Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 06 Aug 2015, 20:44   #21
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 534
Desi pe aceasta tema mult mai interesanta ar fi parerea tineretului, a celor sub 35 de ani, pentru ca ei sunt viitorul omenirii, parere dupa care am avea si noi o perspectiva a viitorului, asa de pamplezir, voi adauga si eu o parere astfel incat sa fie si raspuns, sa atinga si subiectul, sa fie si film totodata.
Raspunsul cel mai din urma ne duce cu gandul, de exemplu, la filmul serial englezesc de comedie Jeeves and Wooster, dupa romanele lui Wodehouse, in care valetul ii insufla aristocratului idei, iar acesta se faleste mereu ca sunt ale lui.
Apropo de serialele de comedie, am vazut multe si din multe tari, dar cele englezesti imi plac cel mai mult. Imi poate spune cineva daca exista pe forum vreo discutie referitoare la ele? Spun asta fiindca eu nu am reusit sa gasesc pana acum si ma intereseaza pentru oarece recomandari, ca, probabil, mai sunt bune si nevazute fata de cate stiu eu.
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Aug 2015, 00:16   #22
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
1Micu, in legatura cu serialele, poate gasesti ceva interesant pe topicu asta http://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=95269

Si mie imi plac mult serialele englezesti si in ziua de azi, cum nu prea reusesc sa vad filme, incerc sa descopar seriale interesante, preferabil din cele care se pot gasi relativ usor. Ce-mi place cel mai mult la cele englezesti e ca sint serii scurte, nu se intind ca o placinta si nu se transforma in telenovele, ca multe seriale americane care incep bine, dupa care incep sa se piarda in povesti care stii ca nu se vor termina niciodata, dar tot te tin in priza pina la urmatorul episod. Un exemplu de genul asta a fost The Guardian, un serial care mi-a placut destul de mult, in special primul sezon. Cind protagonistul incepe o relatie serioasa cu o avocata ambitioasa iti dai seama ca nimic nu poate sa concureze atentia pe care o s-o acorzi celor 2 personaje si scenaristii fiind si ei de aceasi parere, depun cit mai putin efort ca sa continue cu niste cazuri interesante si se concentreaza pe povestea care o sa ne poarte pe o spirala periculoasa, de la accidentul eroinei, pina la destramarea relatiei, nu inainte de a pune bazele unei noi vieti, care in loc sa se nasca intr-o familie unita se va naste intr-una destramata, fara sa mentionam ca copilul are probleme, ceea ce-i va face pe parinti sa continue sa fie impreuna, dar in alte roluri. Dupa cum vezi, de la un serial care incepuse excelent s-a ajuns la o telenovela cu toate cliseele prezente.

Poate i-ai vazut pe Dudley Moore si Peter Cook impreuna. Eu i-am vazut prima data intr-o comedie excelenta Bedazzled, din 1967, dupa care plimbindu-ma pe youtube am descoperit The lost tapes.

https://www.youtube.com/watch?v=ZUxSR5hkMyQ
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Aug 2015, 19:36   #23
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 534
Multumesc pentru toate recomandarile, anaemona!
Macar unul sa gasesc pe plac in aste 40 de pagini si tot e bine, desi e greu ca prea e general si in general din cu totul alte pozitii geografice!
Sunt de acord cu parerea despre unele seriale.
Uitandu-ma pe lista cu filme in care au jucat constat ca filmele in care i-am vazut pe cei doi despre care spui, nu le-am vazut pentru ei!

Alt film cu un alt tip de manipulare decat cele expuse ar fi Viridiana, adica filmul e cu treaba lui, vorbeste de unele si folosit pentru manipulare de diversi, despre altele.
Am citit, mai precis, multe comentarii si pareri cu lucruri care nu sunt scopul filmului in niciun caz.
Cine a vazut filmul, stie, cine nu, e invitat sa-l vada, ca e un film tare bun.
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Aug 2015, 22:05   #24
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by 1MicuCelUmilSiViril:
Am citit, mai precis, multe comentarii si pareri cu lucruri care nu sunt scopul filmului in niciun caz.
si care-i scopul filmului? dar, inainte de a raspunde la intrebarea asta, spune-ne daca esti religios.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Aug 2015, 18:36   #25
saiaj
Senior
 
saiaj
 
Join Date: Sep 2014
Posts: 102
Citind doar titlul topicului, am crezut ca e vorba de un topic cu filme ce au ca subiect manipularea si ma pregateam sa recomand "Wag the dog".

N-am citit toate opiniile expuse mai sus, dar cu privire la subiect sunt de parere ca este o discutie foaaaaarte lunga.

Da exista/poate exisa manipulare in film, dar depinde despre ce vorbim si la ce nivel. Manipulare sau tentativa de manipulare, poate sa insemne de exemplu plasarea de produse in filme, evident consumate de super eroi sau ceva ca sa te faca sa le cumperi prin asociere. Poate fi o forma de manipulare. O alta forma de manipulare este cea utilizata in cinematografia romaneasca pe vremea lui Ceasca cu exacerbarea adevarului in filme precum Burebista, Mihai Viteazul, Mircea cel batran etc. (a nu ma intelege gresit, Burebista este filmul meu preferat romanesc, dar nu pot nega realitatea) ca sa creasca doza de patriorism.

Cum ziceam, depinde ce se manipuleaza si ce se vrea a se obtine. Uita-te la toate filmele americane mie alea mi se par foarte de spalat pe creier (si un film pe subiectul asta este Idiocracy).
saiaj is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Aug 2015, 21:54   #26
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 534
Pt. rvn:

Raspunsul e cat se poate de scurt, si asa nu e interes, dupa cate se vede. Si am spus inca din trecutul mesaj parerea mea si ce e de facut.
La prima intrebare, ca sa nu mai scriu si eu, dau doua adrese ce cuprind si cele la care ma refer eu.
Imi pare rau ca nu mai gasesc adresa in limba romana la una dintre ele, era odata.
http://agenda.liternet.ro/articol/10...Viridiana.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Viridiana
La a doua intrebare raspunsul este da.

Si de acum pot glumi. Din moment ce propun "Suflete moarte", unde mottoul autorului e "Cu Dumnezeu inainte!" sa ma intrebi tocmai asta, pare distractiv.
Continuind gluma, urmeaza intrebarea ce religie am?
Iar in 2015 sa intrebi asta sau daca e negru sau galben cel care scrie, barbat sau femeie, de religie, nu prea pare intocmai cu ce am citit eu pe forum unde toata lumea e de acord ca vrea schimbare. E cam ca la Caragiale.
Cu zambetul pe buze mai zic, ca sunt foarte detasat, tonul pare de interogatoriu. Vorbeam de filme, nu de mine.
Credinta nu depinde de filme, astea sunt niste jucarii, oricare ar fi ele, reamintesc asta si atat spun.
De religie nu vorbesc, sunt de parere cu stimatul moderator al unui forum pe care il onorez cu prezenta, ce zice ca acolo sunt interzise discutiile religioase pentru ca nasc controverse. Completez, ca sa inteleaga toti, asta inseamna ca nu se mai termina discutia niciodata.
Cert e un lucru, din cele spuse: e a doua oara cand propun filme spaniole si ultima pe acest forum, deoarece "fenomenul spaniol" aici are o alta interpretare, foarte amuzanta, ajungandu-se uneori la exprimari incredibile.
Imi pare rau ca altii care stiu nu comenteaza, dar nu e problema mea.
Asteptam un raspuns macar de la un student la "cinema", ratacit pe aici, ca ei trebuie sa fi invatat despre film in scoala, si e proaspat.
Un alt indiciu, la bunul simt, si cu asta eu inchei aceasta discutie, filmul nu era premiat in anii aceia daca asta era scopul sau!
Si in incheiere, dupa explicatii, am dreptul sa intreb si eu ceva, ca sa vad si eu daca s-a inteles ce am zis pana acum.
Dupa ce am explicat ca filmul nu are treaba cu religia, la filmul "Life of Brian" cum este?
Ceea ce sustine rvn poarta alt nume, dar nici asta nu e problema mea. De rvn nu-mi fac probleme, oricum sustinea in urma cu doua mesaje ca nu poate trai fara manipulare, dar ceilalti?
Si pentru ca-mi place sa fac talcioc, cu care v-am obisnuit, ca sa nu se plictiseasca cei ce intra pe aici, iata doua lucruri care au treaba cu intrebarile, ca una e in toate, zice poetul si altii, chiar daca primul pleaca de la altceva, sau al doilea, care e ca un film, ca o fictiune, o poveste care in spate vorbeste de altceva. Ma gandeam ca se potriveste si la una din intrebari, filmul avand si el acum acest rol in societate.

Unui prieten intre doua ... ape

Te-ai aruncat in bratele unei femei
Exact ca-n valurile marii,
Dar ce-ti doreai era pe-un chei,
Nascand in ea vartejul disperarii.

Desi era mai dulce, mai curata,
Bogata in suvoaie repezi, uneori,
Ai preferat mai mare, dar sarata,
Echivalentul tau sa mori!

Acum inoti pierdut, infrunti refluxul,
Spre punctul unde se-ntalnesc,
Ca unic mod de a simti iar luxul,
Dar bratele curand iti obosesc.

Nu te condamna nimeni ca din fire
Omul tinteste spre inalt,
Dar e stiut ca tot a lui menire
E sa gandeasca fiecare salt!

Caci, sufletul, adesea noi uitam ca are
Deopotriva inima si minte,
Sa ne slujim, atunci, de fiecare
Si mai usor vom merge inainte!

Nemarginirea nu este acuma pentru noi,
Cand spiritul nu-i inca pregatit,
Ci pentru mai tarziu, in viata de apoi,
Dupa cum El ne-a-nchipuit!


Teatrul nostru

Poftiti la teatru, dragi amici,
Ca veti afla multe de-aici.
Amuzant sau mai in tragic,
Toate-s despre-un punct nevralgic.
Superb e teatrul romanesc!
Mereu, cu drag, eu il privesc.
Cand Chirita face valuri
Tache are idealuri,
Branzovenescu e perplex,
Necsulescu are un "complex".
Ori de ai ca preferinta
Altele, e cu putinta:
Hagi Tudose, sarmanu',
Nebunia Duduleanu,
Prosti ce stau sub clar de luna,
Fat-Frumos sau zana buna,
Pe alese, mii si mii,
Ai, la teatru, daca vii!
Anii au trecut, zadarnic,
Multi isi duc un trai amarnic.
Ce privire monstruoasa
Vezi la cei "fara de casa"!
Teatru este o-ndreptare.
Sa-l incerce fiecare!

Pt. saiaj:

Am vazut si eu Idiocracy, dar nu mai stiu ce manipulare are. Iti dai seama daca am uitat, cat m-a putut manipula filmul asta? E doar o poanta, nu despicati firul in patru!
Scrie, te rog, despre ce tip e vorba, cum e obiceiul aici, asa cum ai facut la cele romanesti.
Iar la cele romanesti, poate ne spune cineva care vede filmele actuale pe banda, ce filme dupa 89 avem cu manipulare, ca daca nu exista inseamna ca sigur ceva scartaie, numai la tovarasi era unanimitate.

Iar la sfarsit, inca un film cu manipulare, alt tip, ca sa pastram tema subiectului si sa nu se plictiseasca lumea.
Ca orice indeletnicire, si asta ajunge, probabil, la nivel de arta cum ii zicem in popor. Si atunci se pot intampla neprevazute.
Un alt caz ce se intampla il gasim in "Omul nostru din Havana", unde manipulatorii sunt manipulati (servicii secrete britanice de catre un vanzator de aspiratoare sau, sa-i spunem, "aspiratorul" care ii suge de bani).
Nu se poate spune ca e agent propriuzis, nici dublu, e agent invers, trage doar pentru el. Fain film!
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Aug 2015, 20:57   #27
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by 1MicuCelUmilSiViril:
Un alt indiciu, la bunul simt, si cu asta eu inchei aceasta discutie, filmul nu era premiat in anii aceia daca asta era scopul sau!
Si in incheiere, dupa explicatii, am dreptul sa intreb si eu ceva, ca sa vad si eu daca s-a inteles ce am zis pana acum.
Dupa ce am explicat ca filmul nu are treaba cu religia, la filmul "Life of Brian" cum este?
Ceea ce sustine rvn poarta alt nume, dar nici asta nu e problema mea. De rvn nu-mi fac probleme, oricum sustinea in urma cu doua mesaje ca nu poate trai fara manipulare, dar ceilalti?
Si pentru ca-mi place sa fac talcioc, cu care v-am obisnuit, ca sa nu se plictiseasca cei ce intra pe aici, iata doua lucruri care au treaba cu intrebarile, ca una e in toate, zice poetul si altii, chiar daca primul pleaca de la altceva, sau al doilea, care e ca un film, ca o fictiune, o poveste care in spate vorbeste de altceva. Ma gandeam ca se potriveste si la una din intrebari, filmul avand si el acum acest rol in societate.
Viridiana a fost realizat intr-o epoca a interdictiilor si foarte importante sunt ideile moralizatoare. la ce servesc ele, cine sunt aceia care au fost sensibilizati de ele de-a lungul timpului si cine sunt aceia care sunt astazi sensibilizati de ele, nu prea este greu de ghicit. daca vrei, putem face o comparatie cu ceea ce am discutat despre Rusinea lui Bergman, atunci cand am fost amandoi de acord ca nu este doar un film despre razboi, ca, de fapt, substratul este cu totul altul. asa este si in cazul Viridianei, dar nu putem nega caracterul filmului,tenta lui religioasa. dealtfel, nici n-am avea cum, fiindca temporal, actiunea se petrece intr-o epoca istorica dominata de religie, ca forma dominanta de conducere in stat, in societate. si-atunci, cred ca-i lesne de inteles, simbolistic. nu stiu daca scopurile filmelor sunt obtinerea premiilor, in cel mai bun caz, autorii lor au asemenea teluri inalte. filmele au alta menire, poate si aceea de a fi niste "jucarii", dar in nici un caz, ele insele, nu vaneaza premii. cand am afirmat ca nu se poate trai fara manipulare,nu m-am referit neaparat la o dependenta, desi, cred ca devenim obisnuiti cu asemenea fenomen (ne place sa fim condusi), suntem nevoiti sa acceptam, de dragul convenientelor sociale, aproape orice. nu cred ca se poate nega chestia asta.
te-am intrebat daca esti religios din curiozitate. este la moda si da, n-are legatura cu credinta.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Aug 2015, 08:36   #28
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 534
Ce sa-i faci, daca nimeni nu a adus argumentul cu suprarealismul care explica orice exuberanta, asta ca sa-i zic cu blandete. Ma asteptam la cei ce au vazut Bunuel sa sesizeze aspectul, foarte important pentru modul de realizare al filmelor.
La chestia cu premiile trebuie sa ma explic pentru a se intelege ce spuneam: ma refeream, nu la film, ci la cei care apreciaza valoarea lor, juriul respectiv.
Si, in sfarsit, iata, desprind din ultimul mesaj ca cineva vorbeste despre conditiile specifice spaniole in care a aparut filmul, care sunt la fel de importante pentru cum va arata filmul, ce va spune el.
Deci, pana la urma, ma bucur ca si aici suntem de acord. Si nu avea cum sa fie altfel.
Nu mai am timp acum, dar sper pana diseara sa adaug si urmatorul film cu manipulare.
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Sep 2015, 21:23   #29
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
nu stiu daca ati observat, vara asta, filmele lui Kubrick au fost la moda pe TCM. chiar imi pare rau ca nu mi-am gasit linistea in fata tv-ului pentru a le revedea pe toate, fiindca filmele lui, fascineaza chiar si dupa atatia ani de la lansare. aseara, pe la miezul noptii, a fost reluat unul dintre cele mai controversate filme realizate vreodata, Portocala Mecanica si cred ca nu exista in lumea asta, pasionat de filme, care sa nu-i fi apreciat valoarea artistica, in ciuda abundentei de scene cu violenta sexuala, excelent realizate pentru a-si atinge scopul. se stie ca filmul a scandalizat societatea britanica a anilor ‘70, fiind interzis in cinematografe, dar asta nu i-a anulat mesajele ascunse sub haina satirei, a decorurilor si costumelor futuriste, sofisticate si indraznete, fara de care, filmul ar fi fost, poate, doar o simpla incercare de a scoate in evidenta apetenta pentru violenta si sex. cei care au vazut si revazut filmul de mai multe ori, la intervale de timp indelungate, cred ca l-au descoperit de fiecare data, in maniera permisa de maturizarea psihica necesara pentru a recepta violenta, huliganismul, comportamentul antisocial promovat insistent, nu ca pe niste modele nocive, caci ar fi prea simplist sa gandim ca la asta s-a rezumat efortul de a concepe un asemenea film, ci, ca pe niste componente asumate ale naturii umane, pe care, nu le putem ascunde sau nega. brutalitatea, ca manifestare a raului asupra acelora care nu se pot apara, trebuie tratata cu aceeasi moneda, dupa principiul “cui pe cui se scoate”. terapia, intr-adevar de soc, o adevarata si zdravana portie de violenta mentala, are efectul scontat. important este, insa, pretul si efectul ei pe termen indelungat, caci, in final, tot nu scapam de cercul binecunoscut al vietii, cea mai complexa si imensa roata de pe pamant.
interesant, exceptional, cum poti indemna la non violenta, cu atata exces de material oripilant si m-am intrebat, in timp ce ma duceam la culcare, daca asta-i manipulare sau nu.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Sep 2015, 20:58   #30
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 534
Tot ce pot discuta e ca acest film e unul din cele renumite care nu a fost deloc pe gustul meu, asa ca eu evit sa vorbesc despre el, se intelege!
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Sep 2015, 18:46   #31
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 534
Probabil a fost ziua cea mai lunga! Dar a venit si filmul promis:
Volpone (2003) - manipularea ca lectie, un film excelent, de aceasta data in maniera clasica, iar in rolul principal joaca G. Depardieu.
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Mar 2021, 17:56   #32
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 534
Astazi, e pe fata!
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 08:21.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells