Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 15 Mar 2005, 16:37   #21
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
interesante referintele voastre, dar vad ca nimeni nu citeaza Soarele inselator al lui Mihalkov. Este unul din cele mai bulversante filme pe care le-am vazut pe tema persecutiilor si denunturilor in Rusia lui Stalin, cu un Mihalkov monumental in rolul principal si cu o Nadia Mihalkov, dati-mi voie sa ii zic delicioasa. de vazut.
filmul a luat oscarul pentru film strain candva prin 94 sau 95, nu mai tin bine minte si parac a luat si un premiu la Cannes
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Mar 2005, 18:32   #22
keyzer soze
Guru
 
keyzer soze
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 808
Nu e cel mai stralucit al lui Mihalkov. Dar e al naibii de misto, cum bine ai spus.
__________________
'To beyond or not to be'
Volume
keyzer soze is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jul 2015, 22:45   #23
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 534
Un film de cultura ce mi-a placut foarte mult, inceput de Eisenstein si terminat mult mai tarziu de colaboratori, despre Mexic - Que viva Mexico.
Cateva zile din viata lui Oblomov (1980) e foarte bun si, parca, nu l-am vazut aici.
Inima de caine (1988), Maestrul si Margareta (2005) (dupa Bulgakov) sau alte variante care va plac sunt doua titluri remarcabile.
Si daca tot citisem pe forum un subiect ca anul 2003 nu prea a avut filme pe placul celor de acolo, adaug o comedie buna ruseasca din acel an, despre lumea filmului, lume de care vad ca sunt multi pasionati pe aici, o comedie care mi-a placut mult - Kolkhoz Interteynment.

Apropo de rusi, ceva comic, imaginea clasica a rusilor in alte filme decat rusesti e musai cu vodka, face parte din recuzita filmului. Cum e ceva cu rusi in film, cum apare vodka sau caciula de blana sau dansurile lor populare! Oare n-au obosit cu prostia asta? La rusi in filme nu vezi chiar asa ca la altii treaba cu bautura.
Iar la noi, alta, e cu injuraturile! Pesemne se cred mai buni asa, ca altfel nu se explica. Se dau ciumeci!
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jul 2015, 07:37   #24
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 534
Mai e de amintit aici si filmul Shinel (1960) sau The Overcoat, dupa Mantaua de Nikolai Gogol, un film de mare rafinament, chiar exceptional, simplu si la obiect!
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 May 2019, 21:12   #25
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 534
Okraina (1998) - The Outskirts
La o varsta la care unii se bucura de mult timp de senilitatea lor, altii nu pot sa stea deoparte.
Fosti combatanti in razboi, afland de o legalitate care ii priveste, comisa in orient (fara expres), acolo unde nu apar nici Sherlock Holmes, nici Maigret, se hotarasc sa actioneze.
Este in dezbatere problema sociala.
Aceasta este varianta ruseasca. Daca nu va satisface, puteti incerca pe cea americana, o alta varianta excelenta, pasnica, filmul lui Robert Redford, The Milagro Beanfield War (1988), un film pe care eu l-am mai vazut acum cativa ani, dar trebuie sa spun ca acum l-am vazut cu alti ochi. Am vederea mai slaba! De aceea am folosit mai mult urechile ca sa-l urmaresc, ocazie cu care completez ca inclusiv muzica lui este selecta.
De exemplu: https://www.youtube.com/watch?v=g3qCfUVnYWs
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:54.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells