Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 23 Mar 2010, 02:48   #41
SoX
Miserupist
 
SoX
 
Join Date: Nov 2009
Location: Miserupia
Posts: 1,366
Originally Posted by Federico:
Probabil "Un Prophete" , avand in vedere cele de mai sus (din interviu).

Federico, cu o floare nu se face primavara, mai ales daca e o probabilitate...
__________________
Prefer sa degust un film de post decat unul facut de oaie si apreciat de un prost!
SoX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Mar 2010, 02:56   #42
SoricicaMov
Guru
 
SoricicaMov
 
Join Date: Dec 2009
Location: Auroreville
Posts: 784
Originally Posted by Federico:
Nu cred ca publicul (majoritar) e lipsit de gust; e lipsit de un gust rafinat.

Daca un gurmand m-ar invita intr-un fast-food ar fi probabil pentru a-mi da o simpla lectie de nutritie Si pe masura ce instruirea ar inainta, as invata sa gatesc ales
__________________
For the dark finds ways of being
Engraved in the light

http://www.youtube.com/watch?v=wohuAtr8RgU
SoricicaMov is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Mar 2010, 02:59   #43
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
@Sox: "Probabil" era folosit sarcastic. N-ai citit citatele de Audiard?
Si oricum, noi vorbim la modul idealist si teoretic. Daca industria de azi e pervertita si si-a pierdut menirea, ma intereseaza care e calea cea dreapta.

Last edited by Federico : 23 Mar 2010 at 03:03.
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Mar 2010, 03:06   #44
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by SoricicaMov:
Daca un gurmand m-ar invita intr-un fast-food ar fi probabil pentru a-mi da o simpla lectie de nutritie Si pe masura ce instruirea ar inainta, as invata sa gatesc ales

Exact, cu totii am trecut printr-un fast-food, ideea e sa nu ne oprim aici.
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Mar 2010, 03:19   #45
SoX
Miserupist
 
SoX
 
Join Date: Nov 2009
Location: Miserupia
Posts: 1,366
Si nu in ultimul rand, cred ca scopul este interpretat de polul receptiv, adica de noi, privitorii. Noi impunem scopul filmelor. Filmul (in special cel de astazi) e ca orice produs pe piata, in care producatorul se conformeaza cerintelor consumatorului. Poate pentru Audiard si Tarkovski, definirea scopului este dat prin expunere emotionala, dar nu pentru toata lumea este valabila aceasta perspectiva. Ce vreau sa spun e faptul ca scopul unui film nu se poate rezuma numai prin emotie.
__________________
Prefer sa degust un film de post decat unul facut de oaie si apreciat de un prost!

Last edited by SoX : 23 Mar 2010 at 03:21.
SoX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Mar 2010, 09:53   #46
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
putem vorbi de scopul celor care fac filmele (mai banesc sau mai sufletesc) si scopul celor care le vad (probabil mai mult despre asta este interesant sa ne intrebam)
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Mar 2010, 20:54   #47
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by SoX:
Si nu in ultimul rand, cred ca scopul este interpretat de polul receptiv, adica de noi, privitorii. Noi impunem scopul filmelor. Filmul (in special cel de astazi) e ca orice produs pe piata, in care producatorul se conformeaza cerintelor consumatorului. Poate pentru Audiard si Tarkovski, definirea scopului este dat prin expunere emotionala, dar nu pentru toata lumea este valabila aceasta perspectiva. Ce vreau sa spun e faptul ca scopul unui film nu se poate rezuma numai prin emotie.

Pai, da, e un anumit tip de emotie. Acel tip care iti dezvolta un anumit tip de cunoastere, care iti deschide ochii in fata transcendentului. Si de aici mai e putin pana la arta crestina ca singura forma de arta autentica, cea a lui Tarkovski, in primul rand ( si a lui Dan Puric, daca imi dati voie sa ies un pic din sfera cinemaului) .
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Apr 2010, 21:59   #48
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
Parcă A(kira) K(urosawa), referindu-se la filmul său Cei șapte samurai, spunea că el a urmărit „divertismentul, dar un divertisment serios”. Ca realizator, este puțin nepoliticos să-ți plictisești spectatorii, deși sunt unii, precum A(bbas) K(iarostami) care declară sus și tare că lor le plac filmele la care se adoaarme, dar! care îți rămân în memorie și îți pun mintea la contribuție pe termen lung.
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2010, 11:06   #49
aayana
Guru
 
aayana
 
Join Date: Jan 2007
Location: acolo unde mã simt bine
Posts: 517
Originally Posted by marius_em:
Cunoastere, auto-cunoastere, evolutie, educatie, propaganda, entetainment, stimulare, si mai gasiti voi.
Care este scopul literaturii? Cred ca e acelasi cu al filmului, difera formatul.


as veni cu o completare pe langa ceea ce a spus Marius:

experiment, antrenarea curiozitatii/inteligentei, umorului, simturilor
__________________
Numai Filme
aayana is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Sep 2011, 23:45   #50
guesswh0
Novice
 
guesswh0
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 11
Ideea e miezu'

Scopul filmului in cea mai mare parte este de a transmite:

A.In primul rand va transmite imagini,in modul in care a interpretat regizorul un anumit scenariu.Va transmite cu alte cuvinte o idee.Pur si simplu ne va arata ce se poate petrece in mintea unui om, ca si cum un vis ar deveni "realitate", sau ar fi inregistrat si transpus pe un ecran(nu ma indoiesc de faptul ca multi regizori si-au visat la propriu unele filme inainte de punerea lor pe fasia alba)

B. Pe langa prezentarea unei idei, va incerca sa transmita si anumite sentimente. Maestrii papusari manuiesc cu grija un scenariu astfel incat sa poti rade cu pofta,sa te sperii de sa faci pe tine, sa iti fie ciuda pe un personaj de sa ii doresti chiar moartea, sa simti nevoia ca vrei sa avertizezi un personaj, si uneori tu sa fii cel care are cheia de dezlegare a unui mister si sa te simti neajutorat pentru ca nu o poti transmite mai departe..cu alte cuvinte te face sa vrei sa faci parte din film.

C.Uneori filmele pot da nastere dorintei de a vedea un film pur si simplu, de a fi martori la unele evenimente din viata cuiva,fie ele si fictive, pentru a te desprinde de realitatea care te inconjoara, pentru a avea oarecum un sentiment de putere superioara,divina, care poate vobserva de la departare anumiti indivizi si toate evenimentele ce le altcatuiesc viata.

D.Atunci cand transmite ideea de "Trebuie sa vad filmul asta"..abea atunci regizorii se simt impliniti.Din pacate cei mai multi poate se simt impliniti pe plan financiar, dar atunci cand se simt mandri ca "ideea" lor a prins viata, si ca toti mai multi oameni ii impartasesc aceeasi parere,el fiind primul care a perceput-o, atunci ego-ul prinde aripi mai aprinse ca oricand. Din aceasta perspectiva, fiecare film poate fi privit ca o noua inventie.
guesswh0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Sep 2011, 19:34   #51
contlacinemagicieni
Senior
 
contlacinemagicieni
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 88
E peste masura sa vorbesti despre un scop prestabiliit al filmului. Cinematografia isi propune scopuri, obiective etc intr-un mod, zic io, iluzoriu. Nu mai poti vorbi de propaganda intr-o societate exigenata, educata si sensibila la scrofarii. Nu poti vorbi de educatie prin film, la fel cum nu poti vorbi de cunoastere (de sine) - poate doar o completare optionala. M-ar mira ca cineva sa afirme cu argumente solide ca filmul cutare sau cutare l-au definit ca om. Sau ca a intrezarit sensul vietii dupa ce a vizionat nu's'ce film.

Dar, totusi, cand aud fluieraturi intr-un cinema la o scena de amor mai fierbinte, cand vad ochi plansi dupa ce ies dintr-o tragedie, dupa ce gigica-mi spune ca s-a simtit mizerabil dupa ce a vazut un woody allen, parca face sens sa vorbesti de bugetele enorme investite in acest magnet virtual.
contlacinemagicieni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Sep 2011, 23:47   #52
Lady_Skar
El Chewbaccabra
 
Lady_Skar
 
Join Date: Sep 2002
Location: it looks like a room but i'm not sure.
Posts: 996
Send a message via Yahoo to Lady_Skar
Scopul filmului?

Sa te uiti la el pana cand apare "the end" pe ecran.

Scopul secundar?

Sa te uiti si la distributie ca asa de mult ti-a placut. )
__________________
Tis better to be brief then tedious.
Lady_Skar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Sep 2011, 09:04   #53
FlorinMovieFreak
Veteran
 
FlorinMovieFreak
 
Join Date: Mar 2011
Location: BU***ESTI
Posts: 176
Eu spun ca vizionarea unui film .. inainte de toate .. in afara de relaxare .. de ocuparea timpului .. iti ofera un mesaj .. un sfat .. iti lasa ceva .. o amintire .. cu care mergi mai departe ..

Cheers !
__________________
I don't design clothes .. I design dreams ..
FlorinMovieFreak is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Sep 2011, 22:15   #54
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Scopul filmului e sa ne dea ceva de facut atunci cand n-avem ce face.
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Sep 2011, 13:58   #55
FreakDoll
Guru
 
FreakDoll
 
Join Date: Jun 2009
Location: Craiova
Posts: 1,059
Nu, nu. Scopul filmului este sa ne tina tintuiti in fata ecranului atunci cand avem atatea de facut.
Daca n-am ce face, deci, pe scurt, ma plictisesc, nici nu-mi vine sa ma uit la filme. Clar.
__________________
Why so serious?
FreakDoll is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Sep 2011, 19:05   #56
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Ce-ar fi filmele daca nu le-am vedea prin prisma experientelor personale? Nu vorbesc de filmele de pur entertainment.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Sep 2011, 21:09   #57
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Bună întrebare. Mi s-a reproşat recent că asociez prea mult din viaţa mea.. filmelor. Dar nu ăsta e scopul fimlului?
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Oct 2011, 13:01   #58
Domolul
Junior
 
Domolul
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 46
Originally Posted by anaemona:
Ce-ar fi filmele daca nu le-am vedea prin prisma experientelor personale? Nu vorbesc de filmele de pur entertainment.

Da, imi par ca o prelungire in imaginatie a experientelor personale. Mai ales la seriale se vede asta. Unii se uita la telenovele fiindca acolo vezi despre rude , altii la sitcomuri despre tineri, despre adolescenti fiindca acelea arata numai relatiile dintre tineri sau dintre adolescenti, Familia Bundy, Modern Family cu relatii intre si cu diverse tipuri de familii , The Office pentru cei care lucreaza intr-o filiala sau birou. Si tot asa, variatiuni pe ocupatie, interes sau varste, avem di toati.
Dar ce facem cu SF urile, sau mai simplu cu Fantasticele gen LOR ? Care e experienta personala din Avatar ? O sa spui probabil ca oricine isi doreste sa fie altcineva, sa poata sa faca lucruri pe care nu le poate face . Atunci intervin eu si spun ca mai bine le-am strange pe toate in VISE. Vise frumoase si vise urate cu ochii deschisi. Cei care le fac ne propun: imaginati-va asta sau asta ! Povesti pe intelesul fiecarei experiente personale, a fiecarei temeri umane. Este si normal ca pentru cei care au o experienta personala comuna cu subiectul, acestia vor fi cei mai profunzi in a intelege.Iar ceilalti , daca au rabdare sa se uite, vor ramane cu o experienta .Buna sau proasta
Domolul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Oct 2011, 13:15   #59
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
[quote=Domolul]
Originally Posted by anaemona:
Ce-ar fi filmele daca nu le-am vedea prin prisma experientelor personale? Nu vorbesc de filmele de pur entertainment.

Dar ce facem cu SF urile, sau mai simplu cu Fantasticele gen LOR ?

Experienta personala nu depinde de natura universului prezentat, ci de cat de bine te poti adapta ei, de sentimentele implicate.

Originally Posted by Domolul:
Este si normal ca pentru cei care au o experienta personala comuna cu subiectul, acestia vor fi cei mai profunzi in a intelege.Iar ceilalti , daca au rabdare sa se uite, vor ramane cu o experienta .Buna sau proasta

Total de acord (apropo de ce ziceam in topicul despre Drive).
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Nov 2018, 11:45   #60
carmen_angelus_romila
Guru
 
carmen_angelus_romila
 
Join Date: Dec 2017
Posts: 576
Paleta este foarte bogata, iar diferente de opinii, v-or fi intotdeauna...!
carmen_angelus_romila is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 13:58.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells