23 de filme intra in competitia celei de-a 64-a editii a festivalului de film de la Venetia. Aceasta va avea loc intre 28 august si 9 septembrie, iar cele 23 de filme vor concura pentru a castiga unul dintre cele mai ravnite trofee din lumea filmului, Leul de Aur. Cel care va hotari cui ii revine trofeul este un juriu condus anul acesta de chinezul Zhang Yimou, unul dintre obisnuitii de pana acum ai festivalului. Pe langa competitia oficiala, festivalul mai cuprinde si alte sectiuni, precum cea in afara competitiei, Orizzonti, ca si sectiunea Corto Cortissimo, dedicata filmelor de scurtmetraj. O sectiune speciala, dedicata istoriei filmului italian, va contine western-uri spaghetti alese de Quentin Tarantino. Iata mai jos o lista cvasi-exhaustiva a lungmetrajelor ce vor fi proiectate la Venetia.
IN COMPETITIE:
Joe WRIGHT Atonement - Marea Britanie/SUA, 123’
Keira Knightley, James McAvoy, Vanessa Redgrave, Romola Garai, Brenda Blethyn
Wes ANDERSON The Darjeeling Limited - SUA, 91’
Owen Wilson, Adrien Brody, Anjelica Huston, Jason Schwartzman, Bill Murray
Kenneth BRANAGH Sleuth - Marea Britanie/SUA, 86’
Michael Caine, Jude Law
Youssef CHAHINE Heya fawda (Le Chaos) - Egipt, 122’
Khaled Saleh, Mena Shalaby, Hala Sedky, Youssef El Cherif
Brian DE PALMA Redacted - SUA, 90’
Kel O'Neill, Daniel Stewart Sherman
Andrew DOMINIK The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford - SUA, 155’
Brad Pitt, Casey Affleck, Sam Shepard
Paolo FRANCHI Nessuna qualita agli eroi - Italia/Elvetia/Franta, 102’
Elio Germano, Bruno Todeschini, Irene Jacob
Tony GILROY Michael Clayton - SUA, 119’
George Clooney, Tilda Swinton, Sydney Pollack
Peter GREENAWAY Nightwatching - Marea Britanie/Polonia/Canada/Olanda, 134’
Martin Freeman, Emily Holmes, Michael Teigen
Jose Luis GUERIN En la ciudad de Sylvia - Spania, 90’
Pilar Lopez De Ayala, Xavier Lafitte
Paul HAGGIS In the Valley of Elah - SUA, 120’
Tommy Lee Jones, Charlize Theron, Susan Sarandon
Todd HAYNES I’m not There - SUA, 135’
Richard Gere, Cate Blanchett, Heath Ledger, Julianne Moore, Christian Bale, Charlotte Gainsbourg
JIANG Wen Taiyang zhaochang shenqi (The Sun Also Rises) - China/Hong Kong, 116’
Jiang Wen, Joan Chen, Zhou Yun, Jaycee Chan, Anthony Wong
LEE Kang Sheng (LI Kangsheng) Bangbang wo aishen (Help Me Eros) - Taiwan, 107’
Lee Kang Sheng, Yin Shin
Abdellatif KECHICHE La Graine et le mulet - Franta, 151’
Habib Boufares, Marzouk Bouraouia, Faridah Benkhetache, Sabrina Ouazani
Ang LEE (LI An) Se, jie (Lust, Caution) - Taiwan, 135’
Tony Leung, Joan Chen, Tang Wei
Ken LOACH It’s a Free World… - Marea Britanie/Italia/Germania/Spania, 96’
Juliet Ellis, Leslaw Zurek, Kierston Wareing
Vincenzo MARRA L’ora di punta - Italia, 96’
Fanny Ardant, Michele Lastella, Giulia Bevilacqua
MIIKE Takashi Sukiyaki Western Django - Japonia, 121’
Quentin Tarantino, Hideaki Ito, Kaori Momoi, Yoshino Rimura
Nikita MIHALKOV 12 - Rusia, 153’
Nikita Mihalkov, Sergey Makovezkij, Mikhail Yefremov, Sergei Garmash
Andrea PORPORATI Il dolce e l’amaro - Italia, 98’
Fabrizio Gifuni, Luigi Lo Cascio, Donatella Finocchiaro
Eric ROHMER Les Amours d’Astree et Celadon - Franta/Italia/Spania, 109’
Stephanie Crayencour, Andy Gillet, Cecile Cassel
Johnny TO, WAI Ka-Fai Mad Detective - Hong Kong, 89'
Ka Tung Lam, Jay Lau, Ching Wan Lau, Kelly Lin
IN AFARA COMPETITIEI - Venezia Maestri:
Woody ALLEN Cassandra's Dream - Marea Britanie/SUA, 108'
Colin Farrell, Sally Hawkins, Ewan McGregor, Tom Wilkinson
Julio BRESSANE Cleopatra - Brazilia, 116'
Alessandra Negrini, Bruno Garcia, Miguel Falabella
Claude CHABROL La fille coupee en deux - Franta, 115'
Ludivine Saignier, Benoit Magimel, Mathilda May, Marie Bunel
Amos GITAI Disengagement - Germania/Italia/Israel/Franta, 120'
Juliette Binoche, Jeanne Moreau, Hans Zilschler
IM Kwon Taek Chun-nyun-hack (Beyond the Years) - Coreea de Sud, 106'
Jae-hyun Jo, Jung-hae Oh
Takeshi KITANO Kantoku banzai! (Glory to the Filmmaker!) - Japonia, 104'
"Beat" Takeshi Kitano, Tohru Emori, Kayoko Kishimoto, Anne Suzuki, Kazuko Yoshiyuki
Manoel de OLIVEIRA Cristovao Colombo - O Enigma - Portugalia/Franta, 70'
Ricardo Trepa, Leonor Baldaque, Manoel de Oliveira, Maria Isabel de Oliveira
IN AFARA COMPETITIEI - Venezia Notte:
Sergio LEONE Per un pugno di dollari (1964) - Italia/Spania/Germania, 100'
Clint Eastwood, Gian Maria Volonte, Marianne Koch
Alexi TAN Tiantang kou (Blood Brothers) - China/Taiwan, 95'
Daniel Wu, Zhang Zhen, Shu Qi, Sun Honglei
Paco PLAZA, Jaume BALAGUERO REC - Spania, 85'
Manuela Velasco, Ferran Terrazza, Jorge-Yamam Serrano, Carlos Lasarte
Asif KAPADIA Far North - Marea Britanie/Franta, 89'
Michelle Yeoh, Sean Bean, Michelle Krusiec
Ridley SCOTT Blade Runner: The Final Cut (2007) - SUA, 118'
Harrison Ford, Rutger Hauer, Sean Young
Richard SHEPARD The Hunting Party - SUA/Croatia/Bosnia Hertegovina, 103'
Richard Gere, Terrence Howard, Diane Kruger
Shari SPRINGER BERMAN, Robert PULCINI The Nanny Diaries - SUA, 107'
Scarlett Johansson, Laura Linney, Paul Giamatti, Chris Evans
Adria GARCIA, Victor MALDONADO Nocturna - Spania/Franta, 83
animatie
Bernardo BERTOLUCCI Strategia del ragno (1970) - Italia, 99'
Giulio Brogi, Alida Valli, Tino Scotti
Tim BURTON, Henry SELICK Tim Burton's The Nightmare Before Christmas 3D - SUA, 76'
animatie - voci: Chris Sarandon, Catherine O'Hara, William Hicke, Carmen Twillie
ORIZZONTI:
AOYAMA Shinji Sad Vacation - Japonia, 136'
Tadanobu Asano, Aoi Miyazaki, Joe Odagiri, Ken Mitsuishi
Joao CANIJO Mal nascida - Portugalia, 117'
Anabela Moreira, Marcia Breia, Fernando Luis, Tiago Rodrigues
Alex COX Searchers 2.0 - SUA, 90'
Del Zamora, Jaclyn Jonet, Ed Pansullo
Tonino DE BERNARDI Medee Miracle - Italia/Franta, 80'
Isabelle Huppert, Tommaso Ragno, Giulietta De Bernardi
Laura Amelia GUZMAN, Israel CARDENAS Cochochi - Mexic/Marea Britanie/Canada, 87'
Louis A. Lerma Torres, Evaristo C. Lerma Torres
JEON Soo-ii Geomen tangyi sonyeo oi (With the Girl of Black Soil) - Coreea de Sud, Franta, 90'
Yu Yun-Mi, Jo Yung-Jin, Hyun-Woo Park
Damien ODOUL L'histoire de Richard O. - Franta, 74'
Mathieu Amalric, Stephane Terpereau
Veiko OUNPUU Sugisball (Autumn Ball) - Estonia, 123'
Rain Tolk, Taavi Eelmaa, Tiina Tauraite
Pere PORTABELLA Die Stille vor Bach (The Silence Before Bach) - Spania, 102'
Alex Brendemuhl, Feodor Atkine, Christian Brembeck, Daniel Ligorio, Georg C. Biller
Penny WOOLCOCK Exodus - Marea Britanie, 111'
Daniel Percival, Anthony Johnson, Ger Ryan
LU Yue Xiaoshuo (The Obscure) - China, 84'
Wang Shuo, Ah Cheng, Wang Zhiwen, Wang Tong
Philippe KOHLY Callas assoluta - Franta/Grecia, 97'
documentar