Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Iconoclast

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 08 Mar 2012, 12:43   #21
charles
Guru
 
charles
 
Join Date: Sep 2009
Location: Ἀρκαδία
Posts: 542
Originally Posted by Mercutio:
3. din lista se trage la sorti cate un film la o saptamana. preferati sa se stie dinainte programul intreg?

legat de punctul 3, charles, nu cred ca am inteles, tu vrei sa propunem cu totii cate un film in fiecare saptamana?
eu spuneam in felul urmator:
- fiecare participant propune un film la inceputul concursului, sa zicem ca suntem 10 participanti.
- vom avea o lista de 10 filme, cate unul pentru fiecare saptamana.
- prin urmare avem doua optiuni: a. putem sa tragem la sorti si sa facem cunoscut programul filmelor dinainte pe cele 10 saptamani, sau b. sa tragem la sorti in fiecare saptamana si sa fie ca o surpriza

se poate sa fi inteles eu gresit. te referi la ordinea de intrare a filmelor? at sunt de acord cu varianta b.

however, varianta mea (saptamana si filmul. par example, in fiecare duminica seara se trimit propunerile si se trage la sorti filmul pentru saptamana urmatoare) ar fi o chestie de durata ce s-ar putea transforma intr-o obisnuinta (Federico avea o idee asemanatoare cu un cineclub parca) si am avea astfel un clasament in perpetua schimbare. in schimb, ar putea avea neajunsul ca unii oameni, datorita tragerii la sorti, sa intre in joc de mai putine ori decat altii. but you can't win if you don't play. (probabil asta va mai incinge spiritele, ceea ce nu e neaparat rau).

Last edited by charles : 08 Mar 2012 at 12:47.
charles is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Mar 2012, 13:03   #22
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
asta nu împiedică pe nimeni să trimită în fiecare săptămână același film, în speranța că până la urmă tot iese. cred că ar fi bine să vedem cum decurge proiectul-pilot și apoi să lansăm la apă o treabă mai amplă. să zicem 10-15 filme selectate pt început, 1-2 pe săptămână. până devine o obișnuință tot procesul. regulile pot fi modificate pe parcurs, pe măsură ce apar dificultăți, până se ajunge la formula dacă nu perfectă, măcar convenabilă.
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Mar 2012, 13:28   #23
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
daca stim lista de filme de la bun inceput, putem face rost de ele din timp.
ramane sa vedem daca vom sti dinainte ordinea de intrare in concurs a filmelor.
eu as zice ca e mai interesant sa nu se stie. starneste interesul la fiecare etapa.

@ Feddie, ar you in or out?
in privinta sistemului de notare, ce vrei, nimic nu-i perfect.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Mar 2012, 13:35   #24
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Particip si eu.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Mar 2012, 13:42   #25
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Fain!
injghebam ceva pana la urma
suntem 8 in prezent. asta daca se hotaraste si Federico.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Mar 2012, 16:41   #26
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Ideea e sa propunem filme mai putin cunoscute, nu ? Adica pe care, eventual, nu le-a vazut mai nimeni din participanti in afara de cel care propune. Ca daca vine cineva cu A Clockwork Orange de ex n-am facut nimic.

Daca se va stabili un clasament pe baza mediei ar fi bine sa si traducem stelele. Ca 3 stele nu inseamna acelasi lucru pt toti. Mentinem legenda Cahiers: capodopera / de vazut neaparat / de vazut / etc ? Sau as propune-o pe cea a Screen International:

5 stele = excelent
4 stele = bun
3 stele = mediocru
2 stele = slab
1 stele = groaznic
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Mar 2012, 19:19   #27
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
As participa si eu dar am citeva amendamente de facut.

1. Propunerile sa se faca pe fata. Mi se pare ca nu sintem copii sa tinem cont de nu-mi dau seama ce animozitati ar putea exista. De ce propun asta? Pentru ca, in primul rind ce consider eu ca obscur poate nu-i la fel de obscur pentru altii. In felul asta, daca 3 oameni sa zicem, spun ca ar prefera ca filmul X sa iasa din joc pentru ca deja l-au vazut, atunci respectivul sa poata propune altul, daca vrea, daca nu, ramin mai putine.

2. Propun un film la 2 saptamini. Tinind cont ca probabil turneul asta se va desfasura in acelasi timp cu celalalt, mi se pare mult sa vezi 3 filme specifice intr-o saptamina, in ideea ca sint oameni care vor sa le vada pe toate.

3. Sper ca daca spui ca vrei sa participi nu e obligatoriu sa vezi toate filmele. Poate sint filme care nu te tenteaza, din start, asta nu inseamna ca nu vrei sa le vezi pe celelalte.

4. Mi se pare corect sa se spuna ca oricine poate participa la discutii si vot, nu doar cei care si-au exprimat dorinta de participare aici. Nu de alta, dar s-a vazut, din experienta trecuta, ca multi oameni sint mai timizi.

5. Nu sint nici eu foarte sigura de punctul asta. Cind dai o nota unui film imediat dupa ce-l vezi e una, cind dai nota la 10 filme, dupa ce le-ai vazut pe toate 10 e alta. Mi se pare destul de irealizabil sa dai toate notele la sfirsitul celor 10 filme, unii se vor plictisi, altii vor uita, dar nici nu mi se pare corect sa dai nota imediat dupa ce ai vizionat un singur film. Pina la urma, propunerea ar fi, ca cei ramasi pe baricade pina la sfirsit, si nu ma refer doar la cei 8-9 de fata, ci la toti care vor comenta filmele pe parcurs, sa faca un top personal cind se termina toata treaba iar rezultatul final sa fie calculat asa cum a facut Chamb la topurile Cinemagiei.

6. Ca sa se vada interesul si sa se scurteze treaba ar putea incepe propunerile acum, lasat 3 zile de gindire in care sa se aleaga doar 5 filme, prin vot deschis, apoi vazut cele 5 filme, etcetera.

Nu e nici o problema daca propunerile mele nu sint luate in considerare, nu sintem la gradinita, e democratie Chiar daca nu particip cu propuneri, daca o sa gasesc filme care sa-mi trezeasca interesul o sa incerc sa le vad.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Mar 2012, 19:36   #28
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
^ sistem notare
p[i aici e mai complicat. eu am notat hardware al lui stanley cu 2 stele, dar tot îmi place. am notat dr. jekyll and mr. hyde din 1920 cu 3 stele, pentru că nu are nimic revoluționar dpdv al aportului cinematografic, dar îmi place povestea și se inserează în tradiția aia a dublului, mai întăi apărută în literatură, apoi preluată și de film și are și problematica aia quirky: cum faci să te scalzi în toate relele fără să-ți pătezi sufletul etern. wilde era mai puțin puritan: cum faci să te scalzi în toate relele fără să-ți afecteze tenul . în schimb, oricât aș ține eu cu rudolph valentino, dar the four horsemen of the apocalypse a luat 3 stele și un adio definitiv.
adică 3 stele e cu 2 tăișuri, nu neapărat mediocritate. la lutz mommartz mai toate filmulețele luate individual nu capătă mai mult de 3 stele, chit că sunt și unele de 5, dar luată în ansamblu filmografia lasă altă impresie decât cea de reușită medie.
am dat și note mari la filme care nu mi-au plăcut. ”ocupația în 26 de imagini” e suuuperb!!, un fel de salo croat, dar duhnește a propagandă. dar nu poți să nu-i recunoști calitățile. asta nu te obligă să-ți și placă, doar că-i frumos..

hai să-i dăm drumul, că se schimbă banii până începem. ce ar fi dacă săptămâna aici ar începe vineri? adică vineri să se facă cunoscut filmul, pentru ca în weekend să-l putem vedea, iar în timpul săptămânii îl rumegăm, îl tăvălim prin meandrele concretului, îl clocim sau îl trecem prin ciur și dârmon, fiecare cum crede că e bine. așa, dacă se face cunoscut luni, parcă văd că îl las până în weekend, mă uit și nici nu apuc să înțeleg ceva , că vine luni altul.

de acord cu prop anemonei ca oricine vrea să comenteze și să vadă, nu doar cei care participă.
dar un film la 2 spt? acolo nu prea-mi convine

Last edited by Malombra : 08 Mar 2012 at 19:39.
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Mar 2012, 19:55   #29
charles
Guru
 
charles
 
Join Date: Sep 2009
Location: Ἀρκαδία
Posts: 542
@anemona
1.nu, pentru ca in felul asta oamenii vor renunta din start, sau cel putin mai repede, in caz ca filmele nu sunt 100% pe placul lor.

2. nu numai mie, cred ca si Malombrei (care vorbea de 2 filme pe saptamana) i se va parea cam lălâie treaba asta, pentru niste consumatori rapace ca noi.

Originally Posted by anaemona:

3. Sper ca daca spui ca vrei sa participi nu e obligatoriu sa vezi toate filmele. Poate sint filme care nu te tenteaza, din start, asta nu inseamna ca nu vrei sa le vezi pe celelalte.

5. Nu sint nici eu foarte sigura de punctul asta. Cind dai o nota unui film imediat dupa ce-l vezi e una, cind dai nota la 10 filme, dupa ce le-ai vazut pe toate 10 e alta. Mi se pare destul de irealizabil sa dai toate notele la sfirsitul celor 10 filme, unii se vor plictisi, altii vor uita, dar nici nu mi se pare corect sa dai nota imediat dupa ce ai vizionat un singur film. Pina la urma, propunerea ar fi, ca cei ramasi pe baricade pina la sfirsit, si nu ma refer doar la cei 8-9 de fata, ci la toti care vor comenta filmele pe parcurs, sa faca un top personal cind se termina toata treaba iar rezultatul final sa fie calculat asa cum a facut Chamb la topurile Cinemagiei.

cam in contradictie. ce top poti face daca n-ai vazut majoritatea filmelor? daca sistemul e bun pentru Cahiers sunt sigur ca e ok si pentru noi.

4.cam nu. ar fi mai bine sa se anunte pentru simplul motiv ca vor fi mai multe propuneri. in plus cei inscrisi vor trebui sa fie consecventi.

Originally Posted by Malombra:
hai să-i dăm drumul, că se schimbă banii până începem. ce ar fi dacă săptămâna aici ar începe vineri? adică vineri să se facă cunoscut filmul, pentru ca în weekend să-l putem vedea, iar în timpul săptămânii îl rumegăm, îl tăvălim prin meandrele concretului, îl clocim sau îl trecem prin ciur și dârmon, fiecare cum crede că e bine. așa, dacă se face cunoscut luni, parcă văd că îl las până în weekend, mă uit și nici nu apuc să înțeleg ceva , că vine luni altul.


subscriu.

Last edited by charles : 08 Mar 2012 at 20:01.
charles is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Mar 2012, 23:11   #30
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Originally Posted by anaemona:
As participa si eu dar am citeva amendamente de facut.

1. Propunerile sa se faca pe fata. Mi se pare ca nu sintem copii sa tinem cont de nu-mi dau seama ce animozitati ar putea exista. De ce propun asta? Pentru ca, in primul rind ce consider eu ca obscur poate nu-i la fel de obscur pentru altii. In felul asta, daca 3 oameni sa zicem, spun ca ar prefera ca filmul X sa iasa din joc pentru ca deja l-au vazut, atunci respectivul sa poata propune altul, daca vrea, daca nu, ramin mai putine.

2. Propun un film la 2 saptamini. Tinind cont ca probabil turneul asta se va desfasura in acelasi timp cu celalalt, mi se pare mult sa vezi 3 filme specifice intr-o saptamina, in ideea ca sint oameni care vor sa le vada pe toate.

3. Sper ca daca spui ca vrei sa participi nu e obligatoriu sa vezi toate filmele. Poate sint filme care nu te tenteaza, din start, asta nu inseamna ca nu vrei sa le vezi pe celelalte.

4. Mi se pare corect sa se spuna ca oricine poate participa la discutii si vot, nu doar cei care si-au exprimat dorinta de participare aici. Nu de alta, dar s-a vazut, din experienta trecuta, ca multi oameni sint mai timizi.

5. Nu sint nici eu foarte sigura de punctul asta. Cind dai o nota unui film imediat dupa ce-l vezi e una, cind dai nota la 10 filme, dupa ce le-ai vazut pe toate 10 e alta. Mi se pare destul de irealizabil sa dai toate notele la sfirsitul celor 10 filme, unii se vor plictisi, altii vor uita, dar nici nu mi se pare corect sa dai nota imediat dupa ce ai vizionat un singur film. Pina la urma, propunerea ar fi, ca cei ramasi pe baricade pina la sfirsit, si nu ma refer doar la cei 8-9 de fata, ci la toti care vor comenta filmele pe parcurs, sa faca un top personal cind se termina toata treaba iar rezultatul final sa fie calculat asa cum a facut Chamb la topurile Cinemagiei.

6. Ca sa se vada interesul si sa se scurteze treaba ar putea incepe propunerile acum, lasat 3 zile de gindire in care sa se aleaga doar 5 filme, prin vot deschis, apoi vazut cele 5 filme, etcetera.

Nu e nici o problema daca propunerile mele nu sint luate in considerare, nu sintem la gradinita, e democratie Chiar daca nu particip cu propuneri, daca o sa gasesc filme care sa-mi trezeasca interesul o sa incerc sa le vad.

amedamentele tale depasesc in numar regulile jocului , pe care as vrea sa-l pastrez cat mai simplu posibil
1. as dori totusi sa pastram anonim cine-ce ce film a propus. urmarim un film, nu o persoana. si da si o nota de mister. iar daca unii au vazut un film sau nu le place: asta e, am zis din prima ca nu selectionam filme, nu votam pentru selectie, suntem impotriva popularitatii, suntem la iconoclast.
2. sa vedem ce parere au si ceilalti, eu as propune altceva, daca ramanem la o saptamana, sa fie de miercuri pana miercuri, de exemplu, sa nu coincida cu celalalt turneu.
3.nu e obligatoriu nimic, sper intr-o participare cat mai mare,
4. imi cer scuze ca n-am mentionat, e subinteles, toata lumea are dreputul sa participe la comentarii si poate nota un film, cu conditia de a argumenta, macar in cateva fraze nota data.
5. asa e, dar nu-i nimic de facut in privinta asta, nu e top la sfarsit de an, e concurs si n-as vrea sa mai complicam lucrurile in plus.
6. nu prea inteleg, am zis din prima ca nu votam nimic, fiecare vine cu filmul lui si se trage la sorti.

Last edited by Mercutio : 09 Mar 2012 at 13:48.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Mar 2012, 23:26   #31
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Sunt de acord cu regulile stabilite la inceput, nu are rost sa il complicam acum. Si da, e putin mai interesant cu propunerile anonime, doar ca daca una-doua persoane incalca regula cu motive bine intemeiate (faza cu youtube) nu e mare branza. Imi place foarte mult ideea cu un singur film, asa fiecare chiar va alege ceva semnificativ, sunt sigur. Ahh, si un film la doua saptamani ar face ca mini-turneul asta sa dureze prea mult...daca o sa fie 6 propuneri deja ar lua 3 luni..pt doar 6 filme. In sfarsit, astept sa inceapa
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Mar 2012, 23:26   #32
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Originally Posted by Malombra:
hai să-i dăm drumul, că se schimbă banii până începem. ce ar fi dacă săptămâna aici ar începe vineri?
si eu m-am gandit la aceasi chestie, dar ziceam de miercuri.
hai s-o facem joi.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Mar 2012, 23:35   #33
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Hmmm, daca facem propunerile weekendul asta putem sa incepem de luni. Daca nu pare prea grabit.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Mar 2012, 23:38   #34
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Originally Posted by Chambord:
Ideea e sa propunem filme mai putin cunoscute, nu ? Adica pe care, eventual, nu le-a vazut mai nimeni din participanti in afara de cel care propune. Ca daca vine cineva cu A Clockwork Orange de ex n-am facut nimic.

Daca se va stabili un clasament pe baza mediei ar fi bine sa si traducem stelele. Ca 3 stele nu inseamna acelasi lucru pt toti. Mentinem legenda Cahiers: capodopera / de vazut neaparat / de vazut / etc ? Sau as propune-o pe cea a Screen International:

5 stele = excelent
4 stele = bun
3 stele = mediocru
2 stele = slab
1 stele = groaznic

ala groaznic nu merita puncte de fapt.
avantajul sistemului de la Cahiers e ca o bila neagra inseamna 0 puncte, o stea - un punct si tot asa.

am putea combina intre cele doua:

4 stele = 4 puncte - excelent
3 stele = 3 puncte - bun
2 stele = 2 puncte - mediocru
1 stea = 1 punct - slab
1 bila neagra = 0 puncte - groaznic

ce parere aveti?
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Mar 2012, 23:55   #35
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Originally Posted by White1:
Hmmm, daca facem propunerile weekendul asta putem sa incepem de luni. Daca nu pare prea grabit.

Da, putem incepe cu propunerile.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Mar 2012, 00:04   #36
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Mda, sa lasam zarurile asa cum au cazut, sa nu le masluim (ca sa nu se inteleaga aiurea explic sa mearga jocul mai departe, asa cum s-a stabilit cit de cit initial).

Daca nu e obligatoriu sa vezi toate filmele pot sa particip si eu, cu succes. Propun, totusi, sa se stie ordinea filmelor dinainte, in special pentru cei care au mai putin timp pentru vazut filme la dispozitie dar si ca sa se poata cauta in liniste si in special pentru ca sint atit de multi nesatui la care nu le ajunge un film la 2 saptamini.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Mar 2012, 00:10   #37
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Se deschide sezonul de propuneri de filme. Unii au inceput deja
Trimiteti un PM pe adresa mea in care sa specificati filmul si autorul.

Reamintesc regulile jocului:
1. fiecare intra in joc cu un film. propunerile raman secrete.
2. vom avea deci o lista de filme egala la numar cu participantii. limita actualului concurs este de 10 filme (10 participanti). nu e batuta in cuie totusi.
3. din lista de filme, care se va face cunoscuta, se vor trage apoi la sorti cate un film saptamanal.
4. de joi pana joi filmul intrat in joc se va discuta si se va nota dupa sistemul urmator:

4 stele = 4 puncte - excelent
3 stele = 3 puncte - bun
2 stele = 2 puncte - mediocru
1 stea = 1 punct - slab
1 bila neagra = 0 puncte - groaznic

5. in afara de cei inscrisi cu un film oricine are dreptul sa participe la comentarii si poate nota un film, cu conditia de a argumenta, macar in cateva fraze, nota acordata.

Last edited by Mercutio : 10 Mar 2012 at 17:32.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Mar 2012, 09:37   #38
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by Mercutio:
@ Feddie, ar you in or out?
I'm off.
Dar stati linistiti, eu o sa asigur trolling-ul de fundal. *gluma nevinovata*
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Mar 2012, 22:46   #39
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Grabiti-va cu inscrierea pana nu se termina!

Buhul concursului nostru a depasit cu mult granitele site-ului.
Iata cateva adevaruri culese la intamplare din presa scrisa si online:

"Sper ca macar un film de-al meu sa participe la acest fascinant concurs."
Jim Jarmusch

"Conceptul ce sta la baza jocului e nemaiintalnit. Am facut deja demersuri pentru a cumpara drepturile de autor"
Col Needham, CEO of IMDb

Last edited by Mercutio : 09 Mar 2012 at 22:57.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Mar 2012, 15:01   #40
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Lasand gluma la o parte, eu as zice ca daca se mai inscrie o persoana sa incepem jocul.
vom fi 7. 7 filme in 7 saptamani. cei 7 samurai. o punem de o septica.
ce parere aveti?
deci, se mai inscrie cineva?
Twinsen? parca erai interesat.
anybody else?
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:13.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells