PDA

View Full Version : Films For Fiction Freaks


Ambra Blu
12 Jan 2003, 03:51
Daca sinteti intresati de filme care abordeaza teme din aria fantasticului - y compris fantasy, horror, sf, etc - , de la The Mists of Avalon pina la superba pelicula - 16 mm :wink: -The Blair Witch Project, le putem discuta aici.

NoOne
13 Jan 2003, 14:24
Eu ash incepe cu o discutzie pe tema "The Blair Witch Project".
Care e mai CARE ??? 1 sau 2 ?

Sa va zic ca de la primu' am ieshit din cinema intrebandu-ma : "Aia au murit pe bune.... sau...."

Va zic mai multe dupa.

raven88
27 Jan 2003, 14:00
blair witch 2 nu are nici o legatura cu primul, este un simplu film horror in care niste adolescenti sunt brutally murdered :)

Arhanghell
29 Jan 2003, 02:24
e, cum naiba sa n-aiba legatura doi-ul cu unu-l?

PoliFanAthic
29 Jan 2003, 06:46
Blair Witch? Heh...dupa ce era sa ma dau cu capu de pereti dupa Blair 1, nu am mai considerat necesar sa vad si Blair 2...am vazut doar ceva faza care tindea spre tembelism, dar nu mai retin exact cum a decurs actiunea.

raven88
29 Jan 2003, 18:14
poate ca m-am exprimat gresit...
bw2 este ur average ... B-rated movie! nimic spectaculos, atmosfera 0, and the list goes on. s-ar fi putut numi "gasca scapata de la 9 a iesit la iarba verde" :(

Arhanghell
30 Jan 2003, 01:17
ce mai jaf...s-ar parea ca-s singuru om din lume ce-am fost cu adevarat speriat pe parcurul filmului astuia...
bizar, barbar, brutar...
(eu nici nu l-am vazut pe primu, deci cine stie, poate o avea de-a face...)

Fraesia
30 Jan 2003, 15:44
ce mai jaf...s-ar parea ca-s singuru om din lume ce-am fost cu adevarat speriat pe parcurul filmului astuia...
bizar, barbar, brutar...
(eu nici nu l-am vazut pe primu, deci cine stie, poate o avea de-a face...)
si eu am fost destul de speriata cand am vazut doiul, dar asta nu inseamna ca a fost bun de ceva. prima parte e terifianta de-a dreptul. totusi 2 are un punct in plus pentru coloana sonora. parerea mea :wink: dar cum ai putut sa te uiti la 2 fara sa fi vazut 1?

Ambra Blu
30 Jan 2003, 15:55
Motto: 'All men ar jackasses, but you need one to protect ya from the rest of 'em'.

Pai cum mai tinere sa nu fie mai buna coloana din TBW 2, cind aia din TBW nici nu exista? Si totusi cred ca ai putea sa vezi si partea a doua din ceva, fara sa vezi partea intii. De exemplu, poti sa vezi un copil, fara sa vezi si parte intii (actul procreeri). 8)

I'm a blind man.

NoOne
31 Jan 2003, 13:01
Boooooooooon, deci ce alegem???

Un film facut cu camere tzinute in mana, pe umar sau in aer. Un film care da impresia de "hai ba du-te draq, ce asta e film?". Un film fara coloana sonora, fara efecte speciale... un film fara trageri de par sau intinderi de coarda.... Un film care lasa in urma indoieli shi intrebari...

SAU

Un film tipic american, cu muzica, efecte speciale, replici, imagini, toate facute special pentru a-tzi da o stare de disconfort psihic combinata cu spaima [nu e groaza, cred].

Dupa parerea mea, 2-ul nu ar fi trebuit sa apara dupa 1. Acum am o vaga impresie ca povestea inca nu a fost spusa in intregime... asha ca, evident... va aparea 3-ul.

Fraesia
31 Jan 2003, 14:14
bineinteles ca o sa apara si 3. ca n-ar fi in dulcele stil hollywoodian sa nu scoata ei si numero tres
ambra: sa nu incerci sa te iei de citatul meu cel dragut. pardon. nu te mai lua de citatul meu cel dragut (ca te-ai luat deja :-? ). si mai am unul nou, special pentru tine
intrebare: a vazut cineva "ginger snaps"?

Poison
31 Jan 2003, 16:27
Da. Vazut Ginger Snaps. Placut. cele doua surori sint excelente. Interesant, original.

PoliFanAthic
31 Jan 2003, 20:34
Am vazut si eu Ginger Snaps...initial, cand am inceput sa ma uit, nu ma asteptam sa fie un film, dar in final a reusit sa se impuna! Surpinzator de bun...

Fraesia
01 Feb 2003, 12:08
phewwwwww si eu care credeam ca am fost singura care a vazut filmul ala. mie una mi-a placut atat de mult, incat mi-am pus ceasul sa sune la 1 si la 3 dimineata sa-l vad in reluare. mimi rogers m-a surprins. mi-a placut faza cu degetele din caserola. iar fetele... wow :roll:

illotempore2002
19 Dec 2009, 17:56
Sa facem un update. Blair whitch project se incadreaza in ceea ce se numeste mockumentary adica fals documentar (in zona asta).

La fel si District 9.

Mockumentary (also known as a mock documentary) is a genre of film and television in which fictitious events are presented in a non-fiction or documentary format

miercuri
19 Dec 2009, 23:37
Doar ca the mockumentaries implica elemente comice/satirice (vezi Confetti, Spinal Tap, ce face Sasha Baron Cohen), e o abordare complet diferita fata de Blair Witch, District 9, Cloverfield. Nu e cazul sa le bagam in aceasi oala.

Windom
20 Dec 2009, 11:14
Nu cred ca "mock" ala implica automat elemente satirice/comice. Cu un sens mai larg, inseamna si "fals" ori "imitat". Fals-documentar, ceva care imita documentarul. Astfel, putem considera si BWP & Co ca membre ale acestei categorii.

miercuri
21 Dec 2009, 00:01
Nu ma refeream la "mock"-ul din titlu (I happen to be an English major, I know what it means :P), ma refeream la mockumentary ca gen si la filmele care sunt clasificate astfel. Toate implica si satira si comedie. Plus ca majoritatea mockumentarelor nu au un scenariu fixat, se bazeaza si pe improvitatie si reactii spontane. Si au in primul rand structura de documentar. Despre BWP et co. putem spune ca au tehnici comune cu the mockumentaries, elemente de cinema verite, dar cam atat.

illotempore2002
21 Dec 2009, 00:04
Tot aici intra si Incident at Loch Ness, cel facut de Werner Herzog care, vezi Doamen, pleaca sa descopere monstrul din Loch Ness :)) Are si satira, din plin, e si fals documentar e de toate.

Im.Kino
21 Dec 2009, 09:26
Toate implica si satira si comedie. Plus ca majoritatea mockumentarelor nu au un scenariu fixat, se bazeaza si pe improvitatie si reactii spontane. Si au in primul rand structura de documentar. Despre BWP et co. putem spune ca au tehnici comune cu the mockumentaries, elemente de cinema verite, dar cam atat.

Nu e chiar corect. Mockumentarul implica satira si, implicit, ironia (nu comedia!). Cel mai bun exemplu, precursor al genului (a fost la radio) e War of the Worlds-ul lui Orson Welles, care n-avea nimic, dar nimic funny. Mockumentarul nu e un gen rezervat filmelor lui Christopher Guest, lui SB Cohen sau Office-ului. Si District 9 e mockumentar.

Implicit si BWP e mockumentar, desi, in cazul sau, am probleme cu partea de documentar (care e cam subtire). Cu "mock"-ul sta bine :) .

miercuri
21 Dec 2009, 12:32
Nu sunt convinsa. :P Din punctul meu de vedere, mockumentarul este un gen, cel putin asta a decurs din evolutia sa recenta. Pe cand District 9 tine de sci-fi si Blair Witch de horror si sunt in esenta fidele genurilor de care apartin, chiar daca din punct de vedere tehnic nu sunt tipice.