Go Back   Cinemagia Forum > Cinemagia Interactiv > TIFF

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 14 Jun 2012, 15:22   #81
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Și uite-așa am ajuns la TIFF Sibiu...

Ieri am văzut:
Senderos Del Alma, un documentar chiar bun despre muzica flamenco. Nici nu știam câtă importanță are genul acesta muzical. Nu mă încântă deloc genul, dar filmul mi-a plăcut.

Ballroom Dancer, un alt documentar despre un dansator rus și drumul său în carieră după ce a fost părăsit de partenera de dans. Un film complet cu răsturnări de situație, drame, câștiguri sau pierderi, renunțări și bineînțeles pași de dans.
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jun 2012, 14:05   #82
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Am văzut aseară Jason Becker: Not Dead Yet. Un film excepţional despre un muzician-geniu care are o boală rară de mai bine de 20 de ani, boală ce l-a paralizat singurul lucru pe care mai poate să îl facă fiind să îşi mişte ochii. Şi totuşi în condiţiile astea încă mai creează muzică printr-un sistem inventat special pentru el de către tatăl său. Documentarul este fără greşeală... sunt inserate imagini din arhiva personală a lui Jason împreună cu imagini din prezent.
Ceea ce m-a surprins a fost regizorul, Jesse Vile, un tânăr ce nu pare mai mare de 25 de ani. Adică m-a surprins cât pare de tinerel şi a făcut ditamai filmul cu greutate şi fără cusur.

Este un film ce merită văzut (dacă nu, chiar musai). Va mai fi proiectat sâmbătă la Music Pub-Sibiu, de la 21:45 (voi fi acolo).

P.S. Scrisesem mai mult prima dată dar când am dat să postez mi-a dat eroare.
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jun 2012, 23:06   #83
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Mda, tocmai vin de la Tous les matins du monde, proiectat in Piata Mare in fata la vreo 1500 de nefericiti. E un film Artistic despre Arta. Dupa 20 minute de scartituri de vioara, violoncel si poveste abismala i-am dat eject. E chiar atat de greu ca macar in serile de weekend sa aleaga niste filme cu sanse reale de a placea majoritatii spectatorilor?
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jun 2012, 08:42   #84
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
cind ai plecat ai vazut nefericirea din ochii celor ramasi in piata? te invidiau ca ai curajul sa pleci dela film?

filmul ofera o incursiune in universul muzicii renasterii si muzicii baroce, fiind o istorie inspirata din viata compozitorului de Sainte-Colombe, profesorul lui Marin Marais, cei doi fiind cei mai mari compozitori de muzica (perioada baroca) pentru viola da gamba, un instrumentelor din familia violei care seamana cu un violoncel cu dimensiuni mai mari.
muzica filmului e interpretata de Jordi Savall (artist de origine catalana), cel mai renumit interpret la viola da gamba de astazi.
filmul infatiseaza amintirile lui Marin Marais, care, ajuns la batrinete, isi critica faptele vietii, in special atitudinea pe care a avut-o fata de Madeleine, fiica profesorului sau, Saint-Colombe, de care s-a folosit in insusirea tehnicii de interpretare la viola da gamba si pe care a sedus-o. o poveste despre regret si iubire intr-un film care ofera o buna introducere in ceea ce inseamna perioada veche a muzicii culte occidentale.
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jun 2012, 21:51   #85
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Azi am iesit dupa o ora de la Toata lumea din familia noastra a lui Radu Jude. I se potriveste bine articolul asta. Daca plasezi o camera intr-un apartament din Romania obtii in linii mari un film echivalent. Niste straini traindu-si vietile. Parca Kubrick a spus la un moment dat ca degeaba e realist daca nu e interesant. Dezamagirea e cu atat mai mare avand in vedere ca mi-a placut Cea mai fericita fata din lume, care avea umor si un anume ritm.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jun 2012, 13:35   #86
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Originally Posted by vave:
E musai să văd şi eu Oslo, 31 August...

Şi l-am văzut într-un sfârşit. Deşi cu o zi înainte să îl văd, un prieten mi-a stricat bucuria de a mă uita şi mi-a zis ditamai spoilerul spunându-mi ce semnificaţie are data din titlu.
Mi-a plăcut destul de mult, dar nu ştiu de ce aveam aşteptări mai mari. Oricum o mare bilă albă o are jocul actorului principal, se simte/vede/citeşte tumultul său interior de la fiecare expresie/mişcare. Aş fi curioasă să citesc scenariul care pare unul foarte bine calculat (poate prea calculat), ca a unui tânăr scenarist proaspăt ieşit de pe băncile şcolii. Ar fi putut deveni deranjant, dar a ieşit ceva bun.

Chiar mă gândeam că deşi filmul urmăreşte un singur personaj şi deci o singură poveste (celelalte sunt prea scurte pentru a fi dezvoltate) nu devinde deloc plictisitor. Şi totuşi Oslo, oraşul, devine parcă el însuşi un personaj în film, după povestirile celorlalţi.

Spoilere!!!

Cât despre scena de final cu pianul mie mi se pare de acolo, adică încearcă poate să se lege de trecutul dinainte de a începe ca totul să meargă rău. Exact ce spuneam de scenariu, trebuia cumva să vedem cât de înstărit a fost şi ce educaţie bună a primit aşa că au inserat şi acest fragment. La fel şi scena cu piscina este acolo să ne arate că el chiar nu mai are nicio dorinţă să îşi revină.. ce tip ar rezista unei tipe semi-goale care îl cheamă în piscină lângă ea?! Unul aproape mort... şi cam aşa era el.
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jul 2012, 09:36   #87
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Aţi auzit de festivalul Lună Plină, festival de horror&fantastic? Se anunţă ceva mai mult decât interesant la Biertan, judeţul Sibiu între 16 şi 19 august. Eu una nu voi lipsi de acolo.
http://tiff.ro/tiff/stiri/festivalul...rror-fantastic
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jul 2012, 10:10   #88
marcusARCUS
Guru
 
marcusARCUS
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 948
Da,dar acolo nu pot ajunge din pacate
__________________
In the event that you find some certain sequences or ideas confusing,please bare in mind,that this is your fault,not ours.You will need to see the picture again and again,until you understand everything.Turn.
marcusARCUS is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jul 2012, 19:54   #89
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Păcat. Chiar cred că merită, este şi o zonă deosebită.
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jun 2013, 01:48   #90
Sasoeg
Novice
 
Sasoeg
 
Join Date: Jun 2013
Posts: 2
Send a message via Yahoo to Sasoeg
Originally Posted by marcusARCUS:
Update:

COMPETITIE

End Of The Night

WHAT'S UP DOC

Crazy Horse
Marley
Meet The Fokkens

FOCUS DANEMARCA

The Invention of Dr. Nakamats

ZILELE FILMULUI ROMANESC

Killing Time
Despre Oameni Si Melci
Si Caii Sunt Verzi Pe Pereti

OAMENI SI ZEI

El Ano Del Tigre
Electrick Children

SUPERNOVA

Elles
Keep The Lights On
Tabu

FARA LIMITA

Diaz
Whores' Glory
Turn Me On,Goddammit!
Himizu

ZIUA MAGHIARA

Just The Wind

PIATA UNIRII

Iron Sky

PROIECTII SPECIALE

Side By Side
Inni

100% STANLEY KUBRICK

Il Etait Un Fois,L'Orange Mecanique

OMAGIU KILLER FILMS

Dragonslayer

FOCUS CHINA

Detective Dee And The Mystery Of The Phantom Flame

3X3 OLE CHRISTIAN MADSEN

Superclasico

3X3 CLAUDE LELOUCH

Un Homme Et Un Femme
great
__________________
دعاية طبية ، فيلا للايجار ، مساعدات ، معهد تدريب ، شركات الأسمدة ، صور ديكور غرف

Last edited by Sasoeg : 16 Jun 2013 at 14:28.
Sasoeg is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 14:28.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells