PDA

View Full Version : Matchstick Men


snatchro
13 Oct 2003, 09:13
Â*Â*Â*Â*Â*Â*Â*Â*Â*Â*Â*Filmul este absolut incantator. Nicholas Cage joaca foarte bine. Nu lipseste umorul. Ridley Scott a facut un film despre escroci. Sa fiu sincer, ma cam saturasem de acest subiect in ultimul timp, dar m-am dus pentru actori si regizor si n-am regretat.
Daca apucati sa-l vedeti, si mai ales daca stiti engleza, fiti atenti la versurile cantecelor, care sunt aplicabile in ziua de astazi in Romania cu succes.
Mi-au placut la nebunie ticurile lui Cage si povestea care te ia prin suprindere de multe ori. evident ca exista si clisee, dar pot fi usor trecute cu vederea. [8/10]

toni
14 Oct 2003, 09:03
Intr-adevar, un film misto. Si mie mi-a placut Cage, cu ticurile lui citeodata puerile. Si mi-a palcut ideea cu pastilele pentru menopauza. Eram convins ca se va casatori cu casiera de la supermarket, dar eu l-as fi lasat cu ceva mai multi bani. Fata de ce porcarii am vazut in ultimul timp, asta a fost incintator.

Dan Gerose
14 Oct 2003, 12:31
Intr-adevar, este un film misto. Mi-a placut, desi deocamdata l-am vazut doar pe CD. Ridley Scott isi merita renumele, Cage joaca foarte bine, scenariul e imprevizibil. Una din confirmarile placute din aceasta toamna.

i_matei
19 Oct 2003, 16:00
Film absolut admirabil... Aminteste foarte bine de "As good as it gets" personajele lui Cage si Nicholson fiind extrem de asemanatoare.
De asemenea Alison Lohman este excelenta in rolul "ficei" lui Cage.
Filmul chiar merita vazut de doua ori pentru a putea observa subtilitatile regiei lui Ridley Scott (evolutia starii mentale a lui Cage)... finalul total surprinzator lasa toata lumea cu gura cascata...
Actori de prima mana, scenariu genial, regie pe masura... ce iti poti dori mai mult de la un film? :)

PoliFanAthic
20 Oct 2003, 05:55
Pot spune ca a fost primul film bun care l-am vazut in ultima perioada de timp. Au fost cateva scene care m-au amuzat teribil, povestea per total mi s-a parut interesanta si bineinteles ca actorii au fost pe masura prestatiilor lor anterioare; ma refer mai ales la Cage si Rockwell. E un fel de "feel good" movie, care este binevenit la orice ora din zi, mai ales daca este o zi proasta.