Go Back   Cinemagia Forum > Cinemagia Interactiv > TIFF

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 09 Jun 2008, 15:52   #141
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
gasiti aici programul retrospectivei TIFF de la cinema Elvira Popescu.
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2008, 18:43   #142
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
Originally Posted by EgoN:
una peste alta, i'm very proud ca am avut acelasi fler ca al lui als (care le-a dat 5 stele in aperitiff) si cu cel al juriului (care le-a dat marele premiu, respectiv premiul juriului).
ce catzelus de plush ejti domnu egon. als iti trimite indicatii si tu le executi constiincios. jenant.

si ca sa lamurim lucrurile:
Lake Tahoe a primit maxim de 5 stele de la 3 critici, printre care si als, iar alti 3 i-au dat doar 2. eu i-as fi dat 3.
nu inteleg ce atata tevatura propaga als (pe mp) si pe forum (prin egon) cu aceasta pseudo-intuitie.
i s-a vazut valoarea de critic nul la cannes, cand eu am intuit inainte de inceperea festivalului ca Ceylan va lua premiul de regie, iar als s-a declarat oripilat de aceasta optiune a mea care a coincis si cu a juriului. deci, dragule als, stiu ca esti prezent zilnic pe forum si apoi spumegi pe mp-uri, dar ma bucura noua ta functie de spumiera. parca ai face reclama la catalogul obiectelor inutile. sper sa primesc si maine dimineata mp-ul scabros de la tine. sa nu-mi lipsesti, te rog. cius.
marx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2008, 18:55   #143
m3lku
Junior
 
m3lku
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 64
Originally Posted by Gloria:
scurtul lui Florin Piersic Jr. - "Venetia" nu l-a vazut nimeni?

ba da, cu o foarte buna prestatie actoriceasca din partea moshului, dar din pacate doar cu atat. ca scenariu, vine la final cu o rasturnare de situatie de 2 lei, scoasa ca iepurele din palarie. ca imagine si ca stil de filmare, intra in categoria "de pe youtube".
m3lku is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2008, 19:52   #144
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
13 poze de pe covorul rosu aici. melcule, esti si tu pe-acolo

marx, acesta ultimul post pe care n-am sa-l editez daca te mai iei de altii.
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2008, 19:53   #145
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
Originally Posted by StefanDo:
marx, acesta ultimul post pe care n-am sa-l editez daca te mai iei de altii.
de cine m-am luat?

ps: mai bine ti-ai edita gafa de pe blogul cinemagiei: corect este Serghei Niculescu-Mizil, nu Sergiu Nicolescu-Mizil.
marx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2008, 21:21   #146
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by marx:
de cine m-am luat?
Originally Posted by marx:
nu inteleg ce atata tevatura propaga als (pe mp) si pe forum (prin egon)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2008, 21:24   #147
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Originally Posted by marx:
...
Lake Tahoe a primit maxim de 5 stele de la 3 critici, printre care si als, iar alti 3 i-au dat doar 2. eu i-as fi dat 3.
nu inteleg ce atata tevatura propaga als (pe mp) si pe forum (prin egon) cu aceasta pseudo-intuitie.
i s-a vazut valoarea de critic nul la cannes, cand eu am intuit inainte de inceperea festivalului ca Ceylan va lua premiul de regie, iar als s-a declarat oripilat de aceasta optiune a mea care a coincis si cu a juriului. deci, dragule als, stiu ca esti prezent zilnic pe forum si apoi spumegi pe mp-uri, dar ma bucura noua ta functie de spumiera. parca ai face reclama la catalogul obiectelor inutile. sper sa primesc si maine dimineata mp-ul scabros de la tine. sa nu-mi lipsesti, te rog. cius.
marx, e stupefiant ce incerci sa formulezi...
inteleg ca ai ceva probleme cu als, dar nu aburca ideea ca esti un critic de film mai bun decat als. e ridicol.
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2008, 21:52   #148
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
Originally Posted by herbert:
marx, e stupefiant ce incerci sa formulezi...
inteleg ca ai ceva probleme cu als, dar nu aburca ideea ca esti un critic de film mai bun decat als. e ridicol.
mie mi se pare ridicol ca acest natafletz critic roman sa-mi trimita zilnic mp-uri suprasaturate cu invective, absolut gratuite. eu mi-am formulat niste opinii despre filmele vazute la tiff ca oricare altul, iar el se comporta ca o diva la menopauza.
si nici nu cred in parerile criticilor. in revista tiff-ului niciun film nu a fost notat in unanimitate. ba kiar notele sunt la poli opusi.
marx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2008, 00:13   #149
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Suferi de nebagare in seamna domnu` Marx ? De tre sa te lauzi ca iti trimite mesaje scabroase als ? :lol:
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2008, 01:13   #150
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
Originally Posted by redmen:
Suferi de nebagare in seamna domnu` Marx ? De tre sa te lauzi ca iti trimite mesaje scabroase als ? :lol:
ai iesit cu musca la arat?
ma laud, buey, cati de pe forumul asta primesc mp-uri anti-duioase de la als in fiecare dimineata?! cred ca niciun fost iubit de-al lui nu a avut parte de un asemenea tratament seducator-represiv. lol.
marx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2008, 01:50   #151
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
nu am nici cea mai vaga idee ce vine la bucuresti dar faceti bine si vedeti

1. gruz 200
2. import/export
3. la zona
4. playing the victim
5. russian ark
6. let the right one in
7. calatoria lui gruber
8. boogie
9. non pensarci
10. j'ai toujours reve d'etre un gangster

ca aperitiv recomand spotu lu caranfil, nae caranfil
bonusurile sunt foarte de gustibus si ar fi Viva si Russian Traingle

alte cateva precizari:
1.e socant cat de mort e forumu asta, e si mai socant ca mai am user cel mai socant e ca sunt destul de insomniac cat sa scriu astea.
2. sper din tot sufletul ca magda catone sa nu carecumva sa se apuce si ea de purtat rochii transparente ca madame catherine deneuve.
3. a carei rochie am vaga impresie ca nu ar fi YSL, dar poate ca este.
4. sincerele mele felicitari celor destul de norocosi cat sa nu vada karoy sau detasare.
5. mah gionloc, mah, daca imi ziceai in fata ca actorii din elevator sunt Ok te traumatizam mai ceva decat danieliuc.
6. a carui marilena este funny. adica rareori am vazut vreo drama in care personaja principala sa imi aminteasca atat de mult de IR Baboon.
7. ca feedback pentru nunta muta eu ma antrenez. ca sa lansez o flegma muta pe chelia slinoasa a lui horatiu maliele. care e un impostor si oportunist infect.

message end.
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2008, 02:36   #152
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
da, gruz 200 e cel mai socant (delirant) film pe care l-am vazut in ultimul timp... regizorul, alexei balabanov, a fost amenintat cu moartea de nationalistii rusi, pentru ca "intineaza imaginea roz-bombon a urss-ului" ...

vazut
Boogie - mediocru:
nunta muta - crasa impostura
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2008, 09:21   #153
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Originally Posted by marx:
ma laud, buey, cati de pe forumul asta primesc mp-uri anti-duioase de la als in fiecare dimineata?!

Ce nu intelegi tu e ca nu prezinti interes pentru nimeni.Superiorule!
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2008, 10:48   #154
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
Iata filmele care vin de la TIFF la Bucuresti; le postez si aici desi sunt pe homepage-ul Cinemagia, in boxul TIFF; hm, dintre recomandarile lui Korben, cam slabuta selectia pentru Bucuresti:
Marti 10 iunie:
18:00 - Sub bombardament/Sous les bombes (Franta-Liban-Marea Britanie, 2007), 98 min.
Regia: Philippe Aractingi
Pe fundalul razboiului dintre Israel si Liban, o femeie se intoarce acasa pentru a da de urma fiului ei disparut. Desi nu au nimic in comun, femeia si soferul de taxi care o acompaniaza pana in sudul Libanului se indragostesc, sfidand moartea care ii inconjoara din toate partile.

20:30 - Mananca din trupul meu/Mange ceci est mon corps (Franta-Haiti, 2007), 105 min. - din sectiunea "Fara limite"
Regia: Michelange Quay.
Filmat in Haiti, experimentul aproape senzorial al lui Quay este o meditatie poetica si iconoclasta asupra evolutiei raporturilor rasiale, avind in centru strania relatie dintre o femeie alba si numerosii ei copii de culoare.


Miercuri 11 iunie:
18:00 - Caramel (Franta-Liban, 2007), 95 min.
Regia: Nadine Labaki
In Beirut, cinci femei se intalnesc regulat intr-un salon de infrumusetare. Conversatiile lor intime si libere se invart in jurul barbatilor, sexului si maternitatii, intre doua coafuri si o epilare caramelizata.

20:30 - Trecatorul/L'homme qui marche (Franta, 2007), 82 min. - din sectiunea "Fara limite"
Regia: Aurelia Georges.
In anii '70, un emigrant rus la Paris publica o carte care-l face celebru peste noapte. Autorul refuza aproape orice contact cu cei care vor sa se apropie de el, continua sa scrie, fara a mai fi insa publicat vreodata, si aluneca treptat in uitare si decrepitudine. Pe cat de ermetic, pe atat de fascinant.

Joi 12 iunie:
18:00 - Cargo 200/Kruz 200 (Rusia, 2007), 89 min. - din sectiunea "Focus Rusia"
Regia: Aleksei Balabanov
Thriller-ul extrem de intunecat al lui Balabanov, plasat in Uniunea Sovietica a anului 1984 (inainte de Perestroika), produce un soc garantat. Povestea capata rapid o tenta intunecata, scotand la iveala crime, violuri, tortura si o camera plina de cadavre in putrefactie...

20:30 - Balul de toamna/Sugisball (Estonia, 2007), 123 min.
Regia: Veiko Ounpuu
Un tanar scriitor divortat in pragul sinuciderii, o mama singura care-si ineaca amarul in lichior, visionand Pasarea spin, si un garderobier care colectioneaza aventuri de-o noapte - sunt doar cateva dintre personajele atinse de solitudine din acest film coral despre viata la bloc, undeva in imprejurimile Talinn-ului zilelor noastre.

Vineri 13 iunie:
18:00 - Jamil mergi in pace
/Ma salama Jamil/Go With Peace Jamil (Danemarca, 2008), 87 min.
Regia: Omar Shargawi.
Filmul debutantului Omar Shargawi exploreaza experientele arabilor care traiesc in tarile occidentale, concentrandu-se pe obiceiurile culturale si credinta religioasa pe care acestia le duc cu ei cand se muta in societati care nu le impartasesc neaparat sistemul de valori.

20:30 - Daisy Diamond
Regia: Simon Staho.
Tot ce si-a dorit vreodata Anna a fost sa devina actrita si acum a ramas insarcinata. Din nefericire, ambitia ei dusa la extrem va avea consecinte tragice atat pentru mama, cat si pentru nou-nascut.

Sambata 14 iunie:
18:00 - Heima
Regia: Dean DeBlois.
Acest film de montaj se constituie intr-o privire singulara asupra uneia dintre cele mai rezervate si mai putin intelese trupe din lume, Sigur Ros, surprinsa aici live, in spatiul sau natural, in cadrul unui turneu autohton, in 2006.

20:30 - Red Hot Chili Peppers: Documentar fara titlu/Red Hot Chili Peppers: Untitled Documentary (SUA, 2008), 75 min.
Regia: David Hausen.
O felie unica din viata de culise si creativitatea trupei Red Hot Chili Peppers, documentarul surprinde aventura producerii a trei dintre videoclipurile pentru albumul Stadium Arcadium, care s-a bucurat de un succes imens.


Duminica 15 iunie:
13:00 - Operatiunea Cineastul
15:30 - Bere cu ou (din sectiunea "Umbre")
18:00 - Opium: Jurnalul unei femei nebune - din "Ziua maghiara"
20:30 - Sambata - sectiunea "In timp real"

Luni 16 iunie
18:00 - In rolul victimei - din sectiunea "Focus Rusia"
20:30 - Shakespeare colt cu Victor Hugo

Marti 17 iunie
18:00 - Problema cu tantarii si alte povesti
20:30 - Karoy

Miercuri 18 iunie
18:00 - Nu ne lua in seama
20:30 - Viva

Joi 19 iunie
18:00 - In fiecare zi e duminica
20:30 - Luptatoarea
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2008, 15:22   #155
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
de vizionat neaparat cele docuri: "Problema cu tantarii si alte povesti" si "Shakespeare coltz cu Victor Hugo".
primul e ca un meniu complet, innobilat cu sucuri si arome, adus tacticos de catre un ospatar elegant;
iar al doilea e precum un fel de mancare sanatos, din gama bio, servit la un restaurant fancy coltz cu mcdonalds.
marx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2008, 16:19   #156
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
Originally Posted by KORBEN:
5. mah gionloc, mah, daca imi ziceai in fata ca actorii din elevator sunt Ok te traumatizam mai ceva decat danieliuc.

io creca am nuantat ce ii cu actorii din elevator. is ok, in sensul ca nu is profesionisti si ca nu rateaza toate ipostazele. in povestea ultima din lift, cea prezentata retrospectiv - nu mai pomenesc ce era fiindca autorul filmului a rugat si liternetul sa extraga din textul meu - daca binevoiesc - orice referinta explicita la film; imi pare ca exagereaza Dorobantu in treburile astea, ca nu a facut nici un funny games nici un reservoir dogs, dar daca asta e fixu omului, ok! bun, sa revin, in secventa aia chiar mi s-au parut ok. in rest nu prea. si asta am spus - ca rateaza exprimarea furiei, disperarii, si ca uneori se comporta decent. boon.

aveti dreptate cu malaele!
asta e si senzatia mea, dar nu am spus-o atit de explicit. nu stiam ce sa spun despre daneliuc atunci.

eu as zice sa nu ratati Lake Tahoe, Joe Strummer - daca va fi proiectat, nu am verificat lista, Import Export, Paranoid Park si Ploy, de asemenea, daca va fi proiectat.
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2008, 11:50   #157
gheorghe orban si baba
Senior
 
gheorghe orban si baba
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 144
Originally Posted by marx:
Originally Posted by EgoN:
una peste alta, i'm very proud ca am avut acelasi fler ca al lui als (care le-a dat 5 stele in aperitiff) si cu cel al juriului (care le-a dat marele premiu, respectiv premiul juriului).
ce catzelus de plush ejti domnu egon. als iti trimite indicatii si tu le executi constiincios. jenant.

si ca sa lamurim lucrurile:
Lake Tahoe a primit maxim de 5 stele de la 3 critici, printre care si als, iar alti 3 i-au dat doar 2. eu i-as fi dat 3.
nu inteleg ce atata tevatura propaga als (pe mp) si pe forum (prin egon) cu aceasta pseudo-intuitie.
i s-a vazut valoarea de critic nul la cannes, cand eu am intuit inainte de inceperea festivalului ca Ceylan va lua premiul de regie, iar als s-a declarat oripilat de aceasta optiune a mea care a coincis si cu a juriului. deci, dragule als, stiu ca esti prezent zilnic pe forum si apoi spumegi pe mp-uri, dar ma bucura noua ta functie de spumiera. parca ai face reclama la catalogul obiectelor inutile. sper sa primesc si maine dimineata mp-ul scabros de la tine. sa nu-mi lipsesti, te rog. cius.

bre doftore, mii de aplauze cu palme peste ceafa pt. intuitia ta apropo de ceylan. esti tata lor, cel mai bun critic de film din craiova, 'al mai tare din spital, te invidiem cu totii.
als este un critic de doi lei, omosexual, scrie in reviste proaste precum cahiers de cinema si vede filmele piratate in palatul cinemaului de la cannes. nici nu te compari cu el. respect!
gheorghe orban si baba is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2008, 14:44   #158
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
am sa-l las pe marx sa raspunda la mesajul lui GO&B si am sa-i dau si lui GO&B un drept la replica, dupa care am sa sterg tot ce nu este on-topic.

si am sa editez obscenitatile, desigur
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2008, 15:08   #159
gheorghe orban si baba
Senior
 
gheorghe orban si baba
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 144
fa ce vrei.
eu oricum nu voi mai accesa cinemagia atat timp cat corul nulitatzilor cu ifose (marxu, catzelu si alti mosnegi cu mult timp liber) nu se va retrage in culise, sa se pipaie intre ei si sa sa-si modereze reciproc nimicurile din cap si din pantaloni.
pa!
gheorghe orban si baba is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2008, 15:38   #160
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
dezamagitoare selectia de fime care vine in Bucuresti...dintre toate Doc'n Roll-urile tocmai RHCP s-au gasit sa-l aduca?mie mi s-a parut dezamagitor...daca vroiam sa vad 3 amking-off-uri de la ultimile lor videoclipuri, ma uitam pe MTV...
mi-ar fi placut sa vad si eu Shine a Light pe care l-am ratat la TIFF dar se pare ca tot d epe net trebuie sa-l iau de undeva...

eu va recomand "Jamil, mergi in pace" care mi s-a parut impecabil (si m-am si bucurat ca a castigat premiul de regie) si "Intimidades de Victor Hugo y Shakespeare".

ma bucur ca nu au adus oroarea de Pamantul, cerul si lumina (sau cum s-o numi)...daca exista oamni pe forum care au apreciat acest film, ii rog sa-mi explice si mie de ce...
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 18:31.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells