Go Back   Cinemagia Forum > Cinemagia Interactiv > Oscar

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 25 Jan 2011, 19:02   #21
ghost90
Guru
 
ghost90
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,190
Quote:
Și se așteaptă să fie apreciat pentru efortul lui fizic, nu pentru prestația lui


Daca in The Fighter tu spui ca impresioneaza prin pierderea greutatii si nu prin rolul jucat atat de bine...
ghost90 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jan 2011, 19:23   #22
alextreme93
Guru
 
alextreme93
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 388
Daca C.Nolan n-a primit nom.la cel mai bun regizor,sigur ia oscarul ptr.scenariu.
alextreme93 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jan 2011, 19:38   #23
BenPC
Senior
 
BenPC
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 133
F......ck fara Nolan la cel mai bun regizor , cretinii aia de la academie au impresia ca Inception a fost facut femeia de serviciu , puteau sa-i zboare fara probleme pe fratii cohones , care "s-au muncit" la un remake , sau O Russell care , really ... nominalizare pt regia aia , sa fim seriosi.

si.... poate sa ma lamureasca cineva , nu stiu daca e o gresala facuta de cei de la cinemagia dar :

Cel mai bun scenariu original
Another Year
Inception
The Kids Are All Right
The Kings Speech
The Fighter

Pierzatori
Somewhere
The Tree of Life
Hereafter
You Will Meet a Tall, Dark Stranger

Cel mai bun scenariu adaptat
127 Hours
The Social Network
Toy Story 3
True Grit
Winter’s Bone

Perdanţii
The King’s Speech
Love and Other Drugs
The Way Back
London Boulevard
Rabbit Hole

deci ... The Kings Speech , a luat nominalizare pt cel mai bun scenariu original dar , e la perdanti pt cel mai bun scenariu adaptat ... pai ori e original , ori e adaptat ?

lol si inca ceva tot la capitolul asta , pt cel mai bun scenariu original , la perdanti/pierzatori The Tree of Life , wtf , filmul o sa apara in 2011

Last edited by BenPC : 25 Jan 2011 at 19:50.
BenPC is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jan 2011, 19:46   #24
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Originally Posted by sergiuseling:
.

Mie-mi place că au ales să aprecieze în mod așa de consistent Winter's Bone sau True Grit (chiar dacă n-am văzut filmele)


Originally Posted by sergiuseling:
Ce nu mi-a plăcut: nominalizarea lui Bale și aprecierea lui 127 hours și nu a lui Another Year (desigur n-am văzut niciunul din aceste filme, se poate să fiu de acord cu ei după ce văd filmele)

Hmmpf...e mai presus de mine sa inteleg cum poti sa discreditezi si sa critici un film/o prestatie pe care nu l-ai vazut/ai vazut-o. Inteleg sa critici idei, sa ai indoieli in privira castingului (de ex ca tot vorbeam de Nolan, Anne Hathaway nu mi se pare ca are senzualitatea necesara pentru a face o Catwoman a la Michelle Pfeiffer), in privinta regizorului ales pentru o productie, etc., dar sa critici filmele per se, mi se pare cam exagerat. Si eu fac lobby pentru anumite filme, dar fara sa atac altele pe care nu le-am vazut.

Apropo, chiar nu conteaza ca TKS are 12 nominalizari. Si in 2009 Benjamin Button a avut 13 nominalizari si a luat doar 3 Oscaruri, pentru Make-up, Art Direction si Visual Effects. Si da, The King's Speech e nominalizat pt Original Screenplay. Ioi si de ce e The Tree of Life la pierzatori, daca filmul e ineligible?
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>

Last edited by buticut : 25 Jan 2011 at 19:54.
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jan 2011, 20:41   #25
Carys
Novice
 
Carys
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 1
Originally Posted by sergiuseling:
Ce nu mi-a plăcut: nominalizarea lui Bale
No offense, but...WTF?!
Trebuie neaparat sa vezi filmul!
Carys is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jan 2011, 20:43   #26
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Să-ți spun cum văd eu treaba.
În primul rând nu eu sau tu decidem chestiile astea, la oscaruri nu votăm noi, nu ne spunem noi părerea despre filme. O spun Tarantino, Nolan, Johnny Depp, Tim Burton și alții care fac parte din AMPAS.
Eu tot ce fac e să-mi dau părerea despre ce aș vrea să aleagă Nolan și Tarantino. Nu înseamnă că mie mi se par filme bune sau nu, de fapt am văzut doar TSN și Inception. (și aici e clar că TSN are câteva clase peste Inception, dar tot nu spun că mi-ar plăcea să câștige)

Altfel de criticat, nu-mi fac probleme că oricum nu ascultă nici Nolan, nici Tarantino de ce spun eu.


E ca la orice competiție sportivă, unde ai de exemplu 2 echipe și ai o favorită înainte să înceapă meciul. Evident că la final după ce văd meciul pot spune și eu că a câștigat echipa mai bună, sau că i-au furat arbitrii, dar nu mă oprește nimeni să țin cu cineva.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jan 2011, 21:01   #27
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Cand spui ca "ceva nu iti place", e deja o critica.

Quote:
E ca la orice competiție sportivă, unde ai de exemplu 2 echipe și ai o favorită înainte să înceapă meciul. Evident că la final după ce văd meciul pot spune și eu că a câștigat echipa mai bună, sau că i-au furat arbitrii, dar nu mă oprește nimeni să țin cu cineva.
Cu diferenta ca la competitiile sportive, cel mai probabil ai vazut cele doua echipe in actiune inainte de meciul respectiv. Bun, acum poti sa spui si ca ai mai vazut filme cu acelasi actor/ de acelasi regizor, but it's not the same, fiindca echipa aia in principiu joaca mai mereu cu aceiasi oameni.
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>

Last edited by buticut : 25 Jan 2011 at 21:04.
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jan 2011, 21:40   #28
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Bine, atunci ia tu orice exemplu vrei în care îți dai cu părerea înainte de a vedea despre ce e vorba. Fie că e sport sau politică sau cultură sau reality show-uri sau ce vrei tu.
De multe ori e suficient și un poster sau un trailer să mă decid că nu merită să merg la film, dar culmea să spun că nu-mi place ca acel film să fie premiat deja nu mai e normal?
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jan 2011, 21:55   #29
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Nu cred ca-ti dai seama cat de aiurea e ceea ce spui. M-am abtinut foarte tare cand mi-am ales exprimarea...

Ca sa nu zici ca nu dau nici o explicatie:

Originally Posted by sergiuseling:
Pentru că mă enervează modul în care Bale abordează rolurile. Adică se îngrașă, slăbește ca să ne arate că se transformă ca actor. Și se așteaptă să fie apreciat pentru efortul lui fizic, nu pentru prestația lui.

Doar ca ideea e chiar faptul ca prestatia lui e una de foarte buna calitate. De fapt niciunul din actorii nominalizati la rol secundar nu se aproprie de prestatia sa.

Ti-ai dat cu parearea fara nici o baza si te mai astepti sa te ia lumea in serios. Analogiile facute de tine sunt deplasate. Una e sa ai favoriti si alta e sa critici pe baza propriilor fabulatii.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jan 2011, 22:16   #30
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Deci vrei să spui că Bale nu a slăbit pentru un film acum vreo 6-7 ani, apoi s-a umflat pentru Batman și acum a slăbit din nou? Și vrei să spui că nu-și folosește fizicul în mod excesiv, parcă ar spune uită-te la mine cât am intrat de în caracter, până și ultimul mușchi mi-a ieșit.

Ok, asta e părerea ta sau fabulația ta proprie, depinde cum vrei să mă exprim. Eu sunt de o altă părere.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jan 2011, 22:34   #31
ghost90
Guru
 
ghost90
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,190
Esti complet pe langa...ai vazut 2 filme si vii si spui cine ar fi trebuit si cine nu sa fie nominalizat.O critica infantila si precara asupra actorilor si filmelor.Iti recomand sa vezi toate filmele si dupa aia sa te rentorci si sa ridici in slavi TSN.
ghost90 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jan 2011, 22:44   #32
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
@segiu - Si pentru ca se foloseste de fizic crezi ca Bale ar trebui pedepsit si nebagat in seama pentru unul din cele mai reusite roluri ale anului?
Vezi filmul si judeca apoi in ce masura prestatia fizica a contat mai mult decat cea actoriceasca in ochii Academiei.
Si rolul lui Portman in Black Swan este in mare parte unul fizic, de ce nu ciritici si nominalizarea ei?

In alta ordine de idei mi se par destul de echilibrate nominalizarile.
Nolan merita totusi sa fie pomenit la Best Director (in locul regizorului de la The Fighter) si Inception pentru Editing.
Eu as fi inclus The Town in locul lui Toy Story 3 la Best Picture, pentru ca la fel ca in totdeauna, nominalizarea unei animatii in categoria aia e complet redundanta.
Nu ma asteptam ca True Grit si The King's Speech sa conduca lista nominalizarilor, trebuie sa apuc si le vad si eu once and for all.
Ma bucur pentru Winter's Bone si mai ales pentru nominalizarea lui John Hawkes la Supporting Actor, mi-era teama ca va fi trecut cu vederea.
Atlfel, nu prea inteleg nominalizarea lui Toy Story 3 la Best Adapted Screenplay...

Se face concursul de predictii??
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jan 2011, 22:46   #33
ionutt-
Senior
 
ionutt-
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 113
Originally Posted by sergiuseling:
Pentru că mă enervează modul în care Bale abordează rolurile. Adică se îngrașă, slăbește ca să ne arate că se transformă ca actor. Și se așteaptă să fie apreciat pentru efortul lui fizic, nu pentru prestația lui.


Adica Bale nu a fost nominalizat pentru prestatie ci pentru ca a slabit . Zimi ca erai drojdit cand ai scris asa ceva ca sa nu te fac altfel. Esti in lumea ta patroane, n`ai nici o treaba
ionutt- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jan 2011, 22:51   #34
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
În fine, treaba voastră. Eu mi-am spus părerea, v-am spus și că n-am văzut filmele și că poate o să-mi schimb părerea după ce le văd.

Apoi vă așteptați să vă explic de ce am această părere și apoi din motive mai presus de mine veniți și-mi spuneți că n-am văzut filmele și că n-am voie să am păreri până după ce văd filmele. Zău, dacă chiar vreți o conversație ați putea avea o altă replică mai bună.

Dacă vreți să discutăm despre ce filme mi-au plăcut anul trecut și de ce putem avea o discuție la topicul dedicat cu top filme 2010.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jan 2011, 22:54   #35
ionutt-
Senior
 
ionutt-
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 113
Originally Posted by sergiuseling:
În fine, treaba voastră. Eu mi-am spus părerea, v-am spus și că n-am văzut filmele și că poate o să-mi schimb părerea după ce le văd.

Apoi vă așteptați să vă explic de ce am această părere și apoi din motive mai presus de mine veniți și-mi spuneți că n-am văzut filmele și că n-am voie să am păreri până după ce văd filmele. Zău, dacă chiar vreți o conversație ați putea avea o altă replică mai bună.

Dacă vreți să discutăm despre ce filme mi-au plăcut anul trecut și de ce putem avea o discuție la topicul dedicat cu top filme 2010.

da sergiule asa ziceam si eu, noi suntem prosti tu esti desptept
ionutt- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jan 2011, 23:50   #36
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by sergiuseling:
Apoi vă așteptați să vă explic de ce am această părere și apoi din motive mai presus de mine veniți și-mi spuneți că n-am văzut filmele și că n-am voie să am păreri până după ce văd filmele.
Totusi, tu cum ai numi parelile astea, daca nu preconcepute?
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jan 2011, 00:11   #37
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Și dacă sunt preconcepute care e problema?
Sunt motive pentru care sunt preconcepute. Și academia are o grămadă de idei preconcepute cum că unele genuri de filme nu merită premiate oricât de bune ar fi filmele. La fel părerea mea e că nu merită premiate actrițele cu atâta machiaj că nu le distingi fața, actorii care abuzează de aspectul fizic pentru a intra în pielea unui personaj sau filmele 3D printre altele.
O eventuală premiere a unor astfel de chestii, care mie personal nu-mi plac, ar duce la mai multe astfel de încercări doar pentru a lua oscarul și prin urmare mai multe filme care o să-mi displacă.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jan 2011, 00:32   #38
adipaul
Novice
 
adipaul
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 23
Ar fi fost o surpriza placuta sa o vad pe Tilda Swinton la Best Actress pentru I am love. Si niste nominalizari pentru Shutter Island (Di Caprio a facut un rol exceptional). Dar, ma rog, marketing, reclama... Oscar e mai mult despre asta!
Nolan se pare ca nu e preferat de Academie.Nu ca Amy Adams par exemple care e nominalizata din 2 in 2 ani pentru Supporting.
Nominalizarea lui Mark Ruffalo o vad inutila (a fost mult mai eficient in Shutter Island) iar pe Hailee Steinfeld o preferam pentru rol principal (a avut un rol principal)

Oricum ma bucur ca lumea incepe sa nu mai vada in The Social Network singurul favorit. E un film bun dar n-as vrea sa castige.

Nu stiu ce e cu filmele straine... A vazut cineva vreunul dintre ele? (surprinzator Italia si Franta n-au nici un film )
adipaul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jan 2011, 00:57   #39
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by sergiuseling:
Și dacă sunt preconcepute care e problema?
Sunt motive pentru care sunt preconcepute. Și academia are o grămadă de idei preconcepute cum că unele genuri de filme nu merită premiate oricât de bune ar fi filmele. La fel părerea mea e că nu merită premiate actrițele cu atâta machiaj că nu le distingi fața, actorii care abuzează de aspectul fizic pentru a intra în pielea unui personaj sau filmele 3D printre altele.
O eventuală premiere a unor astfel de chestii, care mie personal nu-mi plac, ar duce la mai multe astfel de încercări doar pentru a lua oscarul și prin urmare mai multe filme care o să-mi displacă.
Din pura curiozitate, cum ti s-a parut rolul lui Robert Downey Jr. in Tropic Thunder?
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jan 2011, 07:59   #40
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
@sergiuseling Cum am mai spus aici, poti sa critici castingul, directorul ales pentru filmul respectiv, plot-ul neinteresant sau secventele care apar in trailer, dar sa critici o interpretare doar pe considerentul ca "Bale nu merita Oscarul, pentru ca probabil nu a facut altceva decat sa slabeasca", fara sa-l fi vazut in film, e chiar aberant. Asa pot sa zic si eu ca Robert De Niro a primit Oscarul pentru Raging Bull, pentru ca s-a ingrasat. Sa fii actor implica si asemenea sacrificii, nu degeaba se spune ca arta cere sacrificii. Iti schimbi starea emotionala, dar si fizicul, pentru a intra cat mai bine sub pielea personajului. Si filmele 3D nu sunt premiate pentru 3D, ci pentru calitatea lor, indiferent de formatul in care sunt prezentate. Oricum, majoritatea filmelor de anul asta lansate si in 3D, au fost criticate pentru conversia proasta.

Si cand spui "că nu merită premiate actrițele cu atâta machiaj că nu le distingi fața", pentru binele tau, sper ca nu te referi la Marion Cotillard .
In fine, mai bine am reveni la nominalizari, ca deviem de la subiect, ocupandu-ne de niste nimicuri.

@miercuri Asa cum filmele de animatie primesc nominalizari la BP, teoretic si documentarele ar trebui sa aiba parte de acelasi tratament. Nici eu nu prea vad rostul, mai ales daca sunt destule filme care sa ii ocupe slotul.

Alt snub: Shutter Island pentru cinematography.
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>

Last edited by buticut : 26 Jan 2011 at 08:09.
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 00:48.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells