Go Back   Cinemagia Forum > Cinemagia Interactiv > TIFF

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 23 May 2013, 08:31   #1
marcusARCUS
Guru
 
marcusARCUS
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 948
2013 (31 mai-9 iunie)

COMPETIȚIE

Call Girl
Deflorarea Evei Van End
În Dormitor
Ploaie De Vacanță

SUPERNOVA

Thy Womb
Gloria
Laurence Anyways (re-watch)
Foxfire
An Episode From The Life Of An Iron Picker
Betrayal

THIS IS THE END

Me Too
The Fifth Season

NO LIMIT

Paradise: Hope
Paradise: Faith
Fatal

WHATS UP DOC

Fuck For Forest
Hit So Hard

FOCUS GRECIA

Adikos Kosmos
The Boy Who Eat The Bird's Food

FOCUS SLOVACIA

My Dog Killer
Păsări, orfani și nebuni

PIAȚA UNIRII

Prince Avalanche
Samsara

ZFR

Deja Vu
Domnișoara Christina
Matei Copil Miner

UMBRE

Outrage Beyond
Taped
Penance
Halley
Doomsday Book

Cam ăsta-i watchlist-ul meu de TIFF. Probabil că o să văd o pătrime din el având în vedere că sunt la LGD (I brag, yes), dar tot ce vreau să văd neapărat este filmul lui Dolan pe ecran mare. Orgasm vizual.
__________________
In the event that you find some certain sequences or ideas confusing,please bare in mind,that this is your fault,not ours.You will need to see the picture again and again,until you understand everything.Turn.
marcusARCUS is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2013, 10:07   #2
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by marcusARCUS:
Call Girl - Dap
Deflorarea Evei Van End - Hmm
În Dormitor - Definitely not
Ploaie De Vacanță - Meh
Din competitie nu sunt entuziasmat de nimic la prima vedere. O sa merg sigur la nordici (Kapringen & Nordvest) si la Wajda.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2013, 16:23   #3
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
eu de-aş avea bani de tiff.. i-aş da pe un sejur de antrenament la tiroliana din cheile rîşnoavei. din fericire, n-am fetişuri cu big screenuri.
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2013, 17:04   #4
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Nu e doar big screen-ul, desi conteaza si asta, dar in principal atmosfera, pulsul salii inainte si dupa film, uneori ocazia sa discuti direct cu regizorul dupa proiectie. Dar deh, daca preferi sa stai in padure sau pe munte, fiecare cu gusturile sale.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2013, 19:12   #5
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Sectiunea asta chiar e perversa rau
Originally Posted by marcusARCUS:
COMPETIȚIE

Call Girl - cand nevasta e plecata
Deflorarea Evei Van End - a se verifica buletinul ; fara minore -Roman Polanski stie
În Dormitor - sa fie mobilat
Ploaie De Vacanță -dusuri cu sampanie
SUPERNOVA - ..........................
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2013, 23:33   #6
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
Originally Posted by Twinsen:
Dar deh, daca preferi sa stai in padure sau pe munte, fiecare cu gusturile sale.

subtil ca întotdeauna, T. nu te-ai gîndit niciodată să-ţi patentezi sarcasmul? nu de alta, dar devine atît de tipic, că poate îţi apar şi versiuni "made in china". uitasem că pentru un adept al industrializării triumfaliste ca tine ieşitul la natură e insalubru, plin de microbi, molime ascunse sub frunze. nu uita să te dezinfectezi cu alcool cînd treci de vreo fîşie silvică în drum spre cluj, că poate faci bube.

revin cu lista de filme la care m-aş duce eu. nu ştiu cum faceţi să le alegeţi, nici nu am găsit unde-s filmele pînă una alta, dar fac un ezerciţiu pentru vremurile ce vin.

Last edited by Malombra : 24 May 2013 at 23:40.
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2013, 23:42   #7
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
fucking shit. retrospectiva peter forgacs !!!!!!!!!!!! păcat că au ales musai filmele alea.

in progress

thy womb - mendoza.
vic + flo / cote
docul lui kotting.
uher
jakubisko
fata morgana
panihida
36
al 5lea anotimp
piraţii lui stoyanov

Last edited by Malombra : 25 May 2013 at 00:47.
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2013, 23:52   #8
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
Filmul care ma intereseaza cel mai mult din tot Tiff-ul e Wadjda din competitia oficiala. Pentru ca e o ciudatenie in sine si probabil va mai trece timp pana cand va putea fi vazut de noi ceilalti sub alte "forme".

Primul si singurul lung-metraj de fictiune turnat integral in Arabia Saudita si regizat, culmea!, de o femeie. Si in plus a fost bine-primit la Venezia. Spun "culmea" pentru ca e foarte greu sa gasesti o tara pe lumea asta mai represiva la adresa femeilor ca Arabia Saudita. Ca fapt divers e singura tara din lume unde femeile nu au drept sa conduca o masina.
Nu stiu daca doamna regizor va fi la Q&A dupa proiectii, dar daca va fi, e o chestie admirabila. Insasi simpla operatiune de a parasi Arabia Saudita ca femeie, de a calatori in strainatate, necesita aprobarea sotului, acte suplimentare etc. Si citisem in urma cu un an de zile ca MAI-ul (sau MAE-ul?) de acolo implementase un sistem din asta, "cand sotia pleca in strainatate cu avionul sotul primeste un SMS cu vestea asta pe telefon". Nu glumesc deloc.
Eu n-as rata filmul asta daca as fi la TIFF. Cinema facut in Riad e o raritate.
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2013, 00:39   #9
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Da, pare interesant si are nota mare si pe imdb, sper doar ca n-o sa fie la fel de cliseistic precum descrierea cu "young girl who challenges her country's traditions".

Ati avea chef de un forum meeting live la proiectia in premiera de luni, la Cinema Victoria, de la 22:30?
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 May 2013, 21:17   #10
marcusARCUS
Guru
 
marcusARCUS
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 948
Originally Posted by Twinsen:
Originally Posted by marcusARCUS:
Call Girl - Dap
Deflorarea Evei Van End - Hmm
În Dormitor - Definitely not
Ploaie De Vacanță - Meh
Din competitie nu sunt entuziasmat de nimic la prima vedere. O sa merg sigur la nordici (Kapringen & Nordvest) si la Wajda.

Nici eu nu sunt entuziasmat de competiție, dar astea par OK. Kapringen e slăbuț, dar Nordvest e cel mai bun film din 2013 pe care l-am văzut până acum.
__________________
In the event that you find some certain sequences or ideas confusing,please bare in mind,that this is your fault,not ours.You will need to see the picture again and again,until you understand everything.Turn.
marcusARCUS is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2013, 16:29   #11
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Heh, tocmai am terminat de citit despre toate filmele de la TIFF si mi se pare una din cele mai proaste selectii din ultimii ani. Nu e nici macar unul singur pe care sa vreau neaparat sa-l vad, o gramada au note de 5 sau 6 pe imdb (sau mai rau). Nasol, mai ales dupa anul trecut care a fost chiar bun.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 May 2013, 13:23   #12
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
Acum am vazut ca e inclus si "The act of killing" in program. Cum spuneam si pe un alt topic, e un documentar colosal si de neratat.
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 May 2013, 21:58   #13
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
am văzut în program şi un remake la capodopera bolşevică , aia oglindită mai tîrziu, a lu nea sergiu. sau aşa pare rezumatul la "condamnat la viaţă".. dacă nu e aşa, vă rog să ziceţi, eu nu l-am văzut, dar cînd am citit Ipu am început să vorbesc necenzurat. ţara de producţie românia. cînd văd asta, parcă parcă încep să mă răsconving de obiectivitatea circumstanţelor care împiedică apariţia celei de a 2a părţi din trilogia despre rezistenţa anticomunistă românească, începută cu portretul luptătorului în tinereţe. aşa cum a fost, cu bune şi cu rele, portretul luptătorului a fost mai mult decît nimic, a arătat că nu toţi au spus "da, şefu'" în acea vreme de restrişte, că nu doar francezii au avut acea quasi-inexistentă, multecranizată resistance francaise, demnitatea opoziţiei, ci şi românii.. artaud spunea despre van gogh că l-a sinucis societatea. acuma nu-l compar pe popescu cu van gogh, departe de mine, în plus mi-e o silă nemăsurată de toate comparaţiile deplasate care au invadat politosfera (năstase-timoşenko-noica şi alte fabelucubraţii), dar parcă am impresia că şi trilogia asta tot societatea a tăcut-o. spuneţi-mi că nu e aşa, că nu e interesat nimeni de un atentat la demnitate..
şi parcă e făcut (remake-ul zic) de bogdan dreyer, tipul acela care a făcut şi "unde la soare e frig", de la care mă împrăştiam eu toată pe aici cu osanale imdb zice că nu, da mai ştii
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 May 2013, 22:48   #14
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Frate, din tot TIFF-ul ai gasit cea mai obscura proiectie (ai talent la asta) si ai inceput cu lupta anticomunista. Lumea discuta de un festival international de film, la un sfert de secol dupa '89 si tu ii dai cu rezistenta din munti. Chiar crezi ca intereseaza? I-am citit pe Steinhardt si pe Ioanid, e o parte din istoria noastra, dar obsesia asta e doar obositoare...
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 May 2013, 23:15   #15
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
cea mai obscură? făcea reclamă şi cinemagia la filmul ăsta, acum vreo 2 luni, era acolo sus, antet.

mai bine obsesie anticomunistă decît obsesie cu sexualitatea puberilor
pînă una alta, nu eu cîrcotesc că nu aş avea la ce mă uita la acest festival internaţional, ci tu, care spui că e slab, etc. eu am venit deja cu lista, dragă moderatorule. îi dai că-i internaţional, dar că nu ai ce vedea la el. eu am pomenit un singur film din selecţie, dar nu m-am arătat dezamăgită de ansamblu, deci mai stai la tine pe tarla şi ciuguleşte mai departe ce-ţi convine din postările altore. to oricum eşti pro-establishment, oricare ar fi ăla, nu-i greu să se prindă careva, trup şi suflet alături de cezar... nici nu pricep ce te ataci aşa. am lovit unde doare?

am găsit the act of killing. îl văd
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 May 2013, 23:46   #16
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by Malombra:
am lovit unde doare?
Da, m-ai terminat. Sunt in mod clar un pro-comunist obsedat de sexualitatea puberilor. Si ma duc in fiecare an la festival doar ca sa carcotesc.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 May 2013, 23:58   #17
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
Originally Posted by Malombra:

am găsit the act of killing. îl văd

Foarte bine faci.
Si da-i inainte si cu recomandarile (pe topicul asta sau pe oricare alt topic), pentru ca vezi genul de filme pe care nu le vad nici 0,1% dintre cei mai cine-conoseuri si ma intereseaza macar ce scrii despre ele, daca nu ajung sa le si vad pe toate cele din playlistul tau.
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2013, 17:02   #18
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
mersi, varu . fac şi eu ce pot. mubi's to blame.
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jun 2013, 01:38   #19
marcusARCUS
Guru
 
marcusARCUS
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 948
Amanții pasageri (2013)

O comedioară foarte provocatoare, Almodovar dat la maxim, cu niște culori și niște cadre de-ți pică ochii și niște actori foarte foarte buni. Fun, but that's about it.

6/10
__________________
In the event that you find some certain sequences or ideas confusing,please bare in mind,that this is your fault,not ours.You will need to see the picture again and again,until you understand everything.Turn.
marcusARCUS is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jun 2013, 08:15   #20
marcusARCUS
Guru
 
marcusARCUS
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 948
Deflorarea Evei Von End (2012)

Predictable softcore Seidl. Comedie total grobiană cu un aer familial foarte enervant.

1.5/10
__________________
In the event that you find some certain sequences or ideas confusing,please bare in mind,that this is your fault,not ours.You will need to see the picture again and again,until you understand everything.Turn.
marcusARCUS is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 13:17.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells