced or Published: Simon Beaufoy (Slumdog Millionaire)

9)Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen: Andrew Stanton, Jim Reardon, Pete Docter (WALL·E)

10)Best Animated Feature Film of the Year: Andrew Stanton (WALL·E)

11)Best Achievement in Art Direction: Donald Graham Burt, Victor J. Zolfo (The Curious Case of Benjamin Button)

12)Best Achievement in Cinematography: Claudio Miranda (The Curious Case of Benjamin Button)

13)Best Achievement in Sound: Ed Novick, Lora Hirschberg, Gary Rizzo (The Dark Knight)

14)Best Achievement in Sound Editing: Richard King (The Dark Knight)

15)Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Score: A.R. Rahman (Slumdog Millionaire)

16)Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Song: A.R. Rahman, Sampooran Singh Gulzar ("Jai Ho")

17)Best Achievement in Costume Design: Michael O'Connor (The Duchess)

18)Best Documentary, Features: James Marsh, Simon Chinn (Man on Wire)

19)Best Documentary, Short Subjects: Adam Pertofsky, Margaret Hyde (The Witness from the Balcony of Room 306)

20)Best Achievement in Editing: Chris Dickens (Slumdog Millionaire)

21)Best Achievement in Makeup: Greg Cannom (The Curios Case of Benjamin Button)

22)Best Short Film, Animated: Kunio Katô (La Maison en Petits Cubes)

23)Best Short Film, Live Action: Tivi Magnusson, Dorthe Warnø Høgh (Grisen)

24)Best Achievement in Visual Effects: Nick Davis, Chris Corbould, Timothy Webber, Paul J. Franklin (The Dark Knight)

Pauline Kael
21 Feb 2009, 11:44
Best Motion Picture of the Year
The Reader (2008): Anthony Minghella, Sydney Pollack, Donna Gigliotti, Redmond Morris-surprise!


Best Performance by an Actor in a Leading Role
Frank Langella for Frost/Nixon (2008)(Sean Penn for Milk (2008/I)),sigur unul din acestia,no way,Rourke)

Best Performance by an Actress in a Leading Role
Kate Winslet for The Reader (2008)( sau Angelina Jolie,ar fi ceva sa-l ia chiar Meryl,ceea ce n-ar fi prea socant)

Best Performance by an Actor in a Supporting Role
Heath Ledger for The Dark Knight (2008)(Robert Downey Jr. for Tropic Thunder (2008),a interpretat rolul unui afro-american...so.Sper sa nu fie atat de insensibili sa nu-l dea ca un omagiu si so long lui Heath,God Bless Him)

Best Performance by an Actress in a Supporting Role
Viola sau Amy "Doubt"(nu stiu bine actritele astea,dar ma indoiesc ca Penelope il va lua,desi as vrea.Rolul ei e considerat prea frivol si pe cat de iubit Woody in Europa ,pe atat a cazut in dizgratie in America)

Best Achievement in Directing
David Fincher for The Curious Case of Benjamin Button (2008)(incasarile,deh)

Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen
In Bruges (2008): Martin McDonagh

Best Writing, Screenplay Based on Material Previously Produced or Published
Frost/Nixon (2008): Peter Morgan

Best Achievement in Cinematography
The Dark Knight (2008): Wally Pfister

Best Achievement in Editing
Slumdog Millionaire (2008): Chris Dickens

Best Achievement in Art Direction
Changeling (2008): James J. Murakami, Gary Fettis(Revolutionary Road)

Best Achievement in Costume Design
The Duchess (2008): Michael O'Connor(The Curious Case of Benjamin Button (2008): Jacqueline West)

Best Achievement in Makeup
The Dark Knight (2008): John Caglione Jr., Conor O'Sullivan

Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Score
Slumdog Millionaire (2008): A.R. Rahman

Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Song
Slumdog Millionaire (2008):

Best Achievement in Sound
Slumdog Millionaire (2008): Ian Tapp, Richard Pryke, Resul Pookutty(TDK)

Best Achievement in Sound Editing

Wanted (2008): Wylie Stateman


Best Achievement in Visual Effects

The Dark Knight (2008): Nick Davis, Chris Corbould, Timothy Webber, Paul J. Franklin


Best Animated Feature Film of the Year
WALL·E (2008): Andrew Stanton


Best Foreign Language Film of the Year
Vals Im Bashir (2008)(Israel)


Best Documentary, Features

Encounters at the End of the World (2007): Werner Herzog, Henry Kaiser(habar n-am)

Best Documentary, Short Subjects
have no idea-revin

Best Short Film, Animated
Oktapodi (2007): Emud Mokhberi, Thierry Marchand

Best Short Film, Live Action
la fel,nu m-am documentat

Pe cat de asteptate sunt ploaia de premii la Benjamin Button si Slumdog Millionaire,nu se va intampla.Filme mai grave,mai serioase vor lua premiile.Sper.

corinka
21 Feb 2009, 12:02
Un articol interesant despre posibilele rasturnari de situatie de la Oscaruri...si eu ma tem ca s-ar putea pana la urma sa nu il ia Winslet. Tot nu inteleg ce au avut atata de criticat discursurile ei.Rolul lor este sa critice filme,de cand s-au specializat si in discursuri?Da-mi mie Globul de Aur si o sa leg 3 vorbe intr-un minut...

http://www.suntimes.com/entertainment/zwecker/1440727,CST-FTR-zp20.article
Ce porcarie! Ce legatura au discursurile? Si chiar si tema filmului si "teoria" ca "justifica" Holocaustul... Si atunci, daca un actor il interpreteaza magistral pe Hitler sau pe Stalin, nu ar trebui sa ia Oscar din cauza personajului interpretat?!

corinka
21 Feb 2009, 12:07
De "lista-fantoma" ati auzit? Aparuse si in "Evenimentul zilei", dar n-am mai gasit articolul. Dar am dat de acesta:
http://www.menreport.ro/timp-liber/faze-chestii/premiile-oscar-se-stiu-castigatorii.html

Pauline Kael
21 Feb 2009, 12:09
chiar, de ce se poate vota numai pana in 20? de ce nu se poate pana in 22?
deja cîºtigãtorii oscar sunt stabiliþi. 2 angajaþi ai Academiei cunosc toate informaþiile de cîteva zile. între timp probabil au spus membrilor familiilor lor, prietenilor lor, care la rîndul lor vor rãspîndi vestea, iar pînã pe 22 e posibil sã se afle ºi pe la noi... :)
Deci,a aflat cineva ceva? L-a sunat pe Heath? Vine maine noapte Heath?
Leo,e clar ca suntem subiectivi,si ca alora nu le pasa de preferintele noastre.Daca ai ales-o pe Taraji,e clar ca ai facut-o dintr-un imbold personal.
Nimic nu e imposibil,pacat ca Slumdog asta respecta reteta de film mediocru-dupa-o -anume- reteta care le place americanilor(din fericire filmul e anglo-indian,ceea ce ar fi o stirbire in mandria yankee).La fel consider" No Country for old men".Filme seci,supraevaluate,cu idei interesante,dar plicticoase si fortate.Sper sa nu ia Slumdog,desi Buticut a pariat pe el. :P :)

Pauline Kael
21 Feb 2009, 12:35
Winslet si Cruz au fost nominalizate si in 2007,s-ar putea sau nu,sa ia acum Oscar.Meryl e nominalizata in fiecare an,ceea ce (desi o admir) mi se pare exagerat.

Pauline Kael
21 Feb 2009, 12:41
http://www.oscar.com/

Pentru cei care nu prind HBO,puteti urmari pe net,la trei noaptea festivitatea:
http://www.canale-tv.net/
Cautati HBO si instalati ce va cere.
Fatzairea pe red carpet si party de dupa la E! Entertaiment televison,(prind).

http://uk.eonline.com/uberblog/index.jsp
Cu placere,enjoy.
http://www.teddyandmoo.com/blog/

buticut
21 Feb 2009, 12:44
De "lista-fantoma" ati auzit? Aparuse si in "Evenimentul zilei", dar n-am mai gasit articolul. Dar am dat de acesta:
http://www.menreport.ro/timp-liber/faze-chestii/premiile-oscar-se-stiu-castigatorii.html

Da,dar ce gasisem eu era putin diferit.O dadeau pe Amy Adams castigatoare de ex.Oricum mi se pare fake.Cel mai batator la ochi e
Brad Pitt (The Curious Case of Benjamin Button)
Daca o sa ii dea lui Oscarul,o sa le trimit tuturor placinte cu carne cu surpriza...

Thanks Pauline :).Desi la E! cred ca o sa bage doar live blog,ca la Globuri.

Pauline Kael
21 Feb 2009, 12:48
http://www.oscar.com/

Pentru cei care nu prind HBO,puteti urmari pe net,la trei noaptea festivitatea:
http://www.canale-tv.net/
Cautati HBO si instalati ce va cere.
Fatzairea pe red carpet si party de dupa la E! Entertaiment televison,(prind).

http://uk.eonline.com/uberblog/index.jsp
Cu placere,enjoy.
http://www.teddyandmoo.com/blog/
Cu placere,Buti(fara ranchiuna cu Slumdog) :)
La E! am vazut la tv red carpet cu bafta,ploua si toti aveau umbrele de la orange.
Daca citesti ce scrie acolo(mai sus),te apuca lehamitea: cica Heath nu ia Oscar ci Hoffman,si nu Slumdog.S-a votat!

Pauline Kael
21 Feb 2009, 12:55
http://uk.eonline.com/uberblog/b100762_oscar_watch_how_heath_ledger_slumdog.html

:(

buticut
21 Feb 2009, 13:00
Neah,incearca doar sa gaseasca o explicatie de ce si in favoarea cui s-ar putea sa piarda favoritii.
Desi orice e posibil...chiar si The Reader sa fie ales Best Picture...

Pauline Kael
21 Feb 2009, 13:20
Da,sper sa fie macar un show reusit.Asa cum imi spuneai aseara sexiest man,Hugh va prezenta.Interesant,sa fie si unul frumos si destept.

http://uk.eonline.com/uberblog/b80210_complete_list_of_nominations_81st.html

Leonard
21 Feb 2009, 13:39
dacã ºtiam cã se amînã cu 30 de ore deadline-ul îmi amînam ºi eu predicþiile. mai aveam luate de vãzut douã de la foreign language (Entre les Murs ºi Revenge; aºa am ales Waltz pentru cã era singurul vãzut, deºi nu prea m-a impresionat), un documentar (Man on Wire; aºa l-am ales pe singurul vãzut, cel de Herzog care oricum m-a cucerit ºi nu-mi pare rãu) ºi Changeling. dar nu conteazã, vreau sã nimeresc puþine cît sã mã încadrez la postere, nu la dvd-uri. pe cele de la foreign language oricum aveam de gînd sã le vãd, indiferent de oscar ºi concurs dar nu mã mai grãbesc cã am alte treburi ºi oricum n-aº avea voie sã editez mesajul cu predicþiile.


Deci,a aflat cineva ceva? L-a sunat pe Heath? Vine maine noapte Heath?
Leo,e clar ca suntem subiectivi,si ca alora nu le pasa de preferintele noastre.Daca ai ales-o pe Taraji,e clar ca ai facut-o dintr-un imbold personal.
evident cã m-aº bucura sã ia mai mult P.Cruz, dar mã gîndesc cã are ºanse mai mari Taraji pentru cã anul ãsta ar însemna sã nu dea oscar vreunui actor de culoare (iar la celelalte trei categorii nu sunt nominalizãri colorate). Viola din Doubt are un rol totuºi mic de tot (dacã apare 5 minute în tot filmul), pe cînd ponderea lui Taraji a fost mai mare ºi rolul mai solicitant.
la actori am ales Rourke, deºi Sean e favoritul meu dar nu cred cã i-ar mai da încã un oscar aºa curînd.
la supporting actor, Hoffman ºi Shannon mi-au plãcut mai mult, dar e trendul cu Heath care a murit ºi ar fi aproape imposibil sã nu ia.
la Actress cred cã ar merita Meryl Streep dar are destule oscaruri iar Winslet multe nominalizãri necîºtigãtoare, de aceea am ales-o. dacã ar fi fost nominalizatã pentru Revolutionary Road, ar fi fost ºi favorita mea. n-am înþeles de ce au ales s-o bage cu rolul din The Reader care e mai secundar ºi mai puþin solicitant ºi filmul mai slab decît RR.

Nimic nu e imposibil,pacat ca Slumdog asta respecta reteta de film mediocru-dupa-o -anume- reteta care le place americanilor(din fericire filmul e anglo-indian,ceea ce ar fi o stirbire in mandria yankee).La fel consider" No Country for old men".Filme seci,supraevaluate,cu idei interesante,dar plicticoase si fortate.Sper sa nu ia Slumdog,desi Buticut a pariat pe el. :P :)
dacã ia Slumdogu marele premiu, io mã-nsor.

buticut
21 Feb 2009, 14:07
Vezi sa alegi verighete frumoase :).
Si eu as mai avea de editat,dar inghit in sec...:P

stafida
21 Feb 2009, 16:51
1.Cel mai bun film:"Slumdog Millionaire"
2.Cel mai bun actor: Mickey Rourke - "The Wrestler"
3.Cea mai buna actrita: Kate Winslet - "The Reader"
4.Cel mai bun regizor: Danny Boyle - "Slumdog Millionaire"
5.Cel mai bun actor rol secundar: Heath Ledger - "The Dark Knight"
6.Cea mai buna actrita rol secundar: Penelope Cruz, "Vicky Cristina Barcelona"
7.Cel mai bun film strain: "Waltz With Bashir" (Israel)
8.Cel mai bun scenariu adaptat: Simon Beaufoy - "Slumdog Millionaire"
9.Cel mai bun scenariu original: Martin McDonagh - "In Bruges"
10.Cel mai bun film de animatie: "WALL-E"
11.Cea mai buna scenografie: "The Curious Case of Benjamin Button"
12.Cea mai buna imagine: "Slumdog Millionaire"
13.Cel mai bun mixaj de sunet: "WALL-E"
14.Cel mai bun montaj de sunet: "WALL-E"
15.Cea mai buna coloana sonora: "The Curious Case of Benjamin Button" - Alexandre Desplat
16.Cel mai bun documentar:"The Betrayal (Nerakhoon)"
17.Cel mai bun cantec: "Down to Earth" - "WALL-E"
18.Cel mai bun montaj: "Slumdog Millionaire"
19.Cel mai bun machiaj: "The Curious Case of Benjamin Button"
20.Cele mai bune efecte speciale: "The Curious Case of Benjamin Button"
21.Cel mai bun scurtmetraj - animatie: "Presto"
22.Cel mai bun scurtmetraj: "New Boy"
23.Cele mai bune costume: "The Curious Case of Benjamin Button"
24.Cel mai bun documentar scurt metraj: "The Conscience of Nhem En"

E.Floares
21 Feb 2009, 20:10
Best Motion Picture of the Year
Slumdog Millionaire (2008): Christian Colson

Best Performance by an Actor in a Leading Role
Mickey Rourke for The Wrestler (2008)

Best Performance by an Actress in a Leading Role
Kate Winslet for The Reader (2008)

Best Performance by an Actor in a Supporting Role
Heath Ledger for The Dark Knight (2008)

Best Performance by an Actress in a Supporting Role
Viola Davis for Doubt (2008/I)

Best Achievement in Directing
Gus Van Sant for Milk (2008/I)

Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen
Milk (2008/I): Dustin Lance Black

Best Writing, Screenplay Based on Material Previously Produced or Published
Slumdog Millionaire (2008): Simon Beaufoy

Best Achievement in Cinematography
The Dark Knight (2008): Wally Pfister

Best Achievement in Editing
The Dark Knight (2008): Lee Smith

Best Achievement in Art Direction
The Curious Case of Benjamin Button (2008): Donald Graham Burt, Victor J. Zolfo

Best Achievement in Costume Design
The Duchess (2008): Michael O'Connor

Best Achievement in Makeup
The Curious Case of Benjamin Button (2008): Greg Cannom

Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Score
Slumdog Millionaire (2008): A.R. Rahman

Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Song
Slumdog Millionaire (2008): A.R. Rahman, Sampooran Singh Gulzar("Jai Ho")

Best Achievement in Sound
The Dark Knight (2008): Ed Novick, Lora Hirschberg, Gary Rizzo

Best Achievement in Sound Editing
The Dark Knight (2008): Richard King

Best Achievement in Visual Effects
The Dark Knight (2008): Nick Davis, Chris Corbould, Timothy Webber, Paul J. Franklin

Best Animated Feature Film of the Year
WALL·E (2008): Andrew Stanton

Best Foreign Language Film of the Year
Vals Im Bashir (2008)(Israel)

Best Documentary, Features
Man on Wire (2008): James Marsh, Simon Chinn

Best Documentary, Short Subjects
The Final Inch (2009): Irene Taylor Brodsky, Tom Grant

Best Short Film, Animated
This Way Up (2008): Alan Smith, Adam Foulkes

Best Short Film, Live Action
Manon sur le bitume (2007): Elizabeth Marre, Olivier Pont

TheMerovingian
21 Feb 2009, 20:16
-Cel mai bun film: The Reader

-Cel mai bun actor: Mickey Rourke - “The Wrestler”
-Cea mai buna actrita: Kate Winslet - “The Reader”

-Cel mai bun regizor: Danny Boyle - "Slumdog Millionaire"

-Cel mai bun actor - rol secundar: Michael Shannon - “Revolutionary Road”

-Cea mai buna actrita - rol secundar: Viola Davis - “Doubt”

-Cel mai bun film strain: “The Class” (Franta);

-Cel mai bun scenariu adaptat: Eric Roth si Robin Swicord - “The Curious Case of Benjamin Button”;

-Cel mai bun scenariu original: Courtney Hunt - “Frozen River”

-Cel mai bun film de animatie: Wall-e

-Cea mai buna scenografie: “The Curious Case of Benjamin Button”
-Cele mai bune costume: “The Duchess”;

-Cel mai bun montaj: “Slumdog Millionaire”;

-Cel mai bun machiaj: “The Dark Knight”;

-Cel mai bun scurtmetraj - animatie: “Presto”
-Cele mai bune efecte speciale: “Iron Man”

Pauline Kael
21 Feb 2009, 20:52
@Leonard
Documentarele si filmele scurte n-am timp si sincer,nici chef sa le caut,asa ca sar peste.
la actori am ales Rourke, deºi Sean e favoritul meu dar nu cred cã i-ar mai da încã un oscar aºa curînd.
Mda,sa nu uitam ca Hillary Swank a luat in 5 ani doua Oscaruri cu doua roluri grele,in"Boys don't cry" si "Million dollar baby".Daca actorul a depus destul efort si regizorul a stiut cum sa-l puna in valoare,Academia apreciaza asta.
Inca o data,nu cred ca va lua Oscar Slumdog.Si ar fi groaznic sa nu ia Heath,chiar daca era viu,merita asta.Despre actritele in rolurile secundare nu stiu prea multe,btw ai vazut"Doubt"?Eu nu inca.Iar Meryl...presupun ca a avut roluri mai bune.Sunt sigura totusi ca vor incerca sa premieze calitatea (atat cat este).

basty
21 Feb 2009, 21:13
1. Cel mai bun film: "Slumdog Millionaire"
2. Cel mai bun actor: Sean Penn - "Milk"
3. Cea mai buna actrita: Kate Winslet - "The Reader"
4. Cel mai bun regizor: Danny Boyle - "Slumdog Millionaire"
5. Cel mai bun actor - rol secundar: Heath Ledger - "The Dark Knight"
6. Cea mai buna actrita - rol secundar: Penelope Cruz, "Vicky Cristina Barcelona"
7. Cel mai bun film strain: "The Class" (Franta)
8. Cel mai bun scenariu adaptat: Simon Beaufoy - "Slumdog Millionaire"
9. Cel mai bun scenariu original: Dustin Lance Black - "Milk"
10. Cel mai bun film de animatie: "WALL-E"
11. Cea mai buna scenografie: "The Curious Case of Benjamin Button"
12. Cea mai buna imagine: "The Curious Case of Benjamin Button"
13. Cel mai bun mixaj de sunet: "Slumdog Millionaire"
14. Cel mai bun montaj de sunet: "Slumdog Millionaire"
15. Cea mai buna coloana sonora: "WALL-E" - Thomas Newman .
16. Cel mai bun cantec: "Down to Earth" - "WALL-E"
17. Cele mai bune costume: "The Duchess"
18. Cel mai bun documentar: "Man on Wire"
19. Cel mai bun documentar - scurtmetraj: "The Conscience of Nhem En"
20. Cel mai bun montaj: "The Dark Knight"
21. Cel mai bun machiaj: "The Curious Case of Benjamin Button "
22. Cel mai bun scurtmetraj - animatie: "Presto"
23. Cel mai bun scurtmetraj: "Auf der Strecke (On the Line)"
24. Cele mai bune efecte speciale: "Iron Man"

costellino
21 Feb 2009, 21:15
• Cel mai bun film: "Slumdog Millionaire"
• Cel mai bun actor: Mickey Rourke - "The Wrestler"
• Cea mai buna actrita: Kate Winslet - "The Reader"
• Cel mai bun regizor: Danny Boyle - "Slumdog Millionaire"
• Cel mai bun actor - rol secundar: Heath Ledger - "The Dark Knight"
• Cea mai buna actrita - rol secundar: Amy Adams - "Doubt"
• Cel mai bun film strain: "Departures" (Japonia)
• Cel mai bun scenariu adaptat: David Hare - "The Reader"
• Cel mai bun scenariu original: Martin McDonagh - "In Bruges"
• Cel mai bun film de animatie: "WALL-E"
• Cea mai buna scenografie: "The Dark Knight"
• Cea mai buna imagine: "Slumdog Millionaire"
• Cel mai bun mixaj de sunet: "The Dark Knight"
• Cel mai bun montaj de sunet: "WALL-E"
• Cea mai buna coloana sonora: "Defiance" - James Newton Howard
• Cel mai bun cantec: "Down to Earth" - "WALL-E"
• Cele mai bune costume: "The Curious Case of Benjamin Button"
• Cel mai bun documentar: "Man on Wire"
• Cel mai bun documentar - scurtmetraj: "The Conscience of Nhem En"
• Cel mai bun montaj: "Milk"
• Cel mai bun machiaj: "The Curious Case of Benjamin Button"
• Cel mai bun scurtmetraj - animatie: "Presto"
• Cel mai bun scurtmetraj: "Auf der Strecke (On the Line)"
• Cele mai bune efecte speciale: "Iron Man"

Gloria
22 Feb 2009, 09:29
CNA7664[/b]]Cel mai bun film: "The Curious Case of Benjamin Button"

Cel mai bun actor: Brad Pitt - "The Curious Case of Benjamin Button"

Cea mai buna actrita: Kate Winslet - "The Reader"

Cel mai bun regizor: David Fincher - "The Curious Case of Benjamin Button"

Cel mai bun actor - rol secundar: Josh Brolin - "Milk"

Cea mai buna actrita - rol secundar:Taraji P. Henson - “The Curious Case of Benjamin Button”

Cel mai bun film strain: "Waltz With Bashir" (Israel).

Cel mai bun scenariu adaptat: Eric Roth si Robin Swicord - "The Curious Case of Benjamin Button"

Cel mai bun scenariu original:Dustin Lance Black - "Milk"

Cel mai bun film de animatie: "Kung Fu Panda"

Cea mai buna scenografie: "Changeling"

Cea mai buna imagine:"The Curious Case of Benjamin Button"

Cel mai bun mixaj de sunet: "The Curious Case of Benjamin Button"

Cel mai bun montaj de sunet: "The Dark Knight"

Cea mai buna coloana sonora: "The Curious Case of Benjamin Button" - Alexandre Desplat;

Cel mai bun cantec: "Down to Earth" - "WALL-E"

Cele mai bune costume: "Australia"

Cel mai bun documentar: "Encounters at the End of the World"

Cel mai bun documentar - scurtmetraj: :"The Witness From the Balcony of Room 306".

Cel mai bun montaj: "The Curious Case of Benjamin Button"

Cel mai bun machiaj: "The Curious Case of Benjamin Button"

Cel mai bun scurtmetraj - animatie: "Oktapodi"

Cel mai bun scurtmetraj: "New Boy"

Cele mai bune efecte speciale: "The Curious Case of Benjamin Button"

Longshot
22 Feb 2009, 11:25
yeah, nam prea citit ce sa scris pe aici, da'n perioada asta a anului devin sociabil si tre sami arunc si eu centii.
nam considerat necesar nici sa citesc stirile cu lista care ar fi leaked de la ampas. chiar daca o fi pe bune, nu miau placut niciodata spoilerele. ma rog, in af de star wars stuff.
deci lista cu cine cred eu ca ia diseara. in paranteza este trecut cine ar treb sa ia, in opinia mea.

film: slumdog (button; obiectiv vb, cre ca slumdog e un film mai bun, da' tot timpul o sa prefer un fitzgerald).
actor: rourke (rourke; nu ca mas inchina la wrestler, dar omul merita)
actrita: winslet (streep; no prea inghit pe streep, da' a fost incredibila in doubt)
actor sec: ledger (ledger)
actrita sec: penelope cruz (amy adams)
regie: boyle (boyle)
scenariu original: wall-e (in bruges)
scenariu adaptat: slumdog (doubt)
imagine: button (slumdog)
montaj: slumdog (slumdog)
scenografie: button (button)
costume: the duchess (revolutionary road)
machiaj: button (button)
muzica: slumdog (slumdog)
cantec: slumdog (whateva)
sunet: button (cre' ca tot button, whateva)
s editing: dark knight (whateva)
efecte vizuale: dark knight (iron man)
animatie: wall-e (wall-e)
film strain: entre les murs (baader meinhof)
documentar: man on wire (whateva)
scurt metraj doc: smile pinki (whateva)
scurt metraj animatie: presto (whateva)
scurt metraj fictiune: new boy (whateva)

Pauline Kael
22 Feb 2009, 11:46
Nu ia nici un Slumdog Oscarul ia Benjamin Button sau altul(The Reader).

PoliFanAthic
22 Feb 2009, 13:46
Nu ma prea intereseaza cine ia Oscarurile anul asta, la mai nicio categorie. Si ma tem ca o sa ma trezesc degeaba, cu Hugh Jackman asta.

Pauline Kael
22 Feb 2009, 13:49
Nu ma prea intereseaza cine ia Oscarurile anul asta, la mai nicio categorie. Si ma tem ca o sa ma trezesc degeaba, cu Hugh Jackman asta.

:lol: De-aia te-am votat la Mister.Jack-ass,pardon Kackman o sa aiba rolul invatat pe de rost...

Pauline Kael
22 Feb 2009, 13:55
actor: rourke (rourke; nu ca mas inchina la wrestler, dar omul merita)
actrita: winslet (streep; no prea inghit pe streep, da' a fost incredibila in doubt)
actor sec: ledger (ledger)
actrita sec: penelope cruz (amy adams)
regie: boyle (boyle)
scenariu original: wall-e (in bruges)
scenariu adaptat: slumdog (doubt)
imagine: button (slumdog)
montaj: slumdog (slumdog)
scenografie: button (button)
costume: the duchess (revolutionary road)
machiaj: button (button)
muzica: slumdog (slumdog)
cantec: slumdog (whateva)
sunet: button (cre' ca tot button, whateva)
s editing: dark knight (whateva)
efecte vizuale: dark knight (iron man)
animatie: wall-e (wall-e)
film strain: entre les murs (baader meinhof)
documentar: man on wire (whateva)
scurt metraj doc: smile pinki (whateva)
scurt metraj animatie: presto (whateva)
scurt metraj fictiune: new boy (whateva)

Ai pus cele mai interesante predictii(unele)respectiv preferinte.Ai vazut "Wrestler" si "Doubt"?Asa ar trebui sa ia Streep in fiecare an(aproape),dar ar cadea in dizgratie cu prea multa publicitate pozitiva.
Regie,Boyle? :lol:

miercuri
22 Feb 2009, 14:30
un articol foarte bun care explica de ce ar fi benefic ca Slumdog Millionaire sa ia Oscarul. http://theplaylist.blogspot.com/2009/02/anatomy-of-slumdog-millionaire-tracking.html

dumi777
22 Feb 2009, 15:27
Best Motion Picture of the Year:
Slumdog Millionaire

Best Performance by an Actor in a Leading Role:
Mickey Rourke (The Wrestler)

Best Performance by an Actress in a Leading Role:
Kate Winslet (The Reader)

Best Performance by an Actor in a Supporting Role:
Heath Ledger (The Dark Knight)

Best Performance by an Actress in a Supporing Role:
Penelope Cruz (Vicky Cristina Barcelona)

Best Achievement in Directing:
Danny Boyle (Slumdog Millionaire)

Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen:
Wall-E

Best Writing, Screenplay Based on Material Previously Produced or Published:
Slumdog Millionaire

Best Achievement in Cinematography:
Slumdog Millionaire

Best Achievement in Editing:
Slumdog Millionaire

Best Achievement in Art Direction:
The Curious Case of Benjamin Button

Best Achievement in Costume Design:
The Dutchess

Best Achievement in Makeup:
The Curious Case of Benjamin Button

Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Score:
Slumdog Millionaire

Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Song:
Slumdog Millionaire ("Jai Ho")

Best Achievement in Sound Mixing:
Slumdog Millionaire

Best Achievement in Sound Editing:
Slumdog Millionaire

Best Achievement in Visual Effects:
The Curious Case of Benjamin Button

Best Animated Feature Film of the Year:
Wall-E

Best Foreign Language Film of the Year:
Waltz with Bashir

Best Documentary, Features:
Man on Wire

Best Documentary, Short Subjects:
The Witness - From the Balcony of Room 306

Best Short Film, Animated:
Presto

Best Short Film, Live Action:
Manon on the Asphalt

:)

Suspect de bizar
22 Feb 2009, 16:04
Io-s cu Pauline,nu ia Oscaru' „Slumdog....”.

buticut
22 Feb 2009, 18:00
Incetati cu predictiile,cele postate astazi nu se iau in considerare.

Pauline Kael
22 Feb 2009, 18:04
Reao :lol: :love:

Suspect de bizar
22 Feb 2009, 18:06
Ar fi chiar cireaºa de pe tort sã le iasã la ãºtia care-o postat azi destule predicþii cât pentru un DVD/poster ºi sã ieie þapã. :D

buticut
22 Feb 2009, 18:09
:lol:. Gloria are ultimul cuvant,dar nu ar trebui sa se ia in considerare. Acuma cat sa mai tot prelungim...Si asa eu m-am voluntarizat sa fac tabele cu predictiile tuturor,cred ca tre' sa ma ocup de vreo 40 de persoane. O sa fie distractive Oscarurile.Le comentam live pe forum :D.

Suspect de bizar
22 Feb 2009, 18:12
Da,ºi eu de-abia le aºtept.Dar mi-ar plãcea sã fie ºi E.Floares.

buticut
22 Feb 2009, 18:13
Concureaza si cel quotat de Gloria? :lol:
Eu o sa am o noapte groaznica,probabil pe la vreo 7 ma pun in pat,dupa care ma scol la 8...

Gloria
22 Feb 2009, 18:17
Ia in considerare si predictiile de azi; dar dupa mesajul acesta, al meu, nu se mai accepta nici o predictie; si la noapte ne lamurim cine se alege cu premiile (si aici, pe forum, si acolo, pe covorul rosu).

Suspect de bizar
22 Feb 2009, 18:22
Deci pentru idioþii care doar pun predicþii:
NU SE MAI PUN PRONOSTICURI

buticut
22 Feb 2009, 18:33
Eu am numarat 37 de concurenti :).Oricum o sa verific si re-verific,ca sa fie totul bine :).

buticut
22 Feb 2009, 18:44
Nu prea cred ca e real chestia asta,din cate stiam doar vreo 2-3 oameni stiu toti castigatorii pana se deschid toate plicurile,asa ca ce sens ar avea sa trimita o scrisoare?

Anyway,just for fun:
http://img527.imageshack.us/img527/8048/lista.jpg

Longshot
22 Feb 2009, 20:27
ah, cand eram eu tanar se pronostica p'aici din placere nu pt $$$

puteti sa numi luati postul de mai sus in considerare pt concurs (de care nici nu stiam) ca nam nev de dvd-uri si chestii. i can buy my own.

Neuptolem
22 Feb 2009, 20:31
De pe lista aia mie mi-ar iesi 8. :)
Dar e sfaraiala, no? :D ;)

europe_east
22 Feb 2009, 20:40
ah, cand eram eu tanar se pronostica p'aici din placere nu pt $$$

puteti sa numi luati postul de mai sus in considerare pt concurs (de care nici nu stiam) ca nam nev de dvd-uri si chestii. i can buy my own.

good point, si la mine la fel, it's not for the $$$ donez anticipat orice poster posibil... :D

StefanDo
22 Feb 2009, 20:59
a, pai de fapt nu sunt premii, am pomenit de ele asa, la vrajeala
(gluma :D)