Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Premii, festivaluri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 31 Jan 2013, 16:55   #61
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
In plus, Silver Linings e un film cat se poate de conform cu estetica hollywoodiana deci n-as vedea de ce n-ar castiga. Cred ca din cauza faptului ca e Spielberg acolo. Si cum Lincoln banuiesc ca e mai bun ca War Horse, nu vad un motiv pentru care n-ar lua filmul asta tot. In contextul in care vorbim, bineinteles.

Lawrence si Cooper nu mi se pare ca au facut nu stiu ce mari roluri. Cel mult inghitibile. Nu vad de ce le-ar fi greu americanilor sa joace roluri de psihotici. E exact pe stilul lor. Chiar ma uitam la expresiile fetelor lor in timpul filmului...atata de artificial tot... N-a fost nici macar o grimasa autentica acolo. Anyway, fara sa vad Lincoln tot cred ca DDL va lua premiul ala. Cred cu tarie ca Phoenix il merita dar...n-o sa se intample. De data asta.
faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jan 2013, 16:59   #62
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by White1:
Eu n-am vazut filmele cu Bradley si Denzel dar mi se pare foaaarteee improbabil sa fi jucat unul dintre ei mai bine decat Lewis.
hmmm. e un pic deplasata comparatia, in primul rand din cauza diferentelor enorme dintre roluri, intre ceea ce cereau si ofereau ele potentialilor interpreti. Denzel s-a incadrat in registrul general impus de regizor, desi, scenariul i-ar fi dat posibilitatea de a amplifica efectul dramatic al tensiunii interioare si in cazul acesta, poate si filmul ar fi avut de castigat la capitolul "arta". mie,sincer, mi s-a parut a avea alura unui blockbuster cu ceva pretentii firave de arta. doar atat.
in schimb, Bradley Cooper s-a descurcat excelent intr-o ciudatenie de rol. este dificil sa intri in pielea unui personaj care are impresia ca este nebun, dar, de fapt, se plictiseste de moarte. romantismul asta din noua generatie este mult mai cool decat pe vremea cand bunica isi uda batista si mult mai vivace in exteriorizarea sentimentelor, dar intr-un fel razvratit, lipsit de melodrama. cei doi chiar au demostrat ca au talent.
DDL a avut, mai mult ca sigur, un rol special conceput pentru el. si-a facut temele si cam atat. e ca si cum a recitat o poezie.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jan 2013, 17:06   #63
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by Liviu-:
PS2: Cooper n-are nicio sansa, e in cel mai bun caz un rol bunicel, decent. Imi pare ca tipului ii lipseste talentul.
in primele 20 de minute, cred, si eu am avut impresia asta. pe urma, filmul m-a cucerit si mi-am schimbat parerea si despre Bradley.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Feb 2013, 10:56   #64
metalhead72
Novice
 
metalhead72
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 9
De acord cu tot - rvn, dezacord total cu Liviu !!!

Cum poate spune un cinefil ca Hurt Locker a fost cel mai bun castigator de Oscar din 2000 incoace? Esti cumva milita(u)r? Numai un milita(u)r poate fi asa impartial si sa considere astfel un jeg de film, castigator de Oscar, exclusiv pe pile !!! Doamna/domnisoara Bigelow care a regizat Hurt Locker sunt convins ca a prestat multe servicii private pentru statueta din mana ei ! In rest, rvn se dovedeste a fi un adevarat cinefil complet impartial, asa cum ar trebui sa fim cu totii, pentru ca in fond nu castigam nimic (bani) daca va castiga x sau y Oscarul ! Cu siguranta gusturile nu se discuta si putem avea favoriti/favorite pentru castigarea trofeului mult ravnit de toti actorii/regizorii. Dar de aici si pana la a ridica in slavi incompetenta mi se pare foarte mult ! Bigelow este si va ramane in opinia mea o panarama ajunsa si ramasa la Hollywood pentru multe felatii ! In rest, tot respectul pentru DDL pentru Lincoln, dar cum spunea si rvn, a recitat o poezie americana de prost gust, in rest nu m-a impresionat deloc filmul, din punct de vedere artistic. Asta nu inseamna ca Abraham Lincoln nu a fost unul dintre putinii americani destepti din istoria lor ! Ba as putea spune ca a fost cel mai destept american din istorie, la bataie cu Washington ! Dar strict artistic, Lincoln a fost doar o poezie, recitata chiar fara foarte mare talent de catre DDL. Singurul aspect pozitiv despre Lincoln este ca personal mi-as dori sa castige Oscarul la machiaj - care a fost unul intr-adevar exceptional. IN rest le urez tot succesul din lume favoritilor mei: Silver.../Beasts.../Django; O'Russell/Zeitlin; Cooper/Denzel; Lawrence/Walis; Waltz/Tommy Lee; Hathaway.
metalhead72 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Feb 2013, 11:18   #65
metalhead72
Novice
 
metalhead72
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 9
Completare reply

Sorry, I forgot to tell you ca si eu sunt constient ca Spielberg are mari sanse sa castige pentru ca are numeroase relatii la Hollywood si se pare ca si da spaga la fiecare Oscar la care e nominalizat. Implicit, DDL sunt si eu constient ca e marele favorit, strict pe motive altele decat cele cinematografice ! Dar asta nu inseamna ca cei doi sunt un regizor/un actor care sa merite aceste premii. NU anul acesta ! Totusi nu sunt un naiv sa cred ca toate premiile Oscar se dau pe profesionalism. Tot ce vreau sa spun este sa repet ca spre deosebire de anii anteriori cand nominalizarile erau facute special pentru un castigator incontestabil, anul 2013 ne aduce o "bataie generala" la aproape toate categoriile premiilor Oscar.
metalhead72 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Feb 2013, 15:56   #66
Optimvs
Senior
 
Optimvs
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 139
Hai sa fim seriosi, n-o fi Bigelow cine stie ce regizor iar Hurt Locker sigur nu era Oscar material, dar femeia a facut si filme reusite. Point Break, fara a fi vreun film de arta, are publicul lui si in ziua de azi
Nu are rost sa insulti in halul asta o femeie doar pentru ca, la un moment dat, arata binisor. Nu faci decat sa dai glas propriilor tale frustrari in felul asta...
Optimvs is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Feb 2013, 22:23   #67
metalhead72
Novice
 
metalhead72
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 9
Optimvs te-ai bagat ca musca in caca(o)

Daca vrei sa jignesc pe cineva, ala vei fi tu: Mama ta e frustrata pentru ca te-a facut pe tine !

Asta in reply la faptul ca m-ai jignit tu primul ! Eu nu am facut altceva decat sa constat realitatea, daca tu esti un papagal care crede in lumea roz asta e treaba ta frustratule !
metalhead72 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Feb 2013, 00:02   #68
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Eu cred ca tu ai niste probleme cu comprehensiunea. Ia incearca sa faci niste analiza pe text si sa te calmezi.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Feb 2013, 00:52   #69
Optimvs
Senior
 
Optimvs
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 139
Zau daca inteleg de ce, pe un forum respectabil, sunt lasati sa delireze asemenea indivizi.

Ca sa scrii

Quote:
Bigelow este si va ramane in opinia mea o panarama ajunsa si ramasa la Hollywood pentru multe felatii !


dupa care sa mai ai si nesimtirea sa afirmi ca

Quote:
Eu nu am facut altceva decat sa constat realitatea


cred ca trebuie sa fii pur si simplu dus cu capul.

Una e sa spui ca Bigelow s-a culcat si apoi s-a maritat cu cine trebuie (Cameron) pentru a intra in circuit si cu totul alta e sa arunci afirmatii care denota fixatiile tipice unui onanist obsedat sexual.

Ne intereseaza cine cui a supt sau ce filme a facut respectiva persoana?
Optimvs is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Feb 2013, 03:02   #70
ghost90
Guru
 
ghost90
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,190
Quote:
Bigelow este si va ramane in opinia mea o panarama ajunsa si ramasa la Hollywood pentru multe felatii

Quote:
Una e sa spui ca Bigelow s-a culcat si apoi s-a maritat cu cine trebuie (Cameron) pentru a intra in circuit si cu totul alta e sa arunci afirmatii care denota fixatiile tipice unui onanist obsedat sexual.

Folosind o tenta oarecum comica, stii tu sigur ca nu-i adevarat?Deocamdata Bigelow nu a demonstrat foarte mare lucru, inca, in vasta ei cariera regizorala, exceptand fetishul ei pentru soldatii americani din Irak/Afgasnistan prezentat in ultimele filme ale dansei.Acuma, corect ar fi sa admit ca inafara de ZDT si The hurt locker nu am vazut decat Point Break care e un film comercial destul de bun, dar care nicidecum exceleaza prin ceva.Vezi ca, dupa jignirea lui adusa femeii enuntate mai sus, l-ai catalogat drept '' onanist obsedat sexual ''.Asta cu ce te face mai bun?

Last edited by ghost90 : 06 Feb 2013 at 03:12.
ghost90 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Feb 2013, 08:33   #71
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
metalhead72, ai un avertisment pentru limbajul folosit
daca de la primele sapte mesaje te porti asa, cred ca povestea noastra nu va fi foarte lunga
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Feb 2013, 13:17   #72
Optimvs
Senior
 
Optimvs
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 139
Originally Posted by ghost90:
Vezi ca, dupa jignirea lui adusa femeii enuntate mai sus, l-ai catalogat drept '' onanist obsedat sexual ''.Asta cu ce te face mai bun?

Nu l-am catalogat, am spus ca afirmatiile pe care le-a facut sunt tipice unui onanist obsedat sexual.
In tot cazul, spre deosebire de individul asta, nu m-am apucat sa jignesc o femeie doar pentru motivul ca, la un moment dat, arata binisor.

Originally Posted by ghost90:
Folosind o tenta oarecum comica, stii tu sigur ca nu-i adevarat?

Evident ca nu, dar, cum spuneam mai sus, "Ne intereseaza cine cui a supt sau ce filme a facut respectiva persoana?"
Au fost in istorie destule femei care au trebuit sa dea intens din cur/cap ca sa ajunga sus, dupa care au demonstrat ca aveau si foarte multa minte. Teodora, sotia lui Justinian, este un excelent exemplu in acest sens, cel putin daca-l credem pe Procopius


Originally Posted by ghost90:
Deocamdata Bigelow nu a demonstrat foarte mare lucru, inca, in vasta ei cariera regizorala, exceptand fetishul ei pentru soldatii americani din Irak/Afgasnistan prezentat in ultimele filme ale dansei.Acuma, corect ar fi sa admit ca inafara de ZDT si The hurt locker nu am vazut decat Point Break care e un film comercial destul de bun, dar care nicidecum exceleaza prin ceva.


Ba sa fim iertati, Point Break e un film comercial excelent care, in plus, i-a stresat pe multi americani din cauza ca arata clar ca vietile lor desfasurate intre job si plimbatul cainelui nu inseamna nimic .
Ar trebui sa vezi si http://www.imdb.com/title/tt0114558/ cu care a luat Saturn pentru best director.

In rest, am zis de mult ca Hurt locker si ZDT sunt niste mizerii facute pentru un anumit public american.
Optimvs is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Feb 2013, 01:35   #73
metalhead72
Novice
 
metalhead72
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 9
Stefan Do si Optimvs

Stefan Do ma doare-n cot de avertismentul tau comunist ! Optimvs ma doare-n cot ca m-ai facut onanist si obsedat sexual, sau amandoua, sau cum vrei tu ! Sunt asa cum vreti voi sa fiu ! Decat sa scriu ca tine 100 de post-uri,Optimvs, si sa nu spun nimic, mai bine spun adevarul intr-unul singur ! Dar tu esti fan Hurt Locker si Bigelow si alte elemente sociale de mare exceptie ! Sub demnitatea mea oricum, asa ca nu o sa-ti mai raspund niciodata ! Oricum esti mult prea destept pentru mine, trebuie sa recunosc ! Si nu uita un lucru, eu am postat ceva iar tu te-ai luat aiurea de mine, oricum eu recunosc ca am fost prost ca am raspuns la idiotenia ta ! Imi pare rau ! Nu se va mai repeta !
Cat despre tine Stefan Do, chiar ma doare-n anus de avertismentul tau !

Ta ta, LONG LIVE THE CINEMA !
metalhead72 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Feb 2013, 02:07   #74
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Feb 2013, 17:09   #75
Optimvs
Senior
 
Optimvs
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 139
Nu te mai mira, daca bietul de el poate spune ca eu sunt fan The Hurt Locker (sau Bigelow, dar asta sa zicem ca era mai putin evident) e clar ca-i flutura ceva pe la mansarda

Sunt curios a cui clona o fi
Optimvs is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Feb 2013, 00:31   #76
yonutzTM
Junior
 
yonutzTM
 
Join Date: May 2011
Posts: 63
Anul asta o sa avem concurs?
__________________
http://s7.postimg.org/y6gu3giij/Untitled.png
yonutzTM is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Feb 2013, 16:01   #77
Optimvs
Senior
 
Optimvs
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 139
Zic ca te-am "citit" si descris perfect intr-una din postarile de mai sus.
Optimvs is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Feb 2013, 15:50   #78
yonutzTM
Junior
 
yonutzTM
 
Join Date: May 2011
Posts: 63
O sa mai fie sau nu concurs anul asta ?
__________________
http://s7.postimg.org/y6gu3giij/Untitled.png
yonutzTM is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Feb 2013, 01:07   #79
ulrich
Guru
 
ulrich
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 430
Originally Posted by ghost90:
Quote:
Bigelow este si va ramane in opinia mea o panarama ajunsa si ramasa la Hollywood pentru multe felatii

Quote:
Una e sa spui ca Bigelow s-a culcat si apoi s-a maritat cu cine trebuie (Cameron) pentru a intra in circuit si cu totul alta e sa arunci afirmatii care denota fixatiile tipice unui onanist obsedat sexual.

Folosind o tenta oarecum comica, stii tu sigur ca nu-i adevarat?Deocamdata Bigelow nu a demonstrat foarte mare lucru, inca, in vasta ei cariera regizorala, exceptand fetishul ei pentru soldatii americani din Irak/Afgasnistan

a mai aratat ceva si in k-19...eu cred ca e unul dintre primii 10 regizori actuali.

nu...cred ca...n-ai cum ajungi sus in teritoriul asta fara sa ai valoare. valoare grea.
(sigur, o sa mi se raspunda "ba, udrea mai avea putin si-o punea basexu la cotroceni", dar e cu totul altceva. in arta nu prea ai cum sa patrunzi pe culoarul asta)
__________________
Our lives begin to end the day we become silent about things that matter.
ulrich is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Feb 2013, 02:16   #80
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Originally Posted by ulrich:
eu cred ca e unul dintre primii 10 regizori actuali.

Glumesti,nu?
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 02:51.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells