Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Animatie

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 24 Mar 2003, 19:46   #1
NoOne
Guru
 
NoOne
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 709
Send a message via Yahoo to NoOne
ANIME-uri

Totzi cei interesatzi de anime, hentai, manga sa se adune in acest coltzishor. Eu sunt inca un incepator in acest domeniu dar sper ca entuziasmul meu sa contrabalanseze lipsa cunoshtintzelor.

De ce un nou subiect? Pentru ca desenele animate japoneze merita. Pentru ca multa lume este innebunita dupa anime-uri dar nu se shtie mare lucru despre ele.

Ce v-a placut?
Ce e nou?
Detalii tehnice.
Replici celebre...
Cine shi ce filme are...
Schimburi.

I dunno! Voi decidetzi pana unde se va merge.

--------------------------------------------------------------------------------------
Primul Forum de anime din Romania poate fi gasit la adresa:
http://www.roanime.board.dk3.com/
--------------------------------------------------------------------------------------
__________________
To be number one you need two things: attitude and brains. I can fake them both.
NoOne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Mar 2003, 20:08   #2
NoOne
Guru
 
NoOne
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 709
Send a message via Yahoo to NoOne
Daca eu sunt capul rautatzilor atunci sa incep tot eu.

Primul serial japonez vizionat de mine a fost "Sailor Moon". :oops: Dupa ce va opritzi din ras [ :wink: ] cititzi shi restul... He! He!
Da. Urmaream episod cu episod tot ce se intampla. Dupa un timp insa se cam telenovelizase actziunea. Pacat.

Recent, datorita lui ArsDeViu l-am descoperit pe Vampire D.
Aseara, in loc sa urmaresc Oscarurile [cam plictisitoare daca tot vretzi sa-mi shtitzi parerea] am preferat sa stau cu ochii pe Demon Eye Kyo. Marfa dom'le "Samurai Deeper Kyo"...
Il mai am pe-acolo pe undeva shi pe Samurai X - tre' sa-mi fac timp sa vad ce e de capul lui.

O sa inchei cu o replica de-a lui Demon Eye Kyo :
"Nu ma intereseaza sa cuceresc lumea. Tot ce vreau e titlul de cel mai tare".

--------------------------------------------------------------------------------------
Primul Forum de anime din Romania poate fi gasit la adresa:
http://www.roanime.board.dk3.com/
--------------------------------------------------------------------------------------
__________________
To be number one you need two things: attitude and brains. I can fake them both.
NoOne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Mar 2003, 21:58   #3
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Eu astept GITS 2 cu nerabdare. Mamoru Oshii e sclipitor in momentele sale bune. Insa inca un an de chin...

Si binenteles serialul curent e tinut in dinti de televiziunile japoneze, nu cumva sa ajunga si pe alte meleaguri unde exista fani anime... :evil:

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2003, 08:11   #4
MihaiD
Novice
 
MihaiD
 
Join Date: Feb 2003
Location: Bucuresti
Posts: 20
Send a message via ICQ to MihaiD Send a message via Yahoo to MihaiD
Manga <> anime

Io is mai mult interesat de manga decat de anime si daca tot vorbim despre asta - mai ales de latura hentai.

Iar din aceasta categorie - imi plac enorm mangile cu Bondage Fairies.

Oricum - sunt mai mult decat interesat de subiect - felicitari pentru initierea thread-ului asta noOne. :wink:
__________________
To know that you do not know is the best.
To pretend to know when you do not know is a disease.
MihaiD is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2003, 13:10   #5
NoOne
Guru
 
NoOne
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 709
Send a message via Yahoo to NoOne
Hentai !!! Da! Da! Da!
Din pacate nu prea ma pricep la acest domeniu al hentai-urilor. Tot ce am vazut pana acum sunt secventze taiate din divese filme de lung metraj sau seriale de gen. Asha ca... :wink: ar trebui sa ne initziezi cumva in domeniu.

P.S. Sper ca ai primit mesajul privat ce l-am trimis...

--------------------------------------------------------------------------------------
Primul Forum de anime din Romania poate fi gasit la adresa:
http://www.roanime.board.dk3.com/
--------------------------------------------------------------------------------------
__________________
To be number one you need two things: attitude and brains. I can fake them both.
NoOne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2003, 14:15   #6
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
lamuriti-ma si pe mine...Sailor Moon intra in categoria animelor/
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2003, 14:33   #7
NoOne
Guru
 
NoOne
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 709
Send a message via Yahoo to NoOne
Sincer vorbind... nu shtiu...
Dar daca ar fi sa-mi dau cu parerea ash zice ca nu. Sau poate da. Contzine o gramada de elemente de anime.

Intrebare pentru cunoscatori [daca tot s-a pus problema]: Care sunt caracteristicile unui anime? Dar ale unui manga? Hentai-ul cred ca a fost explicat deja.

--------------------------------------------------------------------------------------
Primul Forum de anime din Romania poate fi gasit la adresa:
http://www.roanime.board.dk3.com/
--------------------------------------------------------------------------------------
__________________
To be number one you need two things: attitude and brains. I can fake them both.
NoOne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2003, 16:27   #8
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
"Anime" si "manga" sunt doua cuvinte japoneze generice. Definitia exacta a ce cuprinde fiecare e mai putin clara, dar in principiu anime se refera pur si simplu la animatie japoneza intr-un stil destul de bine definit (un anumit tip de naratiune si de locatii, miscari sacadate, trasaturi exagerate (ochi & so on) etc.) cu originea in Japonia anilor '60 iar manga numai la comic book-uri japoneze (care de cele mai multe ori sunt similare ca stil si subiect cu anime-urile, ba de multe ori sunt ecranizate cand au succes).

Apropo, un dictionar destul de bun pentru termeni specifici cu definitii.

So, Sandy Bell e un anime.

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2003, 18:15   #9
MihaiD
Novice
 
MihaiD
 
Join Date: Feb 2003
Location: Bucuresti
Posts: 20
Send a message via ICQ to MihaiD Send a message via Yahoo to MihaiD
Foarte misto dictionarul - thx

O sa incerc si eu o mica definitie:
- manga sunt benzi desenate japoneze cu anumite caracteristici specifice - mai ales in ceea ce priveste stilul de desen:
Adica: Proportii exagerate in ceea ce priveste capul fata de corp. Pentru un desen realist capul se deseneaza in general cam la o marime de 1/7 din restul corpului pe cand la manga, proportia e frecvent 1/5.
Ochii sunt totdeauna desenati foarte mari si cu exces de detalii in comparatie cu restul fetei, in timp ce gura si urechile sunt foarte mici si abea schitate. De asemenea senzatia de spatialitatie nu este de obicei foarte bine redata.
Anime - dupa cum a spus si Amyd este cam acelasi lucru cu manga, insa trece de la banda desenata la ecran.
Imaginile sunt in general sacadate iar miscarea nu este naturala de loc - personajele sunt frecvent complet statice si li se misca doar gura in timp ce vorbesc. De asemenea la explozii, sarituri, samd (in general imagini cu miscare exploziva) personajul este prezentat static, cu o expresie exagerata a fetei, iar miscarea e redata printr-un joc al culorilor pe liniile ce definesc traiectoria sariturii sau a bucatilor rezultate in urma exploziei.

Saylor Moon, ca si Sandy Bel, Floarea cu cele 7 culori sunt anime, insa eu am avut impresia ca au fost un pic prelucrate special pentru televiziunile vestice pentru a prinde mai bine. Adica miscarea este prezentata ca un hibrid intre cea caracteristica anime (vezi pokemon) si cea traditionala pentru noi (adica disney). Stilul de desen al personajelor este totusi clar manga/anime.

Ciao

MD
__________________
To know that you do not know is the best.
To pretend to know when you do not know is a disease.
MihaiD is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2003, 22:57   #10
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Nu uitati sa va uitati si pe la sectiunea Anime University de pe acelasi site, unde sunt injghebate cateva crampeie de "teorie" a anime-ului, de la istorie la psihologie... not too shabby.

Speaking of links, AnimeNFO, care este un fel de IMDB pentru seriale si filme anime (desi nu are "Hello! Sandy Bell" in lista :o). Nu e foarte complet, dupa cum se vede, dar are ceva review-uri interesante pentru chestiile mai noi si informatii despre personaje.

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Mar 2003, 22:36   #11
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
mama...Sandy Bell...de cand n-am mai auzit numele asta...eu am copilarit cu astfel de desene...traiam cu o foarte mare intensitate fiecare episod...ce vremuri!
ulterior am descoperit canalele italienesti si s-au banalizat...
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Mar 2003, 14:10   #12
Hell_Girl
Veteran
 
Hell_Girl
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 225
Ati vazut Mononoke Hime? Ce parere aveti de el?
Hell_Girl is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Mar 2003, 19:02   #13
NoOne
Guru
 
NoOne
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 709
Send a message via Yahoo to NoOne
Adicatelea "Printzesa Mononoke" ?

Pe vremea cand aveam posibilitatea sa ma uit la el nu eram inca mort dupa anime-uri. Acum parca m-ash uita la el. :wink:

--------------------------------------------------------------------------------------
Primul Forum de anime din Romania poate fi gasit la adresa:
http://www.roanime.board.dk3.com/
--------------------------------------------------------------------------------------
__________________
To be number one you need two things: attitude and brains. I can fake them both.
NoOne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Apr 2003, 00:04   #14
NoOne
Guru
 
NoOne
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 709
Send a message via Yahoo to NoOne
Eu ash propune ca fiecare persoana interesata de acest subiect sa prezinte anime-ul preferat. Scurt metraj, lung metraj, animatzie...
Nu neaparat "comentariu literar" ci cateva linii de baza: story, personaje, poate shi replici... [Daca va tzine sa intratzi shi in domeniul tehnic, de ce nu?]

Va las cateva zile then... if no one will start ... NoOne will. :wink:

--------------------------------------------------------------------------------------
Primul Forum de anime din Romania poate fi gasit la adresa:
http://www.roanime.board.dk3.com/
--------------------------------------------------------------------------------------
__________________
To be number one you need two things: attitude and brains. I can fake them both.
NoOne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Apr 2003, 00:45   #15
Luke_Dorian
Senior
 
Luke_Dorian
 
Join Date: Mar 2003
Location: Bucuresti
Posts: 86
Send a message via ICQ to Luke_Dorian
Ghost in the Shell mi s-a parut destul de interesant;Akira desi e putin mai slab desenat are o poveste interesanta.Vreau sa vad filmele facute de Hayao Miyazaki care e un fel de Walt Disney al americanilor(Princess Mononoke,Porco Rosso,Grave of the Fireflies) si mai sunt cateva.Daca are cineva The Dagger of Kamui sa ma anunte si pe mine.E ceva mai vechiut si nu l-am gasit pe net.
__________________
i'm the invisible man.
Luke_Dorian is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Apr 2003, 19:57   #16
Hell_Girl
Veteran
 
Hell_Girl
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 225
NoOne sunt de acord cu propunerea ta, ma voi mai uita odata la Mononoke Hime si o sa scriu cate ceva despre el.
Hell_Girl is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Apr 2003, 04:08   #17
Guinevere
Senior
 
Guinevere
 
Join Date: Jan 2003
Posts: 87
Send a message via ICQ to Guinevere Send a message via AIM to Guinevere Send a message via Yahoo to Guinevere
Se pare ca Spirited Away n-o sa vina pe la noi... L-a vazut cineva? Il are cineva? Probabil ca nu degeaba a luat premii...
__________________
...warriors are busy fighting one another in distant lands, and in this neighbourhood heroes are scarce, or simply not to be found.
Guinevere is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Apr 2003, 23:53   #18
cipiamon
Novice
 
cipiamon
 
Join Date: Nov 2001
Location: de la un prieten
Posts: 21
Fata de alte filme facute de acest regizor Spirited Away mi se pare o mare porcarie, ce se inscrie in seria Disney. A luat oscarul pentru ca a fost produs de Disney. Vreti sa vedeti ceva bun , uitati-va la Princess Mononoke. Dar defapt regizorul (al carui nume niciodata nu reusesc sa-l scriu corect) a declarat clar: Filmul este pentru fetite.
cipiamon is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Apr 2003, 01:00   #19
Guinevere
Senior
 
Guinevere
 
Join Date: Jan 2003
Posts: 87
Send a message via ICQ to Guinevere Send a message via AIM to Guinevere Send a message via Yahoo to Guinevere
Ok, dar unde se gaseste Princess Mononoke? Si in general, unde se gasesc Anime-urile?
__________________
...warriors are busy fighting one another in distant lands, and in this neighbourhood heroes are scarce, or simply not to be found.
Guinevere is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Apr 2003, 09:51   #20
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Mononoke-hime se gaseste de exemplu la Hollywood Music&Film, fie la inchiriat, fie pentru cumparat.

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 02:54.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells