Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > FotoMagia

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 24 Aug 2009, 14:00   #61
Lili1982
Guru
 
Lili1982
 
Join Date: Feb 2009
Location: Bucuresti
Posts: 368
Roma e leaganul istoriei... M-a impresionat foarte mult ! Mi-a placut tot ce am vazut... Parca eram intr-un vis... Anul viitor vreau sa merg din nou ! Inca nu am vazut tot ce ma interesa...
Am ales si cateva poze din cele peste 1000 pe care le-am facut de la 7 dimineata...pana la 7 seara . O sa revin cu poze si din Gaeta... un orasel-port in care orice turist simte briza racoroasa a marii !









































































Lili1982 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Aug 2009, 14:44   #62
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Un recunoscätor BRAVO, Lili!
Esti o adeväratä albumä!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Aug 2009, 15:21   #63
Lili1982
Guru
 
Lili1982
 
Join Date: Feb 2009
Location: Bucuresti
Posts: 368
Multumesc ! Mi se spune si "micul japonez" ... A fost extrem de obositor...dar a meritat ! Am reusit sa vad intr-o zi ceea ce altii au reusit in 3 . Si inca o chestie care trebuie lamurita... am vazut totul doar cu ajutorul unui ghid luat din gara care contine o harta detaliata... Nu am avut parte de experiente neplacute... Am vazut foarte multi turisti si prea putini italieni ! Probabil ca erau si ei plecati in vacanta ... Un plus pentru organizarea de la metrou ( in dreptul statiilor afisate apar si obiectivele importante plus ca unele dintre ele poarta chiar numele obiectivelor pe care doreste toata lumea sa le vada, ex: Colosseo, Piramide, Circo Massimo ). Alta surpriza placuta am avut-o cand am cumparat biletele de tren Gaeta-Roma, dus-intors. In ziua respectiva biletele de tren mi-au oferit gratuitate la metrou si pe transportul in comun. Biletele sunt sub forma unor cartele de metrou care pot fi taxate peste tot. Un alt mit distrus... nici vorba de mirosuri neplacute... Nu am vazut hartii pe jos, iar mucuri de tigara prea putine... Am vazut politisti la toate obiectivele turistice care pun legea in aplicare daca observa pe cineva care mananca langa obiective. Este interzis prin lege... m-am apropiat suficient de mult ca sa vad tichetele de amenda in valoare de 150 Euro !
O intamplare haioasa o am de la Basilica San Pietro... unde....desi am fost imbracata intr-o rochie cu croiala clasica, putin peste genunchi... mi s-a spus la intrare ca nu sunt imbracata decent ... din cauza ca nu aveam spatele acoperit pana sus iar umerii imi erau goi... Am rezolvat repede problema cu un tricou infasurat in jurul umerilor ...

O sa revin si cu poze din Gaeta... E un oras care merita vizitat si promite foarte multe in ciuda faptului ca este micut...
Lili1982 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Aug 2009, 14:24   #64
Lili1982
Guru
 
Lili1982
 
Join Date: Feb 2009
Location: Bucuresti
Posts: 368
Asa cum am promis... iata si cateva poze din Gaeta ! Dupa cum urmeaza: Sf. Maria Ausiliatrice - este cea care protejeaza Gaeta.....portul, targul de antichitati, Grota si Mana Turcului, Muntele Spart, Biserica Sf. Trinita, Plaja Serapo si cateva poze cu orasul vazut de pe culmile dealului Monte Orlando.






































































Lili1982 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Aug 2009, 14:36   #65
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Pitbull:
Un recunoscätor BRAVO, Lili!
Esti o adeväratä albumä!
I meant, "albuminä" (adicä, o minä de albume!)
Misto si gaetanele!
(Cu ocazia asta, m-am prins si eu de unde vine numele Gaetan / Gaetano - as in "Gaetano Sinolone"! La fel cum si la noi pe multi bäieti îi boteazä mamele lor: Ploiesteanu Popescu, Brasoveanu Ionescu, Craioveanu Stamate, Urziceanu Istrate, Râmniceanu Särat Palade, Târgovetu Frumos Cahane, Târgovetu Ocnas Pârligras, sau Drobeteanu Turnaru Adrian Severin Bâcu.)

Last edited by Pitbull : 25 Aug 2009 at 14:50.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Aug 2009, 15:14   #66
Lili1982
Guru
 
Lili1982
 
Join Date: Feb 2009
Location: Bucuresti
Posts: 368
Originally Posted by Pitbull:
Originally Posted by Pitbull:
Un recunoscätor BRAVO, Lili!
Esti o adeväratä albumä!
I meant, "albuminä" (adicä, o minä de albume!)
Misto si gaetanele!
(Cu ocazia asta, m-am prins si eu de unde vine numele Gaetan / Gaetano - as in "Gaetano Sinolone"! La fel cum si la noi pe multi bäieti îi boteazä mamele lor: Ploiesteanu Popescu, Brasoveanu Ionescu, Craioveanu Stamate, Urziceanu Istrate, Râmniceanu Särat Palade, Târgovetu Frumos Cahane, Târgovetu Ocnas Pârligras, sau Drobeteanu Turnaru Adrian Severin Bâcu.)

Merci ! Daca as posta zi de zi poze din jurnalul de calatorii....cred ca as termina intr-un an ... Numai in Italia am facut in jur de 2500 !
Lili1982 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Aug 2009, 15:25   #67
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Mai, voi ce faceti aici, singuri?
A, credeam ca fumati.....
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Aug 2009, 16:13   #68
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Nu, eu m-am läsat de fumat de trei ani!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Aug 2009, 16:20   #69
Lili1982
Guru
 
Lili1982
 
Join Date: Feb 2009
Location: Bucuresti
Posts: 368
Eu nu am acest viciu. Cine vrea un corp sanatos nu il "umple" cu otrava !
Lili1982 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Aug 2009, 16:21   #70
Lili1982
Guru
 
Lili1982
 
Join Date: Feb 2009
Location: Bucuresti
Posts: 368
Originally Posted by Pitbull:
Nu, eu m-am läsat de fumat de trei ani!


Oooo... Felicitari ! Asta da realizare !!
Lili1982 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Aug 2009, 16:22   #71
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Felicitä-l pe Tudor Chirilä, cä el mi-a ordonat.
Eu doar am executat ordinul.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Aug 2009, 18:26   #72
Lili1982
Guru
 
Lili1982
 
Join Date: Feb 2009
Location: Bucuresti
Posts: 368
Hmmm... Nimeni nu te poate obliga in viata asta... Tot ceea ce facem... este pentru binele nostru mai mult sau mai putin ! Pana la urma a fost decizia ta, pentru ca Tudor nu te-a supravegheat ca sa vada daca respecti acest "ordin" , nu ?
Lili1982 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Aug 2009, 19:29   #73
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Tudor a stiut pe ce buton sä apese, când a spus celebra frazä: "Dumnezeu nu ne dä multe semne. Nu-ti ajunge?"
Iar în lunile urmätoare, m-a supravegheat constant. Odatä, tin minte, am scos un pix sä notez ceva, si la auzul täcänitului, s-a întors spre mine ca ars - dupä care: "...A!... Credeam cä-i brichetä."
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Aug 2009, 11:30   #74
Lili1982
Guru
 
Lili1982
 
Join Date: Feb 2009
Location: Bucuresti
Posts: 368
Oricum felicitari pentru perseverenta ! Cunosc foarte multi oameni care au incercat sa se lase de acest viciu dar nu au reusit pe perioade mari... Si in familie am exemple negative ! Cheia e in mainile tuturor !
Lili1982 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Aug 2009, 11:40   #75
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Just got back from Greece. Am mers aproape non-stop, am ajuns daramat, dupa vreo 12 ore de zacut inca am chef sa lenevesc azi. Revin zilele urmatoare si cu impresii si, poate, cu ceva poze. Dpdv fotografic am fost mai lenes de data asta, imprumutandu-i aparatul unui amic care avea chef de Olimp, insule si alte alea, in vreme ce eu stateam ca soparla pe plaja sau alergam velocipedul pe aleile statiunii. De altfel, daca cineva ar fi vorbit despre 'tipul cu berea si bicicleta' probabil ca jumatate dintre turisti s-ar fi gandit la mine.
Fara a avea pretentii prea mari, Paralia Katerinii este un loc extrem de agreabil, putand fi pe placul mai tuturor categoriilor, de la fitzosi la peisani. In general ai senzatia de echilibru si impresia ca exista posibilitatea ca fiecare sa se simta bine in felul sau, fara a-l deranja pe un altul. Spre exemplu, regula - respectata cu strictete! - ca dupa ora 11,30 sa fie pastrata linistea a facut ca discotecile si cluburile sa fie amplasate undeva la marginea statiunii pentru a nu deranja odihna celor netentati de astfel de activitati. Si, dupa cum am putut observa eu insumi, zgomotul produs acolo este infernal. Unii poate stiu, eu nu sunt neaparat un adept al acestui tip de localuri, dar de foarte multa vreme nu am mai dansat atat. Si asta mai mult pe mese!
Hai ca revin, mai trag un pic de recuperare musculara.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Sep 2009, 13:22   #76
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Ca sa nu ziceti ca v-am lasat cu ochii-n soare.


Deci rasarit de pe balcon, pe la a douazecea bere.


Arcada cu basorelief si bloc. La Salonic.


Si gata for now ca mai am trebi.
Mai puneti si voi. Illo, Croatia? Nimic?
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Sep 2009, 13:26   #77
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Cool

Originally Posted by Judex:
Ca sa nu ziceti ca v-am lasat cu ochii-n soare.

în soare nu, dar în sârme, da! de-aci deduc că până şi stâlpii lor arată mai bine!!
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Sep 2009, 13:31   #78
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
@ Judex

Eu nu fac poze in calatorii, nu am nici o poza din Croatia, au facut restul colegilor mei din summerschool dar nici macar nu m-am obosit sa ma uit pe Picassa sa le vad.

Ce vreau sa va intreb....a fost cineva in Estonia, Letonia sau Lituania?
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Sep 2009, 14:07   #79
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Stiu ca nu esti fan foto in general, dar o poza acolo, ceva, credeam ca mai faci...
Deci apropo de tarile baltice, am ajuns undeva relativ aproape, adica la Marea Baltica, la Gdansk (Danzig).
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Sep 2009, 14:12   #80
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Nu ma ajuta ca ai fost aproape, ma intereseaza daca a fost cineva chiar acolo pentru ca ma bate gandul sa dau o tura in octombrie....
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 22:44.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells