Weekend cu filme pentru copii şi părinţi la festivalul KINOdiseea

de Cinemagia în 18 Nov 2015
Festivalul Internaţional de Film pentru Copii Kinodiseea se desfăşoară până pe 20 noiembrie

Festivalul KINOdiseea se desfăşoară până pe data de 22 noiembrie, la Cinemateca Eforie, Cinema Elvire Popesco şi Hollywood Multiplex Bucureşti Mall, din Bucureşti. Printre titlurile care nu trebuie ratate în ultimele zile de festival se numără premiera filmului de animaţie „Micul prinţ”, lungmetrajul franţuzesc nominalizat la Cannes, „Girlhood”, filmul de animaţie nominalizat la Oscar, “The Secret of Kells” şi o capodoperă a animaţiei franceze „Le roi et l'oiseau”, filmul care i-a influenţat cariera marelui animator japonez Hayao Miyazaki.

Micul prinţ/Le Petit Prince, considerat drept unul dintre cele mai scumpe filme franţuzeşti de animaţie realizate vreodată (a beneficiat de un buget de optzeci de milioane de dolari), este regizat de Mark Osborne (de la studiourile Pixar, a regizat şi „Kung Fu Panda”), cu un scenariu scris de Irena Brignull („The Boxtrolls”, studioul Laika) şi Bob Persichetti (studiourile Disney, a scris scenariile pentru “Tarzan”, „Mulan” şi „Puss in Boots”). Micul prinţ este Riley Osborne, chiar fiul regizorului, Marion Cotillard personifică trandafirul, şarpele din deşert este Benicio Del Toro, vulpea este James Franco, Ricky Gervais este omul care râvneşte la aplauzele unui public inexistent, plus alte personaje interpretate de Rachel McAdams, Paul Giamatti, Jeff Bridges, Paul Rudd.

Girlhood/Bande de filles, filmul care a deschis secţiunea Quinzaine des Realisateurs la Festival de Cannes, câştigător al premiilor pentru cel mai bun film şi cea mai bună cinematografie la Stockholm Film Festival, a fost selectat la Sundance Film Festival 2015 în cadrul secţiunii Spotlight şi a fost nominalizat pentru 4 premii César.

Brendan şi secretul din Kells/The secret of Kells, primul film de animaţie al regizorului irlandez Tomm Moore, nominalizat la premiile Oscar în 2010, îl are în prim plan pe Brendon, un băiat ce locuieşte într-o aşezare medievală. Aşezarea e condusă de abatele Cellach, unchiul lui Brandon. Totul se schimbă într-o zi când în micuţa aşezare vine fratele Aidan aducând cu el o carte plină de magie şi putere. Din pacăte cartea nu e terminata si puterea ei nu este completă. Cartea ar trebui să îi scape pe locuitorii acelor locuri de atacurile barbare. Brandon încearcă să îl ajute pe Aidan să-şi termine cartea. Pentru acest lucru trebuie să părăsească siguranţa zidurilor pentru a se aventura în padurea magică, unde Brandon o întâlneşte pe Aisling, o fată ce are puterea de a se transforma în lup.

Filmul regizorului francez Paul Grimault, Le roi et l'oiseau / Regele şi pasărea cântătoare, considerat o operă de artă a animaţiei franceze, este bogat în referinţe istorice şi culturale şi a avut o profundă influenţă asupra filmelor lui Hayao Miyazaki, vizibilă în animaţii precum The Castle of Cagliostro (Rupan sansei: Kariosutoro no shiro) sau Castle in the Sky. Filmul este programat joi, 19 noiembrie, ora 10.00, la Cinemateca Eforie (intrare liberă) şi duminică, 22 noiembrie, ora13.00, Cinema Elvire Popesco.

Facebook: https://www.facebook.com/kinodiseea

Program: http://kinodiseea.ro/program-evenimente

Bilete: http://eventbook.ro/program/asociatia-culturala-metropolis

PROGRAM INTEGRAL

Joi, 19 noiembrie

Cinemateca Eforie

10:00 - Regele şi pasărea cântătoare / Le roi et l'oiseau, +5, dublat în limba română, Regia: Paul Grimault, Cu: Serge Reggiani, Anouk Aimée, ţara: Franta, Premii: Prix Louis Delluc, 1979, Nominated for Best Feature Film Award in Chicago IFF, *Proiectat cu sprijinul Institutului Francez

12:00 - Micul prinţ / Le Petit Prince, +6, Regia: Mark Osborne (Pixar), voci: Marion Cotillard, Jeff Bridges, Ricky Gervais, James Franco, Paul GIamatti, Rachel McAdams, ţară: Franţa, dublat în limba română

14:00 - Kick it! / Şutează!, +10, Regia: Katarina Launing, ţara: Norvegia, Premii: Menţiune specială la TIFF Kids Toronto, Cel mai bun film la Chicago ICFF, * Proiectat cu subtitrări în română şi engleză

17:00 - Labyrinthus, +12, Regia: Douglas Boswell, ţara: Belgia, Premii: Golden Gryphone la Giffoni Film Festival, Youth Award at Sao Paolo IFF, premiera mondială la Toronto IFF, * Proiectat cu subtitrări în română şi engleză

19:00 - Pe cuvânt de pionier 2, +9, Regia: Aleksandr Karpilovskiy, ţara: Rusia, Premii: In competiţie la Zlin 2015, *proiectat cu subtitrare în limba română

Cinema Elvira Popescu

10:00 - Lăbuş / Paw, +7, Regia: Robert Pejo, ţara: Ungaria, Premii:International Children Jury's Award at Schlingel ICFF, Competiţie, premieră naţională, * Proiectat cu subtitrări în română şi engleză

Hollywood Multiplex

10:00 - Zarafa, +8

12:00 - Pe cuvânt de pionier 2, +9, Regia: Aleksandr Karpilovskiy, ţara: Rusia, Premii: In competiţie la Zlin 2015, *proiectat cu subtitrare în limba română

19:00 - Orchestra reciclată / Landfill Harmonic, +14, documentar, Regia: Brad Allgood şi Graham Townsley, Ţara: Paraguay, Sectiunea Teenagers in Focus, în premiera naţională

Vineri, 20 noiembrie

Cinema Eforie

10:00 - Bamse şi oraşul hoţilor, +3, dublat în limba română, Suedia, Regia: Christian Ryltenius

12:00 - Păsări călătoare (Les oiseaux de passage), +7, Regia: Olivier Ringer, ţara: Franţa, Belgia, Premii: Best Film at Montreal ICFF and Zlin ICFF, * Proiectat cu subtitrări în română şi engleză

14:00 - Lăbuş / Paw, +7, Paw, +7, Regia: Robert Pejo, ţara: Ungaria, Premii:International Children Jury's Award at Schlingel ICFF, Competiţie, premieră naţională, * Proiectat cu subtitrări în română şi engleză

19:00 - Girlhood / Bande de filles, +14, Regia: Céline Sciamma, Cu: Karidja Touré, Assa Sylla, ţara: Franţa, Premii: selectat la Sundance Film Festival 2015, Nominalizat la Cannes în secţiunea Queer Palm, Premiul Best Film la Stockholm IFF, Sectiunea Teenagers in Focus, premieră naţională, * Proiectat cu subtitrări în română şi engleză

Cinema Elvira Popescu

10:00 - Kick it!, +10, Regia: Katarina Launing, ţara: Norvegia, Premii: Menţiune specială la TIFF Kids Toronto, Cel mai bun film la Chicago ICFF, * Proiectat cu subtitrări în română şi engleză

Sâmbătă, 21 noiembrie

Cinema Eforie

13:30 - Inventatorul de jocuri / The Games Maker, +8, Regia: Juan Pablo Buscarini, Cu: Joseph Fiennes, Tom Cavanagh, ţara: Italia, Argentina, Premii: Grand Jury Prize in Stockholm Film Festival Junior, Panorama, premieră naţională, * Proiectat cu subtitrări în română

15:30 - Lola pe vaporaş, +7, Regia: Thomas Heinemann, ţara: Germania, Premii: Audience Award for Best Feature Film & Children's Jury Award for Best Live Action in Seattle IFF 2015, *proiectat cu subtitrare în limba română

17:00 - Robotul incredibil, +7, Regia: Rolf van Eijk, ţara: Olanda, Premii: Premiera mondială la Toronto, în competiție la TIFF Kids International Film Festival

19:00 - X + Y - O minte sclipitoare / X+Y (A Brilliant Young Mind), +14, secţiunea Teenagers in Focus, Regia: Morgan Matthews, Cu: Asa Butterfield, Sally Hawkins, Rafe Spall, Ţara: Marea Britanie, +14

Cinema Elvira Popescu

14:00 - Pene galbene / Yellowbird, +5, dublat în limba română, Regia: Christian De Vita, Cu: Seth Green, Dakota Fanning, ţara: Franta, Premii: Global premiere at TIFF Kids Toronto 2015, *dublat în limba română, *proiectat cu sprijinul Intercom Film, dublat în limba română

16:00 - Brendan şi secretul din Kells / The Secret of Kells, +5 (dublat în limba română), Regia: Tomm Moore, Nora Twomey, Cu: Evan McGuire, Brendan Gleeson, ţara: Irlanda, Belgia, Franta, Premii: Nominalizat la Oscar pentru Cel mai bun film animat, Premiul publicului la Annecy IAFF, în competiţie la Premiile Academiei Europene de Film, *proiectat cu sprijinul Clorofilm, dublat în limba română

Duminică, 22 noiembrie

Cinema Eforie

11:00 - Girlhood / Bande de filles, +14, Regia: Céline Sciamma, Cu: Karidja Touré, Assa Sylla, Ţara: Franţa, Premii: selectat la Sundance Film Festival 2015, Nominalizat la Cannes în secţiunea Queer Palm, Premiul Best Film la Stockholm IFF, Sectiunea Teenagers in Focus, premieră naţională, * Proiectat cu subtitrări în română şi engleză

13:30 - Micul prinţ, +6, Regia: Mark Osborne (Pixar), voci: Marion Cotillard, Jeff Bridges, Ricky Gervais, James Franco, Paul GIamatti, Rachel McAdams, ţară: Franţa

15:30 - Pe cuvânt de pionier 2, +9, Regia: Aleksandr Karpilovskiy, Ţara: Rusia, Premii: In competiţie la Zlin 2015, *proiectat cu subtitrare în limba română

17:00 - Cei şapte corbi, +8, Regia: Alice Nellis, Ţara: Cehia, Slovacia, * Proiectat cu subtitrări în română şi engleză

19:00 - Gala de premiere, proiecţie film Curcubeul / Rainbow, +7, Regia: Nagesh Kukunoor, Ţara: India, Premii: Grand Prix and of the Generation Kplus International Jury and Crystal Bear at Berlinale 2015, * Proiectat cu subtitrări în română şi engleză

Cinema Elvira Popescu

13:00 - Regele şi pasărea cântătoare, +5 dublat în limba română, Regia: Paul Grimault, Cu: Serge Reggiani, Anouk Aimée, Ţara: Franta, Premii: Prix Louis Delluc, 1979, Nominated for Best Feature Film Award in Chicago IFF, *Proiectat cu sprijinul Institutului Francez, dublat în limba română

14:30 - Inventatorul de jocuri, +8, Regia: Juan Pablo Buscarini, Cu: Joseph Fiennes, Tom Cavanagh, Ţara: Italia, Argentina, Premii:Grand Jury Prize in Stockholm Film Festival Junior, Panorama, premieră naţională, * Proiectat cu subtitrări în română

Festivalul Internaţional de Film pentru Copii Kinodiseea, membru al Asociaţiei Europene a Filmului pentru Copii (ECFA), este organizat de Asociaţia Culturală Metropolis, cu sprijinul Centrului Naţional al Cinematografiei, al Uniunii Cineaştilor din România, al Primăriei Sectorului 5, Uniunii Europene, prin programul Europa Creativa - Media şi al Institutului Francez din Bucureşti.

Exploreaza subiecte similare:

Micul prinţ, Kung Fu Panda, The Boxtrolls, The Secret of Kells, Girlhood, Le roi et l'oiseau, Hayao Miyazaki, tarzan, Mulan, Puss in Boots, Riley Osborne, Marion Cotillard, Benicio del Toro, James Franco, Irena Brignull, Mark Osborne, Bob Persichetti, Ricky Gervais, Rachel McAdams, Paul Giamatti, Jeff Bridges, Paul Rudd, Rupan sansei: Kariosutoro no shiro, Tenkû no shiro Rapyuta, Serge Reggiani, Anouk Aimée, Kule kidz gråter ikke, Katarina Launing, Labyrinthus, Douglas Boswell, Chastnoe pionerskoe 2, Aleksandr Karpilovskiy, Mancs, Zarafa, Landfill Harmonic, Brad Allgood, Graham Townsley, Bamse och tjuvstaden, Christian Ryltenius, Les oiseaux de passage, Olivier Ringer, Céline Sciamma, Karidja Touré, Assa Sylla, The Games Maker, Juan Pablo Buscarini, Joseph Fiennes, Tom Cavanagh, Lola auf der Erbse, Thomas Heinemann, T.I.M., Rolf van Eijk, X+Y, Morgan Matthews, Asa Butterfield, Sally Hawkins, Rafe Spall, Gus - Petit oiseau grand voyage, Christian De Vita, Seth Green, Dakota Fanning, Evan McGuire, Brendan Gleeson, Nora Twomey, Tomm Moore, Seven Ravens, Alice Nellis, Rainbow, Nagesh Kukunoor, Paul Grimault

Alte știri din cinema

Scarlett contra Disney: cine câştigă, cine pierde şi cu cine ţinem?

Actriţa Scarlett Johansson dă în judecată gigantul Disney pentru onorariul Black Widow

The Whaler Boy câștigă marele premiu la TIFF 2021

Otto Barbarul a fost laureat cu premiul Zilelor Filmului Românesc

Lucasfilm îl angajează pe YouTuber-ul care a folosit efecte speciale pentru a îmbunătăţi filmul Mandalorianul

Shamook s-a alăturat studioului Lucasfilm ca Senior Facial Capture Artist

Atmosferă de basm la TIFF, alături de Persil

Cluj, 10 zile de artă, cu peste 170 de filme, expoziții și cineconcerte, sute de invitați speciali și mii de iubitori de film

Spune-ţi părerea

Pentru a scrie un comentariu trebuie să fii autentificat. Click aici pentru a te autentifica.
jinglebells