Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Premii, festivaluri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 26 Jan 2020, 23:46   #1
ilustra.films
Veteran
 
ilustra.films
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 270
Oscar 2020

Nu am favoriti inca.

Jojo Rabbit - am ras la trailer desi credeam ca o sa fac filmul bucati [asta ne mai lipsea - filme care sa-l arate simpatic pe Hitler]. Insa m-am lasat purtat de film dupa primele 10-15 minute insuportabile de semi-nazism. Finalul iti lasa clar un zambet pe buze. Mie mi-a lasat lacrimi. A da. Nominalizarea Oscar pentru imagine Mihai Malaimare Jr. lipseste si Doamne ce bine ne-ar fi prins. Are un Hollywood Film Award insa binemeritat. Adica binemeritat. Deci... nu mai e mult.

1917 - Un film de razboi in adevaratul sens al cuvantului. Daca alte filme de razboi se intrec in explozii si gloante si... sange acest film surprinde esenta razboiului (prostia razboiului) ca o esenta tare intr-o sticla mica. Saving Private Ryan (ca am auzit/citit comparatii) ramane acolo sus insa acest film defapt nu poate fi comparat cu filmul lui Spielberg. Da. E mai degraba SPR si chiar langa, fix langa avem 1917. Tot acolo sus.

Joker - iac

Marriage Story - se pare ca academia a vrut sa ne faca sa plangem anul acesta. Simplu Fermecator.


Once Upon a Time... in Hollywood - am mers la film cu un prieten care nu a vazut in viata lui Tarantino si eu care atunci cand aud numele acestui mare regizor... tresar ca la auzul cuvantului cinema. Eh. Tipul acela s-a plictisit de moarte pe cand eu sorbeam fiecare cadru. De altfe, nu il avem pe Tarantino intragostit de ploturi puternice aici. Il avem pe Tarantino indragostit de cinema. Simplu. Si de a-si scrie scenariile. Si cine merge la film si spune "cand se termina" nu intelege si nu vrea sa inteleaga faptul ca "Once Upon........" e trofelul lui Tarantino. E filmul acela la care stai si te uiti si spui "omul merita sa ma plictiseasca putina. WTH. Chiar merita." Deci da.


The Irishman - sunt fericit ca anul acest am doar un film pe care nu l-am putut termina, din cele nominalizate la cel mai bun film. Am avut un an, nu mai stiu cred ca era 2009 sau 2010 cand pur si simplu, din lista de nominalizari chiar nu puteam termina nici unul. Eh. Mai am cateva de vazut.

(Scarlett Johansson e pe val - si pentru rol secundar si rol principal. Si tipa chiar merita. Poate intra in istorie cu ceva se nu s-a mai intamplat)

(to be continued)
__________________
Suntem la cateva opere cinematografice departare de rai!

Last edited by ilustra.films : 26 Jan 2020 at 23:52.
ilustra.films is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jan 2020, 21:43   #2
ilustra.films
Veteran
 
ilustra.films
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 270
Fuck. Am ramas singur pacilea. Si pot sa si injur...
Asta inseamna ca o sa fie ultimul an cand mai scriu pacilea despre oscaruri. Nu de alta dar romanul la care lucrez in Cafenea e alta mancare de peste. Daca tot scriu pacilea singur o sa par un ciudat. Nici macar crestinii de umblau dupa mine anul trecut nu mai ma cauta pacilea. . Poate ca ar trebui sa mai dezvalui cate ceva despre personalitatea (adevarata fire a) unui pocait sau a unui ortodox.

Chiar ma simt ca in deshert unde un ciulin dala mare se rostogoleste ca in filmele din anii 60.

Bombshell (nu e nominalizat la cel mai bun film) - nu m-a inspirat in vreun fel anume. M-a tinut in poveste. Cred ca e inca un film vazut. Adica, acum traind pe pamant suficienti ani, urmarind foarte interesat momentele din 2016 cu alegerea lui Trump, am putut intui cam ce se intampla in cladirea Fox fara sa fie nevoie de film. In cladirea Fox si nu numai. Despre subiect in sine. Dar cred ca cineva de 15-20 de ani se uita cu gura casca precum ma uitam eu la "The Favorite" anul trecut.


Parasite - bine scris si filmat, filmul prinde viata abia dupa ce tipul de a fost lovit in cap de bolovan... isi revine in simturi. Dupa ce si-a revenit in simturi, filmul a devenit interesant.
__________________
Suntem la cateva opere cinematografice departare de rai!

Last edited by ilustra.films : 28 Jan 2020 at 21:49.
ilustra.films is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Feb 2020, 22:29   #3
ilustra.films
Veteran
 
ilustra.films
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 270
Little women - incercarea destul de reusita de a surprinde magia unui roman intr-un film.
__________________
Suntem la cateva opere cinematografice departare de rai!
ilustra.films is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2020, 19:32   #4
ilustra.films
Veteran
 
ilustra.films
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 270
Imi place ca cinemgia nu a preluat gluma aia de "stire" cum ca academmia a postat castigatorii la Oscar.

Filmul meu favorit din acest an - Marriage Story.
__________________
Suntem la cateva opere cinematografice departare de rai!
ilustra.films is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Feb 2020, 12:14   #5
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
https://getsatisfaction.com/imdb/top...academy-awards

https://www.imdb.com/poll/PHSL3yri384/?ref_=po_ti


Nu știu voi, dar parcă văd că o să avem surpriza să fie Cursa marele câștigător, dacă data trecută a câștigat Călătoria.
(ăia nu vor să premieze crime, dezaxați și mafioți, satire, străine și netflixiene)
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Feb 2020, 20:43   #6
ilustra.films
Veteran
 
ilustra.films
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 270
Originally Posted by Cretzulynne:
https://getsatisfaction.com/imdb/top...academy-awards

https://www.imdb.com/poll/PHSL3yri384/?ref_=po_ti


Nu știu voi, dar parcă văd că o să avem surpriza să fie Cursa marele câștigător, dacă data trecută a câștigat Călătoria.
(ăia nu vor să premieze crime, dezaxați și mafioți, satire, străine și netflixiene)

Merci - am votat.

Postarea mea pe fb:
Joker - nominalizat la multe oscaruri. E bine. Dacă nu era nominalizat rămânea în umbra filmelor care hrănesc răul din oameni - aparenta necesitate a actualei societăți de a iubi și eroniza antagonistii. Dar sper sa nu ia niciun Oscar. Cu nominalizarea ni se spune: trebuie sa punem accent pe problema sănătății mintale în societate. Daaar probabil ca aceasta decizie a academiei de a pune în lumina un film cu un astfel de antagonist vine în strânsă legătură cu prezenta altui film cu moț - Jojo Rabbit unde hittler se maimutareste in fata copiilor (pentru ca e destul de mult un film pentru copii [vezi momentul în care un copil dolofan se arunca fix în inima exploziei și apare mai târziu nevătămat - adică viu]) unde s o spunem p-aia dreapta, nu ca au murit oameni ca să l apere pe hittler. Astea sunt povesti pentru adormit copiii. Nu, hittler a omorât oamenii care erau simpli ai societății și care lucrau pentru tara lui. Dar asta e o perspectiva mai sumbra a lucrurilor asa ca, haideți sa ne bucuram de cele 50k cristale Swarovski de pe scena.
__________________
Suntem la cateva opere cinematografice departare de rai!

Last edited by ilustra.films : 09 Feb 2020 at 20:45.
ilustra.films is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Feb 2020, 23:31   #7
lili22
Junior
 
lili22
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 73
Sa ia Parasite totul ca restul sa se invete minte
lili22 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Feb 2020, 07:53   #8
lili22
Junior
 
lili22
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 73
Ce spuneam eu...Altadata sa tineti seama de opiniile mele.
lili22 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Feb 2020, 19:08   #9
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
Update: bine că nu s-a adeverit frica mea!
S-a făcut istorie!
Frate, ce mult a ajutat introducerea oamenilor ălora!...
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 06:48.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells