Go Back   Cinemagia Forum > Cinemagia Interactiv > Oscar

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 22 Jan 2010, 21:35   #41
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Uite eu sunt de parere ca "Braveheart" ala nu si-a meritat Oscarul castigat in 96'.
Ar fi meritat mult mai mult "Apollo 13" sau "Sense And Sensibility".

LOTR: ROTK este infinit mai bun decat "Master&Commander" sau "Seabiscuit". Pe "Mystic River" nu l-as fi ales niciodata pentru ca din motive pe care nu reusesc sa le pricep ma lasa rece sloi Clint Eastwood indiferent ca'i actor, producator, regizor, scenarist sau mai stiu eu ce..., iar "Lost In Translation" e un film bun, dar nicidecum atat de intens incat sa merite Oscarul.

In "2005" as fi dat Oscarul filmului "Ray" nicidecum unei insailaturi de "Rocky" cu "Cineva sus mai iubeste" care se cheama "Million Dollar Baby".

In 2006 din nou greseala. "Crash" a fost plictisitor, enervant, ostentativ si sec pe cand "Capote" a fost mult mai incitant si mai miscator de spranceana.

In 2007 din nou gafa, dar cu anumite intentii (probabil din respect pt Scorsese) "The Departed" ia statueta in fata excelentului "Babel". As fi fost mai fericit chiar si pt "Letters From Iwo Jima".

In 2008 NCFOM si-a meritat pe deplin premiul singurii concurenti seriosi fiind TWBB si Juno (da, nu va mirati - filmul se agata de o idee interesanta si o speculeaza intr-un mod inteligent si inedit).

In 2009 desi mi-a placut "Slumdog Millionaire" parca as fi oferit premiul lui "The Reader".

M-as baga sa comentez de pe la vreo 91' incoa' de cand m-am nascut eu, dar nu stiu de ce am preferat sa incep cu 96' si apoi am sarit repede la 2004.
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jan 2010, 21:47   #42
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Originally Posted by Disciple:
Uite eu sunt de parere ca "Braveheart" ala nu si-a meritat Oscarul castigat in 96'.
Ar fi meritat mult mai mult "Apollo 13" sau "Sense And Sensibility".
Oaaaa, cat m-am bucurat ca n-a luat 'Sense And Sensibility'.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jan 2010, 21:47   #43
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by Disciple:
excelentului "Babel".
que??
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jan 2010, 21:53   #44
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Vad ca e mare discutie in jurul anilor 2005 (Million Dollar Baby) , 2006 (Crash) , 2007 (The Departed). Eu sunt de parere ca au fost ani cu filme aproximativ egale calitativ si de asta nu pot spune ca nu sunt de acord cu filmele castigatoare (desi tare as fi vrut sa castige Letters from Iwo Jima in 2007). Cred ca asta e si cauza pentru care sunt atatea pareri diferite in jurul anilor astia, in functie de gusturi fiecare considera un anumit film mai bun sau mai slab decat altul cand cred ca sunt cam de aceeasi calitate. Desigur acelasi lucru s-ar putea spune despre mai multe editii...
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jan 2010, 00:47   #45
Gospin
Comfortably numb
 
Gospin
 
Join Date: May 2009
Location: over the rainbow
Posts: 1,289
Send a message via Yahoo to Gospin
Chiar nu va inteleg.
Daca v-a placut voua un pic mai mult un film, ala merita sa ia, in defavoarea castigatorului ...
Pai ce naiba, insusirea unui Oscar se bazeaza pe mai multe criterii, ce-i drept nici eu nu le cunosc, dar macar nu o iau pe aratura.
Mie mi se pare ca de cativa ani au luat-o razna premiile astea, dar pana acum mi se pareau foarte corecte!
__________________
Ambition is a poor excuse for not having enough sense to be lazy!
Gospin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jan 2010, 01:07   #46
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by Gospin:
Mie mi se pare ca de cativa ani au luat-o razna premiile astea, dar pana acum mi se pareau foarte corecte!

Pai pe ce te bazezi cand spui asta daca nu stii criteriile?

Parerile din topicul asta sunt personale in cea mai mare parte. Nu tot timpul e diferenta foarte mare intre filme incat sa spui cu certitudine ca un anumit film ar fi meritat. Si unde nu e intervine subiectivismul sau poate simtul artistic, dar si acesta este relativ.

Last edited by Liviu- : 23 Jan 2010 at 01:19.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jan 2010, 01:11   #47
Gospin
Comfortably numb
 
Gospin
 
Join Date: May 2009
Location: over the rainbow
Posts: 1,289
Send a message via Yahoo to Gospin
pai as putea sa le stiu, da' crede-ma ca si daca ma apuc sa ma documentez acum, nu mai inteleg nimic din ce o sa citesc. Trebuie neaparat sa dorm, nu mai pot
Inca ceva, premiile 2010 mi s-au parut cele mai aiurea. Se repeta anul 97', in cazul asta cu Avatar!
__________________
Ambition is a poor excuse for not having enough sense to be lazy!
Gospin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jan 2010, 01:19   #48
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Cel mai probabil nici Academia nu are niste criterii bine stabilite cand e vorba de alegerea celui mai bun film. De altfel mi se pare aproape imposibil sa aiba in afara unor linii generale ce tin de calitatea scenariului, regiei, actoriei etc. Cred ca tot gusturile sunt predominante in alegerea castigatorilor. Deci tine de simtul artistic, de cultura cinematografica si de alte criterii de genul ale membrilor Academiei. Cu membri ca Dakota Fanning putem trage fiecare concluzia...
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jan 2010, 12:02   #49
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Originally Posted by Gospin:
Inca ceva, premiile 2010 mi s-au parut cele mai aiurea.

Zi`ne si noua castigatorii daca le`ai vazut.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jan 2010, 12:59   #50
Gospin
Comfortably numb
 
Gospin
 
Join Date: May 2009
Location: over the rainbow
Posts: 1,289
Send a message via Yahoo to Gospin
@Globul de Aur.
Stiu, my bad ca am postat la 'Filme care si-au meritat (sau NU) Oscarul', dar oricum Avatar va lua muuulte premii Oscar si la asta ma refeream.
__________________
Ambition is a poor excuse for not having enough sense to be lazy!
Gospin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jan 2010, 09:29   #51
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
@marius_em / windom: Good Will Hunting,The Full Monty,As Good as It Gets mai bune ca Titanic ?!

hai ba dati-o-n masa de treaba ! alea sunt filme de prescolari.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jan 2010, 09:34   #52
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
As Good... nu, nu e genul meu. Pai Titanicul nu e film de prescolari (ori de nimfete negaurite )? Sa fim seriosi...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jan 2010, 17:45   #53
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Si mai canta si Celine Dion!
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jan 2010, 21:35   #54
zxcvbnm
Novice
 
zxcvbnm
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 15
Optiunile mele pentru filmele care NU si-au meritat Oscarul (din ultimii 20 de ani) + preferintele dintre nominalizari sunt:



Shakespeare in Love (1998) – preferat La vita è bella


Chicago (2002) – preferat Gangs of New York


The Return of the King (2003) – preferat Mystic River


Million Dollar Baby (2004) – preferat Finding Neverland


No Country for Old Men (2007) – nu am preferinta, insa mi-a placut mai mult There Will Be Blood


Slumdog Millionaire (2008) – preferat The Curious Case of Benjamin Button
zxcvbnm is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jan 2010, 12:49   #55
andreyuzzu
Veteran
 
andreyuzzu
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 163
Eu ma intreb cum Lynch nu a luat pana acum oscar . A avut atatea mindfuck movies , poate ca academia nu a inteles Mulholland dr. sau blue velvet de nu a luat nici un premiu. Parca vad ca si anul asta ia avatar 11 premii oscar

Shawshank redemption nu a luat nimic :O , Memento la fel , Oldboy un singur premiu? come on.

La oscar e treaba si de noroc . De ex Pulp Fiction daca se facea in alt an lua cel putin 4 premii inclusiv Sam Jackson.

Last edited by andreyuzzu : 31 Jan 2010 at 12:53.
andreyuzzu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jan 2010, 13:07   #56
pipes
Guru
 
pipes
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 545
domnule, daca andreyuzzu cugeta astfel, eu zic ca asa e. cum, Doamne, e posibil asa ceva? blasfemie curata!
pipes is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jan 2010, 13:10   #57
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Originally Posted by andreyuzzu:
Eu ma intreb cum Lynch nu a luat pana acum oscar . A avut atatea mindfuck movies , poate ca academia nu a inteles Mulholland dr. sau blue velvet de nu a luat nici un premiu.

Regizorii cu adevarat valorosi sint cei care au ocolit elegant Oscarurile + Scorsese...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jan 2010, 13:18   #58
pipes
Guru
 
pipes
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 545
dezvolta, te rog!
pipes is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jan 2010, 13:43   #59
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Ca o institutie care a promovat (aproape) intotdeauna ceea ce, in viziunea ei ciuntita, chiar perfida, as zice, a considerat ca e "politically correct", Academia a refuzat sa rasplateasca filmele pe care le-a considerat "incomode" sau care nu se potriveau/potrivesc cu trend-ul lansat de Hollywood. Asta s-a intimplat de la Citizen Kane incoace, nu e o noutate. Si daca stai sa te gindesti ca un geniu al cinematografiei precum Kubrick nu a fost "onorat" cu "distinctia suprema", nu poti trage alta concluzie decit aceea ca premiile respective nu valoreaza nici cit o ceapa degerata. Prin urmare, este o "distinctie" mult mai mare sa fi nominalizat decit sa cistigi...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jan 2010, 13:57   #60
andreyuzzu
Veteran
 
andreyuzzu
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 163
asa e Windom Kubrick , Fellini , Hitchcock , Chaplin nu au luat niciodata vreun oscar dar filmele lor vor ramane in istorie. Slumdog millionaire sau Avatar vor fi uitate peste ani. 2001 odiseea a luat doar pt efecte si in ziua de azi e considerat cel mai bun SF , Hithcock cu rear window , psycho , vertigo , Fellini cu La dolce vita , Chaplin care a facut primul fim mare din istorie (The Kid). Aia au fost genii si ca ei nu or sa mai fie.

Ar mai fi Sergio Leone care a facut cele mai bune motion pictures.

Last edited by andreyuzzu : 31 Jan 2010 at 14:00.
andreyuzzu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 00:51.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells