Go Back   Cinemagia Forum > S.F.ilm: dincolo de realitate

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 02 Nov 2008, 16:43   #21
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Originally Posted by Lecart:
Ricuta are o problema cu Jolie. Cateva fraze din postul tau, la prima vedere, suna a frustrari de gimnaziu.

Despre mesaj - nu, lasati mesajul in pace, numai Pauline cauta morala si conspiratii in filme de suprafata, e vorba din ce pozitie il vezi, si masura in care stii sa te delectezi la un film care nu-si propune nimic mai mult decat o coregrafie de efecte speciale; iar cand iti adaptezi asteptarile la diferite unghiuri, poti sa tratezi filmul ironic, comic, in serios, si invers. Entertainment este in film, ai ce vedea. (dovada reviewuri autorizate si ratingul imdb)

Problema este ca, la fel cum o mare parte din spectatori inca sunt sedati in ignoranta simtului lor artistic de blockbustere si parodii ieftine, in egala masura si cealalta tabara e atat de indoctrinata in cinematografia de substanta, incat orice altceva superficial e de-a dreptul strigator la cer. Mintea omului functioneaza la extreme, mai ceva ca fascismul.

Amuzant si entartaining este atunci cand unul dintr-o tabara se apuca infatuat sa critice filmele destinate celeilalte tabere. 8)


imi place sa cred ca mesajul tau contine reactii la criticii simandicosi de film in general, si nu la mine in particular. asta pentru ca astazi n-as vrea sa ma enervez...

haide sa nu ne extaziem la fiecare film de categorie B care abunda in efecte speciale...nu de alta dar sunt prea multe...

dar da, imi place sa merg si la filme care sunt pur spectacol vizual. Uite, de exemplu Dark Knight mi-a placut foarte mult. Este entertainment pur dar facut cu bun simt.

Poate ca daca as fi vazut Wanted acasa downloadat de pe net sau daca n-as fi platit biletul, mi-ar fi placut si mie mai mult. Dar 10 euro mie mi s-a parut enorm pentru filmul asta.

Cat despre ratingul de pe IMDB... ma faci sa rad... la doua saptamani de la premiera am vazut filmul asta cu vreo 40 de spectatori, intr-o vineri sau sambata de la 10 seara cred (deci un moment destul de propice)... cam toti atatia fusesera si la Elegy (desi un film la polul opus ca target) care insa rula de vreo luna. Nu stiu altii cum sunt, dar mie imi spune mai multe o sala goala la un "blockbuster" decat un rating pe imdb (btw sper ca stii ca ratingurile se pot da pe imdb si la "filme" care sunt in post productie...).
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Nov 2008, 16:51   #22
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by ricutza:
10 euro mie mi s-a parut enorm pentru filmul asta.
Ei, lasä, Ricutzel, cä eu am dat 14 franci elvetieni (deci cam tot pe-acolo) pe "Chi-X Files: Aiuantubîliv", da' l-am înjurat tel quel, färä legäturä cu banii.

Acuma, serios: nu mä mir cä publicul de blockbustere nu se-ndeasä la "Wanted", pe undeva e firesc: filmul nu e un simplu blockbuster ortodox (cum corect remarci apropo de "T.D.K."), ci caterincoid-autoreferential. Mi se pare de asteptat ca fanii "cinstiti", impermeabili la o asemenea formulä, cu detasarea ei inteligentä, sä fie dezamägiti.
Din câte observ, filmul displace unor categorii extreme de spectatori: cei hiper-cretini si cei ultra-exigenti; si are prizä la receptorii din zona medianä - maleabili si lipsiti de orice prejudecäti (si de gen, si de valoare).
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Nov 2008, 17:42   #23
ElFenomeno
Novice
 
ElFenomeno
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 14
ma asteptam la un film de actiune bun si ridicol avamd in vedere trailerele.vroiam entertainment .ceva in genu la Shoot'em Up si Crank. ceva impuscaturi , angelina pac - pac. dar nu mi-a placut deloc.a fost sec. gol. nu mi-a gadilat sufletul deloc in timpul vizionarii.
ElFenomeno is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2010, 21:35   #24
vetka
Novice
 
vetka
 
Join Date: Dec 2009
Location: Bucharest
Posts: 12
Send a message via Skype™ to vetka
Originally Posted by Pitbull:
Din câte observ, filmul displace unor categorii extreme de spectatori: cei hiper-cretini si cei ultra-exigenti; si are prizä la receptorii din zona medianä - maleabili si lipsiti de orice prejudecäti (si de gen, si de valoare).

Ce drac' sa inteleg eu de aici? Ca sunt hiper-cretin? Ultra-exigent nu ma stiu a fi. Bine, fie, sunt hiper-cretin, dar nici filmul asta nu e ultra-exigent.
__________________

Мы чересчур увеличили дозу,
Вспомнили то, что лучше забыть.
И мы на рельсы легли слишком поздно.
Бог устал нас любить, Бог устал нас любить,
Бог просто устал нас любить, Бог просто устал...


Farouche
vetka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Apr 2010, 00:12   #25
RomaniaMare
Guru
 
RomaniaMare
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 619
Un rahat de film.
RomaniaMare is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2018, 11:32   #26
carmen_angelus_romila
Guru
 
carmen_angelus_romila
 
Join Date: Dec 2017
Posts: 576
Mi-ai trezit amintiri placute din copilarie, invocand nostalgic numele unor filme de demult, precum "Joe Limonadă"...!
carmen_angelus_romila is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 09:23.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells