Go Back   Cinemagia Forum > Cinemagia Interactiv > Oscar

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 31 Jan 2010, 13:04   #61
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Dar de Lengends of the Fall de ce nu zice nimeni nimic?
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jan 2010, 13:30   #62
pipes
Guru
 
pipes
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 545
poate chiar asta ii face speciali.
windom, stii foarte bine ca e o discutie lunga si stufoasa. si stii foarte bine ca legendele nu vor muri niciodata. premiate sau nu.
cheers!
pipes is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jan 2010, 13:50   #63
andreyuzzu
Veteran
 
andreyuzzu
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 163
legends of the fall film bun? e genul de film cu o distributie impresionanta si scenariu prost.
andreyuzzu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2010, 18:31   #64
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Originally Posted by StefanDo:
eu as pune pe lista si American Beauty

si as splita acest subiect la Oscaruri

ce ziceti? Filme care si-au meritat (sau NU) Oscarul

ca Oscar nemeritat?
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2010, 18:41   #65
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Originally Posted by Im.Kino:
Asa... Dragutul de American Beauty, care voia el sa dea in viata de suburbie ("it's rotten, rotten I tell you!"), si sa infiereze tarele americanului mediu. Foarte frumos, daca o facea pana la capat, fara cazi de trandafiri si voice-over "asumat", basca un soi de morala cum ca fiecare primeste ceea ce merita (divine intervention, lol!). Asta in timp ce, cu un an mai devreme, Solondz facuse Happiness (cam acelasi lucru, dar cu curaj si mult mai subversiv). In ceea ce ma priveste, Mendes si-a spalat insulta de-abia anul trecut, cu Revolutionary Road...

Sunt in stare de soc...
In primul rand Revolutionary Road este un film oribil si o rusine pentru Mendes. Nu stiu cum poti sa-l consideri peste American Beauty, si cu atat mai putin cum poti sa consider ca Mendes si-ar fi spalat pacatele cu el. Trecand peste multitudinea de nivele de interpretare (pe care American Beauty le are iar Revolutionary road nu), actorii din American Beauty sunt chiar marfa, replicile, muzica si imaginile sunt memorabile (caci cine poate uita draguta punga in bataia vantului), si nu in ultimul rand, macar nu mori de plcitiseala la film.

In al doilea rand, American Beauty nu este decat in plan secundar despre viata americanului mediocru confruntandu-se cu middle aged crisis. In principal, asa cum spune si titlul, filmul este despre frumuseste.
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2010, 18:42   #66
Gospin
Comfortably numb
 
Gospin
 
Join Date: May 2009
Location: over the rainbow
Posts: 1,289
Send a message via Yahoo to Gospin
Originally Posted by ricutza:

ca Oscar nemeritat?
logic, daca nu, ca ce?
__________________
Ambition is a poor excuse for not having enough sense to be lazy!
Gospin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2010, 18:49   #67
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Originally Posted by marius_em:
Care nu au luat, si ar fi meritat:

1998. L.A. Confidential,Good Will Hunting,The Full Monty,As Good as It Gets, oricare din astea sunt mai bune decat Titanic.
1999. La vita e bella, e mult peste Shakespeare in Love. De fapt, cred ca Shakespeare in Love e unul din cele mai slabe oscaruri.
2002. As fi preferat Gangs of New York, lui Chicago.
2008. There Will Be Blood in locul lui NCFOM, si The Assassination of Jesse James ar fi meritat macar o nominalizare, in locul lui Juno sau Michael Clayton
2009. Frost/Nixon sau Revolutionary Road(nici n-a fost nominalizat) in locul lui Slumdog Millioanaire
2010. Inglourious Basterds, in locul lui Avatar.

Incep cu o mica corectare (posibil sa fi fost deja sesizata de alti oameni ulterior). Ce-ai pus tu la 1998 trece de fapt la 1997. In 1998 American Beauty a luat Oscarul.
Si mie mi-au placut mai mult The Full Monty, La Confidential si As good As it gets, comparativ cu Titanic. Dar tot crede ca Titanicul a fost cel mai bun.
In 2002 eu as fi preferat sa castige The Hours, dar tot cred ca Chicago a fost un film mai bun.
Cu anii 2008 si 2009 sunt total la polul opus fata de tine.
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2010, 18:50   #68
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Originally Posted by Gospin:
Originally Posted by ricutza:

ca Oscar nemeritat?
logic, daca nu, ca ce?

pai titlul subiectului continea ambele varinate. Speram sa fi inteles eu gresit.
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2010, 18:53   #69
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by ricutza:
In 1998 American Beauty a luat Oscarul.

American Beauty e din 1999, deci l-a luat in 2000
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2010, 18:57   #70
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Originally Posted by Liviu-:
Originally Posted by ricutza:
In 1998 American Beauty a luat Oscarul.

American Beauty e din 1999, deci l-a luat in 2000

mda...eu m-am incurcat indeed. Si Titanic a fost intr-adevar in 1998. Ma miram eu ca nu a sesizat nimeni pana la mine.
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2010, 19:06   #71
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
pentru mine, filmul care m-a enervat cel mai mult ca a castigat Oscar pentru cel mai bun film a fost Million Dollar Baby. Bine, tot anul ala a fost o catastrofa la nominalizari. Nu pot sa spun ca ma daduse pe spate vreun alt film... dar totusi...

Si A Beautiful Mind m-a enervat in 2001 mai ales ca Moulin Rouge mi s-a parut de mii de ori mai bun. Dintre toate filmele nominalizate, A Beautiful Minbd imi placuse cel mai putin.
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Feb 2010, 20:17   #72
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Slumdog Millionaire a fost peste toate celelalte nominalizate de anul trecut şi încă de departe. Singurul lucru bun la celalalte 4 au fost efectele speciale la Benjamin Button, în rest Slumdog a fost cu câteva clase peste din toate punctele de vedere. Astea spuse nu cred că Slumdog a fost în primele 5 ale anului( nici WallE, The Dark Knight sau Doubt n-au fost), dar raportat la concurenţă practic n-a fost nicio concurenţă.

În 2008 merita mai mult There Will Be Blood, dar şi No Country for Old Men a fost fantastic aşa că nu prea pot comenta.

Am mai văzut că aţi spus că Chicago nu merita oscarul. Din punctul meu de vedere Chicago merita şi mai multe premii. Pur şi simplu a fost un film fantastic şi dacă se dau premii pentru entertainment acesta merita cu prisosinţă şi nu stăpânul inelelor de exemplu.

Kubrick nu merita niciun oscar. Nu că filmele lui nu ar fi fost mai bune decât cele care au câştigat, dar nu doar valoarea contează la oscaruri. Dacă consideraţi că filmele cele mai bune merită oscarurile vă cam înşelaţi. Astea spuse anul acesta va lua The Hurt Locker marele premiu şi nu Avatar.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Feb 2010, 20:30   #73
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by sergiuseling:
Slumdog Millionaire a fost peste toate celelalte nominalizate de anul trecut şi încă de departe. [...] dar raportat la concurenţă practic n-a fost nicio concurenţă.

Frost/Nixon.

Originally Posted by sergiuseling:
Am mai văzut că aţi spus că Chicago nu merita oscarul. Din punctul meu de vedere Chicago merita şi mai multe premii. Pur şi simplu a fost un film fantastic şi dacă se dau premii pentru entertainment acesta merita cu prisosinţă şi nu stăpânul inelelor de exemplu.

Daca se dau pentru "entertainment" da. In caz contrar nu vad cum ar putea pierde un The Pianist in fata lui si sa nu se numeasca idiotenie. Asta daca e sa vorbim de calitate si nu alte criterii. Idem cu Frost/Nixon -> Slumdog Millionaire.

Originally Posted by sergiuseling:
Kubrick nu merita niciun oscar. Nu că filmele lui nu ar fi fost mai bune decât cele care au câştigat, dar nu doar valoarea contează la oscaruri. Dacă consideraţi că filmele cele mai bune merită oscarurile vă cam înşelaţi. Astea spuse anul acesta va lua The Hurt Locker marele premiu şi nu Avatar.

Cum adica filmele cele mai bune nu merita Oscar? Oscar-ul nu merita filmele cele mai bune!
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Feb 2010, 20:35   #74
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Originally Posted by Liviu-:
Cum adica filmele cele mai bune nu merita Oscar? Oscar-ul nu merita filmele cele mai bune!
Subscriu.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Feb 2010, 20:48   #75
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Frost Nixon a fost cam fără substanţă, atâta caz pentru câteva cuvinte rostite de Nixon? Pur şi simplu a fost frumos realizat şi jucat, dar nu şi-a prezentat mesajul.

Pianistul o fi el film bun, dar eu cred că suntem mai mulţi cei cărora le place Chicago, mai ales prin faptul că au revigorat muzicalurile, decât aceleaşi poveşti despre holocaust, evrei de care au cam abuzat regizorii, de parcă acela ar fi tipul de subiect interesant care merită să fie premiat. Iar alte filme la fel de bune, dar care nu sunt cu holocaust sunt neglijate că vezi Doamne nu e un subiect important.

Filmele bune în principiu merită, dar acelea care sunt făcute anti hollywood cum făcea Kubrick nu merită oscaruri. Dacă sunt foarte bune vor primii recunoştere din altă parte, dar de la AMPAS nu merită.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Feb 2010, 20:48   #76
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
E doar o constatare a mea, pana acum, singurii oameni pe care i-am auzit laudand Frost/Nixon sunteti voi cei de pe forum plus inca doua persoane. The rest of the world nu pare sa fi luat in calcul F/N ca fiind cu potential de Oscar.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Feb 2010, 20:54   #77
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Normal ca F/N nu a fost considerat ca avind "potential de Oscar" - ii lipseste doza de entertainment pentru asa ceva... Thank god...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Feb 2010, 21:01   #78
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by sergiuseling:
Frost Nixon a fost cam fără substanţă, atâta caz pentru câteva cuvinte rostite de Nixon? Pur şi simplu a fost frumos realizat şi jucat, dar nu şi-a prezentat mesajul.

Stai putin! Zici de Frost/Nixon ca e film fara substanta cand consideri ca Slumdog Millionaire era peste toate celelalte?

La fel de bine as putea spune despre Slumdog Millionare: atata caz pentru inca un basm despre gasirea iubirii? Ori nu ar fi corect fata de nici unul din cele doua filme astfel de afirmatii...
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Feb 2010, 21:46   #79
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Nu vreau să laud prea mult Slumdog Millionaire. A avut o poveste frumoasă, dar mai mult contează realizarea a avut suspans, acţiune, dramă. Ce m-a convins pe mine au fost scenele acelea când copiii fugeau prin acel oraş şi apoi scena cu trenul. Imaginile, muzica, unghiurile de filmare, acela a fost cel mai frumos moment din sala de cinema din tot anul trecut. Într-adevăr nu a fost un film extraordinar, dar faţă de competiţie nu cred că există comparaţie.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Feb 2010, 08:02   #80
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Originally Posted by sergiuseling:
Nu vreau să laud prea mult Slumdog Millionaire. A avut o poveste frumoasă, dar mai mult contează realizarea a avut suspans, acţiune, dramă.

O poveste tot atit de frumoasa si credibila precum o telenovela sud-americana. Si cam acelasi nivel de suspans si drama...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 08:07.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells