Doliu pentru familia Singur acasă: a murit Catherine O'Hara

de Ştefan Dobroiu în 30 Ian 2026
Cu o carieră de cinci decenii, actriţa în vârstă de 71 de ani şi-a aflat sfârşitul după o "scurtă suferinţă"

Probabil că nu e cineva din România care să nu o ştie pe Catherine O'Hara din primele două filme Singur acasă, în care o interpretează pe mama protagonistului jucat de Macaulay Culkin. Publicaţia Variety anunţă că actriţa a murit azi, la vârsta de 71 de ani, în urma unei scurte suferinţe. Nu se ştie în acest moment cauza exactă a morţii actriţei.

Fără să fie la începutul carierei, a dobândit o faimă globală datorită rolului lui Kate, mama lui Kevin din megahitul Singur acasă (1990), film reprogramat cu asiduitate, an de an, în prejma Crăciunului. Deşi succesul lui Singur acasă a reprezentat o problemă pentru O'Hara, în sensul că întreaga lume o cunoştea exclusiv în rolul mamei "iresponsabile" din această franciză, actriţa s-a reinventat acum un deceniu datorită excelentului (şi adesea enervantului) serial Schitt's Creek.

Anul trecut a putut fi văzută în The Last of Us, unde interpretează o psiholoagă care încearcă să-l trateze pe protagonistul interpretat de Pedro Pascal, şi în The Studio, una dintre cele mai entuziasmante satire la adresa Hollywood-ului aflat în faliment creativ.

Sursa foto: Hepta.

Exploreaza subiecte similare:

Catherine O'Hara

Alte știri din cinema

Steven Spielberg este EGOT!

Doar 22 de persoane au reuşit performanţa în istorie. Ce înseamnă

Un supererou aflat în industria filmelor cu supereroi – Wonder Man, doar pe Disney+

Simon Williams își dorește mai mult decât orice pe lume să se lanseze în lumea cinematografică, dar are un secret. Iar Trevor Slattery nu vrea să intre din nou la închisoare.

Un thriller plasat în paradis – Insula

Un fost tenismen profesionist lucrează ca antrenor la un hotel luxos când o dispariție misterioasă îi sparge monotonia

Ponies: de interes sau de neînţeles?

Ceea ce putea fi un nou The Americans e contaminat aiurea de "parizianca" Emily

Părerea ta

Spune-ţi părerea
xerses pe 31 ianuarie 2026 14:45
ODihneasca-se in pace!

Spune-ţi părerea

Pentru a scrie un comentariu trebuie să fii autentificat. Click aici pentru a te autentifica.
jinglebells