Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Fanatic

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 03 May 2004, 20:11   #1
Freaak
Senior
 
Freaak
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 146
Send a message via Yahoo to Freaak
Eragon

Revin cu un subiect mai normal si in limitele decentei.

Cu toate acestea deja, adik inca din titlu, am inceput stramb, fiindca nu poti sa compari o carte nou aparuta cu HP sau LOTR; ar fi un sacrilegiu. Insa, daca pe parcurs se va dovedi ca o comparatie ar fi posibila, atunci iertati-mi exprimarea. Sau poate cine stie, cartea in cauza va fi intre cele doua, o combinatie. Dar aceasta ramane de vazut.

Nu stiu cati dintre voi au auzit de noul bestseller (de peste Ocean) numit "Eragon", scris de Christopher Paolini. Este vorba de un nou fantasy, primul volum dintr-o trilogie al carui nume este "The Inheritance". Are cam 500 de pagini, adik cat primele doua HP la un loc. Ar mai fi de zis ca scriitorul are 19 ani si a inceput lucrul la 14-15. Credeti ca poate lucrul acesta (tineretea in varsta inseamna tinerete si in idei?) va aduce o noua viziune? Poate un baiat de varsta lui sa conceapa ceva superb? (despre observatia aceasta spun eu ca nu ramane decat sa asteptam si sa vedem; pana n-ai cartea in mana nu poti zice nimic).

Pentru mai multe detalii cautati pe google (veti gasi multe chestii interesante), daca nu cumva voi incerca chiar eu sa aduc cate o mostra din ceva articole si caracterizari publicate pe margine acestui nou roman.

Va rog sa postati aici parerile voastre. Am deschis subiectul fiindca am vazut ca multor forumisti le plac fantasy-urile, eu fiind unul dintre ei.

V-as ruga sa impartasiti si opinia voastra, si anume daca se va face film dupa aceasta noua carte (e greu de crezut ca Hollywood-ul o sa scape printre degete o noua sansa de a face bani). Sau aceasta rugaminte din urma o puteti uita, fiindca nu puteti sa va dati cu parerea despre ceva ce nu ati citit inca.
Freaak is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 May 2004, 21:12   #2
WraIth
WitchKing of Angmar
 
WraIth
 
Join Date: Feb 2004
Location: little redneck town
Posts: 1,275
Send a message via Yahoo to WraIth
Re: Eragon-viitorul Harry Potter sau viitorul Lord of the Ri

Originally Posted by Freaak:
Ar mai fi de zis ca scriitorul are 19 ani si a inceput lucrul la 14-15. Credeti ca poate lucrul acesta (tineretea in varsta inseamna tinerete si in idei?) va aduce o noua viziune? Poate un baiat de varsta lui sa conceapa ceva superb? (despre observatia aceasta spun eu ca nu ramane decat sa asteptam si sa vedem; pana n-ai cartea in mana nu poti zice nimic).

mai stii...........daca nu acuma ,poate mai tarziu
Doar shi Tolkien a fost marcat de copilaria sa ,Shire-ul fiind semanat cu locurile in care a crescut dupa ce s-a mutat in Anglia,shi uite ce a reuashit sa faca;adevarat mai tarziu dar totushi ...cati reushesc sa conceapa o noua lume,etc
Dar sa nu incep eu sa-l compar pe Tolkien cu altii.............ce a facut el--greu sa egalezi
Chestia asta cu idei noi.......doar daca baiatul asta despre care zici este cat de cat original(parerea mea)
__________________
High life inseamna sa stai o viatza high
WraIth is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 May 2004, 21:56   #3
Demona
your Worst Nightmare
 
Demona
 
Join Date: Oct 2001
Location: Hell
Posts: 1,776
E posibil sa fie o combinatzie intre cele 2. Ar fii jalnic insa sa amesteci LOTR cu HP. Frodo devine ceva gen Potter shi i-a lectzii de magie de la Gandalf ca sa lupte impotriva railor Nazguli, intruitzi de Regele Vrajitor, intre ale magiei shi dupa un inamic mai rau gen Sauron...impreuna cu prietenii sai...etc...bla-bla-bla...yadda-yadda...Sau poate ma inshel shi iese ceva k lumea...
__________________
"People say I'm a freak, dark, weird, sick and twisted person, but I actually have the heart of a young girl - in a jar, on my desk..."
Demona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 May 2004, 22:11   #4
Sm�agol-Gollum
The One and Only Gollum
 
Sm�agol-Gollum
 
Join Date: Feb 2004
Location: On the edge of WILDERLAND
Posts: 2,258
inca nu as putea sa apreciez opera lui christopher....ma intai sa citesc cartea (sau mai stiti...poate vad filmul....)
__________________
Nice Hobbitses! We's likes them.....yessssssss
Sm�agol-Gollum is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 May 2004, 09:24   #5
emanuel
Maestrul
 
emanuel
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 1,579
Send a message via Yahoo to emanuel
Interesant. N-am auzit de acest nou roman.
Ai idee a cumparat cineva de la noi drepturile pentru Romania?
Avem si noi sansa sa-l citim?
emanuel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 May 2004, 09:42   #6
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
'Goddamn mongolians!' O sa fie un kkt....presimt...nici n-am de gind sa incerc sa aflu mai multe...deja a devenit un fel de moda sa tot refaci traseul lui Tolkien...si toate incercarile(SLAVA DOMNULUI!) au esuat...
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 May 2004, 12:48   #7
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Si eu imi declar interesul in aceasta chestiune...
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 May 2004, 13:00   #8
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by raptor:
'Goddamn mongolians!' O sa fie un kkt....presimt...nici n-am de gind sa incerc sa aflu mai multe...deja a devenit un fel de moda sa tot refaci traseul lui Tolkien...si toate incercarile(SLAVA DOMNULUI!) au esuat...
God Damn mongolians ... :lol: :lol: :lol: mey dk se apuca ashtia sa strice universul lui Tolkien sincer ma kak pe ei ... :sick: Sa preia controlul Pee Jay ... pana atuncea Ancanara (www.ancanar.com) pare promitzator ... :w00t:
http://ancanar.com/img/main/about_postcard.jpg - imi place k actori nu sunt big f@cking movie-stars
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 May 2004, 20:22   #9
Freaak
Senior
 
Freaak
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 146
Send a message via Yahoo to Freaak
Ma bucur ca v-am stransit interesul. In primul rand as vrea sa-i comunic lui Emanuel ca nu stiu exact daca cineva din Romania a cumparat inca drepturile de autor, insa am vazut ca in majoritatea tarilor in care a aparut romanul, drepturile sunt detinute de Egmont. Asa ca, cel mai probabil, si la noi va aparea (dar mult mai tarziu, cum ne este felul) sub editura cu pricina.

Vreau sa-i multumesc lui Gaandalf pentru pontul "Ancanar". Cred eu ca pt filmul acesta ar tebui deschis un topic special, fiindca am citit (sau mi s-o fi parut mie ca scrie asa) ca filmul este realizat de fanii Tolkien (inceput in '99 cu un buget de doar 20,000$ si altele). Suna interesant intr-adevar, sa vedem cum o sa iasa.
Freaak is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 May 2004, 20:26   #10
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Despre Ancanar am citit si eu pe site la ei ca este un film facut de fanii Tolkien pentru fanii Tolkien... insa pana acum nu auzisem nici de Ancanar nici de "Eragon"...
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 May 2004, 21:10   #11
Demona
your Worst Nightmare
 
Demona
 
Join Date: Oct 2001
Location: Hell
Posts: 1,776
Bey sa vedetzi ca pana la urma in termin shi eu "povestea" shi o public shi eu shi atunci sa vedetzi nervi...
__________________
"People say I'm a freak, dark, weird, sick and twisted person, but I actually have the heart of a young girl - in a jar, on my desk..."
Demona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 May 2004, 21:18   #12
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
Primim bilete gratuite la premiera filmului care o sa se faca dupa ea? :happy:
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 May 2004, 21:31   #13
Demona
your Worst Nightmare
 
Demona
 
Join Date: Oct 2001
Location: Hell
Posts: 1,776
Originally Posted by raptor:
Primim bilete gratuite la premiera filmului care o sa se faca dupa ea? :happy:

Pai cred ca o sa va reincarnatzi de n ori pana cand o sa se faca film dupa ce scriu eu...But thx...sounds more then a dream...
__________________
"People say I'm a freak, dark, weird, sick and twisted person, but I actually have the heart of a young girl - in a jar, on my desk..."
Demona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 May 2004, 14:20   #14
WraIth
WitchKing of Angmar
 
WraIth
 
Join Date: Feb 2004
Location: little redneck town
Posts: 1,275
Send a message via Yahoo to WraIth
Eu parca vad ca nu va fi cine stie ce chiar din titlu............Eragon
a liitle bit of Aragorn don't u think so?? There goes the originality .but who knows
__________________
High life inseamna sa stai o viatza high
WraIth is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 May 2004, 15:46   #15
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by Demona:
Bey sa vedetzi ca pana la urma in termin shi eu "povestea" shi o public shi eu shi atunci sa vedetzi nervi...
Are you gonna use that name Laivindil ?
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 May 2004, 19:08   #16
TLD
Spirit of the System
 
TLD
 
Join Date: May 2003
Location: bucuresti
Posts: 2,200
Originally Posted by Gaandalf:
Originally Posted by Demona:
Bey sa vedetzi ca pana la urma in termin shi eu "povestea" shi o public shi eu shi atunci sa vedetzi nervi...
Are you gonna use that name Laivindil ?

Sau si mai grav: O sa dai cu trelfa apostrofu si virgula duap toti prin storyul asta?!
TLD is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 May 2004, 11:53   #17
Demona
your Worst Nightmare
 
Demona
 
Join Date: Oct 2001
Location: Hell
Posts: 1,776
Asha, asha...ca pana la urma o sa scriu "The Quest - The Great journey for the fiding of the the lost soul..." (asta fiind undercover story la "my life)...acolo chiar ca incapetzi totzi...elfi, hobbitzi, leprachuns, dragons, men...etc...dar la aia se mai ashteapta...e in lucru, dar mai sunt 2 inainte de ea....
__________________
"People say I'm a freak, dark, weird, sick and twisted person, but I actually have the heart of a young girl - in a jar, on my desk..."
Demona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 May 2004, 10:30   #18
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 May 2004, 17:00   #19
TLD
Spirit of the System
 
TLD
 
Join Date: May 2003
Location: bucuresti
Posts: 2,200
Originally Posted by raptor:
Raptore ce-ai cu Irlanda, sau westi suportaeru lor in meciul cu romania, romania aia care a batut germania!
TLD is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 May 2004, 17:17   #20
Demona
your Worst Nightmare
 
Demona
 
Join Date: Oct 2001
Location: Hell
Posts: 1,776
Originally Posted by raptor:

rapty s-a bolonzit! :huh:
__________________
"People say I'm a freak, dark, weird, sick and twisted person, but I actually have the heart of a young girl - in a jar, on my desk..."
Demona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 20:45.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells