Go Back   Cinemagia Forum > Cinemagia Interactiv > Oscar

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 21 Jan 2010, 16:05   #21
Im.Kino
Guru
 
Im.Kino
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 944
Originally Posted by StefanDo:
eram sigur!

si o sa ai si mai multe de zis cand o sa spun eu ca Up in the Air mi se pare, la un anumit nivel, un American Beauty "după zece ani"

Nu... Ai perfecta dreptate... Dar in lumina post-ului meu anterior, desigur!
__________________
We are ready for the next shot, only in this scene instead of doing "nothing", we do "something".
Im.Kino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jan 2010, 16:07   #22
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Care NU AU MERITAT SA CISTIGE:

Slumdog Millionaire, Million Dollar Baby, The Lord of the Rings: The Return of the King, Chicago, Titanic...

nu merg pina la inceputuri, deocamdata atit...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jan 2010, 16:10   #23
Im.Kino
Guru
 
Im.Kino
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 944
@ Windom - ca ti-am ramas datoare cu o explicatie apropo de scazutul valorii. Mi se pare imposibil, omeneste vorbind, mai ales cand ai vazut ceva filme, sa faci abstractie de sursele de influenta ale unui film. N-ai cum sa nu-l judeci prin prisma "originalului".
__________________
We are ready for the next shot, only in this scene instead of doing "nothing", we do "something".
Im.Kino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jan 2010, 16:15   #24
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Originally Posted by Im.Kino:
@ Windom - ca ti-am ramas datoare cu o explicatie apropo de scazutul valorii. Mi se pare imposibil, omeneste vorbind, mai ales cand ai vazut ceva filme, sa faci abstractie de sursele de influenta ale unui film. N-ai cum sa nu-l judeci prin prisma "originalului".
Poti sa-l judeci, dar asta nu-i diminueaza neaparat valoarea decit, poate, in raport cu originalul. The Departed, cel putin, ramine un film bun, indiferent ca-l vezi sau nu prin prisma originalului...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jan 2010, 16:18   #25
Im.Kino
Guru
 
Im.Kino
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 944
Ramane un film bun, dar referindu-ne strict la Oscar-uri, l-a avut drept contra-candidat pe Iwo Jima si-atunci n-am cum sa nu protestez si sa nu-i vad defectele (fie el si unul de ne-originalitate).
__________________
We are ready for the next shot, only in this scene instead of doing "nothing", we do "something".
Im.Kino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jan 2010, 16:20   #26
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Atentie ! S-au mutat aici si postari care aveau legatura exclusiv cu filmul A Serious Man
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jan 2010, 16:23   #27
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Originally Posted by Windom:
Care NU AU MERITAT SA CISTIGE:

Slumdog Millionaire, Million Dollar Baby, The Lord of the Rings: The Return of the King, Chicago, Titanic...

nu merg pina la inceputuri, deocamdata atit...

In afara de ... (nomina odiosa) Titanic ... restul intr-adevar nu meritau
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jan 2010, 16:31   #28
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
Originally Posted by Chambord:
Atentie ! S-au mutat aici si postari care aveau legatura exclusiv cu filmul A Serious Man

zi numarul postarii si-l trimit inapoi, dar cu exceptia primului post al lui windom (care oricum e un comment la un altul deja existent in A serious man) nu stiu sa fie altul
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jan 2010, 16:45   #29
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
postul #4
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jan 2010, 20:58   #30
Gospin
Comfortably numb
 
Gospin
 
Join Date: May 2009
Location: over the rainbow
Posts: 1,289
Send a message via Yahoo to Gospin
Originally Posted by Windom:

Million Dollar Baby
Perfect de acord cu celelalte, dar cu asta ce ai?
__________________
Ambition is a poor excuse for not having enough sense to be lazy!
Gospin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jan 2010, 21:43   #31
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Nu-i unul dintre cele mai reusite filme ale batrinului, in plus a concurat cu The Aviator si Sideways, mult superioare...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jan 2010, 21:59   #32
Gospin
Comfortably numb
 
Gospin
 
Join Date: May 2009
Location: over the rainbow
Posts: 1,289
Send a message via Yahoo to Gospin
Nu o fi cel mai bun, dar totusi! Mie The Aviator mi s-a parut un pic cam plictisitor. In ciuda distributiei si a ideii, scenariul parca se taraste pana la final, si asta m-a enervat. Am mai discutat cu 1 prieten pe tema asta. In schimb MDB a avut continuitate si ... un sfarsit bun, parca mai bun decat The Aviator.
De Sideways nu zic nimic, pt. ca nu l-am vazut !
__________________
Ambition is a poor excuse for not having enough sense to be lazy!
Gospin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jan 2010, 14:32   #33
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Care nu au luat, si ar fi meritat:
1993. Scent of a woman, a luat Unforgiven, si sunt de acord, doar ca si Scent of a woman ar fi meritat, zic eu chiar mai mult.
1998. L.A. Confidential,Good Will Hunting,The Full Monty,As Good as It Gets, oricare din astea sunt mai bune decat Titanic.
1999. La vita e bella, e mult peste Shakespeare in Love. De fapt, cred ca Shakespeare in Love e unul din cele mai slabe oscaruri.
2002. As fi preferat Gangs of New York, lui Chicago.
2008. There Will Be Blood in locul lui NCFOM, si The Assassination of Jesse James ar fi meritat macar o nominalizare, in locul lui Juno sau Michael Clayton
2009. Frost/Nixon sau Revolutionary Road(nici n-a fost nominalizat) in locul lui Slumdog Millioanaire
2010. Inglourious Basterds, in locul lui Avatar.
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jan 2010, 18:32   #34
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Originally Posted by marius_em:
Care nu au luat, si ar fi meritat:
1993. Scent of a woman, a luat Unforgiven, si sunt de acord, doar ca si Scent of a woman ar fi meritat, zic eu chiar mai mult.
1998. L.A. Confidential,Good Will Hunting,The Full Monty,As Good as It Gets, oricare din astea sunt mai bune decat Titanic.
1999. La vita e bella, e mult peste Shakespeare in Love. De fapt, cred ca Shakespeare in Love e unul din cele mai slabe oscaruri.
2002. As fi preferat Gangs of New York, lui Chicago.
2008. There Will Be Blood in locul lui NCFOM, si The Assassination of Jesse James ar fi meritat macar o nominalizare, in locul lui Juno sau Michael Clayton
2009. Frost/Nixon sau Revolutionary Road(nici n-a fost nominalizat) in locul lui Slumdog Millioanaire
2010. Inglourious Basterds, in locul lui Avatar.

1993. Unforgiven nici nu suporta comparatie cu Scent... Ultimul e un film plin de platitudini salvat doar de interpretarea magistrala a lui Pacino.
1998. Total de acord cu tine.
1999. Din nou, Shakespeare bate la fund pe evrei,chiar si numai pentru faptul ca-l "traduce" pe bard pe intelesul tuturor... Eu sincer m-am saturat de filme cu evrei si lagare, oricum ar fi ele impachetate...
2002. De acord. Si The Hours era mai bun..
2008. NCFOM - THE ASSASSINATION - TWBB. In ordinea asta le prefer.
2009. De acord.
2010. TOTAL de acord...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jan 2010, 19:59   #35
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
1941: Rebecca. Cred ca ar fi meritat mult mai mult The Grapes of Wrath sau poate chiar The Great Dictator ori The Philadelphia Story.

1942: How Green Was My Valley. Nu l-am vazut, dar ceva imi spune ca mai mult ar fi meritat Citizen Kane. Probabil acel ceva e simplul fapt ca e considerat de foarte multa lume cel mai bun film al tuturor timpurilor...

1949: Hamlet. Nici pe asta nu l-am vazut, asa ca doresc sa fiu corectat daca gresesc cand spun ca ar fi meritat The Red Shoes.

1965: My Fair Lady. Poate era mai Hollywood si mai pe gustul Academiei, dar Dr. Strangelove e clar filmul mai bun.

1969: Oliver!. 2001: A Space Odyssey care nici macar nu a fost nominalizat. Desigur, intervine aceeasi problema ca mai sus.

1972: The French Connection. As fi preferat si probabil ar fi trebuit A Clockwork Orange. Din pacate problema e aceeasi ca si cu celelalte doua filme ale lui Kubrick.

1974: The Sting. Pe mine nu m-a impresionat deloc. Cred ca The Exorcist ar fi fost un castigator mai merituos, problema lui insa a fost cel mai probabil genul de care apartine. As zice si Cries and Whispers ca tot a participat la aceasta categorie, dar nu cred ca ar da ei Oscar-ul unui film strain oricum.

1977: Rocky. Desi un film bun a avut si o competie pe masura in persoana lui Network si a lui All the Presidents Men. Cred insa ca Taxi Driver e peste toate 3.

1980: Kramer vs. Kramer. Nefiind un mare fan al lui Apocalypse Now as fi preferat All That Jazz, dar clar filmul de razboi ar fi trebuit sa castige. Amandoua insa mi se par cu mult peste castigator.

1981: Ordinary People. Aaaa... Raging Bull (obvious). Si The Elephant Man mi se pare superior.

1982: Chariots of Fire. Nu am vazut decat Raiders of the Lost Ark din competitie, dar cred ca si acesta e peste castigator.

1983: Gandhi. Un film foarte bun, care pe deasupra e si pe stilul Academiei. Personal as fi mers pe Blade Runner, din pacate nici macar nominalizat.

1990: Driving Miss Daisy. Consider mult superior Dead Poets Society si chiar My Left Foot.

1991: Dances with Wolves. Goodfellas...

1995: Forrest Gump. Desi nu toata lumea ar fi de acord cu mine cred ca Pulp Fiction e un film mai bun.

1998: Titanic. Cel putin personal prefer oricare dintre contracandidati. Cred insa ca nu se poate pune problema ca The Full Monty sa fi castigat, insa celelalte 3 filme poate ar fi meritat mai mult. Nu ma pot decide in privinta unui castigator dintre As Good as It Gets, L.A. Confidential sau Good Will Hunting.

1999: Shakespeare in Love. La vita e bella, Saving Private Ryan sau The Thin Red Line mi se par toate mai bune. Nici de data asta nu ma pot decide.

2003: Chicago. As zice The PIanist de departe.

2007: The Departed. E un film foarte bun si poate unsi-a meritat Oscar-ul, dar personal prefer Letters from Iwo Jima.

2009: Slumdog Millionaire. Consider Frost/Nixon, The Reader, Revolutionary Road, Milk superioare.

2010: Avatar. Lucruri deja spuse de zeci de ori...

Cu urmatorii castigatori sunt de acord: All Quiet on the Western Front, It Happened One Night, Gone with the Wind, Casablanca (desi sunt departe de a fi un fan al filmului), The Best Years of Our Lives (desi poate It's a Wonderful Life ar fi fost o alegere mai buna), All About Eve (nu m-as putea decide daca Sunset Blvd. ar fi meritat mai mult), On the Waterfront, The Bridge on the River Kwai (chiar daca prefer 12 Angry Men), Ben-Hur, The Apartment, West Side Story (nu prea mi-a placut, dar avand in vedere competitia poate merita), Lawrence of Arabia, The Sound of Music, In the Heat of the Night, The Godfather, The Godfather II, One Flew Over the Cuckoo's Nest, Annie Hall, The Deer Hunter, Amadeus, Platoon, Rain Man, The Silence of the Lambs, Unforgiven, Schindler's List, Braveheart (lipsa competitiei), American Beauty, Gladiator, A Beautiful Mind, The Lord of the Rings: The Return of the King (as fi fost multumit si cu Mystic River), Million Dollar Baby, Crash, No Country for Old Men.

In restul cazurilor ori nu am vazut castigatorul, ori nu am vazut o prea mare parte a competitiei. De asemenea in unele cazuri de mai sus in care sunt de acord cu filmele castigatoare e datorita unei competitii cam slabe, mai mult in editiile ultimilor 15 ani. E foarte posibil sa mai fie si alte filme nenominalizate care ar fi meritat sa castige, dar nu prea m-am mai gandit la lucrul asta in timp ce treceam printre ani.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jan 2010, 20:17   #36
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Wow, Liviule, un adevarat pomelnic. Eu n-am avut rabdare sa ma intorc pina la facerea lumii. Adevarul e ca, spre rusinea mea, n-am apucat inca sa vad multe dintre filmele enumerate mai sus - sint pe lista, dar, nu stiu cum se face ca nu mai ajung la ele... Am tot fugit de My Fair Lady ca dracu' de tamiie, pentru ca-i exact genul de film pe care nu prea il suport (nu inseamna insa ca-i contest valoarea). The French Connection il consider foarte aproape de A Clockwork Orange ca valoare, desigur, fiecare in "liga" lui, 2001: A Space Odyssey cred ca reprezinta nedreptatea suprema cind vine vorba de Oscaruri (mai sint citeva notabile dar nu-mi vin in minte acum - ba uite ca-mi mai vine una - mult mai recentul The Insider, un film de top, complet ignorat (cel mai bun rol al lui Crowe, in opinia mea). The Thin Red Line, de asemenea nedreptatit, mult superior filmului lui Spielberg...
Dar, dupa cum spuneam, mai am multe de vazut...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jan 2010, 20:30   #37
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
The Insider spre deosebire de alte filme foarte bune a fost macar nominalizat mai la toate categoriile importante. Mie mi-a placut mai mult American Beauty si cred ca a meritat Oscar-ul, dar de asemenea cred si ca The Insider ar fi fost un castigator demn. Stii cum e, fiecare cu gusturile lui si cu doza persoanala de subiectivism, care oricum nu prea poate lipsi in domeniul asta. Ma astept ca multe persoane sa nu fie de acord cu unele dintre alegerile mele de mai sus si e un lucru perfect normal.

LE: Trebuie sa precizez ca Terms of Endearment mi se pare unul din cele mai slabe filme care a primit Oscar-ul, poate chiar cel mai slab. Nu am facut-o mai sus pentru ca nu am vazut nici macar unul dintre celelalte filme participante, insa mi se pare total nedemn de un astfel de premiu.

Last edited by Liviu- : 22 Jan 2010 at 20:45.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jan 2010, 21:04   #38
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Doua mici chestiuni as vrea sa punctez.
1) Nu mi se pare atat de evident ca "Raging Bull" ar fi meritat sa castige in '81. Poate ca e mai putin tentant sau chiar plictisitor pentru unii "Ordinary... " dar asta nu scade nimic din meritele sale artistice; filmul e perfect executat si asta e cel mai important lucru. Eu chiar il prefer primului.
2)Optiune ta pentru anul urmator, '82, mi se pare o blasfemie dar "te scuz" pentru ca n-ai vazut "Chariots..." . Nu e un film perfect dar are un continut atat de frumos si de profund incat merita din plin sa-i ia fata lui "Raiders..." (pe care eu il consider o porcarie; mi-a placut cand aveam 10 ani dar acum detest intreaga serie ).
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jan 2010, 21:26   #39
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Poate m-am exprimat gresit, vroiam sa zic ca nu am vazut decat Raiders dintre celelalte filme care au fost nominalizate, dar nu au castigat. Nu mi-as fi dat cu parerea daca as fi vazut doar Raiders cum nu il consider un film chiar extraordinar, dar il consider ceva mai bun decat Chariots of Fire, care nu m-a impresionat. Stiu, alegerea mea e putin ciudata, nu aleg prea des filme comerciale in defavoarea unora care ar putea fi catalogate mai putin astfel, dar Chariots of Fire pur si simplu nu mi-a trezit deloc interesul, Raiders macar m-a distrat binisor. Nici nu sunt prea sigur ca ar fi un film atat de profund. Dar poate eram eu intr-o stare mai putin buna pentru un astfel de film atunci cand l-am vazut, chiar si asa insa e un film pe care cu siguranta nu il voi mai revedea, poate doar accidental si fortat de imprejurari. De precizat ca nici macar nu sunt fan Spielberg, dar pur si simplu asa am simtit eu aceasta editie. Fiecare cu ale lui
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jan 2010, 21:32   #40
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
La '99 vad ca e controversa. Eu zic ca Shakespeare In Love isi merita cu prisosinta suprematia. Chiar m-am mirat la vremea respectiva, si inca ma mir, ca jegurile de la Academie i-au acordat Oscarul.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 14:31.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells