Go Back   Cinemagia Forum > S.F.ilm: dincolo de realitate

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 22 Oct 2009, 14:09   #1
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
Ecranizare seria The Culture de Iain M. Banks

se ecranizează seria The Culture a scoţianului Iain M. Bank. Eu n-am auzit până azi de ea (cică e f. lăudată), dar în 2007 a apărut în română primul volum al seriei, Consider Phlebas, tradus de Nemira cu numele Spectrul lui Phlebas.

ştiţi ceva de serie, merită?
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Oct 2009, 15:41   #2
silent_one
Senior
 
silent_one
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 122
Hmmm, am citit ”Consider Phlebas” si o parte din ”The Player Of Games” si ”Look To Windward”. Trebuie sa recunosc ca nu am ramas cu o impresie distinct pozitiva nici despre poveste nici despre stilul in care sunt scrise cartile. Tot set-up-ul mi s-a parut obositor de greu de urmarit si nu foarte plauzibil, stilul destul de incarcat si naratiunea exagerata ca story line si ca interactiune intre personaje. Desi totul este cat se poate de ”spacey” si uneori de ”dark” (s-au asa s-ar dori), m-a cam pufnit rasul din motive de reactii absurde p alocuri. Plus, nu prea pot sa agreez un gen de sf (sau de carte in general) al carui mesaj este relativ unidimensional, usor de reperat si care nu invita la o noua lectura ( a se citi profunzime de subiect lipsa din punctul meu de vedere).
Ca ecranizare, s-ar putea sa aiba insa un pic mai mult succes, stilul se preteaza, este dinamic (desi, revin, greu de inghitit pe alocuri), personajele sunt bine conturate, interactioneaza si patesc multe si diverse, exista un background de poveste destul de interesant, etc. Ar putea, in mainile corecte, sa iasa un blockbuster destul de reusit, dar nu imi ridic asteptarile la un nou milestone in cinematografia SF.
silent_one is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2018, 11:07   #3
carmen_angelus_romila
Guru
 
carmen_angelus_romila
 
Join Date: Dec 2017
Posts: 576
Nu stiiam de aceasta serie ecranizata, dar m-ati facut curios si cred c-am sa-l urmaresc...!
carmen_angelus_romila is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 09:51.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells