Go Back   Cinemagia Forum > Cinemagia Interactiv > Oscar

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 13 Feb 2010, 00:29   #81
tank240388
Junior
 
tank240388
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 49
Originally Posted by Windom:
Originally Posted by sergiuseling:
Nu vreau să laud prea mult Slumdog Millionaire. A avut o poveste frumoasă, dar mai mult contează realizarea a avut suspans, acţiune, dramă.

O poveste tot atit de frumoasa si credibila precum o telenovela sud-americana. Si cam acelasi nivel de suspans si drama...

sa excludem premiile castigate la best picture , scenariu adaptat si melodie originala (ca o sa-mi zici ca e manea). Chiar crezi ca era cineva mai indreptatit sa castige la
Regie, imagine, montaj, coloana sonora(score) sau mixaj de sunet? - categorii la care dupa parerea mea a a fost cu cel putin 2 clase peste restul. Si nu numai parerea mea ci si a tuturor agentiilor de pariuri care au dat inaintea decernarii premiilor pe S.M. mare favorit la toate categoriile la care a castigat. Si oamenii astia care fac cotele sunt mai experti ca mine si ca tine pt ca intr-un astfel de business se invart o gramada de bani si nu-si permit sa faca o cota gresit.

Anul trecut , foarte multi laudau "The Reader" si cat de mult ar fi trebuit sa castige "Best Picture", in timp ce la holywood toata lumea se intreba cum de a ajuns asta nominalizat la cel mai bun film
tank240388 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Feb 2010, 00:41   #82
tank240388
Junior
 
tank240388
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 49
Originally Posted by Windom:
Originally Posted by Im.Kino:
Windom, inocenta ta e de-a dreptul incantatoare!!!

Cand au fost Globurile si Oscarurile altceva?! Acum 30 de ani?

Vrei valoare intr-un premiu? Ia drept barometrul Cannes-ul (si acolo cum grano salis).

Imi amintesc cu nostalgie de inceputul anilor '90 (Dances with Wolves, Forrest Gump, The English Patient), parca exista un pic de decenta si bun simt in acordarea premiilor. Dupa momentul Titanic s-a dus totul dracului (din nou, cu citeva exceptii).

decenta in '95 ? cand filmul care a schimbat istoria cinematografiei pierde in fata lui Forrest Gump?!
tank240388 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Feb 2010, 08:08   #83
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Originally Posted by tank240388:
Originally Posted by Windom:
Originally Posted by Im.Kino:
Windom, inocenta ta e de-a dreptul incantatoare!!!

Cand au fost Globurile si Oscarurile altceva?! Acum 30 de ani?

Vrei valoare intr-un premiu? Ia drept barometrul Cannes-ul (si acolo cum grano salis).

Imi amintesc cu nostalgie de inceputul anilor '90 (Dances with Wolves, Forrest Gump, The English Patient), parca exista un pic de decenta si bun simt in acordarea premiilor. Dupa momentul Titanic s-a dus totul dracului (din nou, cu citeva exceptii).

decenta in '95 ? cand filmul care a schimbat istoria cinematografiei pierde in fata lui Forrest Gump?!

Dupa cum spuneam. Decenta. La mare pret printre americani... Dupa cum imposibilul nu s-a produs atunci, nu se va produce nici anul asta...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Nov 2011, 14:10   #84
margott
Guru
 
margott
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 389
Filme care NU si-au meritat Oscarul...
Cam multe, in opinia mea :
-Tom Jones (1962), All The King's Men (1949), Going My Way (1944), The Bridge On River Kwai (1957), Shakeaspeare In Love (1988), Driving Miss Daisy (1989), The Lost Weekend (1945)...
margott is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Nov 2011, 00:12   #85
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
L-am mai vazut o data in seara asta ca sa fiu sigur...The Lost Weekend isi merita toate cele 4 Oscaruri. Sunt curios ce ai avea sa ii reprosezi filmului.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Nov 2011, 00:57   #86
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Cu riscul de a fi luat in suturi: ce rost au toate frustrarile acumulate pe topicul asta? Ideea nu e rea, dar e greu sa trasezi o limita intre gusturile tale si cele ale unor insi dintr-o industrie cinematografica dintr-un alt continent, cu o mentalitate complet diferita si cu carente existente pana la urma oriunde.
Ar fi mai interesant sa vorbim despre "Ce filme romanesti credeti ca ar fi meritat mai multa atentie in lume"? decat de succesul Titanicului (un film despre libertate, first of all trecand peste zahariseli) sau de ce nu au luat "Blade Runner", "Once Upon A Time In America" (care nici nu a fost bagat in seama) ori "Space Odyssey" premiu sau nominalizare. Nu e mai misto ca sunt filme cult in zilele noastre si cumva le da peste nas celor de la Oscar?
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2012, 21:15   #87
margott
Guru
 
margott
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 389
Originally Posted by White1:
L-am mai vazut o data in seara asta ca sa fiu sigur...The Lost Weekend isi merita toate cele 4 Oscaruri. Sunt curios ce ai avea sa ii reprosezi filmului.

Depinde ce intelege fiecare prin film de Oscar, pe mine daca nu ma "prinde" povestea unui film, il arunc la cos (figurat vorbind, desigur). Trebuie sa ma prinda de la bun inceput, sa-mi transmita o stare, o emotie, un sentiment, sa ramana cu mine mult timp dupa vizionare. Nu e cazul la The Lost Weekend.
Incercati sa respectati parerile celorlalti, nu scrie nicaieri ca toti trebuie sa avem aceleasi pareri. Si eu am vazut multe pareri negative la adresa filmelor care-mi plac, dar n-am absolut nimic de reprosat celor care scriu negativ despre acele filme, si nici nu ma impiedica sa iubesc filmele respective.

Si acum, doua filme care si-au meritat Oscarul (parerea mea) :
American Beauty
Million Dollar Baby
margott is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2012, 22:54   #88
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Frumos discurs. Doar ca paragraful al doilea nu are nici o legatura cu ce am zis eu. Ce usor se ofenseaza unii.
Si ca sa fiu on-topic: The King's Speech nu mi-a inselat asteptarile. Exact banalitatea usor siropoasa pe care o promitea trailerul. E suficient sa imi amintesc de personajul infiorator de plat al Helenei Bonham Carter ca sa ma intreb cum naiba poate sa fie considerat asta cel mai reusit film din 2010.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2012, 16:25   #89
margott
Guru
 
margott
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 389
Originally Posted by White1:
Frumos discurs. Doar ca paragraful al doilea nu are nici o legatura cu ce am zis eu. Ce usor se ofenseaza unii.

Nu m-am ofensat deloc, interpretezi gratuit.

Last edited by margott : 27 Feb 2012 at 18:23.
margott is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2012, 17:46   #90
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
No offence,dar te banuiesc de niste mici halucinatii. Ia reciteste ce ai zis tu, ce a raspuns White si apoi iar ce ai zis tu.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2012, 18:10   #91
margott
Guru
 
margott
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 389
Uitam alt film de Oscar care mi-a placut : The Hurt Locker. E geniala secventa in care Will sta nedumerit in mijlocul rafturilor cu cereale pentru copii (spre finalul filmului).

Last edited by margott : 27 Feb 2012 at 18:25.
margott is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jan 2013, 12:53   #92
Optimvs
Senior
 
Optimvs
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 139
Originally Posted by marius_em:
2010. Inglourious Basterds, in locul lui Avatar.


Originally Posted by Windom:
2010. TOTAL de acord...


Originally Posted by Liviu-:
2010: Avatar. Lucruri deja spuse de zeci de ori...



Bun, cred ca e clar pentru toata lumea ca Avatar e doar un Pocahontas in spatiu.

DAR nu trebuie uitat faptul ca filmul asta a deschis o noua era, aducand 3D-ul in mainstreamul cinematografiei. Unii poate nu stiu ca in 1953 s-au facut doua filme 3D ( "The Charge at Feather River" - western si "House of Wax" - horror) dar, pur si simplu, acestea nu au reusit sa aiba succesul comercial care sa determine industria filmului sa faca pasul spre 3D. Ocazional s-au mai facut asemenea filme (unii poate isi mai amintesc de filmul sovietic cu viteazul nu-stiu-cum care a rulat la noi la Luceafarul pe timpul lui Ceausescu) dar 3D-ul a ramas multa vreme apanajul strict al documentarelor proiectate in sali special concepute pentru asta (vezi Geoda de la Paris).

Avatar, fara a fi vreun film de arta, a reusit sa fie un excelent film de public si ajunge sa te uiti la lista filmelor (nu desenelor animate) facute dupa el ca sa-ti dai seama ca, usor-usor, dupa el lucrurile incep sa se miste in aceasta directie.

Poate imi explica si mie cineva ce mari merite are Inglourious Basterds, exceptandu-l pe cel de a prezenta o fictiune in care evreii au reusit sa se razbune pe Hitler? Sigur ca Christoph Waltz face un ticalos fabulos, dar dicolo de asta filmul are momente de-a dreptul jalnice. Scena din barul de la subsol e de rasu-plansu' si nu e nici pe departe singura. (si nu-mi spuneti ca la Avatar razi aproape tot filmul, pentru ca, in cazul ala, argumentul meu pentru Oscar nu are legatura cu calitatile artisitice cvasi-inexistente ale filmului).
Optimvs is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Feb 2013, 21:40   #93
metalhead72
Novice
 
metalhead72
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 9
Optimvs si reply-urile lui cvasi-schizoide

Bai Optimvs tu nu stii decat sa contrazici lumea ? Dar ce treaba ai tu daca oamenilor le-a placut Avatar si Inglorious Bastards? Cu siguranta tu esti tipul ala comunist (actualmente un anticomunist convins) care se da Gica-contra dar de fapt nu faci altceva decat sa iti bati joc de parerile pertinente ale unor oameni ! In tot reply-ul tau schizoid de mai sus, cu un singur lucru te-ai mai apropiat de realitate: Waltz un actor bunicel, in opinia ta ! NUUUUU, GRESITTTT! Christoph Waltz este cel mai tare actor de roluri negative care a existat si va exista vreodata ! Este genial, macar asta ai putea aprecia la adevarata valoare, avand in vedere ca are niste roluri la fel de schizoide ca si reply-urile tale !
Cat despre Post-ul acesta pe forum, tin sa va reamintesc tuturor (si in special lui Optimvs) ca Hurt Locker este cel mai de kkt film care a castigat vreodata Oscarul ! Bigelow cred ca o suge si in ziua de astazi pentru statueta pe care o tine si acum in mana !
metalhead72 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 21:14.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells