PDA

View Full Version : Comedii...serioase, nu gluma...


Blizz
22 Sep 2001, 19:20
Subiect exclusiv pentru comedii exclusive...
Sa nu va aud cu "Hotshots" sau "American Pie"...

ricutza
16 Feb 2002, 00:48
What wemen want e bine?nu este un subiect asa de interesant ca As good as it Gets dar totusi cred ca se poate comenta ceva pe baza lui...

ricutza
17 Feb 2002, 00:15
ok! recunosc ca nu merit un raspuns atat timp cat scriu cu greseli de ortografie...deci rescriu intrebarea:"What women want" este un subiect bun pentru acest forum sau face parte tot din categoria "American Pie"?

Blizz
18 Feb 2002, 15:40
Imi cer scuze ca nu am raspuns cat de repede te-ai fi asteptat, Ricutza.
Acum sunt inca sub socul celor 15-20 de mesaje noi, o participare absolut furtunoasa pe parcursul acestui week-end, un fel de uragan avand in vedere ca lucrurile se misca de obicei molcom aici.

Cat priveste intrebarea ta... nimeni nu iti poate raspunde decat numai tu. Eu am inceput subiectul, dar asta nu inseamna ca eu sunt cel care am ultimul cuvant. Asa ca, in cazul in care consideri ca "What Women Want" (pe care inca nu am avut ocazia sa il urmaresc) se ridica cu un nivel peste comediile obisnuite, abia astept demonstratia.

ricutza
23 Feb 2002, 00:59
Cred ca filmul se ridica peste nivelul altor comedii insa din pacate nu are puterea sa ramana acolo...Filmul are potential dar la un anumit moment exploatarea lui inceteaza.
Filmul se imparte clar in doua parti: prima care este foarte buna iar Mel Gibson joaca asa cum ne-a obisnuit pe toti(sper!); a doua parte insa, ritmul scade brusc, glumele se rarefiaza pentru ca sfarsitul sa fie de-a dreptul imbecil.
Diferenta dintre cele doua parti este asa de mare incat eu iti recomand totusi filmul desi stiu ca finalul te va dezamagi.
Dezamagitoareeste si prestatia lui Helen Hunt care efectiv este eclipsata de Mel Gibson. Nu pot sa-mi explic cum a reusit sa-i faca fata lui Jack Nicholson si nu-i rezista lui Mel Gibson...
Orium cred ca e cea mai buna comedie pe care am vazut-o anul trecut!

Poison
05 Mar 2002, 11:06
In cazul meu, una dintre cele mai bune comedii pe care le-am vazut anul trecut a fost Dogma. Stiu ca nu pare, dar e serioasa, ca orice film care ataca tabu-uri.

Blizz
06 Mar 2002, 02:37
Punct ochit, punct lovit.
Uitasem complet de Dogma...

Poison
06 Mar 2002, 11:00
De cind am vazut si Chasing Amy am devenit mare fan Kevin Smith. Am auzit ca o sa vina si la noi Jay and Silent Bob Strike Back sau asa ceva.

Amyd
06 Mar 2002, 11:05
"Dogma" e o comedie care se ia prea in serios, si din acest motiv, pentru mine e aproape o ratare totala.

Just my humble oppinion...

Salutari,
Andrei

Poison
06 Mar 2002, 11:15
OK, care e o comedie ne-ratata, "in your humble oppinion"? :wink:

ugly
06 Mar 2002, 11:32
e un fel de Beavis & Butthead cu personaje umane plus un camion de clisee din alte filme si bineinteles cu referiri la celelalte productii: clerks, c.amy.
l-am vazut de 3 ori si am ris de fiecare data de m-am spart :smile: :smile: :smile:
oricum e ultimul film dn seria NewJersey, cica urmatorul e cu 180 de grade diferit.


On 2002-03-06 12:00, Poison wrote:
De cind am vazut si Chasing Amy am devenit mare fan Kevin Smith. Am auzit ca o sa vina si la noi Jay and Silent Bob Strike Back sau asa ceva.

ricutza
06 Mar 2002, 21:59
pe mine Chasing Amy nu m-a impresionat prea tare totusi as fi curioasa sa vad de ce i-a placut lui Poison.

filmul
02 May 2002, 02:40
Ce ziceti de probabil uitatul The Trouble with Harry de Hitchcock ?

Floydman
05 May 2002, 12:27
Ce ziceti de Man on the Moon? Vi se pare o comedie "serioasa"? Sau mai exact vi se pare o comedie? Eu am ris mult la anumite faze, si totusi cred ca filmul e mai mult decit ecranizarea carierei lui Andy Kaufman...
Si inca o chestie..., voi ce ati inteles din ultimele faze ale filmului ? Tipul a murit de cancer sau a fost o festa tipica lui Kaufman?

Mr. Crowley
05 May 2002, 19:01
On 2002-05-05 13:27, Floydman wrote:
Ce ziceti de Man on the Moon? Vi se pare o comedie "serioasa"? Sau mai exact vi se pare o comedie? Eu am ris mult la anumite faze, si totusi cred ca filmul e mai mult decit ecranizarea carierei lui Andy Kaufman...
Si inca o chestie..., voi ce ati inteles din ultimele faze ale filmului ? Tipul a murit de cancer sau a fost o festa tipica lui Kaufman?
Ei, uite ca nu- i nici alba, nici neagra!

ricutza
06 May 2002, 23:11
dupa parerea mea "Man on The Moon" nu intra deloc in categoria comedie...filmul este ce-i drept despre un comic si este destul de normal sa aiba multe secvente comice dar asta nu-l face comedie!

Poison
07 May 2002, 13:22
Draga Ricutza, eu nu-ti impartasesc obsesia pentru analiza. Daca ceva ma bucura, rareori stau sa ma intreb "de ce?" In Chasing Amy mi-a placut tot: actorii, simplitatea cu care e spusa povestea, onestitatea si inteligenta dialogurilor, multiplele fatete ale iubirii prezentate firesc, fara sa cada vreodata in vulgar sau cliseu, etc., etc., etc.

toni
08 May 2002, 14:38
Pulp fiction e o comedie serioasa? Dar Scary movie cum e? Sau Jurnalul lui Bridget Jones?. Dogma e inaltator, dar nu place tuturor....Eu am ris si la Jurrasic Park....O fi de rau?

toni care nu intelege termenul de "comedie serioasa"

maga
12 May 2002, 14:32
asa de tare mi-a placut the problem with harry.cel mai bun film al lui alfred h.zic h. ca parca dintr-o data numele asta e foarte greu de scris (corect).zic aci la comedii serioase toate filmele lui woody allen mai putin the curse of the jade scorpio(ce batran e!).si ca toate femeiushtile plangaretze zic si eu bridget jones's diary.

ricutza
22 May 2002, 05:06
pt toni: Scary Movie nu este o comedie serioasa! de fapt cred ca o comedie serioasa, asa cum vad eu lucrurile, ar fi o comedie care sa li se adreseze pesoanelor inteligente(si nu maselor!), cu un umor fin(si nu vulgar) iar ironiile (de preferinta) sa fie subtile...nu m-am hotarat inca daca Dogma ar intra sau nu in aceasta categorie
(l-am vazut de curand si nu l-am 'disecat' suficient pentru a ma pronunta daca e un film bun sau nu!)...oricum faptul ca nu-l gusta multa lume, este totusi un lucru bun...

scorp_RSR
22 May 2002, 12:17
Dogma, zic eu, este o comedie serioasa. Chiar daca are destule bancuri vulgare ideea este, daca tratata ca atare, foarte serioasa.

Zic si eu o comedie (dar nu e serioasa). Era pe la HBO si se chema something like Cinematograful misterios, sau misterelor. Pentru cei care nu l-au vazut, e un film in care un nu-stiu-cine ii pune pe 3 tipi (parca 2 erau roboti) sa se uite la un film vechi "naspa", in ideea torturarii lor. Asta-i tot filmul. Urmarim acest film vechi numai ca auzim comentariile istete ale personajelor. Tin minte ca la filmul ala era sa ma decedez de ras de vreo 3 ori... vorbesc serios (mancam si de aia :smile: Iertati-ma ca nu e serios filmul, dar...

Margelatu
23 May 2002, 20:11
"Lock, Stock, and Two Smoking Barrells" - o multitudine de personaje, pe cat de diverse pe atat de savuroase, scene traznite, situatii reale dar catastrofal de amuzante. "Snatch" - idem, cu o boare de deja vu. Se simte ca e mana de european.
Si in Full Monty au fost cateva scene serioase, cum ar fi momentul interviului coroborat cu dansul piticilor de gradina de pe fundal urmat de disperarea cu care personajul isi constientizeaza varsta... si faptul ca va trebui sa isi anunte sotia ca e somer.

ricutza
28 May 2002, 12:26
am stat si m-am mai gandit un pic, si mi-am dat seama ca exista in Dogma o fraza care integreaza perfect acest film in categoria comediilor serioase...
o alta comedie care mie mi-a placut foarte mult este "Nothing to Lose". Mi se pare ca este genul de film pe care poti sa-l vezi si de o suta de ori ca tot nu te plictisesti de el.....

jory
28 May 2002, 19:33
Pentru mine o comedie adevarata este cea in care se promoveaza comicul de situatie, cum este "Petrecrea" cu Peter Sellers la care nu pot sa ma uit fara sa rad cu lacrimi.
Comediile gen "Beavis si Butthead" ma depasesc.Poate pentru ca o replica inteligenta care sa te faca sa razi cu adevarat se inventeza mai greu mai ales cand au mai incercat si altii inaintea ta sa scoata 120 de minute de vorbe haioase.Pe cand situatii la care sa razi tinandu-te cu mainile de burta gasesti oriunde.
Dintre comediile aparute de curand mi-a placut "Meet the Parents".

Poison
30 May 2002, 11:18
Meet the Parents e comedie serioasa??? Ador Petrecerea, dar nici pe aia n-as fi trecut-o in categoria asta...

jory
30 May 2002, 11:35
Sincera sa fiu comedia nu este tocmai genul meu preferat: nici nu am vazut foarte multe si nici nu am o chemare deosebita sa le comentez, dar cand vad o comedie prefer sa fie una care sa ma distreze pur si simplu.Asta e...

blitz43
07 Apr 2003, 08:24
Am si eu 3 propuneri. Subiective.
"Love & Death" 1975. Woody Allen se ia de intreaga istorie a Rusiei, de Dostoevski, Pasternak, Eisenstein, chiar si de Tolstoi.
"Sleeper" 1973 Un clarinetist criogenizat, e trezit la viata prin 2100 si ceva pentru a-i ajuta pe niste radicali sa rastoarne un guvern totalitar.
"Bananas" 1971 Woody se indragosteste de o activista politica si incearca prin orice mijloace s-o convinga de sentimentele lui. Influente Chaplin...
Ii multumesc lui Dumnezeu ca exista Woody Allen!

Luke_Dorian
07 Apr 2003, 09:39
Eu la Forrest Gump am ras cu lacrimi.Desi are destule momente mai triste e o comedie pe cinste.Al doilea film la care am mai ras asa tare a fost la Pulp Fiction.

MinRep
07 Apr 2003, 15:58
Daca ar veni cineva sa ma intrebe "La ce film ai ras cel mai mult?", raspunsul i-ar veni imediat: "Timpuri noi". Pana acum nu am gasit un film la care sa rad mai mult si "Timpuri noi" nici nu e asa de mult comedie.

In epoca contemporana, cel mai mult m-am distrat la "Full Monty" si "Jane Austen's Mafia". Si de multe ori am ras de prostia americana...

theo
07 Apr 2003, 16:10
Desi probabil ca nu se incadreaza in categoria comedii serioase, mie imi plac la nebunie comediile cu Mr. Bean. Sunt printre putinele la care rad indiferent de cate ori le-am mai vazut.

Poison
08 Apr 2003, 14:53
Comedie serioasa: The Royal Tennenbaums... Cum am putut uita? :roll:

snatchro
09 Apr 2003, 16:16
O comedie foarte bine realizata, serioasa si cu un gust amar pe alocuri a fost "O, Brother, Where Art Thou?". Secventa ruperii crengii din copac pentru "altoire" este sublima.

blitz43
10 Apr 2003, 08:15
Sal'!
Fratilor, am uitat de Mel Brooks.
Spaceballs (1987), History of the World: Part I (1981), High Anxiety (1978), Silent Movie (1976), Young Frankenstein (1974), Blazing Saddles (1974), Twelve Chairs (1970) si The Producers (1968).
Astea filme, mai tata mai!
PAREREA MEA!!!!

Luke_Dorian
10 Apr 2003, 12:55
Big Lebowski

MinRep
10 Apr 2003, 16:01
Apropo de fratii Coen, pe langa "Big Lebowski" (film care ar trebui sa stea printre regii comediei, dar, din pacate, e cam SUBEVALUAT, as mentiona si "Barton Fink" (in momentele in care e comedie e serios, in momentele in care e drama, e sublim)

Leonard
11 Apr 2003, 01:16
Nu am vazut inca Barton Fink. Dar din ce am vazut de Coen sunt de acord cu O Brother... sau Big Lebowski. Insa cea mai dementiala comedie a lor mi s-a parut Raising Arizona. Numai cand vezi ce figura are Nicolas Cage in filmul asta, te apuca un ras isteric.

Alte comedii serioase ar mai fi: Airplane si Airplane II, Woody Allen - o gramada.

Am o intrebare: Louis de Funes intra in categoria 'comedii serioase'?
Eu personal la unul din filmele lui, nu-mi mai amintesc numele, n-am mai putut sa ma opresc din ras cateva ore dupa o faza din prima jumatate a filmului, drept pt care n-am mai putut urmari si intelege ceva din actiunea ce a urmat in film.

blitz43
11 Apr 2003, 09:45
Sal'!
Apropos de Louis De Funes. Faza mortala din "Aventurile rabinului Iacob", cea cu alunita (mole), mi se pare mie sau a cam fost preluata in "Austin Powers in Goldmember"? Oi fi eu paranoic? :x Whatever (that hurts). Anyway, seria Jandarmului din Saint-Tropez (printre multe altele) sunt convins ca a ramas in analele istoriei filmului de comedie.
PAREREA MEA!

MinRep
12 Apr 2003, 20:54
Despre seria "jandarmului", pot sa spun ca recent am revazut cateva "episoade" si doar primul mi s-a parut (daca vreti) serios. Restul sunt un fel de reluare inutila a aceeasi teme, inflorite un pic (+jandarmerite, +extraterestii, +sotii...).

Americanii fura in prostie si de la ei si de la altii. In unele cazuri, poate fi totusi vorba de omagiu. Sau nu...

victor
17 Apr 2003, 17:11
Subscriu la Woddy Allen, Mel Brooks ( la care adaug Young Frakenstein ) si cele doua comedii ale lui Guy Richie.

Dar ati uitat Monthy Pyton. Umor englezesc de cea mai buna calitate : Life of Brian, The meaning of life, Monthy Pyton and the holly grail plus A fish called Wanda la care a participat o parte din trupa.

Demona
24 Apr 2003, 19:09
..mie mi-i s-a parut o "comedie"..."Ice Age"...a fost haioasa rau...sau..."Road Trip"....cat despre Scary Movie 3...un fiasco...a ieshit rau de data asta!!!!

patch4all
25 Apr 2003, 14:22
History of the world a fost super tare. Insa nu pot uita Top Secret......

victor
29 Apr 2003, 11:00
Top secret cu una din cele mai tari faze posibile : turma de vaci care intra in binoclu. Ce imaginatie.

mihai770
29 Jun 2004, 01:07
Se pare ca m-am cam plictisit de comediile astea americane...ceva mai european imi recomandati...de exemplu: Le Placard, care mi s-a parut mishto.

Merita sa ma uit la filmul cu marele blond?
PS: ziceti shi titlul original...

Mi-a placut: Finding Nemo, Road Trip, Anger Management, Bruce Almighty (B-E-A-Utiful), Truman Show (cu toate ca nu prea e comedie), The In-Laws, Meet The Parents, Monsters Inc., Ice Age, shi cu un loc foarte foarte important la genul drama-comedie: La Vita e Bella (GARANTEZ CA O SA VA PLACA FILMUL ASTA)

O sa ma uit la filmele de mai sus shi revin cu pareri!
Are cineva Se pare ca m-am cam plictisit de comediile astea americane...ceva mai european imi recomandati...de exemplu: Le Placard, care mi s-a parut mishto.

Merita sa ma uit la filmul cu marele blond?
PS: ziceti shi titlul original...

Mi-a placut: Finding Nemo, Road Trip, Anger Management, Bruce Almighty (B-E-A-Utiful), Truman Show (cu toate ca nu prea e comedie), The In-Laws, Meet The Parents, Monsters Inc., Ice Age, shi cu un loc foarte foarte important la genul drama-comedie: La Vita e Bella (GARANTEZ CA O SA VA PLACA FILMUL ASTA)

O sa ma uit la filmele de mai sus shi revin cu pareri!
Are cineva AS GOOD AS IT GETS, shi e dispus sa-l puna in share pe DC++???, ca nu-l gasesc pe net.........plsss

Jay
29 Jun 2004, 06:18
In primul rand La vita e bella isn't so funny after all.... in special la urma... :(

Eu merg pe my all time favorite ... Hot Shots

LadyEowyin
29 Jun 2004, 08:53
Am vazut trailerul la Seed Of Chucky - scria horror/comedy in dreptul lui. :lol:

Leonard
30 Jun 2004, 13:36
ce comedii tari (si "serioase") am mai vazut anul asta si le recomand:
Mr. Deeds, Hudsucker Proxy, Duplex (poate nu e asa serios...), Dead Alive, School of Rock, Annie Hall, Pieces of April, Asphalt Tango, Chungking Express, Fallen Angels, So Close, The Apartment.
comedii proaste si dezamagitoare:
Alex and Emma, Good Bye Lenin, Intolerable Cruelty, Le placard, Aaltra

MinRep
30 Jun 2004, 13:57
Fallen Angels intra la comedie?


P.S.: Mie mi-a placut "Good bye, Lenin!" Nu stiu daca l-as lua ca pe o comedie, dar mi s-a parut a fi un film destul de bun...

Leonard
30 Jun 2004, 14:03
Fallen Angels intra la comedie?

oficial nu cred ca intra in categoria asta (dar e vorba aici de comedii serioase, remember?), dar si la asta si la Chunking Express, dar am ras la ele de m-am spart (si nu am fost singurul, cam toata sala radea la unele faze). E in acelasi timp si romantic, si drama si comedie. Si totusi nu seamana cu nici un film de gen "romantic comedy" sau "comedy drama" americane.

MinRep
30 Jun 2004, 14:09
Mda... Ai dreptate... (la "Fallen Angels" meomentele cu mutul erau, in general, foarte amuzante - masatul porcului, caseta video etc. In rest, atmosfera mi s-a parut mai greoaie, mai serioasa...)

sciende
30 Jun 2004, 15:10
Hai sa-mi dau si eu cu parerea. Mi-a placut super mult Scary Movie pentru ca a fost primul film de genul asta care l-am vazut. Sa nu credeti ca prima comedie. Ci prima comedie trasa de par in halul ala. Anyway funny. Apoi...Freddy Got Fingered si Road Trip (Tom Greene).
Zilele astea (de fapt, noptile astea) am mai vazut The Perfect Score si 50 First Dates. Nu pot spune decat ca mi s-au parut dragutele.
Greu mai gasesti in ziua de azi o comedie buna.
Ce ma distreaza sunt filmele americane cu "eroi", cica de actiune, in care...binele invinge intotdeauna. Acolo da...realism!
...parerea mea! :((

Ambra Blu
30 Jun 2004, 23:16
"Braindead" in regia lui Peter Jackson: un personaj se lupta cu un fetus mic si singeros si da cu el de pereti; un alt personaj (sau acelasi, cine a stat sa ii deosebeasca) si-a facut un fel de elice cu care taie miini, picioare, capete, etc.

Sm�agol-Gollum
30 Jun 2004, 23:17
Freddy Got Fingered

ti-a placut acest film?? parerea mea este ca acest film este cel mai oribil shi cel mai scarbos din toate filmele facute!!! :sick: :sick: :sick:

BeNnY
30 Jun 2004, 23:45
Galaxy Quest a fost misto

Nightwane
01 Jul 2004, 00:08
hmm...let's see...

Lost Skeleton Of Cadavra

Plan 9 From Outer Space (although it's not meant to be a comedy ;) )

Sex Is Zero (asian version of American Pie...it was funny as hell...and i goddamn hate American Pie!!!!)

Top Secret

Airplane!

Dr. Strangelove

The Rocky Horror Picture Show ;)

Jesus Christ Vampire hunter (it's so cheesy :D )



and so on...

Gaandalf
01 Jul 2004, 09:43
hmm...let's see...
Lost Skeleton Of Cadavra
Jesus Christ Vampire hunter (it's so cheesy :D )...
:lol: :lol: :lol: comedii serioase uh ? :lol:
Am vazut The Whole 10 yards. Mi s-a parut "bunicel", nu extraordinar dar bun de vazut. Prima faza prajiturile a fost criminala. I like Mathew Perry.

onutza_
01 Jul 2004, 12:39
Tootsie, comediile lui Robin Williams (mai ales Mrs. Doubtfire) si cele cu Whoopi Goldberg , Ziua cartitei, Innerspace, etc. etc.
Si adaug un scurt castigator la Oscar pt cea mai buna animatie de scurt metraj:
The ChubbChubbs.

Gaandalf
01 Jul 2004, 13:21
The ChubbChubbs.
Vai ... :lol: faza cu Yoda shi Darth Vader - arm wrestling ... :lol:
sau finalul knd toata lumea aplauda... :lol:

onutza_
01 Jul 2004, 14:26
Tot. De la cap la coada. Dar cel mai amuzant mi se pare cand puii isi scot cele 3 sau 4 randuri de dintii si-i mananca pe aia.

Jay
01 Jul 2004, 15:38
Intradevar Chubbs a fost foarte comic... mi-a placut faza cu soldatii...

Sm�agol-Gollum
01 Jul 2004, 23:18
da...a fost misto chubbs, dar mai mijto a fost ala cu pasarile...nu mai stiu cum se keama...

capitain
02 Jul 2004, 12:37
da...a fost misto chubbs, dar mai mijto a fost ala cu pasarile...nu mai stiu cum se keama...

poate mai scad un pic din lapsus: ala cu pasarile si pasaroiul mare albastru? :)

BeNnY
02 Jul 2004, 13:57
Ala cu pasarile se numeste The Birds si e facut de Pixar

Chubb Chubbs e facut de Sony parca

onutza_
02 Jul 2004, 14:13
Si cred ca e mai bun decat ala cu pasarile. Si muult mai bun decat Geri's game care e sec de tot.

Bogie
02 Jul 2004, 14:25
Onutza, draga, nu cumva esti studenta la info? Am eu o banuiala. Chiar daca nu esti, te asteptam la intalnirea din Clubul Presei. :)

corinka
02 Jul 2004, 14:31
apropo de comedii si "comedii", ati vazut "50 first dates"? daca nu, felicitarile mele: spre deosebire de mine, nu ati irosit doua ore din viata (care e oricum asa de scurta...)

Sm�agol-Gollum
02 Jul 2004, 22:32
filmuletul ala cu pasarile se numea: "For the birds"...

BeNnY
02 Jul 2004, 23:34
Da, For the Birds, scuze. De la Pixar mai e misto si Knick Knack

Sm�agol-Gollum
03 Jul 2004, 22:05
Knick Knack

asta cu ce e ca nu il stiu....povesteste putin.. :)

MinRep
03 Jul 2004, 22:09
Knick Knack

asta cu ce e ca nu il stiu....povesteste putin.. :)

a fost dat inainte de "Finding Nemo". E cu un om de zapada suvenir din Alaska, care incearca sa iasa din "cutia" in care este inchis. Evident, ca nu reuseste...

Sm�agol-Gollum
03 Jul 2004, 22:30
Knick Knack

asta cu ce e ca nu il stiu....povesteste putin.. :)

a fost dat inainte de "Finding Nemo". E cu un om de zapada suvenir din Alaska, care incearca sa iasa din "cutia" in care este inchis. Evident, ca nu reuseste...

aaaaaaaaaa daaaaaaaa!! il stiu!!!!
vai ce bestial e!!! ohohoa, cat am putut sa rad la ala!!!

BeNnY
04 Jul 2004, 03:09
a fost dat inainte de "Finding Nemo". E cu un om de zapada suvenir din Alaska, care incearca sa iasa din "cutia" in care este inchis. Evident, ca nu reuseste...

Ala e

Danny
04 Jul 2004, 13:49
Ala e

Ihi

Danny
04 Jul 2004, 13:51
Ala e

Da

Danny
04 Jul 2004, 13:53
Ala e

!

Nightwane
04 Jul 2004, 16:48
mai adaug un film la lista mea cu "funniest movies ever" : Happiness of the Katakuras de Takashi Miike (remember Koroshyia Ichi or Oodishon?)... GREAT! FUCKING GREAT! nu am mai ras asa la un film de comedie...never-ever-ever-ever-never :P it's got everything: murder, dancing zombies, sex (well...kinda) ...

Riddick
04 Jul 2004, 17:07
Ala cu pasarile se numeste The Birds si e facut de Pixar

Chubb Chubbs e facut de Sony parca

cel cu pasarile, e cumva filmuletul care e inainte de inceperea filmului Monster Inc. care by the way a fost foarte haios.ceu cu Chubb-Chubbs l-am vazut si eu.EXTRA FUNNY!!!!!!!! :lol: :D :lol: :lol: :lol: :D :D

MinRep
04 Jul 2004, 17:39
Ala cu pasarile se numeste The Birds si e facut de Pixar

cel cu pasarile, e cumva filmuletul care e inainte de inceperea filmului Monster Inc.

Da!

Sm�agol-Gollum
04 Jul 2004, 22:18
mai adaug un film la lista mea cu "funniest movies ever" : Happiness of the Katakuras de Takashi Miike (remember Koroshyia Ichi or Oodishon?)... GREAT! f*** GREAT! nu am mai ras asa la un film de comedie...never-ever-ever-ever-never :P it's got everything: murder, dancing zombies, sex (well...kinda) ...

asta-i anime? :?

Nightwane
05 Jul 2004, 08:07
mai adaug un film la lista mea cu "funniest movies ever" : Happiness of the Katakuras de Takashi Miike (remember Koroshyia Ichi or Oodishon?)... GREAT! f*** GREAT! nu am mai ras asa la un film de comedie...never-ever-ever-ever-never :P it's got everything: murder, dancing zombies, sex (well...kinda) ...

asta-i anime? :?

Nope...film...like i said..de Takashi Miike (rulz!) ;)

notorious
06 Jul 2004, 21:35
pacat ca nu ma uit la anime-uri... da' tot nu stiu, nightwane, omule, de unde le tot scoti pe astea!!
:w00t:

apropos de 'comedii serioase', am una si mai tare decat 'plan nine from outer space': 'vlad nemuritorul'.

Nightwane
06 Jul 2004, 23:13
pacat ca nu ma uit la anime-uri... da' tot nu stiu, nightwane, omule, de unde le tot scoti pe astea!!
:w00t:

apropos de 'comedii serioase', am una si mai tare decat 'plan nine from outer space': 'vlad nemuritorul'.

le scot de pe... INTERNET :o :o :o

PS: glad you're back ;)

qwerty
05 Apr 2006, 15:02
Ultima comedie la care am ras in hohote a fost THE RINGER (2005).

Pitbull
05 Apr 2006, 15:33
ULTIMA comedie sper sä fie ASTA:
http://www.cinemagia.ro/forum/viewtopic.php?t=7991

Supastar
05 Apr 2006, 19:36
no amu k s-au linistit apele in topicurile comice, cateva comedii geniale:
*dr. strangelove or: how i learned to stop worrying and love the bomb
*Buddy, buddy...grumpy old men....grumpier old men ...si cred ca aproape oricare alta comedie cu walter matthau si jack lemmon
*Toata comediile lui Chaplin in frunte cu city lights, the great dictator si modern times ....
*mai multe cu jerry lewis
*cateva de-a lui mel brooks in frunte cu the history of the world part one
*pink panther-urile vechi
*aproape oricare jandarm de-a lui Louis de Funès (desi, personal nu m dau in vant dupa ele, am un prieten extrem de incantat de ele)
*Wild at heart - david lynch

Pitbull
05 Apr 2006, 21:42
*dr. strangelove or: how i learned to stop worrying and love the bomb

Oh, YEAHHH! :P :love:

*Buddy, buddy...grumpy old men....grumpier old men ...si cred ca aproape oricare alta comedie cu walter matthau si jack lemmon

De pildä, "Front Page", de Billy Wilder. :lol: :love:

*Toata comediile lui Chaplin in frunte cu city lights, the great dictator si modern times ....

DA! - Dar sä nu uitäm: mai degrabä DRAME, în fond, pe sub stratul de excelentä comedie. :D :) :lol: ... :(

*mai multe cu jerry lewis

Just! :)

*cateva de-a lui mel brooks in frunte cu the history of the world part one

Ba cu "Young Frankenstein"! - ar zice Je. :happy:
Ba cu "High Anxiety"! - ar zice Nae Caranfil. :sleep:
Ba cu "Silent Movie"! - ar zice MinRep. :hmm:

*pink panther-urile vechi

Da! :lol:

*aproape oricare jandarm de-a lui Louis de Funès (desi, personal nu m dau in vant dupa ele, am un prieten extrem de incantat de ele)

Da, dom'le, la primele trei, mä cocosam si eu de râs... :D Pe urmä, din päcate, au obosit si îmbätrânit. Ultimul, äla cu "...jandarmeritele", era chiar trist. :(

*Wild at heart - david lynch

Glumezi matale?! :huh: :?

Ale mele:
"Young Frankenstein", Mel Brooks :love: :love: :love: :love: :love:
"Hori, ma panenko!" ("Balul pompierilor"), Milos Forman :love: :love: :love: :love:
"Some Like It Hot", Billy Wilder :love: :love: :love:
"Front Page", Billy Wilder :love: :love:
"It's a Mad Mad Mad Mad Mad World", Stanley Kramer :love:

Supastar
05 Apr 2006, 21:52
*Wild at heart - david lynch

Glumezi matale?! :huh: :?


nu! deloc! l-am vazut de doua ori! la ambele vizionari, eram pe jos de ras la o tona de faze! faza lui nicholas cage cu pishatul lui de geaca in discoteca (ceva de genu "This is a snakeskin jacket! And for me it's a symbol of my individuality, and my belief... in personal freedom!")....intreaga poveste cu verisorul care era atacat de extraterestrii cu manusi,acelasi individ care isi introducea anal gandaci....o sumedenie de personaje.....si o multime de replici....toate fazele a la wizard of oz...funny stuff!

ai avut dreptate cu filmele lui chaplin care nu sunt numai comedii...eu doream sa accentuez aproximativ la care filme ma refeream (fiind prea multe pentru a le enumera,dar avand si filme extrem de serioase)....cam asa si cu wild at heart....nu l-as numi straight forward comedy, dar,dupa starea de unease initiala, am ras in hohote!

Cinemania
05 Apr 2006, 21:56
*Wild at heart - david lynch

Glumezi matale?! :huh: :?


nu! deloc! l-am vazut de doua ori! la ambele vizionari, eram pe jos de ras la o tona de faze! faza lui nicholas cage cu pishatul lui de geaca in discoteca (ceva de genu "This is a snakeskin jacket! And for me it's a symbol of my individuality, and my belief... in personal freedom!")....intreaga poveste cu verisorul care era atacat de extraterestrii cu manusi,acelasi individ care isi introducea anal gandaci....o sumedenie de personaje.....si o multime de replici....toate fazele a la wizard of oz...funny stuff!

ai avut dreptate cu filmele lui chaplin care nu sunt numai comedii...eu doream sa accentuez aproximativ la care filme ma refeream (fiind prea multe pentru a le enumera,dar avand si filme extrem de serioase)....cam asa si cu wild at heart....nu l-as numi straight forward comedy, dar,dupa starea de unease initiala, am ras in hohote!

si totusi nu e de ras

Cinemania
05 Apr 2006, 21:57
"It's a Mad Mad Mad Mad Mad World", Stanley Kramer :love:

ramane preferata mea

Supastar
05 Apr 2006, 22:00
si totusi nu e de ras

cum adica nu e de ras? ba e! n-am zis ca este e scopul filmului, nici macar n-am zis ca e o comedie...dar cum sa nu fie de ras? cum sa nu razi?

Cinemania
05 Apr 2006, 22:02
pe mine mai mult m-a "durut"..dar, ai dreptate, sunt si scene la care razi

Pitbull
05 Apr 2006, 22:04
Umor ARE, indiscutabil (de pildä, sinistrul personaj Bobby Peru - Bobby-l chema, nu? - favoritul meu), dar nu genul de umor care sä mä facä tocmai sä râd... Mai degrabä o stare de amuzament sinistru interior... Dar, mä rog, poate fi si o chestie de afinitate...

Supastar
05 Apr 2006, 22:08
da...intr-o masura aveti dreptate amandoi...
cam la acelasi lucru m-am referit si eu cand am zis ca "trecand de starea initiala de unease"...probabil am eu predispozitie la genul asta de umor (nu chiar negru,something else)...
ramane un film bun si, desigur, raman multe alte filme mult mai evident comedii si mai "de ras"! :happy:

Pitbull
05 Apr 2006, 22:22
si, desigur, raman multe alte filme mult mai evident comedii si mai "de ras"! :happy:
O, da...! Da, da, DA!!! :D Tomnai mä prepar sä väd, în weekend probabil, ceva ce se-anuntä... ce se-anuntä... Ce se-anuntä. Ia uite-aici (ultimul mesaj din thread, pânä la ora actualä).
http://www.cinemagia.ro/forum/viewtopic.php?p=133799#133799

MinRep
06 Apr 2006, 07:02
*cateva de-a lui mel brooks in frunte cu the history of the world part one

Ba cu "Young Frankenstein"! - ar zice Je. :happy:
Ba cu "High Anxiety"! - ar zice Nae Caranfil. :sleep:
Ba cu "Silent Movie"! - ar zice MinRep. :hmm:
Ba cred ca le-as zice pe toate trei... :D

Alex Leo Serban
06 Apr 2006, 09:58
ba cu toata patru, as insista eu! in 'the hist. of the world' e faza aia mortala din timpul revol franc., in care un vinzator de strada striga 'nothing, nooothiiing!'
mi-a amintit de epoca ceausescu :lol:

Pitbull
06 Apr 2006, 10:07
Este, este - da' as zice cä vreo trei-patru o taie:
- aia de la-nceput de tot, cu vocea solemnä a lui Orson Welles si "our ancestors"... :w00t:
- ambele alea cu Moise (si aia de pe munte, :) si aia de pe malul râului :D )
- aia cu "Cina cea de Tainä"! :lol:

Stati, mä...! :o
Da' ce facem cu:

"The Inquisiiiition - what a show! 8)
The Inquisiiiiition - here we go!" :P

MinRep
06 Apr 2006, 12:43
"The Inquisiiiition - what a show! 8)
The Inquisiiiiition - here we go!" :P
:lol: :lol: :lol: Asta-i cea mai tare faza pe care a scos-o Mel Brooks in toata cariera!

Si, ca tot veni vorba, mai putem pune "Blazing Saddles" si "The Producers" in lista.

Leonard
06 Apr 2006, 13:40
de la ultima actualizare (iunie 2004) s-au mai adunat la capitolul ãsta:
The Producers
Bad Taste
6ixtynin9
Seed of Chucky
Shallow Grave
I Heart Huckabees
Flirting with Disaster
Fukuro
A History of Violence
Sexy Beast
Revolver
Hexed
Noises Off
Evil Ed
Picking up the Pieces
Six Degrees of Separation
Knockin' On Heaven's Door
The Birdcage

lbzk
07 Apr 2006, 20:59
Dr. Strangelove si The Party, ambele cu Peter Sellers sunt doua comedii de exceptie. daca primul film are un umor mai subtil, a doua iti prezinta umor fara menajamente. e de ajuns sa te uiti la Peter Sellers, sa-i asculti accentul de indian (din India) si iti dai seama ca vei rade in hohote. eu asa fac de fiecare data cand il vad :lol:

Pitbull
07 Apr 2006, 21:23
Apropo de reactii surprinzätoare: atât la "The Party", cât si la "Balul pompierilor", fi-miu n-a prea râs (avea vreo 12-13 ani pe-atunci). Mai mult zâmbea c-un nod în gât. Il înduiosa bietul indian cumsecade care provoca numai dezastre, si amärâtii de pompieri care voiau si ei bal...

qwerty
07 Apr 2006, 21:59
Mi-am amintit si eu acuma de The Party,intr-adevar o comedie foarte tare si eu am fost pe jos de atata ras.Omul era dus rau cu pluta si a avut cateva scene antologice. :lol:

Am primit si eu astazi un cd cu 15 dar nu aveam de gand sa-l vad insa postul tau m-a facut sa ma razgandesc.Daca spui tu ca e o comedie asa de buna il pastrez pt weekend,o sa-ti spun pe urma cat de tare am ras.

Pitbull
07 Apr 2006, 22:12
Am spus cä ne-am cäcat pe noi de râs cu multi-repetir - NU cä e o "comedie bunä"! ;)

notorious
09 Apr 2006, 21:35
acuma, ca tot veni vorba, am o noua pasiune pt comediile amare ale lui alexander payne. par sa mearga pe motto-ul lui woody allen, ala cum ca daca filmele sale ii fac pe spectatori sa se simta MAI mizerabil decat se simt deja, pentru el este o reusita... deci:

election
about schmidt (schmidt happens :lol:)
sideways

mu_zz_i
11 Apr 2006, 14:41
Comedii... Ce frumos suna. Eu dau una singura: ultima pe care am vazut-o: HIGH SCHOOL HIGH. Cei care nu au vazut acest film trebuie sa faca rost de el. :D

The Jew
11 Apr 2006, 18:37
i`ll always bow down in fata monty python, cred ca reprezinta exact genul meu de umor. classics in my books. de curand insa am trecut printr-un scurt episod de comedii `frantuze`, adica astea relativ noi `RRRrrr!`, `Tais-toi`, `Le Placard` etc, dar avand in vedere ca m-am `emotionat` cu ceva alcoolice inainte, m-am distrat de minune. sper ca nu judec gresit, pt ca inafara de `tais-toi` pe celelalte nu le-am vazut in stare de luciditate.

gionloc
12 Apr 2006, 12:32
`RRRrrr!`

p-asta l-am intalnit io zilele trecute prin calculatorul prietenei mele. ne-am uitat la el si... in afara introducerii in film, vocea care nareaza zbuciumul soldatilor in vietnam si finalul in care spune 'acest film nu povesteste acel caz' - iaca v-am dezvaluit si cea mai buna glumiþã in opinia mea, - nu prea mi-am dislocat mandibula razand... gagurile sint interesante, cred, pentru vreun/vreo student/a de la LMA care doreste sa urmareasca metamorfozele limbii franceze in diverse imprajurari sociale specifice apropierii actuale (a filmului) de epoca de piatra, unde actiunea se cam pe-trece...
in rest, cam nimic.

eu opinez ca umorul din Holly Grail (mie asta-mi place cel mai mult, din cauza marxismului prezent, al iepurelui si al finalului) si cel din Zelig (pentru aranjarea documentaristica si pentru situatii, referinte, - pentru mine - e un fel de etalon al comicului bun... cand eram micuþ, asa, la vreo 12-14 ani, adica acu vreo 10-12 ani, mi-a placut teribil Top Secret, dar acu nu stiu cum l-as privi avand in vedere ca nu de mult am vazut History of teh World al lui Brooks si nu am ras deloc, ba chiar m-am enervat, iar la asta, is mai tinerel fiind, pela vreo 9-10 ani, pe video, ma prapadeam de ras, mai ales pe la fazele cu inventarea muzicii......

The Jew
12 Apr 2006, 17:57
iepurele... oh, man, the rabbit...

Herzeleid
01 Aug 2006, 14:59
In primul rand tre sa se faca o distinctie clara inainte de a compara 2 comedii. Eu personal le impart in

1. 'Caragiale' - comic intelectual, generat de discrepante, bazat aproape in intregime pe dialog, personaje complexe, nu razi in hohote si poate chiar deloc, mai mult zambesti pe sub mustata si apreciezi jocul de cuvinte.

2. 'Creanga' - filme pentru intreaga familie, personaje simple, fiecare reprezentand o singura trasatura de caracter, la fel ca si categ 1 abordeaza teme si situatii eterne, poate fi la fel de proaspat si peste 1000 de ani.

3. 'American Pie' - aici intra 99% din comediile facute de la nasterea MTV-ului. Vulgaritatile, nigga shiet, parodiile.

Nu ca ar fi o categ anume mai buna decat alta, depinde de starea de spirit si anturajul in care esti la mom vizionarii (desigur porcariile gen Senseless nu au nici o scuza). Rar gasesti combinatii bune de 2 genuri. Totusi singurul om care a reusit sa le imbine chiar pe toate cu succes e Kusturica.

Parerea mea e ca de departe cele mai reusite comedii sunt cele rusesti, incontestabil; sunt filme din cat2 care si dupa 40 de ani spulbera audienta, aduna toata familie in fata tv-ului, roakeri, baieti de cartier, copii, ingineri si filosofi laolalta.

Cea mai buna comedie ever este '12 scaune' (versiunea mini-series 1977)however.

sandokan
03 Aug 2006, 15:48
Seria "FANTOZI" este ceva care te face sa razi si cu c***...........e o comedie nebuneasca clasica.

Kriss_Kringle
06 Aug 2006, 03:18
O comedie serioasa pe care am vazut-o a fost The girl next door.Filmul are unele momente cand se desprinde de glume si alte lucruri frumoase si devine chiar serios.Probabil si din cauza implicarii pornografiei intr-o oarecare masura.Este un film cu adolescenti,cu o poveste destul de originala fata de alte filme de acelasi gen si sa nu mai spun de Elisha Cuthbert care este cireasa de pe tort! :D

GhostHUB
12 Aug 2006, 00:27
American Pie
Eurotrip bine ca mai sunt si altele care nu mi le aduc pe moment aminte dar la astea 2 m-am dus la WC de cateva ori ca nu mai puteam sa tzin pe mine :) ;P

The Jew
02 Oct 2006, 11:44
American Pie
Eurotrip bine ca mai sunt si altele care nu mi le aduc pe moment aminte dar la astea 2 m-am dus la WC de cateva ori ca nu mai puteam sa tzin pe mine ;P


ca sa vomiti sau...?

Bubu
05 Oct 2006, 18:47
Bruce Allmighty.

Cartman
10 Oct 2006, 11:40
i`ll always bow down in fata monty python

Monty Python rulz! You can't ask for more.
Actorii super ok, scenariu plin de idiotenii simpatice, regia pe masura. Poante absurd-finutze, de britanici placizi dar efervescenti inside. E un fel de umor ardelenesc de la noi.

Cartman
10 Oct 2006, 11:52
"Kung Pow: Enter the Fist", ca era sa uit. E cu dansuri populare chinezesti.

tibir
10 Oct 2006, 13:32
Si eu ma inclin in fata celor de la Pyton. O comedioara draguta cu umor englezesc tipic este cea de pe cultural "You got served". Parca se numeste, dar nu sunt singur, pe mine ma distreaza intotdeuna dupa o zi de munca.
La vita e bella, mi-a placut ca film nu numai ca si comedie. Cred ca tipul frizeaza geniul.
Dar preferata mea este clasica Ninotchka, cu sublima Garbo

alakazam
15 Oct 2006, 22:22
Ce ziceti de Blackadder (toata seria)? Parca cea de-a doua comedie (adica pe locul al doilea in top-ul celor mai bune) din Marea Britanie... :lol: